"> تشخیص بلدرچین نر و ماده به چهار روش ساده - هواباتور
تشخیص بلدرچین نر و ماده

تشخیص بلدرچین نر و ماده

تکنیک های تشخیص صحیح جنسیت بلدرچین یکی از موارد مهم در امر پروش این پرنده می باشد که هر پرورش دهنده بلدرچین باید با آن آشنایی داشته باشد. زیرا جیره غذایی بلدرچین های نر و ماده در برخی موارد با هم تفاوت هایی دارد و پرنده باید به درستی تغذیه شود. بعنوان مثال برای افزایش باروری تخم های نطفه دار در بلدرچین ها ، جنس ماده باید جیره غذایی مقوی داشته باشد. همین طور وجود کلسیم کافی در جیره غذایی بلدرچین های ماده برای با کیفیت بودن پوسته تخم الزامی است. علاوه بر تغذیه موارد دیگری همچون مدیریت صحیح گله برای جفت گیری نیز نیاز به شناخت جنسیت بلدرچین ها دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله چهار روش ساده و آسان برای تشخیص بلدرچین نر و ماده آماده کرده ایم که می توانید آن را مطالعه بفرمایید.

روش اول : بررسی پرهای سینه

بررسی پرهای سینه

تشخیص جنسیت بلدرچین های ژاپنی ، ایتالیایی و جلف کار آسانی می باشد. زیرا بین جنس نر و ماده این نژادها در قسمت پرهای سینه تفاوت وجود دارد. اگر پرهای قسمت سینه این نژادها را بررسی کنید ، متوجه خواهید شد که سینه جنس ماده این پرنده ، دارای رنگ روشن تری نسبت به نر می باشد. همچنین رنگ سینه جنس ماده بلدرچین ، قهوه ای کم رنگ بوده و سینه آن دارای خال های قهوه ای و سیاه رنگ می باشد. در حالی که بلدرچین های نر سینه ای تیره تر دارند و رنگ آن مانند قرمز مایل به قهوه ای است که تقریبا لکه خاصی در آن دیده نمیشود.

توجه داشته باشید که سن بلدرچین باید حداقل ۲ الی ۳ هفته و بیشتر از این مدت باشد تا بتوان از این روش به جنسیت بلدرچین پی برد.

روش دوم : لمس غده کلاهک و تشخیص بلدرچین نر و ماده

در برخی از نژاد ها ، الگوی پرهای سینه هر دو جنس نر و ماده دقیقا شبیه به هم می باشد و با روش اولی نمی توان به جنسیت پرنده پی برد. یکی از قوی ترین راه های تشخیص جنسیت این نژادها ، بررسی قسمت زیرین و غده مانند پرنده می باشد. در این روش باید بسیار احتیاط نمایید.

در این روش باید بلدرچین را در دست بگیرد و قسمت زیرین و نزدیک به پاها و دم آن را بررسی نمایید. مواظب پاهای بلدرچین باشید که آسیب پذیر هستند. لذا بدون فشار به پاها پرهای این قسمت را بالا بزنید. در بلدرچین های نر متوجه یک برامدگی در قسمت نزدیک به دم خواهید شد. بلدرچین های ماده فاقد این غده میباشند. اگر در بلدرچین های نر این غده را با دو انگشت کمی فشار دهید ، ماده سفید رنگ از آن خارج خواهد شد.

لمس غده کلاهک بلدرچین

این روش در فصل بهار و تابستان باید انجام بگیرد. همچنین دقت داشته باشید که اگر کف از این قسمت بیرون آمد و لی هیچ نوع برامدگی در آن دیده نمی شود ، به احتمال زیاد بلدرچین مد نظر ماده می باشد که به دلیل جفت گیری اخیر مقداری از مایع کفی سفید رنگ در بدن آن باقی مانده است.

لازم به ذکر است که در این روش باید بلدرچین بالغ شده و سن آن حداقل ۶ هفته باشد.

روش سوم : بررسی رفتار پرنده

بلدرچین های نر و ماده مخصوصا در فصل جفت گیری رفتارهای متفاوتی از خود نشان میدهند. همچنین شخصیت بلدرچین ماده با بلدرچین نر متفاوت می باشد و با کمی دقت می توان به این تفاوت پی برد.

برای شناخت جنسیت بلدرچین به این روش ، باید رفتار بلدرچین ها را زیر نظر بگیرد. بلدرچین های نر نسبت به بلدرچین های ماده پرخاشگرتر هستند و بلدرچین های ماده شخصیتی آرام دارند.

اگر بلدرچین های نر در یک محفظه کوچک در کنار یکدیگر قرار بگیرند ، به جدال و درگیری می پردازند و ممکن است به یکدیگر جراحات شدیدی وارد کنند. اگر بلدرچینی با روحیه جنگجویی و پرخاشگر دید ، شک نکنید که جنسیت آن نر می باشد.

بررسی رفتار پرنده

به صدای بلدرچین ها دقت کنید. بلدرچین های نر معمولا بلدرچین های ماده را زیاد صدا می زنند. البته بلدرچین های ماده نیز صدایی شبیه به جنس نر این پرنده از خود در می آورند تا با جوجه هایشان ارتباط برقرار کنند.

در فصل جفت گیری بلدرچین های نر ، سر و صدای زیادی به پا میکنند. در واقع بلدرچین های نر با کش و قوس دادن خود ، جنس ماده را صدا میزنند. غرغر کردن بلدرچین های نر در فصل جفتگیری یکی از خصوصیات رفتاری آنها می باشد.

بلدرچین های ماده در فصل جفت گیری برای لانه سازی و تغذیه جوجه ها تلاش میکنند. البته جنس نر این پرنده نیز برای جوجه های خود پرورش دهنده خوبی می باشد و صرفا برای تشخیص جنسیت نمی توان به این روش اعتماد کرد.

روش چهارم : بررسی پرها

گاهی اوقات جنسیت بلدرچین به راحتی توسط پرهای آنها مشخص میشود. این روش برای اکثر نژادها قابل استفاده است.

در فصل جفت گیری ، پرهای بلدرچین خود را بررسی کنید. بلدرچین های ماده به دلیل جفت گیری برخی از پرهای سر و پشت خود را از دست میدهند. البته عوامل دیگری همچون استرس دمایی ، کمبود فضا و برخی از اختلالات می تواند باعث ریزش پر در بین بلدرچین ها شود. لازم به ذکر است که بلدرچین های نر به علت درگیری ممکن است سر طاس داشته باشد.

همچنین بلدرچین های نر معمولا پرهای روشن تر و رنگی تری در قسمت پشت ، گردن و سر دارند. در حالی که بلدرچین های ماده معمولا رنگی ساده در این نواحی دارند.

15
دیدگاه بگذارید

avatar
9 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
اشکاناشکانمرتضی حاج باقریمحدثه عنبریمحمد هوشیار Recent comment authors
علی اکبر
علی اکبر

سلام میخواهم نر ماده بودن بلدرچین رابفهمم ممنونم

احسان قانع
احسان قانع

سلام
ببخشید اون مایع سفید رنگی که از اون غده میاد بیرون، همون منی هست؟

محمد هوشیار
محمد هوشیار

واقعا ایده های قشنگی بود

محدثه عنبری
محدثه عنبری

سلام بلدرچین تخمگذار بعد چندماه تخم میزاره؟سنش باید چقد باشه میخوام بخرم

مرتضی حاج باقری
مرتضی حاج باقری

سلام ببخشید فصل جفتگیری بلدرچین ها کی هیست؟

اشکان
اشکان

سلام پلدرچین من تخمش توی شکم شکسته و دیگه تخم نمیذاره باید چکار کنم.

اشکان
اشکان

اگه بهش روغن زیتون بدم دوباره تخم می‌ذاره.

اشکان
اشکان

عالی

اشکان
اشکان

اگر به بلدرچینی که تخم توی شکمش شکسته
و دیگه تخم نمی‌ذاره روغنن زیتون بدم دوباره تخم می‌ذاره.

اشکان
اشکان

سلام از کجا بفهمیم بلدرچین تخمگذار است.

بستن
مقایسه