شاداب و سرحال کرن عروس هلندی

شاداب و سرحال کرن عروس هلندی

عروس هلندی پرنده های بسیار جذاب و بامزه ای می باشند که می توان بعنوان یک دوست و همدم آن را در منزل پرورش داد. هم بازی با این پرنده و پر کردن اوقات فراغات با عروس هلندی تجربه ای بسیار شیرین و لذت بخش است. یکی از مهمترین نکاتی که هر پرورش دهنده عروس هلندی باید به آن دقت نماید ، شاداب بودن پرنده است. عروس هلندی ها موجوداتی بسیار فعال و پر انرژی می باشند و در صورت افسردگی ، پرخاشگر و گوشه نشینی را برمیگزینند. از این رو در این نوشتار بر آن شدیم تا راهکارهایی ساده و عملی برای شاداب و سرحال نگه داشتن عروس هلندی را به شما مخاطبین عزیز آموزش دهیم.

تهیه قفس برای عروس هلندی

در ابتدا باید قفسی مناسب برای پرنده خود مهیا کنید. ابعاد قفس و اندازه داخلی آن باید به قدری بزرگ باشد که عروس هلندی بتواند در داخل آن پرهای خود را آزادانه باز و بسته نماید. همچنین داخل قفس باید به آسانی تمیز شود. پرنده های ریز جثه معمولا هر 20 دقیقه فضولات بر جای می گذارند و باید داخل قفس را تمیز کرد. رعایت بهداشت به شادابی پرنده بسیار کمک می نماید. داخل قفس حتما تیرک نصب کنید تا پرنده بتواند بر روی آن بایستد. تیرک را در ارتفاعی مناسب در داخل قفس نصب کنید به طوریکه عروس هلندی بتواند با یک حرکت پرشی بر روی آن قرار بگیرد.

تهیه قفس برای عروس هلندی

در داخل قفس عروس هلندی ها نمیتوانند با زاویه عمودی و تند پرواز کنند. لذا سکوهایی در داخل قفس قرار دهید تا پرنده بتواند به آسانی بر روی تیرک بنشیند. به هیچ عنوان از فلزات بعنوان تیرک استفاده نکنید. همچنین جنس تیرک نباید پلاستیکی باشد. بهترین گزینه استفاده از تیرک های چوبی است اما دقت داشته باشید که چوب درخت بلوط و پرونوس برای عروس هلندی ها مضر است.


تهیه اسباب بازی برای عروس هلندی

در داخل قفس اسباب بازی قرار دهید. تنوع بسیار مهم است. عروس هلندی ها پرندگان کنجکاوی هستند و خرابکاری را دوست دارند. برای همین منظور و سرگرم نمودن آنها در داخل قفس اسباب بازی قرار دهید. دقت داشته باشید که اسباب بازی باید سفت بوده و از طرف عروس هلندی غیر قابل جویدن باشد. اگر عروس هلندی اسباب بازی های زیادی برای بازی کردن داشته باشد بسیار شاداب خواهد بود. همچنین برای تنوع دادن اسباب بازی ها را تعویض کنید زیرا این پرنده های دوست داشتنی ممکن است از بازی کردن با اسباب بازی های تکراری خسته شوند.

تهیه ظرف آب برای استحمام عروس هلندی

استحمام می تواند انرژی زیادی به پرنده شما بدهد. از این رو حتما در داخل قفس یک ظرف مناسب و پر از آب ولرم و تمیز قرار دهید تا عروس هلندی شما در درون آن خود را تمیز نماید. دقت داشته باشید که هر روز آب ظرف ها چه ظرف آبخوری و چه ظرف حمام کردن عروس هلندی را تازه نمایید. همچنین می توانید با اسپری کردن آب به صورت غیر مستقیم به سمت عروس هلندی آن را استحمام کنید. دقت داشته باشید که نباید به صورت مستقیم آب پاش اسپری را به سمت عروس هلندی هدف بگیرید.

مراقبت از عروس هلندی

عروس هلندی خود را با مواد غذایی غنی و مناسب با پ رنده تغذیه نمایید. جیره غذایی باید شامل مواد معدنی ، پروتئین و ویتامین های لازم باشد تا عروس هلندی پر انرژی و شاداب باشد. سعی کنید که در طول هر هفته هر روز یک نوع غذا به پرنده خود بدهید. تنوع غذایی برای پرندگان بسیار مهم می باشد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص غذای عروس هلندی مقاله غذای عروس هلندی را حتما مطالعه بفرمایید.

مراقبت از عروس هلندی

سلامت پرنده خود را به طور مداوم بررسی کنید. در صورت مشاهده علایمی همچون کاهش ناگهانی وزن ، له له زدن و تنفس غیر طبیعی ، ترشحات بینی ، مخاط بر روی پرها ، رفتار غیر طبیعی و … حتما به کلینیک دامپزشکی برای درمان پرنده خود مراجعه نمایید. توصیه میشود هر شش ماه یکبار برای سلامتی پرنده خود و پیشگیری از بیمار شدن آن به دامپزشک مراجعه کنید.

خوابیدن کافی عروس هلندی

عروس هلندی باید به اندازه کافی بخوابد. این پرنده هر شب باید 10 الی 12 ساعت خواب داشته باشد. مکان خوابیدن باید تاریک و ساکت و آرام باشد. البته تاریکی مطلق می تواند باعث ایجاد استرس در پرنده شود. برای این منظور به هنگام خوابیدن آنها کمی نور اگر در محیط باشد بهتر است. همچنین مکان نگه داری از آنها باید گرمای کافی داشته باشد.

طول ناخن و منقار عروس هلندی خود را بررسی کنید. در صورتیکه منقار و ناخن های عروس هلندی بیش از اندازه بلند باشند باید آنها را کوتاه کنید. زیرا می تواند به صورت ناخواسته مشکلاتی برای خود و شما ایجاد نماید. عمل کوتاه کردن منقار و ناخن باید به صورت اصولی و توسط یک شخص حرفه ای انجام بگیرد. زیرا ناخن های عروس هلندی دارای رگ خونی بوده و در صورت کوتاه کردن بیش از حد پرنده به شدت آسیب دیده و می ترسد. اسباب بازی ها و وسایلی که در داخل قفس عروس هلندی قرار میدهید به سایش منقار آن در طول زمان کمک شایانی میکند. لذا برای حفظ اندازه منقار عروس هلندی باید اسباب بازی های زیادی در اختیار داشته باشد.

خوابیدن کافی عروس هلندی

هر روز به مدت چندین دقیقه عروس هلندی خود را داخل قفس بیرون آورید تا افسرده نشود. عروس هلندی را تشویق به ورزش نمایید. پیاده روی و یا پرواز در داخل اتاق می تواند سطح انرژی آنها را افزایش دهد. در و پنجره ها را ببنید و از قرار دادن اشیاء تیز و برقی در دسترس پرنده خودداری نمایید. همچنین مواظب حیواناتی همچون گربه باشید که به عروس هلندی شما حمله نکنند. مدت زمانی که عروس هلندی بیرون از قفس باشد ممکن است با فضولاتش محیط خانه و مبلمان و … را آلوده و کثیف نماید. بنابراین اقدامات لازم و تمهیدات ممکنه برای عدم کثیف شدن وسایل منزلتان در نظر بگیرد. (پارچه کشیدن بر روی اشیا و مبل مثلا)

پرنده خود را نوازش کنید. نوازش پرنده راهی عالی برای تعامل و ایجاد ارتباط با عروس هلندی ها می باشد. برای اینکار به آرامی سر و گردن عروس هلندی را با انگشت تان نوازش نمایید. با انجام اینکار به صورت مداوم متوجه خواهید شد که عروس هلندی خودش به سمت شما آمده و سرش را به سمت انگشتان شما خم میکند تا او را نوازش دهید. برخی از اوقات ممکن است عروس هلندی تمایلی به نوازش نداشته باشد در این صورت از انجام اینکار و اصرار بر نوازش پرنده به شدت پرهیز کنید. هر روز با پرنده خود در تعامل باشید. عروس هلندی ها موجوداتی باهوشی هستند و به تحرکات ذهنی نیاز دارند. ارائه این تحرک و تعامل با آن راه حل عالی برای شادابی پرنده و ایجاد ارتباط عمیق با آن است. همچنین شما می توانید پرنده خود را با تکنیک های زیر آموزش دهید:

همیشه با عروس هلندی خود حرف بزنید و یا برای او داستان تعریف کنید.

