انواع نژاد مرغ در ایران

انواع نژاد مرغ در ایران

اکثر نژاد های مرغ بومی کشور ما از دسته مرغ های آسیایی می باشند. کشور ایران بواسطه تنوع آب و هوایی دارای زیستگاه ها مختلفی است. در اثر تاثیرات زیستگاه ها انواع مختلفی از نژاد های با خصوصیات متفاوتی ایجاد شده است به طوری که نتایج مقایسه ژنتیکی سه نژاد مرغ بومی ایران بیانگر مشابهت ژنتیکی این سه نژاد از نظر کاریوتیپ بود و قیاس کاریوتیپ این سه نژاد بومی با کاریوتیپ مرغ نژاد نیوهمشایر نشان داد که تفاوتی از نظر خصوصیات ریخت شناسی کروموزونی بین نژاد های ایرانی و نژاد وارداتی نیوهمپشایر وجود ندارد.

در بسیاری از کشور های در حال توسعه ترکیب ژنتیکی مربوط به نژاد های محلی هنوز پایه و اساس اصلاح نژاد طیور را تشکیل می دهند .منابع ژنتیکی مرغان بومی میتواند زمینه را برای تولید نژاد های با تولید مناسب و سازگار با شرایط روستایی فراهم کند. در حال حاضر مرغ های بومی که در نقاط مختلف کشورمان موجود هستند عمدتا از تلافی نژاد های داخلی و یا خارجی دیگر می باشند و نمی توان آنها را بعنوان نژاد خالصی دسته بندی نمود و در بین مرغ های بومی کشور دو نژاد مرندی و لاری تقریبا خالص می باشند.

نژاد مرندی

مرغ مرندی

نژاد مرندی شناخته شده ترین نژاد مرغ بومی کشور ایران به شمار می رود. بیشتری پراکندگی این نژاد شهر مرند، آذربایجان و استان های شمال غربی کشورمان می باشد. از خصوصیات ظاهری این نژاد رنگ سیاه پر ها ووجود پر بر روی ساق پا است. همچنین رنگ لاله گوش این نژاد سفید رنگ است . این نژاد از لحاظ تخم گذاری جزء نژاد های شاخص مرغ بومی در کشور محسوب می گردد به طوری که در شرایط روستایی میزان تخم گذاری سالانه تا 150 و در شرایط مطلوب تا 180 عدد تخم مرغ هم می رسد. تخم مرغ در این نژاد به رنگ قهوه ای و به وزن حدود 50 گرم می باشد. وزن مرغ بالغ حدود 2 و وزن خروس بین 5/2 تا 3 کیلو می باشد.


نژاد لاری

این نژاد در نقاط مختلف کشور پراکندگی دارد . از این نژاد عمدتا به عنوان سرگرمی و برای مبارزه استفاده می کنند و از لحاظ اقتصادی اهمیتی ندارد. نژاد لاری شاید خالص ترین نژاد مرغ بومی در ایران محسوب شود. این نژاد شباهت زیادی با نژاد کورنیش دارد و دارای پاهای بلند منقار کوتاه و زرد رنگ قامت و گردن کشیده هستند که جزء نژاد های سنگین وزن محسوب می شوند به طوری که وزن مرغ بالغ 3 تا 4 کیلو گرم و خروس 4 تا 5 کیلوگرم می باشد و از نظر تخم گذاری چندان شرایط مطلوبی ندارند. وزن تخم مرغ حدود 50 گرم با رنگ کرم تا قهوه ای با پوسته ضخیم و دارای ضریب تبدیل نا مناسبی برای تولید تخم مرغ می باشند . نظر رنگ پر و بال واریته های مختلف نژاد لاری وجود دارد که اصلی ترین و خالص ترین آنها به رنگ قرمز هستند.

مرغ خزک

مرغ خزک بومی منطقه سیستان است که به علت کوتاه بودن پاهای آن به این نام خوانده می شود. این مرغ دارای جثه کوچک با پاهای کوتاه و رنگ پر ها حنایی تا قهوه ای تیره و با لکه های سیاه میباشد و دارای مقاومت بالای با شرایط نامناسب محیطی دارد . تخم گذاری این مرغ محدود به اسفند تا اواخر خرداد است که این میزان بین 70 تا 80 عدد تخم مرغ است. تخم مرغ این نژاد به رنگ سفید و حدود 35 تا 50 گرم وزن دارد. میزان باروری خوب تخم مرغ از خصوصیات خوب نژاد محسوب می شود. وزن مرغ خزک بی 5/1 تا 5/2 کیلو گرم متغیر است.


11 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام من دوتا مرغ خزک دارم برام تخم نمی زاره

یه خروس مثل همون که داخل عکس خزک هس دارم یعنی خزک هستش (یعنی درحدی شبیهش هس که باهاش مو نمیزنه😐)

این مرغ خزک بقول َما به مرغ عربی معروفه وتو استان خوزستان همه به اسم مرغ عربی میشناسنش بهتر نوع مرغ که تا الان دیدم از نظر تخم گزاری وکرچ شدن برای تکثر مثل هلندی نیست که فقط تخم میزاره وبعد از ۲ تا ۳ سال نه تخم میزاره ونه کرچ میشه تخم گزاریشم عشقیه میبینی هر هفته دو ۳ تخم میزاره فقط میخوره برای گوشتی خوبن

سلام این خزک دارم از چند ماهگی تخم میزاره

فکر کنم ۶ ماه به بالا بستگی داره به غذایی که بهش میدی زودتر بزرگ بشه زودتر تخم میزاره گشنه بمونه دیرتر تخم گزاری میکنه

سلام میخواستم بدونم چه نوع نژاد مرغ هایی در ایران وجود داره؟ممنون میشم جواب بدید!

سلام الان مرغای دورگه هم اومده تو استان گیلان چجوری میشه مرغ بومیو از مرغ محلی تشخیص داد ؟حتی اردک غاز بوقلمون اردک هم دورگه هست

مرغ محلی گیلان شبیه نژاد گالوس هست پرهای بسیار اصیل وزیبایی داره و پرش بلند داره و تخمش تقریبا گرد و سفیده.جهادی تخمش خاکستری یا قهوه ایه و سنگین وزنتره.هیکلش زمخته.الان بیستر مرغها دورگه شدن.اصیل کمیابه.

سلام

مرغ و خروس دشتیاری هم هست که شبیه مرغ و خروس لاری کشیده هستن ولی تفاوت‌هایی هم دارن . این نژاد بومی منطقه دشتیاری در جنوب استان سیستان‌و‌بلوچستان هست.

تماس با کارشناسان فروش کارخانه