تجهیزات مورد نیاز برای پرورش کبک

تجهیزات مورد نیاز برای پرورش کبک

ما در این جا شرایط و تجهیزاتی که برای پرورش کبک مورد نیاز است را بیان میکنیم گروه های مختلف پرورشی شرایط محیطی متفاوتی از نظر دما رطوبت و تهویه نیاز دارند برای هر شرایط پرورشی تجهیزات خاصی مورد نیاز است.

به طور کلی برای پرورش یک دوره نیاز به امکاناتی از قبیل برق آب سوخت سیستم گرمایشی سرمایشی ، تهویه ، آب خوری ، دان خوری ، دماسنج ، رطوبت سنج ، قفس و غیره مورد نیاز است.

دان خوری انواع مختلفی داردکه معمولاترین آن ها دان خوری ناودانی خورشیدی زنجیری و خودکار هستند آب خ.ری نیز انواع قطره ای (نیپل) کله قندی ، نیمه خودکار و سیفونی دارد آب خوری ودان خوری باید به تعداد کافی و قابل دسترس برای پرنده (به خصوص در روز های اول پرورش ) باشند آب آشانیدنی سالم (بدون بو و مزه ) باید به صورت 24 ساعته در اختیار پرنده باشد . برای جوجه تازه متولد شده اندازه و ارتفاع آب خوری و دن خوری نباید زیاد بلند باشد و همزمان که پرنده بزرگتر میشود ارتفاع را باید افزایش داد.

آب آشامیدن سالم (بودن بو ومزه ) باید به صورت 24 ساعته در اختیار پرنده باشد. یک آب خوری کله قندی باری 50 قطعه کبک تا سن یک هفته گی کافی است استفاده از سیستم نیپل هزینه اولیه نسبتآ زیادی دارد اما این مزیت را نسبت به آب خوری کله قندی دارد که نیازی به شستشوی کامل ندارد و تنها کافی است مخزن آن شسته شود این در حالی است که آب خوری کله قندی را باید هر بار که پر میشود شست در مورد تجهیزات مورد نیاز هر بخش پرورش کبک در بخش های بعدی توضیح داده خواهد شد.


اگر قصد پرورش کبک به منظور تولید تخم را دارید بهترین روش پرورش در قفص است اگر چه پرورش در قفس هزینه اولیه ساخت قفس را دارد اما بسیاری از مشکلات پرورش در بستر را ندارد.

جوجه کشی

اگر به فکر راه اندازی یک کسب کار خانگی هستید جوجه کشی از کبک بهترین گذینه می‌باشد. برای شروع تنها کافی است که یک دستگاه جوجه کشی با ظرفیت مورد نیاز تهیه کرد و جوجه کشی از این پرنده بسیار زیبا را آغاز کنید و به سود بسیار بالای برسید.

جمع بندی

طولانی بودن زمان پرورش کبک به دلیل گذراندن زمان بیشتر با کبک یک جذابیت است. در طب سنتی مصرف جگر کبک به همراه روغن زیتون برای تقویت حافظه و چشم توصیه می شود مغز کبک جهت بر طرف شدن یرقان مصرف میشود در تولید کبک نباید به یک باره حجم زیادی پرنده پرورش داد بدون این که از قبل برای آن برنامه ریزی کرد به دلیل در دسترس نبودن بعضی مواد اولیه مانند جوجه و تخم نطفه دار ، واحد های پرورش کبک همانند اکثر واحدهای پرورش بلدرچین به صورت یک مجموعه کامل فعالیت میکنند در خصوص ایجاد واحد های بزرگ و صنعتی اولین قدم برای شروع ساخت ، اخذ مجوز های قانونی و بررسی کارشناسان مربوطه است.


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه