شاداب و سرحال کرن عروس هلندی

شاداب و سرحال کرن عروس هلندی

عروس هلندی پرنده های بسیار جذاب و بامزه ای می باشند که می توان بعنوان یک دوست و همدم آن را در منزل پرورش داد. هم بازی با این پرنده و پر کردن اوقات فراغات با عروس هلندی تجربه ای بسیار شیرین و لذت بخش است. یکی از مهمترین نکاتی که هر پرورش دهنده عروس هلندی باید به آن دقت نماید ، شاداب بودن پرنده است. عروس هلندی ها موجوداتی بسیار فعال و پر انرژی می باشند و در صورت افسردگی ، پرخاشگر و گوشه نشینی را برمیگزینند. از این رو در این نوشتار بر آن شدیم تا راهکارهایی ساده و عملی برای شاداب و سرحال نگه داشتن عروس هلندی را به شما مخاطبین عزیز آموزش دهیم.

تهیه قفس برای عروس هلندی

در ابتدا باید قفسی مناسب برای پرنده خود مهیا کنید. ابعاد قفس و اندازه داخلی آن باید به قدری بزرگ باشد که عروس هلندی بتواند در داخل آن پرهای خود را آزادانه باز و بسته نماید. همچنین داخل قفس باید به آسانی تمیز شود. پرنده های ریز جثه معمولا هر 20 دقیقه فضولات بر جای می گذارند و باید داخل قفس را تمیز کرد. رعایت بهداشت به شادابی پرنده بسیار کمک می نماید. داخل قفس حتما تیرک نصب کنید تا پرنده بتواند بر روی آن بایستد. تیرک را در ارتفاعی مناسب در داخل قفس نصب کنید به طوریکه عروس هلندی بتواند با یک حرکت پرشی بر روی آن قرار بگیرد.

تهیه قفس برای عروس هلندی

در داخل قفس عروس هلندی ها نمیتوانند با زاویه عمودی و تند پرواز کنند. لذا سکوهایی در داخل قفس قرار دهید تا پرنده بتواند به آسانی بر روی تیرک بنشیند. به هیچ عنوان از فلزات بعنوان تیرک استفاده نکنید. همچنین جنس تیرک نباید پلاستیکی باشد. بهترین گزینه استفاده از تیرک های چوبی است اما دقت داشته باشید که چوب درخت بلوط و پرونوس برای عروس هلندی ها مضر است.


تهیه اسباب بازی برای عروس هلندی

در داخل قفس اسباب بازی قرار دهید. تنوع بسیار مهم است. عروس هلندی ها پرندگان کنجکاوی هستند و خرابکاری را دوست دارند. برای همین منظور و سرگرم نمودن آنها در داخل قفس اسباب بازی قرار دهید. دقت داشته باشید که اسباب بازی باید سفت بوده و از طرف عروس هلندی غیر قابل جویدن باشد. اگر عروس هلندی اسباب بازی های زیادی برای بازی کردن داشته باشد بسیار شاداب خواهد بود. همچنین برای تنوع دادن اسباب بازی ها را تعویض کنید زیرا این پرنده های دوست داشتنی ممکن است از بازی کردن با اسباب بازی های تکراری خسته شوند.

تهیه ظرف آب برای استحمام عروس هلندی

استحمام می تواند انرژی زیادی به پرنده شما بدهد. از این رو حتما در داخل قفس یک ظرف مناسب و پر از آب ولرم و تمیز قرار دهید تا عروس هلندی شما در درون آن خود را تمیز نماید. دقت داشته باشید که هر روز آب ظرف ها چه ظرف آبخوری و چه ظرف حمام کردن عروس هلندی را تازه نمایید. همچنین می توانید با اسپری کردن آب به صورت غیر مستقیم به سمت عروس هلندی آن را استحمام کنید. دقت داشته باشید که نباید به صورت مستقیم آب پاش اسپری را به سمت عروس هلندی هدف بگیرید.

مراقبت از عروس هلندی

عروس هلندی خود را با مواد غذایی غنی و مناسب با پ رنده تغذیه نمایید. جیره غذایی باید شامل مواد معدنی ، پروتئین و ویتامین های لازم باشد تا عروس هلندی پر انرژی و شاداب باشد. سعی کنید که در طول هر هفته هر روز یک نوع غذا به پرنده خود بدهید. تنوع غذایی برای پرندگان بسیار مهم می باشد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص غذای عروس هلندی مقاله غذای عروس هلندی را حتما مطالعه بفرمایید.

مراقبت از عروس هلندی

سلامت پرنده خود را به طور مداوم بررسی کنید. در صورت مشاهده علایمی همچون کاهش ناگهانی وزن ، له له زدن و تنفس غیر طبیعی ، ترشحات بینی ، مخاط بر روی پرها ، رفتار غیر طبیعی و … حتما به کلینیک دامپزشکی برای درمان پرنده خود مراجعه نمایید. توصیه میشود هر شش ماه یکبار برای سلامتی پرنده خود و پیشگیری از بیمار شدن آن به دامپزشک مراجعه کنید.

خوابیدن کافی عروس هلندی

عروس هلندی باید به اندازه کافی بخوابد. این پرنده هر شب باید 10 الی 12 ساعت خواب داشته باشد. مکان خوابیدن باید تاریک و ساکت و آرام باشد. البته تاریکی مطلق می تواند باعث ایجاد استرس در پرنده شود. برای این منظور به هنگام خوابیدن آنها کمی نور اگر در محیط باشد بهتر است. همچنین مکان نگه داری از آنها باید گرمای کافی داشته باشد.

طول ناخن و منقار عروس هلندی خود را بررسی کنید. در صورتیکه منقار و ناخن های عروس هلندی بیش از اندازه بلند باشند باید آنها را کوتاه کنید. زیرا می تواند به صورت ناخواسته مشکلاتی برای خود و شما ایجاد نماید. عمل کوتاه کردن منقار و ناخن باید به صورت اصولی و توسط یک شخص حرفه ای انجام بگیرد. زیرا ناخن های عروس هلندی دارای رگ خونی بوده و در صورت کوتاه کردن بیش از حد پرنده به شدت آسیب دیده و می ترسد. اسباب بازی ها و وسایلی که در داخل قفس عروس هلندی قرار میدهید به سایش منقار آن در طول زمان کمک شایانی میکند. لذا برای حفظ اندازه منقار عروس هلندی باید اسباب بازی های زیادی در اختیار داشته باشد.

خوابیدن کافی عروس هلندی

هر روز به مدت چندین دقیقه عروس هلندی خود را داخل قفس بیرون آورید تا افسرده نشود. عروس هلندی را تشویق به ورزش نمایید. پیاده روی و یا پرواز در داخل اتاق می تواند سطح انرژی آنها را افزایش دهد. در و پنجره ها را ببنید و از قرار دادن اشیاء تیز و برقی در دسترس پرنده خودداری نمایید. همچنین مواظب حیواناتی همچون گربه باشید که به عروس هلندی شما حمله نکنند. مدت زمانی که عروس هلندی بیرون از قفس باشد ممکن است با فضولاتش محیط خانه و مبلمان و … را آلوده و کثیف نماید. بنابراین اقدامات لازم و تمهیدات ممکنه برای عدم کثیف شدن وسایل منزلتان در نظر بگیرد. (پارچه کشیدن بر روی اشیا و مبل مثلا)

پرنده خود را نوازش کنید. نوازش پرنده راهی عالی برای تعامل و ایجاد ارتباط با عروس هلندی ها می باشد. برای اینکار به آرامی سر و گردن عروس هلندی را با انگشت تان نوازش نمایید. با انجام اینکار به صورت مداوم متوجه خواهید شد که عروس هلندی خودش به سمت شما آمده و سرش را به سمت انگشتان شما خم میکند تا او را نوازش دهید. برخی از اوقات ممکن است عروس هلندی تمایلی به نوازش نداشته باشد در این صورت از انجام اینکار و اصرار بر نوازش پرنده به شدت پرهیز کنید. هر روز با پرنده خود در تعامل باشید. عروس هلندی ها موجوداتی باهوشی هستند و به تحرکات ذهنی نیاز دارند. ارائه این تحرک و تعامل با آن راه حل عالی برای شادابی پرنده و ایجاد ارتباط عمیق با آن است. همچنین شما می توانید پرنده خود را با تکنیک های زیر آموزش دهید:

همیشه با عروس هلندی خود حرف بزنید و یا برای او داستان تعریف کنید.

وقتی پرنده می خواهد بر روی انگشتان شما بشیند با گفتن بالا به او آموزش دهید تا با تکرار کلمه بالا پرنده به نشتن و پریدن روی دست های شما عادت کند. همچنین برای برخاستن از روی انگشتان خود به عروس هلندی پایین گفتن را تعلیم دهید. به طوریکه وقتی می خواهد برود بگویید پایین. تکرار کارها کلید اصلی موفقیت شما در آموزش دیدن عروس هلندی خواهد بود. شما با انجام این تکنیک ها و تکرار هر روز آنها می توانید مطابق خواسته های خود عروس هلندی را آموزش دهید. در صورتیکه با پرنده خود در ارتباط نیستید برای او تلویزیون و یا رادیو روشن کنید. عروس هلندی ها می توانند کلماتی که از اطراف میشوند را تقلید کنند. توپ کوچکی (توپ تنیس) در اختیار پرنده قرار دهید و به تمرین تعادل آن کمک کنید. بعد از چندین بار تکرار بالاخره عروس هلندی شما به تنهایی قادر به نشستن بر روی توپ گرد خواهد بود. هرگز بر سر عروس هلندی خود داد و فریاد نزنید زیرا به سرعت افسرده خواهند شد.

با عروس هلندی خود حرف بزنید

با عروس هلندی خود بازی کنید و آهنگ گوش دهید. عروس هلندی ها می توانند ریتم آهنگ هارا درک کرده و متناسب با آن سر خود را تکان دهند. برای کمک به این استعداد شما نیز باید به ریتم آهنگ واکنش نشان داده و متناسب با آن سر خود را تکان دهید. متوجه خواهید شد که عروس هلندی نیز همراه با شما به ریتم آهنگ واکنش نشان میدهد. حتی عروس هلندی ها می توانند سوت زدن آهنگ ها را تقلید کند.

در صورتیکه یک جفت عروس هلندی برای پرورش دارید باید دقت نمایید که در صورت بیمار شدن یکی از آنها دیگری را از قفس بیرون آورده و در قفس جداگانه ای قرار دهید تا بهبود یابد. در صورتیکه عروس هلندی های شما نسبت به یکدیگر رفتار تهاجمی دارند آنها را سریعا به داخل قفس منتقل نمایید. همچنین برای جوجه کشی از عروس هلندی توصیه میشود از دستگاه جوجه کشی استفاده نمایید. این پرنده به علت جنب و جوش و فعالیت زیاد در بیشتر مواقع از روی تخم ها بلند میشود و یادش میرود دوباره بر روی آنها بخوابد. در چنین مواردی متأسفانه تخم های نطفه دار شانس تبدیل شدن به جوجه را از دست میدهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خرید دستگاه جوجه کشی مخصوص پرندگان زینتی و کسب مشاورره رایگان با شماره 09144485590 در تماس باشید.


684 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

با سلام خسته نباشید
من یک عروس هلندی دارم که 10ماهشه اول که آوردم باهام بازی میکرد و میخوند ولی بعد از چند روز که بالاشو زدیم قهر کرد ولی بعد از چند روز دوست شد الان هم دوباره قهر کرده فقط چرت میزنه غذا هم نمیخوره من خیلی نگرانشم همش هم میره ی گوشه آیا الایم بیماری هست ؟
وسوالی که دارم چه چیز هایی بدم بخوره تا سرحال شه ؟
اگه جواب بدین ممنون میشم ❤

سلام چند تا کامنت قبلی راجب بال پرندم پرسیده بودم گفتید آسیب ممکنه به خاطر ناخن پرنده نر باشه من چه کاری می تونم براش انجام بدم که درد نکشه و اینم بگم پرنده هام خیلی همو میزنن و دعوا میکنن چه پیشنهادی دارین؟

الان خیلی وقته با هم تو یه قفس هستن قبلا اینجوری نبود.
بله ناخنش بلند و من هم ناخن گیر مخصوص برای کوتاه کردنش رو ندارم.
دعواشون جوری نیست که به هم آسیب بزنن یا همو زخمی کنن به حدی که فقط همو نوک میزنن ولی تا الان همدیگرو زخمی نکردن.

شرمنده دیگه😅🙏🏻

ممنونم

باید پرنده ی نر و ماده رو از هم جدا کنم؟

سلام
من عروس هلندی ام ۱۱ ماهه است
یه مدت بود دماش می شکست و ناخن هایش کنده می شد
البته الان بهتر شده
این ها علائم بیماری هست؟
لطفا پاسخگو باشید🌷
با سپاس❤

خیر ، مکمل بهش نمی دهم

سلام خسته نباشید ببخشید می خواستم بدونم افتادگی و درد بال بعد از تخم گذاری عادیه یا نه؟

راستش من یه عروس ماده دارم که چند ماه پیش بعد از تخم گذاری، تخم ها رو برداشتم.ولی تا چند وقت، وقتی که بال هاش رو کش می داد و موقع پرواز بعد از نشستن یه جیغ کوتاهی از روی درد می کشید. بعد از چند وقت خوب شد و الان چون دوباره داره جفت گیری میکنه خواستم قبلش بدونم که چرا همچین مشکلی پیش میاد شما نظری ندارید؟ امکان داره برای این باشه نر موقع جفت گیری میره روی ماده یا ربطی به اون نداره؟

سلام من عروس هلندی اووردم سنشون دو هفته هست دوتاش از اونا سرحالن یکیشون بیحاله طبیعی هست یا مریضه

سلام.
من به عروس هلندی نر دارم که اویل خیلی رفتارش خوب بود اما تازگیا حرف نمیزنه فقط میشینه و چشاشو میبنده و منقارش رو تمیز میکنه اصلا آواز نمیخوانه فقط حرف میزنه اونم بعضی اوقات کلا اصلا دوسم نداره وقتی میگیرم دستم پرواز میکنه به سمتم نمیاد باهام بازی نمیکنه نمیخوابه ممکنه که باهام قهر باشه یا کلا دوسم نداشته باشه؟چیکار کنم؟ عروس هلندیم ۱۰ ماهشه

سلام عروس هلندی من از وقتی که جفتش مرده خیلی افسرده شده الان کاری از دست من بر میاد؟

سلام وقت بخیر عروس هلندی من حدود 40روزه حرف نمیزنه وافسرده شده کاهش وزنم خیلی داشت دامپزشکی بردم گفت سرما خورده ولی خوب شد ولی الان چیز نمیخوره زیاد و افسرده شد بی زحمت راهنمایی کنید…

سلام عروس هلندی من هرکی دیده گفته بچست
عروس هبندی من از دیروز بی حال شده خیلی براش نگرانم
و از همون قبل که دیدمس خیلی کم غذا می خوره
و همچنین پراش کثیف و سیاه شدن چطوری تمیزش کنم
لطفا به این سه تا مشکل عروس هلندیم پاسخ بدید 🌷🌹

سلام هر دو عروس نر و و ماده من سرماخوردن و بردمشون دکتر گفت مترونیدازول رو هر 12 ساعت 1/4 قرص رو داخل 2 سی سی آب حل کنم و بریزم داخل دهن هردوشون. الان 4 نوبت هرکدوم به فاصله 12 ساعت این کار رو انجام دادم، داخل آبشون مولتی ویتامین ریختم و غذای جانبی هم مثل کاهو سفیده تخم مرغ و هویج هم میدم بهشون و همیشه هم نزدیک رادیاتور هستند که گرمشون باشه اما هنوز هم بی حال هستند و همش چرت میزنن (غذا میخورن اما کمتر از قبل و آبریزش و پر ریزی هم ندارند فقط پف… Read more »

سلام من یه عروس گرفتم پدر مادرش پرهاشو می‌کندن من هم برای اینکه بیشتر زخمی نشه و تلف نشه اون رو با سرلاک بزرگ کردم میخواستم بزارم بزرگ تر بشه و از پیش پدر مادرش بر دارم دیدم اینجوری میکنم زود تر برداشتم بعد این جوجه یکم پرخاش کج کوله هست الان هم دو ماهش شده برهاشم داره در میاد سوال اولم اینه که ای پرهایش کج در نمیاد؟ و دومین سوالم اینه که چه چیزای تقویتی بدم بهش تا بهش کمک کنه تا هم ریشه پرهایش قوی شود و صاف و قشنگ دربیاد و اینکه اکثرا همه پراش دراومده… Read more »

سلام عروس هلندی من دمش شکسته چه کار کنم

عروس من از 2 ماهگی پیشم بوده، نر هستش و الان 11 ماهشه و بهمون عادت کرده و مشکلی نداره. دیروز براش جفت خریدیم. اصلا سمت عروس ماده نمیره و همش دوری میکنه ازش. دعوا نمیکنن باهم اما دوری میکنه از عروس ماده و اینکه عروس ماده یکم بی حاله انگار. هر از گاهی یه صدایی میکنه اما دستمونو که میبریم سمتش میخواد گاز بگیره و غذا هم درست نخورده. میخواستم بدونم با تمام این تفاسیر رفتار هردوشون عادیه؟

سلام وقت بخیر

سلام عروس هلندی من جستش ریزه یکم چیکار کنم خوب شه

عروس هلندی نر من خیلی میخونه چون تنها هست؟مدفوشو میخوره چون رو کابینت بالا هست نمی‌تونیم جولوشو بگیریم تا جایی که امکان داره جولوشو میگیریمما اصن تو قفس نمیزاریم و کلن برق تا صبح رشنه و درست نمیخوابه اکثرن کمی بی حوصله هست چون زیاد میخونه مامانم اعصاب ندارم واسه همین مجبوریم با دسته جارو پرش بدیم یا بترسونسمش که دیگه نخونه مجبوریم با چادر درشو بگیریم پر نزنه همیشه از کنار ما می‌ره الان غذا بهش نمیدم تا از تو دستم بخوره و بیاد پایین خیلی وقته ماده اش مرده الان با ما خوبه ولی کلن اصن تنها هست… Read more »

مرسی که پاسخ دادین

سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی ماده خریدم فروشنده گفت یک ساله نیمه شه ولی خیلی صعیفه بالاش رو هم قیچی کرده یک کمی هم کج راه می ره ولی خوراکش خوبه باید چکار کنم ایا خوب می شه یا نه ممنون

سلام عروس هلندی شما اگر بال هایش را بد چیده باشد افسرده شده است ولی شما نوازش بدهیدش باهاش بازی کنید اگر هم نه لطفا به دامپزشک مراجعه کنید واسه کج راه رفتنش هم من جوابی ندارم

سلام خدمت دوستان.من یه عروس هلندی دستی دارم که چند روزی بی حال شده ومثل همیشه سر حال نیست ویه نر خریدم تا خوب شود ولی اونم داره بی حال میشه لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم

سلام
عروس هلندی من ۷ماهش هست و هیچ تحرکی نداره و نه سوت می‌زند نه جیغ می‌کشه هیچ واکنشی نشون نمیده
و وقتی بهش نزدیک میشی حمله می‌کنه
میشه کمک کنید؟

سلام عروس هلندی من ۷ ماهشه و نره وقتی از قفس میاد بیرون جیغ میکشه و حالت تهاجمی داره این به خاطر چیه ؟

سلام خسته نباشید
من یه عروس هلندی دارم که بالش بر اثر بال و پر زدن در قفس زخمی شده و خونش هم چند قطره روی قفسش پاشیده 😔 میترسم یه وقت مریض بشه یا اتفاقی براش بیفته. ولی سرحال و جنب و جوش داره و غذا و… رو کامل میخوره. شما چه کاری رو پیشنهاد میکنید؟؟ و من باید براش چی کار کنم که زود خوب بشه ؟؟

بله ممنون

سلام خسته نباشید عروسای من یه چندتا جوجه اوردن یکی جوجه ی اخری اول چشماش باز بود الان یکی از چشم هاش بسته چراااا خوب بود ولی امروز اینطوری شده!!!

سلام خسته نباشید
من یه عروس هلندی دارم. بالش زخمی شده. چون توی قفس هی بال و پر میزد و میخواست بیاد بیرون تا دوست جدیدش رو ببینه. الان سرحال است و زخم بالش خشک و خوب است. ولی من نگران بالش هستم که بدتر نشه یا چرک نکنه و میترسم یه بلایی سرش بیاد !؟..
شما چه راه کاری رو پیشنهاد میدید؟؟

سلام خسته نباشید
من یه عروس هلندی دارم که جیغ میزنه و اصلا نمیخونه… چیکار کنم که بخونه؟؟ مثلا سوت بزنه و آواز بخونه!؟

عروس هلندی من ماده هست و فقط یه جور سوت میزنه. یه عروس هلندی دیگه هم دارم که نر هست. عروس هلندی نر آهنگ های مختلف میخونه. چجوری به ماده یاد بدم مثل نر بخونه؟؟

سلام خسته نباشید
ببخشید اگه بخوایم عروس هلندی یه مدتی جفت گیری و تخم گزاری نکن باید چیکار کنیم؟

سلام خسته نباشید من عروس هلندیمو ۲ ماهه که خریدم الانم سه ماهشه بعد یه یه هفته هستش که خیلی بی حاله بردمش دامپزشک گفت سرما خورده و ویتامین و آنتی بیوتیک داد ولی قبله اینکه بی حال بشه منو گاز می‌گرفت منم بهش میگفتم نکن ممکن که قهر کرده و افسرده شده باشه لطفا بگید که مریض یا افسرده هست و لطفا راه حل بگید ممنون

سلام من نزدیک یک هفته هست که عروس هلندی خریدم و نر هست وقتی میرم سمتش آرومه ولی وقتی دستمو میبرم سمتش گاز میگیره و وقتی من هستم صحبت نمیکنه تنها میشه صحبت میکنه و میگه بیا بیا بیا

سلام خسته نباشید
من یک عروس هلندی دارم تازگی مدفوعشو میخوره و یکم هم پرهاش ریخته باید چیکار کنم تا خوب شه خیلی نگرانشم

سلام من عروس هلندی ام را2 روز است دارم و اصلا حوصله نداره و همش میخوابه بردیم دامپزشک میگه که دارو براش بخرین خریدیم اما نوکشو باز نمیکنه باید به زور نوکشو باز کنیم میشه شما یک راه حلی بهم بگین؟

سلام من یه عروس هلندی دارم یک سال و نیمشه هی خودشو میخارونه پر ریزی داره خیلی وقته دامپزشک نبردمش خیلی نگرانشم مطالب رو خوندم فهمیدم خیلی صاحب بدی بودم براش میشه بگید چرا پرریزی داره ؟
یه سال پیش یا چند ماه پیش بردمش دامپزشکی گفتن که معده اش عفونت کرده به مدت یه هفته بهش دارو بدید دادم‌بهش اما خیلی لاغره چیزیی نمیخوره بهش ذرت میدم نمیخوره مرغ نمیخوره خوشش نمیاد چیکار کنم؟

سلام من یک عروس هلندی دارم نمی خوابه بعضی موقها

سلام من یک عروس هلندی دام 1سالشه نمیدونم چرا یکم لاغر شده باید ببرمش دامپزش کی یانه میشه انان جواب بدین

سلام من ۲روزه ی عروس هلندی سفید رنگ خریدم هم بیحال و خیلی هم میخوابه و مر پشت سرش و روی بالش کمی ریخته و مثل دندان قریچه میکنه علتش چیه مریضه ایا؟

سلام خسته نباشید من نمیدونستم که عروس هلندیمو نباید با مواد شوینده بشورم ولی فقط یک بار با مواد شوینده شستم اشکالی که نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب سوالمو بدین
ببخشید من نزدیک ۳ هفته میشه یه عروس هلندی گرفتم و یه جورایی بهم عادت کرده فقط یه سوال داشتم من از کجا بفهمم عروس هلندیم نره یا ماده میشه کمکم کنید ممنون ؟؟؟؟؟؟میشم بعد من نمیدونستم که نباید با مواد شوینده بخورمش فقط یکبار شستم اشکالی که نداره؟؟؟؟؟

سلام من عروس هلندیم چند روزه که بیحاله علتش از چیه بیماری نداره .

سلام من یه عروس نر تقریبا 9 ماهه دارم و کلش تازه داره زرد رنگ میشه ولی نمیدونم چرا هروقت میاد رو دستم با دست من جفت میخواد بزنه درصورتی که هنوز بالغ نیست و گاهی چند بار در روز اینکارو انجام میده به نظر شما مضر یا علائم بیماری نیست؟

سلام من دوتا عروس هلندی دارم که هر دو ماده هستند و زیاد هم کاری بهم ندارن یکیش ۱ سال و ۳ ماهشه و اون یکی ۸ ماهشه من اون بزرگتر رو از ۳ ماهگی داشتم و بزرگش کردم و خیلی بهم وابسته هست اما از زمانی که ۲ تا شدن احساس میکنم یکم بیحال شدن.
نه اینکه زیاد بخوابن اما مثلا یکم خسته هستن میتونید دلیلش رو بهم بگید؟

سلام
بهتره برای هرکدوم جداگانه جفت بگیری
امکان افسرده شدنشون زیاده

ممنون

خیلی نگران عروس هلندیم هستم از روزی که ماکارونی وکنجد خورده بی حال شده خیلی میترسم کاریش بشه خیلی دوستش دارم اگه میدونید بگین چکارش کنم😳

ببرش دامپزشک بررسیش کنه
همینطوری نمیشه گفت چش شده و چی باید بهش بدی

سلام من یدونه عروس هلندی نر دارم همش سرش زیر بالش هست وخیلی بی حصله شده واصلا آواز نمیخونه میخوام که سر حال شه چیکار کنم خودم هم تاحالا نداشتم تازه 4 روزه آوردمش

سلام
اشکالی نداره بهت عادت نکرده
محیطش رو گرم کن و غذای مناسب بهش بده خوب میشه

سلام ممنونم از سایت خوبتون
من چهار روزه عروس هلندی خریدم وکاملا دستی نیست سه ماه و نیمشه و هر وقت که صدای عروس هلندیای دیگرو براش میذارم میخواد که آواز بخونه و دهنشون باز و بسته میکنه ولی صدایی ازش خارج نمیشه و فقط فس فس میکنه به نظرتون دلیلیش چیه؟

سلام
دلیلش اینه که به محیط عادت نکرده و میترسه
صبور باش و اینقدر تحت فشارش نزار
بزار با محیطی که تازه واردش شده بیشتر اشنا بشه

من چیکار کنم عروس هلندی من ۲ سال پیش منه خسته شدم نه میاد پیشم باشه نه چیزی

اگه خسته شدی واگذار کن

سلام خسته نباشین من دوتا عروس هلندی دارم نر هستم هرو دوماهشونه ولی کارهاشون عین نروماده میمونه بهم گفتن پرنده هام ظعیف هستن تخمه مرغ نمی‌خورم فقط ارزن و تخمه و گندم میخورم خیلی میخوابن و بی حوصله هستن چیکار کنم پرنده هام شادو شاداب بشن شدپرنده هام نه حرف میزند نه سوت می‌زنند چیکار کنم خوب بشن توروخدا یه راهی بهم بگین تا پرنده هام خوب بشن

سلام
ببرشون دامپزشک حیوانات خانگی بررسیش کنه
ممکنه بیماری داشته باشن
باید بررسی بشن و درمان حتی با مولتی ویتامین مخصوص شروع بشه

سلام من دوتا عروس هلندی دارم که یکی شون همش پف کرده و ناراحت ولی اون یکی همش بازی میکنه و خوشحاله ولی اون همش میخواد بیاد بغلم تا نازش کنم اون بخابه نمیدونم چکار کنم که همش بازی کنه میشه بگید

سلام
نر و ماده هستن ؟ فضله ی اونی که پف میکنه فرق داره ؟
اون بیمار هست سریعا باید بهش رسیدگی کنی وگرنه تلف میشه
بهتره در اولین فرصت ببریش پیش دامپزشک حیوانات خانگی

سلام من یک عروس هلندی وحشی خریدم ۳ماهش هست سه هفته هست دارمش فقط میاد تو دستمون غذا میخوره میره اصلا نمیزاره دستش بزنیم راهنمایم میکنید چجوری دستش بزنم

سلام
تو نت بزن اهلی کردن عروس هلندی

سلام من دوتا عروس هلندی نر داشتم یکیشون یکسال و نیمه ودیگری یکساله بود از جوجه گی بزرگشون کردیم. عادت کرده بودن در قفس باز باشه وهمش بیرون باشن یعنی درقفس و که می‌بستم شروع به جیغ زدن میکردن که واقعا جیغ هاشون آزار دهنده بود. وقتی هم که بیرون بودن مدام باید دنبالشون میرفتم وتمیزکاری میکردم پرهاشون همه جای خونه بود ومدام یکی رو میخواستن که باهاشون بازی کنه. خیلی هم باهوش بودن هر دو21 کلمه حرف میزدن رقص گردن به همراه آواز هم بلد بودن خیلی شیرین کاری میکردن. ولی واقعا اعصاب جیغ هاشون ونداشتیم. خلاصه که همسرم… Read more »

به امکان زیاد اون بیچاره ها هم کلی افسرده شدن و به امکان زیاد هم پرنده فروش جداشون خواهد کرد
اینگونه موارد ظلم زیادی هست به پرنده و به طور کلی پت ها
قبل خرید باید فکر چنین چیزی رو میکردید

سلام من یه عروس هلندی خریدم ۴ ماهه ماده فروشنده گفت دستیه ولی اوردمش خونه هرازگاهی میاد رو دستم ایا امکانش هستش غریبی کنه چون اونجا خوب میومد ولی اینجا نه

سلام
کم کم خوب میشه ، اصولا یکی دو هفته ی اول به خاطر تغییر مکان وارد استرس میشن

سلام من یه عروس هلندی یکماهه خریدم و الان تقریبا یه یکماهی هست که دارمش چند بار سرما خوردگی خفیف داشت ولی با مراقبت خوب شد امروز صبح شروع کرده پشت سر هم عطسه میکنه یا یه صدایی شبیه پف در میاره پشت سر هم اینکارو میکنه مدفوعشم سبز نیست که نشونه سرما خوردگی باشه باید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟
لطفا زود جواب بدید خیلی نگرانشم🙏😩😥

سلام
فضله سبز نشونه ی سرماخوردگی نیست بلکه نشونه ی بیماری کبدی هست !!
در کل ، مولتی ویتامین بهش بده ، مولتی ویتامین مخصوص طیور
محیطش رو گرم کن ، سرد شدن محیط بخصوص شبها ، سریعا باعث ایجاد سرمارخوردگی در پرنده ها میشه
مولتی ویتامین و کف دریا یا سنگ مینرال بهش بده و غذا هم یکم پلت براش بگیر تا جون بگیره (پلت مخصوص عروس هلندی) اینجوری براش مشکل کم پیش میاد

عروس هلندی من چوب نشیمن خوب را می‌خورد چیکار کنم؟؟؟ خطر داره؟

سلام چه غذایی برای عروس خوب هست؟

تماس با کارشناسان فروش کارخانه