تغذیه کاسکو و غذاهای مورد علاقه آنها

تغذیه کاسکو و غذاهای مورد علاقه آنها

یک رژیم غذایی متناسب با پرنده به جهت داشتن زندگی طولانی و شاد برای او بسیار مهم است. در حقیقت اگر رژیم غذایی طوطی ، سالم و متعادل باشد ، پرنده فعال تر است و رنگ پرهای زینتی آنها پر رنگ تر و شاداب تر خواهد بود. در طبیعت طوطی ها بیشتر از دانه های گیاهی و میوه ها تغذیه میکنند. اما دان ها تنها یکی از مؤلفه های رژیم خوب برای طوطی می باشد. درک این موضوع که چه نوع غذاهایی باید طوطی بخورد به پرورش دهنده کمک میکند تا تصمیمات بهتری برای حفظ سلامت پرنده خود بگیرد.

استفاده از پلت تجاری برای غذای کاسکو

استفاده از پلت تجاری تغذیه کاسکو

تغذیه کاسکو را می توانید با پلت های تجاری شروع کنید. پلت های تجاری آماده یکی از روش های بسیار مناسب برای تغذیه پرندگان میباشند. زیرا این نوع غذاهای آماده دارای ترکیبی از انواع میوه ها  ، سبزیجات ، غلات و دانه ها می باشند که ارزش غذایی بسیار بالایی دارند. حتی این پلت های تجاری در رنگ های و طعم دهنده های مختلف به فروش می رسند. البته انتخاب پلت هایی که مواد نگه دارنده زیادی در آنها وجود دارد توصیه نمیشود.

استفاده از انواع دان ها برای تغذیه کاسکو

دان ها را در رژیم غذایی کاسکو قرار دهید. دان ها به تنهایی نمی تواند رژیم غذایی اصلی طوطی باشد اما به دلیل ارزش غذایی مناسب استفاده از آنها برای تغذیه طوطی توصیه میشود. کاسکو به تخم آفتاب گردان علاقه زیادی دارد. به هنگام استفاده از دان برای تغذیه کاسکو دقت کنید که دان مصرفی کپک زده و یا فاسد نشده باشد. کاسکو دانه هایی که جوانه زده باشد را خیلی دوست دارد. از این رو می توانید دانه ها را در مقداری از آب تمیز و در دمای اتاق خیس کنید تا جوانه بزند. سپس از این جوانه ها برای غذا دادن به کاسکو استفاده نمایید.


دان ها  و بذرها همچون ارزن ، ذرت ، گندم و … برای کاسکوها بسیار خوشمزه می باشند و باید به مقدار مناسب به آنها داده شود. برخی از پروش دهندگان برای تشویق کاسکو به عنوان پاداش از دان ها استفاده میکنند.

استفاده از میوه و سبزیجات

استفاده از میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات تازه را وارد رژیم غذایی کاسکوی خود نمایید. میوه ها و سبزیجات فراوانی همچون  سیب ، کلم بروکلی  ، هلو ، کاهو ، کلم وهویچ  وجود دارند که می توان از آنها استفاده کنید.  توجه داشته باشید که حتما میوه ها و سبزیجات را قبل از مصرف با آب کاملا تمیز نمایید و آنها ار شست و شو  دهید. همچنین میوه ها و سبزیجات را به صورت خرد شده و رنده شده در اختیار پرنده قرار دهید.

استفاده از انواع آجیل ها

می توانید از مغزها و انواع آجیل همچون مغز گردو ، پسته و بادام زمینی برای تغذیه کاسکو استفاده کنید. زیرا آجیل سرشار از پروتئین و ویتامین ها و مواد معدنی است. اما باید دقت نمایید که میزان چربی نیز در آجیل زیاد می باشد و نباید به مقدار زیاد به کاسکو بدهید. توصیه میشود بعنوان پاداش از آجیل استفاده کنید. در صورت امکان پوسته آجیل را نشکنید تا کاسکو به تنهایی اقدام به شکستن و خارج کردن مغز آن کند. این عمل تحریک جسمی و روحی خوبی برای او خواهد بود.

استفاده از غلات و حبوبات

استفاده از غلات و حبوبات

حبوبات و غلات را در رژیم غذایی طوطی خود بگنجانید. از جمله حبوباتی که کاسکو به خوردن آنها علاقه مند است می توان لوبیا ، نخود فرنگی ، عدس ، لوبیای سبز را نام برد. می توانید حبوبات را به صورت خام و یا پخته به آنها بدهید. همچون از غلاتی نظیر برنج سبوس دار پخته ، ماکرونی و جو استفاده کنید. لازم به ذکر است که این غلات نباید دارای نمک و روغن باشند.

استفاده از گوشت مرغ برای تغذیه کاسکو

گوشت نیز در برنامه غذایی طوطی خود قرار دهید. معمولا اکثر طوطی ها خوردن گوشت را دوست دارند. می توانید گوشت مرغ را پخته و از آن به کاسکوی خود بدهید. لازم به ذکر است که گوشت زیاد به بدن پرنده خصوصا کلیه های او آسیب می رساند لذا به مقدار کم گوشت را در برنامه غذایی پرنده تان قرار دهید.

نکات تکمیلی

باید با لیست غذاهایی که می تواند برای سلامت کاسکو خطرناک باشد ، آشنایی داشته باشید. مهمترین و مرگ آفرین غذاهایی که برای کاسکو  خطرناک هستند شامل آووکادو ، شکلات و کافئین است. لذا به هیچ عنوان اجازه ندهید کاسکو از این غذاها و میوه ها استفاده کند. دقت داشته باشید که اگر بادام زمینی در مکانی گرم و تاریک و مرطوب قرار بگیرد می تواند آفلاتوکسین آزاد کند که برای طوطی ها کشنده می باشد. بنابراین از مصرف این بادام زمینی های توسط کاسکو جلوگیری کنید.

همیشه از آب تازه و گوارا برای رفع تشنگی طوطی خود استفاده کنید. همچنین آب مصرفی کاسکو را هر روز تعویض نمایید.

دو بار در روز  (صبح و عصر) طوطی خود را تغذیه نمایید. مقدار غذایی که طوطی باید بخورد بستگی به سن ، نژاد و وضعیت کلی آن دارد.

طوطی خود را به غذا خوردن ترغیب کنید. سعی کنید که غذا او را درون اسباب بازی های گوناگون قرار دهید تا طوطی خودش به سمت غذا رفته و با بازی کردن بتواند به غذاها دسترسی پیدا کند. این امر برای تحریک ذهن آنها بسیار مناسب میباشد.

وزن طوطی خود را کنترل کنید. برخی از نژادهای طوطی استعداد چاقی خوبی دارند و میتوانند به بیماری کبد چرب دچار شوند. لذا از غذاهای چرب و شور به هیچ عنوان در برنامه غذایی کاسکو استفاده نکنید.

نکات تکمیلی تغذیه کاسکو

طوطی خود را از نظر کمبود  ویتامین a کنترل کنید. ویتامین a به طوطی ها در برابر عفونت ها بسیار کمک میکند. کمبود این ماده مغذی در پرندگان شایع است و می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی آنها شود.  در صورت عدم دریافت کافی ویتامین آ ، طوطی به مشکلات تنفسی (ترشحات بینی ، مشکل در نفس کشیدن و عطسه ) دچار میشود. همچنین کمبود این ویتامین در پرندگان بر کلیه ها و سیستم گوارشی آنها نیز تأثیر منفی میگذارد.

از یک رژیم غذایی ثابت استفاده نکنید و سعی کنید هر روز غذای متفاوتی به کاسکو بدهید. بعنوان مثال اگر از میوه سیب در یک روز استفاده کردید ، روز بعد از میوه دیگری برای تغذیه کاسکوی خود استفاده کنید.

اگر کاسکوهای بالغ جوجه های خود را تغذیه نکنند و یا فرد پرورش دهنده با استفاده از دستگاه جوجه کشی قصد پرورش جوجه های کاسکو را داشته باشد باید در نظر بگیرد که جوجه ها غذای نرم و آبکی می توانند هضم نموده و از آن تغذیه شوند. لذا اگر از طریق دستگاه جوجه کشی اقدام به تکثیر کاسکو کرده باشید باید تغذیه دستی جوجه ها را تا زمان بزرگ شدن شان بر عهده بگیرید. تا 24 ساعت از زمان تولد جوجه ها نیاز به تغذیه ندارند. اما بعد از گذشت یک روز باید هر 3 ساعت از طریق سورنگ مخلوط تخم مرغ اب پز له شده با اب گرم باید به جوجه ها داده شود. دقت داشته باشید که این مخلوط باید به صورت خمیری و آبکی باشد.


7 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام کاسکوی ما تخم گذاشته و برا لانه ومواد کف لانه راهنمایی می خواستیم متشکرم

ببخشید من به کاسکوم لوبیای عربی تست شده دادم بعد براش تخمه گزاشتم بعدش شروع کرد به استفراق کردن استفراقش چسبناک وتکه های غذای که خرده بود را داشت

انقدر ترسیدم لطفن کمکم کنید😟خیلی میتر سم

لوبیا یه سمی داخلش هستش که نباید به پرنده داد لوبیا جزو غدقن ها هستش شانس اوردید نمرده پرنده

سلام کاسکوی یک ساله گرفتم فقط تخمه و پلت میخوره هر روزم براش همه ی اون چیزایی که شما بالا نوشتین و میزارم ولی میریزه کف قفس و نمیخوره راهنمایی کنید لطفا.ممنون

تماس با کارشناسان فروش کارخانه