آغاز یک پروژه پرورش بلدرچین

آغاز یک پروژه پرورش بلدرچین

بهتر آن است که پیش از شروع عملی یک پروژه صنعتی کلیه مسایل مربوطه از پیش بررسی شده و یا در نظر گرفتن تمام جوانب کار اقدام به تاسیس یک واحد پرورشی گردد که در زیر به برخی از مسائلی که در این خصوص میتوانند مورد بررسی و توجه قرار گیرند اشاره شده است.

اولویت استان ها

از آنجا که پرورش بلدرچین در سیستم بسته و محیطی کنترل شده از لحاظ دما ، رطوبت و غیره انجام میگیرد لذا میتوان گفت که از لحاظ فنی تقریبا در تمام مناطق کشور پرورش این پرنده بلامانع می باشد ولی در صورت لحاظ کردن ابعاد اقتصادی باید اینطور عنوان کرد که مناطقی که دارای آب و هوایی معتدل تر می باشند از لحاظ هزینه های کمتر تهویه و سرمایش در تابستان و همچنین گرمایش و تهیه سوخت در زمستان میتونند جهت اجرای یک پروژه مناسب تر باشند . ضمن اینکه نزدیکی هرچه بیشتر به بازار های مصرف موجب کاهش در هزینه های توزیع و در نتیجه افزایش قدرت رقابت در مقایسه با سایر رقبا خواهد شد.

پروژه پرورش بلدرچین

پس در نتیجه گیری نهایی میتوان گفت هیچگونه منعی در هیچ یک از نقاط کشور جهت پرورش بلدرچین وجود ندارد و تنها عواملی نظیر نزدیکی به بازار مصرف ، متساعد بودن شرایط آب و هوایی و … که از لحاظ اقتصادی موثر و بر نتیجه هستند میتوانند در تقسیم بندی مناطق مد نظر قرار گیرند.


اصول عمومی در طراحی مزرعه

طراحی محوطه مزرعه : در محوطه مزرعه معمولاً ساختمان های زیر احداث میگردند . قابل ذکر است که در صورت بزرگ بودن واحد ، ساختمان های اداری و مسکونی نیز طراحی میشوند ولی برای واحدهای کوچک نیازی به طراحی آن وجود ندارد.

ساختمان های اداری : در صورت بزرک بودن مزرعه و نیاز به این ساختمان ها ، مرکز کنترل و اداره مزرعه میبباشد و در صورت کوچک بودن مزرعه از یک اتاق نیز میتوان برای مدیریت گله استفاده نمود . این محل باید دور از واحد های تولیدی و در محل مناسب ساخته شوند که از نظر کشت و زرع مناسب نباشد تا فضایی که اشغال میکند فضای تولیدی زراعی یا باغی نباشد و بتوان نهایت بهره وری از آن را داشت . به طور کلی برای کلیه ساختمان ها اعم از ساختمان های اداری ، مسکونی و … نیز بایستی محلی را انتخاب کرد که زمین آن مناسب کشت و زرع باشد.

ساختمان های مسکونی : محل سکونت کارکنان مزرعه می باشند و یکی از مهمترین ساختمان ها به شمار می آید . ساختمان های مسکونی باسد با روش زندگی و خواسته های اجتمائی و فرهنگی کارکنان باشد . اسن ساختمان ها بایستی به قدر کافی فضای استراحت داشته و دارای سرویس بهداشتی مناسب نیز باشد . بسته به تعداد نفرات استفاده کننده از خانه های مسکونی میتوان ساختمان هایی با زیربناهای متفاوت در نظر گرفت.

ساختمان های دامپروری : این ساختمان ها شامل اصطبل گاو ، آغل گوسفند ، آشیانه مرغداری و … میباشد . دامپروری کاری مشکل است که احتیاج به صبر و حوصله وو کوشش زیادی دارد و کارکنان و کارگران بیشتر وقت خود را در این ساختمان ها میگذرانند . دام های موجود در مزرعه در این قسمت نگهداری و پرورش میابند .ساختمان های دامپرورش باید طوری طراحی شوند که امکان تولید بیشتر و با کیفیت در آنها ممکن شود . شرایط بهداشتی کاملاً در آنها رعایت شده تا بتوان از حداقل نیروی کار حداکثر استفاده را برد

انبارها : با توجه به میزان تولید در مزرعه باید ظرفیت انبارها رعایت شود . داشتن انبارهای مناسب و تخت کنترل این امکان را به تولید کننده میدهند که با شرایط بازار محصولات خود را ارائه دهند و در مواقعی که بازار کشش محصولات را ندارد مواد تولیدی را در انبار ذخیره کرده و در مواقع مناسب محصولات خود را به بازار عرضه کند . بدین وسیله برای تولید کننده سود بیشتری عاید خواهد شد . ذخیره کردن علوفه و دان در انبارهای علوفه ضرورت پرورش دام و طیور میباشد ، میتوان در زمان مناسب اقدام به خرید و انبار علوفه نماید و یا تولیدات علوفه مزرعه خود را پس از خشک کردن ، در انبارها ذخیره نماید

ساختمان های تبدیل وراورده های دامی : در برخی مزارع بزرگ دامپروری ممکن است مواد تولید شده به فراورده های مختلف تبدیل و سپس به بازار عرضه شود . مانند تبدیل شیر به ماست ، کره ، پنیر ، خامه ، و یا تبدیل گوشت به م حصولات پروتئینی و غیره . این نوع ساختمان ها نیز بسته به میزان تولید در ظرفیت های مناسب طراحی و شرایط بهداشتی در آن باید کاملاً رعایت شده باشد

جوجه کشی

جوجه کشی از پرندگان محلی امروزه بسیار پر سود می باشد. برای شروع این کار کافی است یک دستگاه جوجه کشی خانگی و یا صنعتی انتخاب کرده و به جوجه کشی از پرندگان زینتی و محلی بپردازید.


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه