"> مست کردن کبوتر برای جفت گیری | روش صحیح مست کردن کبوتر نر برای جفت گیری - هواباتور
آموزش مست کردن کبوتر

راهنمای مست کردن کبوتر

کبوتر به علت محبوبیت زیاد از دیرباز در بین ما ایرانی ها جایگاه ویژه ای داشته است. از بین پرندگان زینتی پرورش کبوتر ، کم هزینه تر و آسان تر است.  همچنین کپتر و یا کبوتر به سرعت با انسان ها انس میگیرد. از این رو بسیاری از افراد به پرورش این پرنده زینتی علاقه دارند. ناگفته نماند که بازار خرید و فروش این پرنده زینتی نیز یکی از بازارهای پر رونق می باشد. برخی از نژادهای این پرنده زینتی در بازار فروش مربوطه تا چندین میلیون دلار هم به فروش می روند. هم اکنون رکورد دار گران قیمت ترین کبوتر دنیا را کبوتری بنام آرماندو به یدک می کشد.

یکی از مسائل بسیار مهم در امر پرورش کبوتر ، عمل جفت گیری و مست کردن کبوتر می باشد. عمل جفت گیری در بین کبوترها و کیفیت آن به عوامل زیادی بستگی دارد. از این رو پرورش دهنده می بایست به دقت تمامی شرایط مورد نیاز را برای جفت گیری موفق کبوترهای خود مهیا نماید. در این نوشتار بر آن شدیم تا مقاله ای کامل از نحوه مست کردن کبوتر و ریز نکات مربوط به جفت گیری کبوترها را به شما مخاطبین عزیز آموزش دهیم. موفقیت شما در کار پرورش کبوتر در گرو رعایت اصول صحیح پرورش و تغذیه آنها می باشد.

چه فصلی برای جفت گیری و مست کردن کبوتر مناسب است؟

اصولا فصل جفت گیری در بین کبوترها از اوایل بهار شروع شده و تا اوایل پاییز ادامه دارد. در هر دوره از جفت گیری کبوتر ماه دو عدد تخم میگذارد. اگر این تخم ها نطفه دار باشند و از آنها جوجه کشی شود ، یک عدد کبوتر نر و یک عدد کبوتر ماده از آنها حاصل می شود.

جفت گیری و مست کردن کبوتر

اصطلاح مست کردن کبوتر بیشتر به جنس نر مربوط می گردد. در واقع هر چقدر کبوتر نر شاداب تر و پر انرژی تر باشد ، کبوتر ماده آن را برای جفت گیری انتخاب می کند. کبوتر نر مست شده ، شاداب و بازیگوش بوده و در برخی موارد گیج میزند. در مرحله اول شما می بایست جنسیت کبوترهای خود را بشناسید. ثانیا به هیچ عنوان کبوتر خواهر و برادر نباید با یک دیگر جفت شوند. زیرا جوجه های حاصل از تخم نطفه دار آن ها به دلیل مسائل ژنتیکی دچار نقصان ها و اختلالات فیزیکی خواهند شد.

نکته بعدی قابل توجه ، سالم بودن کبوتر نر از لحاظ فیزیکی می باشد. از این رو هیچ نوع شکستگی و یا آسیب دیدگی در قسمت های مختلف بدن کبوتر همچون پاها ، پرها و … نباید وجود داشته باشد.

راه های تشخیص کبوتر نر از ماده

در بین کبوترها ، تفاوت های ظاهری بین جنس نر و ماده وجود دارد ، مخصوصا اگر از یک نژاد باشند می توان با کمی دقت به جنسیت آنها پی برد.

کبوترهای نر نسبت به کبوترهای ماده ، به هنگام آواز سر دادن صدای واضح تر و رساتری دارند. همچنین نوک کبوتر نر نسبت به کبوتر ماده باد بیشتری دارد.

تشخیص کبوتر نر از ماده

معمولا جثه کبوترهای نر نسبت به کبوترهای ماده حجیم تر و درشت تر می باشد. البته این مورد در برخی از موارد به دلیل تفاوت بین نژادها، میزان تغذیه و شرایط آب و هوایی ممکن است صدق نکند. گردن کبوتر نر ضخیم تر و سر آنها پهن تر می باشد. کبوتران ماده نیز به دلیل تخم گذاری جناخی بازتر دارند.

چطور کبوتر نر را مست کنیم؟

برای جفت شدن کبوترها باید آشایانه مناسب و با فضای کافی در اختیار آنها قرار داد. سعی کنید که یک جفت کبوتر نر و ماده را با هم در یک آشیانه قرار دهید. هر چقدر مکان آشیانه آنها راحت و به دور از استرس باشد ، عمل جفت گیری زودتر و بهتر انجام میگیرد. همچنین آشیانه کبوترها را از فضولات پرنده تمیز کنید. محل نگه داری کبوترها باید تمیز باشد. دقت داشته باشید که هرچقدر کبوتر ها تمیز تر باشند ، میزان شادابی و انرژی آنها بالا می رود.

عمل جفت گیری کبوتر نیاز به انرژی زیادی دارد ، از این رو جیره غذایی کبوتر بالغ شده باید مقوی و متنوع باشد. سعی کنید از غلات مختلف همچون ذرت ، گندم ، عدس ، ماش ، دانه کتان ، برنج ، نان خشک و … به مقدار مناسب در تغذیه کبوترها استفاده کنید.

پرورش دهندگان کبوتر معمولا از شاهدانه ، کشمش و گاودانه (کرسنه) برای تقویت و ایجاد انرژی در بین کبوترها استفاده می کنند. نکته قابل توجه در زمینه تغذیه کبوترها ، استفاده متعادل از این دان ها می باشد. از این رو توصیه میشود به مقدار کم و سه روز در میان به کبوتر های خود از این دان های مقوی بدهید.

چطور کبوتر نر را مست کنیم

کبوتر خود را با آب گرم آب تنی دهید. همچنین می توانید ظرف آب کوچک پر از آب (ترجیحا آب گرم) در کنار آشیانه کبوترها قرار بدهید. در اینصورت کبوتر به آب تنی علاقه مند شده و بدنش شاداب تر و پر انرژی تر می شود.

برای شادابی بیشتر و تنوع دادن به محیط کبوترها ، آنها را در فضاهای باز قرار دهید. در صورتیکه نگران پرواز کردن آنها هستید می بایست ۲ الی ۳ عدد شاه پر آنها را بچینید. شاه پر معولا به پرهای بلند و کشیده ای گفته میشود که به پرواز کردن پرنده کمک میکند. هر کبوتر به طور معمول ۱۰ عدد شاه پر دارد. در برخی موارد مشاهده شده است که کبوتر نر بعد از جفت گیری در فضای آزاد اقدام به پرواز می کند. کبوترهای نر بعد از جفت شدن با کبوتر ماده آنها را تحت نظر قرار میدهند و اگر جذب آنها شده باشند کمتر اقدام به پرواز و فرار می کنند.

نکات تکمیلی در فرایند مست کردن کبوتر

اگر کبوتر نر و ماده ای که با هم در یک آشیانه جدا قرار داده اید با هم جفت نشدند ، حتما کبوتر نر را عوض کنید.

همچنین اگر کبوتر نر علاقه ای به جفت شدن با کبوتر ماده را نداشته باشد ، سعی کنید آن را به مدت چند روز از ماده ها جدا کنید و تمامی اقدامات گفته شده برای مست کردن آن را طی نمایید. سپس کبوتر مذکور را با یک ماده در آشیانه تنها قرار دهید.

کبوتر نر و ماده معمولا بعد از ۴ الی ۶ روز هم نشینی با هم جفت میشوند. بعد از گذشت دو روز از جفت گیری کبوترها ، کبوتر ماده دو عدد تخم با فاصله زمانی یک روز یا دو روز در میان می گذارد.

در هر سال به طور میانگین هر کبوتر ماده ۱۷ عدد تخم و حداکثر ۲۴ عدد تخم می گذارد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد تا راهکارهای عملی و دقیق و نحوه مست کردن کبوتر را به شما آموزش دهیم. تمامی اطلاعات این مقاله بر اساس تجربه موفق پرورش دهندگان کبوتر و تحقیقات انجام گرفته در این زمینه می باشد. در صورت اجرای دقیق موارد ذکر شده در این مقاله شما به احتمال بسیار قوی موفق به مست کردن کبوتر خواهید شد. همان طور که ذکر شد بعد از جفت گیری کبوتر ماده تخم گذاری نموده و می توان از این تخم ها برای جوجه کشی استفاده نمود. شایان ذکر است که برخی از نژادهای گران قیمت و زینتی کبوترها ، علاقه ای به کرچ شدن ندارند. برای جوجه کشی از این نوع کبوترها بهتر است که به روش مصنوعی و با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به عمل نمود.

در صورتیکه به دنبال خرید دستگاه جوجه کشی حرفه ای برای جوجه کشی از کبوتر و سایر پرندگان زینتی هستید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از دستگاه ایزی باتور ۶ می باشد. این دستگاه راندمان بسیار بالایی در تبدیل تخم نطفه دار پرندگان زینتی و اهلی از خود به جای می گذارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ تماس حاصل فرمایید.

3
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
FRعلی روستاع. آیرملوی. Recent comment authors
ع. آیرملوی.
ع. آیرملوی.

با معرفی حیوانات مختلف حس حیوان دوستی و مهربانی با حیوانات و ازدیاد علایق را به مردم آموزش دهید ضمنا از منابع خارجی (که خدا ما را لحضه ای از علم. تجربه. تحقیق. راست گویی و راست کرداری آنان محروم نکند.) هم زیاد استفاده کنید تا زحمات و محبت شما کار آمد و علمی باشد. دست مریزاد. G l a.

علی روستا
علی روستا

سلام ممنون از راهنمایی تون میشه بگین علت کت گرفتگی کبوتر وراه درمانش چیه. ممنون

بستن
مقایسه