تشخیص بلدرچین نر و ماده

تشخیص بلدرچین نر و ماده

تکنیک های تشخیص صحیح جنسیت بلدرچین یکی از موارد مهم در امر پروش این پرنده می باشد که هر پرورش دهنده بلدرچین باید با آن آشنایی داشته باشد. زیرا جیره غذایی بلدرچین های نر و ماده در برخی موارد با هم تفاوت هایی دارد و پرنده باید به درستی تغذیه شود. بعنوان مثال برای افزایش باروری تخم های نطفه دار در بلدرچین ها ، جنس ماده باید جیره غذایی مقوی داشته باشد. همین طور وجود کلسیم کافی در جیره غذایی بلدرچین های ماده برای با کیفیت بودن پوسته تخم الزامی است. علاوه بر تغذیه موارد دیگری همچون مدیریت صحیح گله برای جفت گیری نیز نیاز به شناخت جنسیت بلدرچین ها دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله چهار روش ساده و آسان برای تشخیص بلدرچین نر و ماده آماده کرده ایم که می توانید آن را مطالعه بفرمایید.

روش اول : بررسی پرهای سینه

بررسی پرهای سینه

تشخیص جنسیت بلدرچین های ژاپنی ، ایتالیایی و جلف کار آسانی می باشد. زیرا بین جنس نر و ماده این نژادها در قسمت پرهای سینه تفاوت وجود دارد. اگر پرهای قسمت سینه این نژادها را بررسی کنید ، متوجه خواهید شد که سینه جنس ماده این پرنده ، دارای رنگ روشن تری نسبت به نر می باشد. همچنین رنگ سینه جنس ماده بلدرچین ، قهوه ای کم رنگ بوده و سینه آن دارای خال های قهوه ای و سیاه رنگ می باشد. در حالی که بلدرچین های نر سینه ای تیره تر دارند و رنگ آن مانند قرمز مایل به قهوه ای است که تقریبا لکه خاصی در آن دیده نمیشود.

توجه داشته باشید که سن بلدرچین باید حداقل 2 الی 3 هفته و بیشتر از این مدت باشد تا بتوان از این روش به جنسیت بلدرچین پی برد.


روش دوم : لمس غده کلاهک و تشخیص بلدرچین نر و ماده

در برخی از نژاد ها ، الگوی پرهای سینه هر دو جنس نر و ماده دقیقا شبیه به هم می باشد و با روش اولی نمی توان به جنسیت پرنده پی برد. یکی از قوی ترین راه های تشخیص جنسیت این نژادها ، بررسی قسمت زیرین و غده مانند پرنده می باشد. در این روش باید بسیار احتیاط نمایید.

در این روش باید بلدرچین را در دست بگیرد و قسمت زیرین و نزدیک به پاها و دم آن را بررسی نمایید. مواظب پاهای بلدرچین باشید که آسیب پذیر هستند. لذا بدون فشار به پاها پرهای این قسمت را بالا بزنید. در بلدرچین های نر متوجه یک برامدگی در قسمت نزدیک به دم خواهید شد. بلدرچین های ماده فاقد این غده میباشند. اگر در بلدرچین های نر این غده را با دو انگشت کمی فشار دهید ، ماده سفید رنگ از آن خارج خواهد شد.

لمس غده کلاهک بلدرچین

این روش در فصل بهار و تابستان باید انجام بگیرد. همچنین دقت داشته باشید که اگر کف از این قسمت بیرون آمد و لی هیچ نوع برامدگی در آن دیده نمی شود ، به احتمال زیاد بلدرچین مد نظر ماده می باشد که به دلیل جفت گیری اخیر مقداری از مایع کفی سفید رنگ در بدن آن باقی مانده است.

لازم به ذکر است که در این روش باید بلدرچین بالغ شده و سن آن حداقل 6 هفته باشد.

روش سوم : بررسی رفتار پرنده

بلدرچین های نر و ماده مخصوصا در فصل جفت گیری رفتارهای متفاوتی از خود نشان میدهند. همچنین شخصیت بلدرچین ماده با بلدرچین نر متفاوت می باشد و با کمی دقت می توان به این تفاوت پی برد.

برای شناخت جنسیت بلدرچین به این روش ، باید رفتار بلدرچین ها را زیر نظر بگیرد. بلدرچین های نر نسبت به بلدرچین های ماده پرخاشگرتر هستند و بلدرچین های ماده شخصیتی آرام دارند.

اگر بلدرچین های نر در یک محفظه کوچک در کنار یکدیگر قرار بگیرند ، به جدال و درگیری می پردازند و ممکن است به یکدیگر جراحات شدیدی وارد کنند. اگر بلدرچینی با روحیه جنگجویی و پرخاشگر دید ، شک نکنید که جنسیت آن نر می باشد.

بررسی رفتار پرنده

به صدای بلدرچین ها دقت کنید. بلدرچین های نر معمولا بلدرچین های ماده را زیاد صدا می زنند. البته بلدرچین های ماده نیز صدایی شبیه به جنس نر این پرنده از خود در می آورند تا با جوجه هایشان ارتباط برقرار کنند.

در فصل جفت گیری بلدرچین های نر ، سر و صدای زیادی به پا میکنند. در واقع بلدرچین های نر با کش و قوس دادن خود ، جنس ماده را صدا میزنند. غرغر کردن بلدرچین های نر در فصل جفتگیری یکی از خصوصیات رفتاری آنها می باشد.

بلدرچین های ماده در فصل جفت گیری برای لانه سازی و تغذیه جوجه ها تلاش میکنند. البته جنس نر این پرنده نیز برای جوجه های خود پرورش دهنده خوبی می باشد و صرفا برای تشخیص جنسیت نمی توان به این روش اعتماد کرد.

روش چهارم : بررسی پرها

گاهی اوقات جنسیت بلدرچین به راحتی توسط پرهای آنها مشخص میشود. این روش برای اکثر نژادها قابل استفاده است.

در فصل جفت گیری ، پرهای بلدرچین خود را بررسی کنید. بلدرچین های ماده به دلیل جفت گیری برخی از پرهای سر و پشت خود را از دست میدهند. البته عوامل دیگری همچون استرس دمایی ، کمبود فضا و برخی از اختلالات می تواند باعث ریزش پر در بین بلدرچین ها شود. لازم به ذکر است که بلدرچین های نر به علت درگیری ممکن است سر طاس داشته باشد.

همچنین بلدرچین های نر معمولا پرهای روشن تر و رنگی تری در قسمت پشت ، گردن و سر دارند. در حالی که بلدرچین های ماده معمولا رنگی ساده در این نواحی دارند.


202 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام آقا ما یه بلدرچین نر داریم با دو تا ماده ولی تخماشون نطفه دار همیشه اکثرا چه روشی برای اینکه بشه از تخم جوجه بلدرچین دراورد دارید

ببخشید این روش هایی که گفتید برای بلدرچین مینیاتوری
هم صدق میکنه؟

من دوتا بلدرچین دارم دقیقا شبیه عکس دوم نر هستن یاماده ولی یکیشون اون یکیو میزنه

شاهپر هاش به رنگ خود بلدرچین هست یعنی حنایی
سیاه نیست به نظرتون چند هفتشه ؟؟؟؟؟؟؟

سلام ممنون از راهنمایی
به نظرتون چند هفته هست ؟
چون شاه پرهاش حنایی هست نه سیاه

سلام ببخشید بلدرچین من رو سینش خال نداره سنش رو نمیدونم حنایی هست شاهپر هاش هم حنایی هست. جیک جیک هم میکنه بعضی وقت ها. جال اینجاست هر موقع ولش میکنم پر های پشتش رو میاره بالا و میره دون میخوره و میره رو الیاف میخوابه. نره یا ماده ؟؟:::: بالقه ؟:؟؟؟؟

سلام من یک بلدرچین داره که فکر کنم ماده است چون سفید رنگه تشخیص جنسیتش برام سخته برای سرگرمی بلدرچین خریدم فقط یدونه دارم نر هم خریده بورن ولی پرید رفت الان این رو توی حیاط توی یک اتاقک کوچیک میزارم خیلی کرم نیست ولی از باد و بارون و سرما در امانه به خصوص الان که پاییزه اگه هوا خوب باشه هم میزارمش توی قفس توی باغچه پدرم براش جفت نمی خره ولی اگه بتونم تا بهار پول جمع کنم بخرم چون تنهاس من بیشتر میرم پیشش و بعضی وقت ها هم برای اینکه ببرمش توی یه قفس دیگه… Read more »

یعنی اگه دیگه خیلی جابه جاش نکنم برای بهار وتابستان تخم میزاره؟
و اینکه سبزی خیلی بهش نمی دادم و هروقت هم میدادم خیلی نمی خورد
و اینکه آیا به مرور زمان بال هاش بزرگ میشه؟

سلام
خدا را باش
سه تا بلدرچين دارم يكيشون دايم پشتك وارو ميزنه به عقب
يكي ديگه همش چشمك ميزنه و موقع خوردن دو تا ديگر را ميزنه
سومي دايم بالهايش را باز ميكنه و روم نميشه بگم روي دو تا ديگر سوار هست
ممنون دليل انها را بگيد
با تشكر

اونی که عقب عقب میره رو جدا کن و ببرش دامپزشکی
بقیه مشکلی ندارن

از من هم همینجوری میشد و عقب عقب میرفت ولی به مرور زمان خوب شد

سلام خسته نباشید. ببخشید من یه سوال داشتم من یه بلدرچين سیاه دارم که زیر گلوش سیفده و روی سینه اش مانند گردنبند یه خط سفید دارد و همچنین شاه پر هایش هم سفید هست. الان این بلدرچين من نر هست یا ماده؟

سلام
قابل تشخیص نیست
با بررسی کلواک بهتر مشخص میشه

سلام.من دوماه پیش ۳بلدرچین خریدم.۲تاماده یکی نر.هفته پیش شروع کردند پرریزی.الان یکی از ماده ها خال خالی سینه اش ازبین رفته و سینه اش بدون خاله.ممکنه نر بوده باشه

سلام
نه
صبور باش پرریزی تموم بشه

سلام من۹تا بلدرچین دارم ۳۰روزه میشه تشخیص داد نر وماده

سلام
بله میشه با روش دوم
اگه تخصص ندارید انجام ندید

سلام من دوتا بلدرچین نر و دوتا ماده دارم قبلا اینا ۷ تا بودن چون یکیشونو کلاغ خورد ، دوتاشونو از ترس چهارشنبه سوری سکته کردن
و فقط این چهارتا موندن منم برا اینکه ازشون خوب مراقبت کنم توی قفس کردم
اما توی یه قفس نیستم چون نرها باهم دعوا میکنن
الان بلدرچین نر ماده رو میزنه و خیلی ام شدید میزنه جوی که پر ای پشت گردنش رفته و خوب میشه اون ماده رو به اون یکی نر دادم اونا ارومن ولی این نر تنهائه چیکار کنم اگه که ماده بخرم اونو میزنه یا نه

سلام
ماده هم سن و هم اندازه خودش بخر
نمیشه گفت که میزنه یا نه

سلام من دوتا بلدرچین دارم ولی دوتاشونم بی خال دار هستن یعنی نر ولی جفتگیری میکنن مگه ماده نباید خالدار باشه. لطفا راهنماییم کنید

سلام
روش دوم گفته شده در پست رو تست کن مشخص میشه

سلام روش اخریو روی بلدرچین مینیاتوری میشه انجام داد؟

سلام
بله

سلام روش اخریو رو بلدرچین ۲۰ الی ۳۰ روزه میشه انجام داد؟

سلام
خیر

سلام من دوتا بلدرچین ماده دارم باید دوتا نر بخرم تا تخم نطفه دار بشه

سلام من دو تا بلدرچین دارم دو تاش ماده ان اگه یک نر بگیرم با کدوم جف ت میشه

سلام روی بلدرچینم اب ریخته دنده عقب میره چرا

سلام من دو تا جوجه بلدرچین فانتزی داشتم ماده مرد رفتیم یکی دیگه خریدیم الان نره داره ماده را می زند

سلام من میخوام بلدرچین بخرم برای اینکه ماده ها تخم بگذارند باید نر هم بخرم بگذارم پیششون

سلام ببخشید بلدرچین من گردنش کج شده چیکار کنم درست بشه

سلام بلدرچین نر انگار بی حاله و چشماش رو باز بسته میکنه

سلام خسته نباشید من دو تا بلدرچین ماده دارم بنظرتون براشون نر بخرم ماده هم از اینکه شینشون خال خال بود و با هم هیچ کاری نداشتن و صدا نمیکردم

سلام من یه بلدرچین نر دارم و دوتا ماده بلدرچین نر دهنش معمولابازهستش و صدا در میاره چه مشکلی داره ؟از ساعت ۷صبح تا۸ شب تو حیاط هستن وفقط سیب زمینی و تخم مرغ و هویج میخورن گاهیم ارزن چیکار کنم چیزای دیگه هم بخورن؟

سلام یک جفت بلدرچین داشتم یک نر و یک ماده ماده مُرد ۲تا ماده برای نر که ماند گرفتیم حالا نوک میزنه و روش میخوابه و نوک شون میزنه چکار باید انجام بدم

سلام بلدرچین اگر تخم بزاره هروز به تخم گذاری ادامه میده یا نه و اگر راهی هست که بلدرچین حد اکثر تخم گذاری رو کنه رو بگید لطفا

اگه تو طول روزبرای افتاب گرفتن جاشون را عوض کنیم مشکلی داره

سلام من بلدرچینم 1الی 2 ماهش و لنگ میزنه الان متوجه شدم خودش خوب میشه یا باید پماد بزنم میشه یک دارو بگید

زنده میمونه یا نه

من از کجا بلدرچین برخرم

سلام
تو دیوار شهرت سرچ کن

از جایی انداختیش یا همین جوری بود اگه از جایی انداختیش بعد از چنر روز درست میشع

سلام تشکر بابت مطلب خوبتون
من موقع خرید بلدرچین طرف اشتباهی ۲ تا نر داده بهم و یک ماده
مشکلی ایجاد میکنه؟ یا باید یکی از نر ها را جدا کنم؟

سلام. وقتی بلدرچین تو لکه چجوزی جلو گیری کنم

ببخشید زمانش چه فصلیه

سلام‌ببخشید‌من‌دوتا‌بلدرچین‌دارم‌نمی‌دونم‌چرا
باهم‌جنگ‌میکنن

ببخشید بلدرچین های من ۶ تاش پراشون ریخته در میاد یا نه

سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم بلدرچین بدون نور زنده میمونه‌ یا تخم میزاره؟

روش دوم هم انتحان کردم بر امدگی داره اما کف سفید از اون نزد بیرون و بلدرچین من خیلی ارومه و سرو صدایی اصلا نداره

با سلام. من چند تا بلدرچین دارم که روی سینش مثل سینه ماده ها نیس اما ۱۰ تا حال روی سینش هست و روش اخری که گفتین از انتها بلدرچینو نگه داشتم و با دوانگشت فشار دادم اما ماده سفیدی از اون خارج نشد اگه بگید بلدرچین من نره یا ماده ممنون میشم

