تکثیر و پرورش مرغ عشق

تکثیر و پرورش مرغ عشق

هر موجودی که در طبیعت زندگی می کند، برای ادامه حیات نیاز به تولید مثل دارد. پرندگان هم، یکی از زنجیره های طبیعت هستند که همچنان با جفتگیری و جوجه گیری از تخم های خود به حفظ بقای شان ادامه می دهند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با روش های تکثیر یکی از پرنده ها،  به نام مرغ عشق آشنا کنیم و موضوعات مربوط به عوامل محرک و بازدارنده تکثیر نسل این پرنده محبوب را، مورد بررسی قرار می دهیم. لطفا تا پایان مقاله با ما همراه شوید ، همچنین در مقاله قبلی در مورد پرورش مرغ عشق نیز بحث کرد بودیم.

درباره مرغ عشق ها

مرغ عشق ها، پرنده های بسیار بازیگوشی هستند و یکی از سرگرمی های آنها این است که مشغول بازی کردن با صاحبین خود باشند. اگر آنها را در قفس نگهداری کنید، لحظه ای آرام و قرار ندارند و مدام در حال جست و خیز و شیطنت کردن هستند. شاید مثل طوطی های سخن گو در تقلید کلمات تبحر نداشته باشند ولی اگر آنها را از سنین کوچک ( 6 هفتگی ) و به تنهایی نگهداری کنید، به راحتی قابلیت یادگیری و آموزش کلمات را دارند.

در باره مرغ عشق ها

مرغ های عشق خیلی زود با صاحبین جدید اخت می شوند و خیلی راحت به محلی که در آن زندگی می کنند عادت می کنند. این پرنده ها کمتر دچار بیماری می شوند البته به شرطی که در مراقبت از آنها نهایت دقت را داشته باشید و به بهداشت قفس آنها رسیدگی کنید. مقالات زیادی در باره ویژگی های مرغ عشق نشر شده است که می توانید به وب سایت هواباتور مراجعه کرده و آنها را مطالعه کنید.


اهمیت تکثیر مرغ عشق

کسانی که در کار تولید و تکثیر مرغ عشق هستند، با در اختیار داشتن مکان و تجهیزات لازم، پول خوبی از این راه به دست می آورند. حتی افرادی را می شناسیم که با مکان های اختصاصی، ضمن تولید و تکثیر زیاد این پرنده های دوست داشتنی، شرایطی ایجاد کرده اند که روزانه از مراجعه کنندگان زیادی استقبال می کنند چون افراد زیادی هستند که حاضرند برای ساعت ها تفریح و سرگرمی، پول خوبی به شما پرداخت کنند و حتی در نهایت، یکی از خریداران پرنده های شما باشند.

اهمیت تکثیر مرغ عشق

با چه روش های می توان از مرغ عشق جوجه گیری کرد ؟

 • به روش طبیعی : در این روش مرغ های عشق با یکدیگر جفتگیری می کنند و پرنده مادر تا زمان بیرون آمدن جوجه ها، روی تخم هایش می خوابد و از آنها مراقبت می کند.
 • روش مصنوعی : در این روش می توانید با خرید یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت و تهیه تخم های نطفه دار این پرنده، از آنها جوجه گیری کنید.

بررسی روش طبیعی تولید مثل مرغ عشق

در این روش شما نیاز به تهیه جفت مرغ عشق دارید تا با گذشت زمان به یکدیگر عادت کنند و شروع به جفتگیری کنند تا پرنده ماده بتواند تخم های باروری تولید کند ولی به شرطی که جفت انتخابی شما یک پرنده بالغ، سالم و سر حال باشد و هیچ عارضه جسمی و روحی نداشته باشد. زمانی که این شرایط آماده شد، ملزومات تکثیر نسل که شامل لانه سازی، تغذیه جفت ها با جیره های مغذی است را، تدارک ببینید و اجازه بدهید که آنها در یک جای ساکت و آرام مشغول لانه سازی و جفتگیری باشند.بلوغ مرغ های عشق در ده ماهگی اتفاق می افتد.

بررسی روش طبیعی تولید مثل مرغ عشق

شاید سوالی که ذهنتان را به خود مشغول کرده این است که، از کجا بفهمید جفتی که برای مرغ عشق تان تهیه کرده اید سالم است؟

یک مرغ عشق زمانی سلامت روحی و جسمی دارد که مدام در حال جست و خیز و بازیگوشی است. برای بازی کردن آنقدر انرژی دارد که بعضی وقت ها غیر قابل باور است. اگر به پرنده فروشی ها مراجعه کردید حتما به این مسائل توجه داشته باشید همچنین؛

 • اطراف مقعد پرنده را به دقت باز بینی کنید، مبادا فضولاتش به پرهای اطراف مقعد چسبیده باشد.
 • پرهایش پف نکرده باشد.
 • بی حال و بدون هیچ حرکتی در گوشه قفس کز نکرده باشد.
 • استخوان قسمت سینه اش بیرون نزده باشد.
 • مدام در حال خواب و یا چرت زدن نباشد.
 • چشم های براق و روشنی داشته باشد.
 • پرهایش تمیز و براق باشد و به پر آرایی مشغول باشد.

اگر چنین جفتی را پیدا کردید آن را در قفس جداگانه ای و در کنار مرغ عشق خودتان قرار دهید تا با گذشت زمان به یکدیگر علاقه مند شوند. بعد از اینکه از علاقه و جفت خواهی آنها اطمینان پیدا کردید، به یک قفس مشترک انتقال دهید.

فراموش نکنید که باید هیچ سر و صدا و آلودگی صوتی در اطراف قفس آنها وجود نداشته باشد. از نزدیک شدن حیوانات خانگی دیگر مثل سگ و گربه به قفس آنها جلوگیری کنید چون اگر به آنها استرس وارد شود، ممکن است نطفه های داخل تخم ناقص شوند. دمای محیطی که قفس آنها در آنجا وجود دارد، باید بین 22 الی 25 درجه سانتی گراد باشد. اگر می توانید از بخار گیاه اوکالیپتوس استفاده کنید چون تاثیر مثبتی در تحریک جنسی آنها خواهد داشت.

شرایط جفتگری آنها به این صورت است که پرنده نر شروع به نوک زدن و خوردن منقار ماده می کند و مدام در حال رقص و بازیگوشی است تا جفتش را برای عمل جفتگیری تحریک کند. فقط کمی زمان لازم است تا پرنده ماده تسلیم جفت خواهی جنس نر شود و با او آمیزش جنسی داشته باشد.

وقتی جفتگیری آنها به پایان رسید، پرنده ماده به لانه می رود و شروع به تخمگذاری می کند. 9 عدد تخم نطفه دار در طول 9 الی 10 روز توسط پرنده ماده گذاشته می شود. در تمام مدتی که ماده روی تخم ها می خوابد و 18 روز به طول می انجامد، به هیچ عنوان از لانه بیرون نمی آید و به خوبی از تخم ها مراقبت می کند تا آنها متولد شوند. حتی پرنده نر دوست دارد دوباره با ماده جفتگیری کند ولی مقاومت ماده آنقدر زیاد است که پرنده نر از ترس زخمی شدن تسلیم خواسته ماده  می شود. پیشنهاد می کنم در این ایام مرغ عشق نر را به قفس دیگری انتقال دهید چون ممکن است آنقدر زخمی شود که توانی برای ادامه زندگی نداشته باشد و حتی بمیرد.

بررسی روش مصنوعی تولید مثل مرغ عشق

جالب است بدانید که در برخی موارد اتفاق افتاده است که، مرغ های عشق پس از جفتگیری و تولید تخم های نطفه دار شروع به خوردن آنها می کنند. البته هنوز دلیل موجهی برای این مسئله ارائه نشده است. اگر همچنان دوست دارید از این پرنده جوجه گیری کنید ولی با چنین شرایطی مواجه می شوید پیشنهاد می کنم که یک دستگاه جوجه کشی خریداری کنید و از یک جای معتبر که مجوز وزارت جهاد و دامپزشکی را دارند،تخم های نطفه دار تهیه کنید تا بتوانید به تکثیر نسل این پرنده بپردازید.

برای دستگاه جوجه کشی هم پیشنهاد می کنم از شرکت های سازنده و معتبری که محصولات خود را گارانتی و ضمانت می کنند، این وسیله را تهیه کنید چون اگر دستگاه خریداری شده کیفت و استاندارد مطلوبی نداشته باشد، زحمات شما و پولی که برای خرید دستگاه جوجه کشی متحمل شده اید از بین خواهد رفت.

شرایط قرار دادن تخم های نطفه دار در داخل دستگاه های جوجه کشی به این صورت است که ؛

 • تخم های نطفه دار را با یک دستمالی که نرم و کاملا خشک است، تمیز و ضد عفونی کنید تا هیچ گونه کثافت و آلودگی روی آنها باقی نماند. مبادا آنها را بشورید چون لایه محافظ پوسته تخم ها به نام کوتیکول، آنقدر نازک است که به راحتی از بین می رود و باعث نفوذ باکتری ها به داخل تخم می شود.البته برای ضد عفونی کردن تخم ها می توانید از گاز فرمالید هم استفاده کنید.
 • حتما 24 ساعت قبل از قرار دادن تخم ها در داخل دستگاه، آن را روشن کنید و از تنظیمات دمایی و رطوبتی دقیق آن مطمئن شوید. 37.2 درجه سانتیگراد دما و 55 الی 65 درصد رطوبت لازم است تا نطفه ها در شرایط بهتری رشد کرده و پس از گذشت 18 روز جوجه ها کاملا هچ شوند.

اگر در طول دوره جوجه گیری متوجه تغییر رنگ تخم های نطفه دار شدید حتما آنها را از دستگاه بیرون بیاورید چون هیچ نطفه ای در داخل تخم وجود ندارد و زرده و سفیده آن، دچار فساد شده آنقدر که در حالت انفجار قرار گرفته است.اگر چنین اتفاقی بی افتد بدون شک سلامت سایر نطفه ها هم به خطر می افتد.

تخم های نطفه دار

سه روز مانده به پایان جوجه کشی تخم ها را از قسمت ستر به قسمت هچر دستگاه انتقال دهید. دما را  کم کرده و به 36.7 درجه سانتیگراد برسانید. رطوبت را افزایش دهید و مقدار آن را بین 70 الی 72 درصد تنظیم کنید چون متابولیسم بدنی جنین آنقدر زیاد است که به دمای کمتر و رطوبت بیشتری احتیاج دارد تا بتوانند به راحتی سر از تخم بیرون بیاورند.

22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام چرا مرغ عشق ماده من دو الی سه روز مانده بود به جوجه شدن تخمش را بیرون انداخت

با سلام، نباید در حین جوجه کشی به لانه آنها دست بزنید و یا زیاد سرک بکشید. محیط لانه باید کاملا ساکت و آرام باشد و سایر حیوانات همچون گربه در دید پرنده نباشد. در ضمن این پرنده ها معمولا در اواخر و گاها در اواسط جوجه کشی تخم ها را بیرون می اندازند. به نظر می رسد این پرنده ها وجود و یا عدم وجود جوجه در داخل تخم را درک میکنند و در صورت بی نطفه بودن تخم آن را بیرون می اندازند.

سلام مرغ عشق مادم دماغش قهوا ای سوخته شده کی تخم میزاره؟؟

با سلام، این یکی از نشانه های مهم آمادگی مرغ عشق ماده برای جفت گیری و تخم گذاری می باشد. معمولا چند روز بعد از جفت گیری پرنده شروع به تخم گذاری می نماید.

سلام مرغ عشق ماده فقط نررو می زنه و زخمی میکنه .لونه هم تو قفس دارن ولی ماده اصلا توش نمیره چیکار کنم که جفت گیری کرده وتخم بزارن

با سلام، یه مدت قفسشون رو از هم جدا کن.

سلام ی جفت مرغ عشق دارم هردو سالم و سرحالن تخماشونم ی هفته پیش باز کردن تازگیا متوجه شدم ماده قسمتی از پرهایه زیر سینش با بالای سرش ریخته مشکلی نداره؟

سلام .من یه جفت مرغ عشق دارم دو هفته است گرفتم و لونه رو همون جا گذاشتم تو قفس .ولی ماده اصلا تو لونه نمی ره باید چکار کنم …..لطفا جواب بدین

با سلام، طبیعی هستش باید پرنده به محیط جدید و حضور شما عادت کنه. کمی صبر کنید.

سلام خسته نباشید میشه بگید که یک جفت مرغ عشق سالی به طور متوسط چند تخم میگذارد ممنون از پاسخگویی

با سلام، بستگی به خوراک و آب و هوای محیط پرورش آنها دارد ولی در هر دوره تخم گذاری معمولا 4 الی 6 عدد تخم می گذارند.

سلام .ببخشید که دوباره سوال میکنم .ایا طبیعی هستش مرغ عشق در سه هفته اول خرید تو لونه نره …..من هرروز میبینم که مرغ عشق ماده سرشو میخاره تو سوراخ لونه و داخل لونه نگاه میکنه ….میخواستم بدونم که طبیعی هستش ؟؟؟؟؟

سلام، کاملا طبیعی است او باید به محیط جدیدش عادت کنه و احساس خطر نکنه

سلام .واقعا شرمنده چند بار سوال میکنم …ایا میشه جای مرغ عشق رو تغییر داد ؟؟؟؟مثلا در روز هایی که هوا خوبه مرغ عشق و ببریم بیرون ؟؟….چه جای خونه برای مرغ عشق در نظر بگیریم ؟؟؟؟؟

سلام، بیرون بردن مرغ عشق ممکنه باعث ایجاد استرس و ترس پرنده ها بشه چون وقتی این پرنده ها تو یه محیط جدید قرار میگیرن کمی ناآرام میشن. جای قفس هم تو خونه بهتره در یک محیط ساکت و آرام و به دور از آشپزخانه باشه چون به خاطر پخت و پز هوای آلوده ایجاد میشه که برای این پرنده ها مناسب نیست. همچنین قفس پرنده باید در ارتفاع باشه تا پرنده به محیط اطرافش دید داشته باشه

سلام .مرغ عشقمو یک ماه خریدم ولی تو لونه نمیرن .ماده سرشو م بر میزاره تو سوراخ لونه ولی تو لونه نمیره …من هم در روز هایی که هوا خوبه اون ها رو میبرم بیرون و روزی بارونی میارم خونه و در تمام جا های خونه اون ها رو میزارم …..ایا امکان داره که ما جای لونه را عوض میکنیم مرغ عشق تو لونه نره؟؟؟؟؟

ایا امکان داره جای قفسو عوض میکنیم تو لونه نرن

سلام، عوض کردن مکرر مکان قفس بیشتر باعث استرس و بی قراری اونا میشه. قفس پرنده باید در یک جای دنج و به دور از استرس و سر و صدا باشه تا پرنده احساس ارامش و اعتماد کنه

سلام من یه جفت مرغ عشق دارم که نره به ماده از دهنش غذا میده و ماده هم به نر غذا میده و نوکشونم به هم متصل میکنن و همو میبوسن ولی بعضی وقتا ماده نر رو میزنه ایا جفت هستند ؟؟؟
2 . بعضی وقتا مرݟ عشق نر یه صدای در میاره که ماده میاد نر را میزنه
رنگ بینی نر آبی هست که توش لکه بنفش وجود داره و رنگ دماغ ماده هم مخلوطی از سفید و قهوه ای کی جفت گیری میکنن ؟؟

سلام، به زودی با هم دیگر جفت گیری خواهند نمود هر دوی آنها نشانه های آمادگی را دارند. سعی کنید محل قفسشون آرام و ساکت باشد و چیزی باعث ترس و استرس آنها نشود.

سلام.چرا مرغ عشق من تو لونه نمی ره. یکماه اینارو دارم تمام امکاناتشان هم براشون آماده کردم . چه کار کنم که لونه گرم کنن ؟

سلام، براشون پوشال و خرده چوب و یا کاغذ بذارین . محل لانه نیز باید دنج و خلوت باشه. پرنده اگر به محیط جدید اطمینان داشته باشد داخل لانه خواهد رفت.