کرچ شدن در پرندگان ماده

کرچ شدن در پرندگان ماده

کرچی پرندگان ماده به این معنی است که پس از گذاشتن یک دسته تخم در آشیانه ، دچار تحول فیزیولوژیکی و رفتاری شده و به منظور رشد جنین درون تخم ها تمایل به خوابیدن روی دسته تخم در آنها ایجاد میشود . دوره خوابیدن روی تخم در مرغ خانگی حدود 21 روز است و هدف از آن ایجاد شرایط مناسب رشد جنین درون تخم ها و مهمترین عامل آن دمای مناسب است . در دوره کرچی ، بسیاری از رفتارهای دیگر پرنده از قبیل خوردن و نوشیدن کاهش می یابد.

برخی پرندگان در این دوره پرهای سینه و شکم خود را از دست داده و یا حتی خود میکنند و آن را لخت میکنند تا تماس تخم ها با پوست آنها بهتر شده و انتقال گرما برای رشد جنین به شیوه مطمئن تری انجام شود . مرغ کرچ را میتوان از روی رفتارش شناخت . آنها بصورت پایدار و دائمی روی تخم ها می خوابند و وقتی به سمت آنها رفته و سعی داریم او را از روی تخم بلند کنیم ، حالت تهدید آمیز به خود گرفته و پرشان را بادکرده ، صدای قدقد خاصی سرداده و نوک میزنند جمع شدن تخم ها در محلی تاریک عامل محرک برای کرچ شدن مرغ است کما اینکه گذاشتن تخم مصنوعی نیز منجر به کرچی مرغ میشود.

شرایط نگهداری مرغ کرچ

نگه داشتن مرغ در محلی تاریک و گرم و در برابر جیک جیک جوجه های یتیم موجب کرچی مصنوعی مرغ ها حتی در نژاد هایی میشود که بطور معمول کرچ نمیشوند . تعبیه میکروفون در آشیانه مرغ های کرچ نشان داد که صدای جوجه ها از درون تخم را تفسیر کرده و میزان رشد جنین ها را نسبت به یکدیگر می سنجند . برای مثال جنین های رشد یافته را با نوک خود به سمت لبه آشیانه منتقل کرده و جنین های با رشد کمتر را به مرکز میبرند تا در شرایط گرم تر مرکز آشیانه ، بیشتر رشد کرده و رشد مجموعه تخم ها بصورت هماهنگ و همزمان ادامه یابد.

عوامل مهم در توسعه کرچ پرندگان ماده

برخی عوامل محیطی در توسعه کرچی موثرترند . در نژادهای سنگین ، آب و هوای گرم عامل مهمی در توسعه آن است . برداشتن تخم ها از دیدرس مرغ موجب کاهش کرچی مرغ خانگی و برخی گونه های وحشی پرندگان در شرایط اسارت میشود. مهمترین عامل تحریک پرندگان به تولید تخم و خوابیدن روی آن ، طول نور روزانه ای است که مرغ ها در معرض آن قرار میگیرند . در فصل بهار با افزایش طبیعی طول روز ، مرغ ها تحریک شده و تخم میگذارند و خروس ها نیز آمادگی بیشتری برای جفتگیری پیدا میکنند . با افزایش باز هم بیشتر طول روز ، مرغ ها تحریک میشوند که بعد از گذاشتن تعداد مناسب تخم روی آن بخوابند . در صورتی که تخم های گذاشته شده هر روز برداشته شود ، مرغ هرگز کرچ نمی شود و روی تخم ها نمیخوابد کرچی و تخمگذاری مرغ بشدت تابع ژنتیک است . به همین دلیل در نژآد ها ، سویه ها و حتی خانواده های مختلف مرغ خانگی ، تغییر و تنوع قابل ملاحضه ای دیده می شود برخی نژادها تمایل بیشتری به کرچی و تولید مثل دارند . با این وجود رفتار آشیان سازی و تخمگذاری در همه آنها مشترک است . ولو اینکه تعداد تخم های لازم برای خوابیدن روی آنها در نژادهای مختلف فرق میکند .


نژاد کرچ شدن در پرندگان ماده

مرغ های نژاد کوشین ، کورنیش و انواعی از نژادهای خروس جنگی تمایل شدیدی به کرچی دارند . در حالی که در نزادهای دیگر از قبیل لگهورن که برای تولید تخم تجاری توسعه یافته اند ، به شدت نادر است . غریزه ی مادری و مواظبت از تخم ها و جوجه ها در نژادهای مختلف نیز متفاوت است . کرچی در نتیجه افزایش هورمون پرولاکتین توسط لوب های پیشین غده هیپوفیز رخ میدهد . تزریق مصنوعی این هورمون به مرغ خانگی موجب توقف تخمگذاری در عرض چند روز با جذب بقایای زرده در سطح تخمدان ، بازگشت تخمدان به حالت طبیعی و توسعه کرچی میشود . بعد از شروع کرچی بازگرداندن آن به حالت اولیه سخت است تزریق پرولاکتین موجب مهارتولید هورمون های جنسی میشود که برای تحریک فولیکول های تخم و رشد آنها ضروری است.

در ابتدای تیرماه طول روز به حداکثر مقدار خود میرسد و پس از آن طول روز بتدریج کاهش می یابد و به همان میزان تخمگذاری مرغ ها و تمایل آنها به خوابیدن روی تخمها کاهش می یابد. این وضعیت تا اول دی ماه (کوتاه ترین روز) ادامه مییابد. چرخه فوق دوباره تکرار میشود. تحریک تخمگذاری و کرچی مرغ خانگی مستلزم وجود ۱۵ تا ۱۶ ساعت نور روزانه است. این عوامل فصلی در پرندگان و پستانداران طی میلیونها سال تکامل طبیعی شکل گرفته است. در صورت بکار بردن یک برنامه نوری مناسب در همه فصول می توان مرغ ها را مجبور به تخمگذاری و کرچی کرد. به عبارتی باید به آنها کلک زد تا فکر کنند در فصل بهار به سر میبرند. روشن کردن لامپ و متصل کردن آن به تایمر و تنظیم آن روی ۱۷ ساعت نور روزانه موجب تحریک تخمگذاری آنها می شود نباید نور روزانه را کم و زیاد کرد و الا وارد مرحله این مرحله نمی شوند.


7 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

عالی بود .فقط من نفهمیدم چجوری اردکمو کرچ کنم

سلام ببخشید تو مقاله نوشته بود که اگه هر روز تخم مرغ ها رو برداریم مرغ کرچ نمیشه.این موضوع حقیقت داره؟

با سلام، بله اگر لانه خالی باشد، مرغ به ندرت کرچ خواهد شد. اما اگر در لانه تعداد زیادی تخم باشد، مرغ برای کرچی تحریک میشود.

سلام من بلدرچین مینیاتوری دارم و کرچ شد و جوجه هایش رو توی ۱۸ روزگی ترک کرد و می خوام بدونم بین هر دوره کروی چقدر فاصله هست معمولا

قرقاول هنگام کرچ شدن باید چه کار کنیم

باسلام دوباره.اگه میشه راهنماییم کنید که اردکمو کرچ کناز

واقعا حرف نداشت… ممنون از توضیحاتتون.

تماس با کارشناسان فروش کارخانه