سلام من یک بلدرچین دارم که چشمش قرمز شده و آب می دهد اول یک چشمش بود الان دو تا چشمش است باید چیکار کنم

سلام چکارکنم که بلدرچینام تخم کننن

سلام بلدرچین من هی دهنشو وانگه میداره و یکیدیکه هی چورت میزنه و بی اشتهتی

سلام من 2تا بلدرچين دارم و یکیش تخم میزاره یک راه ساده میگید که نر و مادهگی را مشخص کنم هر دو یک جور هستند یک کمکی میکنید🙏🙏

سلام جوجه بلدرچین گرفتم فکر میکنم دو سه روزه باشن یکیشون از ارتفاع افتاد و پاش لنگ میزنه زنده میمونه؟

زنده نمیمانه

زنده میمونه

سلام ببخشید دو سوال دارم یه بلدرچین دارم یکی هست اشکال نداره سوال دوم پرای جای سینش حنایی قهوه ای کم رنگ 5 خال سیاه داره غده کلاهم کف نیمد ولی برآمده نداشت خیلی هم آرومه صداشم تا حالا در نیمده و تخم هم نمیذاره نر هست یا ماده

ببخشید اگه نر بگیریم تا بهار و تابستان تخم نمیکنند؟

سلام ببخشید من یه بلدرچين دارم میخام بدونم یدونه هست بد نیست غده‌ای کلاهکش کف نیمد برامدگی هم نداره پرایه سینشم کرمی حنایی قهوای کم رنگه 7 خال هم داره خیلی هم ارومه صداشم نشنیدم تخم هم نذاشته

مادس ولی چون تنهاس تخم نذاشته شایدم سنش نرسیده

سلام میشه بگید از کجا میشه سنشو تشخیص داد
چون من از بیرون خریدم و وقتی بهشون گفتم فقط گفت همین چند روزه تخم میزاره ولی نگفت چند روزه و تخم هم نذاشت

سلام من چهار تا بلدرچین دارم همشون سینه شون خال خال است اما دوتا شون آرام هستند دو تا شون در خاشگر توی مقاله نوشته بود نر ها در خاشگر تر از ماده ها هستند کدوم نر است کدوم ماده

سلام پای بلدرچین من سیاه شده و ورم داره وداره قطع میشه چیکار کنم

ببخشید میشه بگید همیشه جنس ماده روشن تره؟
و جنس نر تیره؟

سلام بلدرچین من سفید است
نژادش چیه؟

سلام من ۵ تا بلدرچین دارم ۳ تا شون قهوه ای سوخته و دوتای دیگه کرم هستن
اینا همدیگه رو خیلی میزنند و یکی از کرمی ها هم مدام فرار میکنه و بیرون از قفس می پره
من هم نمیدونم که کدوم ها نر و کدوم ها ماده هستن

سلام حتما ماده باید نر داشته باشه تا تخم زاره

خیر

سلام
برای تخم نطفه دار نر می‌خواهد ولی بدون نر هم تخم میزاره ولی بدون نطفه

سلام
ببخشید من ۱ بلدرچین دارم و ماده است و بالغ شده اما تخم نمیزاره
چی خوبه که بهش بدم تا تخم بزاره ؟

سلام
جیره مخصوص طیور تخم گذار از بازار بخرید و بهش بدید تخم هم میزاره

میتونین استارتر بدید

سلام من صد تا بلدرچین دارم اما نر هاخیلی میخونن چیکار کنم که کمتر بخونن

سلام
راهکاری نداره

سلام من حدود صد تا بلدرچین دارم یک ماهه هستن من احساس میکنم نمیتونن خوب از پینل ابخوری مکانیزه آب بخورن میشه راهنمایی کنید چکار کنم

سلام
میخواستم بدونم که جوجه های بلدرچین مینیاتوری از چه سنی تقریبا رنگشون مشخص میشه؟

تماس با کارشناسان فروش کارخانه