همه چیز در مورد تخم مرغ

همه چیز در مورد تخم مرغ

تخم مرغ یک غذای بسیار کامل و مغذی است در حالی که برای محافظت و انبار کردن در پوسته خاص خودش پیچیده شده است . تخم مرغ ها معمولا تازه می مانند زیرا سلول های زنده ای در درون انها به سر می برند . تکامل تخم باعث گردیده است که خزندگان و پرندگان روش بسیار موفقی برای تولید نتایج و فرزندان داشته باشند اگر چه روش کاملی هم نیست . می توان با یک سرد کردن ساده تخم موجود داخل آن را کشت . جنین داخل آن رشد کافی نخواهد داشت مگر این که به صورت ثابت بچرخد و غشا های آن تنها اجازه تبادل مقدار اندکی گاز را می دهد و در نتیجه جنین داخل آن هرگرز نمی تواند رشد خیل سریعی داشته باشد . تخم شتر مرغ در واقع حد این تکنیک تکاملی است.

توانایی تخم از نظر متوقف کردن رشد و توسعه جنین داخل آن تا زمانی که یک ماشه مناسب (از قبیل دمای مناسب شکم مادر ) شروع به کار کند یکی از استراتژی های تکاملی بسیار جالب است و امکان آنرا فراهم می سازد که تمامی جوجه ها در زمان یکسانی از تخم بیرون بیایند. به این ترتیب مرغ هر روز یک تخم می گذارد و آنها را روی هم انبار می کند تا زمانی که دسته تخم مناسبی ایجاد کند و بر روی آنها بخوابد.

ما این صفت را زمانی مورد استفاده قرار می دهیم که به جمع آوری تخم برای مصرف خودمان می پردازیم . اگر در گله مرغ ، خروسی دارید که به طور موفقی با مرغ ها آمیزش کرده باشد ، تخم های بدست آمده بارور است ولی اگر انها را برای مصرف به آشپزخانه بیاورید جوجه کوچکی در آن نخواهد بود و متوجه نمی شوید که این تخم یک تخم بارور بوده است . به این دلیل که تخم در سرما نگهداری شده و در نتیجه توسعه و رشد سلول زاینده درون آن ممکن است بعد ها صورت گیرد .به هر حال در مصارف آشپزخانه تخم نطفه دار و غیر نطفه دار فرقی نمی کنند مگر این که تخم در دستگاه قرار گیرد . آنگاه که تنها تخم جوجه کشی نطفه دار می تواند در داخل دستگاه جوجه کشی به جوجه تبدیل شود.

ساختار تخم

ساختار تخم مرغ


تخم دارای ساختاری متمرکز است که از زرده شروع شده و پس از غشاء زرده ساختار های حمایتی سفیده و بعد از آن لایه های خارجی قرار گرفته و در نهایت به پوسته ختم می شود . غشاء داخلی همچون قالب عمل کرده و در آخرین مرحله توسعه تخم ، پوسته تخم بر روی آن ترشح می شود . این غشاء در انتهای پهن تخم مرغ به هم چسبیده اند و لذا یک کیسه هوایی ایجاد می کنند که به موازات مسن شدن تخم و به خصوص در زمان توسعه جنین جوجه اندازه آن بزرگ و بزرگتر می شود.

تخم آلوده به مدفوع

هر گونه الودگی تخم را باید تمیز کرد . وجود این کثافات بر روی تخم احتمالا به دلیل کثیف بودن پای مرغ است به همین دلیل اگر دراطراف آشیانه تخم گذاری مواد بستر تمیزی به کار بریم ، پای مرغ ها خشک تر شده و در نتیجه تخم مرغ ها تمیز تر می شوند . سیستم مقعد مرغ به گونه ای است که وقتی تخم بیرون می آید به طور کامل راه مجرای گوارشی را می بندد و کمترین مدفوعی روی تخم مرغ منتقل می گردد. به هر حال اگر آشیانه های تخم گذاری کثیف باشند و یا اثاری از خون بر روی تخم وجود داشته باشد لازم است مرغ ها را از نزدیک کنترل کنیم ببینیم چه مشکلی دارند.

جمع آوری تخم مرغ

نحوه جمع آوری تخم ها

انگیزه و تمایل مرغ ها برای یافتن یک محل نسبتا گود و نعلبکی مانند و محصور از چهار طرف و وجود مقداری مواد بستر عایق خیلی قوی است . از یک جعبه تخم گذاری به اندازه خود مرغ استفاده کنید که گرم و جذاب به نظر برسد .در این صورت مرغ تمایل دارد که در درون آن تخم بگذارد . مرغ هایی را که گاه گاه در اطراف تخم می گذارند باید گرفته و به دقت در این جعبه های تخم گذاری قرار داد تا آن عادت خئود را ترک کنند.

جعبه های تخم گذاری مشترک . به جز مرغی که کرچ می شود دیگر مرغ ها از جعبه اشتراکی برای گذاشتن تخم استفاده می کنند .در مجموع به ازای هر پنج مرغ احتیاج به یک جعبه تخم گذاری است ولی وجود یک جعبه یدکی و کمکی به مرغ های ضغیف کمک می کند تا برای تخم گذاری توی صف نایستند . مرغ های کرچ به شدت از جعبه تخم گذاری خود دفاع می کنند و به دیگر مرغ ها اجازه نزدیک شدن به آن نمی دهند . برای ممانعت از انتقال پارازیت های خارجی مطمئن شوید که مواد بستر در فواصل زمانی مناسب تعویض شود.

اگر کف جعبه تخم گذاری را از سیم بسازید ممکن است مقداری از مواد بشتر از زیر آن فرو بریزد همیشه سعی کنید تخم ها را در زمان مشخص جمع آوری کنید . رها کردن تخم ها در آشیانه ها در فصل تابستان مناسب نیست و در صورتی که تعداد معدودی مرغ نگه می دارید سعی کنید به محض بلند شدن صدای قد قد مرغ ها و گذاشتن تخم از آن به عنوان کلید راهنما استفاده کرده و سراغ تخم ها بروید و آنها را جمع آوری کنید.

من همیشه تخم ها را در ظهر هنگام جمع می کنم . شما می توانید برنامه دیگری داشته باشید . در صورتی که تخم ها را در آشیانه رها کنید ممکن است برخی از مرغ ها کرچ شوند و یا یکی از مرغ های شیطان به آنها نوک زده و آنها را بشکند . نتیجه این خواهد بود که تمامی مرغ ها برای خوردن تخم به آنها هجوم برند .این رفتار در ادامه ممکن است منجر به دردسر هایی از قبیل کانیبالیسم ترس و پرخواری شود که باید شدیدا از آنها جتناب کرد.

دسترسی به تخم ها

مرغ ها موجودات سر و صدا کنی نیستند ولی همواره به قلمرو کوچکی در اطراف آشیانه خود فکر می کنند . اگر بتوانید از خارج قفس به تخم های آنها دسترسی یابید و نیازی به راه رافتن در لانه نباشد بسیار بهتر است.


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه