غذای های مورد علاقه عروس هلندی

غذای مورد علاقه عروس هلندی

غذای عروس هلندی : نوعی از پرنده زینتی و از خانواده طوطی های کاکول دار می باشد. جثه این پرنده در مقایسه با سایر طوطی ها کوچکتر بوده ولی در مقایسه با پرنده هایی همچون مرغ عشق ، قناری و … بزرگتر است. عروس هلندی پرنده ای بسیار زیبا و دوست داشتنی بوده و علاقه ای زیادی به آوازخوانی ، سوت زدن و حرف زدن دارد. این پرنده محبوب ترین پرنده زینتی سخنگو در بین افراد مختلف می باشد. منشأ و تبار عروس هلندی استرلیا است. علت اینکه به این پرنده عروس هلندی گفته میشود به دلیل خواستگاه آن استرلیا می باشد که به آن نیو هلند گفته میشود. لذا پیدایش این پرنده برخلاف تصور عموم هیچ ربطی به کشور هلند ندارد.

همچنین عروس هلندی پرنده ای بسیار باهوش و جز پرطرفدار ترن پرنده سخنگو خانگی می باشد. عروس هلندی به سرعت با انسان ها اخت گرفته و به آنها عادت میکند. از این رو بسیاری از افراد در منزل خود این پرنده زیبا را پرورش می دهند. یکی از دغدغه هر پروش دهنده ای در زمینه پرورش پرندگان زینتی ، خوراک آن می باشد. مخصوصا پرندگان زینتی که در صورت عدم دریافت مواد معدنی و غذایی مفید ، آسیب های جدی می بینند. تغذیه صحیح بر میزان جوجه آوری و جوجه کشی از پرندگان نیز اهمیت زیادی دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله بر آن شدیم تا توضیحی جامع و کامل از غذای عروس هلندی و ریز نکات مربوط به آن را برای شما آماده کنیم.

نگه داری از عروس هلندی در منزل

ایجاد مکان دنج و آشایانه مناسب یکی از ملزومات اصلی پرورش عروس هلندی در منزل می باشد. این پرنده با نمک ، بسیار بازیگوش و پر انرژی است. لذا باید مکان نگه داری از آن به گونه ای باشد که پرنده دچار افسردگی نشود.

برای نگه داری از عروس هلندی بهترین گزینه استفاده از قفس های مخصوص این پرندگان می باشد. قفس باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا پرنده بتواند به راحتی در آن از این طرف به آن طرف بپرد ، یعنی پرنده در داخل آن باید بتواند به راحتی پرهای خود را باز و بسته نماید. قطر تیرک قفس این پرنده باید کمی ضخیم باشد تا عروس هلندی بتواند آزادنه و راحت روی تیرک بایستد. معمولا قفس های مخصوص این پرنده در بازار به فروش می رسند.


حتما یکی از این قفس ها را تهیه نمایید. کف قفس روزنامه قرار دهید تا بتوانید فضولات پرنده را به راحتی تمیز کنید. دقت داشته باشید که مکان قفس آنها باید بسیار تمیز باشد ، زیرا پرندگان علاقه ای خاصی به تمیز بودن دارند. در غیر اینصورت به انواع بیماری ها دچار شده و ممکن است کم اشتها شوند. جای آب و دان پرنده را حتما تمیز نگه دارید. عروس هلندی دوست دارد که غذاهای تمیز و خوش بو و همچنین آب گوارا در دسترس آنها باشد.

نگه داری از عروس هلندی در منزل

اهمیت آبدهی پرندگان زینتی بر روند رشد و تغذیه آنها تأثیر به سزایی دارد. بنابراین از آبخوری مناسب با جثه پرنده استفاده کنید. به هیچ عنوان ظروف آهنی و زنگ زن در قفس عروس هلندی قرار ندهید. زیرا فلزاتی که در اثر تماس آب و رطوبت دچار زنگ زدگی میشوند ، می توانند پرنده شما را مسموم و بیمار نمایند.

دقت داشته باشید که اگر پرنده شما دست آموز است حتما هر روز آن برای مدت محدودی از قفس بیرون آورید تا دچار افسردگی نشود. همچنین پرنده نباید در طول 24 ساعت همیشه تنها باشد. در صورت بیرون آوردن عروس هلندی از قفس حواستان جمع باشد که این پرنده بسیار کنجکاو بوده و ممکن است به صورت ناخواسته در اثر اشیای تیز و یا وسایل برقی به خود آسیب بزند.

قفس پرنده نباید در معرض دود سیگار ، قلیان و …  و حتی نزدیک آشپزخانه باشد، زیرا عروس هلندی نسبت به هوای آلوده حساس است.

غذاهای مورد علاقه عروس هلندی

عروس هلندی ها اشتهایی خوبی دارند معمولا از انواع میوه ، سبزی ، خوراکی ها و دان ها تغذیه می شوند. این پرنده دوست دارد که به مقدار کم و پی در پی غذا بخورد. یکی از بهترین روش های تغذیه این پرنده استفاده از پلت های تجاری مخصوص این پرنده می باشد. این پلت ها معمولا تمام مواد خوراکی مورد نیاز پرنده را یکجا شامل میشوند. اما خرید این نوع پلت های آماده برای بیشتر افراد شاید مقرون به صرفه نباشد. همچنین از آنجایی که این پرنده رژیم غذایی متنوعی دارد می توان از انواع سبزیجات ، دان و میوه که در منزل یافت میشود نیز برای تغذیه پرنده استفاده نمود.

سبزیجات و میوه های مورد علاقه عروس هلندی

از غذا های مورد علاقه عروس هلندی می توان انواع سبزیجات از جمله کاهو ، جعفری با ساقه بلند، کلم بروکلی ، انواع جوانه ها ، هویچ ، سیب زمینی آب پز، فلفل سبز ، چغندر ، ریحان ، کدو تنبل ، اسفناج و گوجه فرنگی برای تغذیه شدن ارائه داد. همچنین این پرنده میوه هایی همچون موز ، پرتقال ، سیب ، کیوی ، گلابی ، توت ، خیار ، گیلاس و سایر میوه های فصلی را دوست دارد.

سبزیجات و میوه های مورد علاقه عروس هلندی

لازم به ذکر است که حتما سبزیجات و میوه ها را به خوبی با آب ، پاک نمایید تا هیچ نوع آلودگی و سموم کشاورزی بر روی آنها باقی نماند. میوه ها و سبزیجات را به صورت رنده شده در اختیار پرنده خود قرار دهید.

دان های انرژی زا و تقویت کننده برای غذای عروس هلندی

شایان ذکر است که برای سلامتی هر چه بهتر عروس هلندی می بایست رژیم غذایی آن متنوع و شامل انواع مواد معدنی و ویتامین ها باشد. برای تکمیل غذای مورد نیاز پرنده میتوانید انواع دان همچون دانه ارزن ، تخم کتان ،کافیشه ، تخم آفتابگردان و شاهدانه استفاده کنید. دقت داشته باشید که دان های مقوی نباید به مقدار زیاد و هر روز در اختیار پرنده قرار بگیرند. اصولا بعد از بلوغ و برای جوجه کشی از دان های مقوی برای تغذیه عروس هلندی استفاده میشود. سعی کنید در برنامه غذایی عروس هلندی از این دان ها به مقدار کم و هر 3 الی 4 روز یکبار استفاده کنید.

برای تأمین پروتئین مورد نیاز غذای عروس هلندی می توانید از سفیده تخم مرغ آب پز و حبوبات پخته بهره ببرید.

تأمین کلسیم مورد نیاز عروس هلندی

کلسیم برای رشد این پرنده یکی از نیازهای اساسی می باشد. نوک عروس هلندی برای سفت و محکم شدن و عدم رشد بیش از حد نیاز به کلسیم دارد. همچنین عروس هلندی ماده به کلسیم برای تخم گذاری وابسته است. زیرا برای شکل گرفتن پوسته تخم در بین پرندگان باید کلسیم به اندازه کافی دریافت شود.

تأمین کلسیم مورد نیاز عروس هلندی

برای تأمین این نیاز باید از پودر صدف ، کف دریا و پوسته تخم مرغ پخته شده استفاده کنید. پوسته تخم مرغ را به مدت 20 دقیقه درون آب بجوشانید و سپس در اختیار پرنده قرار دهید.

شایان ذکر است که از انواع مولتی ویتامین نیز باید برای تغذیه بهتر و کاملتر عروس هلندی در هر سه هفته استفاده کنید. برای نوشاندن مولتی ویتامین ها می توانید آن را درون ظرف آب بریزید.

