رفتارهای جنسی در مرغ و خروس

رفتارهای جنسی در مرغ و خروس

در جوجه های با سنین پایین سیستم تولید مثل غیرفعال و خاموش است و با افزایش سن و مرد بلوغ جنسی، رفتارهای جنسی آنها آغاز می شود. یکی از نشانه های بارز در بلوغ جنسی تغییر در رشد تاج است. در زمان بلوغ جنسی این اندام رشد می کند و رنگش قرمز روشن و درخشان می شود؛ البته این تغییرات با تولید هورمون های جنسی امکانپذیر می شود که نشانه فعال شاه اندام های جنسی (تخمدان و بیضه) است و هورمون های مورد نظر را ترشح می کنند. بلوغ جنسی در مرغ وقتی است که اولین تخم را می گذارد.

سن ۱۸ تا ۲۴ هفتگی، یک محدوده سنی در بلوغ جنسی است که بیشتر به ژنوتیپ یا فاکتورهای ژنی بستگی دارد. بیشتر مرغان جوان حتی در پرورش آزاد و حتی موقعی که خروس نباشد رفتارهای بلوغ را ۴ تا ۸ روز قبل از فصل تخم گذاری نشان می دهند.

رفتار مرغ برای تخم گذاری خیلی پیچیده است. مطالعات نشان می دهد فعالیت های اوولاسیون (تخمک گذاری) به نوع آشیانه ای که مرغ در آن قرار دارد ارتباط دارد، طوری که یک آشیانه یا لانه خوب ره آوردش یک تولید بالاست. جفت گیری یک رفتار جنسی با اهمیت است؛ زیرا منجر به باروری مرغ می شوند.

رفتارهای جنسی در مرغ و خروس


خروس فاقد اندام تناسلی یا (Penises) است؛ در عوض در کلوآک یا مخرج خود، برجستگی تکمه مانندی به نام Pupilla که در زمان جفت گیری تلاش می کند آن را برای آزادسازی اسپرم در مقعد یا کلوآک مرغ قرار دهد که گاهی موفق می شود گاهی هم نه مهم است که برای اطمینان از باروری و همچنین افزایش باروری تخم مرغ ها، خروس دسترسی آزاد به مرغ ها داشته باشد.

دوران زندگی مرغ کوتاه و عموماً بین ۵ تا ۱۰ سال است ولی تعداد کمی از آن ها هم هستند که استثناناً تا ۱۵ سال هم زندگی میکنند. پیرترین مرغی که در کتاب گینس ثبت شده، ۱۶ سال عمر کرده و بر اثر سکته قلبی از بین رفته است. گله مرغان تخم گذار در فرآیند تجاری پس از ۶ ماه شروع به تولید و بعد از ۱۲ ماه شروع به افت می کنند. گله جوجه ها گوشتی را در فرآیند تجاری از 6 تا 14 هفته پرورش و نگهداری می کنند و سپس با توجه به نژاد و سایر شرایط نگهداری ، کشتار می کنند.

هورمون های جنسی و نقش آنها در مرغ

سیستم تولید مثل مرغ هورمون هایی دارد که به عملیات تولید مثل کمک می کنند. این هورمون ها عبارت اند از اندروژن، استروژن و پروژسترون. آندروژن عامل رشد تاج و حالت آن است و همچنین در ساختن آلبومین نقش دارد. استروژن عامل رشد پر و بال، بالغ شدن، رفتار لانه سازی، توسعه و رشد اویدا کت است و در تهیه و تدارک مواد غذایی برای تخمدان و اویداکت به منظور تشکیل تخم مرغ تأثیرگذار است. پروژسترون نیز با آندروژن در تولید آلبومین و چگونگی ارسال پیام به غده هیپوفیز برای آزاد سازی هورمون ها موثر است.

وضعیت ژنتیکی مرغ و خروس

مرغ در مقایسه با پستانداران خزانه ژنی کوچکتری دارد؛ اما تعداد کروموزوم های آن بیشتر است. مرغ سیستم ژنی مشخصی نسبت به سایر پرندگان دارد. مرغ ۵ جفت کروموزوم بزرگ، ۵ جفت کروموزوم متوسط و باقی مانده کروموزوم های کوچک هستند. تعداد کل کروموزوم های مرغ ۳۹ – جفت است. در مرغ تعیین جنسیت به طور ژنتیکی و قبل از تخم گذاری انجام می شود. تعیین جنسیت در مرغ مشابه پستانداران نیست. در پرنده ها تعیین جنسیت (مرغ و خروس) با پرنده ماده یعنی مرغ است و خروس در این مورد تأثیری ندارد. در پستانداران مانند انسان نرها هتروزیگوت و ماده ها هموزیگوت هستند؛ بنابراین نرها در تعیین جنسیت دخالت دارند. در پرنده ها، ماده هتروزیگوت و نرها هموزیگوت هستند؛ بنابراین پرنده ماده جنسیت را تعیین می کند.


