مرغ کرچ چیست

مرغ کرچ چیست ؟

کرچی در مرغان را می‌توان با صدای مخصوصی که مرغ از خود بیرون می‌دهد تشخیص داد. در هنگام کرچی مرغ حساستر و نسبت به دیگر مرغ ها و همچنین حضور انسان واکنش نشان می‌دهد. مرغ کرچ ترجیح می‌دهد که اوقات روز را بجای دانه چیدن و گردش در جایی که تاریک و خلوت باشد بر روی تخم های دیگر مرغ ها بخوابد. مرغ های کرچ معمولاً در طی دوران کرچی پرریزی می‌کنند و تخمگذاری آنها نیز در این مدت قطع می‌شود، از اینرو نژادهایی که زیاد کرچ می‌شوند مطلوب مرغداران تجاری نیستند. دوران جوجه کشی در مرغها عمومآ ۲۱ روز است و در این مدت مرغ کرچ فقط یک بار در طول روز اقدام به خوردن و آشامیدن کرده و به سرعت سر جای خود برمی‌گردد

کرچی در مرغ ها را می‌توان به عواملی چند مانند نژاد، آب و هوا، محل تخمگذاری پرنده و تغذیه نسبت داد که در این میان نقش نژاد از همه پررنگتر است؛ بطوریکه در نژادهای سنگین میزان کرچی نسبت به نژادهای سبکتر، بیشتر می‌باشد. همچنین تاریک و دنج بودن محل تخمگذاری و جمع نکردن تخم مرغ ها بطور منظم خود عاملی است که مرغ را تحریک به کرچ شدن می‌کند به نحویکه می‌توان از این عامل برای کرچ کردن مرغ در هنگام نیاز سود برد

تشخیص نشانه های مرغ کرچ

مرغ های کرچ شبها در لانه ای میخوابند که در آن تخم میگذارند، اما مرغ های معمولی در لانه ای که تخم میگذارند، نمیخوابند وقتی به مرغ کرچ نزدیک میشوید با صدای جیغ مانندی شما را میترساند پرهای گردن و بدن خود را پوش میدهد در نتیجه عضله های سینه اش دیده میشود و پوست بدنش به رنگ سرخ در می آید حرارت بدن مرغ کرچ بالا میرود مرغ کرچ کم خوراک میشود

خوابانیدن مرغ کرچ

محل خوابانیدن مرغ کرچ باید آرام و دور از سر و صدا و رفت و آمد باشد. بهتر است کمی تاریک و مرطوب بوده و هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد. میتوان از یک جعبه یا سبد معمولی محتوی کاه و کلش استفاده کرد که برای جلوگیری از بیرون ریختن کاه باید حداقل ۸ سانتی متر لبه داشته باشد.


خصوصیات و تعداد تخم مرغ ها

تخم مناسب باید دارای شکل طبیعی بوده و بهتر است دارای وزن حداکثر بین ۵۰ تا ۵۵ گرم باشد. باید تعدادی تخم زیر مرغ قرار داد که روز بعد هیچ تخمی زیر مرغ پیدا نباشد. تعداد تخم ها به سردی و گرمی هوا بستگی دارد، در هوای سرد تخم کمتر و در هوای گرم تخم بیشتری میتوان زیر مرغ قرار داد


178 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام. مرغام گلپایگانین یه ماه تخم اومدن دو تاشون کلا تخمم میکنن بلند نمیشن تو جعبه سه چهار ساعت میمونن به زور بلندشون میکنم حتی روشنایی روزی چهارده ساعت دارن وتخم مرغارم چند بار در روز جمع میکنم. اما یکیشون پراشو یکم باد میکنه صدای قد قدش عوض شده میرم گه گاهی کنار تور پرای گردنشو یکم باد میکنه. شبا هم روی چوب خواب نمیره جدا از بقیه میمونه رو زمین … تخمم میکنه
اما زیاد نمی خوابه رو تخم. جداش کنم میشه بشونمش؟

سلام، رفتار مرغ های کرچ شده رو داره ولی هنوز کرچ نشده چون تخمگذاری میکنه فعلا یه چند روزی صبر کنید.

سلام نشانه های کرچ شدن مرغ چیه

سلام، در متن مقاله گفته ایم، مقاله رو بخونید. در ضمن شما که به دنبال علائم کرچی اردک بودید؟!!

سلام
مرغ من کرچ شده ، اگه جای کرچ شدنش رو عوض کنم دیگه میرود و روی تخم ها بر می خیزد و دیگه جوجه نمیشود ؟؟

سلام، بهتره عوض نکنید تا مرغ دچار ترس و استرس نشه.

سلام من ۲ مرغ دارم که یکیش زیاد قدقد میکنه و تخم هایش نطفه دار است و خونی زید میشینه و وقتی نزدیک میشویم فرار میکنه آیا کرچ است واون یکی اون کم قدقد میکنه و اونم زیاد میشینه ولی تخم هاش نطفه دار یا خونی نیست ولی وقتی نزدیک میشیم فرار نمیکنه آیا کرچ است .

سلام مرغ ما وی تخم نمیخوابه بلندمیشه چکارش کنم

سلام من یه مرغ دارم که میری پیشش پرای گردنش راسیخ وغذغدمی کندآیامرغ من کرچ شده

و اگر تخم را زیر مرغ کرچ قرار دهیم و زیر تخم مرغ خاک باشد ممکن است بعضی از تخم ها بشکند؟؟

سلام، خاک برای بستر مرغ کرچ شده اصلا خوب نیست. همچنین باعث سرد شدن تخم ها و خراب شدن آنها خواهد شد. بهتره از پوشال چوب یا کاه استفاده کنید.

سلام خسته نباشید یه سوالی دارم ایا تخم مرغ سایا را زیر مرغ کرچ قرار دهیم بعضی از انها جوجه کاکلی در میاد؟

سلام، دقیق متوجه منظورتون نشدم. ولی اگه تخم های نطفه دار متعلق به نژادهای کاکل دار باشه بله جوجه هم کاکلی در میاد.

سلام
اخه همون مرغی که به شما توضیح دادم
خیلی وقته تخم هم نذاشته همون نظر های که راجب کرچ شدن مرغ هست اون مرغ هم انجام میده مثل تو اینترنت کرچ شدن مرغ را دنبال میکردم توضیحات زیادی درمورد کرچ شدن مرغ وجود داشت وهمون مورد مرغ منم انجام میداد
پس معنی تولک رفتن رو بهم توضیح میدید

سلام، تولک یعنی دوره پرریزی که اکثر پرنده ها سالی یکبار این دوره رو تجربه میکنند. در این دوره مرغ کم تحرک شده و پرهای بدن او دچار ریزش شدید و سپس پرهای تازه مجددا به جای آنها رشد میکنه. مرغی که کرچ میشه علاقه شدید به خوابیدن در لانه داره و از رو تخم ها بلند نمیشه فضله اش زیاد و بوی شدیدتری داره. نزدیکش که بشی پرهای گردنشو سیخ میکنه صداش عوض میشه در ضمن مرغ کرچ شده کمی ریزش پر هم داره.

سلام
یدونه مرغمون پر های گردنش همش ریخته فقط ازسرش کمی پر مونده و بغل دستاش هم پر ریخته ،صبح که مرغ ها بیرون میان اون نمیاد و تو گوشه در نمیاد بعدش میاد بیرون براش جا تهیه کردیم تخم هم میزاریم زیرش 20دقیقه میشنه بعد بلند میشه به نظرتون کرچ،شده

سلام، به نظر دچار پرریزی شده و تولک رفته. در این دوره باید حسابی کلسیم و غذای پروتئین دار دریافت کنه.

سلام
وقنتان بخیر
ببخشید من ۵ تا مرغ دارم یکیشون کرچ شده
اما اون ۴ تا هم می رم همونجا تخم می کنند. چه راهکاری وجود داره که تخم های قدیمی از جدید جدا کنم.

سلام، شما باید لانه مرغ کرچ شده رو به یک محیط ارام و ساکت و خلوت منتقل کنید. اون یکی مرغ ها هم به تخمگذاری در اون لانه عادت کرده اند. یک لانه همونجا بذارید مجددا تا همونجا تخمگذاری کنند.

سلام ببخشید مرغ من صدایش تغییر پیدا کرده دیروز و پریروز زیاد داخل لانه می رفت اما دیگه امروز زیاد داخل لانه نرفت آیا این شرایط کرچ است؟

سلام، مقاله رو مطالعه کنید. اگه مرغ علاقه ای به خوابیدن داخل لونه نداره، کرچ نشده.

سلام مرغ ما توی لانه میخوابه روی تخم ها ولی هی بلند میشه ایا کرچ شده واینکه اگه تخم مرغ تا هفت روز سالم میمونه چیکار کنیم چه تخمی رو زیر مرغ بزاریم وقتی کرچ میشه اگه تخم هاش رو مصرف کنیم

سلام، مرغی که کرچ شده دیگه از رو لونه نباید بلند شه وگرنه تخم ها خراب خواهند شد. در دما و رطوبت مناسب میشه تخم نطفه دار رو به مدت 7 روز انبار کرد.
بهتره که اول از تخم مرغ های معمولی در لونه استفاده کنید تا مرغ کرچ بشه و وقتی که مرغ کرچ شد و داخل لونه خوابید، تخم های نطفه دار که تازه هستند را جایگزین تخم های کهنه بکنید. تخم نطفه دار بهتره که کمتر از 5 روز سن داشته باشه و در دمای 18 درجه با رطوبت 60 درصد نگهداری شده باشه.

سلام من مرغ هم صدای کرچ شدن میده و خیلی گشت میزنه

سلام من چهار تا مرغ دارم یکی از ان ها روی تخم می خابد ولی بیرون نمی اید چرا؟؟؟

سلام، احتمالا کرچ شده.

من یک مرغ دیگه هم دارم که تا حالا سه بار کرچ شده ولی دیگه تخم نمیاره تا کرچ بشود آیا این مرغ کرچ میشود

سلام، هنوز فصلش نشده احتمالا مجددا تخمگذاری خواهد کرد و باز کرچ خواهد شد.

سلام آیا اگر مرغ من تا حالا کرچ نشده احتمالش است کرچ بشود
مرغم ۳ سال داره

با سلام، کمی بعید به نظر می رسد که کرچ شود چون این مسئله به ژنتیک مرغ بستگی دارد. این مرغ تا الان حداقل یکبار باید کرچ میشد ولی به طور قطع نمیشه گفت کرچ نمیشه. بهتره از یه مرغ دیگه که قبلا کرچ شده برای جوجه کشی طبیعی استفاده کنید.

بله

سلام میشه توضیح بدید مراحل کرچ شدن مرغ را

با سلام، مقاله رو مطالعه کنید. آیا منظور ما مراحل و نحوه خواباندن مرغ بر روی تخم ها می باشد؟

سلام ما خودمون می توانیم مرغ را روی تخم مرغ غ بگذاریم تا عادت کند

با سلام، خیر، گاها پیش آمده که برخی افراد به زور مرغ رو در لانه طوری نگه میدارند که نتونه حرکت کنه تا کرچ شه ولی کرچ شدن یه غریزه طبیعی است. حتی اگه به زور کرچ بشه ممکنه در وسط جوجه کشی از روی تخم ها بلند شه. یا اینکه در این نوع موارد تخم های نطفه دار به دلیل عدم چرخش در چند روز اول اسیب میبینند. احتمال شکستن تخم ها هم وجود داره زیرا مرغ در ابتدا میخواد فرار کنه.

سلام من ۲ تا مرغ دارم که باید پاییز تخم میکردن ولی هنوز تخم نکردن چیکارشون کنم؟
ممنون

با سلام، مرغ ها در این موقع از سال به دلیل کوتاه بودن طول روزها و عدم دریافت نورکافی و سردی هوا، تخمگذاری نمیکنند.

سلام ببخشید اگر دوتا تخم ها زود تر دربیاد مرغ رو بقیه میخابد ته بقیه در بیاد یا نه

سلام، بله مرغ جوجه کشی رو ادامه میده، فقط نور محیط باید کم باشه.

سلام من یه مرغ دارم که کرچ شده تولونه میخوابه اما اگه ببرمش جای دیگه که بخوابونمش نمیخوابه دوباره میره تو لونه ی خودش

سلام مرغ من الان پر هاش میریزه خروس هم ندارم ینی کرچ شده؟الان نزدیک دوهفته هم هس تخم نزاشته کرچ شده یا؟؟؟

سلام، کرچ شدن مرغ ربطی به خروس ندارد. اگر مرغ شما دائما در لانه می خوابد و صدای آن تغییر پیدا کرده است، به احتمال قوی کرچ شده.

سلام میخواستم بدونم مرغ گلین لری واقعا پنج بار کرچ میشه تو چه زمانی کرچ میشه و در چند ماهگی کرچ میشه اخه میگین یک سال به بعده

با سلام، این تعداد کمی بالاست و در بهترین حالت مرغ ها در اول فصل بهار و اواخر تابستان کرچ میشن. یعنی دوبار در سال. آب و هوا تأثیر زیادی در کرچی مرغ دارد و باید معتدل باشد. معمولا مرغ ها بعد از یک دوره تخمگذاری کرچ میشوند.

سلام 2تا سوال دارم
1 آیا پر ریزی زیر شکم نشانه کرچ هست
دوم اینکه من مرغم پارسال کرچ شد آیا امسالم میشه
3 چه کنیم تا مرغ کرچ شود

سلام، بله در زمان کرچی معمولا پرهای زیر شکم مرغ می ریزد. در ضمن مرغی که کرچ شده باشه بازم همه کرچ میشه ولی این به آب و هوا و تغذیه مرغ هم بستگی داره. یک لانه چوبی و یا پلاستیکی درست کنید و داخل کاه قرار بدین چند عدد تخم هم زیر مرغ قرار بدین. بهتره که لانه تو یه محل ساکت و کم نور باشه.

سلام خسته نباشید چند سوال داشتم
1.مرغ های اصلاح نژادی کرچ میشوند؟ همونایی هستن که وانت ها به اسم مرغ بومی میفروشن
2.چگونه یک مرغ اصلاح نژادی از یک مرغ بومی که کرچ میشه قابل تشخیصه؟
3.اگر یک مرغ اصیل کرچ بشه و تخم نطفه دار از مرغ های ماشینی(همون سفید رنگ ها) زیر مرغ بزاریم آیا جوجه کهشدند خودشان قابلیت کرچی دارند؟ یا مثل ماشینی ها کرچ نمیشن؟
4.داروی پرولاکتین روی همه انواع مرغ ها اثر داره؟ حتی ماشینی ها؟ یعنی اگر کرچ بشن ماشینی ها میتونن جوجه در بیارن یا فقط یه گوشه میشینن پرخاشگری میکنن؟

با سلام به صورت کلی به سوالات شما جواب میدم. کلا نژادهای اصلاح شده به ندرت کرچ میشن ولی مرغ های بومی در سال معمولا دو بار کرچ میشن. تشخیص نژاد بومی اصلاح شده و اصیل یکم سخته. در ضمن کرچی مرغ بیشتر به آب و هوا، خوراک و نژاد آن بستگی دارد. داروی پرولاکتین هم تحت مشورت دامپزشک باید تزریق بشه چون تضمینی ندارد.

باسلام ببخشید من یک مرغ دارم که به تازگی به احتمال پنجاه پنجاه کرک آفتاده کم غذا میخوره ویا اصلاً نمیخوره نمیدونم چی شده ولی شک دارم به کرکی مرغم در ضمن بعضی اوقات زمین میشینه ولی از لانه بیرون نمیاد وفرار نمیکنه همش آب میخوره ممنون میشم جوابمو بدین

اگر علائم بیماری نداشته باشد مثل اسهال، افتادگی پرها، تورم چشم و صورت و … به احتمال قوی کرچ شده است. برای بیرون آوردن از این حالت شکم مرغ رو به مدت چنددقیقه تو آب سرد قرار بدهید. از کرچی بیرون میاد.

