نگهداری تخم نطفه دار

نگهداری تخم نطفه دار

» آشنایی با نحوه نگهداری از تخم های نطفه دار قبل از فرایند جوجه کشی

1- همیشه تعداد کمی از تخم های نطفه دار را نگه داری کنید.

2- رطوبت و دما از عوامل بسیار مهمی در نگهداری تخم نطفه دار هستند که در نگه داری تخم های نطفه دار باید به آن ها توجه کرد. تخم ها باید در دمای بین 15 و 18 درجه و در رطوبت 50 تا 60 درصد نگه داری شوند. اگر رطوبت و دما در بازه های مطلوب نباشد، تخم نابارور می شود و احتمالا فکر کنید که مشکل از ماشین جوجه کشی است.

3- بالا و پایین تخم های نطفه دار را با علامت های “X” و “O” نشان کنید و هر دو ساعت یک بار آن ها را بچرخانید. اگر این کار را نکنید زرده تخم مرغ به آرامی به سمت دیواره حرکت می کند و به آن می چسبد. در این صورت علی رغم این که جنین در مراحل جوجه کشی تشکیل می شود ولی در روزهای آخر تلف می شود و از بین می رود. در این صورت فکر می کنید که مشکل از دستگاه است و چرخش تخم را به خوبی انجام نمی دهد.


4- هیچ موقع برای تمیز کردن تخم نطفه دار از آب، مواد شوینده و گازهای شیمیایی مانند فرمالین استفاده نکنید. اگر آلودگی بر روی پوسته وجود داشته باشد صرفا آن را با مسواک به آرامی تمیز کنید.

5- هیچ موقع تخم هایی که بیش از اندازه کوچک هستند و یا بیش از اندازه بزرگ هستند را داخل دستگاه جوجه کشی قرار ندهید زیرا نابارور هستند. همچنین تخم هایی که شکل های نرمالی ندارند و بیش از اندازه مخروطی شکل و یا گرد هستند را داخل دستگاه قرار ندهید زیرا احتمالا نابارور بوده و به جوجه تبدیل نخواهند شد.

6- قبل از قرار دادن تخم های نطفه دار در ماشین حتما آن ها را بین 5 تا 12 ساعت در محیط نزدیک به دستگاه قرار دهید زیرا تخم ها را در دمای بین 15 تا 18 درجه انبار کرده اید و قبل از قرار دادن در دستگاه باید چند ساعت در دمای اتاق که بین 20 تا 24 درجه قرار داشته باشند تا هنگام قرار دادن آنها در دستگاه دچار شوک نشوند.

7- دو رور قبل از این که تخم ها را در داخل دستگاه قرار دهید، دستگاه را روشن کرده و مکانیزم عمل آن را چک کنید و احیانا اگر با آن کار نکرده اید، نحوه کار با آن را یاد بگیرید. سپس دستگاه را 5 تا 12 ساعت قبل از قرار دادن تخم ها در آن خاموش کرده و پس از قرار دادن تخم ها، دوباره دستگاه را روشن کنید. این کار باعث می شود که به تخم ها شوک دما یا رطوبتی وارد نشود.

8- تخم ها را به آرامی حمل کنید زیرا هر گونه وارد شدن شوک به تخم ها باعث ناباروری آن ها می شود.

9- تخم ها را باید در روزهای سوم، هفتم و چهاردهم نوربینی و نطفه سنجی کرده و تخم های بدون نطفه را از دستگاه خارج کنید.


257 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام من تخم مرغ هارو توی مشما گذاشتم خراب میشه؟

سلام، نمیدونم ولی نطفه به هوا رسانی نیاز داره.

باسلام وقت بخیر آقا بعضی ها میگن هر ۸ساعت تخم هارو بچرخونید بعضی ها هم میگن هر ۲ساعت بچرخونید کدوم درسته ؟؟

سلام، دو ساعت یکم زوده و 8 ساعت هم دیره شما هر 4 ساعت بچرخونید یا 5 – 6 بار در طول روز.

سلام خوبین من تخم بلدرچین نطفه دار در یک ظرف گذاشتم ایا زیرشون باید چیزی بریزم مثلا نمک؟؟؟؟؟

سلام .تخم نطفه دار.اگرمدت ۲ساعت تویخچال گذاشته شودبعدمیشه داخل دستگاه جوجه کشی گذاشتش یانه

سلام، دمای یخچال چند بوده؟
اگه زیر 5 درجه بوده اون نطفه به طور کامل نمیتونه رشد کنه.

سلام . من تخم طوطی خریداری کردم از راه دور . تقریبا ۱۴ ساعت تو راه هست تخمها ولی خوب بسته بندی شده. مشکلی پیش نمیاد واسه تخمها. تو دستگاه بزارم جواب میده؟

سلام، خرید تخم نطفه دار آن هم تخم پرنده زینتی از فاصله دور اصلا توصیه نمیشه چون هم شرایط محیطی نامناسب و هم تکان باعث خراب شدن تخم میشه. به طور قطع نمیشه چیزی گفت ولی بی تأثیر نخواهد بود. چاره ای جز جوجه کشی ندارید.

سلام اگه تخم هارو در دمای ۸ درجه نگه داری کنم خراب میشن؟

سلام، بستگی به مدت زمانش داره ولی این دما برای تخم نطفه دار خطرناک هست.

سلام من خودم یه دستگاه جوجه کشی درست کردم نور لامپش یکم ضعیف چند روز طول میکشه تا تخم مرغا نطفه دار بشن

سلام، دما باید 37.7 درجه باشه. بعد 7 روز میشه نطفه شکل گرفته رو باچراغ در یک محیط تاریک مشاهده کرد.

سلام اگر تخم ها یک ساعت در یخچال بماند نطفش از بین میره

با عرض سلام خدمت برادر عزیزم .
اگر دمای دستگاه جوجه کشی تا ۳۸.۷ بالابره احتمال داره تخم مرغ خراب شود؟
مثلا برای ۱۰ ثانیه و باز هم دما به ۳۷.۷ باز گردد مثلا تا سی ثانیه بعد

سلام، دستگاهتون نوسان دما زیاد داره اگه فقط برای ده ثانبه اینقد بالا میره میشه ازش چشم پوشی کرد ولی اگه مدت زمانش زیاد باشه جنین داخل تخم تلف میشه.

سلام من امروز چند تا تخمرغ خرید کردم برای گذاشتن در دستگاه جوجه کشی

بعد الان رو تخمرغ ها آلودگی هست مثل مدفوع مرغ بعد من چطوری این آلودگی رو از بین ببرم

با تشکر

سلام، با مسواک به نرمی این آلودگی ها رو تمیز کنید. همچنین میتونید یکم جرمی ساید به پارچه تمیز بزنید و بعد از برداشتن آلودگی ان محل را ضدعفونی کنید.

با سلام و عرض ادب ما الان یه دستگاه جوجه کشی ساختیم برای بلدرچین وحالا دماش 38 درجه و رطوبت انداز خود را دارد الان 38 درجه تخم ها را خراب نمی کند؟
ببخشید تخم ها تا چند روز نطفه دار هستند؟

حالا چطور تخم ها رو نطفه سنجی کنیم ؟
خیلی ممنون با تشکر لطفا سریع جواب دهید🙌🙌🙌🙌🙏🙏🙏

سلام، دمای 38 درجه اگر برای مدت طولانی باشه باعث خفگی جنین خواهد شد.
تخم های نطفه دار هم بهتره کمتر از یک هفته سن داشته باشند ضمن اینکه بایستی در شرایط دما و رطوبت خاصی نگهداری شوند.
در مورد نطفه سنجی هم باید تحقیق کنید فیلم آموزشی زیاد داره.

سلام من تخم مرغ هارو تو دمای حدود ۲۷درجه نگه شون داشته ام مشکلی داره ؟؟

سلام، این دما برای نگهداری تخم نطفه دار مناسب نیست. دمای نگهداریش باید نزدیک 18 درجه باشه.

الان متوجه نشدم چ دمایی بهتر من تخم هارو تو اتاق خونه نگهداری میکنم مشکلی پیش می اید؟

سلام، برای نگهداری تخم نطفه دار باید دمای 18 درجه و رطوبت 60 درصد باشه. هر 3 الی 4 ساعت یکبار هم تخم ها را بچرخانید. بهتره بیش از 5 روز نگهداری نشوند. هر چه زودتر جوجه کشی رو شروع کنید.

سلام تخمی که در دستگاه باشه بعد یک هفته دستگاه درشون بیای و به مدت ۵ الی ۶ ساعت در فضای آزاد فضای خانه باشه آیا از بین میرن

سلام خسته نباشید. نزدیک دو هفته پیش یک یا کریم جای پنجره خونمون تخم گذاشت و به خاطر اینکه ما براشون غذا می گذاشتیم ترسید و دیگه برنگشت. ما تخمارو تو خونمون آوردیم چون هوا سرد بود. یک ماسک سالم رو بصورت گرد در آوردیم و توشو دستمال ریز کردیم. بعد روی دستمال ها تخم هارو قرار دادیم. بعد هر روز ظهر جای پنجره میگذاریم تا هوا و آفتاب بخورن. میخواستم بدونم این لونه ای که براشون ساختم مناسبه و اینکه از کجا بفهمم که تخم نطفه داره یا نه. من هر چی تو سایتا گشتم هیچ مطلبی در مورد… Read more »

سلام چطوربفهمیمم قبل اینکه تخم داخل دستگاه گذاشتی نطفه دار هست یانه باتشکر

سلام اگه به تخم های نطفه دار یکم آب بخوره و زود خشک شه خراب نمیشه؟من تو قفس مرغ کرچم آب گذاشته بودم زده آب ریخته رو زمین یکمی هم به تخم مرغ ها خورده چیزی نمیشه؟

سلام.
۲ روز خروسم رو که ۳ مرغ داشت رو کشتم.
تا چند روز از تخم این مرغها برای جوجه کشی میشه استفاده کرد؟؟

سلام، مشخص نیست ولی تخمدان مرغ تا چند روز و حتی بیش تر از چند هفته میتواند اسپرم های خروس را نگه دارد.

سلام خسته نباشید.تخم مرغ رو میشه قبل از جوجه کشی تا دوهفته نگه داشت؟

سلام، خیر ضریب تبدیل اون تخم به جوجه خیلی پایین میاد و به جوجه تبدیل نخواهد شد. حداکثر 5 الی 7 روز

سلام ببخشید اگر تخم نطفه دار چند ساعت در دمای ۴۲ باشد می میرد

سلام، بله این دما باعث خفگی و مرگ جنین میشه.

باسلام
من یجفت غاز دارم روزی یدونه تخم میزاره ماده،اما هرروز میره توی قفس مرغ هام وروی تخم مرغ هام میخوابه،آیا کرچ شده؟
چطوری بفهمم که غاز یامرغم الان آماده است برای جوجه کشی؟

سلام، تمایل شدید به خوابیدن بر روی تخم ها، توقف تخمگذاری، عوض شدن صدا و کم غذا خوردن از نشانه های کرچی است.

با سلام میخواستم ببینم چند روز میشه تخم کاسکو قبل از رسیدن دستگاه نگه داشت تخمها از شهرستان اومده داخل خاک اره در بیارم یا باشه

سلام، بهتره که تخم ها زیر 5 روز و حداکثر یک هفته ای باشند. خرید تخم نطفه دار پرنده زینتی از فاصله دور به دلیل تکان ها و دما و رطوبت نامناسب توصیه نمیشه . شما سریعا باید جوجه کشی رو شروع کنید.

مهدی شیرعلی

سلام تخم نطفه دار در چه دمایی نطفه ثابت می مونه یعنی اصلا رشد نمی کنه

سلام، بین دمای 15 الی 18 درجه

سلام وقت بخیر
من قو غاز نگه میدارم دو ماهه تخم گذاشته حدود سی تا اینا تخم هارو زیرش نمیزارم تو خونه نگه داشتم مدت زمانش تاثیر داره رو نطفه جوجه ها؟ تخم های اولی که دوماهه هست جوجه میشن؟

سلام، خیر به جوجه تبدیل نمیشن. تخم نطفه دار غاز باید در دمای 18 درجه و رطوبت 60 درصد نگهداری بشه حداکثر هم 5 الی 7 روز فرصت دارید از اون تخم ها استفاده کنید وگرنه نطفه شون به جوجه تبدیل نمیشه. در ضمن روزانه 4 الی 5 مرتبه تخم ها رو می بایست بچرخونید تا نطفه به پوسته نچسبه. مطمئنا شما اینکار رو هم انجام ندادین.

سلام تخم بوقلمون اگه قبل اینکه بره تو دستگاه داخل یخچال باشه مشکلی واسش پیش میاد

سلام، بله دمای یخچال اگه زیر 10 درجه باشه باعث مرگ نطفه میشه

سلام من ی دستگاه 168 تای دارم بعد نطفه سنجی بیشتر تخمها خراب میشن تخم اردک و غاز ک ابپاشی هم هرروز ساعت مسخص انجام میدم علتشو میگید لطفا

سلام، دلایل متعددی داره. دما و رطوبت دستگاه، دو رطوبت محیط جوجه کشی، کیفی تخم های نطفه دار مورد استفاده و … خودتون باید تمامی موارد رو بررسی کنید.

سلام من تخم هام یکی دونقطشون آب ریخت میخوام ببینم جوجه میشن؟ واینکه تخم های غیر نطفه دار را از نطفه دار جدا نکردم میخوام ببینم اشکال نداره؟

سلام، مشکلی نیست فقط تخم های غیر نطفه رو حتما جدا کنید چون در زمان جوجه کشی این نوع تخم ها فاسد میشن و گاز سمی ازشون آزاد میشه که برای تخم های نطفه دار خطرناکه یا اینکه در وسط جوجه کشی میترکن و کلا بقیه تخم ها رو هم آلوده میکنن. دما و رطوبت جوجه کشی بالاست و اگه تخم بدون نطفه باشه به تدریج فاسد میشه.

سلام.تخم مرغی که در یخچال گذاشتم میشه زیر مرغ کرچ بزارم

سلام، اگه دما زیر 12 درجه بوده رطوبت زیر 40 درصد و بیش از 5 روز در داخل یخچال گذاشتین خیر نمیشه.

سلام دوام تخم مرغ نطفه دار در یخجال چه مدت است ممنواز راهنمایی شما

سلام، بستگی به دماش داره و اینکه تخم چند روزه بوده. دما زیر 12 درجه باعث مرگ نطفه میشه.

سلام.خسته نباشید.دمای داخل دستگاه جوجه کشی بعلت قطعی برق بمدت ۳ساعت رسیده به ۱۲درجه.سوالم اینه که نطفه ها از بین رفتند؟امروز پنج روز بود که تخم مرغ ها را داخل دستگاه گذاشته بودم.

سلام، دمای 12 درجه برای نطفه ها کشنده است بعید میدونم سالم مانده باشند، روز هفتم و دهم نطفه سنجی کنید و تخم های خراب شده را بیرون بندازید.

محمد

سلام برای نگهداری از تخم برای گذاشتن زیر پای مرغ میشه کجا بزارم تا خراب نشن چون ۷ روز دیگه مرغ میرسه دستم تا بزارم زیر پاش. تو ارد خوبه؟یا تو ۷ روز خراب میشن که باید تخم جدید بزارم؟

سلام، خیر داخل آرد نگذارید. تخم نطفه دار رو در یک محیط که دماش بین 16 الی 18 درجه و رطوبت 60 درصد باشه نگه دارید. روزی 6 مرتبه (هر 4 ساعت یکبار یعنی) تخم ها هم را بچرخانید.

ممنونم💐

موفق باشید.

سلام.ببخشید تخم نتفه دار را تا چند روز نگهداری کرد قبل از اینکه در دستگاه بزاریم نگهداری کرد که خراب نشود تخم ها چون دستگاهمون طول میکشه تا اماده بشود

سلام، مقاله رو مطالعه کنید. تخم نطفه دار باید کمتر از یک هفته سن داشته باشه و بهترین حالت این که بیش از 4 روز انبار نشه.

سلام

یه سوال دیگه نوسان دمایی ۳۷/۲تا۳۸/۱و رطوبت ۵۰ تا۶۰ در زمان ستر خطر افرین است ؟؟ و برای جلوگیری از این نوسان چه راهی را پیشنهاد میکنید

با سلام، دمای 38.1 درجه برای دوران ستر یکم زیاده باید تا 37.7 درجه کاهش بدهید. به طور معمول دما تا 0.3 درجه و رطوبت تا 5 درصد نوسان قابل چشم پوشیه، برای جلوگیری از نوسانات بهتره که دمای محیط دستگاه رو بر روی 25 درجه حفظ کنید، مابقی بستگی به سیستم دستگاه جوجه کشی مورد استفاده شما داره.

سلام ببخشد میخواستم بدونم من تخم مرغامو با دستمال نمناک تمیز کردم یعنی الان دیگه جوجه نمیشن؟؟

با سلام، اینکار باعث میشه که آلودگی به داخل تخم نفوذ کنه میتویند با جرمی ساید ضدعفونی شون کنید.

سلام ببخشین مزاحم میشم من تخم مرغ ها رو توی نمک داخل ظرف در بسته گذاشته بودم باز کردم دیدم پوسته تخم مرغ ها یکمی خیس شده بود ایا نطفه خراب میشه

سلام، روش شما اصلا برای نگهداری تخم نطفه دار خوب نیست. مقاله رو مطالعه کنید. احتمالا خراب شده اند.

سلام وقتتون بخیر،،،واسه اینکه تعداد تخمهای نطفه دار بیشتر بشه تا داخل دستگاه قرار بدیم،، شاید تا ۱۵ روز هم زمان ببره، این مدت زمان نطفه رو خراب میکنه؟

سلام، 15 روز مدت زمان بسیار طولانی برای نگهداری تخم نطفه دار است و این نوع تخم های نطفه دار حتی در بهترین شرایط هم تبدیل به جوجه نمیشن. حداکثر یک هفته میشه تخم نطفه دار رو نگه داشت. شما میتونید از دستگاه جوجه کشی که ستر و هچر همزمان داره استفاده کنید و به تدریج به داخل دستگاه تخم نطفه دار اضافه نمایید. برای مشاوره و خرید این نوع دستگاه ها با شماره 09126390982 تماس حاصل فرمایید.

سلام.
اگه تخم مرغ برای ۳ ساعت در دمای ۹درجه باشه نطفه از بین رفته یا میتونم داخل دستگاه بزارم؟ممنون از زحماتتون

با سلام، دوست عزیز این دما برای نطفه اصلا مناسب نیست و باعث مرگش میشه. اگه ظرفیت خالی دارید داخل دستگاه جوجه کشی امتحان کنید و پس از روز هفتم با نطفه سنجی وضعیت نطفه را بررسی نمایید.

سلام من فکر میکزدم باید سه بار چرخش داد در روز یعنی هر هشت ساعت یه بار اگه فقط دفعه اور این کارو کرده باشم مشکلی پیش میاد؟

با سلام، 3 بار در روز خیلی کمه باید حداقل 5 یا 6 بار باشه. خیر برای دفعه اول مشکلی پیش نخواهد آمد.

سلام
خواهشن جواب بدین ممنون
یخچال ما دما 15درجه و رطوبت ۶۰درصد است اگه تخم های نطفه دار را توش نگهداری کنم بازم نطفه اش از بین میره؟

سلام میخواستم طریقه شناخت تخم مرغ نطفه دار بدانم

سلام ببخشید تخم مرغ های نطفه دار را در دمای 15درجه توی ظرف پلاستیکی نگهداری کنیم بهتر است یا کارتن سر بسته باشه یا سر باز ؟ لطفا جواب دهید

سلام، رطوبت هم مهمه و باید بین 50 الی 60 درصد باشه. همچنین تخم ها باید هر 3 ساعت بچرخند. پس بهتره که سر باز باشن.

ببخشید توی کارتن یا پلاستیک کدوم بهتره؟

معمولا افراد حرفه ای تخم های نطفه دار را در شانه های پلاستیکی میچینند که چرخش آنها نیز راحت تر می باشد ولی باید پلاستیک ضدعفونی شده باشد.

سلام دمای یخچال ما 15درجه و رطوبت ۶۰ درصد است میتوانم تخم نطفه دار را داخل یخچال بزارم یا کلا با یخچال مشکل داره

با سلام، دمای 18 درجه برای تخم مرغ نطفه دار مطلوب می باشد. در ضمن باید هر رور 6 مرتبه تخم های نطفه دار را بچرخانید. همچنین بهتره که محیط نگهداری تخم نطفه دار تهویه داشته باشه.

سلام مرغ خروس هلندی دارم وحدودآ ۲۰ تخم گذاشته اما ۲ روزه که گم شدن واینجا کسی دستگاه جوجه کشی ندارد میخام تخم ها رو ۲۰ روز دیگه بدون مرغ نگهدارم از تو ن خاهش میکنم راهنماییم کنید تا مرغام از شهرسنتان بیارن طول میکشه ممنونم

با سلام، آقا رشید عزیز در بهترین حالت با دمای 16 الی 18 درجه و رطوبت 60 درصد حداکثر به مدت 7 روز و نهایتا 10 روز باید تخم نطفه دار انبار بشه. شما هر کاری بکنید و حتی بهترین شرایط رو هم فراهم نمایید باز هم 20 روز خیلی زیاده و مطمئنا این نوع تخم نطفه دار به جوجه تبدیل نخواهد شد.

سلام ببخشید رطوبت محیط رو چجوری بفهمیم

سلام، با رطوبت سنج

سلام من توی بالکنم کبوتر اومده تخم کرده رفته سرده هوا تخمشو اوردم تو دستگاه و.. ندارم چه شرایطی لازمه رعایت کنم تا باز بشه؟؟

با سلام، برای تبدیل تخم نطفه دار به جوجه باید یک محفظه گرم با دمای 37.5 درجه و رطوبت 50 درصد فراهم کنید و تهویه هم داشته باشه و تخم ها را روزانه 5 یا 6 مرتبه به نرمی بچرخانید. در روزهای اخر جوجه کشی نیز دمای 37.2 و رطوبت بالا برای جوجه کشی مناسبه. مقاله ساخت دستگاه جوجه کشی رو مطالعه کنید.

سلام
تخم مرغ های من در دمای کم تر از 15 درجه بودن
حالا باید چی کار کنم؟ لطفا پاسخ گو باشید
با تشکر

با سلام، چه دمایی مثلا؟
اگه زیر 10 درجه است نطفه ها تلف شده اند. اگه تعدادشون کمه یک هفته جوجه کشی کنید و بعد از نطفه سنجی نتیجه رو بررسی کنید.

سلام
چمد روز غازمون تخم گذاشته تو لونش منم بهشون دست نزدم بنظرتون باید بزارم همونجا بیرون باشن یا بیارمشون تو خونه …اخه اون تو حیاط خونه بدون سقف تخم گذاشته…لطف راهنمای کنید

با سلام، شرایط نگهداری از تخم نطفه دار در این مقاله ذکر شده و باید چند ساعت پس از تخمگذاری، تخم نطفه دار رو جمع آوری و از آن مراقبت کنید.

سلام 5تا مرغه یه خروس وقتی تخم هارو میزارم دستگاه جوجه کشی از 20تا تخم 7 جوجه میشه چیکار کنم

با سلام، نسبت مرغ و خروس گله شما برای تولید تخم نطفه دار خوبه. ولی راندمان جوجه کشی به موارد زیادی بستگی داره. بیماری، کیفیت دستگاه جوجه کشی، دما و رطوبت محیط، نحوه نگه داری از تخم های نطفه دار قبل از جوجه کشی و …. اگه تمامی موارد گفته شده را رعایت میکند باید بدانید که خروس گله شما ضعیفه و باید با یک خروس دیگه عوضش کنید.

سلام
آقا اگر تخم مرغ شاخدار داخل یخچال باشه باز هم جوجه میش

با سلام، تخم نطفه دار نباید داخل یخچال نگه داری بشه. لطفا مقاله رو کامل بخونید تا با نحوه نگهداری تخم نطفه دار آشنا شوید.

سلام ببخشید تخم مرغ شسته شده رو میشه زیر مرغ گذاشت جوجه میده یا با شستن تخم ها نطفه اش از بین میره

با سلام، شستن تخم مرغ باعث میشه که اولا آلودگی از طریق منافذ به داخل آن نفوذ کنه و همچنین منافذ بسته بشه. معمولا این نوع تخم های نطفه دار کمتر به جوجه تبدیل میشوند. تمیز کردن تخم نطفه دار روش های دیگری داره مثل سنباده کشیدن و …

سلام ایا میتوان از تخم مرغ های درون یخچال برای جوجه کشی استفاده کرد؟؟؟

با سلام، خیر، تخم باید نطفه دار باشه و کمتر از 6 روز سن داشته باشه و در دمای 18 درجه سانتی گراد و رطوبت 45 درصد نگهداری شده باشه و هر 3 ساعت هم چرخیده باشه.

تماس با کارشناسان فروش کارخانه