378 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام من یک خروس دارم که کامل رسیده ولی نمی خونه و مرغ هم نمی گیره ایا مشکلی هست ؟

خروسم دمش هم کج میشه باید چ کنم ؟که خوب بشه دمش ایا سن مرغ برای جفت گیری هم بهم بگید ممنون میشم
وتاج مرغ که کامل رسید چند ساند است و همین طور خروس

سلام، اندازه تاج به نژاد ربط داره نمیشه گفت چند سانت. تو این فصل هم خروس معمولا جفت گیری نمیکنه چون برای فعال شدن سیستم تولید مثلش، 12 ساعت نور لازمه. مرغ و خروس تو سن 5 ماهگی به بالا معمولا بالغ میشن.

سلام من دوتا دونه خروس دارم که یکی از مرغ هایم همش می خواهند با هم جفتگیری کنند ولی مرغ می ترسه ازشون و میره قایم میشه
من چکار کنم خوب بشه

سلام، نگران نباشید جفت گیری میکنه. ترسش به خاطر رفتار خشن خروس هست.
اگه تخم نطفه دار نمیخواهید مرغ رو جدا نگه دارید.

سلام خسته نباشید اگر دو مرغ جفت گیری کنند بیمار هستند و مصرف تخم مرغ آن ها اشکال دارد؟

سلام، خیر بیمار نیستند و مصرف تخم مرغ اینا هیچ مشکلی نداره.

سلام خروسم میخونه ولی مرغ نمی گیره دلیلش چه میتونه باشه

سلام، صبر کنید به مرور یاد میگیره.

سلام خسته نباشید من یه خروس ماشینی دارم ۹ ماهشه که تنها بزرگ شده بدون هیچ مرغ و خروسی کاملا خوب میخونه و تغیه اش هم عالیه وسرحاله رفتارهای جفت گیری هم از خودش نشون میداد اما وقتی براش یدونه مرغ محلی خریدم اولش دعواشون شد الانم اصلا سمت مرغ نمیره وقتی هم باهم میذارمشون تو قفس خروس فقط میخواد از کنارش فرار کنه چیکار کنم که جفت شن؟
ممکنه که اصلا جفت نشن؟؟

سلام، چون تنها بزرگ شده اینطوری رفتار میکنه ولی به مرور درست میشه . اگه یه مرغ و خروس دیگه ای رو ببینه بهتر رفتار جفت گیری رو یاد میگیره.

سلام. من یک مرغ و یک خروس دارم که صاحب چندتا جوجه شدن الان جوجه ها ۴ ماهشون هست ولی همون خروس با جوجه هایی که مرغ هستن به زور جفتگیری میکنه جوجه ها فرار میکنن. آیا باعث آسیب به جوجه های ۴ ماهه نمیشه؟؟

سلام، غیر باعث آسیب جدی نمیشه ولی خوب نیست چون همخون هستن و مشکلات ژنتیکی به وجود میاره این مرغ ها باید با خروس های غیر همخون جفتگیری کنند.

سلام
وقتتون بخیر
ببخشید من یکی از خروسام حدود هفت ماهشه و سه هفتس میخونه و بعضی وقتا موقت انگار گیج میزنه و کج کج میره.
بنظرتون مریض شده؟

سلام، خوندش طبیعیه. تغذیه اش چطوره؟ ممکنه به خاطر کمبود ویتامین باشه.

سلام من یک خروس دورگه لاری_محلی ۱۰ ماهه دارم.وزنش ۲۹۰۰ و قدش هم ۷۰ سانت هست.یعنی یه خروس تمام هست.تا دوماه پیش می خوند.با مرغ ها هم جفت‌گیری می‌کرد.ولی الان هیچی.اصلا نمی خونه اصلا هم با مرغ ها جفت گیری نمیکنه.دلیلش چیه؟تغذیه ش هم خیلی خوبه.جاشم خوبه.

به سوالتون پاسخ دادم.

سلام.من یه خروس دورگه لاری-محلی ۱۰ ماهه دارم که قبلا اواخر تابستون و دوماه اول پاییز می خوند‌.با مرغ ها هم جفت گیری می‌کرد.ولی الان نه می خونه نه جفت گیری میکنه.مرغ ها هم الان یه ماهه که تخم نمیزارن.دلیلش چیه؟وزنش هم ۲کیلو و ۸۰۰ گرم هست یعنی سنگینه.از مرغ ها هم سنگین تره.با مرغ ها هم سنه.

سلام، طبیعیه. اینا سیستم تولید مثل شون بستگی به نور داره الان هم که طول روز خیلی کوتاهه و نور کافی نیست. اگه بالای 13 ساعت نور بهشون برسه چه طبیعی چه نور لامپ اون موقع هورمون لازم برای شروع فعالیت های جنسی ترشح میشه خروس ها جفت گیری میکنند و مرغ ها هم تخم میزارن. البته به دما ، رطوبت و شرایط محیطی هم ربط داره این موضوع.

نه متأسفانه. نور کافی بهشون نمیرسه.ما تو یه منطقه کوهستانی زندگی می کنیم.بخاطر همین هوا خیلی سرده و طول روز هم خیلی کمه.می دونم که نمیشه😂فقط می خوام بدونم که تاثیر منفی روی سلامتیشون نداره؟یعنی بهار دوباره به حالت نرمال بر می گردن؟

یه سرپناه براشون درست کنید تا جاشون گرم باشه. اگر همون منطقه بزرگ شده باشند به آب و هواش عادت دارند مشکلی پیش نمیاد و فصل بهار دوباره فعال میشن.

الان بخاطر سرمای ۳ درجه فضا شون رو کمتر کردم که گرم تر بشه.

سلام
من یک خروس دارم هم کاکلی هم پاپر
ودو روزه براش مرغ محلی خریدم خروس دور مرغ میچرخه ولی مرغ وای میسته و نمیخوابه میخوام بدونم جفت میخورن

سلام، تو این مواقع خروس خودش بر روی مرغ سوار میشه تا مرغ بخوابه. صبر کنید حتما جفت گیری میکنه باهاش.

سلام خروس من شش ماه از تخم در اومده ولی نمی خونه وجفت گیری نمی کنه

سلام.من دوتا مرغ و خروس مرندی دارم اینا باهم بزرگ شدن و خوب بودن الان یه مدته خروس میخواد جفت گیری کنه مرغ یا فرار میکنه یا جیغ میزنه الان به نقطه ای رسیده مه مرغ کنار خروس غذا نمیخوره و فرار میکنه به سمت خونه من باید چیکار کنم؟

سلام خروس من پنج ماهه به دنیاامده ولی نمی خونه وجفت گیری نمی کنه

سلام من یه مرغ ۸ ماهه و اولین بارشه شروع به تخم گذاری کرده خروس هم دارم ولی چرا مرغم کرچ نمیشه باید چی بهش بدم

سلام مرغ من چند روزه که تخم نمی زاره وپر هاشم می ریزه لطفاراهنمایی کنید

سلام سن بلوغ خروس سفید؟

سلام، بین 5 الی 6 ماه.

سلام من یک مرغ و یک خروس دارم الان ۵ ماهشونه ولی نه کاکل در اوردن نه خوب بزرگ شدن من بهشون خوب غذا میدم اما بزرگ نمیشن چیکار باید بکنم

سلام، بستگی به نژاد داره برخی نژادها دیر رشد میکنند. همچنین در ماه اول باید حسابی پروتئین دریافت کنند وگرنه رشد کندی خواهند داشت. غذاشون چیه؟

اصلاح میکنم این ۲تا مرغ تخم نمیگذارند

سلام من ۲تا مرغ دارم که تخم میگذارند و ۳تا جوجه ۵،۶ ماهه دارم آیا برای تخم گذاری نیاز به خروس است؟اگر خروس بیاد اون جوجه ها رو نمیزنه یکی از این مرغا هی پر این یکی مرغو میکَنه و گاهی سر غذا ۲تا از جوجه ها رو میزنه من باید چیکار کنم؟

سلام، خیر نیازی به خروس نیست. دعوا سر غذا طبیعی است غذای بیشتری بهشون بدهید یا بصورت جداگانه

سلام من ۲ تا خروس دارم که ۶ ماهه هستن میخواستم بدونم کی به سن بلوغ میرسند و آواز میخوانند

سلام، تا الان دیگه باید به سن بلوغ رسیده باشند. نژادشون چیه؟

نژادشون رو نمیدونم

سلام من دوتا جوجه خروس دارم ۶ ماهه هست مرغ هم خریدیم ولی جفت گیری نمیکنه و اصلا عکس العمل نشون نمیده

سلام، باید نور کافی یعنی بالای 12 ساعت بهشون بخوره تا سیستم تولید مثلشون فعال شه.

سلام من دو تا جوجه داشتم الان دوتاشون خروس شدن میخواستم ببینم اینا که مرغ ندارن واسشون مشکل جدی ایجاد میشه؟ نمیدونم چیکار کنم

سلام، خیر مشکل جدی ایجاد نخواهد شد.

سلام
دوتا خروس دارم وبه تازگی دوتا مرغ خریدم ولی اصلا جفت گیری نمیکنن علت چیه؟

سلام، دو تا خروس برای دو تا مرغ زیاده یکی از خروس ها باید حذف بشه. باید صبر کنید جفت گیری میکنند.

سلام ما چندین سال مرغ و خروس داریم و قبلا بطور طبیعی هم تخم گذاری داشتند و هم کوپ میومدند و جوجه تشکیل میدادند اما چندسال هست که نه تخم مرغ میگذارند ونه اینکه جوجه تشکیل میدند و مرتب مرغ و خروس را عوض کردیم یعنی که اون قبلی ها را فروختیم و جفت جدید گرفتیم میشه بفرمایید علت چیه البته قبلا منزل ما تو کوچه بود و طبیعتشون تغییری نکرده بود و از وقتی که خیابون روبروی خونه مون احداث شده به اینصورت شده احتمال داره این علتش باشه؟

سلام،ترس و استرس باعث کاهش باروری و حتی قطع تخمگذاری مرغ میشه. بهتره جاشون ارام و ساکت باشه و همچنین تغذیه شون رو با ویتامین هایی مثل ویتامین a , e تقویت کنید. در ضمن به نور هم بستگی داره 14 الی 16 ساعت نور باید بهشون برسه.

خروسی که یکبار به مرغ جفت گیری میکند درچند تخم گزاری تخم نطفه دارخواهد بود

سلام، اطلاعی ندارم.

من یه خروس دلرم تنهاست همش با دمپایی جفت گیری میکنه چه کارش کنم ؟

سلام، طبیعیه باید مرغ کنارش باشه.

خروس من 3 ماهه اس اونم با دمپایی جفتگیری میکنه

سلام خسته نباشید من یه خروس داشتم براش مرغ خریدم والان یک هفته گذشته وخروسم با مرغ جفت‌گیری نکرده و فقط بهش میزنه باید چیکار کنم

سلام، باید صبر کنید اگه زیاد نوکش میزنه جداشون کنید.

ببخشید ریش خروس که کنده شده دوباره بلند میشه مثل اولش شکل بگیره؟

نمیدانم.

الان هم بهم چسبیده شدن خونش خشک شده تقریبا ولی خیلی خون ازش رفت،خروس هم کم خونی میگیره بخاطر خونریزی؟اگه میشه برای جبران خون از دست رفتش چی بهش بدم؟

سلام، میتونید از دامپزشکی ها قطره آهن یا قرص آهن مخصوص طیور تهیه کنید. عرق کاسنی هم برای درمان کم خونی پرنده ها مفید هستش. 3 روز در هفته کمی عرق کاسنی تو آبخوریش حل کنید.

سلام ببخشید ریش خروس ما توی دعوا با یه خروس دیگه کنده شده فقط یه ذره ازش مونده و متاسفانه از اونجایی که دو لبه به هم وصل هستن پاره شده،برای جلوگیری از خونریزیش چیکار کنم؟برای عفونتشم بتادین زدم بهش ولی اگه میشه راهنماییم کنید

سلام، پودر زردچوبه برای بند اوردن خونریزی طیور مناسب هستش. از پودر بنداورنده خون نیز میتونید استفاده کنید.

سلام من دوتا جوجه رنگی داشتم باهم بزرگ شدن ولی الان که خروس شدن باهم میجنگند.چیکار کنم ؟

سلام، دعوای خروس ها بیشتر به خاطر غذا و یا قلمروطلبی هست. باید فضای بیشتری در اختیارشون قرار بدهید.

والا حیاط بزرگی داریم دوتا مرغ داریم دو تا هم اردک که همشون باهم از بچگی بزرگ شدن.همشون چهارماهه هستن.تا دیروزم خروس هام خوب بودن باهم ولی امروز دیدم بدجور دعوا میکنند.

اگه دعواشون ادامه داره باید جداشون کنید. نژاد لاری که نیستن؟

خیر لاری نیستن.از اون جوجه های رنگی بودن

سلام وقت بخیر مرغهای محلی وقتی میخوان تخم بذارن هضم غذاشون دچار مشکل میشه؟من یه مرغ دارم امروز اولین تخم خودشو گذاشت ولی از روز قبل از اینکه تخم بذار غذاشو خوب هضم نمیکنه،این میتونه علتش تخم گذاریش باشه؟

سلام، ربطی نداره. سنگریزه بهشون بدین تا خوب هضم بشه. ممکنه ترشح اسید معده ش کم شده باشه البته عفونت گوارشی هم باعث میشه که غذا خوب هضم نشه.

سلام من ۳ ماه ۶ تا جوجه سه تا خروس سهتا مرغ خریدم الان دوتا خروس و یه مرغ موندن فقط خروسام یکیش بزرگتره ولی هنوز کاکل نداره و جیک جیکش کافت شده اما اون دو تا جوجه ان و به هم عادت کردن کی جف گیری میکنن

سلام، از 5 ماهگی به بعد یا کمی زودتر از آن

من یه خروس۵ ماه دارم صدای مرع در میاره ،آیا دو جنسه حساب میشه؟؟؟؟

خیر دوست عزیز 😂

منم اینطور خروسی دارم

سلام ببخشید من یک خروس درام محلی خودم بزرگش کردم خروس ۴ماه یک تازگی خریدم باید جفت گیری می کنند

سلام، یعنی با هم جفت گیری میکنند؟ این موارد به ندرت پیش میاد. ایا مرغ ندارین؟

سلام من یه خروس ماشینی و مرغ محلی دارم تا دو ماهگی خیلی خوب غذا میخوردن ولی یه دفعه دیگه غذاشون بشدت کم شد و دیگه نمیخوردن الان دو ماه و نیمه که خودم غذا میذارم دهن شون دیگه خودشون اصلا غذا نمیخورن چه راهی هست که دوباره خودشون شروع کنن به غذا خوردن؟بعد خروسم با دمپایی حالت جفت گیری رو داره و حتی بعضی وقتها یه مایع سفید رنگ هم ازش میریزه اما با مرغم جفت گیری نمیکنه دلیلش چیه؟

سلام، کم شدن اشتها در بیشتر موارد نشانه بیماری است. باید علائم بیماری به خوبی در مرغ و خروس شما بررسی بشن. هویچ رنده شده اول صبح بهشون بدین تا اشتهاشون تحریک بشه. همچنین مولتی ویتامین هم باعث تحریک اشتهاشون میشه.
خروس شما به تدریج جفت گیری با مرغ رو یاد خواهد گرفت.

سلام من یه خروس ماشینی با یه مرغ محلی دارم که جفتشون ۴ و نیم ماهه هستن و خروسمون تقریبا صداش کامل شده و تاجشم بزرگ شده نشانه های بلوغ رو داره اما با مرغ جفت گیری نمیکنه،اما مرغمون رو که پیش یه خروس محلی دیگه انداختیم توی دو روز پشت سر هم دوبار باهاش جفت گیری کرد،سوال اول اینکه مرغمون کی تخم میذاره و سوال دوم اینکه چرا خروسمون جفت گیری نمیکنه با مرغ؟

سلام، مرغ های محلی در سن 5 الی 6 ماهگی تخمگذاری میکنند. یه مدت اون خروس رو پیش بقیه مرغ و خروس ها تون نگه دارید. اگه خروس های دیگه با خروس ماشینی شدیدا درگیر میشن جداش کنید.

سلام من یه مرغ لاری دارم حدود یک ساله و تا حالا جفت گیری نکرده با خروسم ، اما سال قبل تخم میذاشت، امسال تو لَک رفته و پرهاش میریزه و شروع به تخم گذاری نکرده ، اما یه چیزی نظرم و جلب کرده و اینکه روی پای من میشینه و مثل خروس با شلواری که تو پای من هست (فکر میکنه مرغ) و حالت جفت گیری رو انجام داده ، مثل خروس ها دور من میچرخه و بالش و میاره پایین ، من چیکارش کنم؟ ممکنه دو جنسه باشه حیوون من؟

سلام، نمی دانم تا حالا چنین چیزی نشنیدم و ندیدم، بسیار جالب بود.

منم یه مرغی دارم همش میاد رو پام میشینه
چسز جالبی نیست
مرغا عاطفین

سلام برای خروسم یه مرغ خریدم و باهم کنار نمیان خروسم تا حد مرگ مرغرو نوک میزنه چ کار کنم باهم دوست شن

سلام، بهتره تا یه مدت جداشون کنید.

سلام من میخوام مرغ بخرم یه مرغ زینتی بخرم یا مرۼ معمولی و تخم های مرغ زینتی چقدرع؟

سلام، باید به فروشنده های مربوطه مراجعه کنید اطلاعی در این باره ندارم.

ما ۴ تا مرغ داریم، تقریبا ده روز هست که یک خروس گرفتیم براشون.
مرغها همه میریزند سر خروس و بدبخت رو میزنن و زخمی میکنن.
میترسیم بمیره خروس.
جاشون رو فعلا جدا کردیم. چیکار کنیم نزنن خروس رو و بهم عادت کنند

سلام، ایا سن خروس کمتر از مرغ ها هستش؟ خروس به بلوغ رسیده یا نه؟

با سلام. من یه مرغ دارم هفت ماهه خروس حین جفت گیری سرشو زخمی کرده و بهش ضربه وارد کرده و الان مرغم حتی نمیتونه راه بره و به دمبش تکیه میکنه روز اول هم حالش خیلی بد بود چیکار کنم براش که بتونه‌ مثل قبل سلامتیشو به دست بیاره؟ متشکرم

سلام، برای بهبود زخم هاش پماد تتراسایکلین بهش بزنید. تغذیه مرغ رو هم تقویت کنید تا جون بگیره.

از اون روز تا الان مثل پنگوئن راه میره و میترسم عفونت بگیره چه دارویی استفاده کنم که وضعش مثل قبل بشه.خیلی متشکرم از پاسخگوییتون

اگه زخم داره رو زخم هاش اسپری تتراسایکلین بزنید.

زخم نداره مثل پنگوئن ایستاده‌ راه میره‌‌ و نمیتونه مثل قبل راه بره🐧😔

ببرش دامپزشک، باید از نزدیک معاینه بشه.

سلام همین جوجه خروس ۳ماهم تو خونه نگه میداشتم و ۲روزه براش قفس خریدم با جوجه های فامیلامون گذاشتمشون تو قفس اون جوجه ها شبا میخوابن ولی جوجه من شبا نمیخوابه هعی به این و اونور قفس میپره که بیارمش بیرون که بیاد خونمون بخوابه اخه قبلا تو خونه نگه میداشتم عادت کرده بود واقعانمیدونم چیکار کنم تو قفس بزارم یا خونه …
.
یه سوال دیگه من قفس گذاشتم حیاطمون و توحیاط موش داریم میگم به جوجه ها اسیب میزنه جوجه ها بزرگن یکیش ۵ماهشه جوجه خودم ۳ماهشه و دوتا جوجه های دیگه ۲ماهشونه تقریبا… بهشون که اسیب نمیزنه؟

سلام، جوجه شما هنوز به محیط قفس عادت نکرده به خاطر همین بی تابی میکنه. در مورد موش هم تنها ضرری که داره این که باعث بیماری شون میشه چون ممکنه به انگل یا عامل بیماری آلوده باشه.

سلام الان یه چیزی دیدم کرک پرم ریخت. من یه جوجه گرفته بودم با کلی مراقبت بزرگش کردم . خروسه کاکلش و اینا درومده ولی هنوزم کوچیکه . چون خودم بزرگش کردم همش دوروورم میپلکه و از سر و کولم میره بالا . الان یه دفه اومد کف دستم نشست هی خودشو تکون تکون میداد فک کردم مثه همیشه ش ک مثلا بازی کردنش بودو چنگ میزد داره بازی میکنه ک یهو یه مایع سفید رنگ ازش زد بیرون 😐 انقده بدم اومد ازش ک خدا میدونه😐

سلام من جوجه خروس ۳ماهه داریم بعد وحشی شده یعنی دست پارو نوک میزنه من جوجمو تو خونع نگه داری میکنم یه دفعه به دستم یا پا نوک میزنه

سلام، مرغ و خروس نسبت به زخم و گوشت حساس هستند و دوست دارند بهش نوک بزنند. حتی ممکنه دچار خودخوری هم بشن. البته رفتار خروس شما ممکنه به خاطر غریزه طبیعی اش باشه.

سلام من یه مرغ با ۶ تا جوجه 2/5 ماهه دارم که تازه یه خروس ۸ ماهه آوردم پیششون مرغه همش خروس رو میزنه خروسمم اصلا صدا نمیکنه و جفت گیری هم نمیکنه مرغمم 2یا۳ساله هستش میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

سلام من یه مرغ ۴ یا ۵ ساله و ۶ تا جوجه دو و نیم ماهه دارم تازه یه خروس ۸ ماهه آوردم پیشش مرغه خروس رو میزنه میترسم خروس بمیره چیکار کنم؟

سلام، مرغ تون به خاطر قلمروطلبی و محافظت از جوجه ها خروس رو میزنه. یه مدت به تنهایی از خروس نگهداری کنید تا جوجه ها مستقل بشن. غذا و اب کافی در اختیارشون قرار بدهید.

سلام وقت بخیر
هشت تا مرغ داریم و چهار تا خروس از نژاد های برهما و مرندی متاسفانه بدلیل اینکه خروس ها زیاد جفت گیری میکنند تمام مرغ ها پرهای کمرشون ریخته و کچل شدن چه راه حلی برای کم شدن تعداد دفعات جفت گیری خروس ها وجود داره؟

سلام، تعداد خروس های گله شما زیاده برای این تعداد مرغ حداکثر دو خروس کافیه.

سللم خسته نباشید
وقتتون بخیر
من خروس لاری دارم خب یک‌ساله هستش
پیش مرغ نبوده تازه گذاشتم پیشش سوار نمیشد فقط دورش میچرخید
درحالیکه مرغ بهش پا میداد قشنگ
چیکار کنم بنظرتون سوار بشه خروس لاری دارم
ممنون میشم اگه جواب بدین

سلام، به مرور یاد میگیره خروس دیگه ای نیست که پیششون باشه؟

نه والا همین یه خروس رو دارم
چیکار کنم نظرتون؟
بنظرتون سوار میشه؟

مرغ رو بصورت ساکن زیر خروس بگیرید تا یاد بگیره

خروس از چند ماه گی آواز میخوانند

سلام، هر وقت که بلوغ بشه معمولا 4.5 ماهگی به بعد

خروس من دوماه و نیمه هست قشنگ ميخونه کاکلی در اومده تازه با دمپایی هم جفتگیری میکنه لازمه مرغ بخرم براش

سلام، هنوز زوده براش نمیتونه تخم ها رو بارور کنه معمولا از 4.5 ماهگی به بعد قدرت تولید مثل پیدا میکنند.

سلام من یه خروس لاری یکساله دارم و یه جوجه مرغ لاری چهار ماهه،وقتی تو حیاط آزادن با همدیگه دوستن و خروس نمیزنش ولی وقتی داخل قفس میگذارمشون جوجه از خروس می‌ترسه و وحشت می‌کنه ازش و خروس میخواد باهاش جفت گیری کنه،تا کی باید جدا باشند باید چیکار کنم؟

سلام، مرغ لاری شما تا یک و نیم ماه دیگه بالغ میشه و تخمگذاری میکنه. اگر امکانش رو دارید فضای بیشتری بهشون بدهید تا مرغ دچار استرس نشه.

سلام خروسم 2ماه است که به سن بلوغ رسیده جفت گیری می کنه ولی نمی خونه

سلام، مشکلی نیست ممکنه یکم طول بکشه

اخه یکماه پیش می خوند الان نمی خونه

سلام مرغ من چندروزکه تخم گزاریش کم شده ورفتارخشن شده وهی میشینه روی تخم

سلام، نشانه کرچ شدن هستش اگه تخم نطفه دار دارید میتونید جوجه کشی طبیعی مرغ انجام بدین.

تماس با کارشناسان فروش کارخانه