پرورش اردک گوشتی بدون استفاده از آب

پرورش اردک گوشتی بدون استفاده از آب

در این مرحله از رشد بایستی وزن بدن پرنده حداقل ۶۰۰ گرم باشد . جوجه اردک ها را باید از اول به زندگی در آب عادت داد . بدین منظور بایستی جوی آبی در گردشگاه سالنهای پرورش وجود داشته باشد . از سن ۱۰ روزگی به بعد جوجه ها می توانند از این جوی اب استفاده کنند . در استانهایی که امکانات طبیعی ( مثل برکه ، رودخانه ، دریاچه و غیره) کم است ، میتوان برای نگهداری اردک از آب چاه های مزارع، اب قنات و غیره استفاده نمود .

پرورش اردک گوشتی بدون استفاده از آب

علاوه بر نگهداری اردک در آب ، نگهداری آن بدون آب نیز امکانپذیر است . این روش نگهداری که به آن نگهداری خشک نیز گفته می شود بر دو نوع است: پرورش کاملاً خشک و پرورش با استفاده از جوی آب (در گردشگاه). هر یک از این روشهای پرروش را باز هم می توان تقسیم بندی کرد. کف (بستر ) گردشگاه در پرورش کاملاً خشک ممکن است از ماسه . بتون ، تور سیمی و یا زیر پاشی درست شده باشد . در پرورش اردک گوشتی نیازی به وجود آب نیست ، لذا پرورش با روش کاملاً خشک وجود دارد .

اما در پرورش اردک های مادر برای تولید جوجه وجود آب ضروری است زیرا باعث افزایش نطفه داری تخم اردکها می شود ، در این مورد وجود جریان آب مختصری در گردشگاه نیاز حیوان را کاملاً تامین می کند . در استانهایی که برکه ، رودخانه و دریاچه بندرت یافت می شود . ممکن است با استفاده از باغهای میوه به نگهداری اردک پرداخت .

پرورش اردک در قفسی

این روش بیشتر در کشورهای شرق آسیا که پرورش اردک در آن رونق دارد استفاده میشود و در این روش هیچ گونه نیاز به اب برای شنا کردن اردک نیست. به علت عدم تحرک در قفسی ، جیره غذایی اردک بایستی متفاوت با سیستم بستر باشد.


پرورش اردک گوشتی بدون استفاده از آب

 

استفاده از باغ های میوه برای نگهداری و پرورش اردک

اکثر باغداران معمولا بجز استفاده از میوه درامر باغداری کار دیگری انجام نمی دهند . این امر صرفه اقتصادی ندارد ، در حالی که باغ میوه برای پرورش اردک مکان بسیار مناسبی است . چنانچه برای نگهداری هر اردک ۱۰ متر مربع از مساحت باغ اختصاص داده شود، تراکم در هر هکتار باغ میوه ۱۰۰۰ عدد اردک خواهد بود . نگهداری و پرورش اردک در باغهای میوه دارای فواید زیر می باشد :

  1. تولید گوشت مناسب و نسبتا ارزان قیمت .
  2. تولید تخم اردک نسبتا ارزان قیمت .
  3. تولید مقداری کود برای باغهای میوه .
  4. اردک تا حدود زیادی علفهای هرز باغ را از بین میبرد .
  5. اردک ها حلزونها و حشرات موجود در باغ را میخورند و از این طریق تا حدودی به دفع آفات کمک میکنند .

در پرورش اردک باید توجه داشت که باغ باید محصور و دارای سرپناهی برای اردکها باشد . این پناهگاه ممکن است به صورت یک سالن و یا طویله و انبار باشد . برای هر ۵ عدد اردک ، معمولا یک مترمربع فضای سرپوشیده (لانه) مورد نیاز است و این لانه را می توان از چوب و سایر مصالح ساختمانی ارزان قیمت بنا کرد . کف لانه بایستی خشک باشد . بعلاوه تعدادی آبخوری و دانخوری نیز باید تهیه گردد . در روش نگهداری گسترده از سن ۳ هفتگی به بعد در تغذیه اردک علاوه بر دانه از مواد دور ریختنی مانند ته سفره ، نان خشک ، پوست میوه و غیره هم می توان استفاده نمود .


5 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام اردک من امروز اولین تخم خودشو گذاشت توصیه هاتون خیلللللللللللی خوبه
ممنونم 😂😂😂😂😄😄😘😗😘😗🤓🤓

توضیحات در مورد نگهداری اردک بدون استفاده از آب تا خوب بود .لطفآ در مورد هزینه ها از ابتدا تا اتمام کار(حداقل سرمایه چقدره؟)، در مورد بازار فروش( حتمأ ) ، چقدر طول می کشد تا به اولین فروش برسی، البته مطالعه در هر کاری لازم است برای این کار چه مقدار اطلاعات نیاز است و ضمنآ برای گرفتن جواز چه شرایطی باید داشته باشی ، وآیا مدرک لازم است؟

سلام کار پر سودی اگه بازار فروش خواستی در خدمتم

سلام عزیز
من بخاطر ریسک بازار فروش شروع و استارت کارو به تعویق میندازم، شما راه حلی بابت این چالش داری؟!

تماس با کارشناسان فروش کارخانه