غذای های مورد علاقه عروس هلندی

غذای مورد علاقه عروس هلندی

غذای عروس هلندی : نوعی از پرنده زینتی و از خانواده طوطی های کاکول دار می باشد. جثه این پرنده در مقایسه با سایر طوطی ها کوچکتر بوده ولی در مقایسه با پرنده هایی همچون مرغ عشق ، قناری و … بزرگتر است. عروس هلندی پرنده ای بسیار زیبا و دوست داشتنی بوده و علاقه ای زیادی به آوازخوانی ، سوت زدن و حرف زدن دارد. این پرنده محبوب ترین پرنده زینتی سخنگو در بین افراد مختلف می باشد. منشأ و تبار عروس هلندی استرلیا است. علت اینکه به این پرنده عروس هلندی گفته میشود به دلیل خواستگاه آن استرلیا می باشد که به آن نیو هلند گفته میشود. لذا پیدایش این پرنده برخلاف تصور عموم هیچ ربطی به کشور هلند ندارد.

همچنین عروس هلندی پرنده ای بسیار باهوش و جز پرطرفدار ترن پرنده سخنگو خانگی می باشد. عروس هلندی به سرعت با انسان ها اخت گرفته و به آنها عادت میکند. از این رو بسیاری از افراد در منزل خود این پرنده زیبا را پرورش می دهند. یکی از دغدغه هر پروش دهنده ای در زمینه پرورش پرندگان زینتی ، خوراک آن می باشد. مخصوصا پرندگان زینتی که در صورت عدم دریافت مواد معدنی و غذایی مفید ، آسیب های جدی می بینند. تغذیه صحیح بر میزان جوجه آوری و جوجه کشی از پرندگان نیز اهمیت زیادی دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله بر آن شدیم تا توضیحی جامع و کامل از غذای عروس هلندی و ریز نکات مربوط به آن را برای شما آماده کنیم.

نگه داری از عروس هلندی در منزل

ایجاد مکان دنج و آشایانه مناسب یکی از ملزومات اصلی پرورش عروس هلندی در منزل می باشد. این پرنده با نمک ، بسیار بازیگوش و پر انرژی است. لذا باید مکان نگه داری از آن به گونه ای باشد که پرنده دچار افسردگی نشود.

برای نگه داری از عروس هلندی بهترین گزینه استفاده از قفس های مخصوص این پرندگان می باشد. قفس باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا پرنده بتواند به راحتی در آن از این طرف به آن طرف بپرد ، یعنی پرنده در داخل آن باید بتواند به راحتی پرهای خود را باز و بسته نماید. قطر تیرک قفس این پرنده باید کمی ضخیم باشد تا عروس هلندی بتواند آزادنه و راحت روی تیرک بایستد. معمولا قفس های مخصوص این پرنده در بازار به فروش می رسند.


حتما یکی از این قفس ها را تهیه نمایید. کف قفس روزنامه قرار دهید تا بتوانید فضولات پرنده را به راحتی تمیز کنید. دقت داشته باشید که مکان قفس آنها باید بسیار تمیز باشد ، زیرا پرندگان علاقه ای خاصی به تمیز بودن دارند. در غیر اینصورت به انواع بیماری ها دچار شده و ممکن است کم اشتها شوند. جای آب و دان پرنده را حتما تمیز نگه دارید. عروس هلندی دوست دارد که غذاهای تمیز و خوش بو و همچنین آب گوارا در دسترس آنها باشد.

نگه داری از عروس هلندی در منزل

اهمیت آبدهی پرندگان زینتی بر روند رشد و تغذیه آنها تأثیر به سزایی دارد. بنابراین از آبخوری مناسب با جثه پرنده استفاده کنید. به هیچ عنوان ظروف آهنی و زنگ زن در قفس عروس هلندی قرار ندهید. زیرا فلزاتی که در اثر تماس آب و رطوبت دچار زنگ زدگی میشوند ، می توانند پرنده شما را مسموم و بیمار نمایند.

دقت داشته باشید که اگر پرنده شما دست آموز است حتما هر روز آن برای مدت محدودی از قفس بیرون آورید تا دچار افسردگی نشود. همچنین پرنده نباید در طول 24 ساعت همیشه تنها باشد. در صورت بیرون آوردن عروس هلندی از قفس حواستان جمع باشد که این پرنده بسیار کنجکاو بوده و ممکن است به صورت ناخواسته در اثر اشیای تیز و یا وسایل برقی به خود آسیب بزند.

قفس پرنده نباید در معرض دود سیگار ، قلیان و …  و حتی نزدیک آشپزخانه باشد، زیرا عروس هلندی نسبت به هوای آلوده حساس است.

غذاهای مورد علاقه عروس هلندی

عروس هلندی ها اشتهایی خوبی دارند معمولا از انواع میوه ، سبزی ، خوراکی ها و دان ها تغذیه می شوند. این پرنده دوست دارد که به مقدار کم و پی در پی غذا بخورد. یکی از بهترین روش های تغذیه این پرنده استفاده از پلت های تجاری مخصوص این پرنده می باشد. این پلت ها معمولا تمام مواد خوراکی مورد نیاز پرنده را یکجا شامل میشوند. اما خرید این نوع پلت های آماده برای بیشتر افراد شاید مقرون به صرفه نباشد. همچنین از آنجایی که این پرنده رژیم غذایی متنوعی دارد می توان از انواع سبزیجات ، دان و میوه که در منزل یافت میشود نیز برای تغذیه پرنده استفاده نمود.

سبزیجات و میوه های مورد علاقه عروس هلندی

از غذا های مورد علاقه عروس هلندی می توان انواع سبزیجات از جمله کاهو ، جعفری با ساقه بلند، کلم بروکلی ، انواع جوانه ها ، هویچ ، سیب زمینی آب پز، فلفل سبز ، چغندر ، ریحان ، کدو تنبل ، اسفناج و گوجه فرنگی برای تغذیه شدن ارائه داد. همچنین این پرنده میوه هایی همچون موز ، پرتقال ، سیب ، کیوی ، گلابی ، توت ، خیار ، گیلاس و سایر میوه های فصلی را دوست دارد.

سبزیجات و میوه های مورد علاقه عروس هلندی

لازم به ذکر است که حتما سبزیجات و میوه ها را به خوبی با آب ، پاک نمایید تا هیچ نوع آلودگی و سموم کشاورزی بر روی آنها باقی نماند. میوه ها و سبزیجات را به صورت رنده شده در اختیار پرنده خود قرار دهید.

دان های انرژی زا و تقویت کننده برای غذای عروس هلندی

شایان ذکر است که برای سلامتی هر چه بهتر عروس هلندی می بایست رژیم غذایی آن متنوع و شامل انواع مواد معدنی و ویتامین ها باشد. برای تکمیل غذای مورد نیاز پرنده میتوانید انواع دان همچون دانه ارزن ، تخم کتان ،کافیشه ، تخم آفتابگردان و شاهدانه استفاده کنید. دقت داشته باشید که دان های مقوی نباید به مقدار زیاد و هر روز در اختیار پرنده قرار بگیرند. اصولا بعد از بلوغ و برای جوجه کشی از دان های مقوی برای تغذیه عروس هلندی استفاده میشود. سعی کنید در برنامه غذایی عروس هلندی از این دان ها به مقدار کم و هر 3 الی 4 روز یکبار استفاده کنید.

برای تأمین پروتئین مورد نیاز غذای عروس هلندی می توانید از سفیده تخم مرغ آب پز و حبوبات پخته بهره ببرید.

تأمین کلسیم مورد نیاز عروس هلندی

کلسیم برای رشد این پرنده یکی از نیازهای اساسی می باشد. نوک عروس هلندی برای سفت و محکم شدن و عدم رشد بیش از حد نیاز به کلسیم دارد. همچنین عروس هلندی ماده به کلسیم برای تخم گذاری وابسته است. زیرا برای شکل گرفتن پوسته تخم در بین پرندگان باید کلسیم به اندازه کافی دریافت شود.

تأمین کلسیم مورد نیاز عروس هلندی

برای تأمین این نیاز باید از پودر صدف ، کف دریا و پوسته تخم مرغ پخته شده استفاده کنید. پوسته تخم مرغ را به مدت 20 دقیقه درون آب بجوشانید و سپس در اختیار پرنده قرار دهید.

شایان ذکر است که از انواع مولتی ویتامین نیز باید برای تغذیه بهتر و کاملتر عروس هلندی در هر سه هفته استفاده کنید. برای نوشاندن مولتی ویتامین ها می توانید آن را درون ظرف آب بریزید.

غذاهایی که به هیچ وجه نباید عروس هلندی مصرف کند

دقت داشته باشید که هرگز به عروس هلندی نباید پیاز، آواکادوو ، شکلات ، سیر ، قارچ ، غذاهای چرب ، شیرین و شور خانگی و انواع لبنیات داد.

جمع بندی و نتیجه گیری

همان طور که در متن مقاله غذای عروس هلندی به آن اشاره شد ، برنامه غذایی عروس هلندی شامل لیست متنوعی از انواع میوه ها ، سبزیجات ، دان ها و سایر مواد غذایی می باشد. تغذیه اصولی و کافی یکی از فاکتورهای اصلی در موفق بودن جوجه کشی و بارور شدن تخم های عروس هلندی می باشد.

عروس هلندی ماده غریزه مادری بسیار بالایی دارد و به خوبی از جوجه هایش مراقبت می نماید. اما برخی از نژادهای این پرنده به دلیل تحرک و جنب و جوش زیاد علاقه ای به خوابیدن روی تخم ها و نشستن مکرر ندارد. برای جوجه کشی از عروس هلندی می توان از دستگاه جوجه کشی استفاده نمود.

امروزه دستگاه های جوجه کشی بسیار حرفه ای در بازار یافت می شوند که می توانند همچون پرنده مادر از تخم های نطفه دار جوجه کشی نمایند. از برندهای مطرح در تولید دستگاه های جوجه کشی میتوان به شرکت آمریکایی هواباتور اشاره نمود.

در تولید محصولات هواباتور ضمن استفاده از مواد اولیه و لوازم باکیفیت، سعی شده که از کمترین مقدار مصرف انرژی برخوردا باشد.


389 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام وقت بخیر،۲روزهست یک عروس خریدم دست ونزدیک میبرم نوک میزنه میوه وسبزی میذارم جلوش اصلانمیخوره همش خوابه ممنون میشم راهنمایی کنید

و نمیدانم چرا پرواز نمی کنه و دم اش رشد نمیکنه و اگر هم بکنه کنده میشه و الان 2 سالش است

با سلام من عروس هلندی دارم و اصلا چند ماه بهش دست نمیزنم و همیشه خودش از قفس میاد بیرون و نمیتونم چرا بال هایش زخمی میشه

سلام
من امروز یک عروس تازه دونخور گرفتم…غذا نمیخوره…توی مطالب موندم ممکنه استرس جابجایی باشه اما از همون اولی که اومده رو دستم میاد و رو شونم میشینه…علاقه شدیدی نشون میده پیش خودم باشه تا توی قفس …اینکه غذا نمیخوره نگرانم می‌کنه…چه کنم؟

سلام ببخشید عروس هلندی من یکم ناخوش و بی حال هست فکر میکنم سرماخورده چی بهش بدم؟ چیکار کنم؟

سلام وقت بخیر من یه جفت عروس هلندی دوماهه خریدم نزدیک بیست روز.تغذیه اشون خوبه همه چی میخورن ولی احساس میکنم لاغرتر شدن وپر ریزی هم دارن واینکه همیشه گاز میگیرن چطور باید رام بشن؟

سلام من یک عروس هلندی ۴ماه دارم دانه نمیخوره فقط زرت وسیب زمینی وتخم مرغ میخوره چکار باید کنم دانه بخوره

سلام من یک عروس هلندی دارم یک سالشهو از جوجگی خودم بزرگش کردم و خیلی حرف میزنه میزنه و همش میگه پیش من بنشینید و تا تنهاش میزاریم شروع به جیغ کشیدن میکنه

سلام من می‌خوام برای عروس هلندی نرم جفت بخرم تغریبا ۹ ماهشه ولی با دست جفتگیری می‌کنه .
تو سایت های دیگه نوشته بودن اگه ۲ سالش نشده باشه ماده بهش اجازه ی جفت گیری نمیده یا اگه بده تخمشون خالیه.
نمیدونم چکار کنم. داره اذیت میشه بدون جفت حتی یبار هم فرار کرد گرفتمش .

سلام من یک عروس هلندی دارم وقتی دستمو میبرم توی قفسش خیلی وحشیانه گاز میگیره دلیلش چیه؟

سلام عروس هلندی نر به تنها بخریم اشکال نداره

سلام خسته نباشید.یه عروس هلندی گرفتم خیلی خشنه همش گاز میگیره

عروس هلندی ماده هم میتونه حرف بزنه یانه

عروس هلندی چهار ماهه نمیتونه دان بخوره؟

سلام دوستان عروس های من نر کچل شده چیکارش کنم پراش دربیاد چی بهش بدم

سلام گیلاسی که میدیم هسته باید درارم

سلام امکان ندارد بتونیم صدا را ذخیره کنیم لطفا راهنمایی کنید

سلام عروس هلندی من دوماهس چند روزی هس یه بوی بدی گرفته چرا ؟!

سلام دانه سویای بو داده واسه عروس ضرر نداره

وقت بهش کتان بدیم دیگه ارزن ندیم اشکال داره؟

ببخشید دون گندم میخورند

سلام
ببخشید اگر بخواهیم عروس هلندی بگیریم نر وقت سخنگو هست یا ماده هم هست
خیار به عنوان سبزیجات برای طوطی عروس هلندیم خوبه

بنده ی جفت عروس هلندی خریداری کردم ب گفته ی فروشنده ماده سه سری کار داده با ی نر دیگه ای با این نر هم جفت خورده ولی انگاری جا ب جا شده خلاصه نگرفته تخم هارو شکونده دو‌ تا از تخما جوجه داشته دوتای دیگه ن سن ماده ام انگار بیشتر هست تا نر ب نظرتون جوجه میدن دو تا قطره هم براشون گرفتم یکی واسه نطفه ک اسمش a d3 ec یکی دیگه از قطره ها هم انگار مولتی ویتامین هس اینارو باس در هفته چند سری داد لطفا پاسخگو باشید ممنون از لطف تون در پناه حق… Read more »

میگین نباس چیزای شیرین داد ولی چغندر یا همینطور هویج ک شیرینه

سلام من یه عروس هلندی ۱ سال و ۳ ماه دارم اولا ارزن میخورد بعد غذا های دیگه مثل کلم، گندم، برنج، سبزی، تخم مرغ و … میخورد الان هیچی نمی خوره گه گاهی میره ارزن یا برنج میخوره(منظورم از برنج ، پلو است) همش خودشو می خارونه و تا پرواز میکنه ۱ یا ۲ تا از پر هاش میفته، بعضی وقت ها هم یک پر از زیر بالش در حال افتادنه خیلی هم خواب الود شده. مولتی ویتامین هم میریزیم تو آبش نمیخوره، به نظر شما باید چه کارش کرد؟ نر هم هست

سلام من دو عدد عروس هلندی خریدم ولی الان یک روزه غذا نمیخوره چیکار کنم

سلام چجوری بفهمیم عروس هلندی نر یا ماده؟

عروس هلندی یه من همش غذای خود بیرون میندازه من الان باید چی کار کنم❓

سلام یک عروس هلندی تقریبا دو سه ماهه که دستی هم هست حدود یک هفته است که گرفتیم ، از همان شب اول کاملا روی دستمان می‌آید و اجازه میدهد نوازشش کنیم و دوست دارد بیرون قفس باشد و خیلی هم خوش اخلاق و بازیگوش است ، اما خیلی کم غذا می‌خورد ، همه چی بهش دادیم ، سیب و گندم خیس خورده و ارزن و کتان و تخمه آفتابگردان و تخم مرغ آبپز ، اما یا نمیخورد یا یک نوک میزنه که دیگه اسرار به خوردنش نکنیم . یک چیزی که خیلی دوست دارد نان و برنجی هست که… Read more »

سلام وقتتون بخیر ما یدونه عروس هلندی داریم منتها خودشو یدم داره میخارونه و بعضی وقتا که پروبالشو تکون میده کلی چیزای ریزریز مثله پر میریزه ازش و پاهاشو زیاد گاز میگیره مسئله ای هست که باید نگرانش باشم؟

سلام عروس هلندی من ۶۰ روزه هست بهش وتان میدم میخوره دیگه باید بهش چی بدم ؟! ک بخوره ؟!

سلام من يك جفت عروس هلندي دارم كه دوهفتس يكي ازتخم هاشون بدنيااومده
ولي هردوي مادروپدرمخصوصا مادراسهال شديدهستند ميشه راهنمايي كنيد

سلام عروس هلندی من پشت سرش پر نداره آیا کلسیوم بدنش کمه

چرا گذاشتم کف دریا.
الانم پراشو خیلی میکنه علت چیه

سلام من در نظر دارم یک عروس هلندی بخرم شما عروس هلندی جوجه پیشنهاد میکنید یا بزرگتر؟

سلام عروس هلندی من خیلی گندم تو آب دوسه ساعت خیس کرده دوست داره ، پوستشو می کنه مغزشو می خوره ، اینو برای بقیه نوشتم تا امتحان کنن.

سلام یک سوال داشتم
گوچه فرنگی برای عروس هلندی مضرره؟
چون تو یک سایت نوشته بود بهش ندین

سلام ببخشید چشم عروس هلندی من یه بار عفونت کرد با کرم تتراسایکلین چربش کردیم و خوب شد . الان دوباره پلکش انگار کبود شده و کمتر بازه داخل چشمش هم قرمز شده. میخواهم ببینم مشکلش چیه؟ چطور میتوانم درمانش کنم؟

سلام چجوری بفهمین که جوجه عروس هلندی تازه دون خور شده ای که میخوایم بخریم نر یا ماده ؟؟؟ چون بیشتر صاحب های مغازه نمیدونن؟؟؟؟

سلام عروس هلندی من چند وقته بیمار شده یه بیماری گوارشی خیلی بی حاله هیچی نمی خوره باید چیکار کنم غذا بخورع

سرلاک رو ما باید تا چند ماهگی بهش بدیم؟
تخم مرغ رو اب پز باید بدیم یا خالی خالی…؟
چیکار کنیم تا بهمون اعتماد داشته باشه؟
وقتی یه پرنده دیگه رو میبینه چه واکنشی نشون میده؟

سلام، من یه جفت عروس دارم، نر خیلی بد غذاست و فقط ارزن و کتان میخوره، برای اینکه مکمل بدم باید قاطی غذای نرم مثلا سیبزمینی ابپز کنم ولی نمیخوره، نگرانم بدنش کمبود داشته باشه، پروبیوتیک محلول در غذای نرم هم نمیتونم به خوردش بدم، چطور ذائقشو عوض کنم؟ کدو هویج امتحان کردم یه ذره سیبزمینی ابپزو ترجیح میده اونم دوتا نوک میزنه و میره

سلام ممنون از سایت خوبتون . من یه عروس هلندی رو حدود ۴ ماهه که به سرپرستی گرفتم (از ۱۷ اسفند ۹۹).
پرنده من در مورد غذا مشکل داره . من بهش تخمه کدو ،سفیده تخم مرغ ،برنج ، ارزن و تخم آفتاب گردان میدهم و خیلی هم دوست داره اما تا بهش میوه ای مثل سیب را میدهم نمی‌خورد و انگار ازش میترسد. در مورد رفتار هم بعضی روزها نمی‌زارد بهش دست و نزدیک شویم و دائم گاز می‌گیرد و فرار میکند اما روز های دیگه خیلی هم خوشرفتار است . لطفاً راهنمایی کنید. ممنون

سلام. خسته نباشید. یسوال داشتم. میشه لطف کنید بگید غذای عروس هلندی که داخل جای ظرفش قرار بریزم اندازه ارزن و تخم کتان چند به چند بریزم؟

سلام میخواستم بگم که آیا هویج خام رو به صورت رنده بزارم براش یا پخته؟

میشه لطفا زودتر به من بگید گوجه فرنگی پوسيده هم برای عروس هلندی هاهم خوبه یا نه

خیلی خوب بود من عروس هلندی داشتم ولی بلد نبود نگهداری کنم ولی حالا یاد گرفتم

سلام من یک عروس هلندی خریدم اول یکی یود ولی شون دیدم تنهاس یه عروس نر براش خریدم یعنی اول ماده بود و الان یه هفته است خریدم و دارم سلام را یاد میدم ولی یاد نمی گیره و خیلی صدا هم در نمی اورد میشه آموزش اینکه از قفس در بیاری را یاد بدین و اموزش حرف زدن را یاد بدین راستی هر دو تا شون
دو ماهه هستم و بدن شونو همش می خارونن راستی روشون آب اسپری نمی کنم می توضیح بدین و برنامه غذا شونو بهم بدین

و درمورد غذا هم من بهش ارزن ، تخم کتان و تخمه آفتابگردان میدم! گاهی هم ذرت میخوره اما بقیه میوه ها رو نمیخوره انگار آشنایی نداره! این تغذیه مناسب هست؟

و میشه لطفا بهم راه کار بدید تا اهلی بشه! به محیط خانه و من عادت کرده اما نمیزاره بهش دست بزنم و گاز میگیره! گاهی هم بیرون میاد اما میخورد به دیوار ها و وقتی ساکن شد میتوانم بهش تا حدودی نزدیک بشم!
اما نمیدونم باید چیکار کنم! آیا نزدیک شدن بهش از پشت قفس کار درستیه؟

سلام وقت شما بخیر.
ببخشید عروس هلندی من حدود یک سال سن داره اما چون خودم بزرگش نکردم خیلی اهلی نیست و فعلا نمیزاره بهش دست بزنم. جدیدا گاهی اوقات بالش رو آویزان میکنه و گاز میگیره بال خودش رو و صداهای عجیبی میده، می خواستم ببینم علت خاصی داره؟ و در مورد حمام کردنش هم میخواستم ببینم چون اهلی نیست اگر آب روش اسپری کنم مشکلی داره؟ چون ظرف که میزارم براش حمام نمیکنه.