باسلام من دوباره مزاحم شدم مرغ کرچ شده همین امروز ۵ تا تخم مرغ گذاشتم بعد رفت یه گوشه چاله با کنار زدن خاک اره درست کرد وتخم هارا بعد از ۱۰ دقیقه به زیر خود برد قبل زیرش تخم مرغ نزاشته بودم و به یک دفه پف کرد نمیدونم از کروی درمیاد یا نمیاد

باسلام ببخشید از یادم رفت ببخشید به ازافه این همه تخم گذاری خودش هم قطع شد ببخشید احتمال کرکی رو بالا میبره

سلام من مرغم کرچ شده بود تخم مرغ گذاشتم زیر مرغ ولی 6روز هست حتی برای اب و غذا خوردن بلند نمیشه

با سلام، آب و دان رو کمی نزدیک مرغ بگذارید. به طور کلی مرغ کرچ شده در طول شبانه روز یک الی دو بار برای تغذیه از روی تخم ها بلند میشود.

سلام گذاشتم ولی اصلا بیرون نمی اید چون اگر بیرون می امد دستشویی می کرد همچنین کاکلش از اب نخوردن خشک شده و یک تخم مرغ هم دیدم خورده است مشکلی ندارد 6 روزه بیرون نمی اید

اب و دان رو گذاشته ام ولی بلند نمیشه یک تخم مرغ هم خورده است همچنین فضولاتش در توی لانه کرده بیرون نیامده است چه کار کنم

بهتره که برای سلامتی دیگر تخم های نطفه دار از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید. مرغی که تخم خوار باشد کمی طول میکشد تا عادتش بشکند.

سلام خسته نباشید
من یه مرغ دارم الان سه الی چهار روزی میشه ک خیلی قد قد میکنه و ادامه دار هم هست.
ایا داره کرچ میشه؟
نژاد مرغ سلطان هست

با سلام، ایا مرغ تو لانه برای ساعت های طولانی می خوبه؟

با سلام، ایا مرغ تو لانه برای ساعت های طولانی می خوابه؟

سلام ایا صداش شبیه ناله شده؟؟
یا موهای پشت گردنش سیخ شدن؟؟

سلام من یکی از مرغام چینه دانش ورم کرده چند ماهع ولی هم غذا خوب میخوره هم تخم میزاره باید چیکار کنم شما یک مشورتی لطفا بدین الانم موقعیتشو ندارم ببرمش دامپزشکی

با سلام، یکم آب گرم به مرغ بدهید و سعی کنید به نرمی چینه دان پرنده رو ماساژ بدهید.

سلام .به نظر شما تخم مرغ نطفه دار را در چند روز میتوان نگه داشت؟. ایا به مرور زمان فاسد میشوند؟..ممنون میشم اگه جوابما بدید

با سلام، کمتر از یک هفته. هر چقد تخم نطفه دار کهنه تر شود جوجه حاصل از آن ضعیف بوده و رشد نمیکند و یا داخل تخم تلف میشود.

مرغ من قدقد میکنه و 3روزه که تخم نزاشته ولی روی تخم ها نمیشینه ایا باید صبر کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

با سلام، کمی صبر کنید. اگر مرغ کرچ شده باشد حتما در لانه می ماند.

چند سوال داشتم دوستان چطوری میتونم بفهمم که مرغ قبل از کرچ شدن چه آثاری داره آیا میشه فهمید مرغ من محلیه و2روزه که تخم نمی گذاره وشب هاروی تخم میخوابه لطفاجواب بدید

با سلام، از علائم کرچی مرغ می توان به توقف تخم گذاری، خوابیدن و ماندن در لانه، تغییر صدا و رفتار مرغ اشاره نمود. اگر به مرغ کرچ شده نزدیک شوید فرار نمیکند و صدایی شبیه قد قد دارد ولی متفاوت تر از زمان تخم گذاری.

سلام مرغ من کرج افتاده بود من نمیدونستم الان از کرچی در اومده من میتونم دوباره به کرچی بندازمش ممنون میشم جواب بدید

با سلام، خیر اگه رفع شده باشه باید تا فصل بهار صبر کنید.

سلام من یه مرغ دارم امروز صدای قدقد می کرد ولی تخم هم گذاشت آیا نشانه کرچیه؟

با سلام، خیر تخم گذاری و صدای قدقد نشانه کرچی نیست.

سلام
مرغ من بهدهیچ عنوان برای اب غذا از رو تخما بلند نمیشه چکارش کنم

با سلام، مرغ کرچ شده فقط یکی دو بار در طول شبانه روز از روی تخم ها بلند میشوند. بنابراین جای نگرانی نیست و همیشه دان و آب تازه در اختیار مرغ قرار دهید.

سلام مرغ من چند روزی هست به جای قدقد کردن ناله میکنه وکر کر میکنه اون موقع تا ماه پیش هر روز تخم میگذاشت اما الان دو هفته ای هست اصلا تخم نگذاشته این الان کرک هست؟

با سلام، ببینید یکی از نشانه های بارز مرغ کرچ شده خوابیدن طولانی مدت بر روی تخم ها در لانه است.

سلام داداش من مرغم تخم میزاره امروز باید ساعت ۴ بعدظهر تخم می کرد. که نکره می رم تو لونش رفتارش مثل مرغ های کرچ چیکار کنم و اثلا بلند نمی شه هیچی ام زیرش بیست

برای اینکه بتوانید مرغ را از این حالت خارج کنید باید مرغ را به مدت چند دقیقه داخل وان آب سرد قرار دهید. به طوریکه قسمت زیرین شکم مرغ کامل زیر آب باشد.

سلام من مرغم هنگام تخم گذاری به سمت تخم های دیگر میرود و روی آنها میخوابد چکار کنم تا کامل کرچ شود

با سلام، تعداد تخم های بیشتری در لانه او قرار دهید. لانه باید نرم و خشک باشد. از کاه برای اینکار استفاده کنید. همچنین محیط لانه مرغ کرچ شده باید گرم و تاریک باشد.

سلام من یه مرغ دارم ۳ بار کرچ شده میخوام بازم بشه چه کار کنم

برای تحریک مرغ به کرچ شدن باید تعداد تخم های بیشتری در لانه قرار دهید. گرمای محیط لانه 30 درجه و رطوبت 45 درجه باشد، همچنین محل لانه باید نرم و تاریک و به دور از سرو صدا و حیوانات مزاحم همچون گربه، موش، سگ و … باشد.

سلام خسته نباشید مرغ من کرچ شده دیر فهمیدم تخم نزاشتم امکان هست وقتی که کرچ شده باشه تخم زیرش نباشه تخم گزاری کنه

با سلام، خیر در حین کرچی، تخم گذاری مرغ ها کلا متوقف میشود.

من یه مرغ دارم کم تخم میکنه یه ۱هفته ایی شده دیگه تخم نمیکنه و فقط غذا میخوره بعد سنش بالغ است از رشت خریدم کرچ میشود ایا هر موقع تخم داره میکنه میزم پیشش بلندش میکنم میبینم صدایی ریز مثل اسب در میاورد بعد ولش میکنم فوری میشینه روی تخم ها بعد ۳ ساعت دیگه میاد بیرون ۳دقیقه دیگه میشینه رو تخم ها و بعد شب میره پیش مرغ های دیگه راهنمایی میخوام🙏🙏

با سلام، این مرغ تا حدودی رفتار کرچی از خود نشان میدهد. برای خارج شدن مرغ از این حالت، مرغ را در داخل وان آب (کمی سرد) قرار دهید به طوریکه شکم مرغ به طور کامل زیر آب برود.

سلام من یک سبد پر کاه برداشتم و۷ تخم آنجا گذاشتم مرغم را توی سبدی گذاشتم و در آن را گذاشتم کرچ می اید یا نه

با سلام، باید منتظر بمانید.

آقا سلام من مرغم میخواد تخم گذار بشه من اگه این مرغ با خروس بالغ یکجا بزارم موقع ای که تخم بیاد از طریق خروس تخم نطفه دار بشه تخم هارو نگیرم 12تا تخم کنه کرچ میشه

سلام، تخم ها نطفه دار خواهند بود ولی در مورد کرچی نمیتوان نظر داد.

سلام هنگام کرچ شدن مرغ چه رفتار مرغ انجام میدهد

با سلام، از لانه خارج نمی شود و مدام بر روی تخم ها می خواید و حالت پفی به خود میگیرد.

سلام من مرغم پر هایش داره می ریزه کرچ می اید

با سلام، خیر، پر ریزی مرغ ها در این فصل نشانه تولک رفتن می باشد.

سلام من همان طور که گفتید مرغم را در جای تایک گذاشتم وزیر پایش را کاه پر کردم و ۱۱ تخم در آنجا گذاشتم چند روز طول میکشد کرچ شود

با سلام، شما می بایست رفتار پرنده را هر روز مشاهده کنید، به طور قطع نمی توان گفت که چند روز طول میکشد. این امر کاملا غریزی است. فراموش نکنید که هوای محل لانه نباید سرد و خشک باشد.

سلام من مرغم هنگام تخم گذاری به سمت تخم های دیگر میرود و روی آنها میخوابد با نک تخم ها را به زیر بدنش میکشد و بعد بلند میشه

با سلام، این مرغ رفتار کرچی از خود نشان می دهد. برای بیرون آمدن از این حالت می توانید مرغ را به مدت چند دقیقه در تشت آب خنک قرار دهید. طوریکه فقط پاها و زیر شکم مرغ با آب تماس داشته باشد.

من برای تحریک مرغ کرچ چه کار کنم

با سلام، کرچی در مرغ ها کاملا غریزی است و در درجه اول به نژاد آن بستگی دارد. برخی از نژادها اصلا کرچ نمیشوند. برای تحریک مرغ به کرچ شدن اقدامات زیر را انجام دهید: 1)پر نمودن لانه با کاه 2)گرم نمودن محل لانه 3)رطوبت محل لانه 40 درصد باشد 4)قرار دادن تخم های مصنوعی به مقدار زیاد در لانه وقتی مرغ تعدادی زیاد تخم در لانه ببیند برای کرچی وسوسه میشود. برای عدم اسیب دیدن تخم های نطفه دار بایستی حتما از تخم های مصنوعی استفاده کنید. سپس وقتی مرغ کرچ شد، تخم های مصنوعی را بیرون آورده و… Read more »

بسیار عالی بود ممنونم ازمعلوماتی که دادید

با سلام، نظر لطف شماست.

باسلام وخسته نباشید فاطمه هستم مرغم چند روز فقط می شینه وراه نمیره صداش هم عوض شده پرهاشم ی مقداری ریخته ایا کرج شده ؟یادچار بیماری شده ؟
لطفا راهنمایی بفرمایید🙏🙏

با سلام، آیا پرنده اشتهای خوبی دارد؟ احتمال تولک رفتن و یا کرچی مرغ شما بالا می باشد.

سلام من مرغم وقتی تخم میکند شب را در همان جا میخوابد ایا میخواهد کرچ شود

چند عدد تخم نطفه دار دیگیر نیز در لانه او قرار دهید. اگر کرچ شده باشد تا انتهای دوره بر روی تخم ها می خوابد.

سلام من از کجا بفهمم مرغم
از نژاد کرچ است

با سلام، در ابتدا باید نژاد مرغ خود را شناسایی کنید. مرغ بومی تمایل زیادی به کرچ شدن دارد. برخی از نژاد های اصلاح شده به هیچ عنوان کرچ نمی شوند.

چطور بفهمیم

با سلام، دوست عزیز نژادهای مختلف مرغ را جست و جو نموده و مشخصات ظاهری مرغ خود را با آنها مقایسه کنید.

ببخشید دوران کرچ بودن چقدر طول میکشد آیا میتوان بعد از اولین برداشت دوباره تخم زیر مرغ گذاشت ؟؟

با سلام، دوره کرچ مرغ تقریبا 3 هفته طول میکشه. خیر بعد از بیرون آمدن جوجه ها دیگه نمیتوان مجددا زیر مرغ تخم قرار داد.

سلام من مرغم در قفس میخوابد من مرغم را از میان مرغهای برداشتم ودرجای تاریک گذاشتم ان را گرم کردم وتخم هارادرانجا گذاشتم چند روز طول میکشد تا مثل مرغ کرچ شود

با سلام، باید صبر کنید زیرا حالت کرچی کاملا غریزی است و زمان دقیق آن را نمی توان تشخیص داد.

تماس با کارشناسان فروش کارخانه