پرورش هدهد

هدهد

هدهد شانه‌ بسر، پوپک و مرغ سلیمان از نام های این پرنده هستند. این پرنده زیبا از راستهٔ سبزقباسانان است. این گونه تنها بازمانده از خانوادهٔ زیستی خود هدهدیان است. هدهد غول‌پیکر نوع بومی جزیرهٔ سنت هلن منقرض شده‌است. برخی نیز هدهد ماداگاسکار زیرگونهٔ بومی ماداگاسکار هدهد را گونه‌ای مستقل می‌دانند.

زیستگاه هدهد

زیستگاه این پرنده در آسیا، اروپا، شمال آفریقا، آفریقای جنوب صحرا و ماداگاسکار است. بیشتر هدهدهای شمال آسیا و اروپا در زمستان به نواحی گرمسیری مهاجرت می‌کنند، اما هدهد های آفریقایی تمام طول سال را در یک جا می‌مانند. این پرنده به‌طور سرگردان در بسیاری از نواحی دیگر دنیا از جمله در آلاسکا هم مشاهده شده‌ است.

زیستگاه هدهد بایستی دو ویژگی اصلی را داشته باشد؛ وجود زمین‌های بایر یا با پوشش گیاهی اندک که بتواند در آن‌ ها به دنبال حشرات، غذای اصلیش، بگردد و و وجود اجسام عمودی دارای شکاف (مثل درخت‌ها، صخره‌ها و حتی دیوار) که بتواند در آن لانه‌ سازی کند.

این دو ویژگی در بسیاری از زیست‌ بوم‌ها دیده می‌شود، در نتیجه هدهد ها در زیستگاه‌ های مختلف و متفاوتی مانند مناطق گرمسیری، استپ‌ های جنگلی، ساوانا، علفزار و فضاهای خالی درون جنگل‌ها زندگی می‌ کنند و در زمین‌ های تغییریافته توسط انسان‌ ها همچون مراتع، زمین‌ های کشاورزی، باغ‌ها و حتی نواحی شهری هم دیده می‌شوند. اما در زمین‌های شدیدأ زراعتی کمتر دیده می‌شوند در جنوب اروپا و آسیا هم شکار عامل دیگر کاهش جمعیت آن‌ها در نواحی نزدیک به سکونت انسان‌ هاست.


مشخصات هدهد

اندازه هدهد ۲۵ تا ۲۹ سانتی‌متر است، طول بالهایش به ۴۴ تا ۴۸ سانتی‌متر می‌رسد. این پرنده سیاه و سفید و صورتی در واقع یکی از بی اشتباه‌ترین پرنده‌ها است مخصوصا پرواز نا منظم این پرنده بی نظیر است. می‌توان به آن عنوان یک پروانه غول‌ پیکر را اعطا کرد. کاکل شانه‌مانند این پرنده بیشتر اوقات بسته است و گاهی در مواقع بروز خطر آن را باز می کند. این پرنده سر و بدن قهوه‌ ای مایل به صورتی کم رنگ، دم و بالها با راه راه عرضی پهن سیاه و سفید، کاکل بلند با پرهای بلند نوک سیاه و منقار دراز و خمیده دارد که از آن برای بیرون آوردن کرمها و حشرات از سوراخ ها و زمین استفاده می کند.

هدهد ماده در هنگام لانه سازی و پرورش جوجه‌ ها از انتهای بدنش ترشحات بد بویی خارج می‌شود و موجب می‌شود تا بوی بسیار بدی از لانه بیاید. این بو شکارچیان این جانور و انگل‌ها را فراری می‌دهد و خصوصیات ضدمیکروبی نیز دارد. این ترشحات با خروج جوجه‌ ها از لانه متوقف می‌شود. این درحالی‌ست که اکثر مردم بر این تصورند که بوی بد به علت مدفوع این حیوان است.

هدهد پرنده‌ای است که بیشتر روی زمین و در فضای باز تغذیه می‌کند، پروازش کند و موجی‌ست، توام با باز و بسته کردن آهسته باله است. تشخیص این پرنده خیلی آسان است، نر و ماده همشکل هستند، نشانه‌های تشخیص آن عبارت است از سر وبدن حنایی کمرنگ دم وبالها را راهراه عرضی پهن سیاه وسفید. کاکُل بلند (تاجی قشنگ) بر سر دارد. باپرهای بلند نوک سیاه، ومنقار دراز خمیده، بیشتر روی زمین ودر فضای باز تغذیه می‌کند. پروازی کند وموجی وهمراه با باز و بسته کردن آهسته باله است. در زمین‌های باز و پردرخت دیده می‌شود.

دستگاه جوجه کشی هدهد

برای جوجه کشی از هدهد می توانید با خرید یک ماشین جوجه کشی خانگی هواباتور شش از این پرنده زیبا جوجه کشی انجام دهید.


11 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام ی هد هد میخواستم

سلام، اینجا پرنده فروشی نیست. به پرنده فروش ها مراجعه کنید.

سلام مادستگاه خریدم کو تخم شما تضمین خرید تخم میدین

سلام، فروشگاه هواباتور نه فروشنده تخم نطفه دار است و نه تضمین خرید تخم نطفه دار میدهد. مخصوصا در مورد این نوع پرنده های زینتی که تخم نطفه دارشون کمیاب هستید خیلی باید مراقب باشید.

سلام
من امروز صبح یه هدهد پیدا کردم که نمیتونست پرواز کنه.
نمیدونم باید چطور ازش نگه داری کنم.
میتونین راهنمایی کنین؟

سلام، ابتدا بال ها و پاها را چک کنید تا مشکلش پرنده مشخص بشه. هدهد تغذیه متفاوتی داره بیشتر حشره خور است حشراتی مثل سوسک، ملخ، کرم، مارمولک و … میخوره. میشه با ضایعات گوشت مرغ هم به این پرنده غذا داد. اگه دچار شکستگی بال شده باشه باید دامپزشک معاینه اش کنه.

قیمت شانه بسر چنده

قیمت این‌پرنده چند هست؟ خرید و فروشش مجازه؟

با سلام، متأسفانه از بازار خرید و فروش این پرنده اطلاع نداریم به پرنده فروشی مراجعه کنید.

سلام من ۸۰هزارخریدم

سلام وقت بخیر هاشمی هستم با من تماس بگیرید بابت هدهد

تماس با کارشناسان فروش کارخانه