تجهیزات تهیه خوراک طیور

تجهیزات تهیه خواک و دان

ماشین های عمل کننده روی دانه

انواع زیادی از آسیاب وجود دارد که بیشتر برای آرد و بلغور کردن دانه های غلات ( ذرت،گندم و … ) و کنجاله ها ( کنجاله سویا ، کلزا و … ) و همچنین خرد کردن علوفه ( پودر یونجه و … ) مورد استفاده قرار میگیرد. آسیاب ها بر حسب وضعیت کار و اجزای ساختمانی به چند دسته تقسیم می شوند که مهمترین آنها آسیاب چکشی است.

آسیاب چکشی

آسیاب چکشی اصولا از یک رشته چکشهای نوسان کننده مفصلی تشکیل شده است که روی محور دواری نصب شده اند. چکش ها به فاصله ی ۲/۵ تا ۷/۵ سانتی متر روی محور دوار قرار گرفته و با سرعت ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دور در دقیقه بسته به قطر و نوک چکش ها دوران می کنند. همواره فاصله ای بین چکش ها و محفظه ی غربال وجود دارد. در این محفظه در اثر ضربات چکش دانه ها خرد می شوند و سپس از داخل سوراخ های غربالی که محفظه را احاطه کرده اند می گذارند.

از آسیاب های چکشی برای آسیاب کردن دانه ها تا درجات متوسط و نرم استفاده می شود. معمولا آسیاب چکشی به یک سری غربال هایی مجهز است که سوراخ هایی با قطر متفاوت دارند و برای ریزی های متفاوت به کار می روند. ریزی مواد آسیاب شده به اندازه ی سوراخ های غربال و مقدار حرکت مواد آسیاب شده در داخل آسیاب بستگی دارد.

دستگاه مخلوط کن – میکسر

برای مخلوط کردن مواد خوراکی از دستگاهی به نام مخلوط کن (میکسر) استفاده می شود. مخلوط کن از یک استوانه ای فولادى تشکیل می شود. در قسمت وسط استوانه یک مارپیچ بالا بر (او آگر) عمودی قطور وجود دارد که مواد خوراکی را از قسمت مخروطی می گیرد بالا می آورد و در اثر نیروی ثقل و گریز از مرکز از بالای مارپیچ به طرف پایین پرت میکنند و به این ترتیب عمل مخلوط کردن انجام میپذیرد. دهانه ی تغذیه کننده ی مخلوط کن نزدیک یا روی سطح زمین قرار میگیرد و به صورت یک قیف ساخته میشود.


دستگاه پلت زن

جیرہ مخلوط که به صورت مش(آردی) است طی مراحل خاصی از دستگاه پلت زنی عبور می کند و به شکل استوانه های کوچک در اندازه های متفاوت تحت عنوان پلت در می آید. اساس کار دستگاه تهیه پلت به گونه ای است که دان با بخار آب مخلوط می شود سپس به کمک فشار به هم میچسبد و ضمن عبور از سوراخ های ویژه دستگاه، به صورت حبه هایی به اشکال و اندازههای متفاوت در می آید. سختی و شکنندگی مواد فشرده شده به اجزای آن، درجه آن، درجه ریزی و درشتی خوراک، رطوبت و مقدار فشار وارده که بر مخلوط اعمال شده است بستگی دارد.

آسیاب مرغداری

خرید آسیاب مرغداری


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه