آموزش مست کردن کبوتر

راهنمای مست کردن کبوتر

کبوتر به علت محبوبیت زیاد از دیرباز در بین ما ایرانی ها جایگاه ویژه ای داشته است. از بین پرندگان زینتی پرورش کبوتر ، کم هزینه تر و آسان تر است.  همچنین کپتر و یا کبوتر به سرعت با انسان ها انس میگیرد. از این رو بسیاری از افراد به پرورش این پرنده زینتی علاقه دارند. ناگفته نماند که بازار خرید و فروش این پرنده زینتی نیز یکی از بازارهای پر رونق می باشد. برخی از نژادهای این پرنده زینتی در بازار فروش مربوطه تا چندین میلیون دلار هم به فروش می روند. هم اکنون رکورد دار گران قیمت ترین کبوتر دنیا را کبوتری بنام آرماندو به یدک می کشد.

یکی از مسائل بسیار مهم در امر پرورش کبوتر ، عمل جفت گیری و مست کردن کبوتر می باشد. عمل جفت گیری در بین کبوترها و کیفیت آن به عوامل زیادی بستگی دارد. از این رو پرورش دهنده می بایست به دقت تمامی شرایط مورد نیاز را برای جفت گیری موفق کبوترهای خود مهیا نماید. در این نوشتار بر آن شدیم تا مقاله ای کامل از نحوه مست کردن کبوتر و ریز نکات مربوط به جفت گیری کبوترها را به شما مخاطبین عزیز آموزش دهیم. موفقیت شما در کار پرورش کبوتر در گرو رعایت اصول صحیح پرورش و تغذیه آنها می باشد.

چه فصلی برای جفت گیری و مست کردن کبوتر مناسب است؟

اصولا فصل جفت گیری در بین کبوترها از اوایل بهار شروع شده و تا اوایل پاییز ادامه دارد. در هر دوره از جفت گیری کبوتر ماه دو عدد تخم میگذارد. اگر این تخم ها نطفه دار باشند و از آنها جوجه کشی شود ، یک عدد کبوتر نر و یک عدد کبوتر ماده از آنها حاصل می شود.

جفت گیری و مست کردن کبوتر


اصطلاح مست کردن کبوتر بیشتر به جنس نر مربوط می گردد. در واقع هر چقدر کبوتر نر شاداب تر و پر انرژی تر باشد ، کبوتر ماده آن را برای جفت گیری انتخاب می کند. کبوتر نر مست شده ، شاداب و بازیگوش بوده و در برخی موارد گیج میزند. در مرحله اول شما می بایست جنسیت کبوترهای خود را بشناسید. ثانیا به هیچ عنوان کبوتر خواهر و برادر نباید با یک دیگر جفت شوند. زیرا جوجه های حاصل از تخم نطفه دار آن ها به دلیل مسائل ژنتیکی دچار نقصان ها و اختلالات فیزیکی خواهند شد.

نکته بعدی قابل توجه ، سالم بودن کبوتر نر از لحاظ فیزیکی می باشد. از این رو هیچ نوع شکستگی و یا آسیب دیدگی در قسمت های مختلف بدن کبوتر همچون پاها ، پرها و … نباید وجود داشته باشد.

راه های تشخیص کبوتر نر از ماده

در بین کبوترها ، تفاوت های ظاهری بین جنس نر و ماده وجود دارد ، مخصوصا اگر از یک نژاد باشند می توان با کمی دقت به جنسیت آنها پی برد.

کبوترهای نر نسبت به کبوترهای ماده ، به هنگام آواز سر دادن صدای واضح تر و رساتری دارند. همچنین نوک کبوتر نر نسبت به کبوتر ماده باد بیشتری دارد.

تشخیص کبوتر نر از ماده

معمولا جثه کبوترهای نر نسبت به کبوترهای ماده حجیم تر و درشت تر می باشد. البته این مورد در برخی از موارد به دلیل تفاوت بین نژادها، میزان تغذیه و شرایط آب و هوایی ممکن است صدق نکند. گردن کبوتر نر ضخیم تر و سر آنها پهن تر می باشد. کبوتران ماده نیز به دلیل تخم گذاری جناخی بازتر دارند.

چطور کبوتر نر را مست کنیم؟

برای جفت شدن کبوترها باید آشایانه مناسب و با فضای کافی در اختیار آنها قرار داد. سعی کنید که یک جفت کبوتر نر و ماده را با هم در یک آشیانه قرار دهید. هر چقدر مکان آشیانه آنها راحت و به دور از استرس باشد ، عمل جفت گیری زودتر و بهتر انجام میگیرد. همچنین آشیانه کبوترها را از فضولات پرنده تمیز کنید. محل نگه داری کبوترها باید تمیز باشد. دقت داشته باشید که هرچقدر کبوتر ها تمیز تر باشند ، میزان شادابی و انرژی آنها بالا می رود.

عمل جفت گیری کبوتر نیاز به انرژی زیادی دارد ، از این رو جیره غذایی کبوتر بالغ شده باید مقوی و متنوع باشد. سعی کنید از غلات مختلف همچون ذرت ، گندم ، عدس ، ماش ، دانه کتان ، برنج ، نان خشک و … به مقدار مناسب در تغذیه کبوترها استفاده کنید.

پرورش دهندگان کبوتر معمولا از شاهدانه ، کشمش و گاودانه (کرسنه) برای تقویت و ایجاد انرژی در بین کبوترها استفاده می کنند. نکته قابل توجه در زمینه تغذیه کبوترها ، استفاده متعادل از این دان ها می باشد. از این رو توصیه میشود به مقدار کم و سه روز در میان به کبوتر های خود از این دان های مقوی بدهید.

چطور کبوتر نر را مست کنیم

کبوتر خود را با آب گرم آب تنی دهید. همچنین می توانید ظرف آب کوچک پر از آب (ترجیحا آب گرم) در کنار آشیانه کبوترها قرار بدهید. در اینصورت کبوتر به آب تنی علاقه مند شده و بدنش شاداب تر و پر انرژی تر می شود.

برای شادابی بیشتر و تنوع دادن به محیط کبوترها ، آنها را در فضاهای باز قرار دهید. در صورتیکه نگران پرواز کردن آنها هستید می بایست 2 الی 3 عدد شاه پر آنها را بچینید. شاه پر معولا به پرهای بلند و کشیده ای گفته میشود که به پرواز کردن پرنده کمک میکند. هر کبوتر به طور معمول 10 عدد شاه پر دارد. در برخی موارد مشاهده شده است که کبوتر نر بعد از جفت گیری در فضای آزاد اقدام به پرواز می کند. کبوترهای نر بعد از جفت شدن با کبوتر ماده آنها را تحت نظر قرار میدهند و اگر جذب آنها شده باشند کمتر اقدام به پرواز و فرار می کنند.

نکات تکمیلی در فرایند مست کردن کبوتر

اگر کبوتر نر و ماده ای که با هم در یک آشیانه جدا قرار داده اید با هم جفت نشدند ، حتما کبوتر نر را عوض کنید.

همچنین اگر کبوتر نر علاقه ای به جفت شدن با کبوتر ماده را نداشته باشد ، سعی کنید آن را به مدت چند روز از ماده ها جدا کنید و تمامی اقدامات گفته شده برای مست کردن آن را طی نمایید. سپس کبوتر مذکور را با یک ماده در آشیانه تنها قرار دهید.

کبوتر نر و ماده معمولا بعد از 4 الی 6 روز هم نشینی با هم جفت میشوند. بعد از گذشت دو روز از جفت گیری کبوترها ، کبوتر ماده دو عدد تخم با فاصله زمانی یک روز یا دو روز در میان می گذارد.

در هر سال به طور میانگین هر کبوتر ماده 17 عدد تخم و حداکثر 24 عدد تخم می گذارد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد تا راهکارهای عملی و دقیق و نحوه مست کردن کبوتر را به شما آموزش دهیم. تمامی اطلاعات این مقاله بر اساس تجربه موفق پرورش دهندگان کبوتر و تحقیقات انجام گرفته در این زمینه می باشد. در صورت اجرای دقیق موارد ذکر شده در این مقاله شما به احتمال بسیار قوی موفق به مست کردن کبوتر خواهید شد. همان طور که ذکر شد بعد از جفت گیری کبوتر ماده تخم گذاری نموده و می توان از این تخم ها برای جوجه کشی استفاده نمود. شایان ذکر است که برخی از نژادهای گران قیمت و زینتی کبوترها ، علاقه ای به کرچ شدن ندارند. برای جوجه کشی از این نوع کبوترها بهتر است که به روش مصنوعی و با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به عمل نمود.

در صورتیکه به دنبال خرید دستگاه جوجه کشی حرفه ای برای جوجه کشی از کبوتر و سایر پرندگان زینتی هستید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از دستگاه ایزی باتور 6 می باشد. این دستگاه راندمان بسیار بالایی در تبدیل تخم نطفه دار پرندگان زینتی و اهلی از خود به جای می گذارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 09144485590 تماس حاصل فرمایید.


432 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام من یه جفت کفتر دارم که تخم گذاشتن بعد گربه کفتر ماده رو زخمی کرد به خاطر همین دیگه رو تخم نخوابیدن الان دو ماه میگذره و کفتر ماده خوب شده ولی تخم نمیکنن جفتگیری هم کردن چندبار ولی تخم نمیکنن میشه بگید باید چی کار کنم؟؟

سلام ببخشید چه پرنده ای میتواند کبوتر را بُکشد؟

سلام خسته نباشید من ی کبوتر نر دارم
مست نیست و زیاد هم جلو توجه هم نمی کنه برامست شدن باید چیکارش کنم این مست بشه وحالت اولیه خودش رو پیدا کنه وشاداب سرحال مست بشه

سلام من یک دو ماهی میشه کبوترامو دارم جفت هم گرفتن ولی تخم نمیزارن لونه شوم هم خوبه ولی بیشتر مواقع نر سر می‌برع زیر ماده چرا؟

ترو خدا جواب بدید

من دیگه نمیدونم چیکارکنم

الان من که می خواستم کفترمو بگیرم نداد بعد که می خوام کفترای اونو بگیرم سر طلافی الان چیکار کنم؟

سلام میشه بگید چجوری کفتر بگیرم با لا بوممون هروقت که میرم کفترا همسایمون میان با لا بوم ما نمیدونم چطوری بگیرمشون دان ریختم ولی پایین نیومدند

مگه کفتر بازی قانون نداره من از چند تا کفتر باز دیگه هم پرسیدم میگن اگه کفتر یگی دیگرو اگه صید کنی یا بگیری اون مال تو نیست نمیتونی ازش جوجه بکشی ولی میتونی پول صیدو اگه طرفومیشنای نسوه پول کفترشو بگیری اگه ام نمیشناسی باید تو دیوار به نسوه قیمت بفروشی اینو چند تا از کفت بازای محلمون گفتن من کفترم رفت بالا بوم یکی از کفتر بازا رفتم بگیرم نداد گفت پول سیدشو بده منم پول ندادم اونم کفترمو نداد الان کار من دزدی یا کار اون من فقط میخواستم تلافی کنم

این قانون کفتر بازیه که هر کفتری گرفتی مال خودته

کفتر منم برای من ارزشمند بود ولی اون بهم پس نداد

چرا پیامای بنده رو پاک کردید کو پیامای دادم نیست

باشه

چرا میتونی فقط بگو با چی بکشمشون پایین کار اون اخلاقی بعد مال من نه

نمیدونم چیکار کنم

بله با گندم قاتی کردم با تخم جارو دادم خوردن گهگاهی هم بهشون نون میدم ماده دنبال نره میره ولی نره با ماده جفت گیری نمیکنه ماده هی میخواد نوک گیری کنه ولی نره هی فرار میکنه از نزر سنیم فکنم وقتشه نره رو دو ساله دارم مادهی یک سال اگه میشه لطف کنید به من بگید چیکار کنم

یعنی کاریش نمیشه کرد

من نمیتونم نرمو عوض کنم خیلی برام عزیز و گرون قیمته

ممنون
الان انجام میدم بازم ممنون

چشم حتما

ممنون
فقط من نمیدونم کفتر رو باید چطوری باهم بندازم که جفت شن

سلام من یک جفت کفتر دارم هر دو خیلی به هم وابسته هستند هی دنبال هم میرنولی جفت گیری نمیکنن

احتمالا کبوتر مادت از نره خوشش نیومده

سلام.من یه تعدادکبوتر دارم حدود دوسه هفته پیش یه جفت کله دبمبی گرفتم نروماده خودشون جفت بودن و روتخم بودن وقتی گرفتم صاحبش گفت تخماروببری توراه خراب میشن بزارشون جا خودشون دوباره تخم میزارن الان نزدیک ب بیست روز شایدکمتره ک پیش منن دیگه تخم نزاشتن نرقورمیکشه ماده هم دهن تودهن نرمیزاره ولی ندیدم جفت گیری کنن و تخمم نمیزارن.ناگفته نماند دوتادیگه کفترنرکاملامست جفت نخورده توگنجم دارم ک البته نره نمیزاره نرای دیگه نزدیک آشیونه و ماده خودش بشن.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

شما میتونی کمکم کنی

تا حالا سه بار جفت انداختم ولی جفت نشده

سلام ببخشید من یک کبوتر سینه سرخ دارم میخاستم با یک نر جفت بندازم نر ماله خودمه جفت داره جوجه ام تاحالاس بار ازش کشیدم ولییک بار گربه جوجه نرمو برد اوناام تا حا لا جفت گیری نکردن تخمم نکردن ماده سینه سرخم خودنمای میکنه دمبشو رو زمین میکشه هی میشینه که نره بپره بالاش جفت بیوفتن یا میخواد نو کیری کنه خیلی مسته نمیدونم چرا نره هی راه خودشو میره قور قورم نمیکنه جفت نمیشه سینه رو باهر کفتری میندازم جفت نمیشه فقط با برای این کفترم خود نمای میکنه لطفا جواب بدید

ممنون جفته قبلی رو جدا کردم و بردمش تو حیاط پشتیمون خیلی وقته نره اول یک هفته تنها بود بعد سینه رو باهاش انداختم سینه سرخه خیلی مسته هی دنبال نره میکونه نره اول باری که ماده رو تو حیات انداختم باهاش 2 بار جفت گیری کرد الان جفت گیری نمیکنند نمیدونم چیکار کنم اینو تا حالا 2 بار گفتنم

ممنون

من همین مشکلو با ماده دارم نرم جفت داره ولی کفتر مادشو ازش جدا کردم ماده جدید انداختم باهاش نمیدونم ایا جفت میشن یا نه

ممنون ولی یه ماده دارم سینه سرخ حی میخوام برای سینه سیاه بندازم سرخه خود نمای میکنه

جفتم نمیشن شما که استای تو این کار بگو چیکار کنم نرای دیگه هم دیگه تمایل به جفت گیری نشون نمیدن مادهاهم همین طور من غذا شونو تقویت کردم ولی جواب نداد شاه دانهو گندوم تخم جارو و برنج و گل شوره دادم ولی جواب نداد جاشونم مناسبه 2 متر مر 2و متر برای هر جفت 2 بار عوض کردم من الان 25 تا کفتر دارم با کولی دقدقه چییییییییییکککککککار کنننننننننممممممممممممم

من دوتا کفتر نر ماده آوردم جفت نشدن یک نر دیگه آوردم نر جدیده شروع به قر زدن کرد و نر قبلی هم شروع به قر زدن کرد الان چکار کنم

لازم نیست کاری کنی ماده رو با نر جدید بنداز نر قبلی مادشو نبینه دو روز که نر جدید با ماده باشه جفت میشن من هم همین مشکلو داشتم این کارو کردم برترف شد

نمیزاره مادها با نرای خودشون جفت کنن تا حالا شاپراشو 3 بار کشیدم ولی بازم بدونه شاپر پرواز میکنه من کفترامو هوا نمیدم نمیدونم چیکار کنم

ممنون به نظر شما اگه کفتر از بیرون پیدا کردم بیارم بندازم تو قفس یا نه

تاز نرای دیگرو هم نمیزاره با ماده های دیگم جفتکنه هی میزنشون چیکار کگنم دیگه نزنه

سلام من 1 کبوتر دارم نژادش شمرونی تا هالا 5 ماده انداختم با همه جفت کرده از همه هم جوجه کشیدم ولی نمیدونم چرا هر کفتر مادهی رو میبینه سری باهاش جفت میکنه یه روز کفتر باز سمته راسته خونمون داش کفتراشو هوا میکرد منم کفترام ول بود اون نرم رفت تو دسته کفتر بازه هر چی وایسادم دیدم نیومد منم منصرف شدم کفترارو جمع کردم فردا اومدم برا کفترام غذا بریزم دیدم با یک کفتر ماده برگشته
حالا نمیدونم چیکار کنم که نره تا حالا سه بار فرار کرده ولی باز برگشته چیکار کنم دیگه نره

داداش اون یکی تخم صبح روز بعد کاملا شکسته بود و اون یکی هم مینداختن بیرون منم برداشتم بعد از اون تخما دوباره سه با جفت گیری کردن به نظرتون دوباره تخم میکنن

با سلام کبوترام 10روزه تخم گذاشتن الان صبح دیدم یدونه تخم شکسته نشده ولی فقط روش یه زره اندازه سر مورچه ترک برداشته و تخم هم همین جور مونده اصلا تخم ازش خارج نمیشه کبوتر به راحتی میشینه.به نظر شما مشکلی وجود داره

سلام
ممکنه خودش نوک زده باشه
غذاشون رو تقویت کن

سلام من یه نر دارم که خیلی با ارزشه برام نمیتونم عوضش کنم تا الآن سه تا ماده عوض کردم ولی نرم جفت نمیشه فقط میزنه مادرو و اصلا مستی نمیکنه قور میزنه و مادرو میزنه ولی براش دم نمیکشه قور مستی نمیزنه میشه لطفا راهنمایی کنید 💞💞💞

سلام
اینو باید از یه کفترباز حرفه ای بپرسی
من تجربه ای در این زمینه نداشتم

سلام من1ماهه هست که یه جفت طوقی خریده ام ولی تخم نمیزارند
نر قور قور میکنه ولی جفت گیری نمیکنن پس چکار کنم

سلام
به سنشون بستگی داره
الانم فصل مناسبی نیست امکان ورود به تولک وجود داره

سلام کبوترم انشالله دیشب ساعت 10شب دیدم یدونه تخم گذاشته تخم بعدی ساعت چند میکنه الان ماده میره تو خونه میشینه تخم رو نمیذاره زیرش تنها نر میذاره زیر خودش به نطر شما چند روز دیگه تخم دوم رو میکنه و ماده هم مننظره تا هردوتاشو با هم بشینه اره

سلام
مگه رباته بیایم بگیم دقیقا سر 2 ساعت تخم میکنه !!!
صبور باش تخم بعدی رو هم میزاره

معمولا ماده ازشدت درد روزای اول نمیشینه روی تخم وفاصله تخم گذاری دو الی سه روزه

سلام من یک نر و ماده جوان دارم من امروز ان هارا انداختم تا جفت شوند من داشتم انهارا نگاه میکردم دیدم کبوتر نر داره ماده رو میزنه و ماده هم گه گاهی اونو میزنه با هاشون کاری نداشته باشم ؟

سلام
اگه تازه کنار همدیگه قرار گرفتن طبیعی هست
صبور باش

پس من الان چه جور لونه واسشون درست کنم یدونه جعبه پلاستیکی پر از کپک چوب از نجاری اوردم و چوب های نازکی کردم و بغل جعبه کندم عین ی درب مونده وارد میشن به نظر شما برای تخم گذاریشون جای خوبی هست

اره میتونه مناسب باشه

سلام من یک جفت کبوتر دارم 6بار جفت گیری کردن ی هفته هست جفت هستن
خیلی وابسته به هم دیگه هستن لونه درست کردن پر از کاه رفتن نشستن نره سرشو میذاره زیر ماده قور قور میکنه
و توی لونه میشینن پانمیشن بعضی موقه ها دان میخورن باز میشینن میخواستم بدونم چند روز تخم میگذارد

سلام ی جفت کبوتر دارم 4روز پیش 3بار در روز جفت گیری کردن خیلی وابسته به هم دیگه هستن میخواستم بدونم عرض چند روز تخم گذاری میکنه

سلام من یه جفت کفتر دارم نره وقتی قور قور میکنه ماده اداشو در میاره چیکار کنم که دیگه اداشو در نیاره باهم جفت بشن

سلام من یه جفت سینه دارم تخم گذاریشون خوبه فقط ماده تخم ها رو هر یکی یه جا می زارع مکانشونم بزرگه اما هر تخم را یه جا می زارع و رو تخم هم نمیشینه

سلام من یه جفت طوقی دارم الان یه هفتس اورمشون شاه پراشون هم چیدم ولی برای کبوتر نر فقط سه تا شاه پر اصلی یه کتش رو چیدم بعد وقتی می خوان جفت گیری کنن کبوتر نر بیشتر به نوک گیری علاقه نشون میده وقتی شروع به نوک گیری میکنن کبوتر ماده بعد چند ثانیه خم میشه که کبوتر نر سوار بشه و شروع کنه به جفت گیری ولی کبوتر نر سعی میکنه عمل نوک گیری رو انجام بده ولی خب یکی دو دفعه ای جفت گیری کردن دفعه اول به نظر موفق میومد ولی دفعه دوم نر لیز خورد… Read more »

خب یعنی میگین که سه تا شاه پر اصلی قیچی شده رو بکنم تا در برای بجاش شاه پرای دیگه رو قیچی کنم

به جای قیچی اونارو ببند

بعد وقتی میرن تو گنجه همش کبوتر نر خر خور میکنه یه چیزی تو مایه های همون بقبقو ولی خب بقبقو نیست همش هم خم میشه و این صدا رو در میاره می خواستم بدونم مال چیه

سلام
من‌‌دو‌تا‌کبوتر دارم
تازه‌انداختم جفت این‌چهار‌روزه‌که باهنم
اما نر میخواد جفت‌گیری کنن بلد نیستن
نوک نمیگیرند ایا هنوز جفت نرفتن.

راه حل دیگه هست که بکنم تا جفت بشنو تخم گذاری کنن اگه بیرون باهم باشن حتی گندم هم بخورن پیش هم باشن دعوا نمیکنن ولی وقتی ماده تو لونه باشه نره رو میندازم پیشش ماده قور قور نازکی میکنه و نره بق بقوی میکنه بعدا باز دعوا میکنن ؟
خیلی سرحال هستن نره از ماده بزرگ تره ولی نمیدونم منظورشون چیه

چون ماده جارو گرفته باید ماده رو برداری بزاری یه جای دیگه بعد نر که جا گرفت ماده رو بندازی جاش بعد یکی دو روز ماده رو بزار جاش

اخه تخم ی کبوتر دیگری گذاشتم زیزش اونا چی جوجه میشن

سلام من یدونه کبوتر پاپر کاکولی ماده دارم بعد دو سه روز رفتم یدونه کبوتر نر سرور اوردم از اول خیلی دعوا میکردند الان دعواشون خیلی کم شده اصلا دعوا نمیکنن رفتم تخم کبوتر دیگری را گذاشتم زیر ماده نره خیلی میخواد تو ارامش روی تخم ها بخوابه ولی ماده میره تو لونه نره رو میندازه بیرون ماده اصلا از نره بزرگ تر نیست ولی نمیدونم جریان چیه 3روز هست که تخم هارو اوردم گذاشتم تو لونش ولی اصلا تخم ها رو نشوکندن به نظر شما جفت میشن اگه جفت شدن برنج بدم بهشون تخم میذارن ممنون که منو راهنمایی… Read more »

سلام من کبوترام تازه جفت شدن ماده علاقه ای به جفت گیری نداره و نر محل نمیده
با اینکه نر خیلی مسته! بنظرتون به ماده باید شاهدانه بدم؟

آخه تو این ده روز دوبار جفتگیری کردن
اما ماده بی محله؟

سلام
من یجف کبوتر دارم تا الان دو بار تخم گذاشتن اما نطفه نداشته الانم یمدته اصلأ جفتگیری نکردن البته نره یخورده سرگیجه داره خاستم عوضش کنم اما مثلشو جایی پیدا نمیکنم!

سلام من یه کفتر نر مست دارم و یه ماده خریدم بعد دوماهه باهم جفت نشدن ماده خیلی وحشیه نره ازش میترسه باید چیکار کنم اصابمو خورد کرده

سلام وقت بخیر من یک جفت کبوتر دارم جفت گیری کردن یک دانه تخم گذاشته ولی۴ روزه اونیکیرو نگذاشته؟

سلام .نیم متر در نیم متر جا برای یک جفت خوبه؟

سلام من یک کفتر زرد دارم گلوش چرک کرده باید چیکار کنم

خیلی ممنون از راهنمایی تون

سلام چطور میشه فهمید که جناق کبوتر شکسته یا سالم است؟

سلام اگه کبوتر ماده ای تخم گذار نباشه بجز عوض کردنش کار دیگه ای هم میشه کرد؟

سلام من کبوترام با هم رابطه برقرار میکنند ولی تخم نمی گذارند هر روز با هم رابطه دارن حتی بعضی وقتا روزی دوبار ولی تخم نمیزارن چیکار کنم؟

غذا های تقویتی زیادی بهشون میدم و این که بعد چند روز بعد از رابطه تخم میزارن؟

سلام بنده یه جفت کبوتر دارم که نزدیک به دو هفته است آنها را خریده ام و با هم جفت شده اند دانه های مقوی زیادی به آنها میدهم ولی هنوز تخم گذاری نکرده اند مقداری هم پوشال نزدیک آنها قرار داده ام ولی حتی عمل لانه سازی را هم انجام نداده اند به این خاطر میگویم جفت شده اند که هیچگاه از کنار هم تکان نمیخورند و با هم عشق بازی هم میکنند میشه بگید که چقدر زمان نیاز است تا شروع به تخم گذاری کنند؟

حتی روزی چند بار هن نوک گیری میکنن و این که اگه ماده تمایل به جوجه کشی نداشته باشه چه باید کرد

سلام من کبوترم تخم های سری اول در امد بع د با جوجه های سری دوم جفت انداختم ایا جوجه خوبی میدن

سلام من یک جفت کفتر دارم هم ماده میره روی نر هم نر میره روی ماده از یکی سال کردم گفت جوجه ها شو جفت نر میده درست است یا نه

سلام من یک جفت هفترنگ شکلاتی دارم الان دو ماه است که هی جفتی می‌زنند ولی ماده تخم نمیذارد باید چی کار کنم ولی بعضی وقتا ماده توی قال کامل میشینه باید چه چکار کنم

سلام چطوری کبوترام را بپرونم
بالشون باز هست ولشون میکنم کف حیاط

سلام
من یه نر دارم که میخام هرچه زودتر ازش جوجه بکشم با یه ماده جفت کردم تخم گذاشتن ولی تخمشون شکست الان یکماه گذشته ولی خبری از جفت گیری نیست چیکار کنم تا جفت گیری کنند.؟؟؟؟؟؟

سلام
غذاشون رو تقویت کن ، محیطشون رو تمیز کن و تو محیط استرسی و پر رفت و امد نباشن

سلام من یک جفت هفترنگ شکلاتی دارم الان دو ماه است هی جفتی می‌زنند ولی ماده تخم نمیذارد باید چی کار کنم ولی بعضی وقتا توی قال کامل میشینه روی زمین باید چکار کنم

تماس با کارشناسان فروش کارخانه