"> اصول تولید تخم نطفه دار | قابلیت جوجه در آوری | باروری تخم نطفه دار
اصول تولید تخم نطفه دار

اصول تولید تخم نطفه دار

جفت گیری

سن مناسب برای جفتگیری جوجه خروس ها و جوجه مرغ ها ، ۶ ماهگی است. جوجه خروس ها در اوایل ۴ یا ۵ ماهگی از نظر جنسی فعال هستند ، اما برای باروری بیشتر و موثرتر جفتگیری را تا ۶ ماهگی باید به تاخیر انداخت نیمچه ها (پالتز) در حدود ۵ یا ۶ ماهگی تخم گذاری را شروع می کنند ، اما اولین تخم های آنها کوچک است و امکان جوجه کشی از آنها ضعیف است اندازه تخم ها برای جوجه کشی باید متوسط باشد ۶۹۰ گرم برای هر ۱۲ عدد تنها تخم های نطفه دار جهت جوجه گیری مناسبند برای تولید تخم های نطفه دار ، مرغ ها و خروس ها را همراه هم در آغل های مشترک قرار دهید وتا زمانی که به تخم های نطفه دار احتیاج دارید، آنها را با هم نگهداری کنید برای یک دسته مرغ ۱۵ تایی ، یک خروس کافی است ، اما دسته های بزرگتر به دو یا چند خروس احتیاج دارند ظرف یک یا دو روز ، همه مرغ ها جفتگیری کرده و تخم های نطفه دار تولید می کنند یک دسته مرغ جفت گیری شده باید دسته کم ۹۵ درصد تخم نطفه دار تولید کند نسبت خروس ها به مرغ ها در یک گله داشتی بستگی به نوع نژاد دارد و از این قرار است.

  1. نوع تخمی : لگهورن – یک خروس به ۱۵ مرغ
  2. نوع گوشتی : پلیموت راک سفید آمریکایی یک خروس برای ۱۲ مرغ و نژادهای بزرگ جثه ، النگشان ، کوشین و درست یک خروس به ازای ۱۰ مرغ

باروری تخم نطفه دار

مرغ ها و خروس های جوان باروری بالاتری دارند و تخم های آنها از قابلیت جوجه کشی بیشتری نسبت به افراد پیر برخوردار است . اما باوری و کار آیی مرغ ها و خروس ها در دومین سال تخمگذاری کمتر است . یک خروس دو ساله بسیار پایین است و گاهی تا ۵۰ درصد یا کمتر کاهش می یابد . قابلیت جوجه گیری از یک دسته مرغ دوساله به مراتب کمتر از یک دسته مرغ یک ساله است . جفتگیری مرغه ای دو ساله یا مسن تر با جوجه خروس های ۶ ماهه از لحاظ باروری و قابلیت جوجه کشی پرثمرتر از جفتگیری با خروس های مسن است .حتی در دسته هایی که در اولین فصل تولید تخم هستند ، درصد باروری و قابلیت جوجه کشی در پایان فصل به تدریج کاهش می یابد . برخی نژادها ، به ویژه پلیموت راک آمریکایی بعد از ۹ ماه تولید تخم ، از لحاظ قابلیت جوجه کشی به سطح پایینی تنزل می کنند و به دلایل اقتصادی باید از گله حذف شوند.

تولید تخم نطفه دار

از آنجا که اسپرم در داخل لوله رحمی (مجرای عبور تخم) ذخیره می شود ، مرغها قادرند تنها با یک مرتبه جفت گیری ، تا سی روز تخم های نطفه دار تولید کنند. به عبارت دیگر حتی اگر همه خروس ها را از دسته مرغ ها جدا کنند ، مرغ ها می توانند تا چند هفته به تولید تخم های نطفه دار ادامه دهند .تحت بعضی شرایط شناسایی پدر جوجه ها ضرورت می یابد . بنابراین با این تصور که مرغ ها در تله های تخمگذاری (ترپنستد) تخم می گذارد و شماره مرغ روی تخم ثبت می شود ، خروس های قدیمی باید از دسته جدا شده و دست کم دو هفته پیش از آن که تخم ها به منظور جوجه کشی ذخیره شوند ، خروسهای جدید به دسته می پیوندند. در این مدت اسپرم های جدید جایگزین اسپرم های کهنه در لوله های رحمی می شوند . اسپرم های جدید فراوان تر و نیرومندترند و به همین دلیل قابلیت بارور کردن تخم ها در آنها بیشتر است.

منابع تهیه تخم های نطفه دار برای جوجه کشی

بهترین منبع تهیه تخم های مناسب جوجه کشی ، مرغ های خودتان است . همچنین می توانید از مرغداری یا مزرعه ای که گله مرغ مادر (بریدینگ فلاک) پرورش می دهد تخم نطفه دار تهیه کنید . تخم خای که در فروشگاه ها به قصد مصرف انسان فروخته می شوند ، برای جوجه کشی مناسب نیستند . این تخم ها غالبا توسط مرغان بی خروس تولید می شوند و روی پوسته بیشتر این تخم ها را با لایه نازکی از روغن معدنی سبک می پوشانند تا با جلوگیری از خارج شدن هوا و رطوبت از پوسته ، کیفیت داخلی تخم را حفظ کنند . لازم به توضیح است که عبور هوای کثیف داخل تخم و رطوبت به خارج برای رشد جنین داخل تخم ضروری است.

قابلیت جوجه در آوری

در بیشتر جوجه کشی ها بطور متوسط ۸۵ جوجه از هر ۱۰۰ تخم به دست می آید . البته در مورد مرغی که روی تخم هایش می خوابد نتیجه به مراتب رضایت بخش تر است ، زیرا از ۱۲ تخم ،۱۱ یا حتی ۱۲ جوجه بیرون می آید . در ماشین های جوجه کشی خانگی ، میزان جوجه کشی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است . این ماشین های جوجه کشی کوچک گاهی در دوره جوجه کشی قادر به ایجاد شرایط مطلوب برای جوجه گیری نیستند.

ماشین های جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی ، دستگاهی است که دما ، رطوبت و هوای مناسب برای رشد جنین را ثابت نگه می دارد و مجهز به یک منبع گرما دهنده و وسایل ایجاد رطوبت و تهویه است . برخی از انواع ماشین های جوجه کشی بسیار ساده اند ، مثلا یک جعبه مقوایی مجهز به لامپ گرما دهنده ، یک ظرف پر از آب برای تامین رطوبت و سوراخ هایی برای تهویه هوا . برخی دیگر بسیار کامل و مجهز به وسایل گرمادهنده ، ترموستات ، دستگاه های تنظیم رطوبت ،جایگاه های ورود هوا ، لوله تخلیه هوا ، بادبزن های سقفی برای به جریان انداختن هوا ، وسایل تخم چرخان خودکار ، زنگ های اعلام خطر ، و دستگاه های ثبت دما و رطوبت هستند.

برای استفاده از ماشین های جوجه کشی می توانید مطابق دستورات کارخانه سازنده آن عمل کنید . ماشین های جوجه کشی انواع مختلفی دارد و هر کارخانه سعی کرده است ماشین های خود را با دقت بیشتری بسازد . اگر ماشین جوجه کشی ساخته دست خودتان است ، سعی کنید از کلیه شرایط مناسب برای جوجه کشی برخوردار باشد.


9
دیدگاه بگذارید

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
علیرضاابوالفضلمحمدFRعلی Recent comment authors
علی
علی

سلام دیروز یه خروس برا مرغ هام خریدم چند روز اگه تخم مرغ هام نطفه دار میشه ؟

FR
FR

با سلام، در صورتیکه جفت گیری صورت بگیرد، بله

علی
علی

دیروز یه خروس برا مرغ هام خریدم چند روز دگه تخم مرغ هام نطفه دار میشه

محمد
محمد

با سلام بوقلمون ماده باید برای هر تخم جفت گیری کند تا نطفه دار شود یا فقط یکبار کافیه؟

FR
FR

با سلام، خیر در هر بار جفت گییری به مقدار زیادی اسپرم به تخمدان جفت ماده منتقل میشود که چندین تخم با آن بارور میشوند.

ابوالفضل
ابوالفضل

سلام مرغ وخروس من چند وقت پیش هم هستن اما الان خروسو عوض کردم تخم کرد نفهمیدم نطفه داشت یا نه چجوری باید بفهمم؟؟

FR
FR

با سلام، برای تشخیص نطفه دار بودن باید حداقل یک هفته از زمان جوجه کشی از آن تخم گذشته باشد تا بتوان با نور بینی به وجود نطفه در آن پی برد.

علیرضا
علیرضا

با سلام من یک مرغ و خروس کوشین بانتام دارم مرغش چند روزیه تخم می‌کنه ولی خروس جفت گیری نمی‌کنه از چه زمانی جفت گیری می کنند. ممنون میشم پاسخ بدید
باتشکر

FR
FR

با سلام، معمولا از فصل بهار جفت گیری مرغان خانگی شروع میشود. برای تقویت خروس می توانید از دان گندم استفاده کنید تا برای جفت گیری اماده شود.

بستن
مقایسه