بلدرچین ژاپنی

بلدرچین ژاپنی

بلدرچین ژاپنی که تحت عناوین بلدرچین کاتورنیکس ، بلدرچین فرعون ، بلدرچین کلش و بلدرچین شرق از آن یاد میشود به طور قابل توجهی با بلدرچین باب وایت که مربوط به آمریکای شمالی است متفاوت است . باب وایت ها جثه بزرگتری دارند . در حالی که ژاپنی ها تخم های بزرگتری میگذارند . همچنین مدت انکوباسیون در بلدرچین های ژاپنی 2 تا 3 روز 14 تا 17 روز کوتاه تر از نژاد باب وایت می باشد . کاتورنیکس میتواند از 6 هفتگی تخمگذاری را آغاز کند . در حالی که در مورد بلدرچین باب وایت این زمان از 10 هفتگی است.

تاریخچه

بلدرچین ژاپنی به طور گسترده ای در اروپا و آسیا پراکنده است. مصریان قدیم سابقاً مقدار زیادی از این بلدرچینها را برای مصرف گوشت آنها پرورش می دادند. در ژاپن، این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی از قرن ۱۱ مورد استفاده قرار می گرفته اند. با این حال از سال ۱۹۱۰ بلدرچین ژاپنی در ژاپن برای استفاده از گوشت و تخم تولید و به شدت مورد توجه قرار گرفت. علاقه مندان به پرندهها در سال ۱۸۷۰ تعدادی از این ها را به ایالات متحده آمریکا بردند

بنا بر گزارش ها کاتورنیکس های وحشی در هر نوبت ۵ تا ۱۲ تخم می گذارند، و آنها بطور طبیعی جوجه درآوری میشوند. موتانتهای خاصی از بلدرچین ژاپنی برای دستیابی به رنگهای پر خاصی، یا رنگ های پوسته تخم و یا ابعاد جثه تولید گردیده اند

بلدرچین ژاپنی را می توان براساس رنگ پر که در مورد بلدرچین نر و ماده متفاوت است در سه هفتگی تعیین جنسیت نمود. هنگام بلوغ، انواع نر بلدرچین ژاپنی بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ گرم وزن خواهند داشت و در ۵ تا ۶ هفتگی به بلوغ میرسند. رنگ پر در ناحیه سینه و گردن، دارچینی یا قهوهای مایل به قرمز می باشد. پس از بالغ شدن نرها از نظر جنسی یک ساختار غده ای یا پیاز مانند در بالای حفره کلواک دیده می شود. در صورتی که غده را فشار دهیم، ترشح کف آلود سفیدی از آن خارج میشود.


بلدرچین ژاپنی

معمولا بلدرچین های ماده عمر بیشتری نسبت به انواع نر دارند. وزن ماده ها سنگین تر از نرها، ۱۷۰ تا ۲۰۰ گرم بوده. از طریق انتخاب صحیح، پرندگان سنگین تر می توانند، برای تولید گوشت بکار گرفته شوند. انواع نرها را می توان از طریق رنگ های سفیدتر پرها در سینه و در ناحیه بالاتر در زیر گردن تشخیص داد. در مادهها این پرها تیره تر همراه با خال های سیاه است. همچنین پرهای بلدرچین ماده بلندتر و کشیدهتر از نرها می باشد.

بلدرچین های ژاپنی تحت شرایط مطلوب از ۳۵ روزگی تخم گذاری می کند. و حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ تخم در سال می گذارند. میزان باروری در گله های مادر از ۲ تا ۸ ماهگی بالا است، و پس از آن بشدت پایین می آید. برای کسب باروری بیشتری نسبت بین یک نر به یک ماده، بایستی در زمان جفتگیری مورد توجه قرار گیرد.

تخم بلدرچين ژاپنی

تخم یک کاتورنیکس تقریباً ۱۱ گرم وزن دارد، که حدود ۶ درصد وزن بدن بلدرچین ماده را تشکیل می دهد. رنگ اصل پوسته سفید یا دارای لکه های به رنگ قهوهای، سیاه یا آبی است. هر یک از انواع ماده بطور مشخص و ویژه تخم هایی را با الگوی رنگی ، شکل و ابعاد خاصی را میگذارند . برخی از نژادهای مقلوب بلدرچین ژاپنی تخم هایی تقریباً سفید یا رنگی میگذارند به طور کلی جایگاه بلدرچین در طبقه بندی بر اساس آنچه ذکر شد به شرح زیر است.

Phylum chordate

Sub phylum vertebra

Class Aves

Order califormes

Family phasianidae

Genus cortumix

Sub species japonica


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه