پرورش طاووس

پرورش طاووس و نگهدار از آن

طاووس نسبت به سایر پرندگان از رنگ های متنوع تر و زیباتری برخوردار است از تیره قرقاولان و از سرده یکی از سه گونه خود یعنی طاووس است. که در بیشتر فرهنگ های ادبی دنیا مظهر زیبایی به شمار می روند و این شهرت به خاطر پرهای رنگین کمانی است که دارند و طول این پرها به دو الی سه متر می رسد.ترکیب رنگ بندی طاووس نر بسیار متنوع و زیباتر از پرنده ماده است که رنگ پرهایش خاکستری و یا قهوه ایی است ولی در آواز هیچ صدای خوشایندی ندارد و ممکن است برای خیلی ها آزار دهنده و دلخراش باشد.
زیستگاه جغرافیایی طاووس ها بیشتر در حواشی جنگل ها و در اطراف رودخانه هاست.در قاره آسیا، نوع بومی و هندی این پرندگان بیشتر در شمال شرقی هند تا شرق جاوه و میانمار پراکنده شده اند و در قاره آفریقا اطراف رودخانه کنگو و در مرکز جمهوری دموکراتیک کنگو ساکن هستند.

گونه های طاووس

طاووس هندی و طاووس سبز که خود سه گونه متفاوت دارد.

  1. طاووس سبز جاوه
  2. طاووس اژدهایی یونان که ممکن است با نژاد سبز هندی ترکیب شده باشد .
  3. طاووس منقرض شده مالی

تا حالا ضرب المثل هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد را شنیده اید ؟

بله خوب حدس زدید ملیت این پرنده زیبا کشور هند است.


شرایط پرورش و نگهداری از طاووس

در ابتدا باید یک جای خوب و دلباز را در نظر بگیرید چون طاووس ها نیاز به جنب و جوش دارند و نباید در یک محیط کوچک آنها را زندانی کنیم البته به این معنی نیست که فقط در جاهای بخصوصی می توان آن را پرورش داد .برای داشتن مزرعه پرورش طاووس، نیاز به امکانات خاصی نیست یک جای مناسب با آب سالم کفایت می کند همچین آنها پرندگانی هستند که دوست دارند مستقل زندگی اگر زمین مناسبی پیدا کردید، شروع به ساختن آشیانه و حصار کشی محل زندگی آنها کنید تا مبادا از آنجا فرار کنند. شما با تقسیم زمین مورد نظر در اندازه های 9 متری برای هر جفت طاووس یک لانه سقف دار بسازید .از لاستیک و تایر های قدیمی و همچنین از بشکه های چوبی که داخل آن را از کاه و علف های خشک پر کرده اید برای بستر سازی آنها می توانید استفاده کنید.

تغذیه

تغذیه طاوس

طاووس ها جزو پرندگانی هستند که در خوردن غذا سخت گیری نمی کنند. آنها از قورباغه ها، حلزونها، حشره ها و گیاهان تغذیه می کنند جو دو سر، ذرت پوست کنده ، ماهی قزل آلا، تخم آفتابگردان،کنسانتره ، میوه ها ، دانه ها و غذای سبز مثل سبزیجات و حتی علف جزو غذاهایی است که می توان به این پرنده داد.

نحوه جفت گیری طاووس

سن بلوغ طاووس ها در دو سالگی است و پرنده نر یک سال بعد بعد از جنس ماده به بلوغ کامل می رسد.
پرنده نر برای جفت گیری با پرنده ماده دم خود را مثل یک چتر رنگی باز می کند تا پرنده ماده بر اساس ترکیب رنگ و اندازه دم ، جفتش را انتخاب کند و از فصل بهار تا پایان تابستان به جفت گیری ادامه می دهند. طاووس ماده تخم های خود را (3 الی 5 عدد)در هر دوره از جفت گیری می گذارد و روی آنها می نشیند تا پس از گذشت 28 روز جوجه های زرد و قهوه ای که بیشتر شبیه جوجه بوقلمون ها هستند، سر از تخم بیرون بیاورند.

جالب است بدانید که بعد از جفت گیری، پرهای رنگی و زیبای طاووس نر شروع به ریختن می کند و پرهای کوچک و خاکستری است باقیمانده آن پرهای زیبا و فریبنده است ولی در آغاز فصل دیگر مجددا رشد کرده و نمایان می شود.

یک نکته قابل توجه

هر طاووس ماده در فصل بهار قادر است 13 عدد تخم بگذارد و اگر احساس کند قادر به گرم کردن تخم ها روی آنها مینشیند و تخم گذاری را متوقف می کند . مطمئنا این کار برای کسانی که در کار پرورش این پرنده هستند سود چندانی نخواهد داشت پس بهتر است به فکر خرید دستگاه جوجه کشی باشید تا دمای مناسب برای تخم ها را به وسیله مادر مصنوعی تنظیم کرده و سازماندهی کنید و یا به فکر گماشتن دایه هایی از قبیل قرقاول ها و یا بوقلمون ها باشید که آن هم مستلزم هزینه و شرایط خاص برای نگهداری از آنها خواهد بود .

بیماری طاووس ها

طاووس ها در برابر بیماری مقاومت بالاتری نسبت به سایر پرندگان دارند ولی بیماری که طاووس ها به آن دچار می شوند بیماری انگل است. برای پیشگیری از بیماری طاووس ها، بهتر است دو بار در سال به آنها کرم بدهید تا بخورند و به جوجه ها غذاهای دارویی و همچنین محل زندگی آنها را سالم نگه دارید تا از بیماری جلوگیری کنید.

آیا از پرورش طاووس سود خوبی حاصل می شود

پاسخ به این سوال کاملا مثبت است . اگر شما موفق به گرفتن مجوز برای پرورش طاووس شدید و آنها در در مکان مورد جا دارید سعی کنید در مورد بازار فروش این پرندگان زیبا اطلاعات کافی بدست آورید مهم ترین مسئله این است که مشتری های بخصوص آن را پیدا کنید .شما می توانید از فروش پرهای آنها به طراحان لباس سود خوبی بدست آورید و یا اینکه آنها را به باغداران و کسانی بفروشید که علاقه زیادی به نگهداری از این پرندگان زیبا و فریبنده دارند همچنین دلالان زیادی هم وجود دارد که برای خرید و فروش این پرنده مشتاقانه از آنها استقبال می کنند.

سود پرورش طاوس

ناگفته نماند که اگر شما مکانی داشته باشید که از این پرنده های زیبا نگهداری کنید ، هر کدام از آنها را می توانید به مبلغ 1.500.000 تا 2.000.000 تومان بفروشید و جوجه هایی که هنوز سر از تخم بیرون نیاورده اند ارزشی معادل 300.000 تومان دارند و حتی هر کدام از پرهای آنها 2.000 تومان ارزش فروش دارند.


129 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام در اهواز با دمای بالای ۵۵درجه به نظرتون امکانش هست طاووس پرورش داد؟

سلام، بله طاووس یه پرنده گرمسیر هست ولی خب برایش باید جایگاه خوبی تهیه کنید که مستقیما زیر نور افتاب نباشه.

سلام.راست میگن طاووس خیلی حساسه یعنی همون که میگن سکته ایه باید یه جای خیلی آروم بی سرو صدا باشه؟

عالی بود ممنون

سلام وقت بخیر طاووس من روی چشمش زخم شده دکتر بردم دارو داد خوب نشد ولی زخمش بزرگم نشد بیحال و بی اشتهام هست چیکار کنم

سلام.تخم طاووس رو میشه زیر بوقلمون گذاشت تا جوجه شه؟!
و اینکه در کنار بقیه مرغ و خروس های زینتی با مکان مناسب میشه نگه داری کرد؟!
و اینکه اگر جهت هوا خوری پرنده ها رو توی حیاط بیرون بیاریم طاووس ها نمیترسن و فرار نمیکنن؟!
البته اگر از جوجگی اونجا بزرگ شده باشند و از جوجگی با فضا آشنا شده باشند

سلام، بله تخم طاووس رو میشه زیر بوقلمون کرچ شده گذاشت. پیشنهاد میکنم در کنار مرغ و خروس ها نباشه چون هم احتمال انتقال بیماری هست و هم ممکنه پرخاشگری کنند با هم. در مورد پرورش در فضای باز هم طاووس معمولا به محل زندگیش وابسته است و به ندرت از اونجا فرار میکنه ولی بازهم باتوجه به ارزش بالای این پرنده بهتره احتیاط کنید.

سلام ببخشید یه سوال داشتم
میشه بگید به جوجه طاووس چه باید بدهم

سلام، میشه از دان استارتر جوجه قرقاول یا بوقلمون برای تغذیه جوجه طاووس هم استفاده کرد.

از کی پرواز می کنه؟

سلام، معمولا تا یکسالگی جوجه حساب میشن تو همون چند ماه اول میتونه پرواز کنه اما درست حسابی نه زمین میخوره.

سلام من تو منطقه گرم و خشک زندگی میکنم. طاووسا تاالان 5_6 بار تخم گذاشتن و 10 تایی جوجه دادن ولی همشون میمیرن بعد ی مدت چیکارکنم؟

سلام، کمی از علائم مرگ جوجه ها بگین ممکنه بیماری باشه یا اینکه مولدها ضعیف هستند.

سلام بنده از مناطق آذربایجان شرقی هستم . میشه گفت تقریبا سردسیر هست میشه گفت پاییز و زمستان خیلی سرد میشه . به فکر کارآفرینی هستم . میتونم در روستای خودمون به فکرش باشم یا منطقه ای دیگر

سلام، در مناطق سردسیر باید یک پناهگاه مناسب و یک محیط گرم در فصل های سرد برای این پرنده تهیه کنید. با توجه به قیمت بالای طاووس توصیه میکنم بیشتر در این باره تحقیق کنید. موفق باشید.

سلام ایا استان یزد که دارای هوای گرم و خُشک میباشد برای نگهدای طاووس مناسب می باشد؟

سلام، بله طاووس به مناطق گرم علاقه مند است ولی باید فضای کافی و تغذیه مناسب براش فراهم کنید. همچنین یک سرپناه هم براش بسازید.

فقط در حیا85یا75میشه نگهداری کرد

سلام، بله میشه در حیاطی که گفتین نگهداری کرد. کلا برای اینکه آسیبی به پرهای طاووس نرسه باید فضای کافی و بزرگ در اختیار داشته باشه.

سلام خسته نباشیدکدام نژاد از طاووس ها خواهانش بیشتره و مقاوم تره؟؟

تخم طاووس قابل خوردن هست یا نه

سلام طاووس هارو در حیاط صد متری هم میشه نگهداری کرد؟

سلام، بله ولی باید سرپناه هم داشته باشند و هوای سرد براشون خوب نیست. در ضمن برای جلوگیری از فرار پرنده باید توری بکشید.

سلام میخوام جوجه طاوس بخرم لطفا راهنمایی کنید از کجا فراهم کنم

با سلام، در این وب سایت این نوع خدمات ارائه نمیشود. از سایت هایی مثل دیوار و شیپور و … کمک بگیرید و حتما به صورت حضوری جوجه رو بررسی نموده و سپس خرید کنید. جوجه باید کاملا سرحال و شاداب باشه.

سلام چه رتگ می خواهی کدوم استان هستی

سلام نگهداری در اتاق بهتر یا فضای باز اگه فضای باز زمستونا مورد نداره بنده قزوین هستم

با سلام، باید اتاق به اندازه کافی بزرگ باشد. فضای باز برای پرورش این پرنده بهتره ولی سرمای زمستون و هوای سرد اصلا برای طاووس خوب نیست.

سلام اگه فعالیت تولید رو شروع کردین ممنون میشم بهمایمیل بزنیدتا ارتباط بگیرم باهاتون

با عرض سلام، آیا در یک باغ که درخت پرتقال و نارنج دارد، در شمال، منطقه تنکابن.. میتوانم طاووس و قرقاول و بوقلمون را با هم نگهداری کنم؟ ممنون از پاسخ.

با سلام، نگهداری پرنده هایی مثل قرقاول، بوقلمون و طاووس در کنار یک دیگر مشکلات زیادی برای پرنده ها ایجاد نموده و حتی باعث شیوع بیماری های مختلفی میشه. برخی از پرندگان بعنوان ناقل بیماری عمل میکنند برخی دیگر نیز در برابر بیماری بیسیار حساس می باشند.

به نظر من میشه چون من بوقلمون وغاز واردک را در کنار هم نگه داری میکنم وبسیار هم بزرگ شده اند.

سلام بله میشه نگه داشت

چجوری میشه از یه جفت طاووس تخم بیشتری گرفت لطفا کامن بفرمایین

با سلام، طاووس ماده در طول سال فقط یک دوره تخمگذاری میکند (فصل بهار). عواملی همچون نور، دما و رطوبت و تغذیه بر تخمگذاری طاووس تأثیر گذار می باشند. با توجه به اینکه این پرنده بومی مناطق گرمسیر است در مناطق گرمسیر تخمگذاری بیشتری دارد تا مناطق سردسیر.

تخم هاشو روز که تخم می کنه بردارید تا جمع نشه

با عرض سلام بنده زیر زمینی به مساحت
۳۰ متر دارم روی آن هم زمینی به مساحت ۱۰۰ متر است لطفا بفرمائید چگونه باید و از کجا شروع کنم
با تشکر

درود
من در طرقبه مشهد با اب و هوایی کوهستانی در باغی به مساحتی ۴۰۰۰ متر دو عدد نر و ماده نگهداری میکنم اکنون طاووس نر دوساله و ماده یکساله است و هردوعادت کردند ازاد و بر روی درختان میوه شبها میخوابند باتوجه نزدیک شدن زمستان لازم است به اتاق سرپوشید انتقال دهم

با سلام، بلی دمای سرد برای نگهداری این پرنده اصلا مناسب نیست. طاووس پرنده ای گرمسیر می باشد.

درود بر شما
شبها پرندگان دید خوبی ندارند
درآب وهوای کوهستانی خدنگ وجود دارد ودشمن پرندگان است،باشمادرمیون گذاشتم تا یوقت ضرر نکنید

اره اگر برف بباره سرما میزنشون

سلام ببخیشد که مزاحم تان شدم خب بابیم سری اصلی موضوع من طاوس دارم جایش هم خوب اس فقط نمی دونم چرا این چاق نمی شود دو سال ش اس ولا وزن نکردم خب فک کنم یک گیلو میاید هر چی غذا می دم واسش بازهم چاق نمی شود میشه یه کمک کنن واسم ممنون تان میشم

با سلام، طاووس ها معمولا همه چیز خوار میباشند. برای تغذیه اصولی طاووس می توان از دان تجاری و کنسانتره میوه و سبزی استفاده کنید.

احتمالا پرنده تون انگل داره

باسلام یک طاووس نردارم دوروز شکمش کارنکرده چیزی هم نمی خوره باید چی بدم بهش بدم

با سلام، با توجه به ارزش بالای این پرنده پیشنهاد میکنم هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید. مشکل پرنده شما بایستی به طور کامل بررسی شود. گرسنگی خیلی زود باعث تلف شدن پرنده می شود.

باسلام آیا درحیاط خانه میشود یکجفت طاوس برای زیبایی نگه داشت

با سلام، نگهداری از این پرنده نیاز به وقت و حساسیت بیشتری دارد و صرفا شما نمی توانید همچون مرغ، طاووس را در حیاط خلوت منزلتان رها کنید. باید شرایط دما، نور و … و همچنین تغذیه مناسبی برای آنها فراهم نمایید.

سلام روش جوجه کشی از طریق طاووس باید وقتی کوج شدشب وروز بر روی تخم بخوابد

با سلام، بله تا اتمام دوره جوجه کشی باید پرنده همیشه بر روی تخم ها بخوابد.

چگونه میتوان راهنمیی گرفت

کجا میتونم تخم تاووس یا جوجشو بگیرم

سلام، باید به پرنده فروشی ها و یا مراجع معتبر اینترنتی مراجعه کنید. متأسفانه در این زمینه اطلاعات بیشتری ندارم

سلام طاووس تو آذربایجان شرقی هم میشه نگهداری کرد

با سلام، با ایجاد شرایط مناسب بله می توان در این منطقه هم طاووس پرورش داد.

سلام ایا اطراف بندر عباس برای پرورش طاووس خوبه دمای هوا تا ٥٠ درچه خوبه

سلام، هر چند زیستگاه اصلی طاووس، هنوستان است که آب و هوای بسیار گرمی دارد ولی انتقال ناگهانی این پرنده ها از یک منطقه با آب و هوای معتدل به منطقه گرم و شرجی باعث تلف شدن آنها خواهد شد. در ابتدا باید دما و رطوبت محیط نگه داری پرنده رو کنترل کنید.

طاووس بندر عباس دردمای ٤٠تا ٥٠ درجه نگهدا ی کرد

ایا طاووس دردمای ٦٠تا ٧٠ درچه می توان پرورش داد

سلام، خیر این دما کشنده است

سلام استاد عزیز طاووس من چند وقتیه بی اشتها شده ومیلی به غذا نداره وسینه خالی کرده
چیکارش کنم

با سلام، احتمالا غذای پرنده آلوده به قارچ و انگل بوده و یا تغذیه ضعیفی داشته. باید از آنتی بیوتیک ها و پروبیوتیک ها استفاده کنید(زغال فعال، پودر آلفاسریل). همچنین یه مدت از لامپ مادون قرمز برای گرم شدن و بهبود سلامت پرنده استفاده کنید.

سلام .تو کردان کرج هم میشه نگه داشت

سلام، بله ، با ایجاد شرایط مناسب و اختصاص دادن فضای کافی برای چراگاه این پرنده می توانید از آن در بیشتر مناطق نگه داری کنید.

سلام جوجه طاوس چه غذای بیشتردوست دارد که زوتررشدکند

سلام، طاووس پرنده ای همه چیزخوار است برای رشد بهتر جوجه ها می توانید از دان های استارتر و تجاری استفاده کنید.

سلام میشه چند نژاد طاووس را مثل طاووس جاوه یا سبز یا طاووس سفید در یک جا باشند

سلام، بله می توان.

سلام مکان لازم برای پرورش طاووس چقدر است ومی توان ان را در کنار پرندگانی از قبیل قرقاول مرغ شاخدار قرار داد

با سلام، طبیعتا هر چقدر چراگاه بیشتر و محوطه گردش بیشتری در اختیار این پرنده قرار بدهید بهتر حواهد بود.
بهتر است که به صورت جداگانه نگه داری شوند. چون برخی از پرنده ها می توانند ویروس یک بیماری رو بدون علائم و یا بیمار شدن برای مدت طولانی در بدن خود داشته باشند. همچنین تغذیه پرنده های مختلف نیز با هم فرق میکند.

سلام میشه تخم طاووس رو زیر مرغ کرچ گذاشت

سلام، خیر دوره جوجه کشی طاووس یک هفته بیش تر از مرغ طول میکشه و در هفته آخر جوجه کشی ممکنه مرغ از حالت کرچی بیرون بیاد.

سلام میشه تخم طاووس رو زیر مرغ کوچ بزاریم و بعد از یه هفته تخم مرغ زیر مرغمون بزاریم که با هم به دنیا بیاد؟

سلام، دوره جوجه کشی طاووس معمولا بین 28 الی 30 روز می باشد و دما و رطوبت آن تفاوت آنچنان با جوجه کشی مرغ ندارد. کاری که میگین رو میشه انجام داد حتی خیلی از افراد به کمک مرغ کرچ شده تخم بوقلمون، غاز، و اردک هم باز میکنند. ولی باید بدانید که تخم طاووس مثل تخم مرغ نیست و کمی سنگین تره ممکنه خوب نچرخه. یا اینکه بعضی وقتا مرغ کرچ شده تخم ها رو میشکونه و میخوره. پیشنهاد میکنم اگه میتونید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

سلام من یکجفت طاووس 14ماهه براخریدپیداکردم بقیمت 2/5ملیون برای یکجفت. ایاقیمتشون مناسب هست؟وی قطعه زمین 500متری که درخت میوه کاشتیم رافنس کشی کردم برانگهداریشون مناسب هست یا حتمابایدسقف هم روباغچه فنس بکشم تافرارنکنن؟

سلام، در مورد قیمت نمی توان نظری بیان کرد بستگی به نژاد و سلامت پرنده دارد. در ضمن طاووس می تونه پرواز کنه پس برای اطمینان قفسشون باید سقف داشته باشه.

ببخشید ما دو جفت طاووس مصری و هندی داریم میتوانند در یک قفس باشند و جفت گیری کنند یا باید جدا باشند لطفا پاسخ بدین ممنون میشم

با سلام، نمی توان رفتارشونو پیش بینی کرد. پس بهتره یه بار امتحان کنید.

سلام طاووس در برابر سرما چقدر مقاوم هست

با سلام، با توجه به اینکه خواستگاه اصلی این پرنده مناطق گرم میباشد، این پرنده بهتر است در شرایط دمایی گرم نگه داری شود. دمای بیش از حد سرد اصلا برای طاووس مناسب نیست.

واسه نگهداریش حتما باید مجوز داشته باشی

چه نوع سبزی هایی بهشون میدی؟؟
واینکه میشه این حیوون رو در سمنان نگه داشت؟

با سلام از سبزیهای مختلف می تونی استفاده کنی فرقی نداره فقط تازه باشن. بله سمنان آب و هوای گرمی دارد و برای پرورش طاووس مناسب می باشد.

طاووس با دستگاه اگر در بیاد تخم هاش حالا چجوری بدون مادر زنده میماند

با سلام همانند جوجه مرغ و … باید ازش مراقبت بشه، در یک محل گرم و با خوراک کافی.

با سلام و تشکر خیلی کوتاه و مفید بود

سلام طاووس در بربر سرما مقاوم هست ؟

با سلام، با وجود اینکه خاستگاه طاووس مناطق گرمسیر می باشد ولی تا حدودی این پرنده در مناطق سردسیر نیز مقاوم می باشد.

سلام ممنون اطلاعات خوبی دادید اگر بخواهم جوجه طاووس بخرم چه چیزی باید بدم بخوره و آیا میتونم توی اراک پرورش بدم ممنون میشم اگر اطلاعات بدهید

با سلام، از جیره غذایی استارتر بوقلمون و یا قرقاول میتوانید استفاده کنید.

به نظرمن عالی بود

سلام طاووس در شیراز هم میشه نگه داشت

با سلام بله می توانید

من حدود ۲۰تاطاووس نروماده دارم دوتا ازنرهای مصری۴و۵ساله اصلا تمایلی به جفتگیری ندارند ودمهایشان رااصلا برای جفتگیری بازنمیکنن چیکارباید بکنم بیشتر تخمها هم بدون نطفه در اومدن

با سلام، بهتر است به فکر جایگزین نمودن نرهای جدید در گله باشید.

ایامی شودباخرید تخم طاووس کاررا انجام دادوباید ازکجابخرم همچنین می شود در دستگاه جوجه کشی کنارتخم های بوقلمو قرار دادومشکلی ایجادنشود

با سلام، بله با جوجه کشی از تخم های طاووس نیز می توان این کار را انجام داد. اما بهتر است که به صروت جداگانه از تخم هر پرنده ای جوجه کشی شود. زیرا در جوجه کشی شرایط دما و رطوبت و … برای هر پرنده متفاوت است.

اطاعات خوبی بود ممنون.

سلام تخم رو کجا میشد تهیه کرد

با سلام، در این فروشگاه تخم هیچ نوع پرنده ای به فروش نمی رسد. لطفا برای تهیه تخم پرندگان به مراکز خرید و فروش مربوطه و یا پرورش دهندگان محلی مراجعه کنید.

سلام
در شمال ، شهرستان رامسر هم میتوان این حیوان را نگهداشت ؟

با سلام، بله، مناطق جنگلی و کنار رودخانه برای پرورش طاووس ها بسیار مناسب می باشند.

سلام. من چنتا طاووس از شمال خریدم وبه شیراز اوردم یک ماه هست که شیراز داخل باغ دراتاق3*6با آب وغذای خوب نگهداری میکنم متاسفانه یک عدد ماده هندی دیروز ازدست دادم که با مرگ نامعلوم روبه رو بودم ولی الان متوجه شدم دوتا دیگه از طاووسها مریض وشلخته وپژمروده هستند. لطفا کمکم کنید چه داروی باید بدم چکار کنم

با سلام، حتما باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

آب و هوای شمال و رطوبت اونجا عادت کردن

سلام آقای جعفری متاسفانه اون دوتای دیگه هم به احتمال زیادازبین میرن چون به اقلیم شماعادت ندارن سعی کن ازجایی بخری که بااقلیم اونجایکی باشه.
 

تماس با کارشناسان فروش کارخانه