پرورش عروس هلندی

پرورش عروس هلندی

بسیاری از علاقمندان برای کسب درآمد به پرورش پرندگان زینتی گران قیمت مانند کاسکو مرغ عشق طوطی و عروس هلندی روی می آورند.

استراتژی کسب درآمد از این طریق کاملاً منطقی بوده و دارای توجیه اقتصادی است زیرا پرندگان زینتی بالغ در بازار با قیمت بسیار بالایی به فروش می رسند مخصوصا آنهایی که می تواننند صحبت کنند و تقلید صدا را آموخته اند.

دوستداران پرندگان زینتی مانند عروس هلندی می توانند با خرید جوجه های این پرندگان یا تخم های نقطه دار ، آنها را پرورش داده و تقلید صدا را به آن ها بیاموزند.

برای اطلاع یافتن از قیمت این پرندگان کافی است به سایت های فروش اینترنتی نظیر دیوار و شیپور سر بزنید. خواهید دید که این پرندگان با قیمت بسیار بالایی به فروش می رسند و نگهداری و پرورش آنان توجیه اقتصادی دارد.


در این مقاله قصد داریم شما را با پرورش یکی از پرطرفدارترین پرندگان زینتی یعنی عروس هلندی آشنا کنیم.

اطلاعاتی کلی در مورد عروس هلندی

عروس هلندی پرنده ای زینتی و گران قیمت است که از خانواده طوطی های کاکل دار می باشد. این پرنده کوچک ترین عضو خانواده طوطی ها است که در مناطقی از استرالیا زندگی میکند. به دلیل محبوبیت و طرفداران زیادی که این پرنده در سراسر جهان دارد از آن به عنوان یکی از مهمترین پرندگان گان زینتی نام برده می شود.

عروس هلندی پرنده ای بسیار زیبا و دوست داشتنی است که رنگ های مختلفی دارد. جالب است بدانید که از نظر رفتار شناسی رنگ پرهای پرنده هیچ‌گونه تأثیری بر رفتار آن ندارند. این پرنده را می‌توانید با رنگ‌های زرد ، سفید خاکستری ، قهوهای و کرمی در طبیعت مشاهده کنید.

عروس هلندی دارای سری کاکل دار و زیبا است که بر روی برخی از گونه‌های آن یک لکه سرخ وجود دارد. این پرنده دارای دم درازی است که در انتها به صورت نقطه تیز در می آید. عروس هلندی از لحاظ جثه طوطی های کوچک به حساب می آید.

یکی از مزیت های این پرنده نسبت به سایر حیوانات خانگی مانند سگ و گربه ودیگر پرندگان زینتی این است که دارای طول عمر بیشتری نسبت آنان است به طوری که به صورت متوسط بین ۱۷ تا ۲۰ سال زندگی می کند.

اطلاعاتی کلی در مورد عروس هلندی

عروس هلندی دارای بال و پرهای نیمه خاکستری است که در قسمت پایین پرنده روشن تر می شوند. بر روی بالهای برخی از گونه های این پرنده لکه های نارنجی و سفید رنگ مشاهده می شود.

بدن این پرنده حدود ۲۳ سانتی متر طول دارد ، البته اگر دم بلند آن را هم به حساب بیاورید. وزن این پرندگان بین ۷۸ تا ۱۲۵ گرم می شود. البته گونه های اصلاح نژاد شده این پرنده دارای وزن بیشتری هستند و وزن آن ها حداکثر تا ۱۲۵ گرم می رسد.

همانند برخی پرندگان دیگر مشخص نیست که انسان چه زمانی این پرنده را اهلی کرده است اما شواهد تاریخی نشان می دهد که بومیان قاره اقیانوسیه برای اولین بار این پرنده را اهلی کرده اند. اما مدتی بعد انگلیسی های مهاجر عروس هلندی را به استرالیا بردند و اولین ملتی بودند که به پرورش این پرنده اهتمام ورزیدند.

این پرنده ابتدای قرون نوزدهم برای اولین بار به اروپا راه یافت و از انگلستان به دیگر کشورهای دیگر اروپایی مانند فرانسه ایتالیا برده شد. رفته رفته به محبوبیت آن به عنوان یک پرنده زینتی و خانگی افزوده شد به طوری که هم اکنون علاقه مندان زیادی در سراسرجهان از آن نگهداری می کنند.

همانطور که اشاره کردیم عروس هلندی طول عمر بسیار زیادی نسبت به پرنده ها و حیوانات خانگی دیگر دارد و گاها مشاهده می شود که تا ۲۰ سالگی هم عمر می کنند اما به طور متوسط می توان ادعا کرد که طول عمر این پرنده بین ۱۰ تا ۱۵ سال است.

با این حال موارد استثنایی هم مشاهده شده است به طوری که برخی از عروس هلندی ها تا ۳۶ سالگی هم زندگی کرده اند. عواملی که می‌تواند بر روی طول عمر این پرنده تأثیر بگذارد فعالیت بدنی و رژیم غذایی پرنده است.

تعیین جنسیت عروس هلندی چگونه انجام می پذیرد ؟

تعیین جنسیت عروس هلندی از آنجا اهمیت دارد که برخی از پرورش دهندگان به امید جفت گیری و تکثیر با کمک دستگاه جوجه کشی از تخم های نطفه دار این پرنده ، دو قطعه عروس هلندی تهیه می کنند.

اگر شخص مورد نظر اطلاعات کافی در مورد تعیین جنسیت این پرنده نداشته باشد ممکن است در انتخاب جنس ماده و نر این پرنده دچار اشتباه شود و بدین ترتیب جوجه کشی از آنها را از دست بدهد.

اما یک نکته مهم و اساسی در تعیین جنسیت این پرنده این است که تا قبل از شش ماهگی بدون انجام آزمایش دی ان ای نمی توان تعیین جنسیت آن را انجام داد به همین دلیل بسیاری از صاحب نظران بر این عقیده هستند که برای اطلاع دقیق از جنسیت عروس هلندی باید از آزمایش دی ان ای استفاده شود.

تعیین جنسیت عروس هلندی

پس از شش ماهگی می توان از نحوه آغاز آواز خواندن پرنده جنسیت آن را تشخیص داد. عروس هلندی ماده هنگامی که آواز می خوانند انگار در حال جیغ کشیدن و سوت زدن هستند. در حالی که پرنده های نر به صورت خیلی جذاب و دوست داشتنی آواز می خوانند.

از دیگر نشانه ها که می توان با استفاده از آن تشخیص جنسیت پرنده را انجام داد می‌توان به رنگ سر و خط شاه پرهای عروس هلندی توجه کرد. البته روش های دیگری هم برای تشخیص جنسیت عروس هلندی وجود دارند که قطعی نیستند.

این روش ها می توان به تفاوت های ظاهری نر و ماده عروس هلندی اشاره کرد. عروس هلندی های نر سر بزرگتری دارند که به شکل مربعی شکل است.

علاوه بر این عروس هلندی های نر بازیگوش هستند و در داخل قفس به این طرف و آن طرف می پرند و از کمتر چیزی می ترسند. اما این ها نشانه های قطعی برای تعیین جنسیت عروس هلندی و تعیین نر و ماده بودن آن ها نیستند.

تعیین سن عروس هلندی

در زمینه پرورش عروس هلندی علاوه بر شناخت جنسیت، سن پرنده نیز اهمیت زیادی دارد. در ابتدا باید گفت که تشخیص دقیق سن عروس هلندی کار آسانی نیست و نیاز به تجربه و شناخت کافی دارد. اما با دقت به ظاهر و رفتار پرنده می توان به بالغ بودن و یا مسن بودن آن پی برد. البته تشخیص سن عروس هلندی مسن و بالای ده سال بسیار دشوار است زیرا از این سن به بعد تقریبا تمامی تغییرات ظاهری آنها ثابت باقی می ماند. با توجه به اینکه هدف بسیاری از افراد پرورش دهنده عروس هلندی ، آموزش سخنگو کردن و رام نمودن پرنده می باشد ، سن پرنده معیار مهمی در یادگیری آن است. ناگفته نماند که اگر عروس هلندی بالغ بوده و سن زیادی داشته باشد ، آموزش سخنگو کردن آن بسیار دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود. لذا اگر قصد پرورش عروس هلندی در سر داشته باشید حتما باید عروس هلندی جوان و نابالغ خرید کنید.

تعیین سن عروس هلندی

تقریبا بین تمامی نژادهای عروس هلندی ویژگی های ظاهری مشترکی وجود دارد که از طریق آن می توان به جوان بودن پرنده پی برد. اولین نکته ای که باید در هنگام تعیین سن عروس هلندی به آن دقت نمود، چشم های پرنده می باشند. چشم جوجه عروس هلندی به علت سن کم پرنده بزرگتر به نظر می آید. مردمک بزرگ و سیاه رنگ از ویژگی اصلی چشم جوجه عروس هلندی می باشد. با بزرگ شدن عروس هلندی بین جثه آن و اندازه چشم های پرنده تناسب ایجاد می شود.

یکی دیگر از ویژگی های ظاهری که در تعیین سن عروس هلندی بسیار مهم می باشد ، بینی و نوک پرنده است. بینی جوجه عروس هلندی ها ، دارای برآمدگی بوده و رنگ آن روشن تر می باشد. همچنین بینی جوجه فاقد ترشحات اضافی خواهد بود. اما با رشد عروس هلندی و بالغ شدن آن ، رنگ بینی تیره تر شده و دارای پوسیدگی خواهد بود. همچنین نوک جوجه عروس هلندی به دلیل جوان بودن پرنده ، رنگ روشنی داشته و فاقد خراش می باشد. اما در عروس هلندی بالغ نوک پرنده تیره تر و متناسب تر با جثه آن است. همچنین با افزایش سن پرنده نوک آن برجستگی کمتری پیدا میکند.

کاکل جوجه عروس هلندی کوتاه و در اکثر مواقع بدون حالت کشیدگی به سمت بالا می باشد. همچنین پرهای جوجه عروس هلندی در ابتدا زرد بوده و به مرور زمان تیره میشوند. علاوه بر این موارد دم جوجه ها کوتاه تر و نرم تر و دارای رنگ های روشن تری می باشد که با افزایش سن پرنده پرهای جدید و ضخیم و تیره رنگ تر در قسمت دم آن رشد می کنند.

عروس هلندی جوان پاهای بزرگ نسبت به جثه خود دارد. همچنین پاهای عروس هلندی مسن، زمخت بوده و فاصله بین فلس های (پولک) پنچه آن زیاد می باشد.

لازم به ذکر است که بلوغ عروس هلندی در سن 4 الی 6 ماهگی اتفاق می افتد. عروس هلندی نر بعد از بلوغ ، رفتارهایی نظیر رقصیدن و خرامیدن از خود نشان می دهند.

جوجه عروس هلندی تا سه ماهگی توانایی لازم برای شکستن تخمه ها و خوردن دان هایی نظیر ارزن را ندارد و بیشتر به استراحت می پردازند. از سه ماهگی به بعد جوجه عروس هلندی کنجکاوتر شده و در این دوره سنی می توان با پرنده اخت بیشتر پیدا کرد. برای آمادگی جهت ریزش پر و ورود به دوره بلوغ ، جوجه عروس هلندی از سن سه ماهگی به بعد بدنش را با نوک خویش تمیز و آرایش میکند. از سه ماهگی به بعد بهترین زمان برای یادگیری تقلید صدا و آموزش حرف زدن به عروس هلندی می باشد. لازم به ذکر است که بعد از چهار الی شش ماهگی سخنگو کردن عروس هلندی ها بسیار دشوار است.

در پرورش عروس هلندی از چه نوع قفسی استفاده کنیم ؟

یکی از مهم‌ترین ابزارها که در پرورش پرندگان زینتی مخصوصا عروس هلندی باید آن را تهیه کنید قفس پرنده است. قفس پرنده باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا پرنده ها بتوانند در داخل آن پرواز کرده و از زندگی لذت ببرند. گاها عروس هلندی ها می خواهند بال های خود را به صورت کامل باز کنند تا به راحتی در داخل قفس جابجا شوند.

قفس عروس هلندی

در استفاده از قفس باید نظافت آن را رعایت کنید بدین صورت که باید هفته ای یک بار داخل قفس را بشویید و تمیز کنید. اگر هم توانستید ضدعفونی کنید که بسیار عالی است. طوطی ها و بالاخص عروس هلندی ها به تمیزی خودشان اهمیت بسیار زیادی قائل هستند و باید حتما محل زندگی آن ها را تمیز نگه دارید.

تغذیه عروس هلندی

تغذیه پرنده ها از مسائل بسیار مهمی است که باید به در پرورش آن ها مورد توجه قرار بگیرد. اصولا یکی از عمده هزینه‌های موجود در پرورش پرندگان مسئله تغذیه آنها است که اگر به درستی انجام نشود ممکن است نگهداری و پرورش پرنده را مختل کرده و حتی باعث بیماری و مرگ آنها بشود.

گاها مشاهده می‌شود که عروس هلندی های جوجه خیلی کوچک هستند و نمی‌توانند دان مصرف کنند. در این صورت می‌توانید یک نوع غذای خانگی برای آنها تهیه کنید که در ادامه نحوه تولید آن را شرح می دهیم.

برای تولید این غذای خانگی یک تخم مرغ تهیه کنید و به صورت آبپز آن را بپزید. زرده از سفیده جدا کنید و پس از له کردن ، آن را با مقداری آب جوش قاطی کنید. همچنین می توانید بیسکویت مادر و مغز پایه دهم این غذا اضافه کنید.

برای دادن غذا به این پرنده در ابتدا باید یک سرنگ ۱۰ سی سی تهیه کنید و یک لوله نرم و باریک رو به سر سرنگ وصل کنید. شاید از خود بپرسید که این لوله باید به چه شکلی باشد و از کجا می توان آن را تهیه کرد.

برای تهیه این لوله می توانید به دوچرخه فروشی ها یا مغازه های تعمیر دوچرخه مراجعه کنید و از آنها بخواهید که یک لوله کرمک دوچرخه به شما بدهند. ارتفاع لوله باید بیشتر از ۵ سانتی متر نباشد. طوری که لوله بتوان آن را به صورت مستقیم به چینه دان پرنده  وارد کرد.

برای غذا دادن به جوجه باید سرنگ را تا ۸۰ درصد پر کنید و با یک دست آن نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را وارد حلقه پرنده بکنید تا به چینه دان وارد شود. سرنگ را باید بسیار آرام فشار دهید تا غذا وارد چینه دان پرنده بشود. با این روش به پرنده در هر روز می‌توانید چند بار غذا بدهید.

تغذیه عروس هلندی

اما استفاده از دان ها برای غذای عروس هلندی ضروری است. دان هایی که به صورت رسمی غذای اصلی این پرنده محسوب می شوند عبارتند از هر ارزن ، تخم کتان ، کافیشه ، شاهدانه و تخمه آفتابگردان که در ادامه به بررسی هر کدام از این ها می پردازیم.

ارزن دانی هست که اکثر پرندگان به خوردن آن علاقه دارند. این ماده غذایی مملو از پروتئین است و ویتامین ها ، املاح معدنی مورد نیاز برای بدن پرنده را تامین می کند. تخم کتان هم از دیگر دانه هایی است که کربوهیدرات ها ، ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز برای بدن پرنده را تامین می کند. اما در میان دانه هایی که به آنها اشاره شد بهتر است که از شاهدانه کمتر استفاده کنید. چون که پرچرب و محرک می باشد.

البته توصیه ما این است که از دانه های ترکیبی استفاده کنید تا نیازهای تغذیه ای پرنده را به صورت کامل برآورده کنند. همچنین استفاده از حبوبات پخته شده سبزیجات و میوه جات هم برای تغذیه پرنده توصیه می شوند. مواد غذایی مانند کلم ، جعفری ، کاهو ، هویج و جوانه گندم برای تغذیه پرنده عالی هستند.


157 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام خسته نباشید من یک جفت عروس هلندی دارم طوطی نرم یک سال و نیمشه و طوطی مادم ۱۰ ماهشه خانوادم میگن که اون هارو برای فروردین جفت بندارم که مادم ۱۲ماهش میشه ولی تو سایت ها نوشتن که باید تا سن ۱۸ ماهگی صبر کرد و گرنه تخم نطفه نداره اگه من تا سن ۱۸ ماهگی ماده ام صبر کنم که میریم تو پاییز اگه اون موقع جفت بندازم اشکال داره یانه

سلام، بالای یک سال هم بالغ میشن ولی بستگی به نژاد داره. مشکلی نیست حتی تو این فصل زمستون هم خیلی ها جفت میندازن. وقتی داخل خونه نگه میداری و جاشون گرمه و آب و غذای کافی میخورن دیگه فصل معنی نمیده براشون. تو طبیعت به خاطر شرایط مساعد فصل بهار اون موقع جوجه کشی میکنند.

سلام من میخوام برم توی کسب وکار عروس هلندی بعد ۱جفت که بگیرم وپرورششون بده کافیه یا مثلا باید چند جفت بگیرم؟.
یا مثلا میتونم ۲تا کوچولو بگیرم که بزرگشون کنم وبعد باهم جفت بشن؟.
ممنون

سلام، نگهداری پرندگان زینتی مخصوصا عروس هلندی حساسیت خودش رو داره. بهتره شما یک دوره یک جفت بگیرید پرورش دهید تا با رفتار، نحوه تغذیه و جوجه کشی شون اشنا شوید. همچنین در این باره بیشتر سرچ کنید.

با سلام. من یه جفت عروس هلندی دارم۳عدد تخم گذاشتن و جوجه شدن.۲سوال از شما دارم که راهنماییم کنین.
۱. جوجه ی حاصل از وایت فیس(نر) و لوتینو (ماده) چی میشه؟
۲. جوجه ی آخر مثل ۲جوجه ی دیگه بهش غذا نمی‌رسه،غذا میدن بهش ولی مثل اون ۲تا نه .از پدر و مادر جدا بشه و سرلاک بهش بدم؟

سلام،
1. بستگی به خالص بودن نژادها داره اگه هر دو نژاد خالص باشند میتوان انتظار جوجه هایی از نژاد آلبینو، نژاد خالص لوتینو، یا ماده های وایت فیس ابلق داشت.
2. شما باید غذای بیشتری در اختیار مولدها قرار بدین تا بتونن به همه جوجه ها رسیدگی کنند. اگر با این وجود باز هم به جوجه آخری کمتر غذا میدن شما میتونید علاوه بر تغذیه پدر و مادرش، چند وعده خودتون با سرلاک پرنده به جوجه غذا بدین.

سلام.من یه عروس نر دوماهه دارم ک سه روزه خریدمش.الان دو روزه خیلی بی تابی میکنه تو قفس .خودشو اینور اونور میزنه . فک کنم میخاد بیاد بیرون.فقط دوتا مشکل.یک اینکه اهلی نیس.دو این ک پراشو نزدیم.از طرفی هم میترسم تو قفس چیزیش شه.
بنظرتون باید چیکار کنم؟؟؟
با تشکر از سایت خوب و آموزنده تون

سلام، باید ابتدا پرنده به محیط تازه عادت کنه اگه زیادی مزامحش بشین به شدت درگیر استرس خواهد شد. قفسش رو در یک مکان ارام و بدون سر و صدا قرار بدین شبا حتما رو قفس کاور بندازین تا پرنده نترسه چون هنوز عادت نکرده. عروس هلندی دو ماهه رو با صبر و تمرین میشه دستی کرد. آموزش های لازم رو سرچ کنید و اجرا نماید.

سلام

سلام من یه جفت نر و ماده دارم تازه خریدم قبلا تخم گذاشتن الان نره رفته تولک و همش تو خودشه و محلی به ماده نمیزاره چکار کنم که از تولک دراد

سلام، سرگرمش کنید باید تحرک ذهنی داشته باشه.

سلام من یک جفت عروس هلندی مولد خریدم و برای تقویتشون قطره ویتامین ad3e و مولتی ویتامین و پودر پروبیوتیک گرفتم ولی نمیدونم اینارو باهم اگه تو آبشون بریزم مشکل نداره؟یا جدا جدا مصرف کنم براشون؟

سلام، ویتامین ها رو میشه با هم بهشون بدهید ولی پروبیوتیک بهتره در ظرف جداگانه با فاصله زمانی مصرف بشه. بر روی این نوع مکمل ها نحوه مصرف رو خوب مطالعه کنید.

ببخشید ایا برای اولین تجربه عروس خوبه ؟

سلام، عروس هلندی پرنده بسیار اجتماعی است و خیلی هم شیرین و بامزه است ولی باید بدانید که هر پرنده ای یک سری مشکلات خودش رو داره و شما باید به خوبی بتونید احتیاجات غذایی و سایر نیازهای پرنده رو تأمین کنید. مثلا عروس هلندی ها خیلی زود قهر میکنند، در زمان بلوغ باید براشون جفت تهیه کرد، باید حسابی پرنده رو سرگرم کنید و باهاش وقت بگذرونید و … پس همه چیز به شما بستگی داره. از قبل هم به خوبی درباره نحوه نگهداری، جفت زدن، تغذیه عروس هلندی و … تحقیق کنید.

سلام من عروس هلندی دارم نر وماده تازه با هم جفت شدن ماده یکبار چهل روز قبل ۴ تا تخم خاکی گذاشت جفت براش اوردم خیلی هم زود با هم جفت شدند الان یه تخم گذاشته قبل از تخم گذاری ماده میرفت تو لونه نر رو راهش نمیداد حالا روز پیش یه تخم گذاشته ولی نر میره داخل لونه ماده میخواد بره نر راهش نمیده نوکش میزنه ماده رو این طبیعیه یا نه

با سلام، خیر طبیعی نیست ماده باید داخل لونه باشه.

سلام ببخشید من یه نرو ماده دارم که تاحالا شاید حدود ۱۵ تخم گذاشتن و جوجشون در نیومد کلی امکانات هم در اختیارشونه من باید چیکار کنم و اینکه پرنده نر من قبلا حرف میزده ولی الان دیگه حرف نمیزنه راه حلی هست که دوباره شروع کنه؟؟

با سلام، پرنده های شما ممکنه عقیم باشند یا نطفه شون ضعیفه.
به رفتارهای پرنده نر دقت کنید احتمالا یا قهر کرده یا افسرده شده.

متشکر

سلام من قفس طوطی هلندی می خام همانی که عکسش را گذاشت بودین که مشکی هم بود از کجا می توانم بخرم.

با سلام، از پت شاپ ها و یا پرنده فروشی ها میتونید قفس تهیه کنید.

مثل قفس مشکی که گذاشتیم گیر میاد.

باید سرچ کنید.

سلام من تازه می خواهم وارد این کسب و کار بشم
بعد از جوجه کشی عروس آیا نر و ماده با هم دعوا شون میشه ؟
مستی شون را چطور کنترل کنم ؟
بعد از یه دست جوجه بعد از گذشت چه زمانی می تونم دوباره جوجه بگیرم ؟

با سلام، خیر عروس هلندی ها زیاد با هم دعوا نمیکنند و طبیعت آروم تری دارند.
با کنترل دمای محیط نگهداری و کم کردن دان های گرم میتونید مستی شون را کنترل کنید.
بهتره در جوجه کشی اصلا عجله نکنید چون بزرگ کردن جوجه ها پشت سر هم باعث ضعیف شدن مولدها میشه . اجازه بدهید همان روال طبیعی شون رو طی کنند. اگر قصدتان کسب درامد است با پرورش دهنده های حرفه ای صحبت کنید.

سلام قربان
 من ی عروس نر خاکستری دارم که خودم مدت کوتاهی رو باهاش کار کردم ولی الان ی شش ماهی میشه شایدم بیشتر که زیاد توجهی بهش نکردم میخام ازش جوجه بکشم پیشنهاد شما واسه تعیین ماده چیه و چ نوع ماده ای مناسبه ؟ آیا نر میتونه برای جفتگیری مناسب باشه یا نه ؟ مکانشون باید چطور باشه؟ 
تشکر از شما و کلیه عواملتون

با سلام؛ نوع ماده بستگی به شما داره که می خواهید چه نوع جوجه ای داشته باشید. در ضمن اگر وضعیت کلی پرنده شما خوب باشد برای جفت گیری مناسب خواهد بود. مکان نگهداریشون هم باید دارای آب و هوای معمولی و بدون سر و صدا باشه.

سلام آقا بعد از تخم گزاری عروس هلندی غذای آنها تغیر میکند

با سلام، از ارزن و تخم کتان با نسبت 4 به 1 بعنوان غذای اصلی استفاده کنید. در طول هفته به مقدار کم از تخم افتابگردان هم میتونید استفاده کنید. میوه و سبزیجات هم در طول هفته استفاده کنید.

سلام من یه جفت خریدم که قبلا هم جوجه دادن ولی من نمیدونم باید تولونه چی برزیم به من گفتن پوشال خوبه و این که جفتگیری شون رو درون لونه انجام میدن یا نه

با سلام، پوشال برای بستر لانه مناسب است و میشه استفاده کرد. در ضمن جفتگیری معمولا در خارج از لانه اتفاق می افتد و تخمگذاری در داخل لانه صورت میگیرد.

ایا زیاد دردسر داره لطفا راهنمایی کنید

با سلام، نگهداری و مراقبت از پرنده های زینتی نیاز به توجه و وقت بیشتری دارد. شما باید با رژیم غذایی پرنده آشنا باشید و محیط نگهداری آنها رو خیلی تمیز نگه دارید تا بیمار نشن. این پرنده ها بسیار با مزه و دوست داشتنی هستن. به خصوص عروس هلندی نر میتونه تقلید صدا رو یاد بگیره. در هر صورت اگر مسولیت انجام این کار رو بر عهده میگیرد نگهداری عروس هلندی در منزل گزینه خوبی است.

من می خواهم عروس هلندی بخرم ولی همه میگن دردسر داره

بله داره

سلام،من یه جوجه تازه خریدم،برای اینکه بهش غذا بدم باید لوله کرمکی رو تا چینه دان ببرم داخل یا توی دهنش بریزم کافیه، و چ مدت بهش اینطوری غذا بدم ینی بعد چند ماه دونخور باید بشع؟

سلام، مواظب چینه دانش باشید لوله در دهان و یا حلق پرنده باشه، ممکنه چینه دانشو زخمی کنید و باعث عفونت بشه. معمولا از سن 40 الی 50 روزگی به بعد می توان با دان های نرم این پرنده رو غذا داد.

به نظرتان از عروس هلندی میتوان بهتر کسب در امد کرد یا کوتوله برزیلی

هلندی بهتره فکنم

سلام من میخوهم به صورت طبیعی از عروس هلندی جوجه کشی کنم جوجه ها تا چه زمانی باید تووسط مادر و پدر تغذیه شوند و یه سوال دیگر ممکن از است از عروس هلندی لوتینو و ابلغ جوجه البینو به دست بیاد ؟

من میخوام از عروس هلندی به صورت طبیعی جوجه کشی کنم الان عروس هلندی هام 3 تا تخم گزاشتن تا چه زمانی انها باید پیش مادر و پدر خود بمونن ؟ و وقتی از انها جدا شدن چکار کنم ایا انها هنگام جدایی دون خور هستن ؟

سلام، جوجه ها تا زمانیکه نیاز به کمک والدین داشته باشند به صورت طبیعی از طرف والدینشون تغذیه میشوند. ولی جوجه بزرگ شده از طرف والد طرد می شود که در این مواقع باید آنها را جدا نمود و با دان های نرم غذاشون داد.

دان های نرم مثل چی؟

سلام، دانه های نرم مثل جوانه ها یا اینکه دانه رو آبپز کنی.

باسلام عروس هلندی دارم یکبارجفتگیری کردن جوجه تشکیل شدبعدازدوهفته بخاطراشتباه درتمیزکردن کف قفس ماده روی تخم دیگه نخابیدده روزبعددوتاتخم گذاشت دیگه تخم نزاشت تغذیه شون چی باشه چندوقت طول میکشه تادفعه بعدتخم بزارن تمام شرایطم محیاست ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام، وقتی تخم میزارن اینقد لونه و تخم رو دست مالی نکنید مزاحم نشین.
مرغ هم نیست که پشت سر هم براتون تخم بذاره، طوطیه نیاز به استراحت داره وگرنه تلف میشه. شرایط اگه خوب باشه خودشون زمان مناسب رو تشخیص میدن.
شرایط مناسب برای جفت گیری و تخمگذاری مجدد: فراوانی غذا و گرم بودن محیط (25 درجه) و عدم استرس و دست نزدن به لانه و تخم ها و عدم جابجایی قفس

مرغ عشق را با عروس هلندی میشه جفت زد و جوجه کشی کرد ؟

با سلام، خیر

سلام…
من یه جفت عروس هلندی دارم که فقط ارزن میخورن و هر کاری میکنم غذای دیگری نمیخورن.چه کنم؟

غذاشون رو یه دفعه عوض نکن، همیشه به همراه ارزن یکم از غلات دیگه و حتی تیکه های میوه نیز استفاده کنید.

سلام…
من یه جفت عروس هلندی کار داده خریدم،الان یک هفته هست که دارمشون ولی اقدام به جفت گیری نمیکنن و خیلی ساکت همش یک جا ایستاده اند.
چه کنم که سریع تر تخم بزارن؟

با سلام، دوست عزیز باید کمی صبر کنید تا اولا پرنده ها به شما و محیط جدید عادت و اعتماد کنند. ثانیا باید پرنده ها آمادگی داشته باشند و تو هر زمانی جوجه کشی نمیکنند. فعلن قفسشون رو در یک محیط ساکت و به دور از سر و صدا و آلودگی قرار دهید و به تغذیه آنها نیز رسیدگی کنید.

سلام ده جفت عروس دارم ولی دوجفت از عرسهام زمانی که جوجه میدن پر جوجه هاشونو میکنن الان چند سری هست این کارو می کنن در حدی که فقط شاه پرهاشون با دمهاشون نمیکنن

سلام من یه جفت عروس هلندی بالغ لوتینو دارم چکار کنم که زود مست بشن و تخم بزارن؟؟

با سلام، یکم تخم شاهدانه و گاودانه بهشون بده و یه ظرف آبتنی بذار تو قفسشون.

سلام چه نوع نژاد عروس هلندی بخرم بهتره میخوام سخنگو باشه وبیشتر برای پر کردن اوقات فراقت میخوام

با سلام، فرق نمیکند ولی برای سخنگویی بهتره که عروس هلندی نر باشه و هنوز به سن بلوغ نرسیده باشه

سلام آیا خریدن یک جفت عروس هلندی مشکلی داره ؟
و اگه جفت باشن میشه بهشون آموزش داد ؟
چطور به عروس هلندی جفت آموزش بدم ؟

سلام
دوساله عروس هلندی ماده خریدم،یک ماه پیش براش نر گرفتم
به همون ترتیب امروز داخل یک قفس شدن
نمیدونم مراحل بعدی چی هست؟
کار خاصی باید انجام بشه؟
همیدیگرو پذیرفتن یا نه؟
ممنونم از پاسخگویی تون

با سلام، باید اجازه بدین تا پرنده ها به هم عادت کنند و انتظار نداشته باشید در همان روز اول با هم جفت شوند.

سلام عروس ھلندى ھاى من ازوقتى کھ قطره ى وىتامىن داخل آب شون رىختم
نرھ خیلی وحشی شده‌ ومدام بھ ضرف آب ضربه مى زنھ آىاقطرھ مشکلی داره لطفااگھ مىشھ زودترجواب بدىن

سلام عروس ھلندى ھاى من تابحال دوبار تخم گذاشتن امافقت دوتاسھ تاتخم گذاشتن چی بھشون بدم تابىشترتخم بزارن

با سلام، غذای اصلی عروس هلندی ها ارزن و تخم کتان و تخم مرغ ابپز می باشد. همچنین پرنده باید کلسیم کافی دریافت کند. البته سایر میوه ها و سبزیجات و غلات نیز برای آنها مفید هستند. تعداد تخم گذاری پرنده فقط به خوراک بستگی ندارد بلکه به آب و هوا، نور، محیط پرورش و … نیز بستگی دارد.

سلام عروس ھلندى ھاى من بھ جوجه ھاشون خاک ارھ مىدن

با سلام، نباید اجازه بدید. به عروس هلندی تخم مرغ آب پز بدهید برای تغذیه جوجه ها بسیار مفید می باشد.

سلام خدمت شمادوست عزیزامابنده ىک سوال داشتم
اگھ جوجه اش رابادوتخم دیگربردارم ناراحت نمیشن

با سلام، اگر به تخم ها و جوجه ها دست بزنید دیگر عروس هلندی آنها را پرورش نخواهد داد.

سلامی دوباره. عروس هلندی که بهم گفتن مادست همش نر رو میزنه ولی نه اونطوری که نر آسیب ببینه. نر هم بهش کم توجه هستش.از همه لحاظ هم رژیم غذاییشون رو رعایت میکنم.

سلام عروس ھلندى شما ىانرھ ىاازنرخوشش نمیادوىااوبھ جفت گىرى علاقه دارھ ولی نرشماخوشش نمیاد

سلام. خسته نباشید. من یک جفت عروس هلندی دارم ولی نمیتونم تشخیص بدم کدوم نر و کدوم ماده هستش. نری رو که به من گفتن علائم ماده رو داره و ماده ای رو که گفتن علائم نر داره. لطف میکنین اگ کمک کنین

با سلام، 8 گونه اصلی عروس هلندی و با رنگ بندی متفاوت وجود دارد که در برخی گونه ها تشخیص نر و ماده بسیار مشکل است. نژاد عروس هلندی شما چیه؟

سلام عروس هلندی های من دو سه روزی هست تخم گذاشتن روز اول و دوم مرتب و به طور همزمان شیفتشون رو عوض می کردن اما الان گاهی اوقات هر دو شون تقریبا یک دقیقه بیرونن این موضوع می تونه نگران کننده باشه؟

با سلام، به اندازه کافی دان و غذا و اب در اختیار آنها قرار بدهید و محل قفس آنها نیز بدون ترس و استرس و به دور از سرو صدا باشد. اگر سریع به لانه بر میگردند مشکلی نیست ولی اگر مدت زمان نخوابیدن بر روی تخم ها طولانی باشه تخم ها خراب میشوند.

سلام وقت بخیر عروس هلندی ماده ام چندروزه که مرتب کف دریا میخوره آیا این نشونه اینه که میخواد تخم بذاره چون من تا حالا ندیدم که برن داخل لونه

با سلام، ممکنه سطح کلسیم بدن پرنده شما پایین آمده باشد و یا اینکه برای اماده شدن تخم گذاری داره کلسیم دریافت میکنه

سلام من عروس هلندیام به جوجشون غذا نمیدن یعنی کلا به جوجه ها اهمیتی نمیدن مراقب تخما هستن ولی جوجه ها نه و متاسفانه یکی از جوجه ها یه روز بعد به دنیا اومدن مرد الان جوجه دوم دراومده وقتی دیدم هنوز همونجور رفتار میکنن جوجه رو دراوردم گزاشتم یه جای گرم فعلا باید چیکار کنم تو این وضعیت؟و اینکه این اولین تجربه عروس هلندیامه

با سلام. جوجه رو باید به صورت دستی و با استفاده از سرنگ و غذای بچه و سرلاک غذا بدهید. غذای جوجه باید نرم و ابکی باشد و در هفته اول هر 2 و حداکثر سه ساعت این کار را تکرار کنید.

همه نژادای عروس هلندی سخنگو میشن یا ن؟؟

با سلام، بله ولی عروس هلندی نر برای سخنگویی بهتر می باشد.

سلام چطوری میتونیم عروس هلندی تهیه کنیم

سلام، از طریق دیوار و شیپور و یا مراجعه حضوری به پرنده فروشی ها

سلام من یک عروس هلندی خریدم انگار به صاحب قبلیش وابسته شده چکار کنم به من علاقه نشون بده توروخدا جواب بدین

با سلام، در برخی موارد حتی 5 الی 6 ماه طول میکشد تا عروس هلندی به صاحب جدید خود عادت کند. دان های و مغزهای مورد علاقه را به صورت دستی به او بدهید این پرنده کاملا اجتماعی بوده و می تواند به سرعت با انسان ها انس بگیرد.

سلام عروس هلندی چه تعداد تخم می زاره

با سلام، عروس هلندی ماده در هر دوره به طور متوسط 3 الی 4 عدد تخم میگذارد.

بعدشم لطف میکنین توضیح بدین بهتره قفسشون کجا وتوچه محیطی نصب بشه.ممنون

با سلام، باید صبر کنید تا پرنده دوباره تخم گذاری کند. غذا دادن جوجه ها کار سختی است. مخصوصا در ماه اول هر سه الی چهار ساعت باید یکبار بهشون غذا داد و مکان گرم برای آنها تهیه کرد.(دمای 30 درجه) غذای مناسب نیز برای جوجه ها، سرلاک و تخم مرغ اب پز می باشد. دقت داشته باشین که از وسایل کاملا بهداشتی و غذای آبکی استفاده کنید. توجه به چینه دان جوجه ها نیز بسیار مهم است زیرا نباید بیش از حد پر شود. قفس پرنده را را در یک محیط آرام و بدون سرو صدا و به دور… Read more »

سلام من یه جفت عروس دارم یک جوجه داشتن که دیگه بهش غذا ندادن خودم بهش غذا میدادم اما مرد.الانم یک 10روز هست جفتگیری کردن اما خبر از تخم نیست چیکارشون کنم!ممنون

سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی ماده دارم که بیماریهpbfd(ایدز پرنده)داره ۷ماهشه خیلی ارومه اصلا شیطونی نمیکنه خیلی گوشه گیره. خیلیم میلرزه ممکنه بخاطر بیماریش باشه؟یه سوال دیگه اینگه چقدر طول میکشه که پرهاش بریزه؟

با سلام، بیماری pbfd یک بیماری خطرناک می باشد که متأسفانه درمانی ندارد و دیر یا زود باعث مرگ پرنده میشود. علائمی که گفتن بخاطر این بیماری هستش. پرنده بیمار به راحتی میتواند ویروس این بیماری را به دیگر پرنده ها منتقل کند. لذا شما باید این پرنده را قرنطینه کنید و به صورت کاملا بهداشتی لاشه پرنده را دفع نمایید.

دلیل زیاد خواراندن عروس هلندی ۲_۳ ماهه چی میتونه باشه؟
همیشه روشو برمیگردونه و با پر هاش ور میره

با سلام، کمبود مواد معدنی در جیره غذایی و همچنین بیماری های قارچی و کپکی و شپش و انگل های خارجی می تواند دلیل این رفتار باشد.

سلام عرس هلندی چند وقت پیشه مرغ عشق گذاشتم الان تخم گذاشته روش میخابه باید چیکار کرد ممنون

با سلام، تا اتمام دوره جوجه کشی صبر کنید.

ببخشید داداش عروس بعد از چند بار جفت گیری معمولا تخم میکند ممنون

با سلام، به طور قطع نمی توان عدد گفت. زیرا بستگی به کیفیت جفت گیری و محل نگه داری آنها (شرایط محیطی) دارد.

سلام من یه جفت عروس دارم تغذیه شون هم ارزن و سفیده ی تخم مرغ هست.داروی ب کمپلکس هم بهشون میدم. چیکار کنم تخم بزارن؟

با سلام، کلسیم مورد نیاز پرنده را با استفاده از پودر استخوان، کف دریا و یا پودر صدف تأمین کنید زیرا تخم گذاری نیاز به دریافت کلسیم دارد. در ضمن پرنده های خانگی در هر فصلی تخم نمی گذارند. باید صبر کنید.

اصلا دوست نداره ارزن بخوره ولی سعی داره اون رو بشکنه

من یک عروس تازه خریدم میخوام بدونم چطور ریزه خورودون خورش کنم ومیخوام کاری کنم تا اون در جای مخصوص خودش فضله کند

رژیم غذایی پرنده نباید به یکباره عوض شود. سعی نمایید در کنار سایر خوراکی ها از دان ها هم استفاده کنید.

با سلام جفت عروس هلندیم سری اول پنج تخم گذاشتن الان بار دوم دوتخم گذاشتن علتش چیه باتشکر

با سلام، معمولا بین هر بار تخم گذاری (تخم اول، دوم و …) چندین ساعت طول میکشد لذا چند روزی باید صبر کنید. همچنین تعداد دفعات تخمگذاری به شرایط محیط نگه داری و خوراک آنها هم بستگی دارد.

تماس با کارشناسان فروش کارخانه