بررسی علائم بیماری و درمان طوطی برزیلی

بررسی علائم بیماری و درمان طوطی برزیلی

طوطی برزیلی پرندگانی بسیار زیبا و سرگرم کننده می باشند و پرورش آنها می تواند برای پرورش دهنده اوقات شاد و مفرحی ایجاد نماید. این پرنده طبیعتی صمیمی دارد و سالم نگه داشتن آنها کار چندان سختی نیست. اما با این حال باید رفتارهای پرنده مورد نظارت قرار بگیرند و در صورت مشاهده علائم بیماری اقدامات لازم انجام گیرد. به صورت غریزی پرندگانی که بیشتر در معرض خطر شکار می باشند تا زمانی که بیماری در آنها شدت پیدا نکند ، علائم بیماری را پنهان مینمایند. لذا پرورش دهنده برای پی بردن به بیماری طوطی برزیلی خود حتما باید به دقت رفتار پرنده و ظاهر آن را مشاهده و بررسی نماید.

نشانه ها و علائم ظاهری بیماری در طوطی برزیلی

پرهای آن را به دقت بررسی نمایید و به دنبال تغییرات در آنها باشید. معمولا از طریق پرها میتوان به بیمار بودن پرنده ها پی برد. در صورتیکه پرنده پرهای خود را با منقار تمیز نمیکند و یا قسمتی از بدن پرنده دارای پرهای نازک و یا حتی بدون پر می باشد و همچنین پرهای طوطی برزیلی ژولیده و نامرتب باشند نشان از بیماری در آنها می باشد.

نشانه ها و علائم ظاهری بیماری در طوطی برزیلی

هر یک از این علائم به طور جداگانه نگران کننده است، حتی اگر متوجه یکی از این علائم شوید حتما برای درمان پرنده خود به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید. به طور معمول پرهای پف کرده به همراه بی حالی اولین نشانه بیماری در فیشرها می باشند.


بررسی منقار و نوک طوطی برزیلی

منقار کوتوله برزیلی را همیشه بررسی کنید. مشکلات موجود در منقار می تواند نشان دهنده بیماری های زیادی باشد. رشد بیش از حد منقار ، پوسته پوسته شدن آن ، تغییر رنگ ، وجود مخاط بر دهانه منقار و عدم تقارن در منقار علایمی میباشند که باید به آنها بیشتر توجه شود. یکی از خطرناک ترین بیماری ها در بین طوطی سانان ، بیماری منقار و پر در آنها می باشد که PBFD نام دارد. این بیماری در بین طوطی سانان بسیار شایع بوده و بسیار مسری است و به راحتی از طریق هوا جابجا میشود. از این بیماری بعنوان ایدز پرندگان نیز یاد میشود. این ویروس حتی به سرعت رشد پرهای پرنده را متوقف نموده و بدن آن را تضعیف میکند و در نهایت پرنده را از پای درمی آورد. در صورت مبتلا شدن طوطی برزیلی به این ویروس باید حتما آن را قرنطینه و از سایر پرنده ها جدا نمود.

بررسی فضولات پرنده

غیر طبیعی بودن فضولات پرنده میتواند نشان از بیماری کلامیدیا و همچنین PBFD باشد. تغییر رنگ مدفوع ، رنگ سبز و یا زرد ، غلیظ بودن بیش از حد و یا آبکی بودن بیش از حد از جمله تغییراتی میباشند که در زمان بیماری فیشرها در فضولات آنها قابل مشاهده میباشد.

بررسی تنفس طوطی برزیلی

بیماری های تنفسی نیز از جمله بیماری های شایع در بین پرندگان میباشد که در ابتدا سیستم تنفسی پرنده را مورد حمله قرار میدهد. علایمی همچون تنفس دشوار ، تنفس از طریق منقار باز ، خس خس کردن، مشکل در نفس کشیدن هنگام پرواز و عطسه کردن می تواند نشانه جدی از بیماری باشد.

بررسی تنفس طوطی برزیلی

توجه به صدمات و جراحات وارد شده به طوطی برزیلی نیز بسیار مهم می باشد. اگر در پرنده خود علائمی همچون سوختگی ، زخم ، گزیدگی ، خونریزی ، استفراغ ، کاهش سریع وزن ، تورم در قسمت های مختلف بدن و یا پاها و یا تو لاک تنهایی رفتن مشاهده نمودید باید بدانید که پرنده شما نیاز به مراقبت فوری دامپزشکی دارد و باید اقدامات لازم از این طریق صورت بگیرد.

توجه به علائم رفتاری

کوتوله برزیلی وقتی احساس خوبی نداشته باشد دچار افسردگی و یا اضطراب میشود. اگر به هنگام پرواز کردن ، پرنده تمایلی به پرواز نداشته باشد و یا اینکه زیاد میخوابد و یا وقتی فرد جدیدی را میبنید و بیش از حد عصبی و هیجان زده میشود به احتمال قوی بیمار است زیرا این علائم رفتاری نشانه ای از احساس بیماری در آنها میباشد.

میزان غذا و آب مصرفی آنها را زیر نظر بگیرید. کاهش و یا افزایش ناگهانی عطش و یا اشتهای آنها می تواند نشانه هایی از بیماری پرنده شما باشد. اختلالات تغذیه ای یک مشکل شایع در زمان بیماری طوطی برزیلی ها است. مقدار دان مصرفی و آب اشامیدنی آنها را هر روز بررسی کنید تا متوجه تغییرات ناگهانی شوید.

موقعیت و تغییر وضعیت آنها را بررسی کنید. اگر به هنگام ایستادن بال های آنها افتاده باشد و یا پرنده سرش را در بین بال هایش پنهان نماید می تواند نشان از این باشد که پرنده احساس خوبی ندارد. بسیاری از این علایم حیاتی تلقی میشوند و باید سریعا به دامپزشک مراجعه شود.

توجه به علائم رفتاری

زمانی که پرندگان در قفس خود حرکت نمیکند می تواند نشانه استرس و یا مشکلات سلامتی باشد. اگر متوجه شدید که پرنده در یک گوشه تنها مانده و به مدت طولانی غذا و آب مصرف نکند ، ممکن است یک بیمار جدی سلامت پرنده شما را تهدید میکند.

طوطی برزیلی ها پرندگانی هستند که باید همیشه برای آنها جفت تهیه کرد در غیر اینصورت پرنده دچار افسردگی میشود. در زمان بیمار شدن و مشاهده علائم بیماری در طوطی برزیلی سعی کنید پرنده بیمار را جدا نموده و در قفسی جداگانه و اتاق دیگر قرار دهید. این عمل علاوه بر جلوگیری و کاهش استرس از شیوع بیماری های مسری نیز به پرنده سالم جلوگیری میکند.

طوطی برزیلی به هگام بیماری گرمای بدن خود را از دست میدهد. لذا برای تأمین گرما می توانید از چراغ های گرمایی استفاده کنید. دمای محیط 26 الی 29 درجه سانتی گراد برای محیط این پرنده ها مناسب می باشد. باید توجه کرد که جوجه فیشرها در زمان تولد به گرمای بیشتری نیاز دارند و دماهای زیر 35 درجه به آنها آسیب می رساند.

جوجه کشی از طوطی برزیلی

برای جوجه کشی از طوطی برزیلی بهتر است که با استفاده از دستگاه اقدام به این کار نمود. زیرا کنترل روند جوجه کشی در این صورت بهتر بوده و می توان با ایجاد شرایط ایده آل و مطلوب ، تعداد زیادی از تخم های نطفه دار طوطی برزیلی را تبدیل به جوجه کرد. باید دقت داشته باشید که بهترین دستگاه برای جوجه کشی از این پرنده ها ، دستگاهی است که ظرفیت کم داشته باشد که اصطلاحا به این دستگاه ها ، دستگاه جوجه کشی خانگی گفته میشود. از جمله باکیفیت ترین دستگاه های جوجه کشی خانگی که برای پرندگان زینتی قابل استفاده می باشند ، می توان دستگاه ایزی باتور 6 ، ایزی باتور 3 و 4 و همچنین دستگاه جوجه کشی آرکام سورو 20 را نام برد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین مشاره خرید دستگاه جوجه کشی برای پرندگان زینتی با شماره 09144485590 تماس حاصل فرمایید.

160 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

ممنون عالی بود

سلام خسته نباش دوروزه یه کوتوله صورت هلویی برا بچه ام گرفتم صاحب قبلیش گفت دستیه الان رودست نمیاد فرار میکنه همش تو قفس خوابه خوراکشم به نظرم زیاد نیست به نظرتون مریض هستش گفته دوماهش هست

بله عزیزم ببرش پیش دامپزشک

سلام ببخشید کوتوله برزیلی من هی پر هایش را پف می کند و وقتی دانه می خورد می خوابد و ما دوروزه که خریدیم این دو روز من ندیدم که آب بخوره ولی پر تحرک است آیا مریض است

برای درمان خس خس جوجه برزیلی چه دارویی مفیده؟

سلام من دوتا طوطی برزیلی دارم که امروز یکیشون همش یه گوشه سرشو میکنه توی پرش و میخوابه در صورتی که قبلا خیلی شیطون بود غذاشو میخوره ولی کاملا مشخصه کسله چیکار کنم الان؟مکمل غذایی هم دارن

منم یدونه طوطی برزیلی دارم این اتفاق براش افتاد اصلا نگران نباش سرما خورده و بعد از چند روز خوب میشه

سلام ..طوطی برزیلی من توی سرش ..قسمت پشت سرش یه تیکه ی سفت پوسته ی سف چسبیده خیلی وقت هم هست که اون قسمت سرش پر در نیاورده ..نمیدونم مشکلش چی هست ..هرچی توی اینترنت گشتم دلیل بیماری شو پیدا نکردم همینطور درمانش رو ..شما میدونید مشکلش چی هست و اگر من رو راهنمایی کنید ممنون میشم ..

نوک طوطی من خس خس وسر خودش را وارد پر هایش میکند لطفا یک راه حل بگویید راحل فوری

طوطی شما کک دارد.

سرما خورده وبعد از چند روز خوب میشه نگران نباش

سلام، من دو تا طوطی برزیلی دارم، که یکی شون چند روز تون صداش ضعیف شده، در حالی که هیچ علامت بیماری نداره، چکار باید بکنم، لطفا راهنماییم کنید، ممنون

سلام دوست عزیز ماده ها تون صداشون ضعیف تر از نر هاست

سلام من یه طوطی برزیلی سرلاکی خریدم چطور بفهمم مریضه یا نه

طوطی اگر بازیگوش یا شیطون باشد مریض نیست.

سلام..طوطی برزیلی من از نوع رزیکولیس…پرهای نزدیک دمش و نزدیک مقعدشو میکنه..یه جا نمیتونه وایسه..دکتر بردم قطره ریخت دارو داد ولی فایده نداشته الانم که مدفوع ابکی زرد کرد..راهنمایم کنید چی کار کنم.ممنون

سلام طوطي برزيلي من حدود يك ماهش هستش و فكر ميكنم كه سرما خورده مدفوعش تغيير رنگ داده و پرهاي دمش كه تازه در اومده بود يك روزه ريخت چه دارويي بايد بهش بدم كه حالش بهتر شه ؟

با سلام من دوتا برزیلی دارم ماده دوتا تخم گذاشته چند روز تو لونه بود فکر کردم رو تخمهاش هستش امروز درش آوردم مریض فضله شل ابکی پشتش هم سفت هستش

سلام وقتتون بخیر،طوطی برزیلی من دو ماه و ۳هفته داره امروز صبح که بیدار شد شروع به بالا اوردن کرد که مقداری سیب بود که خورده بود ولی هنوز بالا میاره اونم به صورت کف من چیکار باید بکنم باتوجه به تعطیلات دامپزشکی هایی که میرفتم تعطیله

سلام من دو روزه طوطی برزیلی گرفتم انگار نوک بالا و پایین و میکشه بهم صدای خس خس میاد غذاشم نه کمه نه زیاد هر وقت خوشش میاد میخوره ولی تو قفس تا سمتش نریم تکون نمیخوره این الان مریضه؟

این مشکلی که شما گفتین پرندتون نوک بالا و پایینش را به هم میشکه این طبیعی هست و نشون از سلامت پرنده هست

سلام،شرمنده من دوتا جوجه برزیلی دارم،فیشر هستن یکی آبی یوی سبز،،آبی از سبز 10روز بزرگتره،سرلاک میدم بهشون،سبز خودش دهنش رو باز میکنه منم با سرنگ میدم بهش سرلاک رو،تو هر وعده هم تمایل داره به غذا،ولی آبی اصلا دهنش رو باز نمیکنه من هم به زور که گشنه نمونه نوکش رو با دستم باز میکنم به زور میزنم سرلاک رو،نوکش رو تکون میده کمی غذا میریزه بیرون خس خس میکنه..مشکل چیه؟صداش هم در نمیاد؟

طوطی برزیلی ما امروز مریض شده کز کرده یهو بال میزنه میلرزه بردیم دامپزشک هم بردیم بهش دارو داد گفت ضربان قلبش خیلی کم با این بیماری از هر ۱۰پرنده سه تاش میمیرن خیلی ناراحتیم راهکاری ندارید؟

سلام .اولا ممنون بابت مطالبی که گفتید ..من دوتا برزیلی دارم که مولدم هستن. اما چون من بلد نیستم هر دوبار که تخم گذاشتن جوجه نشدم دفعه اول 2تا پوچ بود.1یکی اصلا رو تخم نخوابید ..2تایی که قبول کرد بعد مدت مشخص دیدم بهشون توجه نمیکنه ..بعد ک برداشتم و شکستم دیدم جوجه توش خفه شده .امسالم چون یه لحظه دستم به تخم ها خورد قهر کرد دیگه رو تخم نخوابید .درضمن اصلا دوس نداره جای غیر قفس تخم بزاره ..روزنامه ک میزارم طوطی ماده میره زیر روزنامه ی قسمت برش میده مثل شرشره اویزون میکنه و خونه میسازه ..شبا جفتشون میرن زیر روزنامه .نمیدونم چرا؟؟
میشه بهم بگید چیکار کنم تا تخم ها به جوجه تبدیل شه ..و اینکه چی بهشون بدم که تقویتی باشه ..

از نکتون s و eاستفاده کنین ترکیبش برا جفت قبل از تخم گذاری عالی هست فقط اینکه اصلش را خریداری کنین

دوباره سلام ..یه سوال دیگه در مورد طوطی هام داشتم ..دائم وسط روزنامه رو سوراخ میکنن و با یه چشم بیرون نگاه میکنن.به محض صدا زدن از جا سوراخ شده منو نگاه میکنن ..دلیلش چیه؟؟ یا کسی وارد میشه درجا میرن زیر روزنامه قایم میشن .موقع چرت زدن یا خوابیدن وقتی اتاق اروم نباشه یا کسی صحبت میکنه غر میزنن یا ی جیغ اروم دلیلش چیه؟؟
ببخشید بابت سوالای زیادم ..
من یه دونه مرغ عشقم دارم که ک بالای نوکش قهوه ای شده تو چند تا سایت دیدم ک ماده هستش درسته؟؟ این مرغ عشق من شب تا خود صب به صورت وارونه میخوابه دقیقا شبیه خفاش..و نزدیکای صب میاد میچسبه به بدنه قفس میخوابه دقیقا شبیه ماهی لجن خوار ..این کاراش طبیعی؟؟ی جفتم براش اوردم نمیزاشت غذا بخوره .الان تنهاست .بعضی وقتا سرش میزاره رو جای ابجوری انگاری جفتش .چشماشو میبینده .دلیل رفتاراشو نمیدونم .ممنون و شرمنده بابت این همه سوال

سلام .لطف کردید که همه سوالای منو جواب دادید.بابت ترس طوطی هام اینکه چند سال دارمشون ..اتاق خودم هستن صدایی ترسناک یا زیادی نیست ..اما خب منم میرم سمتشون گاهی فرار میکنن ..میتونه دلیلش گرفتن اونا باشه.. اما من گاهی به خاطر رفتارای قشنگشون نمیتونم جلو خودمو بگیرم و..😑 طوطی ماده هم بیشتر وقتش رو زیر روزنامه میگذرونه گاهی میاد ی دور میزنه غذا و اب میخوره میره.همه سلامت جسمی داره هم روحی خداروشکر ..و بیشتر زیر روزنامه…بنظرتون اگه روزنامه نزارم که بتونه خونه بسازه ناراحتش میکنم؟؟

چرا پیام هایی که ارسال میکنم همش یا در حال بررسی .یکی هم کلا از صفحه غیب شد.البته متن ها بلنده .میتونه بخاطر این باشه ؟؟

اگر وزن طوطی برزیلی پایین بیاد یعنی مریض شده؟

سلام من ی طوطی برزیلی دارم که ی ماهشه صبح خیلی شیطونی میکرد الان خیلی بیحال شده غذا هم میخوره الان من چیکارت باید بکنم

سلام چهار روزه از دوستم برزیلی گرفتم نوکش مادرزادی کجه. نوکش به جز این وهمینطور پراش مشکل دیگه ای نداره. ولی یه غار مصنوعی براش گرفتم همیشه اونجاست و فقط برای آب و غذا بیرون میاد. فضولاتش هم عادیه .مشکلی نداره؟

سلام برزیلیم مادرزادی نوکش کجه . پر ها و فضولاتش مشکلی ندارن. فقط همیشه تو غار مصنوعی و فقط برای آب و غذا بیرون میاد. مشکلی نداره؟

سلام من چها روزه یه طوطی برزیلی خریدم،الان دو روزه که یکم خواب آلود شده،امکان داره مریض شده باشه؟
اگه مریض شده باید چیکار کنم

سلام،نزدیک یک سال میشه طوطی برزیلی دارم،که فقط ازدست خودم غذامیخوره،تواین مدت تمام پرهاشومیکنه اجازه نمیده پری روتنش بمونه،روزی چندبارهم غذامیخورداما۳روزکه روزی یک بارغذامیخوره اونم به زور دیگه رودستم نمیادازتون خواهش میکنم بگین چه کارکنم خیلی دوسش دارم.راستی پرنده رونخریدم،یه روزخودش اومدتوخونمون،

سلام من تازه یه طوطی برزیلی که فک میکنم ۱/۵ماهه باشه خریدم موز و سیب بهش میدم میخوره اشتهاش خوبه ولی خیلی میخوابه ایا مشکلی داره ؟ارزنم نمیتونه مغز کنه؟؟؟

سلام استاد ببخشید من ی عدد طوطی برزیلی صورت هلویی دارم ماده هست از امروز شروع کرده ب خاروندن خودش و هی جیغ میزنه و هی دُمش رو تکون میده اینگار ک چیزی لای پَرهاش باشه خیلی بی قراره و داخل لانه نمیره..
اگر میشه راهنماییم کنید که باید چه کاری انجام بدم؟اگر لطف کنید جواب بدید ممنون میشم

سلام من یه طوطی برزیلی دارم شب موقعی که میخوابه یه صدایی مثل عطسه کردن در میاره به نظر شما مریض شده؟
اگه مریض شده باید چیکار کنم

سلام من دو تا طوطی برزیلی دارم ، الان طوطی نر ناگهان شروع به خس خس کردن با نوک کرد و گاز نگرفت(همیشه گاز میگرفت) و واکنشی نشان نداد. من باید چه کار کنم ؟
لطفاً سریعاً جواب بدید.
با تشکر فراوان 🙏🙏

طوطی برزیلی من حسابی پر و سرحال بود.امروز دیدم که امده پابین قفس ودر جای دانی خوابید.و تا الان هم چیزی نخورده.دستی نیست .برداشتم دیگر جیغ نزند و بی حال است .چکار .الان ۵ صبح جایی باز نیست.۹ صبح به بعد شکمش هم سفت شده.راهنمایی کنید

عالی

سلام امروز جوجه کوتوله من کم اشتها شده سرلاک میدم ۲۵ روزه هستش چی کنم

سلام طوطی کوتوله من سرع شده مثل کبوتر چیکار کنم لطفا راهنمایی کنین

با سلام جوجه برزیلی حدودچهل روز دارم ده روزه پیش منه اشتهاش خوبه ولی از همون روز اول بدون صدا بود و خیلی دوس داره مخفی بشه ۹۰درصد داخل مخفیگاهش می مونه و الان هم علاقه به دون نداره و سرلاک بصورت خمیر بهش میدم و خیلی کم غذای نرم دیگه میخوره فضلشم افزایش حجم پیداکرده این چند روز ایا بیماره

سلام
یه جوجه برزیلی دارم دوهفتشه دیروز یکم سرلاک ریخت رو پرش سریع تمیزش کردم ازون موقع خیلی گوشه گیر شده ولی غذاشو مرتبو با اشتها میخوره علت گوشه گیریش چیه

سلام خسته نباشید
من دوتا طوطی کوتوله تازگی خریدم،الان طوطی نر فقط چرت میزنه و هیچ صدایی هم در نمیاره فقط تو لونه میمونه،مشکلی داره طوطی من؟؟؟؟؟

سلام طوطیم چندوقت هست استفراغ میکنه وپف می کنه ویزره توحال خودش هست ونرش ازدیشب اينجوري شده دیشب استفراغ کرد ویزره نوکش رنگ ديگه گرفته بعضی از صلحی ها ميگن عفونت داره بعضی ها هم ميگن کبدش چرب هست و ورم روده کرده لطفا هرچه زودتر جواب بديد لطفا

سلام ی جفت طوطی برزیلی دارم طوطیه نر همش به قفس چسبیده ولی ماده داخل لونه میره ایا طوطی بیمار است؟؟؟

با سلام
طوطی های من اول صدای بلندی داشتند الان صداهایشان ضعیف تر شده علتش چیست
ممنون از شما

چیکار کنم که حالش خوب بشه مریض هست؟؟؟؟؟

سلام خسته نباشید، من یک کوتوله خریدم 4روز میشه، امروز دیدم کوتوله ماده غذا نمیخوره و همش میخوابه، مدفوعش هم آبکی شده، چشماش حس میکنم متورمه، یکم بیحال
من مقداری پودر پروبیوتیک در آب حل کردم و به اندازه 50واحد سرنگ انسولین بهش دادم
آیا این علائم بیماری هستش؟ چه باید بکنم

سلام
چشمش عفونت کرده و متورم شده،پماد تتراسایکلین چشمی گرفتم و به جفت چشم هاش میزنم،ولی زیاد فرقی نکرده، قطره سیپلکس (سیپروفلوساکسین) تو چشمش بریزم بهتره یا دارویی قوی تری شما پیشنهاد میدید؟
ممنون از کمک و راهنمایی تون

سلام طوطی برزیلی من پاش زخم شده و خیلی ورم کرده چکار کنم

سلام من سه روز میشه که یه کوتوله خریدم صاحبش میگفت چند روزی میشه که از سرلاک گرفتمش ولی امروز صدا نکرد چرت میزنه فکر میکنم پاهاش را چوب نشیمن خشک میشه از ابتدا هنگام غذا خوردن چشمش
را میبنده نگرانم مریض باشه لطفا راهنمایی کنید

معذرت میخوام مدفوع کوتوله ای که توضیح دادم خدمتون سبز خیلی تیره هست واینکه آب خیلی کم میخوره.خوراک چندانی هم نداره.ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

سلام ب همگی من ی طوطی برزیلی صورت هلویی گرفتم کاملا رامه رودست میاد روز اول که گرفتمش خیلی سر صدا میکرد کلی بازیگوشی ولی بعد از دو روز همش میخوابه ولی نه مدفوعش شل شده نه غذا خوردنش تغیر کرده خواستم بدونم غریبی میکنه یا مریضه درضمن ماده هست و هشت ماهشه

سلام خسته نباشید، ممنون بخاطر مطالب مفیدتون
من یک کوتوله ماده دارم که اطراف چشم هاش قرمز و متورم شده، دو روز از پماد تتراسایکلین چشمی استفاده کردم دیدم وقتی پماد میزنم به چشمش اذیت میشه براش قطره سیپلکس گرفتم و هر 8ساعت تو هر دو چشم یک قطره میریزم، آیا این درمان خوبه؟ یا شما پیشنهاد دیگری دارید؟
یک مطلب دیگر اینکه به پرنده فروشی نشان دادم گفت یک انگل هستش و به مرور زمان امکان مرگ وجود داره، یک قطره روغنی قهوه ای رنگ به من دادند و گفتند در نصف ظرف آب دو قطره بریزم و 12ساعت آب رو عوض کنم
ممنونم میشم کمکم کنید دوست ندارم پرنده ام رو از دست بدم

سلام بسیار بسیار سپاس گذارم از لطف وراهنمایی که کردید خدا آدمهای مثل شما را زیاد کنه لطفا در رابطه بادستی کردن این پرنده کوچولو هم به من راهنمایی کنید

سلام خسته نباشید
طوطی برزیلی از بینیش ترشح میاد ولی عین ابه صافه خودش و پف میکنه و سرشو میزاره لای پراش میخوابه حس میکنم کسل شده نمیدونم پف کردنش به خاطر چیه؟
الان طوطی من مریضه؟؟؟

سلام خسته نباشید من یه کوتوله برزیلی سرلاکی دارم که عفونت داره(طبق گفته ی دامپزشک) و دارو میریزم تو سرلاکش آب که زیاد نمیخوره اما یکی دو روز اول که دارو میخورد بهتر بود و از قفسش بالا میرفت اما الان بیشتر اوقات رویه تاپش هست و میخوابه میشه بگید مشکلش چیه؟

با سلام طوطی برزیلی مون چند روز هست که خیلی بی حال شده . قبلا چند بارهم تخم گذاشته وروش نخوابیده بود نمی دونم حالاهم می خواهد تخم بگذاره یامریض هست

سلام خسته نباشید هشت روز که یک کوتوله دارم ولی هنوز از من میترسه وبامن جور نشده وفقط با صدای پرنده های دیگه مثل گنجشک جیغ میزنه وسر وصدا میکنه.من نگرانم از اینکه دیگه نتونم دستیش کنم.میشه پر و بالش رابچینم وبیارمش از قفس بیرون یا اینطوری بیشتر میترسه،درضمن وقتی نزدیکش میشم پلک میزنه.آیا پلک زدن نشان بیماری هست؟؟
لطفا پاسخ دهید.نگرانم

سلام.وقتتون بخیر.طوطی کوتوله ی من از صبح مثل مرده ها شده.دامپزشک هم بردم.دارو داده.ولی جان نداره.همش افتاده.تنش داره خشک میشه.

من یه کوتوله برزیلی دارم که کمتر از یه ماه داره و مادر زادی فلجه.
من دیشب بیدار شدم دیدم گشنشه بهش داشتم سرلاک میدادم که یهویی شلنگ سرنگ سرلاک را قورت داد و حتی با موچین هم نتوانستم در بیاورم و کمی از سینه اش هم زخم شد.
من خوابیدم و روز بعد دیدم که پرندم کف کرده و بد حال است.
گشنه اش هم هست ولی ما میترسیم از غذا دادن بهش.
آقای دکتر ما باید در همچین شرایطی چکار کنیم؟لطفا سریع جواب بدید چون پرنده ام ممکنه بمیره.
تازه با دهن باز نفس میکشه و خس خس هم میکنه.

سلام ببخشید طوطی برزیلی من یکیش نوکش دو تکه شده سرحال هم هست اون یکیش هم پرش به اندازه‌ی کوچکی ریخته و اون هم سرحال و بازیگوش آیا این دو بیمارن

سلام ببخشید چیکار کنم که طوطی برزیلیم تخم بزاره سرحال و بازیگوش هم هست ولی تخم نمی اره لطفاً جواب بدید

سلام من خاک اره ریختم داخل لونشون و وقتی میرن تو لونه اونهارو از زیر ی پاشون کنار میزنن مشکل چیه

سلام طوطی من چهل روزشه امروز فضله اش سبز تیره است اما هیچ علائمی دیگه ای نداره مریضه؟

کسل نیست ؟؟؟