همه چیز در مورد مرغ عشق

همه چیز در مورد مرغ عشق

مرغ عشق، نوعی طوطی کوچک دم بلند استرالیایی می باشد. مرغ عشق، حدودا ۷ اینج (۱۷٫۷ سانتی متر) طول دارد. پرنده مزبور در مناطق بکر و دور افتاده استرالیا، عموما به رنگ سبز قابل مشاهده است. پرورش دهندگان اروپایی از سال 1870 میلادی، شروع به تکثیر و پرورش مرغان عشق به رنگ های متفاوت نمودند. به شکلی که امروزه، مرغ عشق به رنگ های گوناگونی چون زرد، آبی، سفید، بنفش و سبز زیتونی، مشاهده می گردد. تا به امروز، بیش از ۱۶۰ سال است که مرغان عشق به عنوان پرندگان دست آموز نگهداری می شوند.

نخستین بار، سرجان گولد این گونه از طوطی سانان را از استرالیا به انگلستان منتقل نمود. در حال حاضر، حدود ۴۵ میلیون قطعه مرغ عشق به صورت پرنده زینتی در سرتاسر جهان نگهداری می شوند و با شیرین کاری، قابلیت سخنوری و یادگیری منحصر به فرد خویش، صاحبان خود را سرگرم می نمایند. طی دهه های اخیر، مرغان عشق جهت آموزش کودکان پیش دبستانی و آشنا نمودن ایشان با اصول اولیه نگهداری از جانوران و به علاوه برای رفع افسردگی افراد بزرگسال، بکار گرفته شده اند.

مرغ عشق در نگاه اجمالی

 • موطن اصلی : استرالیا
 • اسامی شناخته شده در جهان : با جریگار، باجی، پاراکیت، طوطی آوازخوان چمنزار و طوطی راه راه
 • درازا : 17 سانتی متر ، از نوک سرتا انتهای دم
 • وزن : ۳۰ گرم
 • طول عمر : تا ۱۸ سال

تژاد ها و رنگ ها : مرغان عشق، دارای گستره وسیعی از رنگ ها می باشند. این میان، میتوان به سبز روشن ، سبز زیتونی ، سبز تیره ، زرد ، آبی آسمانی ، کلباتی ، سفید و بنفش اشاره نمود. دیگر رنگ های موجود این پرنده (حاصل جهش های ژنی)، شامل دارچینی، لوتینو (پرهای زرد روشن، چشمان سرخ رنگ شفاف، منقار زرد کم رنگ و پاهای صورتی کم رنگ)، بال سفید، بال توری (چشمان سرخ رنگ و نقاط توری مانند به رنگ قهوه ای روشن در بال ها)، بال زرد ، اپالین” (نوارهای کمی برجسته در سر، محدوده شکل در پشت که فاقد هر نوع نشانی است و پرهای بال تيره رنگ) و پولکى؟ (پرهای بال در مرکز روشن بوده و در لبه ها تیره می باشند)، می گردند.

ویژگی های عمومی : مرغ عشق، گونه ای از طوطی سانان می باشد. عموم طوطی سانان . دارای ویژگی های عمومی یکسانی هستند: چهار انگشت در هر پا (دو انگشت رو به جلو و دو انگشت رو به عقب) مشاهده می شود، منقار بالایی بزرگ تر .3 منقار پایینی بوده و بر ان مشرف است و سر بزرگ در مقایسه با گردن کوتاه، مشهود می باشد.


مرغ عشق ، نخستین بار توسط جرج شاو در سال 1805 میلادی توصیف گشته و در ادامه در سال 1840 میلادی ، توسط سر جان گولد به نام علمی کنونی نامیده شد. در نام علمی ، کلمه ملویسیتاکوس دارای ریشه یونانی بوده و به معنای طوطی آوازخوان است. اندولاتوس نیز کلمه لاتین بوده و به معنای مواج می باشد.

رده بندی علمی مرغ عشق

 • فرمانرو : جانوران
 • شاخه : مهره داران
 • رده : پرندگان
 • راسته : طوطی سانان
 • خانواده : طوطی ها
 • زیر خانواده : پسيتاسينه
 • تبار : پلاتیسرسینی
 • سرده : ملوپسيتاکوس
 • گونه : ملوپسیتاکوس آندولاتوس
 • نام علمین : ملوپسیتا کوس آندولاتوس

تاریخچه تکاملی مرغ عشق

در گذشته تصور می نشد، مرغان عشق حلقه ارتباطی جنس های نئوفما می باشند. در ادامه با تحقیقات بیشتر دانشمندان و پیشرفت علم تکامل نژادی، با بررسی توالی مشخص شد که مرغان عشق به طوطیان استرالیایی و طوطیان انجیرخوار، شباهت بالایی دارند.

آناتومی و فیزیولوژی مرغ عشق

چنان چه ذکر شد، مرغ عشق در زیستگاه اصلی خویش در استرالیا، حدود ۱۸ سانتی متر طول داشته و بین ۳۰ تا ۴۰ گرم وزن دارد. این پرنده، دارای بدنی به رنگ سبز روشن (محوطه شکمی و کفل) بوده، در حالى که پوشش ناحیه پشت و پرهای آن دارای نواحی تیره رنگ و مدور در لبه ها، در بستری به رنگ زرد شفاف و مواج می باشد پوشش مزبور، در جوجه ها و نابالغین نیز دارای نواحی تیره رنگ است.

جوجه کشی از مرغ عشق

برای جوجه کشی از مرغ عشق می توانید با تهیه تخم نطفه دار این پرنده زیبا و خرید دستگاه جوجه کشی خانگی از مرغ عشق جوجه کشی مصنوعی انجام دهید.


6 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

عالی بود ممنون

سلام آیا مرغ عشق آهنگ دوست دارد ؟؟

سلام ایا مرغ عشق اومد نیومد دارد برای من تخم نزاشته باید چیکارش کنم

سلام، ایا پرنده های شما جفت گیری داشته اند؟ معمولا در فصل جفت گیری رنگ نوک مرغ عشق ماده از قهوه ای به سفید تغییر پیدا میکند و سپس از سفید به قهوه ای. در ضمن برای تخمگذاری باید پرنده های شما به اندازه کافی کلسیم دریافت کنند و محیط نگه داری آنها ساکت و آرام باشد. برای تأمین کلسیم از کف دریا استفاده کنید.

با سلام
مطالب بسیار زیبایی بود.
ولی نویسنده این مطلب کیست؟؟

تماس با کارشناسان فروش کارخانه