اصول تولید تخم نطفه دار

اصول تولید تخم نطفه دار

جفت گیری

سن مناسب برای جفتگیری جوجه خروس ها و جوجه مرغ ها ، ۶ ماهگی است. جوجه خروس ها در اوایل ۴ یا ۵ ماهگی از نظر جنسی فعال هستند ، اما برای باروری بیشتر و موثرتر جفتگیری را تا ۶ ماهگی باید به تاخیر انداخت نیمچه ها (پالتز) در حدود ۵ یا ۶ ماهگی تخم گذاری را شروع می کنند ، اما اولین تخم های آنها کوچک است و امکان جوجه کشی از آنها ضعیف است اندازه تخم ها برای جوجه کشی باید متوسط باشد ۶۹۰ گرم برای هر ۱۲ عدد تنها تخم های نطفه دار جهت جوجه گیری مناسبند برای تولید تخم های نطفه دار ، مرغ ها و خروس ها را همراه هم در آغل های مشترک قرار دهید وتا زمانی که به تخم های نطفه دار احتیاج دارید، آنها را با هم نگهداری کنید برای یک دسته مرغ ۱۵ تایی ، یک خروس کافی است ، اما دسته های بزرگتر به دو یا چند خروس احتیاج دارند ظرف یک یا دو روز ، همه مرغ ها جفتگیری کرده و تخم های نطفه دار تولید می کنند یک دسته مرغ جفت گیری شده باید دسته کم ۹۵ درصد تخم نطفه دار تولید کند نسبت خروس ها به مرغ ها در یک گله داشتی بستگی به نوع نژاد دارد و از این قرار است.

  1. نوع تخمی : لگهورن – یک خروس به ۱۵ مرغ
  2. نوع گوشتی : پلیموت راک سفید آمریکایی یک خروس برای ۱۲ مرغ و نژادهای بزرگ جثه ، النگشان ، کوشین و درست یک خروس به ازای ۱۰ مرغ

باروری تخم نطفه دار

مرغ ها و خروس های جوان باروری بالاتری دارند و تخم های آنها از قابلیت جوجه کشی بیشتری نسبت به افراد پیر برخوردار است . اما باوری و کار آیی مرغ ها و خروس ها در دومین سال تخمگذاری کمتر است . یک خروس دو ساله بسیار پایین است و گاهی تا ۵۰ درصد یا کمتر کاهش می یابد . قابلیت جوجه گیری از یک دسته مرغ دوساله به مراتب کمتر از یک دسته مرغ یک ساله است . جفتگیری مرغه ای دو ساله یا مسن تر با جوجه خروس های ۶ ماهه از لحاظ باروری و قابلیت جوجه کشی پرثمرتر از جفتگیری با خروس های مسن است .حتی در دسته هایی که در اولین فصل تولید تخم هستند ، درصد باروری و قابلیت جوجه کشی در پایان فصل به تدریج کاهش می یابد . برخی نژادها ، به ویژه پلیموت راک آمریکایی بعد از ۹ ماه تولید تخم ، از لحاظ قابلیت جوجه کشی به سطح پایینی تنزل می کنند و به دلایل اقتصادی باید از گله حذف شوند.

تولید تخم نطفه دار

از آنجا که اسپرم در داخل لوله رحمی (مجرای عبور تخم) ذخیره می شود ، مرغها قادرند تنها با یک مرتبه جفت گیری ، تا سی روز تخم های نطفه دار تولید کنند. به عبارت دیگر حتی اگر همه خروس ها را از دسته مرغ ها جدا کنند ، مرغ ها می توانند تا چند هفته به تولید تخم های نطفه دار ادامه دهند .تحت بعضی شرایط شناسایی پدر جوجه ها ضرورت می یابد . بنابراین با این تصور که مرغ ها در تله های تخمگذاری (ترپنستد) تخم می گذارد و شماره مرغ روی تخم ثبت می شود ، خروس های قدیمی باید از دسته جدا شده و دست کم دو هفته پیش از آن که تخم ها به منظور جوجه کشی ذخیره شوند ، خروسهای جدید به دسته می پیوندند. در این مدت اسپرم های جدید جایگزین اسپرم های کهنه در لوله های رحمی می شوند . اسپرم های جدید فراوان تر و نیرومندترند و به همین دلیل قابلیت بارور کردن تخم ها در آنها بیشتر است.


منابع تهیه تخم های نطفه دار برای جوجه کشی

بهترین منبع تهیه تخم های مناسب جوجه کشی ، مرغ های خودتان است . همچنین می توانید از مرغداری یا مزرعه ای که گله مرغ مادر (بریدینگ فلاک) پرورش می دهد تخم نطفه دار تهیه کنید . تخم خای که در فروشگاه ها به قصد مصرف انسان فروخته می شوند ، برای جوجه کشی مناسب نیستند . این تخم ها غالبا توسط مرغان بی خروس تولید می شوند و روی پوسته بیشتر این تخم ها را با لایه نازکی از روغن معدنی سبک می پوشانند تا با جلوگیری از خارج شدن هوا و رطوبت از پوسته ، کیفیت داخلی تخم را حفظ کنند . لازم به توضیح است که عبور هوای کثیف داخل تخم و رطوبت به خارج برای رشد جنین داخل تخم ضروری است.

قابلیت جوجه در آوری

در بیشتر جوجه کشی ها بطور متوسط ۸۵ جوجه از هر ۱۰۰ تخم به دست می آید . البته در مورد مرغی که روی تخم هایش می خوابد نتیجه به مراتب رضایت بخش تر است ، زیرا از ۱۲ تخم ،۱۱ یا حتی ۱۲ جوجه بیرون می آید . در ماشین های جوجه کشی خانگی ، میزان جوجه کشی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است . این ماشین های جوجه کشی کوچک گاهی در دوره جوجه کشی قادر به ایجاد شرایط مطلوب برای جوجه گیری نیستند.

ماشین های جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی ، دستگاهی است که دما ، رطوبت و هوای مناسب برای رشد جنین را ثابت نگه می دارد و مجهز به یک منبع گرما دهنده و وسایل ایجاد رطوبت و تهویه است . برخی از انواع ماشین های جوجه کشی بسیار ساده اند ، مثلا یک جعبه مقوایی مجهز به لامپ گرما دهنده ، یک ظرف پر از آب برای تامین رطوبت و سوراخ هایی برای تهویه هوا . برخی دیگر بسیار کامل و مجهز به وسایل گرمادهنده ، ترموستات ، دستگاه های تنظیم رطوبت ،جایگاه های ورود هوا ، لوله تخلیه هوا ، بادبزن های سقفی برای به جریان انداختن هوا ، وسایل تخم چرخان خودکار ، زنگ های اعلام خطر ، و دستگاه های ثبت دما و رطوبت هستند.

برای استفاده از ماشین های جوجه کشی می توانید مطابق دستورات کارخانه سازنده آن عمل کنید . ماشین های جوجه کشی انواع مختلفی دارد و هر کارخانه سعی کرده است ماشین های خود را با دقت بیشتری بسازد . اگر ماشین جوجه کشی ساخته دست خودتان است ، سعی کنید از کلیه شرایط مناسب برای جوجه کشی برخوردار باشد.72 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام مرغ و اردک را میشه کنار هم نگهداری کرد؟

سلام، بله میشه ولی پیشنهاد نمیکنم. هم به خاطر بیماری که از همدیگه میگیرن هم به خاطر نحوه تغذیه

سلام وقتتون بخیر بنده ۴تا مرغ دارم ویک خروس که جفتگیری می کنن ومرغها هم تخم میزارن آیا تخم هایی که میزارن همشون نطفه دارن

من یک مرغ 6 ماهه دار و یک خروس 4ماهه دارم ایا تخم مرغ من نطفه دارد

سلام، خروس شما هنوز کمی جوان هستش بهتره تا 5 الی 6 ماهگیش صبر کنید. خروس ها معمولا از سن 30 هفتگی به بعد قدرت باروری بهتری دارند.

الان بس تخم های من نطفه ندارد

خیر

سلام . من یک مرغ ۶ ماهه دارم حدود ۲۰ روز پیش خروسشو فروختم اما الان مرغم به تخم اومده حدود ۱۰ روزه . ایا تخماش نطفه دار هستن ؟

سلام، بعید میدونم. یکی از تخم ها را شکسته و زرده شو بررسی کنید. اگه نطفه دار باشه یک لکه سفیددایره ای شکل که دورش یه هاله سفید هست رو زرده دیده میشه. تو نت هم سرچ کنید بهتر متوجه خواهید شد.

از کجا فهمید تخم مرغ نطفه داره البته قبل از گذاشتن تو دستگاه جوجه کشی؟

سلام، هیچ راهی نیست مگر اینکه بشکونید و زرده رو بررسی کنید که اونم به درد جوجه کشی نمیخوره.

سلام من مادر بزرگم یه مرغ با ۶ تا جوجه بهم داد بعد ازش پرسیدم کی مرغ رو خوابوندی روی تخم گفت خودش با خروس گله جفت کبیری کرده تخم گذاشته و همشم جوجه شدن الان جوجه ها ۳۳ روزه هستن و مادرشون دلشون نکرده اشکال نداره بجای خروس قبلی یه خروس بیارم پیش این مرغ جوجه ها؟

سلام من 2تا مرغ جوان و3تا خروس جوان بومی که تازه خریدم می خوام بپرسم که ایا مشکلی در تخم گذاری نطفه دار نداره چون 2تامرغدارم و خروس زیاده3تا مشکلی نیست میشه فکری جواب بدید؟؟

سلام، مشکلی در نطفه دار بودن تخم ها بپیش نخواهد آمد فقط تعداد خروس ها زیاده ، یک عدد کافی است وگرنه خروس ها با هم درگیر خواهند شد و همدیگر رو خواهند زد.

سلام من یه مرغ کوشین دارم بدون خروس بوده و امروز تخم گذاشت، رفتم براش یه خروس خریدم و جفت گیریشو امروز دیدم خودم، تخم بعدی نطفه دار هست یا خیر

سلام، دقیقا نمیشه گفت ولی تا چند روز بعد تخم نطفه دار خواهد شد احتمال نطفه دار بودن تخم بعدی خیلی کمه.

سلام تعداد بالای 500 جوجه یکروزه و چجوری خریدارش پیدا کنیم؟

سلام خواهش میکنم کمکم کنید
من ۱ خروس و ۵ مرغ دارم
با اینکه ۵ تا مرغ هستن ولی هر روز تخم نمیذارن
حالا سوال اصلی من اینه:
قبلا وقتی خروسم با مرغها جفت گیری میکرد کاملا مشخص بود که اسپرم خروس به مرغ منتقل میشد
ولی چن وقته وقتی جفت گیری میکنه
هیچ چیزی منتقل نمیشه
میخوام جوجه کشی کنم ولی میترسم تخم ها نطفه دار نباشن
لطفا کمکم کنید
ممنو از سایت خوبتون

با سلام، ممکنه سن خروس رفته بالا ولی باید بدانید که انتقال اسپرم از خروس به مرغ کاملا مشخص نیست شما چطور متوجه شده اید؟
در صورت ممکن به مدت چند 6 الی 7 روز از برخی تخم ها جوجه کشی کنید و سپس با نطفه سنجی میتونید وضعیت تخم ها را بررسی کنید.

سلام خیلی ممنون از پاسختون
فرمودید شاید سن خروس بالا رفته
خروس من تقریبا ۱ سال و ۱ ماهه هست
مرغ هام هم همین سن رو دارند
ایا سن زیادیه؟🤔
من قبلا ۴ خروس و ۵ مرغ داشتم
در اونموقع دو تا جوجه صحیح و سالم از دو تا تخم در اوردم
ولی سه تا از خروسا رو فروختم
بعد دوباره خواستم دو تا تخم رو جوجه کنم که نشد
الان هم نمیدونم تخم مرغ هام نطفه دار هست یانه؟؟

سلام، سنشون انقدر هم بالا نیست، ممکنه تغذیشون ضعیف باشه. یک دوره بهشون مولتی ویتامین و مکمل بدهید.

سلام
از کجا میشه تهیه کرد؟
مولتی ویتامینو؟

سلام، از داروخانه دامپزشکی و یا شرکت هایی که تو کار فروش مکمل خوراک دام و طیور هستند. تو اینترنت هم میشه پیدا کرد.

سلام
فک نمیکنم سنشون بالا باشه
هم مرغا هم خروسا تقریبا ۱ سال و ۱ ماهه هستن
اونوقت ببخشید اگه خدای نکرده خروسم از کار افتاده باشه و دیگه توانایی تولید اسپرم ندالشته باشه
هیچ راهی نیست که درمان بشه؟
با تشکر

اگه اینطوریه باید خروس رو عوض کنید.

سلام
اگر مرغ معمولی با خروس نژاد دار جفت بخوره جوجه اش چی میشه؟
یا بر عکس مرغ نژاد دار با خروس معمولی جفت بخوره نژاد جوجه اش چی میشه ؟
اگر دوتا خروس یکی نژاد دار یکی معمولی با یک مرغ جفت بخورن جوجه اش دو نژاده میشه؟

قبلا به سوال شما جواب داده شده است. بله جوجه حاصل دورگه خواهد بود و بستگی داره که حاصل نطفه کدوم خروس باشه.

درود بر شما و سپاس از رهنمودهای خوبتون. پرسش بنده این هست که چه مدت زمانی ایی پس از جفت‌گیری، تخم مرغها نطفه دار می‌شوند؟
من نه تا مرغ نه ماهه داشتم بدون خروس و الان یکهفته هست که یه خروس گذاشتم پیششون، آیا الان میشه از تخمها برای جوجه کشی استفاده کرد؟
با مهر فراوان
محمود

با سلام، بله میتونید استفاده کنید. معمولا دو روز بعد از جفت گیری تخم ها بارور میشن.

سلام میگند یک خروس برای ۶ مرغ کافیه مثلا من اگر ۱۲ مرغ داشته باشم و دوتا خروس مگه دوتا خروس ها همدیگر رو نمیزنند؟

سلام میگند یک خروس برای ۶ مرغ کافیه مثلا من اگر ۱۲ مرغ داشته باشم و دوتا خروس مگه دوتا خروس ها همدیگر رو نمیزنند؟

با سلام، خیر . نژادشون چیه؟

سلام من مرغ و خروس سبرایت دارم میتونم بهشون واکسن بزنم
حدودا ۵ ماهه هستن

سلام، بهتره به دامپزشک مراجعه کنید ممکنه به واکسن سه گانه نیاز پیدا کنند.

سلام مرغم نژاد سبرایت تازه امروز اولین تخمش رو گزاشت و یک خروس هم پیشش هست
خواستم بدونم تخم نطفه دار هست یا خیر

با سلام، بله اگر قبلا جفت گیری کرده باشند به احتمال بسیار قوی تخم ها نطفه دار خواهند بود مگر اینکه تخمدان پرنده مشکل داشته باشد.

سلام چگونه تخم نطفه دارمرغ گوشتی تهیه کنم

با سلام به اداره جهاد کشاورزی مراجعه کنید تا لیست مراکز معتبر را به شما معرفی کند.

من ۸ مرغ گلپایگانی دارم و ۱ خروس گلپایگانی ایا نطفه دارن

با سلام، اگر جفت گیری صورت گرفته باشد، بله تخم مرغ های حاصل نطفه دار خواهند بود.

ممنون امروز که بیشتر دقت کردم دیدم دور چشماش یه سری موجودات ریز سیاه راه میره یه مقدار موهاشو زدن کنار دیدم کلی از اون موجودا هست نمی دونم چه موجودیه ولی فکر کنم این موجودان که دارن از پوستش تغذیه می کنن به نظرتون چه جوری مرغی رو که کرچ شده رو تمیز کنم و چجوری این موحودا رو از بین ببرم؟اصلا به نظرتون خونی شدن و زخم شدن دور چشماش به خاطر همین موجود ریز سیاهه؟

با سلام، بله به احتمال قوی به خاطر همین انگل ها باشه که چشم مرغ شما آسیب دیده. بهتر است که حتما از دامپزشک درخواست کمک کنید تا داروی مناسب به شما معرفی کند. ممکن است در اثر شستن و ضدعفونی چشم مرغ، باعث ترس و فرار او از لانه شوید و دیگر مرغ بر روی تخم ها نخوابد.

سلام برو دامپزشکی پودرشپش بگیر مثل پودربچه میمونه زیر و روی پرشاش ازسرتا پاشونو بزن

خونی شدن یکی از چشم های مرغ کرچ شده که صبح اون روز به مدت نیم ساعت بیرون اومده و دون خورده و بعد دوباره خوابیده رو تخماش به نظرتون بیماری خاصیه یا چشمش آسیب دیده؟بعد اگه بیماری هست الان که کرچ شده چجوری ببرمش دکتر؟خواهشا سریع پاسخ بدید

Last edited 1 year ago by ایمان

با سلام، به احتمال زیاد آسیب دیده. شما می تونید از وضعیت مرغ عکس گرفته و شرح حال کلی آن را به دامپزشک گزارش دهید.

شما اطلاعاتی درباره بلدرچین ها هم دارید؟من بلدرچینم چند روز از دهانش آب میاد و دماغش باد کرده و تحرک زیاد نداره اسهال هم هست به نظرتون بیماری خاصی داره؟

سلام، بلدرچین شما بیمار شده ولی باید دقیق تر بررسی شود تا به نوع بیماری و یا عامل آن پی برد. بهتر است که با دامپزشک مشورت نمایید.

ممنون از شما خدارو شکر خیر ولی هر ۶ ماه یکبار برای پیشگیری واکسن می زنیم.یک سوال دیگه در حالت کرچ خروس رو هم کنار مرغ بزاریم یا در یک قفس دیگر بزاریم؟

درود بر شما،
خیر مرغ کرچ شده باید تنها باشد ، خروس باعث ایجاد مزاحمت مرغ خواهد شد و او را از لانه فراری می دهد. کرچی مرغ هیچ ربطی به خروس ندارد.

سلام ببخشید می تونیم مرغ رو که در حالت کرچ هست و روتخماش خوابیده رو به دامپزشکی ببریم و واکسن آنفولانزا بزنیم؟اگر ببریم رو تخماش بازم میشینه؟

سلام، در این حالت مطمئنا تخم های نطفه دار تلف خواهند شد و ممکن است مرغ نیز از حالت کرچی بیرون آید. آیا مرغ شما علائم بیماری آنفولانزا دارد؟

سلام ببخشید من یه مرغ و یه خروس دارم مرغه تخم هم می زاره اما روش نمی خابه امروز ۲ ساعت روش خابید ولی بعد دیگه ولش کرد الان یعنی تخمه نطفه داره؟یا برشدارم

سلام، اگر جفت گیری صورت گرفته باشد، به احتمال قوی تخم نطفه دار خواهد بود. برای جوجه کشی لازم است که مرغ کرچ شود و الان فصلش نیست. برای جوجه کشی می تونید از دستگاه جوجه کشی خانگی هم استفاده کنید.

سلام ببخشید من چند تا تخم لاری خریدم تازه هستند تخم ها فقط نمیدونم چجور بدونم نطفه دارن

با سلام، برای پی بردن به نطفه باید حداقل یک هفته تخم ها در حالت جوجه کشی باشند و سپس نطفه سنجی و نوربینی شوند. همچنین اگر قبل از جوجه کشی ، تخم نطفه دار را بشکنید داخل آن یک لکه خونی خواهد بود.

سلام بنده چهل مرغ جوان را با یک خروس مرندی گذاشتم چند درصد مرغا نطفه دار میشن؟؟
تا یک هفته همه نطفه دار میشه

با سلام، درصد خیلی کمی از تخم ها نطفه دار خواهند بود و حتی ممکن است تخم های نطفه دار حاصل به اندازه کافی قوی نباشد. ضریب نر به ماده، یک به شش و حداکثر یک به 10 قابل قبول است نه 1 به 40!!

با سلام من یک مرغ و خروس کوشین بانتام دارم مرغش چند روزیه تخم می‌کنه ولی خروس جفت گیری نمی‌کنه از چه زمانی جفت گیری می کنند. ممنون میشم پاسخ بدید
باتشکر

با سلام، معمولا از فصل بهار جفت گیری مرغان خانگی شروع میشود. برای تقویت خروس می توانید از دان گندم استفاده کنید تا برای جفت گیری اماده شود.

من دو مرغ و خروس 1ساله دارم هرشب هم پیش هم هستند از کجا بدانم جفتگیری کرده اند

سلام مرغ وخروس من چند وقت پیش هم هستن اما الان خروسو عوض کردم تخم کرد نفهمیدم نطفه داشت یا نه چجوری باید بفهمم؟؟

با سلام، برای تشخیص نطفه دار بودن باید حداقل یک هفته از زمان جوجه کشی از آن تخم گذشته باشد تا بتوان با نور بینی به وجود نطفه در آن پی برد.

با سلام بوقلمون ماده باید برای هر تخم جفت گیری کند تا نطفه دار شود یا فقط یکبار کافیه؟

با سلام، خیر در هر بار جفت گییری به مقدار زیادی اسپرم به تخمدان جفت ماده منتقل میشود که چندین تخم با آن بارور میشوند.

دیروز یه خروس برا مرغ هام خریدم چند روز دگه تخم مرغ هام نطفه دار میشه

سلام دیروز یه خروس برا مرغ هام خریدم چند روز اگه تخم مرغ هام نطفه دار میشه ؟

با سلام، در صورتیکه جفت گیری صورت بگیرد، بله

۴ روز دیگه صد در صد نطفه دار میشه داداش

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم من ۱ مرغ دارم خروس ندارم ۶ ماهشه میشه تخمش نطفه دار بشه؟
لطفاً جواب بدید ممنونم لطفاً🙏🙏

سلام، مرغ بدون جفت گیری با خروس تخم نطفه دار نمیده. اگه یه بار هم جفت گیری کنه معمولا تا 10 الی 15 روز بعد تخم نطفه دار میده.

تماس با کارشناسان فروش کارخانه