آموزش مست کردن کبوتر

راهنمای مست کردن کبوتر

کبوتر به علت محبوبیت زیاد از دیرباز در بین ما ایرانی ها جایگاه ویژه ای داشته است. از بین پرندگان زینتی پرورش کبوتر ، کم هزینه تر و آسان تر است.  همچنین کپتر و یا کبوتر به سرعت با انسان ها انس میگیرد. از این رو بسیاری از افراد به پرورش این پرنده زینتی علاقه دارند. ناگفته نماند که بازار خرید و فروش این پرنده زینتی نیز یکی از بازارهای پر رونق می باشد. برخی از نژادهای این پرنده زینتی در بازار فروش مربوطه تا چندین میلیون دلار هم به فروش می روند. هم اکنون رکورد دار گران قیمت ترین کبوتر دنیا را کبوتری بنام آرماندو به یدک می کشد.

یکی از مسائل بسیار مهم در امر پرورش کبوتر ، عمل جفت گیری و مست کردن کبوتر می باشد. عمل جفت گیری در بین کبوترها و کیفیت آن به عوامل زیادی بستگی دارد. از این رو پرورش دهنده می بایست به دقت تمامی شرایط مورد نیاز را برای جفت گیری موفق کبوترهای خود مهیا نماید. در این نوشتار بر آن شدیم تا مقاله ای کامل از نحوه مست کردن کبوتر و ریز نکات مربوط به جفت گیری کبوترها را به شما مخاطبین عزیز آموزش دهیم. موفقیت شما در کار پرورش کبوتر در گرو رعایت اصول صحیح پرورش و تغذیه آنها می باشد.

چه فصلی برای جفت گیری و مست کردن کبوتر مناسب است؟

اصولا فصل جفت گیری در بین کبوترها از اوایل بهار شروع شده و تا اوایل پاییز ادامه دارد. در هر دوره از جفت گیری کبوتر ماه دو عدد تخم میگذارد. اگر این تخم ها نطفه دار باشند و از آنها جوجه کشی شود ، یک عدد کبوتر نر و یک عدد کبوتر ماده از آنها حاصل می شود.

جفت گیری و مست کردن کبوتر


اصطلاح مست کردن کبوتر بیشتر به جنس نر مربوط می گردد. در واقع هر چقدر کبوتر نر شاداب تر و پر انرژی تر باشد ، کبوتر ماده آن را برای جفت گیری انتخاب می کند. کبوتر نر مست شده ، شاداب و بازیگوش بوده و در برخی موارد گیج میزند. در مرحله اول شما می بایست جنسیت کبوترهای خود را بشناسید. ثانیا به هیچ عنوان کبوتر خواهر و برادر نباید با یک دیگر جفت شوند. زیرا جوجه های حاصل از تخم نطفه دار آن ها به دلیل مسائل ژنتیکی دچار نقصان ها و اختلالات فیزیکی خواهند شد.

نکته بعدی قابل توجه ، سالم بودن کبوتر نر از لحاظ فیزیکی می باشد. از این رو هیچ نوع شکستگی و یا آسیب دیدگی در قسمت های مختلف بدن کبوتر همچون پاها ، پرها و … نباید وجود داشته باشد.

راه های تشخیص کبوتر نر از ماده

در بین کبوترها ، تفاوت های ظاهری بین جنس نر و ماده وجود دارد ، مخصوصا اگر از یک نژاد باشند می توان با کمی دقت به جنسیت آنها پی برد.

کبوترهای نر نسبت به کبوترهای ماده ، به هنگام آواز سر دادن صدای واضح تر و رساتری دارند. همچنین نوک کبوتر نر نسبت به کبوتر ماده باد بیشتری دارد.

تشخیص کبوتر نر از ماده

معمولا جثه کبوترهای نر نسبت به کبوترهای ماده حجیم تر و درشت تر می باشد. البته این مورد در برخی از موارد به دلیل تفاوت بین نژادها، میزان تغذیه و شرایط آب و هوایی ممکن است صدق نکند. گردن کبوتر نر ضخیم تر و سر آنها پهن تر می باشد. کبوتران ماده نیز به دلیل تخم گذاری جناخی بازتر دارند.

چطور کبوتر نر را مست کنیم؟

برای جفت شدن کبوترها باید آشایانه مناسب و با فضای کافی در اختیار آنها قرار داد. سعی کنید که یک جفت کبوتر نر و ماده را با هم در یک آشیانه قرار دهید. هر چقدر مکان آشیانه آنها راحت و به دور از استرس باشد ، عمل جفت گیری زودتر و بهتر انجام میگیرد. همچنین آشیانه کبوترها را از فضولات پرنده تمیز کنید. محل نگه داری کبوترها باید تمیز باشد. دقت داشته باشید که هرچقدر کبوتر ها تمیز تر باشند ، میزان شادابی و انرژی آنها بالا می رود.

عمل جفت گیری کبوتر نیاز به انرژی زیادی دارد ، از این رو جیره غذایی کبوتر بالغ شده باید مقوی و متنوع باشد. سعی کنید از غلات مختلف همچون ذرت ، گندم ، عدس ، ماش ، دانه کتان ، برنج ، نان خشک و … به مقدار مناسب در تغذیه کبوترها استفاده کنید.

پرورش دهندگان کبوتر معمولا از شاهدانه ، کشمش و گاودانه (کرسنه) برای تقویت و ایجاد انرژی در بین کبوترها استفاده می کنند. نکته قابل توجه در زمینه تغذیه کبوترها ، استفاده متعادل از این دان ها می باشد. از این رو توصیه میشود به مقدار کم و سه روز در میان به کبوتر های خود از این دان های مقوی بدهید.

چطور کبوتر نر را مست کنیم

کبوتر خود را با آب گرم آب تنی دهید. همچنین می توانید ظرف آب کوچک پر از آب (ترجیحا آب گرم) در کنار آشیانه کبوترها قرار بدهید. در اینصورت کبوتر به آب تنی علاقه مند شده و بدنش شاداب تر و پر انرژی تر می شود.

برای شادابی بیشتر و تنوع دادن به محیط کبوترها ، آنها را در فضاهای باز قرار دهید. در صورتیکه نگران پرواز کردن آنها هستید می بایست 2 الی 3 عدد شاه پر آنها را بچینید. شاه پر معولا به پرهای بلند و کشیده ای گفته میشود که به پرواز کردن پرنده کمک میکند. هر کبوتر به طور معمول 10 عدد شاه پر دارد. در برخی موارد مشاهده شده است که کبوتر نر بعد از جفت گیری در فضای آزاد اقدام به پرواز می کند. کبوترهای نر بعد از جفت شدن با کبوتر ماده آنها را تحت نظر قرار میدهند و اگر جذب آنها شده باشند کمتر اقدام به پرواز و فرار می کنند.

نکات تکمیلی در فرایند مست کردن کبوتر

اگر کبوتر نر و ماده ای که با هم در یک آشیانه جدا قرار داده اید با هم جفت نشدند ، حتما کبوتر نر را عوض کنید.

همچنین اگر کبوتر نر علاقه ای به جفت شدن با کبوتر ماده را نداشته باشد ، سعی کنید آن را به مدت چند روز از ماده ها جدا کنید و تمامی اقدامات گفته شده برای مست کردن آن را طی نمایید. سپس کبوتر مذکور را با یک ماده در آشیانه تنها قرار دهید.

کبوتر نر و ماده معمولا بعد از 4 الی 6 روز هم نشینی با هم جفت میشوند. بعد از گذشت دو روز از جفت گیری کبوترها ، کبوتر ماده دو عدد تخم با فاصله زمانی یک روز یا دو روز در میان می گذارد.

در هر سال به طور میانگین هر کبوتر ماده 17 عدد تخم و حداکثر 24 عدد تخم می گذارد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد تا راهکارهای عملی و دقیق و نحوه مست کردن کبوتر را به شما آموزش دهیم. تمامی اطلاعات این مقاله بر اساس تجربه موفق پرورش دهندگان کبوتر و تحقیقات انجام گرفته در این زمینه می باشد. در صورت اجرای دقیق موارد ذکر شده در این مقاله شما به احتمال بسیار قوی موفق به مست کردن کبوتر خواهید شد. همان طور که ذکر شد بعد از جفت گیری کبوتر ماده تخم گذاری نموده و می توان از این تخم ها برای جوجه کشی استفاده نمود. شایان ذکر است که برخی از نژادهای گران قیمت و زینتی کبوترها ، علاقه ای به کرچ شدن ندارند. برای جوجه کشی از این نوع کبوترها بهتر است که به روش مصنوعی و با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به عمل نمود.

در صورتیکه به دنبال خرید دستگاه جوجه کشی حرفه ای برای جوجه کشی از کبوتر و سایر پرندگان زینتی هستید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از دستگاه ایزی باتور 6 می باشد. این دستگاه راندمان بسیار بالایی در تبدیل تخم نطفه دار پرندگان زینتی و اهلی از خود به جای می گذارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 09144485590 تماس حاصل فرمایید.


359 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام من یه جفت طوقی دارم الان یه هفتس اورمشون شاه پراشون هم چیدم ولی برای کبوتر نر فقط سه تا شاه پر اصلی یه کتش رو چیدم بعد وقتی می خوان جفت گیری کنن کبوتر نر بیشتر به نوک گیری علاقه نشون میده وقتی شروع به نوک گیری میکنن کبوتر ماده بعد چند ثانیه خم میشه که کبوتر نر سوار بشه و شروع کنه به جفت گیری ولی کبوتر نر سعی میکنه عمل نوک گیری رو انجام بده ولی خب یکی دو دفعه ای جفت گیری کردن دفعه اول به نظر موفق میومد ولی دفعه دوم نر لیز خورد… Read more »

خب یعنی میگین که سه تا شاه پر اصلی قیچی شده رو بکنم تا در برای بجاش شاه پرای دیگه رو قیچی کنم

به جای قیچی اونارو ببند

بعد وقتی میرن تو گنجه همش کبوتر نر خر خور میکنه یه چیزی تو مایه های همون بقبقو ولی خب بقبقو نیست همش هم خم میشه و این صدا رو در میاره می خواستم بدونم مال چیه

سلام
من‌‌دو‌تا‌کبوتر دارم
تازه‌انداختم جفت این‌چهار‌روزه‌که باهنم
اما نر میخواد جفت‌گیری کنن بلد نیستن
نوک نمیگیرند ایا هنوز جفت نرفتن.

راه حل دیگه هست که بکنم تا جفت بشنو تخم گذاری کنن اگه بیرون باهم باشن حتی گندم هم بخورن پیش هم باشن دعوا نمیکنن ولی وقتی ماده تو لونه باشه نره رو میندازم پیشش ماده قور قور نازکی میکنه و نره بق بقوی میکنه بعدا باز دعوا میکنن ؟
خیلی سرحال هستن نره از ماده بزرگ تره ولی نمیدونم منظورشون چیه

اخه تخم ی کبوتر دیگری گذاشتم زیزش اونا چی جوجه میشن

سلام من یدونه کبوتر پاپر کاکولی ماده دارم بعد دو سه روز رفتم یدونه کبوتر نر سرور اوردم از اول خیلی دعوا میکردند الان دعواشون خیلی کم شده اصلا دعوا نمیکنن رفتم تخم کبوتر دیگری را گذاشتم زیر ماده نره خیلی میخواد تو ارامش روی تخم ها بخوابه ولی ماده میره تو لونه نره رو میندازه بیرون ماده اصلا از نره بزرگ تر نیست ولی نمیدونم جریان چیه 3روز هست که تخم هارو اوردم گذاشتم تو لونش ولی اصلا تخم ها رو نشوکندن به نظر شما جفت میشن اگه جفت شدن برنج بدم بهشون تخم میذارن ممنون که منو راهنمایی… Read more »

سلام من کبوترام تازه جفت شدن ماده علاقه ای به جفت گیری نداره و نر محل نمیده
با اینکه نر خیلی مسته! بنظرتون به ماده باید شاهدانه بدم؟

آخه تو این ده روز دوبار جفتگیری کردن
اما ماده بی محله؟

سلام
من یجف کبوتر دارم تا الان دو بار تخم گذاشتن اما نطفه نداشته الانم یمدته اصلأ جفتگیری نکردن البته نره یخورده سرگیجه داره خاستم عوضش کنم اما مثلشو جایی پیدا نمیکنم!

سلام من یه کفتر نر مست دارم و یه ماده خریدم بعد دوماهه باهم جفت نشدن ماده خیلی وحشیه نره ازش میترسه باید چیکار کنم اصابمو خورد کرده

سلام وقت بخیر من یک جفت کبوتر دارم جفت گیری کردن یک دانه تخم گذاشته ولی۴ روزه اونیکیرو نگذاشته؟

سلام .نیم متر در نیم متر جا برای یک جفت خوبه؟

سلام من یک کفتر زرد دارم گلوش چرک کرده باید چیکار کنم

خیلی ممنون از راهنمایی تون

سلام چطور میشه فهمید که جناق کبوتر شکسته یا سالم است؟

سلام اگه کبوتر ماده ای تخم گذار نباشه بجز عوض کردنش کار دیگه ای هم میشه کرد؟

سلام من کبوترام با هم رابطه برقرار میکنند ولی تخم نمی گذارند هر روز با هم رابطه دارن حتی بعضی وقتا روزی دوبار ولی تخم نمیزارن چیکار کنم؟

غذا های تقویتی زیادی بهشون میدم و این که بعد چند روز بعد از رابطه تخم میزارن؟

سلام بنده یه جفت کبوتر دارم که نزدیک به دو هفته است آنها را خریده ام و با هم جفت شده اند دانه های مقوی زیادی به آنها میدهم ولی هنوز تخم گذاری نکرده اند مقداری هم پوشال نزدیک آنها قرار داده ام ولی حتی عمل لانه سازی را هم انجام نداده اند به این خاطر میگویم جفت شده اند که هیچگاه از کنار هم تکان نمیخورند و با هم عشق بازی هم میکنند میشه بگید که چقدر زمان نیاز است تا شروع به تخم گذاری کنند؟

حتی روزی چند بار هن نوک گیری میکنن و این که اگه ماده تمایل به جوجه کشی نداشته باشه چه باید کرد

سلام من کبوترم تخم های سری اول در امد بع د با جوجه های سری دوم جفت انداختم ایا جوجه خوبی میدن

سلام من یک جفت کفتر دارم هم ماده میره روی نر هم نر میره روی ماده از یکی سال کردم گفت جوجه ها شو جفت نر میده درست است یا نه

سلام من یک جفت هفترنگ شکلاتی دارم الان دو ماه است که هی جفتی می‌زنند ولی ماده تخم نمیذارد باید چی کار کنم ولی بعضی وقتا ماده توی قال کامل میشینه باید چه چکار کنم

سلام چطوری کبوترام را بپرونم
بالشون باز هست ولشون میکنم کف حیاط

سلام
من یه نر دارم که میخام هرچه زودتر ازش جوجه بکشم با یه ماده جفت کردم تخم گذاشتن ولی تخمشون شکست الان یکماه گذشته ولی خبری از جفت گیری نیست چیکار کنم تا جفت گیری کنند.؟؟؟؟؟؟

سلام
غذاشون رو تقویت کن ، محیطشون رو تمیز کن و تو محیط استرسی و پر رفت و امد نباشن

سلام من یک جفت هفترنگ شکلاتی دارم الان دو ماه است هی جفتی می‌زنند ولی ماده تخم نمیذارد باید چی کار کنم ولی بعضی وقتا توی قال کامل میشینه روی زمین باید چکار کنم

دوعدد کبوتر نرو ماده دارم به مدت 20 روز باهم جفتن اما تخم‌ نمیزارن ونرش هم جفت داشته وتخم جوجه هم داشته اما حالا با این جفت هنوز تخم‌ نذاشته

سلام ببخشید کبوتر های من الان یک هفتس که جفت شدن ولی ندیدم جفت گیری کنن با این حال نر دنبال ماده میره و میزنه احتمال داری تخم بزارن لطفا جواب بدید

سلام
بله میشن صبور باشید

سلام من یه دونه نر سیمونی دارم میخوام ازش سیمونی بگیرم با چی جفت بندازم

سلام من یه کفتر نر شازده قرمز دم قاشقی رو با یه پشدار بادمجونی ماده که روی بالش یه قده مانند داره بالشم کبک کردم قشنگ نک گیری هم میکنه بانرم دوروزه دارم ماده هرو ولی نمیخوابه نر بره روش ولی نک گیری میکنه

دیروز خریدمش

سلام چجوری کبوتر رو جفت بندازم؟
و تخم بزارن؟

سلام من یه جفت کفتر دارم تخماشون نطفه نداشت انداختم دور الان تخم نمی زارن علاقه ای به جفت گیری ندارند لطفا بگین چیکار کنم

یکبار جوجه دادن اما الان دیگه تخم نمی زارن

جناق اون کبوتر شکسته

مشکل منم همینه تخم میذارن تخما نطفه نداره الانم جفتگیری نمیکنن

سلام من دو تا کبوتر نر وماده دارم هودود ۱۰ ۲۰ روزه که جفت نمیشن دعوا میکنن این دوسه روزه که دعوای کم تری میکنن الان چی کار کنم که زوتر جفت گیری کنن

سلام من یه جفت نیومده دارم که قبلا نر بایک ماده دیگه جفت بود وبچه میداد ولی ماده رفت ومن نر را با یک ماده دیگه جفت کردم الان ۳ ماهه که پیش هم هستند وماده تخم نمی‌گذارد لطفا راهنمایی کنید که چه دارویی برای تخم گذاری استفاده کنم با تشکر

سلام من یه چفت کفتر دارم تازه جفت شدن بعد لانه گذاشتم برای تخم جفت هم شدن ولی نر میره روی لانه میشینه نمیزاره ماده بشینه عایا باید چیکار کرد؟؟

سلام یه جفت پلاکی دارم دوسری تخم گذاشتن ولی هردو سری تخم هاشون لق شده بار دوم هم لونشون رو گرم کردم ولی تخمسون لق شده وایکنه میتوتم برای حمال ازشون استفاده کنم

سلام من یه جفت کفتر دارم که تخم گذاشتن ولی کفتر نر روی تخم ها نمی‌خوابد چه کار کنم که بخوابد؟؟

ماده روتخم می‌خوابه ولی نر نمیخوابه
کفتر ماده دیگه طاقت نداره

سلام من یک نر شازده قرمز رو بایه ماده شازده قرمز جفت انداختم فرداش ماده امد وبا نر نک گیری کرد بعد ماده خوابید نر سوار ماده شد فرداش همین کارو باز انجام دادن ولی الان چهار روزه دارمشون ماده ماده میخواد نک نر بگیره نر نکشو عقب میبره وماده به سرش نک میزنه بعد جلدشونم کردم هرجا میرن باهمن ایا تا هفته اینده تخم میگذارند
کبوتر ماده ام کاکلی است ایا جوجشان هم کاکلی میشود

سلام من یک جفت کبوتر نرو ماده دارم کبوتر ماده تخم گذاشته نه نر و نه ماده روی آنها نمیرن دلیلش چیه

یه سئوال دیگه هم دارم ممنون میشم جواب بدین بی زحمت من دوتا کبوتر رو جفت بزنم ولی نره خیلی بدجور ماده رو میزنه درحدی که خونی شده درضمن نره رو از ماده خودش جدا کردم

سلام وقت بخیر
من دوتا کبوتر گرفتم نر و ماده
۳ روزه که لب میگیرن و هنگام جفت گیری که میخواد بشه کبوتر نر انگار هوا رو میزنه و جفت گیری انجام نمیشه
این رویه چندروز طول کشیده
طبیعیه؟

سلام یک کبوتر توی منقل منزلمون لونه کرده و تخم گذاشته روی تخم ها هم می شینه اما وقتی کباب میکنیم ميره و چند ساعت بعد میاد یا هروقت وارد اتاق میشیم ميترسه و باز چن ساعت بعد میاد با این مدل نشستن و خوابیدن تخم ها جوجه میشن؟

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم چرا کبوترای ماده و نر رو تو قفسای جداگونه قرار میدن و فقط موقع جوجه کشی هر جفت رو انتخاب میکنن و تو جفتکن میزارن؟؟؟

سلام من کبوتران جفت شدن دوروزه ولی جفت شون باهم جفتگیری میکنن ینی هم ماده با نر
هم نر با ماده این ایرادی نداره؟

سلام کفتر نر من بعد از لب گیری سوار کفتر ماده نمیشود دلیلش چیه ؟ واینکه چه کار کنم تا سوارش بشه؟؟

سلام دوباره خسته نباشید قبلا هم نظر دادم من گفتم که دوتا کفتر دارم تقریبن دوماه پیش بود که تخم کفترام خراب تا ۲۰ روز روشون خوابیدند ولی خراب شد توش جوجه بود شکستم الان دیگه هوا گرمه چرا تخم نمی زارن و اینکه کفتر ماده ام خیلی چاق شده یعنی گوشت گرفته و نرم هم چاق شده و اینکه هم میخواد کفتر نر چینه بگیره ماده فرار میکنه و الان از آخرین باری که تخم کردند تقریبا خیلی میگذره و دیگه اصلا حتی جفت گیری و چینه عوض نکردن ولی کفتر نر خودش چوپ برده لانه ساخته ولی کفتر… Read more »

با سلام کبوتر من بالش شکسته ایا نمیتوان جفتگیری کرد؟

سلام کبوتر چاهی رو باکبوتر مسافتی دوخط جفت کنم جوجه های مقبول میده یا خیر

سلام کبوتر نرو ماده باهم جفت شده دارم ک چن دفه ماده سوار نر شده.مگه داریم همچین چیزی

بله البته که ممکنه….این نشونه مست بودن ماده هست و چیز عجیبی نیست و زیاد هم اتفاق میوفته

سلام یک هفترنگ با یک کلاغ جفت شدن جوجه ی هفترنگ میدن

هم هفرنگ مکنه بدن هم کلاغ هم کبوتر دیگه

سلام کبوتر ماده من بعد از لب گیری نمیخابد. تا کبوتر نر سوار ان شود

سلام من دو تا کبوتر گرفتم نمی دونستم نرو ماده ان ولی یکی بهم گفت دو تا ماده اند ولی امروز یکیشون سوار اون یکی شد و بعد نوک هم دیگرو گرفتن ایا نرو ماده اند

سلام الان ۳تا تخم گذاشته مگه کبوتر ۲تا نمی زاره???

بله

چکار کنم کبوتر ماده من تخم بزاره و نر مست بشه

سلام کبوتر ماده من چرا تخم نمیزاره این چند هفته هست که دادم جفت کبوتر نر

یک جوجه توغی دارم که کتفش شکسته باید چیکار کنم که کتفش خوب بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام دوست عزیز من چند تا سوال دارم ممنون میشم جواب بدید بعد اینکه کبوتر ها جفت شدن چه دان هایی بدیم و اینکه من پر کبو تر ها رو قیچی کردم که فرار نکنن آیا خودم باید لونه بسازم یا میتونم جلوش خرده چوب بزارم که خودش لونه بسازه و تخم بگذاره ممنون میشم جواب بدید