اصول تغذیه بلدرچین

اصول تغذیه بلدرچین

تغذیه بلدرچین از جمله پرندگان وحشی و کوچک جثه است که مصرف کنندگان فراورده های آن را به دلیل ارزش غذایی و دارویی بالا مصرف می کنند. از جنبه تولید هم چون دوره بلوغ این پرنده کوتاه مدت و در حدود 40 تا 45 روز است و نیازی به مواد دارویی واکسیناسیون آن چنانی ندارد برای تولیدکنندگان به صرفه است.

تنها هزینه بالای پرورش بلدرچین که درصد بیشتری از هزینه ها را شامل می شود هزینه تهیه دان و مواد غذایی است. اما در این مقاله به شما آموزش می دهیم که بدون صرف هزینه زیاد چگونه دان مورد نیاز برای پرورش بلدرچین را تهیه کنید.

اساسا پرورش بلدرچین بدون تهیه کردن دان مناسب امکان پذیر نیست.دان مناسب دانی است که کیفیت لازم را داشته باشد و بتواند مواد معدنی ، انرژی ، ویتامین ها و پروتئین مورد نیاز برای پرورش بلدرچین را مهیا کند. که البته درصد هر کدام از این مواد غذایی در دان بلدرچین با توجه به سن و مرحله رشد این پرنده متفاوت است. در صورت عدم توجه به فرمول غذایی دان بلدرچین در شرایط مختلف گله شما دوچار بحران غذایی می شود و این امکان وجود دارد که با تلفات سنگین مواجه شود. بنابراین برای جلوگیری از تحمل زیان اقتصادی سرسام آور توصیه می کنیم که در تهیه دان مورد نیاز برای پرورش بلدرچین نهایت دقت را به خرج دهید.

برای تهیه دان بلدرچین موارد زیر را حتما مد نظر قرار دهید :

سن بلدرچین را در نظر داشته باشید. زیرا نیازهای غذایی بلدرچین در سنین مختلف متفاوت است.


از اقلام مناسب در درون دان بلدرچین استفاده کنید. این اقلام عبارت اند از : گلوتن ، دانه ذرت ، روغن سویا ، پودر یونجه ، کنجاله سویا ، پودر ماهی ، کنجاله کلزای ، پودر گوشت و غیره.

مواد اولیه مورد استفاده در درون دان بلدرچین را تجزیه و تحلیل و یا به اصطلاح آنالیز کنید تا دانی را در اختیار داشته باشید که ارزش غذایی مورد نیاز را داشته باشد. دان بلدرچین را باید این گونه تجزیه و تحلیل کنید.

تغذیه بلدرچین

فاکتور های مهم در تغذیه بلدرچین

دو فاکتور مهم و اساسی در نوشتن فرمول غذایی برای دان بلدرچین حفظ ارزش غذایی با کمترین هزینه است. بنابراین با یک مساله بهینه سازی مواجه هستید که تابع هدف آن ارزش غذایی و محدودیت آن هزینه هریک از اقلام مورد استفاده در دان است. برای مثال می توانید از دارنه های ذرت یا گلوتن ذرت برای تهیه انرژی دان استفاده کنید.

جیره غذایی مناسب بلدرچین

با مصاحبه ای که با برخی از صاحب نظران و پرورش دهندگان زنده بلدرچین داشتیم تصمیم گرفتیم یک جیره غذایی مناسب برای شما معرفی کنیم. این جیره غذایی مورد تایید متخصصین دام و طیور است و برای سالیان متمادی به عنوان مواد غذایی مورد نیاز برای پرورش بلدرچین استفاده شده است.

یک نکته مهم را فراموش نکنید. برای بالا رفتن راندمان تولید خود باید شرایط آب و هوایی منطقه خودتان را مد نظر قرار دهید. و با توجه به منطقه جغرافیایی خود جیره اختصاصی داشته باشید. حتما از نهادهایی همچون جهاد کشاورزی و متخصصین دام و طیور در این زمینه مشورت کنید. فراموش نکنید که جیره نویسی یک کار کاملا تخصصی است و در آن نباید به حرف هرکسی گوش کنید.

کیفیت تغذیه بلدرچین

کیفیت مواد اولیه نقش بسیار مهم و حیاتی در دانی دارند که قصد تولید آن را دارید. رنگ و بوی غیرطبیعی و ناخالصی در میان مواد اولیه تشکیل دهنده از عوامل کاهش دهنده کیفیت دان است. همچنین دان باید رطوبت قابل قبولی داشته باشد تا در آینده با کمبود یا افزایش رطوبت فاسد نشود.

آسیاب مواد غذایی

برخی مواد غذایی مانند ذرت ، سویا و گندم سایز بزرگی دارند به همین دلیل قبل از مخلوط کردن به دان باید آن ها را آسیاب کرد. این مواد پس از آسیاب شدن با مواد غذایی مکمل ، ویتامین ها که شکل پودر و آرد دارند ترکیب می شوند به طوری که مصرف آن ها برای بلدرچین ها مقدور باشد. برای مخلوط کردن مواد غذایی مورد استفاده در دان می تواند آن ها را به درون میکسر بریزید.

اگر مخلوط کردن این مواد به صورت ناقص باشد یا مدت زمان زیادی طول بکشد ، اقلام مورد استفاده برای تهیه دان از هم جدا می شوند و به صورت یکنواخت در اختیار پرنده قرار نمی گیرند. با گذشت زمان و افزایش سن پرنده آسیابی که برای تهیه غذای بلدرچین استفاده می شود باید اندازه دیگری داشته باشد. در هفته های اولیه زندگی باید آسیاب این توانایی را داشته باشد که دان ریز تولید کند اما با گذر زمان باید از دان درشت تر استفاده کرد.

نگهداری از مواد غذایی تغذیه بلدرچین

پس از تهیه دان آن را در محل خشک قرار دهید. جایی که سایر پرندگان و حیوانات موذی مانند موش به آن دسترسی نداشته باشند. اگر دان را در سالن پرورش بلدرچین و یا محلی که بسیار گرم است قرار دهید به فاسد شدن سریع آن کمک کرده اید.

دستگاه جوجه کشی بلدرچین


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه