سیستم چرخش دستگاه جوجه کشی

سیستم چرخش دستگاه جوجه کشی

مکانیزم کامل چرخش یک ماشین جوجه کشی تشکیل شده است از موتور – گیربکس برای تامین نیروی لازم جهت تغییر زاویه شانه ها ی حاوی تخم که بسته به ظرفیت ماشین جوجه باید دارای توانی متناسب با وزن تخم های قرار گرفته بر روی شانه ها باشد ، میتوان برای این منظور از موتور- گیربکس های جریان مستقیم (ای سی) یا جریان متناوب (دی سی) موجود در بازار که امروزه تنوع زیادی هم پیدا کرده استفاده کرد، لازم به ذکر است دور خروجی موتور – گیربکس مورد استفاده باید دارای حداقل دور در دقیقه باشد بطور مثال ۵ دور در دقیقه تایمر دیجیتال قابل تنظیم که برای اعمال زمان چرخش دقیق بازوهای متحرک برای تبدیل حرکت دورانی به پاندولی و انتقال نیرو به شانه های حاوی تخم میکروسوئیچ جهت تنظیم دقیق میزان چرخش میکروسوئیچ در حقیقت یک کلید قطع و وصل ساده می‏باشد و برای قطع و وصل نمودن جریان برق در مدارهای الکترونیکی به کار می‏رود، فرق میکروسوئیچ با کلیدهای قطع و وصل عادی این است که شاسی میکروسوئیچ به صورت فنری می‏باشد،

یعنی تا زمانی که روی آن فشار اعمال می‏شود، جریان برق را قطع یا وصل نگه می‏دارد و در لحظه رها شدن شاسی، وضعیت به حالت اولیه خود برخواهد گشت، میکروسوئیچ‏ ها معمولاً دارای سه عدد پایه می‏باشند، یکی از پایه‏ های میکروسوئیچ معمولاً با کام مشخص می‏شود که پایه ورودی آن می‏باشد. یکی از پایه‏ های آن با علامت( نورمالی ان سی کلوز) و پایه دیگر با علامت( نو،نورمالی اوپن ) مشخص می‏گردد، در حالت عادی و پیش از فشردن شاسی میکروسوئیچ، پایه کام به پایه ان سی متصل، و از پایه ( نو ) جدا می‏شود، با فشردن شاسی میکروسوئیچ، پایه کام از پایه ان سی جدا شده و به پایه ( نو ) متصل می‏گردد.

سیستم چرخش دستگاه جوجه کشی

یکی از روش های متداول در جوجه کشی با دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک بدین نحو است که تخم ها بطور عمودی به صورتی که قسمت کوچکتر تخم به سمت پایین باشد در شانه های مخصوص چیده شده و شانه ها در داخل راک های دستگاه قرار میگیرند، و در فواصل زمانی مشخص که به وسیله ی تایمر دیجیتال قابل تنظیم میباشد (بطور مثال هر یکساعت برای تخم مرغ) با تغییر زاویه ۴۵ درجه شانه ها نسبت به افق و تکرار این عمل، یعنی برگرداندن به سمت مقابل و به عبارتی قرار گرفتن شانه ها در یک زاویه ی ۹۰ درجه نسبت به قبل عمل چرخاندن صورت میگیرد که این عمل تا روز انتقال تخمها به هچر( برای تخم مرغ روز هیجدهم ) میبایست انجام پذیرد در صورت بروز نقص در مکانیزم چرخش دستگاه جوجه کشی ، جنین با خطر چسبیدن به پوسته مواجه شده و از بین خواهد رفت ، لذا توصیه میشود به منظور پیشگیری از ضرر و زیان احتمالی ، نسبت به درستی عملکرد کلیه اجزای سیستم چرخش اطمینان حاصل کنید


طراحی، ساخت و نصب اجزای مکانیزم چرخش دستگاه جوجه کشی

گفتیم راک به قسمتی از دستگاه گفته میشود که شانه ی حاوی تخم بر روی آن قرار میگیرد و بوسیله ی یک محور به پایه ای که بر روی بدنه ی اصلی دستگاه محکم شده است متصل میشود، ابتدا نقطه ای را بر روی راک و با فاصله ی نسبی از محور آن سوراخ میکنیم ، سپس راک را در وضعیت ۴۵ درجه نسبت به افق قرار داده و محل سوراخ را بر روی بدنه علامت گذاری میکنیم، راک را حرکت داده و از طرف مقابل در وضعیت ۴۵ درجه قرار میدهیم ، مجدد محل سوراخ شده روی راک را بر روی بدنه علامت میزنیم،

حال بر روی بدنه ۲ نقطه ی مشخص داریم، با اندازه گیری فاصله بین نقاط مشخص شده بر روی بدنه و تقسیم فاصله به ۲ اندازه ی بازویی (بازوی شماره ی یک) که باید ساخته و به محور خروجی موتور گیربکس متصل شود را به دست می آوریم، موتور – گیربکس را به بدنه یا شاسی دستگاه محکم کرده سپس بازوی ساخته شده شماره ی یک را به آن متصل میکنیم در مرحله ی بعد اقدام به ساخت بازوی دوم با اندازه ای بزرگتر (اندازه آن بستگی به قرار گرفتن راک ها نسبت به موتور – گیربکس دارد) کرده و یک طرف آن را بوسیله ی پیچ مهره یا پین به بازوی شماره ی یک و طرف دیگر آن را به سوراخ تعبیه شده روی راک متصل میکنیم، در نهایت با نصب موتور – گیربکس به تایمر دیجیتال و تنظیم آن ، موتور – گیربکس در زمان مشخص شروع به کار کرده و با نیم دور چرخش، یک زاویه در حدود ۹۰ درجه ای به راک اعمال می کند که باعث تغییر وضعیت ۴۵ درجه ای نسبت به افق در شانه ی حاوی تخم شده و تکرار این عمل مکانیزم چرخش و جابجایی تخمها را کامل میکند.


38 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام یه سوال داشتم من برای دستگاه ارتفاع ۱متر و عرض ۶۰ چند عدد لامپ باید بزارم و کجا ها و یه سوال دیگه موتور باید همیشه باسرعت کم بچرخه یا نه اگر هم ثابت بمونه چند ساعت یه کبار بچرخه ممنون میشم که راهنمایی کنین مرسی

سلام، دو عدد لامپ 100 واتی رشته ای بذارین اگه به گرمای مد نظر نرسید از لامپ های بزرگتر استفاده کنید. لامپ رو قسمت بالای دستگاه یا کناره ها میتونید نصب کنید. بستگی به طراحی تون داره. در مورد موتور هم سرعت موتور باید خیلی کم و حرکت آن نرم باشه تا تکان ناگهانی به تخم ها وارد نشه. موتور مخصوص دستگاه جوجه کشی هست که سرعتشون یک دور در دقیقه است. برای زمانبندی موتور نیز لازم است که از بردهای دیجیتال یا ماژول و تایمر الکترونیکی استفاده کنید. برای خرید موتور جوجه کشی میتونید با کارشناس فروش تماس بگیرید:… Read more »

سلام یه قطعخ از قسمت چرخش تخم مرغ ها خراب شده اهل مشهدم از کجا پیدا کنم

سلام، مدل دستگاهتون چیه؟ باید از خدمات پس از فروش همان تولید کننده قطعه رو تهیه کنید.

ببخشید
منظورتون از (حداقل دور در دقیقه باشد) چیه

با سلام، منظور سرعت بسیار پایین موتور می باشد که معمولا یک دور بر دقیقه است. موتور جوجه کشی باید سرعت بسیار آرام داشته باشد.

سلام
میتونم به جای موتور از موتر ساعت استفاده کنم؟؟؟؟
چجوری؟؟؟

با سلام، خیر موتور ساعت برای انجام این کار خیلی ضعیفه و تحمل فشار و وزن شانه و تخم مرغ ها رو نداره.

من امتحان کردم اصلا قدرت نداره حتی شانه خالی رو هم نمی چرخونه

اقا یک سوال من اندازه بین راک هام ۱۲ سانت هست بنظرتون بازوی بزرگیم باید چند باشع و‌چجور حساب کنم باتجربه ها بگن

سلام این موتور مستقیم وصل میشه به برق 220 ولت شهری؟ یا اداپتور میخواد???

سلام، دوست عزیز این متن کلی بوده، در بازار انواع موتور جوجه کشی 12 ولت و یا 220 ولت موجود می باشد که شما باید بر اساس نوع موتور از منبع تغذیه متناسب با آن استفاده کنید.

سلام ببخشید یه سوال داشتم میشه کمکم کنید من نمیتونم بازو های موتور رو تنظیم کنم که بچرخه یعنی هر کاری میکنم وقتی که بازو ی کوچک و بزرگ هردو به سمت بالا هستند ۴۵ درجه راست درسته ولی وقتی بازوی کوچک پایین میاد به ۴۵ نمیرسه اخرش حدود ۲۵ درجه میاد …چیکار کنم جای موتور رو عوض کردم و بازو هارو کوچیک و بزرگ کردم بازم نشد ‌‌‌‌..‌لطفا کمک کنید

سلام ببخشید یه سوال دارم اینکه وقتی راک ۴۵ درجه به راست میره و بعد یک ساعت به حالت ۰ درجه وسط میمونه یا مستقیم به ۴۵ درجه چپ میره ..‌…یعنی ۱ ساعت رو ۴۵ درجه راست میمونه ۱ ساعت رو ۴۵ درجه چپ ؟؟؟؟یا باید وسط هم وایسه ؟ کدومش راندمان بیشتری میده ؟

با سلام، سیستم چرخشی اکثر دستگاه ها بدین شکل می باشد که راک دستگاه به صورت پیوسته و با سرعت بسیار پایین در حال چرخش می باشد. بهترین حالت اینکه تخم نطفه دار در زمان ستر در حالت افقی قرار بگیره و با سرعت نرم در حال چرخش باشد.

اقا هر شش تا هشت ساعت باید تخم هارو بچرخونی نه هر یه ساعت
وسط نباید وایسه کامل تو 45 درجه باید باشه

سلام وقت بخیر خسته نباشید.من تخم غاز داخل دستگاه تمام اتومات گذاستم.هر ۱ساعت ۱۷ثانیه میچرخونه.فقط یه سوالی ایا تخم ها باید داخل ثابت باشه یا باید تخم ها داخل سبد تکون بخورن یعنی قل بخورن یه مقداری با این طرف و انطرف یا باید ثابت باشن.من روی تخم ها علامت گذاشتم الان نگاه کردم که سبد که جای تخم ها یکم بازتره تکون خوردن کاملا اما سبد دوم که کیپ هست اصلا تخم ها تکون نخوردن.ایا این مشکل داره یا نداره؟میشه دراین مورد یه توضیح بدید؟ایا تخم ها داخل سبد باید ثابت باشند تا خود دستگاه یه ساعت ۱۶ثانیه اتومات… Read more »

با سلام، اگر تخم ها ثابت باشند ولی سبد نگه دارنده تخم ها چرخش کافی داشته باشد، مشکلی نیست.

سلام یک موتور کردو ن جوجه کشی ۴۲دارم یک عدد میخواستم قیمت چند

سلام ، با شماره 09144485590 تماس حاصل فرمایید.

سلام
حداقل از مراحل نصب متور عکس میزاشتین

با سلام و عرض خسته نباشید. مهندس ایا میتونیم از کلید دیمر جهت کم کردن، سرعت دور موتور دستگاه جوجه کشی استفاده کنیم. فشار به موتور نمیاد، ممنون میشم جواب بدین چون تایمر از یک دقیقه شروع میشه به بالا حال اینکه موتور هم یک دور در دقیقه میچرخه یعنی عملا راک می ره و بر میگرده سر جای اولش .

سلام و خسته نباشید
من یه دستگاه ۶۷۲ تایی اسکندری خریدم و چند تا سوال داشتم اگه جواب بدید ممنون میشم
سوال اولم اینه که برای جوجه کشی از مرغ چرخش راکها باید چند باشه ۶۰ یا ۱۲۰ یا ۱۸۰؟
سوال دوم فن اصلی دستگاه که پایین دستگاه قرار دارد همیشه روشن است آیا این امر طبیعی است؟یا مشکل دارد؟
سوال سوم دریچه های هوا را باید چه موقع باز و بسته کنیم؟

سلام شب بخیر آقا داخل دستگاه جوجه کشی اتوماتیک تخم مرغ هارو باید نوک تیز رو به بالا یا پایین باش ممنون

بله

سلام من یدونه از راکام خراب شده 2 روزه تخمها رو چیدم تا چند روز نچرخن تخمها ایرادی نداره

سلام من از ای موتور گیر بوکس با بازو دوتا لازم دارم

سلام شما اهل کجایین؟

خب برو بخر

؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام.
اینجا نگفتین که فاصله راک ها از هم باید چند سانتی متر باشند. منظور فاصله ی یک راک از سمت بالا و پایین نسبت به راک های دیگر. ممنون اگر جواب بدین

حداکثر 10سانت

سلام فاصله بین راک ها 15 سانت باید باشد، و از پاین و بالا 30سانت

تماس با کارشناسان فروش کارخانه