بیماری تنفسی طوطی کاکل سفید

بیماری تنفسی طوطی کاکل سفید

بیماری تنفسی

التهاب نای و تنگی نای ظاهراً بیشتر در مک کاو و طوطی کاکل سفید اتفاق میافتد، شیوع بیشتر در این گونه ها احتمالاً به خاطر تنگ شدن نای به سمت محل دو شاخه شدن است.

التهاب نای و تنگی نای در اکثر موارد در اثر کار گذاری نامناسب، بزرگ بودن و سفت بودن لوله داخل نایی به وجود می آید. لوله گذاری در داخل نای هنگام انجام بیهوشی دارای اهمیت است، ولی چیزی که اهمیت بیشتری دارد این است که حباب لوله های نایی پر نشود و لوله های بدون حباب نباید طوری کارگذاری شوند که بر روی دیواره مخاطی نای فشار وارد آید.

علائم بالینی


در اکثر موارد سابقهٔ کارگذاری لوله داخل نایی وجود دارد. سرفه کردن، انسداد مجاری هوایی فوقانی و تغییر صدا شایعترین علائم بالینی هستند. در رادیوگرافی تنگی نای به صورت باریک شدن حفره داخلی دیده می شود. برای تأیید تنگی نای و تشخیص التهاب نای انجام تراکئوسکوپی توصیه میگردد.

درمان

اگر پرنده دچار تنگی نفس باشد، کانول گذاری در کیسهٔ هوایی باید انجام شود. اگر تورم و التهاب نای در مراحل اولیه روند بیماری تشخیص داده شود، تجویز داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و آنتیبیوتیک ها نتایج رضایت بخشی به دنبال دارد ولی اگر مورد ملاحظه قرار داده نشود منجر به تنگی نای خواهد شد.

تنگی نای با برداشت ناحیه ایجاد کنندهٔ تنگی به شیوه جراحی معمولاً درمان می شود. بالون زدن به داخل نای به منظور گشاد کردن تنگی مقدور نیست چون که حلقه های نای در پرندگان کامل اند.

پیش آگهی

اگر تنگی زود تشخیص داده شود و با جراحی برداشته شود عموماً پیش آگهی خوب است. انسدادهای خارج دیوارهای انای هرگونه توده ای که بر روی نای فشار وارد کند می تواند منجر به علائم انسداد مجاری هوایی فوقانی شود. شایع ترین علت این حالت بیماری گواتر در با جریگارها است، با این وجود نئوپلازیهای خارج دیوارهای نای نیز می تواند علائم مشابهی ایجاد کند.

مشکلات و بیماریهای دستگاه تنفسی تحتانی

پنومونی استنشاقی و تورم و التهاب کیسه های هوایی این حالت بیشتر در جوجه ها و پرندگانی که با دست تغذیه می شوند دیده می شود و غذا به طور تصادفی وارد نای می شود و اکثراً کشنده است.

 

بیماری تنفسی طوطی کاکل سفید
بیماری تنفسی طوطی کاکل سفید

 

با این وجود، طوطی هایی که به علل مختلف غذا بالا می آورند نیز ممکن است به این حالت مبتلا شوند. گاهاً در موارد تجویز مایعات به داخل چینه دان نیز این عارضه ایجاد
شده است.

علائم بالینی

مشهودترین علامت بالینی تنگی نفس حاد است.

تشخیص

با رادیوگرافی می توان وجود تودههای رادیو آپک را در ریه و کیسه های هوایی تأیید کرد. در موارد خفیف، افزایش ضخامت دیوارهٔ غشایی کیسه های هوایی در رادیوگرافی به صورت خطوط رادیو آپک (سفید) دیده می شود.

درمان

اکثر موارد باید بستری شوند تا درمانهای بیمارستانی از جمله داروهای ضد میکروبی وسیع الطیف، بُخور و مراقبت های حمایتی انجام گردد.

پیش آگهی

معمولاً احتیاط آمیز است.

سندرم ازدیاد حساسیت

بیشتر در مک کاو دیده می شود. این عارضه با یک واکنش التهابی شدید در داخل ریه ها (تورم و التهاب ریه ها) نسبت به یک ماده محرک هوازاد همراه است. عوامل محرک عبارتند از گرد و غبار پرهای سایر پرندگان، ذرات معلق مواد ضد عفونی کننده و خوشبو کننده، دود سیگار و گرد و خاک.


تورم و التهاب سینوس ها طوطی سانان
دستگاہ تنفسی تحتانی پرندگان


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه