غذای های مورد علاقه عروس هلندی

غذای مورد علاقه عروس هلندی

غذای عروس هلندی : نوعی از پرنده زینتی و از خانواده طوطی های کاکول دار می باشد. جثه این پرنده در مقایسه با سایر طوطی ها کوچکتر بوده ولی در مقایسه با پرنده هایی همچون مرغ عشق ، قناری و … بزرگتر است. عروس هلندی پرنده ای بسیار زیبا و دوست داشتنی بوده و علاقه ای زیادی به آوازخوانی ، سوت زدن و حرف زدن دارد. این پرنده محبوب ترین پرنده زینتی سخنگو در بین افراد مختلف می باشد. منشأ و تبار عروس هلندی استرلیا است. علت اینکه به این پرنده عروس هلندی گفته میشود به دلیل خواستگاه آن استرلیا می باشد که به آن نیو هلند گفته میشود. لذا پیدایش این پرنده برخلاف تصور عموم هیچ ربطی به کشور هلند ندارد.

همچنین عروس هلندی پرنده ای بسیار باهوش و جز پرطرفدار ترن پرنده سخنگو خانگی می باشد. عروس هلندی به سرعت با انسان ها اخت گرفته و به آنها عادت میکند. از این رو بسیاری از افراد در منزل خود این پرنده زیبا را پرورش می دهند. یکی از دغدغه هر پروش دهنده ای در زمینه پرورش پرندگان زینتی ، خوراک آن می باشد. مخصوصا پرندگان زینتی که در صورت عدم دریافت مواد معدنی و غذایی مفید ، آسیب های جدی می بینند. تغذیه صحیح بر میزان جوجه آوری و جوجه کشی از پرندگان نیز اهمیت زیادی دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله بر آن شدیم تا توضیحی جامع و کامل از غذای عروس هلندی و ریز نکات مربوط به آن را برای شما آماده کنیم.

نگه داری از عروس هلندی در منزل

ایجاد مکان دنج و آشایانه مناسب یکی از ملزومات اصلی پرورش عروس هلندی در منزل می باشد. این پرنده با نمک ، بسیار بازیگوش و پر انرژی است. لذا باید مکان نگه داری از آن به گونه ای باشد که پرنده دچار افسردگی نشود.

برای نگه داری از عروس هلندی بهترین گزینه استفاده از قفس های مخصوص این پرندگان می باشد. قفس باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا پرنده بتواند به راحتی در آن از این طرف به آن طرف بپرد ، یعنی پرنده در داخل آن باید بتواند به راحتی پرهای خود را باز و بسته نماید. قطر تیرک قفس این پرنده باید کمی ضخیم باشد تا عروس هلندی بتواند آزادنه و راحت روی تیرک بایستد. معمولا قفس های مخصوص این پرنده در بازار به فروش می رسند.


حتما یکی از این قفس ها را تهیه نمایید. کف قفس روزنامه قرار دهید تا بتوانید فضولات پرنده را به راحتی تمیز کنید. دقت داشته باشید که مکان قفس آنها باید بسیار تمیز باشد ، زیرا پرندگان علاقه ای خاصی به تمیز بودن دارند. در غیر اینصورت به انواع بیماری ها دچار شده و ممکن است کم اشتها شوند. جای آب و دان پرنده را حتما تمیز نگه دارید. عروس هلندی دوست دارد که غذاهای تمیز و خوش بو و همچنین آب گوارا در دسترس آنها باشد.

نگه داری از عروس هلندی در منزل

اهمیت آبدهی پرندگان زینتی بر روند رشد و تغذیه آنها تأثیر به سزایی دارد. بنابراین از آبخوری مناسب با جثه پرنده استفاده کنید. به هیچ عنوان ظروف آهنی و زنگ زن در قفس عروس هلندی قرار ندهید. زیرا فلزاتی که در اثر تماس آب و رطوبت دچار زنگ زدگی میشوند ، می توانند پرنده شما را مسموم و بیمار نمایند.

دقت داشته باشید که اگر پرنده شما دست آموز است حتما هر روز آن برای مدت محدودی از قفس بیرون آورید تا دچار افسردگی نشود. همچنین پرنده نباید در طول 24 ساعت همیشه تنها باشد. در صورت بیرون آوردن عروس هلندی از قفس حواستان جمع باشد که این پرنده بسیار کنجکاو بوده و ممکن است به صورت ناخواسته در اثر اشیای تیز و یا وسایل برقی به خود آسیب بزند.

قفس پرنده نباید در معرض دود سیگار ، قلیان و …  و حتی نزدیک آشپزخانه باشد، زیرا عروس هلندی نسبت به هوای آلوده حساس است.

غذاهای مورد علاقه عروس هلندی

عروس هلندی ها اشتهایی خوبی دارند معمولا از انواع میوه ، سبزی ، خوراکی ها و دان ها تغذیه می شوند. این پرنده دوست دارد که به مقدار کم و پی در پی غذا بخورد. یکی از بهترین روش های تغذیه این پرنده استفاده از پلت های تجاری مخصوص این پرنده می باشد. این پلت ها معمولا تمام مواد خوراکی مورد نیاز پرنده را یکجا شامل میشوند. اما خرید این نوع پلت های آماده برای بیشتر افراد شاید مقرون به صرفه نباشد. همچنین از آنجایی که این پرنده رژیم غذایی متنوعی دارد می توان از انواع سبزیجات ، دان و میوه که در منزل یافت میشود نیز برای تغذیه پرنده استفاده نمود.

سبزیجات و میوه های مورد علاقه عروس هلندی

از غذا های مورد علاقه عروس هلندی می توان انواع سبزیجات از جمله کاهو ، جعفری با ساقه بلند، کلم بروکلی ، انواع جوانه ها ، هویچ ، سیب زمینی آب پز، فلفل سبز ، چغندر ، ریحان ، کدو تنبل ، اسفناج و گوجه فرنگی برای تغذیه شدن ارائه داد. همچنین این پرنده میوه هایی همچون موز ، پرتقال ، سیب ، کیوی ، گلابی ، توت ، خیار ، گیلاس و سایر میوه های فصلی را دوست دارد.

سبزیجات و میوه های مورد علاقه عروس هلندی

لازم به ذکر است که حتما سبزیجات و میوه ها را به خوبی با آب ، پاک نمایید تا هیچ نوع آلودگی و سموم کشاورزی بر روی آنها باقی نماند. میوه ها و سبزیجات را به صورت رنده شده در اختیار پرنده خود قرار دهید.

دان های انرژی زا و تقویت کننده برای غذای عروس هلندی

شایان ذکر است که برای سلامتی هر چه بهتر عروس هلندی می بایست رژیم غذایی آن متنوع و شامل انواع مواد معدنی و ویتامین ها باشد. برای تکمیل غذای مورد نیاز پرنده میتوانید انواع دان همچون دانه ارزن ، تخم کتان ،کافیشه ، تخم آفتابگردان و شاهدانه استفاده کنید. دقت داشته باشید که دان های مقوی نباید به مقدار زیاد و هر روز در اختیار پرنده قرار بگیرند. اصولا بعد از بلوغ و برای جوجه کشی از دان های مقوی برای تغذیه عروس هلندی استفاده میشود. سعی کنید در برنامه غذایی عروس هلندی از این دان ها به مقدار کم و هر 3 الی 4 روز یکبار استفاده کنید.

برای تأمین پروتئین مورد نیاز غذای عروس هلندی می توانید از سفیده تخم مرغ آب پز و حبوبات پخته بهره ببرید.

تأمین کلسیم مورد نیاز عروس هلندی

کلسیم برای رشد این پرنده یکی از نیازهای اساسی می باشد. نوک عروس هلندی برای سفت و محکم شدن و عدم رشد بیش از حد نیاز به کلسیم دارد. همچنین عروس هلندی ماده به کلسیم برای تخم گذاری وابسته است. زیرا برای شکل گرفتن پوسته تخم در بین پرندگان باید کلسیم به اندازه کافی دریافت شود.

تأمین کلسیم مورد نیاز عروس هلندی

برای تأمین این نیاز باید از پودر صدف ، کف دریا و پوسته تخم مرغ پخته شده استفاده کنید. پوسته تخم مرغ را به مدت 20 دقیقه درون آب بجوشانید و سپس در اختیار پرنده قرار دهید.

شایان ذکر است که از انواع مولتی ویتامین نیز باید برای تغذیه بهتر و کاملتر عروس هلندی در هر سه هفته استفاده کنید. برای نوشاندن مولتی ویتامین ها می توانید آن را درون ظرف آب بریزید.

غذاهایی که به هیچ وجه نباید عروس هلندی مصرف کند

دقت داشته باشید که هرگز به عروس هلندی نباید پیاز، آواکادوو ، شکلات ، سیر ، قارچ ، غذاهای چرب ، شیرین و شور خانگی و انواع لبنیات داد.

جمع بندی و نتیجه گیری

همان طور که در متن مقاله غذای عروس هلندی به آن اشاره شد ، برنامه غذایی عروس هلندی شامل لیست متنوعی از انواع میوه ها ، سبزیجات ، دان ها و سایر مواد غذایی می باشد. تغذیه اصولی و کافی یکی از فاکتورهای اصلی در موفق بودن جوجه کشی و بارور شدن تخم های عروس هلندی می باشد.

عروس هلندی ماده غریزه مادری بسیار بالایی دارد و به خوبی از جوجه هایش مراقبت می نماید. اما برخی از نژادهای این پرنده به دلیل تحرک و جنب و جوش زیاد علاقه ای به خوابیدن روی تخم ها و نشستن مکرر ندارد. برای جوجه کشی از عروس هلندی می توان از دستگاه جوجه کشی استفاده نمود. امروزه دستگاه های جوجه کشی بسیار حرفه ای در بازار یافت می شوند که می توانند همچون پرنده مادر از تخم های نطفه دار جوجه کشی نمایند.

41 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام شما چه نوع دستگاه جوجه کشی خانگی را معرفی مکنید

سلام عروس هلندی من به خیار علاقه نشان نمیدهد چه کنم

سلام سرلاك ميدادم تمام شد يجور ديگه گرفتم كه بهش نميسازه ازكجا بايد بگيرم سرلاك خوب و معتبر درشهريار هستم

سلام عروس هلندی من دم همش در حال ریزش داره حتی که تازه در اومده باشه

سلام عروس هلندی من روزانه چند تا دونه قند میخوره واسش ضرر نداره

سلام من تازه عروس هلندی خریدم حدود ۱سالشه به این میوه میدم نمیخوره بعد کی میتون بال هاشو بزنم که دستی بشه

سلام من می خوام عروس هلندی بخرم چون مرغ عشق هام تازه مردن و دچار افسردگی شدم،به نظر شما اول نر بخرم یا ماده؟
غذا مخصوص چی باید بهش بدم؟
قفس از کجا بخرم؟

مرسی از شما

میشه بگید از کجا بخرم؟

فقط ی سوال دیگه اگه نخوام به صورت جفت بگیرم چی؟پرنده ام افسرده میشه؟

با سلام
عروس هلندی از کجا بخرم؟که سالم باشه؟

می خواهم دستی باشد

سلام ببخشيد عروس هلندي من دماش ريخته دو مياره هم كج ميشه دوباره ميوفته پراي بدنشم داره ميريزه به دكتر نشون دادم يه دارو داد ولي مفيد نبود نميدونم چكاركنم خوب شه داره روز به روز لخت تر ميشهً

سلام
آیا زمان چرخش تخم مرغ با تخم عروس هلندی فرقی داره یا نه
ممنون از سایت خوبتون

دوره جوجه کشی عروس چند روز هست و در چه روزی وارد دوره ی
هچر میشه ؟
با تشکر

سلام من میخوام جفت بخرم بعد حرف زدن یادشون بدم میشه

سلام من چه
طوری عروس هلندیم رو رام کنم

عالیییییییییییییییییییی😗😗😗😗

عالی
من فقط ازاین جا تحقیق میکنم
قراره خودمم عروس هندی داشته باشن

سلام چی کار کنم عروس هلندی من حرف بزنه

سوال منم همینه

سلام
من می خوام یک عروس هلندی بخرم به نظرتون از کجا بخرم که همون اول دستی باشه؟
و البته مطمئن باشه

سلام ببخشید من یک سوال دیگه هم داشتمش

ممنون میشم جواب منو بدید
چون می خوام سریع تر بخرم

ببخشید میشه لطفا بگید چه شکلی پرنده ام را سخن گو کنم؟ فیلم دارید ؟ یا مقاله ای راجع به این مورد