مدت زمان نیاز برای تولید تخم

مدت زمان نیاز برای تولید تخم

زمان لازم برای عبور یک تخم مرغ از اویداکت در مرغ های مختلف متفاوت است، اغلب مرغ ها با فاصله ۳۶ – ۲۳ ساعت تخمگذاری می کنند. اگر زمان بیش از ۲۴ ساعت باشد، هر تخم مرغ متوالی در روز بعد دیرتر گذاشته می شود و در نتیجه تشکیل زرده تخم مرغ بعدی نیز دیرتر شروع خواهد شد. تخم مرغ هایی که در بعدازظهر تولید میشوند چندین ساعت بیشتر در اویدوکت خواهند بود.

نسبت به تخم مرغ هایی که قبل از ظهر گذاشته میشوند تخم مرغهایی که خیلی دیرتر گذاشته می شوند باعث از بین رفتن ریتم تولید شده و زمان تخمک گذاری را به تعویق می اندازند. زمان تخمک گذاری. مرغهایی که فاز فعال تخمگذاری طولانی تری داشته باشند، اولین تخم مرغ فاز فعال تخمک گذاریشان را در ساعات اولیه روز خواهند گذاشت (یک یا دو ساعت پس از طلوع خورشید یا روشن کردن نور مصنوعی) و تخمک گذاری برای زرده بعدی بلافاصله پس از تولید اولین تخم مرغ در روز بعد و با تاخیری جزئی رخ می دهد.

مرغ هایی که فاز فعال تخمگذاری کوتاه تری دارند، اولین تخم مرغ خود را در ساعات انتهایی روز تولید می کنند ، تخمک گذاری برای زرده بعد کندتر و زمان تاخیر آن هم بیشتر خواهد بود. تولید تخم مرغ در ابتدای تخمگذاری. در طی اولین هفته تخمگذاری بعلت عدم بالانس مکانیزم هورمونی، تخمک گذاری کاملا بی نظم است. در اغلب موارد فقط دو تا چهار تخم مرغ در یک هفته تولید می شود، ولی در دومین و سومین هفته تخمک گذاری به حداکثر خود می رسد و در بقیه دوره تخمگذاری هر هفته افت ناچیزی در تخمگذاری رخ می دهد.

تاثیر نور بر تخمک گذاری. نور چه طبیعی و چه مصنوعی یک اثر تحریکی بر غده هیپوفیز دارد و آن را وادار به افزایش ترشح اف اس اچ می کند که در مقابل تخمدان هم فعال خواهد شد. مدت و شدت نور هر دو در تخمک گذاری مهم هستند. رفتن به لانه تخمگذاری نشانه تخمک گذاری است. اغلب اوقات ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری، مرغ ها در جستجو لانه تخمگذاری بر می آیند، اغلب دانشمندان تئوری ای بر این اساس دارند که برای تشخیص تخمک گذاری، به لانه رفتن علامتی بهتر از تخمگذاری است.


حضور یک تخم مرغ کامل در کلواک باعث تحریک مرغ به جستجوی لانه نخواهد شد، ولی شروع تخمک گذاری بعدی این تحریک را بوجود خواهد آورد بعضی مرغ ها تخمک گذاری می کنند اما تخمک به اویدوکت نمی رود، ولی به هر حال این طیور ۲۴ ساعت بعد در جستجو لانه تخمگذاری بر می آیند.


12 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

تخمش گیر کرده انگار بیرون نمیاد گیر کرده انگار اولین تخمش هست است طبعیه؟

با سلام، متأسفانه پوسته تخم بنا به دلایلی شکل نگرفته و به همین دلیل این حالت برای مرغ شما پیش آمده است. این مشکل به عوامل مختلف همچون عدم کلسیم کافی در خوراک پرنده، بیماری های عفونی همچون عفونت روده، اسنرس و … بستگی دارد. صبر کنید تا تخم به خودی خود بیرون آید.

البته قرمزیش مثله رگه های خونی هست رنگش نیست خونه

سلام مرغم. تخمش قرمز و بیرون اومده ولی نمیفته مرغ بی چاره هی ناله می‌کنه چیکار کنم؟

سلام.
من هفت عدد جوجه مرغ دو ماهه دارم.
غذاشون هم آسیاب(ذرت،سویا وسبوس) هستش بعلاوه کاهو وسبزی ولی خیلی دیر بزرگ میشوند. چه غذایی یا چه دونی بهشون بدم زود تر بزرگ شوند.
ممنون

سلام میان دون

سلام مرغی که کرچ شده و روی تخم خوابیده رو بعد از بیرون آمدن جوجه هاش باید از بقیه مرغها جدا کرد یا نه؟ ممنون

سلام جوجه توچند ماهگی بزرگ میشه ومرغ میشه وشروع به تخم گذاری میکنه

اگر مرغ سه ساعت رو تخم نباشه ک تخم‌جوجه توش باشه جوجه میمره

تماس با کارشناسان فروش کارخانه