بررسی دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند

تحلیل و بررسی دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند

شرکت بلدرچین دماوند یک واحد تولیدی است که سالیان سال در عرصه ساخت و طراحی ماشین های جوجه کشی فعالیت دارد. این گروه سازنده از سال 1388 در تهران تاسیس شد و کم کم کار خود را توسعه داد تا امروز به یکی از شرکت های موفق در زمینه ساخت و طراحی قطعات دستگاه جوجه کشی تبدیل شود حال آنکه چقدر در کار تولید و ارائه محصولات با کیفیت به بازار،  صاحب نام و آوازه است، سوالی است که پاسخ آن را در این مقاله دریافت خواهید کرد ضمن اینکه اعلام می کنم تمامی انتقادهایی که در مورد دستگاه های جوجه کشی شرکت دماوند و هر شرکت سازنده دیگر، ایراد می شود کاملا به دور از هر نوع غرض ورزی و شائبه منتقدانه است و صرفا به قصد تحلیل و بررسی دستگاه های عرضه شده به بازار است تا کاربرانی که قصد خرید یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت را دارند، قدرت انتخاب بیشتر و بهتری داشته باشند.

مشخصات شرکت بلدرچین دماوند

تنظیم و تامین رطوبت در دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند چگونه طراحی شده است؟

جالب است بدانید که؛ رطوبت موجود در داخل دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند از طریق تغییر و تلرانس دمای خیس و دمای خشک تنظیم می شود، این روش دقیقا با روش رطوبت رسانی موجود در دستگاه های خارجی چون پیتر سام و جیمزوی مشابه است ولی اختلاف دما طبق جدول استوکیومتری محاسبه می شود که نهایت دقت، برای برآورد مقیاس دما و رطوبت در آنها انجام می پذیرد در حالی که متخصصین فنی دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند از دو سنسور LM35  ارزان قیمت برای اینکار استفاده میکنند.

این سنسورها نیاز به کالیبراسیون دوره ای نیز خواهند داشت . در واقع یکی از این سنسورها در مجاورت هوا و دمای خشک قرار گرفته است و دیگری با کمک یک فتیله به مخزن آب وصل می شود و به داخل محفظه ای که سنسور های دمایی و رطوبتی در آن قرار دارد، کشیده می شود تا فتیله سنسور همیشه مرطوب باشد.


سنسور دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند

این تا زمانی امکان پذیر است که دستگاه به نحو احسن در حالت کالیبره باقی بماند.

متخصصین شرکت بلدرچین دماوند، تنظیمات اولیه دستگاهای تولیدی شرکت خودشان را با دقیق ترین سنسور که سنسور SHT سوئیس است کالیبره می کند تا وارد بازار شود. این تنظیمات ممکن است فقط تا چند دوره جوابگوی مصرف کننده باشد ولی در دوره های بعدی که دستگاه از حالت کالیبره خارج می شود، نیاز به کالیبراسیون مجدد وجود دارد که بهتر است توسط نمایندگی های شرکت انجام پذیرد .

سنسور LM35 طول عمر بالاتری نسبت به سایر سنسورها دارد ولی میزان خطای آن طبق اطلاعات موجود در نتایج آزمایشگاهی 0.5 درجه می باشد که در نمونه سنسورهای سوئیسی SHT کمتر از 0.1 درجه اندازه گیری شده است .

سنسور دستگاه جوجه کشی

بدنه دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند

شرکت بلدرچین دماوند در طراحی و ساخت بدنه دستگاه های جوجه کشی خود، از ورق های گالوانیزه با کیفیت بهره برده است و روشی را به کار گرفته تا خم کاری و برشکاری در آن به نحو احسن انجام پذیرد.

اگر نظر یک متخصص را جویا شوید هرگز نمی تواند راجع به مونتاژ و پیچ کاری آن منتقدانه قضاوت کند اما دوجداره بودن دیواره های آن میتواند نظر منتقدین را جلب نمیاد ، چرا که برای عایق کاری بدنه وسط دیواره ها را با یونولیت پوشش داده اند که بهترین بستر برای تکثیر باکتری و انواع قارچ هاست.

دستگاه اتوماتیک مدل dq150SH

باکتری ها برای رشد به دما و رطوبتی احتیاج دارند که از طریق دما و رطوبتی که برای جوجه کشی اعمال می شود ( 37 درجه سانتی گراد دما و رطوبت 60 الی 70 درصدی برای تکثیر آنها کفایت می کند) برطرف می شود. بعد از چند دوره جوجه کشی، هوایی که در میان این جداره های یونولیتی جریان می یابد، میکروبهای تکثیر یافته را وارد دستگاه می کند که در این صورت، هیچ تضمینی برای سلامت تخم های نطفه دار وجود نخواهد داشت.


زیبایی و ظرافت خاصی در بدنه دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند وجود دارد ولی ظاهر دستگاه، عملکرد بهینه آن را تضمین نمی کند.

درب دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند

گویا طراحی و ساخت درب ماشین جوجه کشی بلدرچین دماوند به صورت انحصاری و مختص این شرکت است چون  از یک شیشه دوجداره لاستیک خور بهره گرفته اند که نه تنها کیفیت خوبی دارد، بلکه از هدر رفت گرما و رطوبت داخل دستگاه هم، جلوگیری می کند علاوه بر آن، شاسی های تعبیه شده در چهارچوب درب دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند، از آلومینیوم است و آنقدر سبک وزن است که با گذشت زمان، فرم اولیه خود را به خاطر عدم سنگینی از دست نخواهد داد.

دستگاه اتوماتیک مدل dq150SH

تنها موردی که در این مدل شیشه ها وجود دارد، استفاده از شیشه های صاف و شفاف به جای شیشه های مات و دودی است چون نمی تواند مانع ورود تشعشعات مضر خورشیدی به داخل دستگاه شود .

بازدهی جوجه کشی در دستگاه های بلدرچین دماوند مناسب می باشد ، البته بیشتر برای جوجه کشی از پرنده هایی همانند مرغ و بلدرچین!

شاید با خود بپرسید چرا؟! این پرنده ها از مقاومت بسیار بالایی در جوجه کشی برخوردارند که در نتیجه این امر نتیجه تبدیل این جوجه کشی نیز مثبت است و راندمان خوبی را خواهد داشت. زمانی که شما با استفاده از یک دستگاه جوجه کشی معمولی از پرنده بلدرچین یا مرغ جوجه کشی کنید می توانید نهایت راندمان را تجربه کنید و نیازی به وجود دستگاه جوجه کشی حرفه ای ندارید.

راندمان جوجه کشی در دستگاه های بلدرچین دماوند

اما زمانی که بخواهید از یک پرنده زینتی یا نژاد خاصی جوجه کشی کنید، خواهید دید که نیازمند دستگاهی حرفه ای هستیدکرد.

طبق تجربه راندمان جوجه کشی یک دستگاه را نباید با جوجه کشی از پرنده هایی همانند مرغ و بلدرچین اندازی گیری کنید ، بلکه بایستی به این موضوع توجه داشته باشید که اگر بخواهید از پرندگان همانند طاووس و از این دست نژاد های خاص جوجه کشی کنید چه راندمانی را خواهید گرفت. در واقع زمانی که یک ماشین جوجه کشی بتواند از پرندگانی همانند طاووس جوجه کشی نماید مشخص می شود این محصول دارای کیفیت و البته دقت فوق العاده بالایی است.

قیمت و امکانات ارائه شده در محصولات بلدرچین دماوند

قیمت و امکانات ارائه شده در محصولات بلدرچین دماوند

قیمت یک دستگاه جوجه کشی بایستی متناسب با عمر مفید ، دقت و الیته میزان راندمان آن در جوجه کشی از پرندگان مختلف باشد. به طور مثال دستگاه های جوجه کشی آرکام از کیفیت و راندمان بسیار بالایی برخوردارند و قیمت آنها نیز به مراتب بیشتر از دیگر دستگاه های جوجه کشی می باشد. در ایران دستگاه های جوجه کشی بسیار تولید میگردند که از این دست میتوان به :

  • دستگاه جوجه کشی هواباتور
  • دستگاه جوجه کشی اندیشه سبز
  • دستگاه جوجه کشی ایران جوجه
  • دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند
  • دستگاه جوجه کشی کاکس ماشین

و ده ها مورد دیگر میتوان اشاره کرد که هرکدام با توجه به توانایی ها و امکاناتی که دارند قیمت دستگاه را مشخص کرده اند.

با یک نگاه کلی به گذشته دستگاه های جوجه کشی و بروز رسانی آنها شاید بتوانید تا حدودی در رسیدن به جواب نزدیک تر باشید ،

توجه به این نکته نیز مهم است که بلدرچین دماوند تا به امروز در طی سالیان سال به ندرت مشاهده شده است که بروز رسانی در ساخت دستگاه های جوجه کشی خود ایجاد کند. دلیل مشخصی نیز در این باره ارائه نشده است.

سیستم رطوبت رسانی

سیستم رطوبت رسانی منسوخ
یکی از معایبی که در دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند هنوز هم موجود می باشد و به روز رسانی نشده است ، سیستم تأمین رطوبت رسان آن می باشد. در دستگاه های قدیمی از رطوبت ساز های التراسونیک (بخار سرد) استفاده میشد. ولی به دلیل معایبی همچون ، ایجاد شوک دمایی و ایجاد آهک در درون دستگاه ، سازندگان حرفه ای ، رطوبت ساز التراسونیک را دستگاه های خود حذف کردند. اما این سیستم هنوز در دستگاه های بلدرچین دماوند مورد استفاده قرار میگیرد .

شانه های جوجه کشی قدیمی

یکی دیگر از مواردی که در دستگاه های جوجه کشی بلدرچین هنوز هم قدیمی است ، شانه های آن میباشد. امروزه توسط نسل جدید شانه ها ، کاربر می تواند انواع تخم های ریز ، متوسط و درشت را در درون آن قرار بدهد. توسط این شانه ها دیگر نیازی به خرید شانه های مخصوص هر تخم نخواهید داشت. ولی در دستگاه های بلدرچین دماوند ناچارید که برای هر اندازه تخم ، شانه های مخصوص آن را خرید کنید.

شانه های جوجه کشی قدیمی
از دیگر قطعات قدیمی و نقصان های موجود در دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند می توان به موتور چرخشی ، نحوه قرار گیری آن و برد دستگاه اشاره کرد. با توجه به قرار گرفتن موتور دستگاه در قسمت پایینی و گوشه ی شانه ، امکان وارد شدن فشار زیاد به این نقطه بالا رفته و در نتیجه خطر خرابی برای موتور افزایش پیدا میکند.

کنترلر

کنترل دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند طی سالیان اخیر دچار تغییرات زیادی نشده اند.

کنترلر غیر هوشمند

جوجه کشی از شتر مرغ

ادعای جوجه کشی از شترمرغ در دستگاه های جوجه کشی معمولی علمی و عملی نمیباشد . به دلیل اینکه تخم شترمرغ در مرحله ی ستر برخلاف دیگر پرندگان که نیاز به افزایش رطوبت دارند ، نیاز به رطوبت گیر دارد ! از سویی دیگر به دلیل ضخامت بالای تخم در محله ی هچر نیز میزان رطوبت بسیار بیشتری نیاز


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه