سیستم دانخوری

سیستم دانخوری در آشیانه های پرورش طیور

صرف نظر از نوع دانخوری ، فضای دانخوری اختصاص یافته به هر قطعه پرنده بسیار مهم است . اگر فضای دانخوری کافی نباشد سرعت رشد محدود می شود و یکنواختی گله نیز مناسب نخواهد بود . نحوه توزیع دان و نزدیکی دانخوری ها به پرندگان از نکات کلیدی در دستیابی به دان مصرفی هدف می باشد و در تمام سیستم دانخوری باید دستگاه ها با هدف فراهم نمودن حجم کافی دان با کمترین اتلاف ، تنظیم شوند.

دستی ( دستی اولیه )

مثل سینی دانخوری، کارتن ، روزنامه (که موجب سرو صدا، وجلب توجه شده و از صدمه به پاجلوگیری می کند) و رول کاغذی که معمولا تا سن ۷ تا ۱۰ روزگی استفاده می شود. به ازای هر ۱۰۰ جوجه یک سینی قرار می دهند.

دانخوری های دستی ناودانی

این دانخوری ها که به طور دستی پر می شوند به شکل ناودان بوده و از اهن سفید و یا آهن گالوانیزه ساخته می شوند. طول آن ممکن است ۱۰۰ سانتی متر و حتی بیشتر باشد.
عرض و عمق آن با توجه به سن استفاده طیور متغیر است و معمولا برای جوجه ها به عرض ۱۰ و ارتفاع ۱۰ سانتیمتر ساخته می شود و برای نیمچه ها و مرغ های تخمگذار به عرض ۲۰ و ارتفاع ۲۰ سانتیمتر در نظر گرفته می شود.

این دانخوری ها دارای پایه قابل تنظیم هستند و با توجه به سن جوجه یا مرغ، ارتفاع دانخوری از زمین کم یا زیاد می شود. به طوری که همیشه ارتفاع لبه دانخوری معادل پشت جوجه یا مرغ است . برای اینکه طیور وارد دانخوری نشوند، اغلب در بخش بالای دانخوری میله ای مدور نصب می شود و یا بر روی آن یک محافظ وجود دارد. ساختمان این دانخوری ها بسیار ساده بوده و در همه جا می توان آن را ساخت.


ساختمان دانخوری ها باید خصوصیات زیر را داشته باشد :

  • به آسانی و با حداقل کار قابل پر شدن باشند.
  • ریخت و پاش غذا در آنها کم، یا ناچیز باشد.
  • جنس آنها محکم بوده و به خوبی قابل شستشو و ضدعفونی کردن باشند.
  • در صورت خراب شدن، به آسانی قابل تعمیر باشند.

دانخوری های دستی مدور ( بشکه ای )

این دانخوری ها از یک مخزن بشکه مانند و یک بشقاب گرد که در زیر آن تعبیه شده است تشکیل شده اند؛ که مقدار ورود غذا به داخل بشقاب را می توان به وسیله پیچ تنظیم نمود. یک دانخوری با قطر ۳۳ سانتیمتر برای ۸۰ تا ۷۰ قطعه پرنده لحاظ می شود . و در روزهای اول لبریز از دان می باشند. ( منظور ارتفاع دان ، از لبه دانخوری است )

نکته : باید بتوان محل دانخوری ها را بدون محدودیت در سالن تغییر داد . طراحی دانخوری ها باید به گونه ای باشد که پرنده بتواند دان آنها را کاملا مصرف نماید و دانخوری ها هیچگاه نباید کاملا خالی باشند.

جنس دانخوریها از آهن گالوانیزه و یا پلاستیک بوده و دارای مزایای زیر است :

  • با توجه به ظرفیت مخزن، می توان آن را هر چند روز یکبار پر کرد که از نظر کار و نیروی انسانی صرفه جویی می شود.
  • احتیاج به پایه نداشته و به وسیله تسمه و یا طناب به سقف آویزان شده ، که به راحتی می توان ارتفاع آنها را تنظیم نمود.
  • خطر الودگی غذا با مدفوع و یا مواد بستر به حداقل می رسد و مقدار ریخت و پاش غذا نیز کم تر می شود.
  • سرمایه گذاری به ازاء هر قطعه مرغ در دانخوری بشکه ای کمتر از انواع دیگر است.
  • شکل خاص دانخوری های بشکه ای سبب می شود که از نظر اشغال جا و فضا احتیاج به نصف فضای دانخوری نوع ناودانی باشد.

سیستم دانخوری در آشیانه های پرورش طیور

نکته : معمولا جوجه ها به داخل سطل این دانخوری رفته و گیر می کنند. لذا نصب توری بر روی آن ضرورت دارد.

دان نباید خیلی خرد شده و آردی گردد، بطوریکه طیور بتوانند دان را کاملا مصرف نمایند .
مراقبت از تراف، زاویه ها و میزان کشش زنجیر بسیار ضروریست.
اگر ارتفاع دانخوریها به درستی تنظیم نشود، می توانند مانع حرکت پرندگان در آشیانه شوند.
در تخصیص فضای دانخوری به پرنده ها باید هر دو سمت کانال لحاظ شود.
لبه بالای کانال با پشت پرنده تنظیم می شود.
ارتفاع دان باید با کشوهایی که جلوی هاپر تعبیه می شود تنظیم شود تا از ریخت و پاش دادن جلوگیری شود.

دانخوریهای لوله ای بشقابی (حلزونی)

در این سیستم یک آگر که در داخل لوله قرار دارد، باعث انتقال دان در سراسر آشیانه می شود. لوله های کوچک دیگری در فاصله های معین به لوله اصلی متصل هستند که از طریق آنها دان در داخل دانخوریهای بشقابی ریخته می شود. این دانخوری فقط در سیستم های پرورش بر روی بستر کابرد دارند. ظرفیت این سیستم و تعداد ردیفهای این دانخوری به ابعاد آشیانه و ظرفیت طیور داخل آشیانه بستگی دارد. برای مثال سالنی با عرض ۱۲ متر نیاز به دو ردیف دانخوری دارد. و بین ۱۳ تا ۱۵ متر ۳ ردیف و به ازای هر۴۵ تا ۸۰ جوجه یک داخوری ۳۵ سانتی منظور می شود.

سیلوی ذخیره دان

حداکثر ظرفیت سیلوی ذخیره دان باید برابر مصرف ۵ روز پرنده در آخر دوره پرورش باشد. به منظور کاهش احتمال رشد کپکها و باکتریها ضروری است که سیلوها ضد آب باشند. پیشنهاد می گردد که برای هر فارم دو سیلوی ذخیره دان منظور گردد تا در مواقع اضطراری مثل تغییر سریع دان، در مواقع تمام شدن تاریخ مصرف دان تولیدی، یا ضرورت دارو درمانی سریع در دان ، با مشکل مواجه نشویم.

نکته : سیلوها باید بین به صورت دوره ای تمیز شده و و گاز داده شوند.

جوجه کشی از طیور

امروزه یکی از کسب کار های بسیار پر سود فرایند جوجه کشی از پرندگان مختلف می باشد. برای شروع این نوع کسب کار می توانید با خرید دستگاه جوجه کشی خانگی و صنعتی و تهیه چند عداد تخم نطفه دار به سود خوبی برسید. اگر نیاز به راهنمای بیشتر در این مورد دارید می توانید با مشاوره رایگان با شماره تماس 09144485590 در ارتباط باشد.


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه