شرایط نگهداری از بلدرچین

شرایط نگهداری از بلدرچین

نور

نور یک عامل مهم در پرورش بلدرچین می باشد. جوجه ها در طول ۷ تا ۱۰ روز اولیه نیاز به شناسایی منابع اب و غذا دارند و این تنها در صورتی امکان پذیر است که نور کافی وجود داشته باشد. بر طبق استانداردهای مربوطه ۱۶ ساعت در روز نور مورد نیاز است، که می توان این مقدار ساعت را با استفاده از انرژی خورشیدی، و در صورت لزوم از نور مصنوعی با استفاده از باطری تامین گردد.

بستر

تراشه چوب نرم عاری از گرد و غبار می تواند بستر ایده آلی باشد. ضخامت آن باید حدود ۱۰ سانتی متر باشد که یک لایه نرم و گرم را فراهم می کند. یک روش دیگر استفاده از یک لایه ضخیم کاه خرد شده می باشد به خصوص اگر شما دارای مزرعه باشید. می توانید ترکیبی از دو مواد بالا را نیز به کار ببرید. استفاده از تراشه چوب زمانی که جوجه ها بسیار جوان و آسیب پذیر هستند مناسب تر است و پس از آن تعویض بستر به عنوان جایگزین و یا توسعه ارزان تر و مقرون به صرفه تر می باشد. قابل توجه است برای کاهش سطح آمونیاک و مقاومت در برابر بیماری ها می توان از تراکم پرندگان کم کرد. استفاده از بستر کاغذ هم تاثیر به سزایی در چسبیدن مدفوع به پر و بال و کاهش تعداد باکتری های بیماری زا می گردد.

پرورش بلدرچین در خانه

خوراک

غذا را می توان هم به صورت پلت و هم به صورت مشی ارائه کرد. میزان افزایش وزن روزانه نباید بیش از ۳۰ گرم باشد. تحقیقات نشان داده است پرنده از غذای پلت بهتر استفاده می کند. جوجه تا سن چهار هفتگی نیاز به غذا با پروتئین بالا (۲۲ – ۲۷ درصد) دارد. تمامی مواد مورد استفاده در جیره غذایی باید ارگانیک باشد، اما به دلیل مشکلات در یافتن منابع خاصی تشکیل دهنده جیره غذایی ارگانیک می توان از مواد غیر ارگانیک مجاز استفاده نمود.


عوامل مهم در نگهداری از بلدرچین

آب

میزان آب مورد نیاز ۱۰۰ جوجه در روز برابر ۲ لیتر می باشد که این میزان در ۱۲ هفتگی برای ۱۰۰ پرنده به ۱۸ لیتر آب در روز می رسد. مقدار آب مصرف شده به طور مستقیم به مصرف خوراک و درجه حرارت مربوط می شود، و افزایش مصرف تا ۵۰٪ در آب و هوای گرم می تواند رخ دهد. استرسی گرمایی می تواند یک مشکل جدی ایجاد کند. این اتفاق زمانی می افتد که در جوجه و یا پرنده بالغ تعادل بین تولید گرما و از دست دادن گرما بهم بخورد. نشانه های استرسی حرارتی شامل فرآیند له له زدن سریع که منجر به از دست دادن آب از ریه ها می گردد. برای جلوگیری از دست دادن آب بدن، قرار گرفته شود تا پرندگان به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند.

مدیریت بیماری

نظارت و کنترل روزانه در خصوصی پیشگیری و درمان بیماری ها مانند انگل ها و استفاده از واکسن باید مورد توجه قرار گیرد. به صورت بالقوه کوکسیدیوز جدی ترین بیماری می باشد. ارگانیسم های انگلی در همه جا حاضر بوده و از طریق مدفوع بر روی بستر می توانند منتقل شوند. یکی از نشانه های اصلی عفونت وجود خون در مدفوع می باشد. آلودگی علاوه بر بستر می تواند از طریق غذا و آب نیز منتقل گردد برخی از نکات قابل توجه عبارتند مطمئن شوید بستر همیشه تمیز و خشک است ( کاهش ابتلا به کوکسیدیوز و تولید گاز آمونیاک کاهش تراکم گله مراقبت و پیشگیری از پر کندن و پرخواری (معمولا در حدود ۳ هفتگی) مرغ ها می بایست دو سوم از زمان زندگی خود را به خصوص پس از ۴ هفتگی در فضای ازاد و در مزرعه به سر ببرند.

پرورش بلدرچین

اندازه آشیانه

بر اساس استانداردهای اعلام شده، در طراحی آشیانه باید تعداد کل پرندگان، تراکم، کف آشیانه و سوراخ دریچه ورود و خروج مورد نیاز مشخص گردد. طبق این استانداردها برای آشیانه های ثابت ۱۰ تا حداکثر ۲۱ پرنده و برای آشیانه های سیار ۱۶ ) تا حداکثر ۳۰ به عنوان سطح مورد نیاز تعیین گردیده است. اندازه گله در پرورش ارگانیک نباید بالاتر از ۳۰۰۰ قطعه باشد. البته اندازه گله تا ۴۸۰۰ قطعه در هر آشیانه با توجه به رعایت استانداردهای مربوطه مجاز اعلام گردیده است.51 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام خسته نباشید ببخشید من قراره دو تا بلدرچین ماده بخرم وقفس مورد رو دارم
بلدرچین از کجا بیمار میشه یعنی ممکنه همین جوری بیمار بشن؟
اگه بیمار شد چیکار کنم؟

سلام، همیطوری که بیمار نمیشن ولی اگه جاشون کثیف باشه اب و دانشون میکروب باکتری داشته باشه یا فاسد باشن یا پرنده بیمار نزدیکشون بشه ، تغذیه شون ضعیف باشه و … بیمار میشن. هر بیماری هم روش درمان خودشو داره بیماری های ویروسی هم که درمان ندارند باید واکسن زد.

زیر پاشونو اینا رو میدونم اگر میشه بگید برای تغذیه بهشون چی بدم؟

سلام، دان بلدرچین بخرید یا اینکه با دان هایی مثل ذرت و گندم تغذیه شون کنید در اینصورت باید غذای کلسیم دار (سنگ آهک) و پروتئین دار (کنجاله سویا ) هم به اندازه کافی دریافت کنند.

سلام من برای دوتا بلدرچین نر و ماده چیکار میتونم بکنم بستر و جوجه اوردنشون و تغذیه

سلام خسته نباشید ببخشید میخاستم بدونم بلدرچین رو میشه در آپارتمان نگه داشت یا نه

سلام، اگه تعداشون زیاده نمیشه چون بو میدن. چندتا مدنظر شماست؟

میشه شمارتون لطف کنید

سلام، سوالتون رو همیجا بپرسید، پاسخگو هستم.

سلام من 5 عدد بلدرچین دارم میخواستم بدون هریک بلدرچین چقدر جا لازم دارد

سلام، 5 تا بلدرچین فضای خیلی کمی لازم دارند معمولا به ازای هر بلدرچین 250 سانتی مربع فضا کافی است ولی اگه فضای کافی نداشته باشند دچار هم نوع خوری خواهند شد.

سلام من 5 عدد بلدرچین گرفتم 3 تاش ماده است و 2تاش نر اینا رو من در قفس 3 طبقه گذاشتم 1 ماده و 1 نر را داخل طبقه ی اول و 2 ماده و 1نر را هم گذاشتم در طبقه ی دوم ابعاد هر طبقه هم 40 در 50 است میخواستم بدونم این ابعاد برای این بلدرچین ها خوبه

سلام، بله فضای کافی در اختیار دارند.

با سلام و عرض ادب ببخشید یک سوال داشتم بلدرچین من یک زنبور را خورده و از آن موقع دهانش را باز و بسته میکند راهی برای درمانش هست؟

سلام، این پرنده ها حشره خور هم هستند ممکنه بلدرچین شما مشکل دیگری داشته باشه. اگه با دهان باز نفس میکشه احتمال عفونت تنفسی وجود داره که آن هم اگر ویروسی نباشه با آنتی بیوتیک طیور درمان میشه. ولی اگه ویروسی باشه مثل نیوکاسل، آنفولانزا و … کار خاصی نمیتونید انجام بدین.

سلام من حدود یک روز دوتا بلدرچين یک نر و یک ماده خریدم نمیدونم چرا غذا اصلا نمیخورن میشه راهنمایی کنید؟

سلام، دان بلدرچین براشون بگیر و داخل دانخوری بذار، محیطشون باید ساکت و ارام باشه تا نترسن و استرس نگیرن. خودشون که گرسنه بشن میخورن نگران نباشید.

سلام من دو تا بلدرچین گرفتم کف حیاط براشون جا درست کردم آیا کف حیاط باشن پا درد که نمیگیرن بخاطررطوبت

سلام، رطوبت زیاد در بستر باعث مشکل میشه. زیر پاشون پوشال چوب بریزید.

سلام
می خواستم بدونم اردک بهتره یا بلدرچین برای
تولید خانگی میخواستم

سلام، بستگی به سلیقه شما داره خودتون تصمیم بگیرید.

میتونم دوتا(یه نر و یه‌ماده) تو خونه نگهداری کنم؟

سلام، بله میتونید

باسلام
من ۱۰ تا بلدرچین دارم ۸ تا ماده ۲ تا نر
محل نگهداریشون باید چند متر باشه؟

سلام، 10 تا بلدرچین فضای آنچانی نیاز ندارند فضای دو متری براشون در نظر بگیرد تا با هم درگیر نشوند و کانیبالیسم نگیرند.

سلام
من بلدرچین هام ۶ تا تخم گذاشتن ولی کرچ نشدن

چیکار کنم؟

سلام، بلدرچین های اهلی شده کرچ نمیشن یا به ندرت کرچ میشن ، برای جوجه کشی بلدرچین باید دستگاه جوجه کشی بخرید.

سلام
چند تا جوجه بلدرچین گرفتم یکیش سرشو میگیره بالا یا دنده عقب می‌ره یا به پهلو میوفته دست و پا میزنم تا پاشه علتش چیه ممنون میشم جواب بدین

سلام، ابتدا این جوجه رو قرنطینه کنید تا اگه بیمار باشه به بقیه سرایت نکنه، اگه با مولتی ویتامین درست نشه دچار بیماری های ویروسی شده مثل نیوکاسل و …

عالی بود ممنون از کار کنان این کانال

درورد بر شما، موفق باشید.

سلام من دوتابلدرچین دارم یک نرویک ماده امروزاولین تخمشوگذاشت میخوام براجوجه گرفتن ازش چیکارکنم تخمهاشون بایدتوهمون قفسشون باشه یان بیزحمت راهنمایی کنید

با سلام، برای جوجه کشی نیاز است که بلدرچین کرچ بشه و یا از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید. تخم نطفه دار حداکثر به مدت یک هفته در دمای 16 الی 18 درجه با رطوبت 45 درصد قابل نگه داری است.

سلام خسته نباشی من دوتا بلدرچین گرفتم میخواستم ببین اینا کی تخم گذاری میکنند

با سلام، اگه ماده باشند در سن 45 الی 50 روزگی تخمگذاریشون شروع خواهد شد. به شرط اینکه تغذیشون خوب باشه؛ 16 ساعت نور ببینند؛ محیط نگهداریشون ساکت و آرام باشه و دما و رطوبت محیط هم معمولی باشه.

سلام کف پای بلدرچین تاول زده . کف محل نگهداری سیمانی است . چیکار کنم خوب بشن؟

با سلام، پماد a+d بهش بزن و بستر سالن رو حتما تمیز کنید. خاک اره می تواند بستر نرم و مناسبی برای پرورش بلدرچین باشد.

سلام میخواستم بدونم تخم بلدرچین اگر بخواد جوجه بشه. دما نگهداریش چند درجه باید باشه؟

با سلام، دمای مناسب برای نگه داری تخم نطفه دار قبل از جوجه کشی، 16 الی 18 درجه سانتی گراد و رطوبت مناسب نیز 50 الی 60 درصدمی باشد.
در زمان جوجه کشی بلدرچین نیز می بایست دمای ستر 37.7 و دمای هچر 37.2 درجه باشد.

الان سه هفته هست دوتابلدرچین گرفتم اماتخم نمیزاره

با سلام ، بلدرچین های ماده معمولا از سن 6 هفتگی به بعد شروع به تخم گذاری میکنند.

بله

شاید بلدرچین ها بچه باشند

دوست دارن

سلام بلدرچین یک روزه خیلی حساس هست نباید سرما خورد باید حرارت بین ۳۵ تا ۴۰ درجه باشد یعنی اگه از۳۵ درجه بیاید پایین سرماشون میشه و میرن روی هم و خطرناک هست ریه هاشون عفونت میکنه احتمال تلفات زیاد هست توسیعه میشود قبل ازاینکه جوجه بریزین یک روز قبل محل نگهداری جوجه رو بایک بخاری حرارتش رو برسونین روی ۴۰ درجه روز بعدش جوجه بریزین یکه دیگه نکته درمورد جوجه بلدرچین حتمن حتمن برای آب جوجه ها آب رو حدود یک ساعت بگذارید کنا تا کلر اب در درود بعد به جوجه اب بدهید جوجه ها خیلی حساس هستند… Read more »

ممنون

سلام سوالی داشتم… توی هوای مرطوب شما میشه بلدرچین پرورش داد؟

سلام آیا شپش هم میزنه؟ میگن بلدرچین شپش میزنه

ممنون از راهنمایی تان

سلام جناب عطاپور من از خراسان شمالی هستم میخام بلدرچین پرورش بدم میتونم یه شماره تماس از شما داشته باشم که راه های دیگه رو هم بهمون بگی ممنون میشم در مورد مکان غذا و شرایط نگهداری بهتری ممنون میشم اگه بشه