دلایل توقف عمل تخم گذاری در مرغ ها

دلایل توقف عمل تخم گذاری در مرغ ها

یک مرغ پر تولید در هر سال حدود ۱۰ برابر وزن بدنش تخم می گذارد. متوسط تعداد تخم در مرغ نژاد لگهورن سفید تجاری حدود ۲۶۵ عدد در هر سال است ولی نژادهای دیگر در مقایسه با آن تخم کمتری می گذارند و در اکثر مواقع مرغ های بومی پرورشی از لحاظ تخم ٬ پتانسیل پایین تری دارند.

در یک مرغ ٬ تخمگذاری به دلایل متعددی قطع می گردد . محرک های خارجی و داخلی سطوح هورمونی بدن مرغ را تحت تاثیر قرار می دهند که باعث تغییر شرایط حاکم بر اندام های تخمگذاری (تخمدان و اویدوکت ) می شود که این تغییرات باعث کاهش یا توقف تولید تخم مرغ می گردند . کاهش طول روز ٬بیماری ٬ کرچی ٬تغذیه ی نامناسب و استرس از جمله عمده ترین عواملی هستند که بر تولید تخم اثر می گذارند . اما در شرایط ایده آل هم تولید تخم هر مرغ به تدریج کاهش یافته و نهایتاً متوقف می گردد .

کاهش طول روز

از اوایل تیر ماه هر سال روزها شروع به کوتاه شدن می کنند و مجدداً از اوایل دی ماه هر سال بلند تر می شوند . طول روز از حدود ۱۶ ساعت در اوایل تابستان به حدود ۸ ساعت در اوایل زمستان می رسد . این تغییر در طول روز باعث ((تولک رفتن)) و قطع تخمگذاری می گردد که ممکن است چندین ماه طول بکشد . برای جلوگیری از کاهش تولید در اثر تغییر در طو ل روز ٬ به نور دهی مصنوعی نیاز است . برای حفظ تولید ٬ طول روز باید افزایش یابد و یا این که بیش از ۱۲ ساعت به ازای هر روز ثابت بماند (مثلاً ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز) . نور مورد نیاز باید طوری باشد که بتوان روزنامه خواند ولی نوع منبع نور دهی مهم نیست . باید توجه داشت که اگر یک برنامه ی نور دهی شروع گردد ٬باید ادامه یابد و قطع نور حتی به مدت یک روز هم می تواند اثر منفی بر تولید داشته باشد و بهتر است که از یک تایمر ارزان قیمت برای کنترل برنامه ی نوری استفاده گردد .

تولک

تولک رفتن یک مرحله فزیو لوژیکی طبیعی است که به مرغ اجازه می دهد تا پرهای کهنه و قدیمی خود را جایگزین کندو اویدوکت را که اندام تولید تخم است ٬ بازسازی کرده و مجدداً جوان کند . هنگامی که تولک روی میدهد ٬ مرغ اکثر انرژی خود را صرف رشد پرها کرده وتنها مقدار اندکی از آن را برای تولید تخم مصرف می کند . تولک طبیعی یک پدیده فصلی است که با تغییر طول روز ارتباط دارد . پرریزی در پرندگان اهلی در هر زمانی می تواند روی دهد (به خصوص اگر مرغ در معرض برخی استرس ها قرار گیرد . ) پریزی سریع در تمام گله معمولاً نتیجه ی حوادث استرس زای جدی مثل فقدان آب و غذاو یا مشکلات ناشی از برنامه های نوردهی است . گاهی با یک برنامه ی نوری خاص ٬ تولک اتفاق می افتد.


تخم گذاری در مرغ ها

در هنگامی که تولک در دوران روزهای بلند اتفاق می افتد ٬ پرریزی غالباً ناتمام می ماند . در این حالت ممکن است که مرغ هرگز به تولید ایده آل خود برنگردد . برای رفع این مشکل بهتر است که اجازه دهیم تا مرغ در طول دومین زمستان به تولک برود که با خاموش کردن نور به مدت ۶ هفته در زمستان این عمل اتفاق می افتر مرغ کاملا ً پرریزی می کند و سپس با قرار دادن در شرایطی با طول روز بلند ٬ مجدداً تولید را از سر می گیرد.

تذکر : در تولک رفتن ٬پرها به صورت ناحیه ای یا تکه تکه نمی ریزد و اگر چنین حالتی مشاهده شود با احتمال زیاد نتیجه ی نوک زدن طیور می باشد

کرچی

کرچی یک استعداد طبیعی است که مرغ روی تخم ها نشسته و جوجه ها تفریخ می کنند . اکثر مرغ ها بلاخره کرچ می شوند . برخی نژادها بیشتر از دیگر نژادها کرچ می شند و در برخی نژادها این عمل به ندرت اتفاق می افتد ( کوشین وسیلکی رکورددار کرچی هستند ولی لگهورن به ندرت کرچ می شوند ). وقتی یک مرغ کرچ می شودتغیرات هورمونی موجب قطع.

تخمگذاری میگردد

یکی ازعوامل اصلی موثر بر کرچی معمولاًجمع شدن تخم در لانه است ٬ ولی برخی مرغ ها بدون وجود تخم در لانه هم کرچ می گردند . برای کاهش کرچی ٬ باید تخم ها هر روز از لانه جمع شده و محل آنها صاف شود . اگر یک مرغ مایل باشد که زمانی طولانی در لانه بماند باید به مدت چند روز از لانه رانده شود در این صورت پس از یک دوره ی زمانی ٬ رفتار کرچی پایان یافته و مرغ به حالت تولید تخم بر می گردد

سلامتی گله

مشکلات بیماری هر از گاهی در تمام گله بروز می کند . در برخی مواقع٬ کاهش تولید تخم از اولین نشانه های بروز مشکل است. سایر علایم شامل کسلی ٬عدم فعالیت لنگش ٬ سرفه بیحالی و در نهایت مرگ می باشد . برخی مرگ و میر ها ٬ طبیعی است ولی اگر چندین پرنده علائم مشابهی را نشان دهند ٬ باید جهت اطمینان نوع بیماری از متخصصین طیور و یا آزمایشگاه های تشخیصی کمک گرفت شود.

سن

تمام مرغ ها سر انجام تولید تخم را قطع می کنند . معمولاً مرغ ها تا ۳-۲ سالگی به تولید ادامه می دهند تا این که شروع به کاهش تولید نموده و نهایتاً تولید تخم را قطع می کنند . تولک رفتن مکرر و طولانی می شود و برخی مشکلات فیزیکی در تخمدان و اویدوکت روی می دهد . گذشته از این مسائل وقتی یک مرغ پر تولید به مدت سه سال تخم گذاری می کند ٬ ممکن است که بیش از ۳۰ برابر وزن بدنش تخم بگذارد . در برخی شرایط اویدکت توانایی خود را در عبور تخم از دست می دهد و یک یا چند تخم در اویدوکت به تله می افتد که این حالت (از تخم افتادن ) نامیده می شود . در موارد دیگری مرغ تولید زرده ای می کند که توسط اویدوکت جمع آوری نمی شود و در محوطه ی بطنی بدن باقی می ماند . بروز این حالت برای درصد پایینی از زرده ها طبیعی است و مرغ می تواند به سادگی آن را مجدداً جذب بدن کند ولی هنگامی که این عارضه هر روز اتفاق بیافتد مرغ به تخمگذار بطنی معروف می گردد گاهاً مرغ های مسن تر تخم های بزرگ تر و یا تخم های دو زرده می گذارند.

در این مورد اویدوکت که فقط در هنگام تخم گشاد می شود ممکن است به حالت طبیعی خود و به داخل بدن مرغ برنگردد و اویدوکت گشاد شده در بیرون از بدن نمایان باشد که موضوع جالبی برای مرغ های گله جهت نوک زدن خواهد بود . چنین مرغی باید فوراً از گله حذف شود . در هر یک از موارد فوق تخمگذاری قطع شده و سلامت مرغ به خطر می افتد . بنابر این بهتر است این مرغها از گله حذف شوند.

تغذیه ی نامناسب

نوع و مقدار جیره غذایی جهت حفظ حداکثر تولید تخم اهمیت زیادی دارد . جیره ی غذایی جوجه ها باید بر حسب احتیاجاتشان بالانس گردد . هر گونه مکمل سازی با ضایعات غذایی یا پسمانده های باغات و…. ممکن است موجب به هم خوردن تعادل جیره ی غذایی گردد . برای کسب حداکثر تولید تخم ٬مرغ های تخم گذار باید تخمگذاری را به صورت مصرف اختیاری تغذیه کنند و علاوه بر آن باید به اندازه کافی پوسته ی صدف در ظروف جداگانه ای در اختیار آنها قرار داده شود.

تذکر : هرگز نباید از جیره های آغازین و یا رشدی برای مرغ های تخم گذار استفاده شود چون مواد مغذی این جیره ها متفاوت است و باعث کاهش تولید می گردد . استفاده از جیره های آغازین باعث به هم خوردن ترکیبات داخل تخم مرغ خواهد شد.


100 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام ببخشید من یه مرغ و خروس دارم که هفت ماهه شونه مرغم ۵ روز تم میزاشت والان ۴روز هست که نزاشته هیچ کدوم از علت ها هم نبود فقط ممکنه از سرما باشه ؟
چون روز اخر وقتی تخمش رو گزاشت بارن یه مقداری خیسش شده ممکنه علت از اون باشه؟ اون وقت اگه همین باشه علتش چند روز دیگه تخم میزاره

سلام، بله سرما باعث افت و سپس قطع تخمگذاری میشه. جاشو گرم و خشک کنید باز تخم میزاره.

سلام مرغ من یک ماهه پیش کرچ شد و بعد از باز شدن جوجه ها دیگه تخم نذاشت الان دوماه که تخم نمی زاره لطفاً کمک کنید

سلام، الان طول روز کوتاهه به اندازه کافی نور نمیبینند برای همین تخمگذاری نمیکنه. باید 14 ساعت بیشتر نور ببینه و جاشم هم گرم باشه.

سلام من چند تا مرغ داشتم دوتاش تخم می کنه ولی بقیه تخم نمی کنن یکیشون خیلی انگل داشت دارو دادم فک کنم خوب شد یکیش هم رفته بود تولک الان خوب خوب شده ولی در این حال تخم نمی کنم با این که مدتی گذشته دان هم ذرت میدم

سلام خسته نباشید من یکی از مرغام 2سال و 3،4ماهشه وقبلا مرتب تخم میزاشت ولی الان چندماهی میشه که میشینه ولی تخم نمیزاره و بلند میشه میره.هیچ علامتی از کرچ بودن هم نداره و فضای نگهداری هم کاملا مناسبه. چه مشکلی میتونه داشته باشه؟

سلام، ایا هیچ گونه علائم بیماری نداره؟
بطور کلی در این سن تخمگذاری مرغ کم می باشد معمولا هفته ای 2 یا 3 عدد، برای ادامه فرایند تخمگذاری مرغ باید روزانه حداقل 14 ساعت نور و تغذیه کافی به همراه کلسیم دریافت کنه همچنین محیط نگهداریش باید دمای معمولی داشته و مرغ درگیر استرس نشود. شما این موارد رو باید بررسی کنید.

سلام خیر تابه حال اصلا مریض نشده و غذاش هم خوبه

سلام .من پنج تا مرغ محلی دارم که دوروز میان تخم میگذاشتن الان چندروزه که یک دونه تخم هم نگذاشتن .البته من بهشون دونه پرسی درشت میدادم .ولی دوسه روزه دونه پرسی ریز بهشون میدم .چندروزه که دیگه تخم نگذاشتن علتش چیه .ممنونم

سلام، قبلا هم به سوال شما پاسخ داده شده است. تغییر ناگهانی جیره باعث قطع موقت تخمگذاری میشه. شما باید دان مرغ تخمگذار تهیه کنید.

سلام من یه مرغ دارم که تازه به تخم امده دو روزه تخم گزاشته اما الان بی حال و کسل ولی الان یه هفته گزشته و دیگه هیچ الاعمی ندارد ولی نمی دونم چرا تخم نمی زاره

سلام
دو مرغ دارم که دوسه چهار ماه هست هردوشون شروع به تخم گذاری کردند، حدود بیست روز پیش یکیشون از پنجره بالکن خودشو پرت کرد و از چهار طبقه و یک پرواز حساب توی حیاط مجتمع روبرویی فرود اومد،خیلی ترسیده بود ولی روز بعد روال عادی غذاخوردنشو پیدا کرد،الان وضعیت جسمی خوبی داره ولی تخم نمیگذاره
درمان خاصی وجود داره براش؟ این حالت گذراست یا دایم ممکنه تخم نگذاره؟

در واقع برای مرغ و خروس تخمگذار یه رزیم غذایی به زبان سادهو سهل الوصول معرفی بفرمایید ؟؟ با تشکر

اگه نمیتونید دان مرغ تخمگذار تهیه کنید، به مرغ هاتون گندم و ذرت بدهید از ضایعات کشاورزی و ضایعات غذای خانگی هم میتوان به مقدار کم برای تغذیه مرغ خانگی تخمگذار استفاده کرد. فقط غذای کلسیم دار همیشه بهشون بدهید.

سلام ممنون از اینکه با حوصله پاسخ سوالات رو میدهید ، سوالم اینه که برای دریافت کلسیم چه خوراکی هایی رو پیشنهاد میکنید ؟

سلام، کلسیم مرغ تخمگذار رو با صدف معدنی یا پودر استخوان یا پودر پوسته تخم مرغ یا پودر سنگ آهک و دیگر منابع کلسیم دار میتوان تأمین کرد.

سلام بیست مرغ وچهار خروس دارم همه آنها تخم می‌گذارند به جز یکی آن بکی حیی میره توی لانه روی تخم مرغهای دیگر مرغها میخوابد ولی تخم نمی گذارد چه کار کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید

با سلام، احتمالا کرچ شده است. مقاله رفع کرچی مرغ رو مطالعه کنید.

سلام من یک مرغ دارم هشت ما دارد هر روز در لانه میخوابد ولی تخم نمی‌گذارد راهنمایی کنید

با سلام، مرغ برای تخمگذاری باید 14 ساعت نور و کلسیم و جیره غذایی کافی دریافت کند. خوب بررسی کنید اگر تمامی شرایط برای تخمگذاری فراهم است شاید مرغ شما کرچ شده . مرغ کرچ شده علاقه زیادی به خوابیدن در داخل لانه دارد و کمی پرخاشگرتر میشود مخصوصا وقتی بخواهید به او دست بزنید پرهای دور گردنش سیخ میشوند و از خود صدا در می آورد.

سلام من ۲ تا مرغ خریدم کردی یکشون تخم میذاشت بعد رفت توی جدول خیابون اوردمش شستمش بعد دیگه تخم نمیزاره

سلام، چند روز صبر کنید مجدد تخم میذاره. تخمگذاری مرغ ها به نور و خوراک و دمای هوا بستگی داره. مرغ شما دچار شوک و استرس شده نباید مرغ رو بشورید.

نمیدونم تازه خریدم ولی تاج شون کوچیکه

میشه جواب بدین

سلام، سنشون چقدره؟ مرغ محلی تقریبا در 6 ماهگی تخمگذاری میکند.

سلام من دو تا مرغ دارم هر دو تا مرغ هستن نور کافی بهشون میرسه هر هفته لونه شون رو تمیز میکنم خوارک شون هم خوب و با اشتها میخورن اما هیچ تخمی نمیزارن علتش چیه

سلام مرغ چند ماه که شد تخم گذار میکنه خیلی ممنون

با سلام، به نژاد و آب و هوای محیط نگهداری و تغذیه اش بستگی داره ولی به طور معمول مرغ های بومی در 5.5 الی 6 ماهگی تخمگذار میشوند.

سلام مقاله‌بالارو خوندم و ممنون ازتون چندتا سوال داشتم ، مرغای بنده بدلیل جفتگیری با خروس یا نوک زدن بقیه پرهاشون ریخته بود و الان کاملا پرهای همشون دراومده ، سوالم اینه که من قبلاً براشون ی کیسه خوراک مرغ(گوهردانه) می‌خریدم و الان چون خیلی گرون شده گندوم رو ترجیح دادم و واسشون گندوم میریزم ، خاستم بدونم دلیل تخم نگذاشتنشون تغییر تغذیه هستش یا عدم نور کافی ، و سوال دیگه که دارم اینه من میتونم یه لامپ شبا تا صبح بزارم روشن بمونه واسه نور که تو مقاله گفته بودین و این نور باعث نمیشه که شبا نتونن… Read more »

با سلام، بله به خاطر تغییر رژیم غذایشون هست. باید کلسیم و سایر مواد معدنی هم به تغذیشون اضافه کنید. گندم به تنهایی کفایت نمیکنه. در ضمن برنامه نوردهی باید در طول روز اجرا بشه یعنی کمی قبل از طلوع آفتاب تا اوایل شب، شب ها مرغ ها به استراحت و خواب نیاز دارند نور زیاد باعث کانیبالیسم میشه.

سلام من یک خروس دارم ی دو ماه هست که عطسه میکنه و خیلی لاغر شده صداش هم گرفته یعنی مشکل چیه لطفا راهنمایی کنین

با سلام، ممکنه دچار عفونت تنفسی شده باشه. صدای خس خس سینه، تنفس با دهن باز و اسهال داره؟ شاید با آنتی بیوتیک درمان بشه ولی اول باید دقیقا علائم بررسی بشن تا بشه بیماری پرنده رو تشخیص داد.

سلام ببخشیدبنده 50عددمرغ دارم که یدفعه ازتخم افتادن روزی 4تا5تاتخم میکنن.همه مقررات انجام میدم.نورکافی تغذیه مناسب دما وگرما عالی فضای باز.تولک هم رفتن شروع به تخم کردن اماحالا دگهنمیدونم چطرشون شده یدفعه قطع تخم گذاری کردن.

با سلام، چند ساعت نور می بینند؟

۱.سلام من دو عدد مرغ دارم دو عدد خروس و دو عدد جوجه همه رو هم باهم خریدم ولی نمیدونم چرا یکی از مرغ ها تاجش بزرگ شده و شروع به تخم گذاری کرده ولی اون یکی مرغ نه تاجش بزرگ شده نه تخم میذاره
۲. سوال دومم هم اینه اگه یه مرغ دیگه بگیرم بندازم پیش اونا ایا اون مرغ قبلی تخم گذاری قطع میشه؟

با سلام. بستگی به تغذیشون داره اگه هم سن هستند ممکنه دومی به خوبی تغذیه نشده و یا حاصل نطفه ضعیف بوده.
2. خیر قطع نمیشه. تخمگذاری مرغ به نور، دما، سن، محیط نگهداری و تغذیه بستگی داره. در ضمن دو عدد خروس برای این تعداد مرغ خیلی زیاده و ممکنه با هم درگیر بشن. معمولا به ازای هر 6 الی 8 مرغ یک خروس تو گله رها میکنند.

با سلام هفتا مرغ دارم که خوراکشون پلیت وسبوس برنج هفته ای 4تا5تخم مرغ دارم،نور وفضاشونم خوبه ،چه مکملی بهشون بدم ،

با سلام، سنگ ریزه و کلسیم هم باید در دسترشون باشه. پودر صدف دریایی، پودر استخوان و … منابع کلسیم هستند.

سلام 16عدد مرغ تخم ی دارم همشون تخم نبردن اما سه روزه تخم کم مستند علت را لطف کنید بگویید ممنون

با سلام، دوست عزیز دلایل اصلی رو در این مقاله توضیح داده ایم. لطفا مقاله رو مطالعه بفرمایید و بررسی کنید تو این چند روز چه تغییری در محیط نگهداری و تغذیه مرغ ها ایجاد شده.

سلام مرغ من ۶ ماهشه دوهفته تخم گذاشت الان یک هفته ی تخمگذاریش قطع شده ، از چیه ؟

با سلام، اقا محسن عزیز دلایل اصلی قطع تخمگذاری مرغ رو در مقاله شرح داده ایم که بحث کاملا مفصلی می باشد. بررسی کنید که در اثر کدام تغییرات تخمگذاری مرغ شما قطع شده است.

ایا تغییر مکان مرغ دلیلی بر قطع تخم گذاری میشود؟

با سلام. بنده چند روز پیش دوتا مرغ خریدم که تخم نمیزارن .این درحالیه که قبلا تخم میزاشتن. ایا ممکنه بخاطر عوض شدن محل نگهداریشون باشه یا نه؟

سلام، بله به صورت موقت تخمگذاری آنها به همین دلیل قطع شده. البته برای تخم گذاری مرغ ها به 14 الی 16 ساعت نور ، خوراک و کلسیم کافی نیاز دارند.

سلام خسته نباشید یدونه از مرغام میشینه روی تخم ولی تخم نمیزاره بلند میشه فکر کردم داره کرچ میشه ولی سه هفته هست که این عملو انجام میده مشکل چیه؟

سلام، دقیقا نمی توان نظر داد برخی مرغ ها برای استراحت رفتار کرچی نشان می دهند تا کسی مزاحمشان نشود. می تونید شکم و سینه مرغ رو به مدت چند دقیقه در داخل یک تشت پر از آب (کمی سرد) قرار دهید.

سلام خسته نباشین یکی از مرغای من پایین مقعدش بزرگتر از بقیه شده خیلی گرد شده اون قسمت. دهنشم بیشتر اوقات بازه. تخم نمیذاره .ولی غذا میخوره
ممنون میشم جواب بدین

سلام، آیا بیرون زدگی دارد؟ ممکن است عفونت روده داشته باشد.

سلام ۳ تا از مرغام تخم نمیذاشتن سه چهار ماه دوتاشونو سر بریدم که متاسفانه تخمدانشون پاره شده بود و مثل یه دستمال کاغذی نازک انگشت میزدی پاره میشد.10/15 تا زرده بزرگ هم تو شکمش بود.
فقط مونده یکی از مرغا که احتمالا اینم اونطوریه بنظرتون میشه جراحی شن؟یا دامپزشکی ها میتونن کاری کنن خوب شن؟اصلا درمانی دارن؟

سلام من صدتا مرغ دارم یک دفعه از تخم افتادن دانه پارس مخصوص تخمگذار بهشون میدم دلیل چیه لطفا راهنمای کنید با تشکر

با سلام، دان مرغ ها را بررسی کنید که آلوده نباشد. بیماری و استرس نیز باعث قطع ناگهانی تخم میشود.

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون. من ۲۰ عدد مرغ محلی دارم که فقط روزی بین ۵ الی ۸ عدد تخم میزارن همشون سنشونم یکیست محل نگهداری و تغذیه شونم یکیست علت چیست . ممنون میشم راهنمایی کنید .

باسلام
سه تا مرغ دارم چند ماه پیش یه مریضی گرفتن چند روز و بعد خوب شدن، دو سه هفته ایی هست که هر روز چندبار میرن داخل لانه و میشینن ولی تخم نمیزارن نور کافی وتغذیه ی مناسبم دارن.پودرهای تقویتی و افزایش تخم هم بهشون دادم اما اثری نداره .امکانش هست که تخمدانشون مشکل پیداکرده باشه؟
ممنون میشم پاسخ بدید.

با سلام، بله متأسفانه برخی بیماری ها به شدت سیستم تخم گذاری مرغ ها رو تخریب میکنند. در برخی موارد مرغ دیگر کلا قادر به تخمگذاری نمی باشد. در برخی موارد نیز با گذشت زمان مرغ مجددا شروع به تخم گذاری می کند.

ممنون.دوتا از مرغا حالشون بد بود مجبور شدیم سرشونو ببریم راحت شن،متاسفانه داخل شکمشون پر از زرده به اندازه گردو بود و تخمدانشون پوسیده و پاره شده بود.فقط مونده یکیشون،آیا دامپزشکی ها میتونن جراحیش کنن و درمان شه؟ یا اصلا درمانی داره؟واقعا خوشمون نمیاد این یکی هم تلف شه.

ببخشید جواب سوالمو میدین ؟
آیا دامپزشکی میتونه جراحیشون کنه،راه درمانی دارن؟

سلام .مرغ من وقتی جوجه بود سال اول چنتا تخم گذاشت و تعطیل کرد ولی وزنش خیلی زیاد شده الان جوری ک خروس هم ازش میترسه .چیکارکنم تخم بزاره

با سلام، وزن مرغ شما بیش از حد می باشد که بر تخم گذاری پرنده تأثیر گذاشته . البته موارد زیادی باعث توقف تخم گذاری می شن که یکی از اونها بیماری هستش که کلا سیستم تخم گذاری پرنده رو حتی بعد از بهبودی کامل هم مختل میکنه. سایر عوامل نیز در متن مقاله ذکر شده اند.

سلام سرشوببربگذارش تودیگ راحت

با‌سلام.من‌۴۳‌مرغ‌دارم .۴تاش‌بزرگن.۴۰تا روپارسال برج‌۳یا۴‌جوجه‌بودن‌خریدن دوهفته‌سن‌داشتن.یه‌ماه‌پیش‌اینارو‌گرفتم.الان‌روز‌۱دونه‌تا۳دونه‌تخم‌میذارن.ولی‌مثل‌گاو‌مخورن‌ ۱۰کیلو‌گندم رونیم‌ساعته‌میخورن
.هرروشی‌‌بکار‌بردم‌.تخم‌خور‌هم‌داره.اعصاب‌‌بهم‌ میزنن.هم‌گندم‌بخرهم‌تخم‌مرغ.چندتا‌ریز‌موندن‌.چندتا‌اندازه‌خروس‌بزرگ‌، همه‌جورداره.
خواهشن‌اگه راهی داره بهم‌بگید تانکشتمشون.ممنون

با سلام مقاله راهکار مقابله با تخم خواری مرغان را مطالعه بفرمایید.

سلام
من دوتا مرغ دارم تا سه روز پیش تخم میزاشتن ولی حالا سه روزه تخم نزاشتن غذاشون هم برنج و نان خیس هست

با سلام، اگر علائم بیماری ندارند، پودر صدف به مرغ ها بدهید تا کلسیم دریافت کنند و روزی 14ساعت در معرض نور قرار بدهید.

سلام. من یه مرغ ۱۰ ماهه دارم ، تخم نمیذاره، فقط چند ماه چند بار در روز میره رو کاه می‌خوابه و پا میشه.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

با سلام، مرغ برای تخم گذاری نیاز به دریافت حداقل 14 ساعت نور و کلسیم کافی دارد. در فصل زمستان و پاییز که طول روز کوتاه می باشد، طبیعی است که مرغ ها تخم نمی گذارند. خوراک پرنده رو تقویت کنید و اجازه دهید مرغ در فضای باز به اندازه کافی نور طبیعی دریافت کند.

سلام من 300مرغ نژاد گلپایگان دارم از برج 7/98تخم نمیزارن علتش چی میتونه باشه

با سلام، اگر در فضای باز مرغ ها را پرورش می دهید کاملا طبیعی است چون مرغان تخم گذار نسبت به طول روز و دریافت نور حساس می باشند. اما در صورتیکه سالن پرورش دارید و برنامه نوردهی روزانه حداقل 14 ساعت، جیره غذایی کافی به همراه کلسیم و مواد معدنی را رعایت میکنید باید سلامت پرنده ها را بررسی کنید.

یه کم سنگین راه میرن درفضای باز پرورش میدم

سلام یکی از مرغهای من سه روزه که نمیتونه تخم بزاره چکا رکنم

با سلام این مشکل در فصل زمستان برای بسیاری از مرغان خانگی به دلیل تولک رفتن و یا دریافت نور کم تغذیه ضعیف و شیوع بیماری ها اتفاق می افتد.

سلام من اردک توپول وخوشگل دارم تازه شروع به تخم گذاری کرده بودیهوی مریض بعدازخوب شدنش دیگه تخ نذاشت آیاببرم دامپزشک

با سلام، اگر وضعیت جسمانی و خوراک پرنده خوب است و فضولات آن خونی و یا سبز و آبکی نیست مشکلی نداره، یکم صبر کنید تا اردک شما کاملا خوب شود. در غیر اینصورت باید به دامپزشک مراجعه کنید.

با سلام. تعداد ۴۰ تا مرغ محلی دارم یه مدت تولک رفتن الا خیلی وقته درست شدن ولی تخم نمیزارن. میان بیرون تو فضای باز میچرن فقط گندم بهشون میدم لطفا راهنمایی کنید برا تامین کلسیم دقیقن چه غذایی باید بهشون بدم . چه نوع مکمل هایی خوبه . لطفن نامشونو بگید باتشکر.

وقتی مرغامو تو‌ جا نگه میدارم و نمیزارم بیان تو فضای باز بعد یه مدت شروع میکنن به هم نوک زدن و همدیگرو زخمی میکنن باید چی کار کنم

سلام پودر صدف را باید از کجا تهیه کرد بعد به چه صورتی باید به مرغ خوراند

سلام، از فروشگاه هایی که خوراک دام و طیور میفروشند میتونید صدف معدنی تهیه کنید. اگه به شکل پودر باشه که به همراه جیره باید مخلوط کنید. اگر هم از صدف دریایی خرده شده می خواهید استفاده کنید میتوان همانند دان آن را جلوی مرغ انداخت یا در کنار غذای او قرار داد.

باسلام،۱۳تامرغ دارم متأسفانه هیچ کدام تخم نمی گذارن،،سه تاشون ۳ساله هستن ۱۰تاشون ۹ماهه،،چکارکنم،تغذیشون بیشترگندمه،باتشکر

با سلام، کمبود مواد معدنی(همچون کلسیم) ، کمبود نور ، استرس ، عدم گرمای کافی ، وجود بیماری ، تغذیه ناکافی و تولک رفتن باعث توقف تخمگذاری مرغ ها میگردد. تمامی این موارد را بررسی نمایید. برای تأمین کلسیم از پودر صدف دریایی استفاده کنید. همچنین مرغ ها باید حداقل 14 ساعت نور دریافت کنند.

سلام من مرغ دارم ۶ تا….از پریروز تخم نمیگنن همشون هم سرحال و سالمن!دلیلش چیه؟

با سلام ، یکی از شایعترین دلایلی که در فصل پاییز و زمستان باعث توقف تخمگذاری مرغ ها میشود کمبود نور است. برای تخمگذاری مرغ ها حداقل 14 ساعت نور لازم دارند. سایر موارد گفته شده در این مقاله را هم بررسی کنید.

سلام من مرغ دارم ولی تخم نمی زارن با جو تغذیه می شن چرا تخم نمی زارن؟

با سلام، خوراک آنها را تقویت نمایید، محل نگه داری نباید زیاد گرم و یا سرد باشد، مرغان باید حداقل 14 ساعت در معرض نور باشند ، همچنین نباید به مرغان استرس وارد شود. البته سلامت گله را هم باید بررسی نمایید. وجود بیماری باعث توقف تخم گذاری میشود.

جو و گندم باعث از تخم افتادن میشه .

سلام من بیست روزپیش مرغ سالم خریدم جاوتغذییشون خوبه ولی تاالان تخم نگذاشتن علت چیست

با سلام ، کمی صبور باشید و به میزان کافی مرغان خود را در معرض نور قرار دهید.

سلامخسته نباشي بنده تعدادي مرغ دارم يك دفعه از تخم كردن رفتند.جيره هم طبق روال قبل بوده وهست علت تخم نكردن؟

با سلام ، گرما و نور کافی در اختیار مرغان خود قرار دهید. استرس از جمله دلایلی است که باعث توقف تخم گذاری در مرغان میشود. همچنین از بیمار نبودن پرنده های خود اطمینان حاصل فرمایید.

برای تخمگذاری مرغ در زمستان چه باید کرد

با سلام، در ابتدا جیره غذایی مرغ باید کامل و غنی از مواد معدنی و کلسیم، پروتئین و انرژی کافی باشد. سالن نگه داری را گرم نگه دارید (بین 22 الی 25 درجه). همچنین 14 الی 16 ساعت نوردهی برای تخم گذاری مرغ ها لازم میباشد در زمستان برای تکمیل این نیاز از لامپ های آفتابی استفاده کنید.

سلام مرغم مریض شده بوده الان حالش خوبه ولی دیه تخم نزاشته علتش چیه

چگونه اویدکت مر غ را در مان کنیم

سپاس از مطالب جالب واموزنده شما

واقا

سلام منظور از استرس مرغ چیه

تماس با کارشناسان فروش کارخانه