پرورش قرقاول

پرورش قرقاول

قرقاول یکی از زیباترین پرندهای بومی و نایاب ایران است. نوع وحشی آن در نقاط مختلف ایران در میان انبوهی از گیاهان و در دشت ها یافت می شود. در سالهای اخیر جوامع غربی و کشورهای همسایه استقبال زیادی از قرقاول به خاطر خواص فراوان در گوشت و تخم این پرنده کردند و علاقه مردم به تولید و پرورش آن در شهرهای مهدوی از کشور آغاز شد.ناگفته نماند این پرنده با تغذیه از گیاهان و حشرات فواید زیادی برای کشاورزان دارد و از سودآورترین پرندگان است. شما می توانید پرورش قرقاول را به عنوان شغل دوم خود انتخاب کنید چرا که نیاز به حضور مداوم شما در محل زندگی آنها نیست و فقط کافی است آب و غذای آنها را تهیه کرده در طول یک ماه یک یا دو بار به آنها سر بزنید . قرقاول ها پرندگانی هستند که بیشتر از نیاز مصرفشان در طول روز غذا نمی خورند و مدیریت خوبی در خوردن غذا دارند حتی قادرند به مدت یک ماه اضافی غذای شان را ذخیره کنند.

اهداف مهم در پرورش قرقاول

گوشت و تولید پروتئین

یکی از مهمترین هدف پرورش دهندگان قرقاول، استفاده از گوشت پروتئین به عنوان منبع مهمی از پروتئین می باشد. در دنیا گوشت قرقاول را به عنوان خوشمزه ترین گوشت در بین پرندگان می شناسند چرا که بسیار مقوی است و فواید بیشتری نسبت به گوشت مرغ و بوقلمون دارد. همچنین گوشت این پرنده سرشار از ویتامین A و E می باشد و برای سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

راه اندازی شکارگاه

بعضی از پرورش دهندگان، قرقاول را برای رها کردن آنها در شکارگاه های مصنوعی و برای سرگرمی کسانی که به شکار این پرنده علاقه دارند، پرورش می دهند.در این شرایط می توان فرصت های شغلی زیادی در شهرهای مهم توریستی ایجاد کرد و مهمتر اینکه با راه اندازی این شکارگاه ها از آسیب رساندن به محیط زیست و قرقاول های وحشی که در طبیعت زندگی می کنند جلوگیری کرد.


شکار قرقاول

بعضی از پرورش دهندگان نژادهای زیبایی از قرقاول مثل لیدی و قرقاول های طلایی را انتخاب می کنند و برای تولید مثل از آنها نگهداری می کنند تا آنها را به قیمت خوبی به پارک پرنده ها و باغ وحش ها بفروشند و حتی کسانی که علاقه مند به نگهداری آنها در باغ هایشان خصوصی و مجلل شان هستند خریدار این نوع قرقاول زیبا هستند.

قرقاول و تاکسیدرمی

تاکسیدرمی چیست ؟ روشی که در آن برای بدست آوردن یک مجسمه زیبا از پرنده آن را خشک می کنند . کسانی که کارگاه های تاکسیدرمی دارند درآمد خوبی از این راه بدست می آورند چون همیشه خشک شده این پرنده ها جلب توجه می کند.

چطور شروع به راه اندازی پرورش قرقاول کنیم؟

  • راه اول : خرید قرقاول های مولد
  • راه دوم : خرید تخم های نطفه دار و تهیه دستگاه جوجه کشی

خرید قرقاول

اگر می خواهید قرقاول مولد بخرید بهتر است در سن های 11 الی 17 ماهگی باشند. همچنین انتخاب نژاد بسیار مهم است. در صورتیکه قصد فروش گوشت و تخم این پرنده را دارید نباید سراغ نژادهای بلژیکی ، سیامی ، پاکستانی و کالیج بروید، زیرا این نژادها بیشتر زینتی می باشند.

رعایت تعداد نرها به نسبت ماده ها به این معنی که اگر شما 8 قرقاول ماده خریداری کرده اید، وجود یک قرقاول ماده برای جفت گیری کفایت می کند.

یکی از اصول مهم در نگه داری و پرورش قرقاول در سوله های بزرگ رعایت بهداشت قرقاول ها و ضد عفونی کردن محل زندگی آنهاست. قرقاول ها هم مثل سایر پرنده ها بیماری های مشترکی مثل بوتولیسم،کوکسیدیوز، مسمومیت های قارچی و بیماری های انگلی دارند.اگر در سوله های پرورشی دیدید که قرقاول ها به طور غیر طبیعی کنار هم جمع شده اند و یا تلفات غیر طبیعی در سالن ها اتفاق می افتد، می توانید به موقع از وجود یک بیماری در بین آنها مطلع شوید. دقت داشته باشید که قرقاول ها پرندگانی هستند که قادر به پرواز می باشند. لذا حصار بلند در محل نگه داری آنها ایجاد نمایید و با تغذیه مناسب پرنده را نسبت به محل پرورش عادت دهید.

تغذیه قرقاول

جوجه قرقاول ها به پروتئین زیادی برای بدست آوردن انرژی احتیاج دارند. در چهار هفته اول 28 درصد، از هفته پنجم تا دهم، 25 درصد و از هفته دهم تا هفته شانزدهم به میزان 21 درصد پروتئین احتیاج دارند.پیشنهاد می شود از جیره های غذایی که توسط چند شرکت آمریکایی برای پرندگان زینتی تولید می شود، تهیه کنید که حاوی کوکسیدواستات می باشد و مانع ابتلا پرنده به بیماری کوکسیدیوز می شود.

آب هم یکی از موارد مهم در رشد قرقاول به حساب می آید که بهتر است خنک و تازه باشد . قرقاول های در حال رشد (40 قرقاول) در هفته های اول زندگی حداقل به یک گالن آب در طول روز احتیاج دارند. عدم رعایت در تغذیه و آبرسانی به قرقاول ها نوعی واکنش به نام کانیبالیسم و پرکنی در قرقاول ها شروع می شود که کنترل آن غیر ممکن است.پس بهتر است نکات اصولی در پرورش قرقاول ها را رعایت کنیم تا به مشکلاتی از این قبیل برخورد نکنیم.

جوجه کشی قرقاول

در امر پرورش قرقاول برای جوجه کشی در روش طبیعی علاوه بر قرقاول ماده می توان از پرنده مرغ نیز استفاده کرد. اما در زمینه جوجه کشی استفاده از دستگاه بسیار بهتر است. البته به شرطی که دستگاه جوجه کشی مد نظر کیفیت مطلوب را داشته باشد و بتواند شرایط ایده آل را برای جوجه کشی فراهم نماید. در زمان جوجه کشی از قرقاول می بایست میزان دما و رطوبت را به درستی تنظیم نمود تا نطفه ها در درون تخم به خوبی رشد نمایند. جوجه کشی از قرقاول بسته به نژاد آن 23 الی 28 روز طول میکشد. در جوجه کشی با دستگاه در زمان ستر تخم های نطفه دار این پرنده به دمای دقیق 37.7 و رطوبت نسبی 60 نیاز دارند. همچنین در این دوره گردش متوالی تخم ها امری ضروری است. اما در دوران هچر باید دما بر روی 37.2 و رطوبت بر روی 70 درصد تنظیم شود و چرخش تخم ها متوقف گردد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با یکی از پرنده های زیبای بومی و نایاب ایرانی و پرورش قرقاول آشنا کنیم که نوع وحشی آنها در نقاط مختلف ایران در میان توده های گیاهی و دشت ها یافت می شود. جوامع غربی و کشورهای همسایه استقبال زیادی از این پرنده کردند چون خواص فراوانی در گوشت و تخم این پرنده وجود دارد چون به عنوان یک منبع ارزشمند از پروتئین شناخته می شود.

متاسفانه هنوز استقبال زیادی برای پرورش قرقاول در ایران صورت نگرفته است و علاقه مندان کمی دست به تولید و پرورش آن در شهرهای معدودی از کشور زده اند. جالب است بدانید، این پرنده با تغذیه از گیاهان و حشرات به کشاورزان هم، فواید زیادی می رساند و جزو پرنده های سودآور است. شما در صورت تمایل می توانید روی پرورش قرقاول را به عنوان شغل دوم خود حساب کنید چرا که اصلا نیاز به مراقبت های مداوم ندارند شما اگر آب و غذای این پرنده را تامین کنید قادر است جیره غذایی خود را حتی به اندازه یک ماه مدیریت کند.

اهدافی که در پرورش دهندگان قرقاول دنبال می کنند

به خاطر استقبال گوشت و تخم آن در بازار عرضه و تقاضا، راه اندازی شکارگاه های تفریحی، انتخاب نژادهای برتر که هدفی جز فروش به باغ وحش ها و پارک پرندگان ندارند، راه اندازی کارگاه های تاکسیدرمی که هدفشان خشک کردن این پرنده و فروش آن به عنوان مجسمه های زیبا و خشک شده به علاقه مندان.

شما با خرید قرقاول های مود 11 الی 17 ماهه و یا تهیه تخم های نطفه دار و خرید دستگاه جوجه کشی می توانید به تولید و پرورش قرقاول بپردازید. و اگر قصد دارید در سوله های بزرگ، قرقاول های زیادی را پرورش دهید باید نکات اصولی در بهداشت و ضدعفونی کردن محیط پرورشی را رعایت کنید. در تهیه آب و غذای پروتئین دار برای این پرنده دقت کنید چون در صورت کمبود با آب و غذا به یک نوع بیماری به نام کانیبالیسم و پرکنی دچار می شوند که غیر قابل کنترل و پیشگیری است.


12 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام تخم نطفه دار قرقاول رو از کجا بخرم

سلام، تخم نطفه دار قرقاول در این وب سایت به فروش نیمرسد.

تخم نطفه دار قرقاول تخم گذار

سلام من در خوزستان شهرستان اهواز زندگی میکنم و در تابستان گرمای اهواز تا مثبت ۵۰ درجه میرسه و زمستان برج ده تا صفر درجه میخواستم بدونم شرایط نگه داریه قرقاولو داره

با سلام، خیر این پرنده باید در دماهای معمول نگهداری بشه و یکم مرطوب. مناطق گرمسیر با آب و هوای خشک برای نگهداری این پرنده اصلا خوب نیست. اگه می خواهید در خوزستان پرروش قرقاول راه بیندازید باید داخل سالن پرورش دهید و شرایط محیطی سازگار با پرنده رو تأمین کنید.

سلام علیکم
ضمن عرض سلام وخسته نباشید
بنده ۱۰جفت قرقاول نگهداری میکنم اما تو مرحله جوجه کشی نمی تونم جوجه خوب بگیریم لطفا دراین مورد بنده حقیر را راهنمای کنید

با سلام، می بایست دو عدد قرقاول نر در بین گله وجود داشته باشد تا اولا تخم های نطفه دار به خوبی بارور شوند. ثانیا نباید تخم های نطفه دار را بیش از 5 الی 6 روز نگه دارید. تا زمان جوجه کشی تخم های نطفه دار در دمای 18 درجه نگه داری شوند و هر روز نیز می بایست تخم ها را بچرخانید. اگر به صورت طبیعی جوجه کشی می کنید حتما محیط آرام و جداگانه به قرقاول مادر اختصاص دهید.

سلام یه شماره تماسی بگید تامابتونیم ازاین قرقاول ها تهیه کنیم.

با سلام، برای خرید پرنده های زینتی باید حضورا به بازار خرید و فروش این نوع پرنده ها مراجعه نمایید و از خرید اینترنتی پرهیز کنید.

یه دنیا تشکر

سلام
قرقاول ها در چه سنی به کشتارگاه فرستاده میشوند

تماس با کارشناسان فروش کارخانه