غذاهایی که به هیچ وجه نباید عروس هلندی مصرف کند

دقت داشته باشید که هرگز به عروس هلندی نباید پیاز، آواکادوو ، شکلات ، سیر ، قارچ ، غذاهای چرب ، شیرین و شور خانگی و انواع لبنیات داد.

جمع بندی و نتیجه گیری

همان طور که در متن مقاله غذای عروس هلندی به آن اشاره شد ، برنامه غذایی عروس هلندی شامل لیست متنوعی از انواع میوه ها ، سبزیجات ، دان ها و سایر مواد غذایی می باشد. تغذیه اصولی و کافی یکی از فاکتورهای اصلی در موفق بودن جوجه کشی و بارور شدن تخم های عروس هلندی می باشد.

عروس هلندی ماده غریزه مادری بسیار بالایی دارد و به خوبی از جوجه هایش مراقبت می نماید. اما برخی از نژادهای این پرنده به دلیل تحرک و جنب و جوش زیاد علاقه ای به خوابیدن روی تخم ها و نشستن مکرر ندارد. برای جوجه کشی از عروس هلندی می توان از دستگاه جوجه کشی استفاده نمود.

امروزه دستگاه های جوجه کشی بسیار حرفه ای در بازار یافت می شوند که می توانند همچون پرنده مادر از تخم های نطفه دار جوجه کشی نمایند. از برندهای مطرح در تولید دستگاه های جوجه کشی میتوان به شرکت آمریکایی هواباتور اشاره نمود.

در تولید محصولات هواباتور ضمن استفاده از مواد اولیه و لوازم باکیفیت، سعی شده که از کمترین مقدار مصرف انرژی برخوردا باشد.


592 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام، عزوس هلندي من ٤ ماهش هست، از ٣ ماهگيش خريدمش، جاي تاجش كمي كچل هست، فروشنده گفت درمياد كاكلش، اللن ٤ ماهش هست و كاكلش خيلي كمه و جاي كچليش هنوز هست، آيا تلجش درمياد؟

سلام من دوتا عروس هلندی ب تازگی گرفتم نمیدونم جنسیتشون چیه ولی یکی خیلی راحت جورشده ومیاد بیرون ولی اون یکی نه ۵ روزه گرفتم

سلام عروس هلندیم رو چجوری دستی کنم شش ماهشه و نر هست

سلام میخاستم بپرسم هر روز باید ب عروس هلندی یک نوع غذا داد، از کجا بفهمیم جوجه سه ماهه نره یا ماده

سلام من قبلا یک عروس هلندی داشتم خدا رحمتش کنه روحش شاد
الان دوباره خریدم تقریبا ۸ ماهشه اصلا حرف نمیزنه یا بازی نمیکنه هی هم میخواد بره جلوی آینه چی کنم

عروس هلندی من داعم پرهاش رو میکنه چه کار کنم؟
چه غذای بدم که ویتامین بدنش کم نشه؟
عروس هلندی من پسره و اصلا هم ابتنی نمیکنه چه کار کنم؟
عروس هلندی من به یک جفت نیاز داره یا نه چون خودم باهاش داعم بازی میکنم؟
اگه راهنمایی کنید یه دنیا ممنون میشم

چی بهش بدم که ویتامین بدنش کم نشه؟

عروس هلندی من خیلی لاغر شده چه کار کنم؟
خیلی پرهاش رو هم میکنه

سلام
عروس هلندی من خیلی لاغر شده چه کار کنم
هر میوه ای که بهش میدم خیلی خیلی خیلی کم می خوره
تنهاست جفت نداره
هر کار میکنم بره توی اب ابتنی کنه نمیکنه شده ۴ روز اب جلوش گذاشتم ولی اصلا داعم پرهاش رو میکنه اصلا پر هاش تمام میشه😶😶😶😶😶
اگه راهنمایی کنید یه دنیا ممنون میشم

سلام عروس من دختره
پراش رو میکنه یا میشکنه
همش خودشو میخارونه
باید چیکار کنیم.
هر چند وقت میشوریمش و جاهایی که زخم شده رو دارو میزنیم

سلام من دو تا جوجه عروس هلندی یک ماهم یه دفعه از لونه بالا افتادن پائین الان یکی دو ساعته اون پائین هستن هیچی هم نخوردن من چی کار کنم
پدر مادرشون بیتفاوت دارن غذا میخورن

بعد یه چیز دیگه، پدر مادرشون همش پشست سر جوجه ها، جایی که اصلا پر نیست رو همش نوک میزنن، دو سه بار دیدم پشت سر جوجه ها خونیه، زخم هم شده، همش اینکارو میکنن جوجه ها جیغ میکشن اذیت میشن، نوک خود مامان باباشونم خونی میشه، من هر موقع میبینم داره نوکشون میزنه با مداد سعی می کنم از جوجه دورش کنم
بگید چیکار کنم باید جوجه هارو جدا کنم ؟ بهشون غذا هم نمیدن روزی فقط یکی دوبار غذا میدن.

سلام من یه عروس هلندی ماده دارم که پرهاش در میاد و میریزه باید چیکار کنم

میشه چند مورد غذا که عروس هلندی دوست داره نام ببرید ممنون میشم

سلام. من یک عروس هلندی دارم
خیلی شکموی دیروز یک تخم مرغ آب پز بهش دادم ساعت ۲ شروع کرد ساعت ۴ تخم مرغ تموم شد چرا آنقدر می خوره؟

سلام من دوتا عروس هلندی دارم جفت هم هستن چرا همش رو همن یعنی عروس هلندی نر میره روی عروس هندی ماده میشه بگین دلیلش چرا هروز اینکارا رو میکنن؟؟

سلام من یکی از طوطی عروس هلنگی دارم چرا گاهی سرش مثل دایره میچرخد؟

سلام من دیروز یه عروس هلندی ماده گرفتم امروز به شدت گوشش خونریزی داره باید چیکار کنم😔😔😔😔

سلام من یه عروس هلندی نر ۴ماهه دارم که چند وقته پراش پف میکنه و انگار لاغر شده و مدفوعشم چسبیده به دمش
چیگار کنم خوب میشه

سلام، من دو تا جوجه عروس هلندی تقریبا ۲۰ روزه از جفت عروس هلندیام دارم که دو ماه پیش خریدمشون.
چون موقع تخم گذاری و نشستن رویه تخم ها و الانم برای غذای جوجه ها تو لونه بودن اینقدر بوی گند و کثیفی فضله های تو لونشون تو خونمون پیچیده حالم داره بهم میخوره.
توشو که میبینم پر کثیفی و فضله هست میترسم جوجه ها مریض بشن، خیلی کثیفیه و بوی گندی میاد‌.
بگید باید چیکار کنم برای تمیزی داخل لونه چون اصلا اجازه نمیدن حتی انگشتم کنم تو لونه.
اگه بکنم مثل چی حمله میکنن.

من یک جفت عروس خریدن به مدت یک ماه عروس دخترم قبلا سرحال تر بود الان گوشه گیر و ساکت هست و کم غذا از اول هم که خریداری کردیم سرش بعد تاج پرنداره و فروشنده گفت برای بلوغش هست میوه میگذارم نمبخورن تخم مرغ و سبزیجات هم نمیخورن فقط ارزن میخورن کاملا دستی هستن و در خونه راحت راه میرن درقفس نگه نمیدارمشون لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانشم چون عروس پسرخداروشکری خوبه اما دختره ساکته و کم اشتها.

باسلام خدمت شما من یه عروس هلندی برای اولین بار خریدم هیچ اشنایی باهاش ندارم البته تمام مطالبی که نوشته بودیدو خواندم ولی پرنده من وقتی کاکولش میاد بالا روسرش خالیه تقریبا میخواستم بدونم مشکلی داره یا طبیعیه بعدش خیلی پرهاشو پف میده

داداش پرنده میخری یه تحقیق کن بدونی دربارش😐

من پرندم اصلا سبزی و میوه نمیخوره عروس هم هست

سلام من یدونه عروس هلندی خریدم سه روزه ۵۰روزس اولین روزی که آوردم اهلی بود پرید افتاد پشت کابینت تا درش بیارم خیلی ترسید الان آدم میبینه همش جیغ میکشه خودشو به قفس میکوبه هیچی هم نمیخوره چیکار کنم

خیلی ممنون
یکمم فک کنم سرماخورده از بینیش آب میاد چیکار کنم دمای قفسش ۲۸ هست

ممنون از توضیهتون
میتونید بگین ک هر نوع عروس هلندی ک باشه عاشق چیه ک نه ازش بترسه و نه نخورتش عروس هلندی ها عاشق چه نوع غذایی هستن؟؟

اها ممنون از توضیحتون
ولی ما اون رو توی قفسش میزاریم تا با محیط اشنا بشه اما اصلا دست به غذا نمیزنه بعد هم من بهش گوجه فرنگی دادم ولی خیلی از گوجه میترسه علتش چیه اخه فقط تخمه و ارزن میخوره

سلام خسته نباشید من دو روز پیش یک عروس هلندی نر خریدم اون زیاد چیزی نمیخوره البته بگم ک دستی هست اون فقط کاهو دوست داره البته باید نظر های شما رو امتحان کنم ببینم این غذا هایی ک شما گفتین رو میخوره یا نه

عروس هلندی من سردی گرفته همش کثیف کاری میکنه چه کار کنم؟
جز برنج و سیب و ارزن چیز دیگه ای نمیخوره
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
اصلا ابتنی هم نمی کنه میبرم حمام توی تشت میزارم و اب رو پر میکنم که نتونه در بیاد بله تمیز بشه
کار خوبی میکنم؟

البته خیلی خیلی روغنش کم
اشکالی نداره داریم بهش میدیم؟

من میتوانم به عروس هلندی برنج بدم؟
گوشت مرغ اب پز می توانم بدم؟
من با دامپزشکی تماس گرفتم میگه فکر کنم انگل داره چطوری بفهمم اخه؟

من یه عروس هلندی دارم ۱ سالش خیلی حالش خوبه و عالی ولی نمیدونم چرا بال و پرهاش رو با نوکش میکنه دلیلش چی؟

و اینکه من به جای اب میتوانم به عروس هلندی اب میوه طبیعی بدم؟

عروس هلندی چند روز یکبار باید ابتنی کنه؟

اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

سلام من ۱ عروس هلندی دارم فقط تخم کتان دوست داره این مشکلی نداره که فقط تخم کتان میخوره

سلام ممنون میشم در ایمیل بهم جواب بدید
نمیتونم جواب شما و پیام خودم رو پیدا کنم

سلام وقت بخیر
من تعدادی طوطی عروس رو خریداری کردم که قبلا از تغذیه درستی استفاده نشده و انگار سو تغذیه دارن و همشون لاغر هستن ، باید چکار کنم تا این پرنده ها برگردن به حالت طبیعی و سرحال بشن . تعدادی از پرنده ها هم که از قبل داشتم ، تغذیشون درسته ولی جفت نمیخورن
ممنون میشم منو راهنمایی کنید چون واقعا استرس دارم

سلام من امروز بیشتر اوقات پیش عروس هلندیام بودم و باهاشون بازی میکردم.
بعضی اوقات خودشونو تکون میدادن یه سری پر های ریز تو هوا پخش میشد.
منم بهشون بی تفاوت بودم و همینطوری پرهاشون پخش میشد.
همین الان احساس بی حالی و مریضی دارم تا یک هفته هم هست که از خونه بیرون نرفتم که بگم سرماخوردگی یا کرونا باشه.
ممکنه بیماری به من انتقال داده باشن؟

کمک کنید
من در قفس عروس هلندیامو برای اولین بار باز کردم ( بعد دو ماه ) آوردم بیرون ولی دیوونه شدن اومدن خوردن به در و دیوار خودشون کوبیدن به تلوزیون و یخچال و خیلی ترسیده بودن به زور تونستم برشون گردونم تو قفس
الان اومدن تو قفسن از جاشون تکون نمیخورن چشاشونم هی میخوان ببندن فکر میکنم دارن اشک میریزن البته جوجه ها و تخم هاشون بالا هستند ولی از زمانی که آوردمش بیرون دیگه نمیرن بشینن رو تخم
خیلی ناراحت هستن
راهنمایی کنید باید چیکار کنم عذاب وجدان گرفتم 😭

باید تخم هارو ازشون دور کنی چون پرنده منم همینطوری بود وقتی که ازشون تخم هارو جدا کردم خوب شدن و بعد تخم هارو بردم پیششون گذاشتم

سلام امروز ۲تا عروس خریدم یه خورده کچل هستن باید چکار کنم

اون برای خودش پر در میاره
یا برو با دامپزشک مشورت کن

سلام جوجه عروس هلندی من همین الان از تخمش اومد بیرون
پدر مادرش دارن بهش میرسن
حالا من باید چی کار کنم ؟ چطوری بهش غذا بدم ؟ الان میخوام در لونه رو باز کنم بیارمشون بیرون این کار درسته ؟

یعنی لازم نیست با سرنگ بهش غذا بدم ؟
یعنی باید صبر کنم جوجه بزرگ شه بعد در قفسو باز کنم بیان بیرون ؟

سلام من یک عروس هلندی دارم ولی بعد ۱ ماه در حال پر ریزی هست دلیل ش چیه میشه کاری براش کرد

سلام ببخشید ما یه عروس هلندی گرفتیم دو ماهشه غذا نمیخوره فقطم نزدیکش میشی جیغ میزنه فقط خواب شب به شب با سرنگ بهش غذا میدیم ،تا دو ماهگی غذا نمیتونن بخورن یا نه؟😐

سلام ببخشید من یه عروس هلندی خریدم دوماهشه بعد دونشو نمیخوره فقط سفید تخم مرغ می‌خورده نمی‌دونم چیکار کنم که دونشو بخوره لطفاً راهنماییم کنین که چیکار کنم😔

چون بچه هست فقط غذا های تقویتی

اون هنوز یاد نگرفته چجوری دونش رو بخوره خودت تو دستت یکم دونه بریز کم کم بهش بده وایستا بخوره ویاد بگیره

سلام خسته نباشید من دیروز یه عروس هلندی دو ماهه خریداری کردم
ولی وقتی می‌ره تو قفس خیلی بی تابی می‌کنه خودشو به درو دیوار قفس میزنه سر صدا هم زیاد میکنه هی دلش میخواد فرار کنه بره بیرون غذا هم کمتر میخوره اگه در قفس رو براش باز کنم پرواز می‌کنه میشه راهنماییم کنین🥺🙏🏻

راستش نمی‌دونم قبلا تو قفس بوده یا نه😕
چشم ممنونم🙏🏻
فقط راستش یکم دستی هست در حد اینکه میاد رو دستمون ولی پرواز میکنه…
ای وای پس ما که میاوردیمش ازقفس بیرون یکم هوا بخوره از بس خودشو می‌کوبید به قفس…
ولی خب باز امروز خیلی ساکت نشسته یه جا در قفس رو براش باز کردم که هروقت دوست داشت بیاد بیرون ولی انگار می‌ترسه نزدیکش میشم از قفسشم بیرون نمیاد…
چشماش رو هم زیاد می‌بنده به نظرتون کمبود استراحت داره؟
تایم استراحتش چقدره ینی از چه ساعتی دیگه باید برق رو براش خاموش کنم؟
ظهر هم می‌خوابه؟

یه چادر یا پارچه دور قفسش بگیر اگه بازم هم بی‌تابی کرد ‌کاریش نداشته باشین چون عادت نکرده باهات اونطوری هست

پارچه باعث ترس پرنده می شود

سلام عروس هلندی من ۳ ماهشه و از یک ماهگی پیش ماست خیلی هم بهمون عادت داره ولی از قفس متنفره هرکاری میکنم نمیره و دوست نداره جدا از این نزدیک یه هفتس پر ریزی گرفته روزی ۱۰ تا ۱۵ تا پرمیریزه خیلی نگرانم رفتم دامپزشک توضیح دادم بهم یه قطره و یه پودر داد ک قطره موادمعدنی خالصه و پودر هم همینطور اصلا تابحال حموم نکرده فقط یه بار یه ظرف آب گذاشتم یکم با دستم آب ریختم روش و خودشو خشک کرد دیگ بعدش از همون اول هم خیلی خودشو میخارونه محیط نگهداریشم بسیار تمیزه درضمن لابلای پرهاش… Read more »

باید هفته ای یک بار حموم کنید چون تو میگی سه ماه هست که پیشته یعنی حموم نکرده بخاطر همین ممکن شپش بگیره

قبلش باید اتاق گرم باشه چون عروس هلندی ها اگر سرما بخورم خیلی
زود میمیرن

سلام من میخوام یه عروس هلندی ۳ یا ۴ ماهه نر بخرم.
ولی خوب از اونجایی که خیلی حساس هستم و عاشق حیوانات میترسم خود به بمیره و من خیلی اذیت بشم و آسیب ببینم.
خواستم بپرسم ببینم امکان خود به خود مردن داره؟
اینم بگم که من خیلی خوب مراقبت میکنم اگه بخرم.

سلام وقت بخیر، من یه عروس هلندی خریدیم تقریبا ۳ ماهی هست ک دارمش،(۶ماهشه) چندروزی هست که پرریزش زیاد شده نمیدونم مریضی داره یا طبیعی هست.لطفا راهنمایی کنید

سلام من یک سال هست یدونه عروس هلندی گرفتم علاوه بر رشت پرهاش ریخته و هیچی رشدی نکرده تخمه هم نمیخوره فقط ارزن میخوره چیکار کنم ؟

سلام من حدود دوهفته هست یه دونه عروس هلندی گرفتم غذا فقط تخمه می‌دادیم الان دوروزه یه حالت ناراحت وای میاسته یجا در قفس هم همیشه باز بیرون از قفس میمونه

سلام خسته نباشید چند روز هست عروس من اشتهای زیادی در غذا خوردن پیدا کرده همیشه در حال خوردنه و نمیتونه پرواز کنه یا نمیدونم وقتی میپره می خوره زمین ولی قبلش قسمگ پرواز میکرد مشکلش چیه چند دو هفتس خریدمش و تقریبا 3 ماهشه؟؟؟

ممنون

من تازه یکی خریدم حس میکنم افسردست هنوز دوماهشه ۳ روزه که خریدم فقط یک جا نشسته تکون نمیخوره

افسرده نیست هنوز باهات عادت نکرده

من هر کاری می کنیم غذا نمی خوره

سلام . اگر خیلی کم غذا میخوره بهتر با سرلاک تغذیه کنیدش حواستون باشه که سرلاک رو از مارک های متبر
خریداری کنید

عالی بود

اگه عروس هلندی دوتا در یک قفس باشه نر ماده باشن آموزش بدم حرف میزنن از کجا بدانیم پیر یا جوان

سلام یک هفته پیش دو عروس هلندی جفت خریدم که تقریبا یک سال تا یک سالو نیم سن دارن ارزن براش گذاشتم هر روز یه میوه یا سبزیجات یا آجیل بهش میدم برای مثال سیب یا هویج یا پسته یا تخمه افتابگردان…. کلسیم هم دارن و کلا بهشون میرسم یه لونه جوجه کشی هم دارن اما تا به حال نیاوروم از قفس بیرون اون هارو اون ماده اکثر اوقات داخل لونه هست نمیدونم چه کار می کنه میره میشنه تو ولی نر همش در حال فعالیته این طرف اون طرف میره ؛ آیا این که ماده همش داخل هست نشونه… Read more »

نه فقط همدیگه رو می خارونن ! برعکس سر غذا با هم دعوا می کنن مثلا از پشت قفس بهشون بادوم میدم همدیگرو نوک میزنن که بادومو بخورون
داخل لونشون یه پشم یا پر های گرم هست
ماده از داخل لونه اونارو بر میداره میاد پرت میکنه بیرون
ببخشید کی میتونم بیارمشون بیرون از قفس ؟

ولی ماده اکثرا اوقات داخل هست و نر وای میسه جلو در لونه

بعضی وقتا ماده میره میپره رو کول نر و میشینه رو کمرش
ماده اکثرا اوقات داخل لونه هست ولی نر وایمیسه جلو در
هم دیگه رو هم می خارونن
برعکس سر غذا با هم دعوا میکنن مثلا براشون بادوم میبرم از پشت قفس برای خوردن بادوم با هم دعوا میکنن
نه فقط یه سری پر یا مقوا داخل لونشون هست ماده میره اونا رو میندازه از لونه بیرون کف قفس پر از اونا شده

چه زمانی میتونم از قفس بیارمشون بیرون ؟ آیا اصلا این کار مناسبه ؟

بعد یک روز در میون برای تمیز کردنشون با اسپری آب ولرم از بالا میپاشم بهشون قشنگ پراشونو باز می کنن پراشونو تمیز می کنن
این کار درسته ؟

تماس با کارشناسان فروش کارخانه