وقتی پرنده می خواهد بر روی انگشتان شما بشیند با گفتن بالا به او آموزش دهید تا با تکرار کلمه بالا پرنده به نشتن و پریدن روی دست های شما عادت کند. همچنین برای برخاستن از روی انگشتان خود به عروس هلندی پایین گفتن را تعلیم دهید. به طوریکه وقتی می خواهد برود بگویید پایین. تکرار کارها کلید اصلی موفقیت شما در آموزش دیدن عروس هلندی خواهد بود. شما با انجام این تکنیک ها و تکرار هر روز آنها می توانید مطابق خواسته های خود عروس هلندی را آموزش دهید. در صورتیکه با پرنده خود در ارتباط نیستید برای او تلویزیون و یا رادیو روشن کنید. عروس هلندی ها می توانند کلماتی که از اطراف میشوند را تقلید کنند. توپ کوچکی (توپ تنیس) در اختیار پرنده قرار دهید و به تمرین تعادل آن کمک کنید. بعد از چندین بار تکرار بالاخره عروس هلندی شما به تنهایی قادر به نشستن بر روی توپ گرد خواهد بود. هرگز بر سر عروس هلندی خود داد و فریاد نزنید زیرا به سرعت افسرده خواهند شد.

با عروس هلندی خود حرف بزنید

با عروس هلندی خود بازی کنید و آهنگ گوش دهید. عروس هلندی ها می توانند ریتم آهنگ هارا درک کرده و متناسب با آن سر خود را تکان دهند. برای کمک به این استعداد شما نیز باید به ریتم آهنگ واکنش نشان داده و متناسب با آن سر خود را تکان دهید. متوجه خواهید شد که عروس هلندی نیز همراه با شما به ریتم آهنگ واکنش نشان میدهد. حتی عروس هلندی ها می توانند سوت زدن آهنگ ها را تقلید کند.

در صورتیکه یک جفت عروس هلندی برای پرورش دارید باید دقت نمایید که در صورت بیمار شدن یکی از آنها دیگری را از قفس بیرون آورده و در قفس جداگانه ای قرار دهید تا بهبود یابد. در صورتیکه عروس هلندی های شما نسبت به یکدیگر رفتار تهاجمی دارند آنها را سریعا به داخل قفس منتقل نمایید. همچنین برای جوجه کشی از عروس هلندی توصیه میشود از دستگاه جوجه کشی استفاده نمایید. این پرنده به علت جنب و جوش و فعالیت زیاد در بیشتر مواقع از روی تخم ها بلند میشود و یادش میرود دوباره بر روی آنها بخوابد. در چنین مواردی متأسفانه تخم های نطفه دار شانس تبدیل شدن به جوجه را از دست میدهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خرید دستگاه جوجه کشی مخصوص پرندگان زینتی و کسب مشاورره رایگان با شماره 09144485590 در تماس باشید.

28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

راهنماییهای خوبی بود

خیلی در مورد عروس هلندی ها فهمیدم مرسی

عالی بود

عالییی بود🥰

بهم خیلی کمک کرد مرسی

عالی از این به بعد عروس هلندی من که شاد شاد کلی اسباب بازی داره 😍😍😍😍😍😍😍💋💋💋💋💋

اسباب بازی برای عروس چی مناسبه

تاب نردبان سنگ دریا کلسیم اسباب بازی جویدنی

من عروس هلندی دارم که ۲۷روزشه خیلی نازه

راست میگی

عالی بود

عروس هلندی رو باید چند روزه خرید که بشه بزرگش کرد

خیلی ممنون این نکته ها به من خیلی کمک کرد❤️❤️❤️💋💋💋💋😍☺️🥰🥰

سلام خیلی ممنونم از نویسنده اش

واقعا عروس من خیلی خوب شده الانم که شاداب هستش

عروس هلندی من همش میخارونه خودشو دلیلش چیه؟

سلام عروس هلندی من نزدیک ۴ماهش هست و خیلی کم جنب و جوش داره و خیلی کم از خودش صدا در میاره جنسیتش هم نر هستش..

سلام عروس من خیلی بیحاله همه ی این کارایی که گفتین کردم ولی باز بیحاله و میخوابه چند روز پیش یه طوطی دیگم فرار کرد این طوطی من ۲یا۳ ماهشه نر هس چیکار کنم ؟؟

سلام من یک دو هفته ای هست که یک عروس هلندی خریدم نر هم هست بعد هرروز هم بهش سبزیجات و غذاهای مختلف میدم الان دو روزه کمی بی حال شده و میخاستم بدونم چه اسباب بازی هایی مناسب هست

سلام من عروس هلندیم چند روزی هست که بی حاله یعنی وقتی که میارمش بیرو همش دوست داره بخابه

من یه طوطی دادم از ۱۰ روزگی بزرگش کردم و الان ۳۰ روزشه کی حرف میزنه

باسلام پرنده من خوبه فقط خیلییییی خودشو میخارونه