پرورش و جوجه کشی از غاز

پرورش و جوجه کشی از غاز : از زبان یکی از مشتریان کهنه کار گروه صنعتی هواباتور

غاز ها جزء پرندگان آبدوست هستند که در محیط های باز یا بسته پرورش داده می شوند. نژادهای اصلاح شده این پرندگان با تهیه مکان و تغذیه مناسب می توانند برخلاف غازهای معمولی سالی دو بار نیز تخم گذاری کنند. آقای حسین پرسیاوش ، از افراد موفق و کهنه کار در زمینه پرورش غاز کشور هستند که از دستگاه های جوجه کشی گروه صنعتی هواباتور برای جوجه کشی و پرورش این پرنده استفاده می کنند. در ادامه می توانید تجربیات ایشان را در زمینه پرورش غاز بخوانید.

1 – به عنوان یک فرد باتجربه در زمینه پرورش غاز، پرورش این پرنده را از چه زمانی آغاز کردید؟

از حدود 5 سال پیش با خرید دو جفت غاز پرورش این پرنده را شروع کردم و الان از نژادهای مختلف غاز نگه داری می کنم و بسیار از این کار راضی هستم.

2 – الان از چه نژادهایی نگه داری می کنید؟


پس از گذشت 5 سال غازهای با نژادهای اوکراینی ، آفریقایی نوک سیاه و آفریقایی نوک سفید را پرورش می دهم.

3 – پس از خرید دوجفت غازی که فرمودید، از تخم های آن ها جوجه کشی کردید یا تخم های نطفه دار را از بیرون تهیه کردید؟

همانطور که اشاره کردم برای شروع کار دو جفت غاز خریداری کردم. از تخم های نطفه دار این غازها که از نژاد آفریقایی نوک سیاه بودند جوجه کشی کردم و توانستم نسل آن ها را ادامه دهم. برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار این پرنده ها دستگاه جوجه کشی اسکندری را تهیه کردم و الان هم تخم ها را با استفاده از این ماشین جوجه کشی می کنم.

4 – با توجه به این که به صورت مصنوعی جوجه کشی می کنید ، لطفا اطلاعاتی در مورد جوجه کشی از تخم های نطفه دار و پرورش جوجه غازها ارائه دهید.

جوجه ها پس از خارج شدن از تخم باید به مدت 24 ساعت از دستگاه خارج نشوند. سالن های جوجه ها را به صورت مجزا با آفتاب گیری و تهویه هوای مناسب تهیه کرده ام. پس از 24 ساعت، جوجه ها را از ماشین جوجه درآوری خارج کرده و به این سالن ها منتقل می کنم. جوجه ها در این سالن ها باید به مدت 20 روز تا یک ماه در دمای 28 درجه نگه داری شوند. پس از گذشت یک ماه اگر هوا خوب باشد جوجه ها برای ادامه پرورش به خارج از سالن منتقل می شوند.

5 – غازها در چه زمان هایی تخم گذاری می کنند؟

غازهایی که بنده پرورش می دهم با توجه به این که نژادشان اصلاح شده است هر سال دو مرتبه تخم گذاری می کنند. یک مرتبه در ایام عید تا ماه دوم سوم بهار. اگر به این غازها خوب برسیم می توانند برای بار دوم در اوایل پاییز نیز تخم گذاری کنند.

6 – می توانید در این زمینه اطلاعات کامل تری را به خوانندگان ارائه دهید؟

منظور از خوب رسیدن به غازها تهیه محیط و جیره غذایی مناسب برای این پرنده است. طبیعی است که اگر غاز به بیرون برود نمی شود از آن دو بار در سال بهره برداری کرد. علاوه بر این اگر از جیره غذایی مناسب برای تغذیه غاز استفاده شود بدن غازها روی فرم می ماند و می توانند در پاییز نیز برای بار دوم تخم گذاری کنند. با تهیه شرایط مناسب و روی فرم ماندن غازها ، هر پرنده غاز در هر مرتبه می تواند بین 50 تا 55 عدد تخم بگذارد.

7 – جیره غذایی جوجه های یک روزه و غازهای بالغ را چگونه تهیه می کنید؟

من برای تغذیه جوجه ها تا 20-25 روزگی از پلیت تهیه می کنم اما پس از این مدت از سبزیجات استفاده می کنم. سبزیجات علاوه بر این که برای رشد غازها مفید هستند می توانند از بروز عفونت در بدن غازها نیز جلوگیری کنند. این سبزیجات شامل یونجه ، کاهو و علوفه و تره خوراکی هستند. پلیت نیز نوعی رشدان و پسدان است که از بیرون خریداری می کنم.تغذیه غاز و پرورش غاز + قسمت دوم مصاحبه با آقا پرسیاوش پرورش دهنده غاز

عوامل موثر در نطفه دار شدن تخم غاز + قسمت اول مصاحبه با آقا پرسیاوش پرورش دهنده غاز


4 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام آدرس و شماره تلفن ایشونو کسی داره؟

سلام کسی شماره یا آدرس آقای پرسیاوش و داره

سلام .شماره تلفن این آقای سیاوش رو اگه ممکنه بفرماییدتا مشورت بگیریم ازش.ممنون

تماس با کارشناسان فروش کارخانه