پر ریزی در پرندگان خانگی

پر ریزی در پرندگان خانگی

در اکثر پرندگان، سطح بدن به دو قسمت بدون پر به نام آپتریا او دارای پر به نام پتریلا” تقسیم می شود. ۱۰ نوع پر اصلی وجود دارد:

پرهای شکل دهنده ( پرهای دو پره ای) شامل پرهای اصلی پرواز در بال و دم

– نیمپرها برای ایجاد خاصیت عایق بودن


– پرهای برگی به عنوان وسیله ای برای هدایت و درک موقعیت اندام

– پرهای تولید کنندهٔ پودر (کراتین) موهای زبر در اطراف دهان، بینی و چشم ها

– پوشپرها که در ردیف هایی روی بالها و دم قرار می گیرند

– شاه پرها که در روی بال یافت می شوند و در پرواز نقش دارند

– دم پرها که واقع روی دم هستند

– پرهای زیرین که پرهای کرکی کوچک هستند و در عایق سازی نقش دارند

– هیپوپنه پرهایی که به زیر سایر پرها وصل می شوند

پر ریزی

پر ریزی عبارت است از ریختن و جایگزینی لایه شاخی پوست و پرها. پرهای جدید در حال جوانه زدن سبب تحریک ریخته شدن پرهای قبلی می شوند. این فرآیند به یکسری فاکتور عصبی – هورمونی بستگی دارد که تحت کنترل استرس، غدهٔ تیروئید، گنادها، دورهٔ نوری و وضعیت تولید مثلی هستند.

حرارت و رطوبت محیط پر ریزی را تسریع می کند؛ معمولاً رطوبت ۶۰ درصد برای پر ریزی مناسب است. اکثر پرندگان در سال یکبار پر ریزی می کنند ولی با جریگارها گاهی اوقات می توانند ۳-۲ بار در سال پر ریزی کنند. در بعضی از طوطی سانان یک چرخه کامل پر ریزی، میتواند ۲ سال به طول بیانجامد.

 

پر ریزی در پرندگان خانگی
پر ریزی در پرندگان خانگی

 

طوطی خاکستری آفریقایی، طوطی خاکستری استرالیا و طوطی کاکل سفید به طور پیوسته ریزش پوسته دارند که طبیعی است. پر ریزی غیر طبیعی می تواند در نتیجه بیماری اتفاق بیافتد.

در طول روند پر ریزی، نیاز متابولیک پرنده افزایش پیدا می کند لذا باید یک جیره کامل و متعادل برای پرنده در نظر گرفته شود. جیره فاقد پروتئین می تواند در پر ریزی نامناسب دخیل باشد.

رنگ بندی پرها

رنگدانه ها و نیز سازش های ساختاری سبب به وجود آمدن رنگ پوشش بدن پرنده ها هستند.

سه رنگدانه اصلی در پرهای پرندگان وجود دارد:

– ملانین رنگدانهٔ اصلی است و ایجاد رنگ های سیاه، خاکستری و قهوه ای را برعهده دارد.

– کاروتنوئیدها رنگ قرمز تند و زرد را ایجاد می کنند.

– پورفیرینها دامنه ای از رنگ های قرمز، قهوهای و سبز را به وجود میآورند.

پرنده هایی که در جیره خود منبع حاوی کاروتنوئید دارند (میوه های نارنجی یا سبز تیره و سبزیجات) ممکن است توانایی حفظ پوشش به رنگ نارنجی یا زرد روشن را داشته باشند. هر گونه حالت غیر طبیعی در رنگ پرها می تواند در اثر کمبود یک یا چند مادهٔ مغذی مثل لیزین، کولین، پروتئین، اسیدهای چرب و آمینه ضروری و ویتامین های A و D و E و مسی، روی و آهن به وجود بیاید.

بیماری های پرها

مشکلات شایع پرها عبارتند از قطع خونرسانی به پرها، ظاهر غیر طبیعی پرها، عدم رشد یا رشد مجدد پرها و ریزش پرو نوکٹ زدن به پر۔ مشکلات کاذب مشکلات کاذب حالاتی اند که از نظر افراد کم تجربه غیر طبیعی بوده در حالی که این حالت ها تغییرات رفتاری یا فیزیولوژیک طبیعی می باشند. این مشکلات عبارتند از پر ریزی، شوره و طاسی. پر ریزی اغلب در نظر صاحب پرنده با نوک زدن به پر اشتباه گرفته می شود.

پرندگان وقت زیادی را صرف آراستن و تیمار پرهای خود می کنند و پرهای ریخته شده در اطراف قفس یافت می شوند. یک دورهٔ پر ریزی کامل ممکن است یک سال طول بکشد. صاحب پرنده این مدت را بیش از حد در نظر میگیرد.

پرهای جدیدی در حال جوانه زدن به نام پرهای سنجاقی خوانده می شوند چون به طور کامل یا ناقص در یک غلاف کراتینی پوشیده شدهاند. این پرها در قسمت هایی که پرهای قبلی ریخته شده اند قابل رویت هستند.

این پرها اغلب در ناحیهٔ سر دیده می شوند، چون پرندهها به تنهایی دسترسی به آراستن پرهای این ناحیه ندارند. وجود شوره در کف قفس نیز می تواند صاحب پرنده را به اشتباه بیاندازد. چیزی که با شوره اشتباه می شود قطعات کوچک از غلاف کراتینی پوشاننده پرهای جدید است.

این قطعات در طول آراستن پرها توسط خود پرنده کنده شده و روی کف قفس می افتد. مقدار شوره در کف قفسی در طول پر ریزی شدید می تواند زیاد باشد ولی طبیعی است. نواحی عریان که آپتریا نامیده می شوند.


بیماری کیست در پرندگان
تشخیص تومور در پرندگان خانگی


12 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام بلبل خرما دارم ۶ ماهشه پرهاش ۲ ماهه ریخته ولی هیچ پر دیکری جایگزین نشده مشکل کجاست

سلام، تغذیه اش چطوره؟ حالت کلی پرنده چطوره ایا علائم بیماری داره؟
حتی اگه تولک باشه تا باز پرهاش باید تا الان رشد میکرد.

سلام من یک عروس هلندی دارم حدود یک سالش هست ولی تازگی نمیزاره بگیرمش بزارمش تو قفس هی فرار مطکنه به همین خاطر دم عروس هلندیم پیشترش کنده شده حالا چکار کنم دوباره در میاد یا نه؟

سلام، دوباره در میاد، فقط کمی طول میکشه. بهتره پرنده رو بصورت کنترل شده از قفس آزاد کنید و مجددا داخل قفس بندازید.

سلام من یه بلبل دارم تقریبا یه سال و نیمی هس ک دارمش این اواخر اتفاقی الکل پاشید رو صورتش بعد دو هفته با ریزش شدید پر دور چشمش و سرش مواجه شدیم،درمانش چیه؟

با سلام پوست پرنده اسیب دیده باید حتما از نزدیک توسط دامپزشک معالجه شود. هر نوع درمان خودسرانه می تواند باعث حساسیت بیشتر پوست و تشدید مشکل ریزش پر پرنده شود.

سلام.من یک طوطی دارم تقریبا ۵ سالشه.الان دوسه ماهی هست پرهاش حالت کچلی گرفته وبعضی جاهای بدنش کچل شده وپر جدید هم اون قسمت هایی که ریخته در نمیاد.ایا مریضیه خاصی داره چکار کنم براش

با سلام، مشکل پرنده شما جدی است و می بایست از نزدیک توسط یک دامپزشک بررسی شود.

سلام خسته نباشی من یه طوطی برزیلی دارم الان نزدیکه دویا سه ماهه پرهای سینشو و گردنش ریخته چیزی هم در نیومده به جاش به نظرتون مشکلش چی میتونه باشه

با سلام، اگر پوست پرنده قارچ و سفیدک نزده باشه حتما دچار سوء تغذیه شده باید از ویتامین ب کمپلکس، قطره مولتی ویتامین و قرص کلسیم استفاده کنید. از این داروها با توجه به سن و وزن پرنده به او بدهید. دستور مصرف را از دامپزشک تهیه کنید.

سلام من یدونه مرغ عشق ماده دارم که کاملا کچل شده الان سه چهار ماهی میشه شده یه تکه گوشت که این ورو اون ور میره پر جدیدم در نیاورده و کاملا هم سرحال هست تازه یک ماهی میشه جفت خورده با یدونه مرغ عشق نر خیلی زیبا من موندم اگه پرریزی نداره پس چشه من غذای خوب بهش میدم تقریبا هر روز کاهو میزارم تخم مرغ ابپزم هفته یه بار سیب و هویج و خیار…… هم میدمشون از نظر تغذیه رسیدگی بهش میکنم لطفا کمکم کنید چیکار کنم!؟ 🙂

راستی اسم این جفت رو گزاشتم لیلی و مجنون خخخخ

تماس با کارشناسان فروش کارخانه