آموزش مست کردن کبوتر

راهنمای مست کردن کبوتر

کبوتر به علت محبوبیت زیاد از دیرباز در بین ما ایرانی ها جایگاه ویژه ای داشته است. از بین پرندگان زینتی پرورش کبوتر ، کم هزینه تر و آسان تر است.  همچنین کپتر و یا کبوتر به سرعت با انسان ها انس میگیرد. از این رو بسیاری از افراد به پرورش این پرنده زینتی علاقه دارند. ناگفته نماند که بازار خرید و فروش این پرنده زینتی نیز یکی از بازارهای پر رونق می باشد. برخی از نژادهای این پرنده زینتی در بازار فروش مربوطه تا چندین میلیون دلار هم به فروش می روند. هم اکنون رکورد دار گران قیمت ترین کبوتر دنیا را کبوتری بنام آرماندو به یدک می کشد.

یکی از مسائل بسیار مهم در امر پرورش کبوتر ، عمل جفت گیری و مست کردن کبوتر می باشد. عمل جفت گیری در بین کبوترها و کیفیت آن به عوامل زیادی بستگی دارد. از این رو پرورش دهنده می بایست به دقت تمامی شرایط مورد نیاز را برای جفت گیری موفق کبوترهای خود مهیا نماید. در این نوشتار بر آن شدیم تا مقاله ای کامل از نحوه مست کردن کبوتر و ریز نکات مربوط به جفت گیری کبوترها را به شما مخاطبین عزیز آموزش دهیم. موفقیت شما در کار پرورش کبوتر در گرو رعایت اصول صحیح پرورش و تغذیه آنها می باشد.

چه فصلی برای جفت گیری و مست کردن کبوتر مناسب است؟

اصولا فصل جفت گیری در بین کبوترها از اوایل بهار شروع شده و تا اوایل پاییز ادامه دارد. در هر دوره از جفت گیری کبوتر ماه دو عدد تخم میگذارد. اگر این تخم ها نطفه دار باشند و از آنها جوجه کشی شود ، یک عدد کبوتر نر و یک عدد کبوتر ماده از آنها حاصل می شود.

جفت گیری و مست کردن کبوتر


اصطلاح مست کردن کبوتر بیشتر به جنس نر مربوط می گردد. در واقع هر چقدر کبوتر نر شاداب تر و پر انرژی تر باشد ، کبوتر ماده آن را برای جفت گیری انتخاب می کند. کبوتر نر مست شده ، شاداب و بازیگوش بوده و در برخی موارد گیج میزند. در مرحله اول شما می بایست جنسیت کبوترهای خود را بشناسید. ثانیا به هیچ عنوان کبوتر خواهر و برادر نباید با یک دیگر جفت شوند. زیرا جوجه های حاصل از تخم نطفه دار آن ها به دلیل مسائل ژنتیکی دچار نقصان ها و اختلالات فیزیکی خواهند شد.

نکته بعدی قابل توجه ، سالم بودن کبوتر نر از لحاظ فیزیکی می باشد. از این رو هیچ نوع شکستگی و یا آسیب دیدگی در قسمت های مختلف بدن کبوتر همچون پاها ، پرها و … نباید وجود داشته باشد.

راه های تشخیص کبوتر نر از ماده

در بین کبوترها ، تفاوت های ظاهری بین جنس نر و ماده وجود دارد ، مخصوصا اگر از یک نژاد باشند می توان با کمی دقت به جنسیت آنها پی برد.

کبوترهای نر نسبت به کبوترهای ماده ، به هنگام آواز سر دادن صدای واضح تر و رساتری دارند. همچنین نوک کبوتر نر نسبت به کبوتر ماده باد بیشتری دارد.

تشخیص کبوتر نر از ماده

معمولا جثه کبوترهای نر نسبت به کبوترهای ماده حجیم تر و درشت تر می باشد. البته این مورد در برخی از موارد به دلیل تفاوت بین نژادها، میزان تغذیه و شرایط آب و هوایی ممکن است صدق نکند. گردن کبوتر نر ضخیم تر و سر آنها پهن تر می باشد. کبوتران ماده نیز به دلیل تخم گذاری جناخی بازتر دارند.

چطور کبوتر نر را مست کنیم؟

برای جفت شدن کبوترها باید آشایانه مناسب و با فضای کافی در اختیار آنها قرار داد. سعی کنید که یک جفت کبوتر نر و ماده را با هم در یک آشیانه قرار دهید. هر چقدر مکان آشیانه آنها راحت و به دور از استرس باشد ، عمل جفت گیری زودتر و بهتر انجام میگیرد. همچنین آشیانه کبوترها را از فضولات پرنده تمیز کنید. محل نگه داری کبوترها باید تمیز باشد. دقت داشته باشید که هرچقدر کبوتر ها تمیز تر باشند ، میزان شادابی و انرژی آنها بالا می رود.

عمل جفت گیری کبوتر نیاز به انرژی زیادی دارد ، از این رو جیره غذایی کبوتر بالغ شده باید مقوی و متنوع باشد. سعی کنید از غلات مختلف همچون ذرت ، گندم ، عدس ، ماش ، دانه کتان ، برنج ، نان خشک و … به مقدار مناسب در تغذیه کبوترها استفاده کنید.

پرورش دهندگان کبوتر معمولا از شاهدانه ، کشمش و گاودانه (کرسنه) برای تقویت و ایجاد انرژی در بین کبوترها استفاده می کنند. نکته قابل توجه در زمینه تغذیه کبوترها ، استفاده متعادل از این دان ها می باشد. از این رو توصیه میشود به مقدار کم و سه روز در میان به کبوتر های خود از این دان های مقوی بدهید.

چطور کبوتر نر را مست کنیم

کبوتر خود را با آب گرم آب تنی دهید. همچنین می توانید ظرف آب کوچک پر از آب (ترجیحا آب گرم) در کنار آشیانه کبوترها قرار بدهید. در اینصورت کبوتر به آب تنی علاقه مند شده و بدنش شاداب تر و پر انرژی تر می شود.

برای شادابی بیشتر و تنوع دادن به محیط کبوترها ، آنها را در فضاهای باز قرار دهید. در صورتیکه نگران پرواز کردن آنها هستید می بایست 2 الی 3 عدد شاه پر آنها را بچینید. شاه پر معولا به پرهای بلند و کشیده ای گفته میشود که به پرواز کردن پرنده کمک میکند. هر کبوتر به طور معمول 10 عدد شاه پر دارد. در برخی موارد مشاهده شده است که کبوتر نر بعد از جفت گیری در فضای آزاد اقدام به پرواز می کند. کبوترهای نر بعد از جفت شدن با کبوتر ماده آنها را تحت نظر قرار میدهند و اگر جذب آنها شده باشند کمتر اقدام به پرواز و فرار می کنند.

نکات تکمیلی در فرایند مست کردن کبوتر

اگر کبوتر نر و ماده ای که با هم در یک آشیانه جدا قرار داده اید با هم جفت نشدند ، حتما کبوتر نر را عوض کنید.

همچنین اگر کبوتر نر علاقه ای به جفت شدن با کبوتر ماده را نداشته باشد ، سعی کنید آن را به مدت چند روز از ماده ها جدا کنید و تمامی اقدامات گفته شده برای مست کردن آن را طی نمایید. سپس کبوتر مذکور را با یک ماده در آشیانه تنها قرار دهید.

کبوتر نر و ماده معمولا بعد از 4 الی 6 روز هم نشینی با هم جفت میشوند. بعد از گذشت دو روز از جفت گیری کبوترها ، کبوتر ماده دو عدد تخم با فاصله زمانی یک روز یا دو روز در میان می گذارد.

در هر سال به طور میانگین هر کبوتر ماده 17 عدد تخم و حداکثر 24 عدد تخم می گذارد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد تا راهکارهای عملی و دقیق و نحوه مست کردن کبوتر را به شما آموزش دهیم. تمامی اطلاعات این مقاله بر اساس تجربه موفق پرورش دهندگان کبوتر و تحقیقات انجام گرفته در این زمینه می باشد. در صورت اجرای دقیق موارد ذکر شده در این مقاله شما به احتمال بسیار قوی موفق به مست کردن کبوتر خواهید شد. همان طور که ذکر شد بعد از جفت گیری کبوتر ماده تخم گذاری نموده و می توان از این تخم ها برای جوجه کشی استفاده نمود. شایان ذکر است که برخی از نژادهای گران قیمت و زینتی کبوترها ، علاقه ای به کرچ شدن ندارند. برای جوجه کشی از این نوع کبوترها بهتر است که به روش مصنوعی و با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به عمل نمود.

در صورتیکه به دنبال خرید دستگاه جوجه کشی حرفه ای برای جوجه کشی از کبوتر و سایر پرندگان زینتی هستید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از دستگاه ایزی باتور 6 می باشد. این دستگاه راندمان بسیار بالایی در تبدیل تخم نطفه دار پرندگان زینتی و اهلی از خود به جای می گذارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 09144485590 تماس حاصل فرمایید.

53 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

با معرفی حیوانات مختلف حس حیوان دوستی و مهربانی با حیوانات و ازدیاد علایق را به مردم آموزش دهید ضمنا از منابع خارجی (که خدا ما را لحضه ای از علم. تجربه. تحقیق. راست گویی و راست کرداری آنان محروم نکند.) هم زیاد استفاده کنید تا زحمات و محبت شما کار آمد و علمی باشد. دست مریزاد. G l a.

انشأالله خدا شما رو وصل کنه به خارجی های با تجربه و عالم که جز راست گویی و راست کرداری چیزی بلد نیستم…
خیلی ناراحت شدم که محروم ماندی از علم خارجی ها…
کاش کمی تحقیق میکردی تا متوجه میشدی که این علمی که به نام خارجی ها میزنی از ایران و ایرانی آموزش دیده و یاد گرفتن…

ماشاالله خدا قوت برادر درسته مرحبا همه چیز از ایران ما ایرانی هستیم و به کشورمون افتخار میکنیم

سلام ممنون از راهنمایی تون میشه بگین علت کت گرفتگی کبوتر وراه درمانش چیه. ممنون

سلام باید باکبوتر های دیگر جدایش کنی و اگر جفت دارد با جفتش در یک آقل یا قفس تنهایش بزاری وروزی یک بار کتش را باز وبسته کنی تاول کند واگر روغن شترمرغ دارید کتش را چرب کنید راه درمان علتش هم این است شاید زیاد هوامیدی چیزی نیست اگر کبوترت بی ارزش است بنداز بیرون

سلام باید آن را با ماده ی مست جفت بزنید

این همه در مورد جفت کردن حرف میزنید ولی یه نکته مهم که همه جای اینترنت گشتم پیدا نکردم هیچکدومتون نمینویسید چجوری کبوتری که جفت دارد از جفتش جدا کنیم و جفت دیگری برایش جفت کنیم از حرفه ای باز ها خواهش میکنم بهم بگن خیلی مهمه اینجا بهم بگید

باید یه مدت کبوتر نر و ماده رو به طور کامل از هم جدا کنی وگر نه کبوتر به راحتی از جفتش جدا نمیشه و با کبوتر دیگه ای جفت نمیشه

باید هرکدمو میخوای جدا کنی طوری که صدای هم دیگه را نشنوند

گل این که کاری نیست جفت ها رو به هم نشون نده اونی میخوای با اون جفت شده باهم بزار ی جفتگاه

حق با امیره درست میگه.

با سلام…
من در مقطعی نیستم که شمارو راهنمایی کنم ولی من خودم به این مشکل دچار شدم و میخواستم جفت کبوترها دهن خورده و کر هم باشن ولی با یه ماده دیگه جفت بود که از هم جداشون کردم وهر کدوم رو توی یه جفت کن جدا انداختم و به هر کدوم پرنده مورد نظر رو جفت انداختم چون فصل جفت گیری بود و پرنده ها مست بودن خیلی زود باد هم جفت شدن و انگار نه انگار که تا چند ساعت پیش با هم جفت بودن….

باید لانه ای که قبلن در ان‌بوده رو عوض کنید یعنی از لانه اش بردارین وتو یک لانه دیگه با ماده ای که میخواهید بگزارید بعد ۲تا ۴ روز جفت میشود …و اون موقع تو لانه اولیش هم گذاشتی مشگلی نداره

سلام. من کبوتر هایم را باهم گذاشتم ولیی جفت نمیشه

سلام اگه مستمر هستی که فقط اون ها رو با هم جفت کنی باید اون دو تا رو تو یک لونه جدا بزاری بدون اینکه با دیگر کفتر ها در تماس باشند وقتی که یک مدت باهم بودن به هم عادت میکنن و چون جفت دیگه ای پیدا نمیکنند مجبور میشن با هم جفت بشن من این کار رو کردم جواب داد البته زمان زیادی لازم داره شاید هم یک هفته. سعی کن اگه هم قیچی نیستن بالشون رو ببند که کف لونه باشن و بیشتر باهم در ارتباط باشن.

لطفا بگید

باید یه جفت دیگه برای خودت بگیری
اینجوری‌ روح‌ تو هم به ارامش‌ میرسه

باید تو قفس 60در60 بزاری تا جفت شن

چکار کنم که کبوترهام به پرواز در بیاییند؟

ببخشید جوجه چند روزه از تخم درمیاد

من مدت زیادی هست که برا جیک زدن جوجه هان تاریخ میگیرم وبه این نتیجه رسیدن که از ۱۴ تا ۲۴ روز زمان لازم هست برای جیک زدن و این به نوع چرخوندن کفتر و استعداد اون جفت گربوط میشه و بیشتر هم در ۱۸ روز هستش اگه از ۲۴ روز بیشتر شد تخم خراب شده و بانور گرفتن زیر تخم میشه داخل تخم رو دید و فهمید البته(ما مِن عام الاّ وَ قَد خُص)

ببخشید جوجه چند روزه از تخم درمیاد

10 الی 16

اقا دمت گرم

ببخشید یه سوال دیگه من یه جفت دوماهه دارم ولی تخم نمیزارن علت چیه

سلام به کفتر جوجه دار چی بدیم

ماشک و گاودانه برا درشت شدن جوجه خیلی خوله البته نباید هر روز باشه گندم هم بابد بدی .

اگر ماده بانر جفت نشود چه کار کنیم

راه درمان نارایی کفتر ماده؟

از کجا بفهمیم که تخم نزاشتن کفترمون از ماده هستش یا نر؟ بدون اینکه جداشون کنینم و با یک کفتر دیگه جفتشون بزنیم

اگه نرت مسته مشکل از مادشه چون اگه مشکل از نر باشه ماده تخم میکنه ولی جوجه نمیشن ولی این که اصلا تخم نمیکنن واسه مادشه

اگه کفترمون بره و تخم داشته باشه چطور میشه که خودمون بدون وسیله جوجه کشی تخم رو بزرگ کنیم؟

سلام من یک جفت کبوتر خریدم نمیدونم جفت شدن یا نه ولی دارن به هم دیگه غذا میدن معنیش چیه

سلام من یک جفت کبوتر بالغ پلاکی دارم که چند وقت پیش اوردمشون این کبوترها تمام مراحل جفت،گیری رو انجام میدهند به غیر از سوار پیاده کبوتر ماده نمیخوابه برای نر اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

قیمت اصلی کینگ مرغی چنده ؟

سلام یعنی نباید خواهر با برادرو باهم جفت کرد

با سلام خدمت همه عشقبازان…
من به تمام راهنماییهای که توضیح کامل داده بودید عمل کردم و نتیجه خیلی عالی گرفتم ولی یه گلایه دارم که شخصی با نام(ع.آ) در پیامی که به شما فرستاده خارجی هارو راستگو و درستکار نامیده که خیلی از شما ها که داریم زحمت میکشین بهتر دانسته و شما هیچ عکس العملی انجام نداده.
من از شما خواهش میکنم که نگذارید علمی که از ایران به خارج رفته و از مربیان ایرانی یاد گرفتن تمام فوت و فن رو، ولی یه سری بلانسبت بعضی ها با این تفکر احمقانه خودشون زیر سوال میبرن تمام زحمات شما هارو.
پس ازتون عاجزانه درخواست میکنم جواب نادان ها رو بدید.

سلام دوست عزیز میشه توضیح بدین چه کارهای انجام دادی تا ماهم یادبگیریم

سلام میشه راه کارهای بیشتری به یاد دهید تا زوترکبوترانم جفت شوند

یک کبوتر دارم ولی جفت او مرده و یک کبوتر دیگر دارم ولی ان دو باهم جفت نمی شوند چه کار کنم خواهشن راه کار جلو من بزارید