جراحت پوستی پرندگان زینتی

جراحت پوستی پرندگان زینتی

بیماری خود را نشان بدهد، آلودگی به شکل تحت بالینی است. حالت بالینی بیماری اغلب با دوره هایی از استرس و یا سوء تغذیه مرتبط است.

علائم بالینی

جراحت ها در نواحی بدون پر پوست صورت، پلک، سره، منقار و پا بوجود می آیند. جراحات خود را به صورت هایپوکراتوزیس، کبره بستن و پوسته پوسته شدن نشان می دهند و نهایتاً به شکل پوسته های شبیه شانه زنبور عسل در می آیند. اگر درمان انجام نشود، آلودگی میتواند چنگال ها و منقار را بدشکل کند.


تشخیص و جراحت پوستی

ظاهر زبر و زمخت جراحات موسوم به شانه زنبور عسل به راحتی قابل تشخیص هستند. اگر تردید وجود داشت با تراشیدن ملایم پوست نمونه پوستی اخذ شود تا وجود جربها تأیید گردد.

درمان

داروی آیور مکتین با دز ۰/۲ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت زیرجلدی، خوراکی یا موضعی هر ۴-۲ هفته برای سه تا چهار بار درمان تجویز نمایید. آیور مکتین نباید به صورت عضلانی تجویز گردد. در مورد پرندگان کمتر از ۱۰۰ گرم استفاده از آیور مکتین رقیق شده به صورت موضعی در نواحی فاقد موی پوست در روی ورید وداج می تواند مؤثر باشد.

جراحت پوستی پرندگان زینتی
جراحت پوستی پرندگان زینتی

اگر جراحات پرولیفراتیو وسیع باشند، به آرامی این نواحی با سواب های پنبه ای و مقداری روغن معدنی دبریدمنت شوند. اصلاح منقار یا چنگال در موارد آلودگیهای مزمن ممکن است ضروری باشد. کمبودهای تغذیه ای، استرس های محیطی یا بیماریهای زمینه ای باید برطرف شوند. درمان در مورد تمام پرندگان نگهداری شده در یک قفس انجام گردد.

درمانیسوس گالینه (جرب قرمز)
سبب شناسی

جرب های قرمز قناری ها را مبتلا می کنند و معمولاً فقط در مراکز پرورشی بزرگ مشکل ساز هستند. جربها شب ها از خون تغذیه کرده و میتوانند سبب تلفات زیاد به ویژه در جوجه ها گردند.

علائم بالینی و تشخیص

پرندگان اغلب شب دچار خارش و ناراحتی هستند. گاهی اوقات در معاینه فیزیکی کم خونی قابل تشخیص است. جرب ها معمولاً شب روی بدن پرنده تغذیه می کنند و روز در محیط به سر می برند.

پوشاندن قفس با یک پارچه سفید در طول شب و برداشتن آن در هنگام صبح، پیدا کردن جرب ها را تسهیل می کند. جربها به صورت نقطه های قرمز کوچک یا رد جزئی از خون روی پارچه مشاهده می شوند.

درمان و جراحت پوستی

باید به صورت ملایم محیط پیرامونی پرنده از جمله لانه ها با پودر پیرترین یا کار باریل “گرد پاشی شود. کل قفس ضد عفونی شود و درز و شکاف هایی که جرب ها در آنها میتوانند پنهان گردند، حذف گردد. در مورد پرندگان کم خون درمانهای حمایتی لازم انجام شود.

شپش گزنده

شپشهای گزنده ای که ندرتاً پرندگان را آلوده می نمایند عبارتند از نئوپسیتاکونیر موسی پسیتاکونیر موسی امنوپون و پاسیفی منوپون این شپشها می توانند سبب خارش و هایپر کراتوزیسی خفیف تا متوسط گردند. روش تشخیص شناسایی شپش یا تخمهای آنها بر روی پرها است. اسپری و پودر پیرترین قابل استفاده هستند ولی ماندگاری اندکی دارند. درمان ۱ و ۲ هفته بعد تکرار شود تا شپشهای به تازگی هاچ شده نیز از بین بروند.

بیماری های ویروسی

در طوطی کوکاتو و مک کاو جراحات هایپر کراتوزی و پاپیلوما شکل در روی پاها علامت نسبتاً معمولی هستند. بر اساس مشاهدهٔ اجسام گنجیدگی و شناسایی ویروس با میکروسکوپ الکترونی باور بر این است که جراحات ناشی از یک هرپس ویروس هستند.

پرندگان مبتلا از لحاظ بالینی طبیعی هستند به جز این که در روی پاهایشان جراحات زگیل مانندی تشکیل می شود. تشخیص براساس معاینه فیزیکی و آزمایش بافت شناسی نمونه های بیوپسی شده است. جراحات معمولاً خود محدود شونده هستند.


سلامت پوست و پر پرندگان زینتی
روش های تجویز خوراکی پرندگان


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه