رفتارهای جنسی در مرغ و خروس

رفتارهای جنسی در مرغ و خروس

در جوجه های با سنین پایین سیستم تولید مثل غیرفعال و خاموش است و با افزایش سن و مرد بلوغ جنسی، رفتارهای جنسی آنها آغاز می شود. یکی از نشانه های بارز در بلوغ جنسی تغییر در رشد تاج است. در زمان بلوغ جنسی این اندام رشد می کند و رنگش قرمز روشن و درخشان می شود؛ البته این تغییرات با تولید هورمون های جنسی امکانپذیر می شود که نشانه فعال شاه اندام های جنسی (تخمدان و بیضه) است و هورمون های مورد نظر را ترشح می کنند. بلوغ جنسی در مرغ وقتی است که اولین تخم را می گذارد.

سن ۱۸ تا ۲۴ هفتگی، یک محدوده سنی در بلوغ جنسی است که بیشتر به ژنوتیپ یا فاکتورهای ژنی بستگی دارد. بیشتر مرغان جوان حتی در پرورش آزاد و حتی موقعی که خروس نباشد رفتارهای بلوغ را ۴ تا ۸ روز قبل از فصل تخم گذاری نشان می دهند.

رفتار مرغ برای تخم گذاری خیلی پیچیده است. مطالعات نشان می دهد فعالیت های اوولاسیون (تخمک گذاری) به نوع آشیانه ای که مرغ در آن قرار دارد ارتباط دارد، طوری که یک آشیانه یا لانه خوب ره آوردش یک تولید بالاست. جفت گیری یک رفتار جنسی با اهمیت است؛ زیرا منجر به باروری مرغ می شوند.

رفتارهای جنسی در مرغ و خروس


خروس فاقد اندام تناسلی یا (Penises) است؛ در عوض در کلوآک یا مخرج خود، برجستگی تکمه مانندی به نام Pupilla که در زمان جفت گیری تلاش می کند آن را برای آزادسازی اسپرم در مقعد یا کلوآک مرغ قرار دهد که گاهی موفق می شود گاهی هم نه مهم است که برای اطمینان از باروری و همچنین افزایش باروری تخم مرغ ها، خروس دسترسی آزاد به مرغ ها داشته باشد.

دوران زندگی مرغ کوتاه و عموماً بین ۵ تا ۱۰ سال است ولی تعداد کمی از آن ها هم هستند که استثناناً تا ۱۵ سال هم زندگی میکنند. پیرترین مرغی که در کتاب گینس ثبت شده، ۱۶ سال عمر کرده و بر اثر سکته قلبی از بین رفته است. گله مرغان تخم گذار در فرآیند تجاری پس از ۶ ماه شروع به تولید و بعد از ۱۲ ماه شروع به افت می کنند. گله جوجه ها گوشتی را در فرآیند تجاری از 6 تا 14 هفته پرورش و نگهداری می کنند و سپس با توجه به نژاد و سایر شرایط نگهداری ، کشتار می کنند.

هورمون های جنسی و نقش آنها در مرغ

سیستم تولید مثل مرغ هورمون هایی دارد که به عملیات تولید مثل کمک می کنند. این هورمون ها عبارت اند از اندروژن، استروژن و پروژسترون. آندروژن عامل رشد تاج و حالت آن است و همچنین در ساختن آلبومین نقش دارد. استروژن عامل رشد پر و بال، بالغ شدن، رفتار لانه سازی، توسعه و رشد اویدا کت است و در تهیه و تدارک مواد غذایی برای تخمدان و اویداکت به منظور تشکیل تخم مرغ تأثیرگذار است. پروژسترون نیز با آندروژن در تولید آلبومین و چگونگی ارسال پیام به غده هیپوفیز برای آزاد سازی هورمون ها موثر است.

وضعیت ژنتیکی مرغ و خروس

مرغ در مقایسه با پستانداران خزانه ژنی کوچکتری دارد؛ اما تعداد کروموزوم های آن بیشتر است. مرغ سیستم ژنی مشخصی نسبت به سایر پرندگان دارد. مرغ ۵ جفت کروموزوم بزرگ، ۵ جفت کروموزوم متوسط و باقی مانده کروموزوم های کوچک هستند. تعداد کل کروموزوم های مرغ ۳۹ – جفت است. در مرغ تعیین جنسیت به طور ژنتیکی و قبل از تخم گذاری انجام می شود. تعیین جنسیت در مرغ مشابه پستانداران نیست. در پرنده ها تعیین جنسیت (مرغ و خروس) با پرنده ماده یعنی مرغ است و خروس در این مورد تأثیری ندارد. در پستانداران مانند انسان نرها هتروزیگوت و ماده ها هموزیگوت هستند؛ بنابراین نرها در تعیین جنسیت دخالت دارند. در پرنده ها، ماده هتروزیگوت و نرها هموزیگوت هستند؛ بنابراین پرنده ماده جنسیت را تعیین می کند.

62 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

چه جاااااللللبببببب😂😍

سلام
آیا دو پرنده از دو نوع مختلف را می توان بدون دخالت انسان و فقط به واسطه اینکه در یک قفس هستند تلقیح نمود
مانند هم قفس کردن کبک و بلدرچین

بستگی به حیوانات است

آره

سلام من نزدیک دوماهه خروسمو با یک خروس جدید عوض کردم خروس جدید اصلا رفتاری مثل جفت گیری نشون نمیده باید چکار کنم

با سلام ، چاقی و سن بالا در بیشتر نژادها باعث می شود که خروس علاقه کمتری به فعالیت جنسی از خود نشان دهد. سن و وزن پرنده خود را بررسی کنید. همچنین شرایط محیطی مانند نور و کیفیت تغذیه بر این امر تأثیر گذار می باشند. از دان های مقوی به مقدار کم نیز استفاده کنید تا سطح انرژی و فعالیت جنسی خروس شما افزایش پیدا کند.

سلام
ایا حالت تاج خروس تاثیری در فعالیت جنسی آن دارد؟

با سلام ، بله. تمایل مرغ ها برای جفت گیری به خروس هایی که تاج بزرگتر و رنگ قرمز روشن تری داشته باشند، بیشتر است.

سلام من یه خروس دارم و سه تا مرغ شش ماهشونه.جدیدا خروسم تاج و غب غبش خیلی سریع بزرگ شدن.امروز دیدم دنبال بقیه می کنه بعد با نوک می زنه پس گردنشون.یا می پره روشون.یه بارم پرید رو یکیشون پس گردن مرغمو گرفت و کشید.عادیه؟یا اینکه ببرم بفروشمش.

سلام من یه مرغ دارم هشتهشت ماهه هست تاجش یکمی بزرگ شده پسش گشاد شده خروس دوسه بار به زور باهاش جفت گیری کرده اجازه نمیده فقطفقط
این دوتارو دارم یه مرغ یه خروس اگه به تخم بیاد خودش اجازه میده
تغذیه عالی داره چرا تخم نمیزاره

با سلام، معمولا در فصل پاییز و زمستان به دلیل کمبود نور و کوتاه بودن طول روز، مرغان خانگی تخم نمیذارن، نور کافی به مدت 15 ساعت، تغذیه مناسب و دمای مطلوب برای تخم گذاری مرغان ضروری است. شما نیز این موارد رو رعایت کنید و صبر داشته باشید تا مرغ شما آماده تخم گذاری باشد.

خروس من سه کیلو هست هشت ماهه هست به نظر شما برای جفت گیری لاغر. کنم

سلام به نژاد آن بستگی دارد اگر وزن خروس سنگین باشد عمل جفت گیری با موفقیت انجام نخواهد گرفت.

سلام
یه خروس با تاج vشکلپاپر دارم ترکیب سلطان و لهستانی چرا با مرغ محلی جفت نمیشه مرغ ها ازش فرار میکنن؟ تازه خریدم
لطف کنید جواب بدین

با سلام اجازه دهید به یکدیگر عادت کنند. چند روزی صبر کنید.

سلام یه خروس دارم مرغ نمیگیره لطفا راهنمایی کنید

با سلام، تغذیه خروس باید قوی و انرژی زا باشد از دان ها و غذای مقوی و هم چنین مولتی ویتامین ها استفاده کنید. پاها و بدن خروس را بررسی کنید که زخم نداشته باشد. در ضمن برخی از خروس ها تمایلی به جفت گیری ندارند و هر چه سریعتر این نوع خروس ها باید از گله جدا شوند.

سلام
من نود تا مرغ محلی تخمگذار دارم که تازگیا مرغ میزارن ولی سه هفته میشه که روزی سه تا یا چهار تا تخم میزارن ، چرا همشون به تخم نمی افته ، این عادیه یا ن باید همگی باهم به تخم گذاری می افتادن . همسن هستن.
ممنون از لطف شما

با سلام، در فصل زمستان بیشتر مرغان تخم گذار به دلیل کمبود نور دریافتی و یا جیره غذایی ضعیف و یا تولک رفتن فرایند تخم گذاری را متوقف میکنند. برای تخم گذاری در فصل پاییز و زمستان مرغ ها باید حداقل 14 ساعت نور دریافت کنند و همچنین جیره غذایی آنها مقوی باشد. دمای محیط نگه داری هم باید به اندازه کافی گرم باشد.

سلام من یه خروس دارم ک بابلدرچین جفت گیری میکنه و نمیخونه نمیدونم سنش کمه یا مشکل داره

سلام…ایا یه خروس از یه نژاد مثل سلطان با یه مرغ از یه نژاد دیگه هم میتونن جفت گیری کنن یا نه…ممنون

سلام، بله

سلام یک خروس لهستانی دارم بی حال شده دون نمیخوره ولی خودش آب می خوره .غذا بهش می دم ولی جون نمیگیره. همچیش خوبه فقط گاهی احساس می کنم خوب نمیبینه . میبینه اما فرار نمیکنه . به دون نوک میزنه ولی نمیخوره . قبلا دنبال مرغا می کرد الان طرفشون میره ولی خیلی تلاش نمیکنه . الان 10 روزه جاشو عوض کردم آوردمش توی خونه . سرو گردنش هم صاف هست . نه آبریزش داره نه خس خس سینه . نمیدونم چی شده اصلا دون نمیخوره . دونش بیشتر گندم هست .میشه راهنمایی کنید ؟ ممنون

باسلام، به دامپزشک مراجعه نمایید تا پرنده شما از نزدیک بررسی شود.

سلام من ی خروس خریدم برا قربانی بعد ب چند نفر نشون دادم بعضیها میگن مرغ.
راه تشخیص مرغ از خروس چیه و احتمال داره دو جنسه باشه.ممنون

با سلام، پر مرغ نسبت به پر خروس در قسمت قاعده، کرک بیشتری دارد. صدای مرغ و خروس نیز با یکدیگر کمی متفاوت است. در ضمن مرغ دو جنسه وجود ندارد.

بسیارعالی واموزنده بود🐦🙏🙏🙏💗🐦🐦

بسیااااارعاااالی واموزنده بود

سلام.یه جوجه گرفتیم الان خروس شده …تاجش خیلی خیلی بزرگ شده ..خیلی غیر عادی …طفلی توی بینایی از یه چشم اصلا مشکل پیدا کرده…میشه تاجشو کوتاه کرد؟ اگه بله ….خیلی درد داره؟ پرنده رو بیهوش میکنن؟

با سلام، اصولا در مرغ داری ها در روزهای اول تاج خروس رو قطع می کنند. بعد از بلوغ تاج خروس ها رشد بیشتری دارد و قطع آن نیز همراه با خونریزی بیشتری خواهد بود. بهتر است برای مشاوره و راه حل به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام من 9تامرغ سلطان دارم4تاخروس ولی مرغهانمیزارن خروسهاپشتی بکنن تخمهاشون نطفه دارنمیشه لطفاراهنمایی کنیدممنون

با سلام، معمولا مرغ ها، خروسهایی را که توانایی داشته باشند برای جفت گیری انتخاب میکنند. شما می بایست یک خروس بهتر در بین گله رها کنید.

سلام
خروس و مرغی دارم که از بچگی با هم بزرگ شدن الان 9ماهشونه خروس زیاد با مرغ جفت گیری میکنه میترسم مرغ آسیب ببینه اگه 2تا مرغ اضافه کنم دعوا بیماری و کانیبالییسم به وجود نمیاد

با سلام، خیر هیچ مشکلی پیش نمیاد. در گله های پرورش معمولا به ازای هر سه یا چهار مرغ یک خروس در گله رها میکنند.

سلام ایا میشه مرغ و خروس از یک نسل را باهم جفت کرد و جوجه کشید مشکلی نداره مرغ و خروس خواهر بادر باشند مثلا؟؟؟

با سلام، بهتر است که اینکار را انجام ندهید. زیرا باعث اختلالات ژنتیکی و تولید جوجه های ضعیف و ناقص می شود.

سلام من مرغم خونریزی از مقعد داره و جفت گیری هم نداشته حدودا ده روز ..علتش چیه ؟پیش گله مرغ ها هم نبوده

با سلام، عفونت روده و یا بزرگ بودن اندازه تخم می تواند دلیل این خونریزی باشد. اگر پرنده اسهال سبز دارد کمی به او ذغال فعال شده مخصوص بدهید.

با سلام بنده یک جفت مرغ و خروس دارم که جوجه های یک جفت مرغ و خروس هستند یعنی خواهر و برادر اند آیا برای جوجه های اونها مشکلی پیش میاد مثل اختلالات کروموزومی و ژنی

با سلام، بله در بیشتر این نوع موارد جوجه ها دچار مشکلات و نقص های فیزیکی شده و یا بیش از حد ضعیف می باشند.

ممنون از لطفتون سپاس گذارم

سلام من یه مرغ ویه خروس منیاتوری دارم
مرغه اول ۱۱ تا تخم کرد و کرچ شد .ولی الان ۱۳ تا تخم کرده دوهفته ای هم هست که تخم نمیکنه وکرچ هم نیست
چیکار کنم کرچ بشه

با سلام، مرغ انتخابی شما برای جوجه کشی مناسب نبوده است. بهتر بود اول با تخم های مصنوعی پرنده رو امتحان می کردید. در ضمن به زور نمی توان مرغ را کرچ نمود. هر چند برخی از دامپزشک ها با تزریق هورمون پرولاکتن مرغ را برای کرچی آماده میکنن.

من یه مرغ دارم یکی دیگه ام دارم از کجا بفهمم کدوم خروسه

سلام
خروس من از نظر جثه نصف مرغ ایا اینا می تونن جوجه دار بشن یا نه؟
جفت گیری انجام میدم
ولی نمی دونم درسته یا نه؟
سوال دوم
مرغم پرهای گردنش همیشه سیخه، مریض که نیست؟

1- درصد تخم های نطفه دار حاصل بسیار پایین خواهد بود. زیرا خروس به درستی قادر به جفت گیری و کنترل مرغ ها نخواهد بود.
2- اگر علائم دیگری ندارد خیر مشکلی نیست.

سلام .یه خروس و دوتا مرغ دارم .یکی از مرغها به خروس اجازه جفتگیری نمیده و مثل خروسها حالت تهاجمی میگیره .طوریکه خروس ازش فرار میکنه الانم حدودا ۷ ،۸ ماهشونه .باید چیکار کنم ؟ و مرغ دومم تخم نمیکنه .

سلام
من دو تا مرغ دارم
یکیشون وقتی اونیکی می خواد تخم بذاره کله محلرو میذاره رو سرش خیلی سروصدا میکنه
نمی دونم میترسه یا نه
اون یکی عینه خیالشم نیست,

سلام من یه مرغ هفت ماه دارم که خروسم اونو می زنه با نوکش به پشت مرغم ضربه می زنه و مرغم هم فرار می کنه نمی زاره که خروس بره روش چرا دلیلش چیه و بهم بگو که چطور اشکال رو رفع کنم

با سلام، به صورت طبیعی خروس ها مخصوصا در زمان جفت گیری رفتار خشنی دارند. ولی اگر خروس مبتلا به عارضه کانی بالیسم باشد بهتره که اونو جدا کنی و یه مدت در محل کم نور و با دمای مناسب و خنک و به دور از استرس نگه دارید.

سلام من یه جوجه خروس و یه جوجه مرغ دارم جوجه خروس خیلی جوجه مرغ را می زنه چیکار کنم

سلام، بهتره که جدا باشن تا جوجه مرغ تلف نشه

سلام من ۳تا مرغ دارم با دو تا خروس البته چهارتا مرغه ک الان یکیشون کرچه رو تخمه جداس الان یه مدته مرغام خیلی لاغر شدن میتونه بخاطره خروسها باشه بخاطریکه خیلی اذیتشون میکنن یکی از خروسارو بفروشم مرغام دیگ مردنی شدن همه چیم بهشون میدم مامانم میگ بخاطر خروساس اذیت میشن

سلام، تعداد خروس ها زیاده که حتی اجازه نمیده مرغ ها خوب غذا بخورن معمولا به ازای هر 3 الی 5 مرغ باید یک خروس باشه، از این تعداد بیشتر باعث درگیری میشه، یکم خوراک مرغ ها را هم تقویت کنید.

سلام من ۲ تا مرغ دارم با هم جفتگیری میکنند به نظر شما این رفتار در مرغها دیگر هم وجود داره

سلام، خیر این رفتار کاملا استثناء و نادر می باشد.

سلام . سه تا مرغ از یجا گرفتم و بعد از یک هفته یه مرغ دیگه بهشون اضافه کردم( هر بار که دون میخوان بخورن این سه تا اولی، این اخری رو با نوک میزنن) و بعد از چند روز یه خروس خریدم….. خروس با سه تایی که اولی رابطه داره و اونا هر روز تخم میزارن ولی با این اخری کاری نداره… یه بار خروس رو با اون مرغی که جدا خریدم، توی قفس انداختم ولی مرغه ازش فرار میکنه
چیکارش کنم؟ باید اون اخری رو بفروشم؟

سلام، احتمالا مرغ جدید جوان تر از دیگر مرغ ها است. در ضمن تخمگذاری مرغ هیچ ربطی به خروس نداره. خروس فقط برای نطفه دار شدن تخم ها تو گله ها نگه داری میشه. فعلا غذای مرغ جدید رو جداگانه بدهید تا به هم عادت کنند.

سلام
میخواستم بدونم میشه خروس رو با اردک جفت کرد یا بلدرچین و کبک جفت میشن

سلام، خیر