"> پرورش عروس هلندی - اطلاعاتی کلی در مورد پرورش و جوجه کشی عروس هلندی
پرورش عروس هلندی

پرورش عروس هلندی

بسیاری از علاقمندان برای کسب درآمد به پرورش پرندگان زینتی گران قیمت مانند کاسکو مرغ عشق طوطی و عروس هلندی روی می آورند.

استراتژی کسب درآمد از این طریق کاملاً منطقی بوده و دارای توجیه اقتصادی است زیرا پرندگان زینتی بالغ در بازار با قیمت بسیار بالایی به فروش می رسند مخصوصا آنهایی که می تواننند صحبت کنند و تقلید صدا را آموخته اند.

دوستداران پرندگان زینتی مانند عروس هلندی می توانند با خرید جوجه های این پرندگان یا تخم های نقطه دار ، آنها را پرورش داده و تقلید صدا را به آن ها بیاموزند.

برای اطلاع یافتن از قیمت این پرندگان کافی است به سایت های فروش اینترنتی نظیر دیوار و شیپور سر بزنید. خواهید دید که این پرندگان با قیمت بسیار بالایی به فروش می رسند و نگهداری و پرورش آنان توجیه اقتصادی دارد.

در این مقاله قصد داریم شما را با پرورش یکی از پرطرفدارترین پرندگان زینتی یعنی عروس هلندی آشنا کنیم.

اطلاعاتی کلی در مورد عروس هلندی

عروس هلندی پرنده ای زینتی و گران قیمت است که از خانواده طوطی های کاکل دار می باشد. این پرنده کوچک ترین عضو خانواده طوطی ها است که در مناطقی از استرالیا زندگی میکند. به دلیل محبوبیت و طرفداران زیادی که این پرنده در سراسر جهان دارد از آن به عنوان یکی از مهمترین پرندگان گان زینتی نام برده می شود.

عروس هلندی پرنده ای بسیار زیبا و دوست داشتنی است که رنگ های مختلفی دارد. جالب است بدانید که از نظر رفتار شناسی رنگ پرهای پرنده هیچ‌گونه تأثیری بر رفتار آن ندارند. این پرنده را می‌توانید با رنگ‌های زرد ، سفید خاکستری ، قهوهای و کرمی در طبیعت مشاهده کنید.

عروس هلندی دارای سری کاکل دار و زیبا است که بر روی برخی از گونه‌های آن یک لکه سرخ وجود دارد. این پرنده دارای دم درازی است که در انتها به صورت نقطه تیز در می آید. عروس هلندی از لحاظ جثه طوطی های کوچک به حساب می آید.

یکی از مزیت های این پرنده نسبت به سایر حیوانات خانگی مانند سگ و گربه ودیگر پرندگان زینتی این است که دارای طول عمر بیشتری نسبت آنان است به طوری که به صورت متوسط بین ۱۷ تا ۲۰ سال زندگی می کند.

اطلاعاتی کلی در مورد عروس هلندی

عروس هلندی دارای بال و پرهای نیمه خاکستری است که در قسمت پایین پرنده روشن تر می شوند. بر روی بالهای برخی از گونه های این پرنده لکه های نارنجی و سفید رنگ مشاهده می شود.

بدن این پرنده حدود ۲۳ سانتی متر طول دارد ، البته اگر دم بلند آن را هم به حساب بیاورید. وزن این پرندگان بین ۷۸ تا ۱۲۵ گرم می شود. البته گونه های اصلاح نژاد شده این پرنده دارای وزن بیشتری هستند و وزن آن ها حداکثر تا ۱۲۵ گرم می رسد.

همانند برخی پرندگان دیگر مشخص نیست که انسان چه زمانی این پرنده را اهلی کرده است اما شواهد تاریخی نشان می دهد که بومیان قاره اقیانوسیه برای اولین بار این پرنده را اهلی کرده اند. اما مدتی بعد انگلیسی های مهاجر عروس هلندی را به استرالیا بردند و اولین ملتی بودند که به پرورش این پرنده اهتمام ورزیدند.

این پرنده ابتدای قرون نوزدهم برای اولین بار به اروپا راه یافت و از انگلستان به دیگر کشورهای دیگر اروپایی مانند فرانسه ایتالیا برده شد. رفته رفته به محبوبیت آن به عنوان یک پرنده زینتی و خانگی افزوده شد به طوری که هم اکنون علاقه مندان زیادی در سراسرجهان از آن نگهداری می کنند.

همانطور که اشاره کردیم عروس هلندی طول عمر بسیار زیادی نسبت به پرنده ها و حیوانات خانگی دیگر دارد و گاها مشاهده می شود که تا ۲۰ سالگی هم عمر می کنند اما به طور متوسط می توان ادعا کرد که طول عمر این پرنده بین ۱۰ تا ۱۵ سال است.

با این حال موارد استثنایی هم مشاهده شده است به طوری که برخی از عروس هلندی ها تا ۳۶ سالگی هم زندگی کرده اند. عواملی که می‌تواند بر روی طول عمر این پرنده تأثیر بگذارد فعالیت بدنی و رژیم غذایی پرنده است.

تعیین جنسیت عروس هلندی چگونه انجام می پذیرد ؟

تعیین جنسیت عروس هلندی از آنجا اهمیت دارد که برخی از پرورش دهندگان به امید جفت گیری و تکثیر با کمک دستگاه جوجه کشی از تخم های نطفه دار این پرنده ، دو قطعه عروس هلندی تهیه می کنند.

اگر شخص مورد نظر اطلاعات کافی در مورد تعیین جنسیت این پرنده نداشته باشد ممکن است در انتخاب جنس ماده و نر این پرنده دچار اشتباه شود و بدین ترتیب جوجه کشی از آنها را از دست بدهد.

اما یک نکته مهم و اساسی در تعیین جنسیت این پرنده این است که تا قبل از شش ماهگی بدون انجام آزمایش دی ان ای نمی توان تعیین جنسیت آن را انجام داد به همین دلیل بسیاری از صاحب نظران بر این عقیده هستند که برای اطلاع دقیق از جنسیت عروس هلندی باید از آزمایش دی ان ای استفاده شود.

تعیین جنسیت عروس هلندی

پس از شش ماهگی می توان از نحوه آغاز آواز خواندن پرنده جنسیت آن را تشخیص داد. عروس هلندی ماده هنگامی که آواز می خوانند انگار در حال جیغ کشیدن و سوت زدن هستند. در حالی که پرنده های نر به صورت خیلی جذاب و دوست داشتنی آواز می خوانند.

از دیگر نشانه ها که می توان با استفاده از آن تشخیص جنسیت پرنده را انجام داد می‌توان به رنگ سر و خط شاه پرهای عروس هلندی توجه کرد. البته روش های دیگری هم برای تشخیص جنسیت عروس هلندی وجود دارند که قطعی نیستند.

این روش ها می توان به تفاوت های ظاهری نر و ماده عروس هلندی اشاره کرد. عروس هلندی های نر سر بزرگتری دارند که به شکل مربعی شکل است.

علاوه بر این عروس هلندی های نر بازیگوش هستند و در داخل قفس به این طرف و آن طرف می پرند و از کمتر چیزی می ترسند. اما این ها نشانه های قطعی برای تعیین جنسیت عروس هلندی و تعیین نر و ماده بودن آن ها نیستند.

تعیین سن عروس هلندی

در زمینه پرورش عروس هلندی علاوه بر شناخت جنسیت، سن پرنده نیز اهمیت زیادی دارد. در ابتدا باید گفت که تشخیص دقیق سن عروس هلندی کار آسانی نیست و نیاز به تجربه و شناخت کافی دارد. اما با دقت به ظاهر و رفتار پرنده می توان به بالغ بودن و یا مسن بودن آن پی برد. البته تشخیص سن عروس هلندی مسن و بالای ده سال بسیار دشوار است زیرا از این سن به بعد تقریبا تمامی تغییرات ظاهری آنها ثابت باقی می ماند. با توجه به اینکه هدف بسیاری از افراد پرورش دهنده عروس هلندی ، آموزش سخنگو کردن و رام نمودن پرنده می باشد ، سن پرنده معیار مهمی در یادگیری آن است. ناگفته نماند که اگر عروس هلندی بالغ بوده و سن زیادی داشته باشد ، آموزش سخنگو کردن آن بسیار دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود. لذا اگر قصد پرورش عروس هلندی در سر داشته باشید حتما باید عروس هلندی جوان و نابالغ خرید کنید.

تعیین سن عروس هلندی

تقریبا بین تمامی نژادهای عروس هلندی ویژگی های ظاهری مشترکی وجود دارد که از طریق آن می توان به جوان بودن پرنده پی برد. اولین نکته ای که باید در هنگام تعیین سن عروس هلندی به آن دقت نمود، چشم های پرنده می باشند. چشم جوجه عروس هلندی به علت سن کم پرنده بزرگتر به نظر می آید. مردمک بزرگ و سیاه رنگ از ویژگی اصلی چشم جوجه عروس هلندی می باشد. با بزرگ شدن عروس هلندی بین جثه آن و اندازه چشم های پرنده تناسب ایجاد می شود.

یکی دیگر از ویژگی های ظاهری که در تعیین سن عروس هلندی بسیار مهم می باشد ، بینی و نوک پرنده است. بینی جوجه عروس هلندی ها ، دارای برآمدگی بوده و رنگ آن روشن تر می باشد. همچنین بینی جوجه فاقد ترشحات اضافی خواهد بود. اما با رشد عروس هلندی و بالغ شدن آن ، رنگ بینی تیره تر شده و دارای پوسیدگی خواهد بود. همچنین نوک جوجه عروس هلندی به دلیل جوان بودن پرنده ، رنگ روشنی داشته و فاقد خراش می باشد. اما در عروس هلندی بالغ نوک پرنده تیره تر و متناسب تر با جثه آن است. همچنین با افزایش سن پرنده نوک آن برجستگی کمتری پیدا میکند.

کاکل جوجه عروس هلندی کوتاه و در اکثر مواقع بدون حالت کشیدگی به سمت بالا می باشد. همچنین پرهای جوجه عروس هلندی در ابتدا زرد بوده و به مرور زمان تیره میشوند. علاوه بر این موارد دم جوجه ها کوتاه تر و نرم تر و دارای رنگ های روشن تری می باشد که با افزایش سن پرنده پرهای جدید و ضخیم و تیره رنگ تر در قسمت دم آن رشد می کنند.

عروس هلندی جوان پاهای بزرگ نسبت به جثه خود دارد. همچنین پاهای عروس هلندی مسن، زمخت بوده و فاصله بین فلس های (پولک) پنچه آن زیاد می باشد.

لازم به ذکر است که بلوغ عروس هلندی در سن ۴ الی ۶ ماهگی اتفاق می افتد. عروس هلندی نر بعد از بلوغ ، رفتارهایی نظیر رقصیدن و خرامیدن از خود نشان می دهند.

جوجه عروس هلندی تا سه ماهگی توانایی لازم برای شکستن تخمه ها و خوردن دان هایی نظیر ارزن را ندارد و بیشتر به استراحت می پردازند. از سه ماهگی به بعد جوجه عروس هلندی کنجکاوتر شده و در این دوره سنی می توان با پرنده اخت بیشتر پیدا کرد. برای آمادگی جهت ریزش پر و ورود به دوره بلوغ ، جوجه عروس هلندی از سن سه ماهگی به بعد بدنش را با نوک خویش تمیز و آرایش میکند. از سه ماهگی به بعد بهترین زمان برای یادگیری تقلید صدا و آموزش حرف زدن به عروس هلندی می باشد. لازم به ذکر است که بعد از چهار الی شش ماهگی سخنگو کردن عروس هلندی ها بسیار دشوار است.

در پرورش عروس هلندی از چه نوع قفسی استفاده کنیم ؟

یکی از مهم‌ترین ابزارها که در پرورش پرندگان زینتی مخصوصا عروس هلندی باید آن را تهیه کنید قفس پرنده است. قفس پرنده باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا پرنده ها بتوانند در داخل آن پرواز کرده و از زندگی لذت ببرند. گاها عروس هلندی ها می خواهند بال های خود را به صورت کامل باز کنند تا به راحتی در داخل قفس جابجا شوند.

قفس عروس هلندی

در استفاده از قفس باید نظافت آن را رعایت کنید بدین صورت که باید هفته ای یک بار داخل قفس را بشویید و تمیز کنید. اگر هم توانستید ضدعفونی کنید که بسیار عالی است. طوطی ها و بالاخص عروس هلندی ها به تمیزی خودشان اهمیت بسیار زیادی قائل هستند و باید حتما محل زندگی آن ها را تمیز نگه دارید.

تغذیه عروس هلندی

تغذیه پرنده ها از مسائل بسیار مهمی است که باید به در پرورش آن ها مورد توجه قرار بگیرد. اصولا یکی از عمده هزینه‌های موجود در پرورش پرندگان مسئله تغذیه آنها است که اگر به درستی انجام نشود ممکن است نگهداری و پرورش پرنده را مختل کرده و حتی باعث بیماری و مرگ آنها بشود.

گاها مشاهده می‌شود که عروس هلندی های جوجه خیلی کوچک هستند و نمی‌توانند دان مصرف کنند. در این صورت می‌توانید یک نوع غذای خانگی برای آنها تهیه کنید که در ادامه نحوه تولید آن را شرح می دهیم.

برای تولید این غذای خانگی یک تخم مرغ تهیه کنید و به صورت آبپز آن را بپزید. زرده از سفیده جدا کنید و پس از له کردن ، آن را با مقداری آب جوش قاطی کنید. همچنین می توانید بیسکویت مادر و مغز پایه دهم این غذا اضافه کنید.

برای دادن غذا به این پرنده در ابتدا باید یک سرنگ ۱۰ سی سی تهیه کنید و یک لوله نرم و باریک رو به سر سرنگ وصل کنید. شاید از خود بپرسید که این لوله باید به چه شکلی باشد و از کجا می توان آن را تهیه کرد.

برای تهیه این لوله می توانید به دوچرخه فروشی ها یا مغازه های تعمیر دوچرخه مراجعه کنید و از آنها بخواهید که یک لوله کرمک دوچرخه به شما بدهند. ارتفاع لوله باید بیشتر از ۵ سانتی متر نباشد. طوری که لوله بتوان آن را به صورت مستقیم به چینه دان پرنده  وارد کرد.

برای غذا دادن به جوجه باید سرنگ را تا ۸۰ درصد پر کنید و با یک دست آن نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را وارد حلقه پرنده بکنید تا به چینه دان وارد شود. سرنگ را باید بسیار آرام فشار دهید تا غذا وارد چینه دان پرنده بشود. با این روش به پرنده در هر روز می‌توانید چند بار غذا بدهید.

تغذیه عروس هلندی

اما استفاده از دان ها برای غذای عروس هلندی ضروری است. دان هایی که به صورت رسمی غذای اصلی این پرنده محسوب می شوند عبارتند از هر ارزن ، تخم کتان ، کافیشه ، شاهدانه و تخمه آفتابگردان که در ادامه به بررسی هر کدام از این ها می پردازیم.

ارزن دانی هست که اکثر پرندگان به خوردن آن علاقه دارند. این ماده غذایی مملو از پروتئین است و ویتامین ها ، املاح معدنی مورد نیاز برای بدن پرنده را تامین می کند. تخم کتان هم از دیگر دانه هایی است که کربوهیدرات ها ، ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز برای بدن پرنده را تامین می کند. اما در میان دانه هایی که به آنها اشاره شد بهتر است که از شاهدانه کمتر استفاده کنید. چون که پرچرب و محرک می باشد.

البته توصیه ما این است که از دانه های ترکیبی استفاده کنید تا نیازهای تغذیه ای پرنده را به صورت کامل برآورده کنند. همچنین استفاده از حبوبات پخته شده سبزیجات و میوه جات هم برای تغذیه پرنده توصیه می شوند. مواد غذایی مانند کلم ، جعفری ، کاهو ، هویج و جوانه گندم برای تغذیه پرنده عالی هستند.

57
دیدگاه بگذارید

avatar
24 Comment threads
33 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
32 Comment authors
مهدیمهدی ابروشیM.A.Rمحمد داوریمحمدمقدم Recent comment authors
امیر حسین
امیر حسین

من عروس هلندیمو تازه خریدم فروشنده گفته تازه دونخور شده الان یکوچولو دستی شده وقتی از قفس میارمش بیرون زمین میزارم یک سانت اینور اونور نمیشه یک ساعتم بیرون باشه همش یک جا میمونه تکون نمیخره چیکار کنم راه بره تو بیرون لطفا جواب بدید

امیر
امیر

از قفسش دور کن تا قفسو نبینه خودس اگه زیاد بیرون باشه عادت می کنه

Adel
Adel

با غذای مورد علاقش که احتمالا ارزنه تشویقش کنید.حتی میتونید با قرار دادن ارزن در جاهای مختلف خانه آن را به چالش بکشید.

سیروس
سیروس

سلام جفت های من ۵ تخم گذاشتن ۳روز خوابیدن الان دیگه رو تخم ها نمیخوابن علت چیست لطفا یکی راهنمایی م کنه.

حسینی
حسینی

احتمالا تخم ها زیادن یا اینکه زیاد در قفسشون رو داخل این چند رد بازو بسته کردین ناراحت شدن و دیگه نمیشینن رو تخم ها شمامی تونید اگه زمانه کمی از بلند شدنشون از روی تخم ها گذشته تخم هارو به پرنده فروشی ببرید اگه تشخیص دادن که نطفه سالم هست ازتون می خرن

بهروز کیان ارثی
بهروز کیان ارثی

سلام من یک جفت عروس هلندی بالغ و کارداده دارم چند روز پیش جفت گیری کردن و سه روز پیش تخم گذاشتن روز اول رفتار هر دو جفت خوب بود ولی از روز دوم رفتار جفت تر بسیار عوض شد خودش رفت روی تخم و بسیار پرخاشگر شد به طوری که به ماده حمله میکرد و سر و بال ماده رو خونی میکرد و ادامه میداد حتی به ما اجازه نزدیک شدن به قفس رو نمی داد الان به اجبار و با داشتن یک تخم ماده رو گذاشتم توی یک قفس دیگه ماده دل تنگی میکنه ولی نقره هنوز وحشیه… Read more »

بهروز کیان ارثی
بهروز کیان ارثی

و لطفا داروهایی یا غذاهایی که به عنوان مکمل باید قبل از جفت گیری به پرنده بدم رو بفرمایید ..ممنون

حسینی
حسینی

میتوانید از قطره ویتامین که در پرنده فروشی ها هست خریداری کنید و داخل آبش بریزید

داریوش روشن
داریوش روشن

سلام امروز نوک پایین عروس هلندی من شکست من دست وپامو گم کردم نمیدونم چکار کنم خواهش می کنم منو راهنمایی کنید

رضا رزاقی
رضا رزاقی

نگران نباش خودش در میاد

جمالی
جمالی

عروس هلندی من روی کمرش دچار کچلی شده و پرهاش خیلی زیاد میریزه سنشم یک ساله لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم؟

FR
FR

با سلام، عوامل زیادی در ریزش پر پرنده دخیل می باشند. در ابتدا باید بهداشت محیط نگه داری آن رعایت شود تا پرنده در اثر آلودگی های قارچی و میکروبی دچار آلرژی و حساسیت نشود. ثانیا جیره غذایی پرنده باید شامل انواع ویتامین ها و مواد معدنی باشد ، همچنین تغییرات ناگهانی دما نیز باعث ریزش پر در پرندگان می شود. در زمان بلوغ نیز پرهای عروس هلندی شروع به ریزش کرده و پرهای جدید جایگزین آن میشوند. توصیه میشود تمامی موارد را بررسی کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

الهه هاشمی
الهه هاشمی

سلام یک عروس هلندی نر دارم دستی ولی جفت نمیره با ماده بازی میکنه ولی دیوارماده نمیشه چکارکنم

FR
FR

با سلام ، مدتی پرنده ها را در قفس های جداگانه قرار بدهید به طوریکه فقط صدای یکدیگر را بشنوند. همچنین رژیم غذایی پرنده شما باید مقوی و متنوع باشد. بعد دوباره پرنده های خود را در یک قفس بگذارید اگر جفت نشدن باید پرنده نر رو عوض کنید.

سانیا
سانیا

سلام عروس هلندی که روی تخم بشینه بعد از چند روز تخم تبدیل به جوجه میشه

FR
FR

با سلام ، دوره جوجه کشی عروس هلندی ۱۸ الی ۲۰ روز طول میکشد.

وزیرپور
وزیرپور

سن عروس هلندی را چگونه میشه تشخیس داد؟

FR
FR

با سلام، تشخیص سن عروس هلندی نیاز به تخصص و تجربه دارد و کار ساده ای نیست. ولی تا حدودی میتوان از روی نوک بینی، رنگ پاها و پرها و رفتار آن ، سن پرنده را تخمین زد. به زودی مقاله ای جامع در این باره در سایت منتشر خواهد شد.

حسن
حسن

یک ودو ماه اگه پوک نبا شه بیرون می یاد

صلاحی
صلاحی

سلام عرض ادب
من دوتا عروس دارم دوروزه تخم گذاشته ولی نمیدونم چجوری مراقبت کنم که جوجهاش دربیان وایآغذای مخصوص دادن

FR
FR

با سلام، اگه با دستگاه می خواهید جوجه کشی نمایید پیشنهاد ما به شما ایزی باتور ۶ و یا آرکام سورو ۲۰ می باشد. در صورتیکه بصورت طبیعی میخواهید جوجه کشی کنید مکانی آرام و به دور از استرس برای آنها مهیا نمایید و به تخم ها دست نزنید. اطلاعات مربوط به تغذیه در متن مقاله ذکر شده است. لطفا مقاله را به دقت مطالعه بفرمایید.

مجسن توانگر
مجسن توانگر

جوجه روزه عروس هلندی تا سیو پنج روزگی چه غذای بدم که هم سالم وتپل وسرحال باشن

FR
FR

با سلام ، غذای جوجه ها باید حالت خمیری و نرم داشته باشد. از یک سورنگ برای تغذیه دستی غذا به آنها استفاده کنید. برای تغذیه آنها می توانید از خوراک کودک ، پلت های تجاری آماده یا تخم مرغ آب پز استفاده کنید (غذا باید آبکی و نرم باشد). به زودی مقاله ای مفصل در رابطه با نحوه تغذیه دستی جوجه عروس هلندی ها در سایت منتشر خواهد شد.

مجسن توانگر
مجسن توانگر

لطفا کمکم کنید سرلاکم گرفتم متاسفانه گفتن تقلبی بوده درست غذاروهضم نکرد یکی ازالبینو بچه نه روزش مرد اون یکی بچه هارو باچی تغذئه کنم خواهش میکنم راهنمای کنید وجه ویتامینی باید بدم تشکراززحماتتان

FR
FR

قبلا پاسخ داده شده است.

علی طالبی
علی طالبی

عروس من خیلی وحشیه و خیلی هم لوس از فاصله ی یک متری دهن خود را باز میکند چه کنم

FR
FR

با سلام ، برای پرنده خود اسباب بازی تهیه نمایید. ضمنا در مقاله زیر اطلاعات جامع تری ارائه داده ایم پیشنهاد میشود حتما آن را مطالعه بفرمایید.
نحوه شاداب نگه داشتن عروس هلندی

آرام
آرام

سلام. ادمین عزیز لطفا راهنمایی بفرمایید
عروس ماده من یه هفته ست مستی میکنه و به شدت تمایل به جفتگیری نشون میده اما عروس نر باهاش جفتگیری نمیکنه اصلا نمیره سمتش.
(این توضیح رو بدم که عروس نر م جوجه ی همین عروس ماده هستش. سن حدود یک ساله. بهار باهاش جفتگیری کرد اما تخم ها نطفه نداشتن. الان دیگه به بلوغ رسیده اما جفتگیری نمیکنه)
الان باید چیکارشون کنم؟

FR
FR

با سلام ، می توانید برای مست کردن عروس هلندی نر از دان های انرژی همچون ارزن و شاهدانه به مقدار کم استفاده کنید. البته جفت زدن پرنده هایی که با هم خواهر برادر و … میباشند توصیه نمیشود. زیرا جوجه های آنها به دلیل ژنتیک دچار مشکلات فیزیکی و نقص میشوند.

آرام
آرام

امروز فهمیدم که عروس ماده م تخم گذاشته و عروس نر هم روی تخم نشسته. ممکنه توی این مدت جفتگیری کرده باشن که من ندیدم ؟ و ممکنه که تخم ها نطفه دار باشن ؟

Zahra
Zahra

سلام عروس من ۳۰روز و … سنشه هرکاری میکنم دون خور بشه تمایلی نداره و فقط سرلاک میخوره و تا نخوره فقط جیغ میزنه و سمت ارزن هم نمیره روزی ۴باز حداقل سرلاک میخوره و هر دفعه ۷۰درصد سرنگ واسش سرلاک پر میکنم تا تموم نشه جیغ میکشه چیکار کنم؟؟؟

FR
FR

با سلام ، سرلاک را کاهش دهید و سعی کنید از سایر غذاهای نرم و انواع میوه استفاده کنید.

حسین اکبری
حسین اکبری

سلام من دوجفت عروس هلندی دارم هردوجفت هم جوجه دادن ولی جوجه ها تاسن ۲۰و۲۵روزگی رشد خوبی هم داشتن ولی بعد ازاون نمیدونم چی میشه میمرن ایا باید جوجه ها رو جداکنم خودم بهشون برسم یا اشتباه از جایی دیگس لطفان راهنماییم کنید متشکرن

Zahra
Zahra

سوال دیگ اینک عروس من تو قفس نمیمونه کلی اسباب بازی واسش اویزون کردم ولی بازم فایده نداره فقط موقع خواب ساکت میره داخل/پارچه هم روی قفسش انداختم ولی بدتر میکنه

FR
FR

برای عروس خود جفت تهیه کنید

Zahra
Zahra

راه دیگ ای نیست؟؟

FR
FR

در قفس آینه قرار دهید تا پرنده با آن سرگرم باشد.

کمال
کمال

دو تا عروس طوطی دارم . یکی لوتینو و ماده است و دیگری سینامون و نر هست .
در قفس را باز میکنم ماده بیرون نمیاد اما نر بیرون میاد و روی دست من می نشیند .
باید کاری انجام بدم تا ماده بیاد بیرون ؟

FR
FR

با استفاده از مغزها و آجیل ها او را تشویق به اینکار کنید. عادت کردن و نشستن طوطی بر روی دست پرورش دهنده پروسه ای زمان بر است و نیاز به حوصله دارد.

گلناز
گلناز

سلام من ی جوجه عروس خریدم شایدی ماه باشه بهش سرلاک مخصوص عروس رومیدم میتونم ازاون دستوری که دادین بالا تخم مرغ بهش بدم زرده تخم مرغ رویاسفیده ش رو کدوم روبدم بهش میتونم باسرلاک خودش ازسرلاک بچه استفاده کنم قاطی کنم چون قیمت سرلاکش خیلی گرونه مرسی

FR
FR

سلام، بله از غذای بچه نیز می توانید استفاده کنید. همچنین تخم مرغ آب پز (سفیده و زرده) را خوب له کنید و از آن برای تغذیه جوجه ها استفاده کنید. در کل غذای جوجه ها باید بسیار نرم و آبکی باشد. به زودی مقاله ای جامع در این رابطه منتشر خواهیم نمود.

عادل
عادل

سلام باید برا سرلاکی که بالا دستورشو دادین از سفیده استفاده کنیم یا زرده؟
خیلی ممنون

حسین
حسین

سلام من دوجفت عروس هلندی دارم هردوجفت هم جوجه دادن جوجه ها هم تاسن ۲۰و۲۵ روزگی خوب رشد کردن ولی نمی دونم بعداز این چراجوجه ها میمرن ایا باید بعدازاین مدت جوجه ها رو از پدر مادر جدا کنم خودم بهشون برسم البته چون وقت این کارو ندارم دلم نمی خواد این کاررو انجام بدم یا مشکل چیزی دیگری هست علتش رونمیدونم لطفان اگه میشه کمکم کنید

FR
FR

با سلام، علاوه بر تغذیه، محیط گرم و بهداشتی نیز برای رشد جوجه ها لازم می باشد. زیرا جوجه ها در هفته های اول بسیار ضعیف و اسیب پذیر هستند. شرایط مناسب برای رشد آنها را فراهم نمایید و اگر غذای دریافتی آنها کم می باشد با استفاده از سرنگ و سرلاک (غذای بچه) جوجه ها را تغذیه نمایید.

محمدمقدم
محمدمقدم

با سلام جفت عروس هلندیم سری اول پنج تخم گذاشتن الان بار دوم دوتخم گذاشتن علتش چیه باتشکر

FR
FR

با سلام، معمولا بین هر بار تخم گذاری (تخم اول، دوم و …) چندین ساعت طول میکشد لذا چند روزی باید صبر کنید. همچنین تعداد دفعات تخمگذاری به شرایط محیط نگه داری و خوراک آنها هم بستگی دارد.

محمد داوری
محمد داوری

من یک عروس تازه خریدم میخوام بدونم چطور ریزه خورودون خورش کنم ومیخوام کاری کنم تا اون در جای مخصوص خودش فضله کند

FR
FR

رژیم غذایی پرنده نباید به یکباره عوض شود. سعی نمایید در کنار سایر خوراکی ها از دان ها هم استفاده کنید.

محمد داوری
محمد داوری

اصلا دوست نداره ارزن بخوره ولی سعی داره اون رو بشکنه

M.A.R
M.A.R

سلام من یه جفت عروس دارم تغذیه شون هم ارزن و سفیده ی تخم مرغ هست.داروی ب کمپلکس هم بهشون میدم. چیکار کنم تخم بزارن؟

FR
FR

با سلام، کلسیم مورد نیاز پرنده را با استفاده از پودر استخوان، کف دریا و یا پودر صدف تأمین کنید زیرا تخم گذاری نیاز به دریافت کلسیم دارد. در ضمن پرنده های خانگی در هر فصلی تخم نمی گذارند. باید صبر کنید.

مهدی ابروشی
مهدی ابروشی

ببخشید داداش عروس بعد از چند بار جفت گیری معمولا تخم میکند ممنون

FR
FR

با سلام، به طور قطع نمی توان عدد گفت. زیرا بستگی به کیفیت جفت گیری و محل نگه داری آنها (شرایط محیطی) دارد.

مهدی
مهدی

سلام عرس هلندی چند وقت پیشه مرغ عشق گذاشتم الان تخم گذاشته روش میخابه باید چیکار کرد ممنون

FR
FR

با سلام، تا اتمام دوره جوجه کشی صبر کنید.

بستن
مقایسه