"> رفتارهای جنسی در مرغ و خروس
رفتارهای جنسی در مرغ و خروس

رفتارهای جنسی در مرغ و خروس

در جوجه های با سنین پایین سیستم تولید مثل غیرفعال و خاموش است و با افزایش سن و مرد بلوغ جنسی، رفتارهای جنسی آنها آغاز می شود. یکی از نشانه های بارز در بلوغ جنسی تغییر در رشد تاج است. در زمان بلوغ جنسی این اندام رشد می کند و رنگش قرمز روشن و درخشان می شود؛ البته این تغییرات با تولید هورمون های جنسی امکانپذیر می شود که نشانه فعال شاه اندام های جنسی (تخمدان و بیضه) است و هورمون های مورد نظر را ترشح می کنند. بلوغ جنسی در مرغ وقتی است که اولین تخم را می گذارد.

سن ۱۸ تا ۲۴ هفتگی، یک محدوده سنی در بلوغ جنسی است که بیشتر به ژنوتیپ یا فاکتورهای ژنی بستگی دارد. بیشتر مرغان جوان حتی در پرورش آزاد و حتی موقعی که خروس نباشد رفتارهای بلوغ را ۴ تا ۸ روز قبل از فصل تخم گذاری نشان می دهند.

رفتار مرغ برای تخم گذاری خیلی پیچیده است. مطالعات نشان می دهد فعالیت های اوولاسیون (تخمک گذاری) به نوع آشیانه ای که مرغ در آن قرار دارد ارتباط دارد، طوری که یک آشیانه یا لانه خوب ره آوردش یک تولید بالاست. جفت گیری یک رفتار جنسی با اهمیت است؛ زیرا منجر به باروری مرغ می شوند.

رفتارهای جنسی در مرغ و خروس

خروس فاقد اندام تناسلی یا (Penises) است؛ در عوض در کلوآک یا مخرج خود، برجستگی تکمه مانندی به نام Pupilla که در زمان جفت گیری تلاش می کند آن را برای آزادسازی اسپرم در مقعد یا کلوآک مرغ قرار دهد که گاهی موفق می شود گاهی هم نه مهم است که برای اطمینان از باروری و همچنین افزایش باروری تخم مرغ ها، خروس دسترسی آزاد به مرغ ها داشته باشد.

دوران زندگی مرغ کوتاه و عموماً بین ۵ تا ۱۰ سال است ولی تعداد کمی از آن ها هم هستند که استثناناً تا ۱۵ سال هم زندگی میکنند. پیرترین مرغی که در کتاب گینس ثبت شده، ۱۶ سال عمر کرده و بر اثر سکته قلبی از بین رفته است. گله مرغان تخم گذار در فرآیند تجاری پس از ۶ ماه شروع به تولید و بعد از ۱۲ ماه شروع به افت می کنند. گله جوجه ها گوشتی را در فرآیند تجاری از ۶ تا ۱۴ هفته پرورش و نگهداری می کنند و سپس با توجه به نژاد و سایر شرایط نگهداری ، کشتار می کنند.

هورمون های جنسی و نقش آنها در مرغ

سیستم تولید مثل مرغ هورمون هایی دارد که به عملیات تولید مثل کمک می کنند. این هورمون ها عبارت اند از اندروژن، استروژن و پروژسترون. آندروژن عامل رشد تاج و حالت آن است و همچنین در ساختن آلبومین نقش دارد. استروژن عامل رشد پر و بال، بالغ شدن، رفتار لانه سازی، توسعه و رشد اویدا کت است و در تهیه و تدارک مواد غذایی برای تخمدان و اویداکت به منظور تشکیل تخم مرغ تأثیرگذار است. پروژسترون نیز با آندروژن در تولید آلبومین و چگونگی ارسال پیام به غده هیپوفیز برای آزاد سازی هورمون ها موثر است.

وضعیت ژنتیکی مرغ و خروس

مرغ در مقایسه با پستانداران خزانه ژنی کوچکتری دارد؛ اما تعداد کروموزوم های آن بیشتر است. مرغ سیستم ژنی مشخصی نسبت به سایر پرندگان دارد. مرغ ۵ جفت کروموزوم بزرگ، ۵ جفت کروموزوم متوسط و باقی مانده کروموزوم های کوچک هستند. تعداد کل کروموزوم های مرغ ۳۹ – جفت است. در مرغ تعیین جنسیت به طور ژنتیکی و قبل از تخم گذاری انجام می شود. تعیین جنسیت در مرغ مشابه پستانداران نیست. در پرنده ها تعیین جنسیت (مرغ و خروس) با پرنده ماده یعنی مرغ است و خروس در این مورد تأثیری ندارد. در پستانداران مانند انسان نرها هتروزیگوت و ماده ها هموزیگوت هستند؛ بنابراین نرها در تعیین جنسیت دخالت دارند. در پرنده ها، ماده هتروزیگوت و نرها هموزیگوت هستند؛ بنابراین پرنده ماده جنسیت را تعیین می کند.

37
دیدگاه بگذارید

avatar
17 Comment threads
20 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
علیعلیشهراممحمد جوارارکیده Recent comment authors
نوشین
نوشین

چه جاااااللللبببببب😂😍

سیدحسین کاظم پور
سیدحسین کاظم پور

سلام
آیا دو پرنده از دو نوع مختلف را می توان بدون دخالت انسان و فقط به واسطه اینکه در یک قفس هستند تلقیح نمود
مانند هم قفس کردن کبک و بلدرچین

ایلیا رنجبر کهن
ایلیا رنجبر کهن

بستگی به حیوانات است

محمد جوار
محمد جوار

آره

جبار
جبار

سلام من نزدیک دوماهه خروسمو با یک خروس جدید عوض کردم خروس جدید اصلا رفتاری مثل جفت گیری نشون نمیده باید چکار کنم

FR
FR

با سلام ، چاقی و سن بالا در بیشتر نژادها باعث می شود که خروس علاقه کمتری به فعالیت جنسی از خود نشان دهد. سن و وزن پرنده خود را بررسی کنید. همچنین شرایط محیطی مانند نور و کیفیت تغذیه بر این امر تأثیر گذار می باشند. از دان های مقوی به مقدار کم نیز استفاده کنید تا سطح انرژی و فعالیت جنسی خروس شما افزایش پیدا کند.

R A
R A

سلام
ایا حالت تاج خروس تاثیری در فعالیت جنسی آن دارد؟

FR
FR

با سلام ، بله. تمایل مرغ ها برای جفت گیری به خروس هایی که تاج بزرگتر و رنگ قرمز روشن تری داشته باشند، بیشتر است.

نیما
نیما

سلام من یه خروس دارم و سه تا مرغ شش ماهشونه.جدیدا خروسم تاج و غب غبش خیلی سریع بزرگ شدن.امروز دیدم دنبال بقیه می کنه بعد با نوک می زنه پس گردنشون.یا می پره روشون.یه بارم پرید رو یکیشون پس گردن مرغمو گرفت و کشید.عادیه؟یا اینکه ببرم بفروشمش.

سروش
سروش

سلام من یه مرغ دارم هشتهشت ماهه هست تاجش یکمی بزرگ شده پسش گشاد شده خروس دوسه بار به زور باهاش جفت گیری کرده اجازه نمیده فقطفقط
این دوتارو دارم یه مرغ یه خروس اگه به تخم بیاد خودش اجازه میده
تغذیه عالی داره چرا تخم نمیزاره

FR
FR

با سلام، معمولا در فصل پاییز و زمستان به دلیل کمبود نور و کوتاه بودن طول روز، مرغان خانگی تخم نمیذارن، نور کافی به مدت ۱۵ ساعت، تغذیه مناسب و دمای مطلوب برای تخم گذاری مرغان ضروری است. شما نیز این موارد رو رعایت کنید و صبر داشته باشید تا مرغ شما آماده تخم گذاری باشد.

سروش
سروش

خروس من سه کیلو هست هشت ماهه هست به نظر شما برای جفت گیری لاغر. کنم

FR
FR

سلام به نژاد آن بستگی دارد اگر وزن خروس سنگین باشد عمل جفت گیری با موفقیت انجام نخواهد گرفت.

حسن سعیدی
حسن سعیدی

سلام
یه خروس با تاج vشکلپاپر دارم ترکیب سلطان و لهستانی چرا با مرغ محلی جفت نمیشه مرغ ها ازش فرار میکنن؟ تازه خریدم
لطف کنید جواب بدین

FR
FR

با سلام اجازه دهید به یکدیگر عادت کنند. چند روزی صبر کنید.

ماهان ماهانی
ماهان ماهانی

سلام یه خروس دارم مرغ نمیگیره لطفا راهنمایی کنید

FR
FR

با سلام، تغذیه خروس باید قوی و انرژی زا باشد از دان ها و غذای مقوی و هم چنین مولتی ویتامین ها استفاده کنید. پاها و بدن خروس را بررسی کنید که زخم نداشته باشد. در ضمن برخی از خروس ها تمایلی به جفت گیری ندارند و هر چه سریعتر این نوع خروس ها باید از گله جدا شوند.

فرهاد
فرهاد

سلام
من نود تا مرغ محلی تخمگذار دارم که تازگیا مرغ میزارن ولی سه هفته میشه که روزی سه تا یا چهار تا تخم میزارن ، چرا همشون به تخم نمی افته ، این عادیه یا ن باید همگی باهم به تخم گذاری می افتادن . همسن هستن.
ممنون از لطف شما

FR
FR

با سلام، در فصل زمستان بیشتر مرغان تخم گذار به دلیل کمبود نور دریافتی و یا جیره غذایی ضعیف و یا تولک رفتن فرایند تخم گذاری را متوقف میکنند. برای تخم گذاری در فصل پاییز و زمستان مرغ ها باید حداقل ۱۴ ساعت نور دریافت کنند و همچنین جیره غذایی آنها مقوی باشد. دمای محیط نگه داری هم باید به اندازه کافی گرم باشد.

ه ص
ه ص

سلام…ایا یه خروس از یه نژاد مثل سلطان با یه مرغ از یه نژاد دیگه هم میتونن جفت گیری کنن یا نه…ممنون

FR
FR

سلام، بله

حمید عرب
حمید عرب

سلام یک خروس لهستانی دارم بی حال شده دون نمیخوره ولی خودش آب می خوره .غذا بهش می دم ولی جون نمیگیره. همچیش خوبه فقط گاهی احساس می کنم خوب نمیبینه . میبینه اما فرار نمیکنه . به دون نوک میزنه ولی نمیخوره . قبلا دنبال مرغا می کرد الان طرفشون میره ولی خیلی تلاش نمیکنه . الان ۱۰ روزه جاشو عوض کردم آوردمش توی خونه . سرو گردنش هم صاف هست . نه آبریزش داره نه خس خس سینه . نمیدونم چی شده اصلا دون نمیخوره . دونش بیشتر گندم هست .میشه راهنمایی کنید ؟ ممنون

FR
FR

باسلام، به دامپزشک مراجعه نمایید تا پرنده شما از نزدیک بررسی شود.

ح قبادی
ح قبادی

سلام من ی خروس خریدم برا قربانی بعد ب چند نفر نشون دادم بعضیها میگن مرغ.
راه تشخیص مرغ از خروس چیه و احتمال داره دو جنسه باشه.ممنون

FR
FR

با سلام، پر مرغ نسبت به پر خروس در قسمت قاعده، کرک بیشتری دارد. صدای مرغ و خروس نیز با یکدیگر کمی متفاوت است. در ضمن مرغ دو جنسه وجود ندارد.

فاطمه عباسی
فاطمه عباسی

بسیارعالی واموزنده بود🐦🙏🙏🙏💗🐦🐦

فاطمه عباسی
فاطمه عباسی

بسیااااارعاااالی واموزنده بود

ارکیده
ارکیده

سلام.یه جوجه گرفتیم الان خروس شده …تاجش خیلی خیلی بزرگ شده ..خیلی غیر عادی …طفلی توی بینایی از یه چشم اصلا مشکل پیدا کرده…میشه تاجشو کوتاه کرد؟ اگه بله ….خیلی درد داره؟ پرنده رو بیهوش میکنن؟

FR
FR

با سلام، اصولا در مرغ داری ها در روزهای اول تاج خروس رو قطع می کنند. بعد از بلوغ تاج خروس ها رشد بیشتری دارد و قطع آن نیز همراه با خونریزی بیشتری خواهد بود. بهتر است برای مشاوره و راه حل به دامپزشک مراجعه کنید.

علی
علی

سلام من ۹تامرغ سلطان دارم۴تاخروس ولی مرغهانمیزارن خروسهاپشتی بکنن تخمهاشون نطفه دارنمیشه لطفاراهنمایی کنیدممنون

FR
FR

با سلام، معمولا مرغ ها، خروسهایی را که توانایی داشته باشند برای جفت گیری انتخاب میکنند. شما می بایست یک خروس بهتر در بین گله رها کنید.

شهرام
شهرام

سلام
خروس و مرغی دارم که از بچگی با هم بزرگ شدن الان ۹ماهشونه خروس زیاد با مرغ جفت گیری میکنه میترسم مرغ آسیب ببینه اگه ۲تا مرغ اضافه کنم دعوا بیماری و کانیبالییسم به وجود نمیاد

FR
FR

با سلام، خیر هیچ مشکلی پیش نمیاد. در گله های پرورش معمولا به ازای هر سه یا چهار مرغ یک خروس در گله رها میکنند.

علی
علی

سلام ایا میشه مرغ و خروس از یک نسل را باهم جفت کرد و جوجه کشید مشکلی نداره مرغ و خروس خواهر بادر باشند مثلا؟؟؟

FR
FR

با سلام، بهتر است که اینکار را انجام ندهید. زیرا باعث اختلالات ژنتیکی و تولید جوجه های ضعیف و ناقص می شود.

بستن
مقایسه