"> پرورش طوطی برزیلی ، جفت گیری و جوجه کشی از طوطی های برزیلی - هواباتور
پرورش و جوجه کشی از طوطی برزیلی

طوطی برزیلی

طوطی برزیلی یکی از کوچکترین اعضای خانواده طوطی ها و سرده مرغ عشق است که محبوبیت زیادی در بین هوادارانش نسبت به سایر پرندگان زینتی دارد چرا که علاوه بر زیبای ظاهری شرایط آرام تری دارد. آنقدر مهربان و اجتماعی اند که پتانسیل این رو دارند که به یک پرده خانگی محبوب تبدیل شود چون خیلی زود به صاحب خودش عادت می کند مخصوصا وقتی از دستش غذا بخورد و از هوش نسبتا خوبی هم برخوردار است منتها دست خوبی در تقلید صدا ندارد و با ایجاد سر و صدای قابل تحمل در صدد ابراز وجود است.این پرنده زیبا در بین ما ایرانی ها به طوطی عشق، لاوبرد طوطی کوتوله هم مشهور است و ۱۰ تا ۱۵ سال عمر مفید آن است.

طول تقریبی آن ۱۴ تا ۱۷ سانتیمتر است و وزنی در حدود ۴۵ الی ۶۰ گرم دارد . این طوطی ها نسبت به سایر اعضای خانواده شان دم کوتاه تری دارند ولی منقارشان نسبت به جثه ریزی که دارند بزرگتر است. رنگ بدن این پرنده سبز و سرش نارنجی است.

جالب است بدانید که خواستگاه این پرنده برخلاف اسمی که دارد کشور برزیل نیست بلکه جنوب غربی آفریقا و در صحرایی بنام نامی است.البته گونه های زیادی از این پرنده در دنیا وجود دارد.

: فایل صوتی پرورش طوطی برزیلی

گونه های طوطی برزیلی

به دو دسته تقسیم می شوند طوطی های برزیلی که حلقه های سفید در اطراف چشمشان وجود دارد و چهار نوع هستند که عبارتند از :

 • طوطی برزیلی سیاه گونه
 • طوطی برزیلی فیشر
 • طوطی برزیلی نقابدار
 • طوطی برزیلی لیلیان

طوطی های برزیلی هم هستند که حلقه های سیاه در اطراف چشم شان وجود دارد، آنها هم به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

 • طوطی برزیلی صورت قرمز
 • طوطی برزیلی صورت هلویی یا گلگون
 • طوطی برزیلی ماداگاسکار ( طوطی سر خاکستری)
 • طوطی برزیلی آبسینیان

و طوطی برزیلی وجود دارد که فاقد حلقه در اطراف چشم است و بنام طوطی برزیلی سوین درین مشهور است.
بسیاری از این گونه ها بعد از سال ۱۸۰۰ توسط کشتی های نظامی که برای آوردن برده وارد قاره آفریقا می شدند شکار و وارد اروپا شدند.
البته طوطی برزیلی صورت قرمز اولین گونه از طوطی های برزیلی است که وارد اروپا شده است چرا که نقاشی های بسیار زیادی از قرن ۱۶ میلادی از این پرنده موجود است.طوطی برزیلی سیاه گونه و لیلیان هم از اوایل قرن نوزدهم به اروپا آورده شد.

گرچه از تاریخ ورود آنها به ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی افراد زیادی وجود دارد که هوادار این پرنده زیبا هستند و به عنوان یک پرنده زینتی از آنها در قفس نگهداری می کنند. ناگفته نماند که پرورش این پرنده با توجه به مشتریان زیادی که دارد روش خوبی برای کسب درآمد پر سود است البته قبل از شروع هر کاری نیاز است تا تجربه و اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید و با رعایت اصول مهم در پیشبرد کار به موفقیت برسید.

در این مقاله سعی کردم به تمام مواردی که بهترین راهکار را در اختیارتان خواهد گذاشت، اشاره کنم تا اگر بنا باشد که با درآمد پایین و بدون تجربه کافی اقدام به پرورش طوطی برزیلی کنید تمامی راه هایی که به ریسک ضرردار ختم شود را تا حدود زیادی سد کرده باشید و منبع درآمد خوبی در این وضعیت نابسامان اقتصادی بدست آورید.

پارامترهای لازم برای پرورش طوطی برزیلی

» خرید مولد های سالم

اولین و صد البته مهم ترین موضوع برای پرورش طوطی های برزیلی خرید مولدهای سالم است که موفقیت و پایان خوش در گرو همین موضوع است چرا که اگر یک مولد بیمار هرگز نمی تواند تضمینی برای داشتن یک گله سالم و تکثیر شده باشد.
در این قسمت به راهکار هایی اشاره میکنم که شما را در انتخاب یک مولد سالم مطمئن می کنید با در نظر داشتن این نکات مهم شما اولین و بزرگترین قدم را برداشته اید.

 1. یک مولد سالم پر و بالی مرتب و براق دارد.
 2. در برابر هر محرکی عکس العمل نشان می دهند.
 3. پرهای اطراف مقعد شان باید آری از هر نوع آلودگی و فضولات باشد.
 4. چشمان تیز و براقی داشته باشند و هیچ ترشحی در اطراف چشم هایشان رویت نشود.
 5. هیچ ترشحی در اطراف و سوراخ های بینی شان نباشد.
 6. استخوان سینه آنها نباید بیرون بزند.
 7. پرهای پرنده نباید پف کرده باشد.

همه این موارد سلامت طوطی برزیلی را تضمین می کند.

شرایط محل نگهداری طوطی برزیلی

دومین شرط مهم و ضروری ایجاد شرایط مناسب و سالم برای نگهداری از این پرنده است . تصور کنید اگر موفق به خرید مولد سالم شدید ولی محل مناسبی را برای پرورش آنها در نظر گرفته اید مطمئن باشید این شما هستید که در عدم سلامت طوطی برزیلی نقش دارید پس حتما این مورد اساسی را در نظر بگیرید و سعی کنید جایی را انتخاب کنید که تمام فاکتورهای مثبت برای پرورش و نگهداری از این پرنده را داشته باشد، تغذیه ، نور، رطوبت و دما از مهمترین آنها هستند . مادامی که این شرایط را مهیا کنید در تمام فصول سال و در دوره های استراحت یک ماهه می توانید از این پرنده ها جوجه کشی کنید.

از آنجا که این پرنده ها جنب و جوش زیادی دارند پس بهتر است به فکر یک قفس نسبتا بزرگ و استاندارد باشید حداقل در طول و عرض ۸۰*۵۰ و ارتفاع ۵۰ سانتی متری چون طوطی های برزیلی دوست دارند لانه هایشان را در داخل قفس درست کنند، پس گذاشتن چوب و برگهای خشک، ساقه های خشک شده گندم و کاغذهای برش داده و سفید در داخل قفس آنها را فراموش نکنید و از تمیز بودن آنها مطمئن باشید.

نگهداری از طوطی برزیلی

قفس آنها را از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی و صداهایی که ممکن است موجب تنش های عصبی در آنها شود، دور کنید.
آنها متعلق به سرزمین های گرمسیر هستند حتی علاقه ایی به محیط های نسبتا گرم هم ندارند پس بهتر است محل نگهداری آنها دمای گرم و مطلوبی داشته باشد در غیر این صورت مریض می شوند.
به هیچ عنوان آنها را در آشپزخانه نگهداری نکنید وجود گازهای معلق ناشی از بوی غذا و روغن هایی که برای سرخ کردن استفاده می کنید آنها را دچار خفگی می کند.
جنس قفس آنها بهتر است از استیل روکش شده باشد اگر از قفسی استفاده کنید که میله های آن را رنگ کرده اند مطمئن باشید که طوطی برزیلی طبق عادت خواهد جوید و جمع شدن این آلیاژهای سرب دار در دستگاه گوارشی آنها ایجاد مسمومیت خواهد کرد.

در سالن های پرورشی به نسبت گله های مولد که دارید آنها را به نسبت نرینگی و مادینگی در قفس نگهداری کنید البته نگهداری در قفس ریسک بسیار کمتری در برابر بیماریها شایع در بین این پرندگان دارد و این در گرو رعایت اصول بهداشتی محیط نگهداری این پرنده هاست اگر قصد پرورش طوطی های برزیلی را دارید باید هر هفته سعی کنید محل زندگی و آبخوری و دان خوری آنها را تمیز و ضدعفونی کنید تا بستری برای رشد باکتری، قارچ و سایر بیماری های عفونی را ایجاد نکرده باشید چیزی که بسیاری از پرورش دهندگان نسبت به رعایت آن بی توجه هستند.

تغذیه طوطی برزیلی

در طبیعت طوطی های برزیلی از انواع دانه ها، میوه ها، جوانه گیاهان تازه ، غلات و دانه های ذرت تغذیه می کنند.
ولی زمانی که از آنها در قفس و یا سالن های پرورشی مراقبت میکنید بهتر است به فکر یک رژیم غذایی مناسب که از مکمل های غنی برخوردار است، باشید.هر طوطی برزیلی نیاز به مصرف ۵۰ الی ۶۰ گرم خوراک در طول روز دارد.

تغذیه طوطی برزیلی

خوراک دانه در هر پرنده فروشی یافت می شود ولی به تنهایی قادر به تامین کلسیم و ویتامین مورد نیاز پرنده نیست شما باید در کنار آن از مکمل های غذایی مناسب از قبیل انواع میوه ها مثل انگور،‌توت، سیب، موز، گلابی و کیوی و انواع سبزیجات مثل اسفناج، تربچه، هویج، کاهو و جعفری و از آجیل های خشک مثل بادام ، گردو و فندق و تخم آفتابگردان استفاده کنید. البته در دادن تخم آفتابگردان و سایر آجیل های خشک زیاده روی نکنید چون تخم آفتابگردان پر چرب است و خوردن آن در طولانی مدت باعث چاق شدن پرنده شده و موجبات کبد چرب را برای طوطی برزیلی فراهم می کند. کمبود هر نوع ویتامین، پروتئین ، کلسیم و… باعث بی حوصلگی طوطی های برزیلی می شود در صورت امکان ویتامین های مورد نیاز را به آب و غذای آنها اضافه کنید حتی برای تامین کلسیم گذاشتن استخوان، صدف و کف دریا هم فکر بدی نیست و یادتان باشد که دانخوری و آبخوری آنها از جنس چینی یا سفالی باشد چون عادت دارند، وسایل پلاستیکی را بجوند.

علائم بیماری در طوطی های برزیلی

هر پرنده ایی وقتی بیمار می شود برای اینکه از گله خود ترد نشود در صدد پنهان کردن آن می شود. طوطی های برزیلی هم مستثنی نیستند . هوشیارانه برخورد کنید و رفتارهای غیر طبیعی آنها را زیر نظر داشته باشید.

 • بی اشتهایی و کاهش وزن
 • چشمان خواب آلود و نیمه باز
 • افتادگی دم و سر
 • پف دادن پرهای بدنشان و به هم ریختگی آنها
 • خواب آلودگی و عدم تعادل
 • چسبیدن فضولات به پرهای قسمت مقعد
 • تغییر رنگ و شکل فضولات یا وجود غذای هضم نشده در آن
 • ترشحات اطراف چشم و سوراخ های بینی
 • دچار شدن به خس خس سینه و سرفه و عطسه

نکته: سعی کنید میوه و سبزیجاتی که در اختیار طوطی های برزیلی می گذارید قبلا شسته و ضد عفونی شده باشد و حتما از خشک بودن آنها اطمینان حاصل کنید چرا که رطوبت موجود در سبزیجات و میوه ها باعث می شود آنها به عفونت روده ای و در نهایت مرگ گرفتار شوند.

 • غذاها و نوشیدنی های ممنوعه
 • انواع شکلات ها، کیک، بیسکوئیت و کاکائوها
 • دلستر، مشروبات الکلی ، نوشابه، دوغ
 • سیر ، پیاز،سیب زمینی خام، آووکادو، مارچوبه و ریواس
 • انواع سس و رب گوجه فرنگی، روغن، شکر و نمک
 • برگ گیاهانی مثل دیفن باخیا

همه این مواردی که اشاره کردم اصلا مناسب برای تغذیه کوتوله های برزیلی نیست و در بدن آنها به مرور زمان تولید سم کرده و خطرناک است حتی از عمر مفید آنها نیز می کاهد.

راه های تشخیص جنسیت نر و ماده در طوطی های برزیلی

از آنجایی که تشخیص نر و ماده بودن طوطی های برزیلی به خاطر شباهت زیادی که نسبت به هم دارند سخت است ترجیح دادم به چند روش برای تشخیص جنسیت آنها اشاره کنم.

 1. تست لگن : به این صورت است که به آرامی و بدون اینکه به طوطی استرس بدهید، آن را به پشت بخوابانید. متوجه خواهید شد که دو برآمدگی استخوان از بالای دم و مابین دو پای پرنده بیرون زده است . اگر فاصله دو استخوان از هم زیاد باشد پرنده شما ماده است.
 2. طوطی های ماده هنگام نشستن به پاهای خود فاصله می دهند و هیچ وقت در کنار هم جفت نمی شوند.
 3. رنگ پای طوطی برزیلی ماده کرم است در حالی که جنس نر آن خاکستری است.
 4. رنگ پرهای پرنده های ماده کم رنگ تر از جنس نر است.
 5. استفاده از روش ابن سینا به این صورت که یک سوزن را نخ کنید و پرنده را به پشت بخوابانید . سوزن نخ شده را از انتهای نخ گرفته و در کنار مقعد پرنده مثل آویز ساعت نگه دارید.حرکت سوزن اگر جهت دار باشد پرنده نر است و اگر به شکل دورانی باشد ماده است.

از بین همه این روشها تست لگن و روش ابن سینا خطای کمتری دارد.

در سالن های پرورشی هم نرها و ماده ها را در یک قفس بزرگ جای می دهند و هر پرنده جفت خود را انتخاب می کند.

تخم گذاری و تولید مثل طوطی های برزیلی

بعد از گذشت یک هفته تا ده روز که از جفتگیری طوطی های برزیلی گذشت پرنده ماده اگر آمادگی لازم را داشته باشد، یک روز درمیان یا با فاصله سه روز از هم شروع به تخم گذاری می کند . ۴ تا ۶ عدد تخمی که به مدت ۲۱ الی ۲۴ روز روی آنها مینشیند بعد از گذشت ۶ هفته جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند.

تجهیزات سالن پرورش طوطی برزیلی

اگر قصد پرورش این پرنده را در سالن های پرورشی دارید به فکر تهیه این تجهیزات باشید.
دماسنج و رطوبت ساز، ظروف غذا خوری و آبخوری استاندارد، قفس های بزرگ که روکشی از استیل دارند و دستگاه جوجه کشی خانگی یا ماشین جوجه کشی صنعتی.

پرورش و جوجه کشی از طوطی برزیلی

طوطی برزیلی پرنده ای بسیار زیبا و دوست داشتنی است که جثه کوچکی دارد. سر این پرنده سبز و نارنجی بوده و بدن آن با پرهای سبزرنگ پر شده است. این پرنده از راسته طوطی سانان و خانواده طوطی ها است.

علاقه مندان به پرورش این پرنده از آن به عنوان پرنده خانگی استفاده می کنند. زیرا رام کردن آن نسبت به مرغ عشق راحت تر است. این پرنده دوست داشتنی و جذاب خیلی باهوش است و هوش وافر آن با هوش پرنده ای ماندد طوطی دم بلند قابل مقایسه است. با نگهداری این پرنده در پیش خود و غذا دادن به آن با دست های خود می توانید پرنده به شما عادت می کند.

اگرچه این پرنده به طوطی برزیلی معروف است ولی پرنده بومی صحرای نامیبیا در آفریقا محسوب می شود. البته می توان تعداد کثیری از این پرنده را در شهر فینیکس آمریکا هم مشاهده کرد.

پرورش طوطی برزیلی

این پرنده به طوطی کوتوله هم معروف است. اگر می خواهید این پرنده را پرورش بدهید بهتر است جفتی از آن را تهیه کنید زیرا به ندرت می توان طوطی برزیلی را یافت که به صورت انفرادی رشد پیدا کند. آن ها به هیچ عنوان تحمل تنهایی را ندارند.

تکثیر این پرنده را با مرغ عشق و قناری مقایسه نکنید زیرا تکثیر طوطی برزیلی نسبت به این پرنده ها دشوارتر و پرهزینه تر است. برای پرورش صحیح و اصولی این پرنده قدم های زیر را طی کنید:

یک جفت طوطی برزیلی خریداری کنید

همان طور که گفتیم پرورش طوطی برزیلی به صورت انفرادی محال است مگر اینکه یک جفت از آن را خریداری کنید. در خرید جفت مورد نظر از پرنده فروشی های معتبر درخواست کنید که جفت های آزمایش شده را به شما بفروشد ، یعنی جفتی که قبلا حداقل برای یک بار تخم گذاری کرده باشند. این جفت ها قیمت بیشتری دارند ولی با این حال با خرید آن ها می توانید با خیال راحت آن ها را پرورش دهید.

اگر نمی خواهید پرنده های جفت شده را خریداری کنید باید پرنده ها را خریداری کرده و خودتان جفت کنید. این روش اصولی است و اگر می خواهید به یک پرورش دهنده موفق تبدیل شوید حتما از این روش استفاده کنید.

شرایط مناسب را مهیا کنید

در پرورش طوطی های برزیلی موفق نخواهید بود مگر این که محیطی با این شرایط فراهم کنید. محیط موردنظر باید نورگیر و بزرگ باشد. نور رسانی طبیعی در پرورش این پرنده بسیار مهم است بنابراین محیط مورد نظر باید با طلوع خورشید روشن شده و با غروب خورشید تاریک شود. به مکانی با این ویژگی پاسیو می گویند. چند عدد قوطی تکثیر و درختان تو در تو تهیه کنید و در داخل پاسیو قرار دهید. هفت تا ۱۰ طوطی برزیلی تهیه کرده و در داخل پاسیو رها کنید.

تغذیه

در پرورش این پرنده تغذیه مناسب و صبر و حوصله نقش مهمی ایفا می کنند. طوطی های برزیلی یا کوتوله از مخلوطی از دانه های مختلف استفاده می کنند که در بین آن ها تخمه آفتابگردان از همه مهم تر است. جیره غذایی که به پرنده می دهید را به صورت یک دفعه تغییر ندهید.

جیره غذایی مناسب برای تغذیه پرنده شامل دانه هایی همچون تخمه آفتابگردان ، سیاه دانه ، ارزن و کتان است. البته برای رشد بهتر این پرنده می توانید مواد غذایی مانند بادام زمینی ، گردو و بادام و میوه هایی مثل سیب زمینی و موز به آن بدهید.

جفت گیری و جوجه کشی از طوطی های برزیلی

برای این که طوطی های برزیلی تولید مثل کنند باید شرایط لازم برای انجام این کار مانند تغذیه مناسب ، آشیانه و مواد لازم برای ساخت آن ، و روشنایی در دسترس این پرندگان قرار گیرد. بهترین فصل ها برای جفتگیری طوطی های کوتوله تابستان و بهار است.

طوطی ها برای جفت گیری و جوجه کشی از تخم های نطفه دار خود به انرژی زیاد نیاز دارند به همین دلیل باید رژیم غذایی مناسبی در این دوران به آنها داده شود. به همین دلیل بهتر است قبل از جفت گیری به همراه مخلوط دانه ها به پرنده ها تخم مرغ های آب پر هم بدهید. پلیت هم می تواند برای فصل جفت گیری و جوجه کشی مناسب باشد.

طوطی های برزیلی

اما یک نکته مهم که در جفت گیری طوطی های برزیلی به آن توجه کنید این است که باید مواد لازم برای ساختن آشیانه توسط این پرنده را فراهم کنید. شاخه های کوچک درخت بید ، شاخه ارزن ، الیاف نارگیل و علف خشک و تراشه های چوب برای آشیانه سازی طوطی های برزیلی مناسب هستند.

یک هفته پس از جفت گیری طوطی ها شروع به تخم گذاری می کنند. تخم گذاری هر دو روز یک بار انجام می پذیرد. پرنده ماده در هر دوره فقط ۵ تخم میگذارد. جوجه کشی پس از گذاشتن دومین تخم شروع می شود و ۲۱ تا ۲۲ روز طول می کشد.

برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار این پرنده باید از دستگاه های جوجه کشی مخصوص پرندگان زینتی مانند هواباتور ۶ استفاده کنید. استفاده از این دستگاه جوجه کشی قدرتمند می تواند نقش مهمی در افزایش بازدهی جوجه کشی شما به دنبال داشته باشد.

232
دیدگاه بگذارید

avatar
93 Comment threads
139 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
153 Comment authors
ارشیا صابریFRامیرحسینمحمدsalar Recent comment authors
حمید رضا اسایش پور
حمید رضا اسایش پور

با درود سوالی ا زشما عزیز دارم من ماده دارم که ۴ سال تنها بود وحالا من برای او نری تهیه کردم مشکل در اینجا است که ماده بسیار اماده ونر ۲ سال دارد ماده او را می زند ومن نمی دانم انها را از هم جدا کنم یا نه ماده بسیار پرخواشگر وگاز می گیرد ممنون از جوابتان

الهه
الهه

نباید طوطی ها رو کنار هم بندازین اول باید در قفسی جدا و کنار هم قرارشون بدین و کم کم به هم نزدیکشون کنین

ارشیا
ارشیا

سلام طوطی برزیلی من جفت شده اما داخل خانه تمرین

محمد مومن پور
محمد مومن پور

ماده را عوض کنید ویا اگر ماده را عوض نکردید نر را عوض کنید که سن بیشتری از ماده داشته باشد

حمید رضا اسایش پور
حمید رضا اسایش پور

انها در اتاق پیش من هستند در قفسی نسبتا بزرگ ماده دوست دارد جعبه تخم گذاریش را پر کنند و بال های خود را باز می کند ومیچرخد

علی
علی

سلام قیمت دستگاه جوجه کشی چنده ؟
کوتوله های من هر سری ده تا تخم نطفه دار میذارن که معمولا ۶ تا به دنیا میان و ۴ تای دیگه توان بیرون اومدن از تخم رو ندارن تغذیه جفت هم کامل هستش
و به نظرم نطفه ها هم قوی هستن ایراد از کجاست؟

مرتضی
مرتضی

یک جفت ۱۰ تا تخم نمیزارن مطمئنی که جوجه باز میکنن

دانیال نقی زاده
دانیال نقی زاده

سلام ببخشید سوال داشتم من جوجه هام جفت گیری کردن جوجه ماده ام روز اول یک تخم گذاشت و روز بعدش دومین تخم گذاشت اما الان ۴ روزه تخم سوم رو نمیذاره خیلی نگرانم باید چیکار کنم

پروانه.م
پروانه.م

کوکی من بعده ی هفته تخم اخریشو گذاشت … البته با خونریزی زیاد …صبور باشین😊

احسان
احسان

سلام سوال من اینه که طوطی های من حدود یه ماه پیش ۴ تا تخم گذاشتن ولی نطفه نداشت الان بازم گذاشتن اینبار هم چیزی داخل تخم ندیدم از نرو ماده بودنشون مطمعنم .چیکار باید کنم؟

مجتبی صابر
مجتبی صابر

سلام تقویتشون کن اول بعدش ازشون جوجه بگیر

Anonymous
Anonymous

سلام ویتامینAD3Eتهیه کن وداخل ظرفشون بریز

من یک جفت طوطی خریدم با سه تا تخم تحملش وا نشد و
من یک جفت طوطی خریدم با سه تا تخم تحملش وا نشد و

نرش شاید نطفه ندارد نر را عوض کن

حمید رضا
حمید رضا

سلام من یک طوطی ۵ ماهه هلویی دارم برای اینکه یک طوطی دیگر بخرم برای جفت مهم نیست که چه رنگی باشد یا چه سنی و در کجا نگه داری کنم

سنا
سنا

سلام روز بخیر سوال منم همینه میشه واسه فیشرم ماداگاسکار و با هلویی بخرم و سنش مهمه؟

محمد
محمد

فرقش تو هیبرید شدنشونه
اصولا اونایی که دور چشمشون چرمیه باهم جفت بخورن مشکل نداره . رنگ مهم نیست

مجید محمد پور
مجید محمد پور

رنگ بدی در میاد رو قیمت فروشش تاثیر میزاره

احمد تيموري
احمد تيموري

سلام، من یدونه طوطی ٣ هفته ای از دوستم گرفتم، میخواستم روش تغذیه کردنشو بپرسم، ممنون میشم کمک کنید تا این حیوون بتونه خوب رشد کنه و خدایی نکرده اتفاقی واسش نیوفته

جواد
جواد

سلام من دوتا برزیلی دارم چهارتا تخم گذاشتن من یکی از تخمها رو برداشتم داخلش رو دیدم رگهایی خونی بود ولی الان یک ماه شده جوجه هاش بیرون نیومدن تخم هاشم کیسه هوا دارن علت چی میتونه باشه لطفا جواب بدین ممنون

امیر علی
امیر علی

اخه دوست عزیز تخم پرنده رو دست نباید بزنی به هیچ وجه چون پرنده دیگه قهر میکنه وبه خوبی رویه تخم نمیخوابه ازتون خواهش میکنم به تخمایی که پرنده میزاره دست نزنید اخر نسلشونو منقرض میکنید

مجید محمد پور
مجید محمد پور

تا ۱۵روز اصلا نباید دست بزنید به تخم نطفها جا بجا میشن باعث مرگ جوجه میشه😅

رضا
رضا

چرا کوتوله پرهای سینه خودشو میکنه؟

مجتبی صابر
مجتبی صابر

افسرده شده

امیری
امیری

وقتی ناراحت یا عصبی و یا استرس داشته باشه همچین اتفاقی میافته

الهه
الهه

حتما مشکل روحی پیدا کرده و تنهاس

پروانه .م
پروانه .م

با صابون نشستیش احتمالا…. ناراحت بشه یا بوی عطر باعث میشه پر زنی کنه😊

بهزار
بهزار

سلام چرا طوطی ماده پرهاشو باز میکنه و پر پر میزنه؟

سعید آتش پیکر
سعید آتش پیکر

از مستی زیاده

مهرداد eslamkhah
مهرداد eslamkhah

سلام .چطور میتونم طوطی ماده رو مست کنم. لطفا جواب بدید

اندواری
اندواری

سلام.من یک جفت طوطی برزیلی دارم تخم داخل لانه نمی گذارند و روی کف قفس گذاشتند و متاسفانه همه شکسته شد و الان دوباره جفت گیری می کنند .راهنمایی کنید چرا داخل لانه تخم نمی کنند ودوتا هم که داخل لانه کردن آنقدر اینطرف و آنطرف کردند که اینها هم شکست .سوال دوم اینکه الان جفت گیری کردن باز تخم می کنند

تیک تیک
تیک تیک

توی قفس پوشال های کاغذ بزارید خیلی زیاد تا جایی که وقتی فشار میدین گود بشه کف قفس هم علف خشک شده که قبلا شستین و خشکش کردین بریزید یه دسته، اگه گود باشه جایی که میخوان تخم بزارن دیگه تخم ها اینور اونور نمیشن،

تیک تیک
تیک تیک

پوشال کاغذ رو توی لونه بزارید

پدرام یاشار
پدرام یاشار

با سلام و ارادت. من یک جفت طوطی برزیلی تهیه کردم که چند ماه پیش ماده از بین رفت و فوری یک ماده دیگر برای آن تهیه کردم. از نر و ماده بودن آن براساس توضیحات سایت شما مطمئن هستم مازاد بر اینکه فروشنده معتبر می باشد. ماده جدید خیلی با نر ناسازگاره و اصلا داخل لانه ای که برای آن ها گذاشتم نمیره ولی در کنار هم می خوابند و وقتی نر به سمت ظرف دانه میرود ماده به همراه آن میرود. حال سوال من اینست که چگونه با هم جفت میشوند؟ آیا جفتگیری آن ها صورت میگیرد؟ لازم… Read more »

ابوالفضل
ابوالفضل

با سلام میخواستم بدونم ما چند تا تخم طوطی برزیلی داخل دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۶ گذاشتیم ولی از آنجا که زمان بیرون آمدن این پرنده ۱۸ تا ۲۸ روز میباشد زمان دقیق هچر ( ۱۵ تا ۲۵ روز ) رو چجور تشخیص بدیم تا گردش تخم ها رو متوقف کنیم

صابر زینالزاده
صابر زینالزاده

جوجه ها ۴۵ روزه هستن ولی باز تخم گذاشتن الان چیکار کنم بهتره دست نزنم یا جوجه ها رو جدا کنم یا پدر و جوجه ها رو یا تخم ها رو ؟؟؟ در ضمن برزیلی صورت هلویی هستن و اینکه دوتا جوجه هست الان و دوتا هم تخم گذاشتن و تخم ها تقریبا سه روزه گذاشتن و

تیک تیک
تیک تیک

وقتی تخم گذاشتن دیگه باید مراقب غذایی که در اخایارشون میزاری باشی تا مستشون نکنه، همون ارزن و تخم کتان و میوه های آبدار بزاری کافیه، دیگه شاهدونه و تخم مرغ آب پز و اینارو تا وقتی جوجه ها درمیان نزارید

فاطمه هلیرضایی
فاطمه هلیرضایی

سلام من ی هفته توطی کوتوله خریدم بعدی تخمشوشکوندم خشک بود سه تادیگه فقط زرده وسفیده بودنطفه یارگ خونب نبودالانم ده روزه لونسونوبرداشتم بهشون قطره ادس ای میدم ایاخوی میشودیاخیرکی لونروبزارم بازجعت گیری شونم هنوز ندیدم

FR
FR

با سلام، خوراکشون رو تقویت کنید و لانه نیز برای آنها درست کنید.

سجاد
سجاد

سلام من یک جفت کوتوله حدود ۳ ماه پیش خریدم یک ماه اول لانه نداشتن بعد تهیه لانه یکسره داخل لانه میرن ولی خبری از تخم نیست می خواستم ببینم چه مشکلی دارن

ارشیا صابری
ارشیا صابری

سلام شماسجاد صابری هستید

محمد رضا حسینی
محمد رضا حسینی

سلام من یک جفت طوطی برزیلی داشتم که یکیش از لای میله های قفس فرار کرد .از طرفی یه عروس هلندی هم دارم که تقریبا با هم همسن هستن با یکی دو ماه فاصله.دوتاش رو تو یه قفس خیلی بزرگ چوبی با تجهیزات گذاشتم با هم خیلی خوب هستن چند باری با هم جفتگیری کردن آیا نتیجه ای داره یا از روی قریضس .لطفا پاسخ دهید ممنون در ضمن طوطی برزیلی خیلی حساس شده خودم یا هر کس دیگه بهش نزدیک بشه گاز میگیره طوری که جای گازش خون میاد لطفا راهنمایی کنید

مهران
مهران

اگر عروس تون جفت گیری کرده حتما تخم میگذارد

پ.م
پ.م

کوتوله ها کلا خشن هستن…. خواهشا هر وقت بچشون دنیا اومد عکسشو بزار ببینم😊

محمودی
محمودی

باسلام طوطی های من چند دفعه تخم گذاشتن ولی ماده چند روز مانده به جوجه شدن تخم هارو رها میکنه لطفآ راهنمایی کنید

پروانه .م
پروانه .م

جفتشون ماده ان😊

زهرا
زهرا

سلام
من ۷ ماهه طوطی برزیلی و ماداگاسکاری خریدم ولی از وقتی خریدم تخم نکردن.
غذاشونم که دون مخصوص طوطی و بعضی وقتا چدنه.تخم آفتابگردان .هویج.کاهو.سیب.تخم مرغ
ممنون میشم راهنماییم کنین

زهرا
زهرا

سلام من طوطی برزیلی و مادااسکاری دارم ۷ ماهه خریدمشونن ولی تخم نذاشتن هنوز

علی اصغر جمال آبادی
علی اصغر جمال آبادی

سلام ببخشید من الان ۲ ماه هس یک جفت طوطی برزیلی مولد خریدم ولی هنوز تخم نگذاشتن از همه نوع هم سالم هستن مشکلشون چی هس ممنون؟

مهدی
مهدی

با سلام جوجه طوطی برزیلی تا چند ماه سرلاک میخوره و اب از چند ماهگی بهش بدیم
با تشکر

حسین میر حیدری
حسین میر حیدری

با سلام من میر حیدری هستم یک طوطی برزیلی داشتم از دوستم دوتا تر گرفتم که نمیدانم کدام نر ها
مناسب ترند نور ها از ماده خیلی می ترسند
میتوانم هر یک ماده را با دوتا تر تو یک قفس کنم وبا هر کدام جفت خودند جداشن کنم در ضمن تر ها سرشان شکل هول و است ولی ماده من پر رنگ تر است راهنمایی بفرمائید

امید جعفری
امید جعفری

سلام.من یک جفت کوتوله دارم و تابه حال ۳ مرتبه تخم گذاشته اند ولی روی تخم نمیشینند و تخمهارو از لونه میندازند پایین.دلیل چیه لطفا

سوگل اکبرپور
سوگل اکبرپور

سلام.طوطی برزیلی ماده من یه مدته که پرهاش میریزه و بیشتر اوقات یه پرشو تو دهنش نگه میداره.الان تخم گذاری هم کردن ممکنه مریض شده باشه؟؟اکه مریض شده من باید چیکار بکنم؟؟؟

تیک تیک
تیک تیک

ریزش پرها دوره ای وجود داره خب، و اینکه خیلی دوست دارن با تیکه های چوب نازک یا خلال دندون بازی کنن

حسین زرداری
حسین زرداری

سلام من یک جفت طوطی برزیلی فیشر دارم که با هم عمل جفت گیری را واضح انجام میدن و برای دومین مرتبه تخم گذاری کردند سری اول۸عددو این سری ۹عدد.ولی نطفه نداشت تخم ها.و به تغذیشون هم میرسم ولی تخم مرغ اصلا نمیخوان.لطف کنید راهنمای کنید مشکل از کجاست؟

زبیر فلاح
زبیر فلاح

سلام جفتشون ماده هستن عزیز دل برادر

تیک تیک
تیک تیک

خب وقتی تعداد تخم ها انقد بالاست یعنی جفتشونم ماده ان دیگه برا هم دیگه نقش نر و ماده رو بازی میکنن😁

saeed
saeed

خیر .اگر تغذیه درست باشه تا ۹تخم طبیعی هستش صورت هلویی های من هر دوره بین ۸تا ۹تخم میزارن معمولا ۵تاشون جوجه میشه ولی خیلی ب پدر و مادرشون فشار میاد وقتی جوجه بزرگ میکنن یعنی سریع تر پیر میشن بخاطر همین سه تا شو دستی بزرگ میکنم دو تا زیر پدر و مادر

مهدی قدیم
مهدی قدیم

سلام ممپن یک جفت کوتوله زرد صورت هلویی گرفتم که به گفته صاحبش هیچ تقویتی تا چند وقت نده چون ممکنه پرکنی کنه و هیچ چیزی هم توی لونش نزار تخمم کردن بزار رو تخم بخوابند و میگه که از برج شش به بعد باید ازشون جوجه بکشی آیا راست میگه؟
ممنون میشم پاسخ بدید.

ماريا زمردكار
ماريا زمردكار

سلام و دورود
من طوطی برزیلیهام چوفتگیری کردن و تخم گذاشتن اما نمیدونم چرا ماده روی تخم نمیشینه از شما خواهش میکنم کمکم کنید من خیلی نگرانم؟؟؟؟؟؟

تیک تیک
تیک تیک

بعد از اینکه همه ی تخم هاشو گذاشت رو تخم میشینه دیگه اسیر تخم ها نیستن که

شهاب ناصر
شهاب ناصر

سلام طوطیهای من اول چهار تا جوجه درآوردند یکی یکی مردند تا چهارمی که تقریبا بزرگ شده بود ولی هنوز رو میله نیومده بود که از تو خونه افتاد پایین و مرد . حالا دوباره تخم گذاشتن چیکار کنم

تیک تیک
تیک تیک

شاید غذایی که مادرشون میذاره دهنشون غلیظه اون باعث مرگشون میشه هر روز یکم آب جوشیده سرد توی دهنشون بریز یا اینکه غذاهای نرم برا ماده بزار با غذای نرم مثل تخم مرغ تغذیشون کنه

سعید علیدادی
سعید علیدادی

سلام یه جفت فیشر کاهویی یا پاستیلی دارم
قبلا جوجه دادن
از وقتی آوردمشون، پیش هم هستن و حدود ۷ ماهه که خبری از تخم و جوجه نیست
الان نر و ماده رو جدا کردم
چند وقت باید جدا بمونن؟
از نظر تغذیه هم شرایطشون خوبه
پر ریزی هم ندارن به اون صورت خیلی جزئیه

سعید علیدادی
سعید علیدادی

سلام
یه جفت دارم که قبلا جوجه دادن ولی الان ۷ ماهه که دست منه، خبری نیست
دیگه الان نر و ماده رو جدا کردم
جند روز نیاز جدا باشن تا دوباره پیش هم بزارم؟

عباس حقیقی
عباس حقیقی

سلام. می‌شود دو خواهر و برادر را جفت کرد؟

علی
علی

نه نمیشه جوجه ها بیمار و ضعیف میشن

بهنام
بهنام

سلام دو جفت طوطی برزیلی دارم که تخم گذاشتن ویکی از تخمها جوجه شد بعد دو روز مرد بنظر شما دلیلش چیه؟

فرزاد
فرزاد

سلام و خست نباشید .ی جفت طوطی برزیلی خریدم.و الان ۲ ماه دارمشون.قفسه بزرگ واسشون خریدم و غدای های خوب و ویتامین دار گذاشتم هر روزم تمیزشون میکنم بهشون میرسم ولی جفتگیری نمیکنن فقط میرن تو لانه همش تو لانه هستن کم میان بیرون از لانه .مشکل از چی چیکار کنم که این جفتگیری کنن همکار انجام دادم .مرسی اگر جواب بدین

احسان
احسان

سلام من ی جفت خریدم با جوجهقفسشونه ک تمیز کردم ی نر دیگه انداختم پیششون یادم رفت جداشون کنم این مره ک انداختم با اون یکی نره خیلی خوب بود کله ی همدیگرو تمیز می‌کردند اینا بعد ی مدت اون نره ک گذاشته بودم پیششون جدا کردم ولی نر خودم ماده رو میزد جوجه رو جدا کردم حالا باز یکم با هم اخت شدن ولی حدود ۳ ماه شده تخم نزاشتن ک از جنسیتش ن هم مطمعنم چیکار کنم جفتشون عوض کنم چیکار کنم بعد اون نره ک گذاشتم پیششون ماده رو میزد باباهه ام ج. جه بفروشمش ن آیا

محمد امین
محمد امین

سلام الان مدتی است که در قسمت گلویی پرنده ما ، یک برآمادگی ماهیچه ای مشاهده شده است . وضعیت کلی پرنده سالم بنظر می رسد آیا این برآمادگی می تواند عارضه خاصی باشد ؟ البته در عکس هایی که از این نوع پرنده در اینترنت دیدم ، تقریبا این برآمادگی در همه آنها وجود داشت آیا عادی است یا نیاز به درمان دارد ؟ — با تشکرمحمدامین

FR
FR

با سلام، دوست عزیز بهتر است شما برای بررسی دقیق تر پرنده خود به یک متخصص دامپزشک مراجعه نمایید.

مهرداد eslamkhah
مهرداد eslamkhah

سلام . چطور می تونم طوطی ماده رو مست کنم.
حدود یک ماه پیش جفت گیری می کردن . اما الان که نر بهش نزدیک میشه فرار میکنه می ره تو لونه. ماده بیشتر اوقات تو لونه هست . میاد بیرون . آب و غذاشو می خوره بعد میره تولنه .
پوشال هم گذاشتم میبره تو لونه ،لونه رو درست میکنه.

آرمین
آرمین

سلام من یک جفت طوطی برزیلی دارم یک باردیدم جفت گیری مکنن اماتخم نگذاشتند سه هفته گذشته از جفت گیری شون

محمد حسن میرزائی
محمد حسن میرزائی

سلام خسته نباشید من یدونه طوطی برزیلی ماده زرد خریدم ۴ ماهشه و این میوهایی که شما گفتینو عادت نکرده میتونید منو راهنمایی کنید چجوری عادت به خوردنه اینا بدم و کی واسش چفت خوب و چرنگی بگیرم که بچه هاشون با رنگای مختلف به دنیا بیان

طوفان ایلامی
طوفان ایلامی

سلام.من یجفت برزیلی سبز صورت نارنجی خریدم داخل یه قفس معمولی هستن. ولی نمیدونم برای جوجه کشی چیکار کنم.

محمد مشفق
محمد مشفق

سلام مشکلی نداره اگر جای قفس را عوض کنیم

FR
FR

با سلام ، عوض کردن جای قفس در برخی موارد باعث ایجاد استرس و عدم سازگاری پرنده با محیط جدید میشود. لذا توصیه میشود فقط در صورت نیاز و به آرامی مکان قفس را عوض کنید. به هنگام تخم گذاری ، جفت گیری ، جوجه کشی به هیچ عنوان قفس را جابجا نکنید.

الی معمار
الی معمار

سلام . طوطی های من ۲ تا تخم گذاشتن و از چند نفر شنیدم که پوک هستند . اگه بالای ۳ تا بزاره نطفه داره . ایا این درست یا نه؟؟؟

FR
FR

با سلام ، پوک بودن تخم و عدم نطفه در آنها به موارد زیادی بستگی دارد. در ابتدا باید از جنسیت پرنده های خود مطمئن باشید که هر دو از یک جنس نباشند. زیرا بیشتر طوطی سانان به هنگام جفت شدن حتی اگر هر دو ماده باشند ، یکی نقش ماده و دیگری نقش نر را بازی میکند. لذا به هنگام خرید پرنده زینتی حتما از افراد با تجربه کمک بگیرید. ثانیا طوطی نر نباید زیر یک سال و یا بالای ۵ سال سن داشته باشد، در غیر این صورت میزان باروری تخم ها بسیار پایین خواهد بود. کیفیت جیره… Read more »

اکبر آذریون
اکبر آذریون

سلام دوتا برزیلی صورت هلویی دارم تخم گذاشتن خیلی وقته تخم هارو تکون میدان یه چیزی داخلش تکون میخوره جوجه هس یا…

کوتوله برزیلی
کوتوله برزیلی

سلام بر ادمین عزیز همین دیروز یک جفت کوتوله برزیلی خریداری کردم و امکانات لازم رو فراام کردم مطمئنم نر و ماده هستند و اینکه امدوز متوجی شدم ساقه های خشک درخت خرما که تو قفسشون بوده چند تا رو بردن و گذاشتن توی کوزه شون این یعنی به محیطشون عادت کردن همین یک روز و سوال دوم میشه یک برنامه ی هفتگی برای کوتوله های مولد برام بنویسید خواهش می کنم چون واقعا دوست دارم ازشون جوجه بگیرم به این شکل می خوام که بنویسید شنبه چی بدم یکشنبه چی بدم و …. ؟ ببخشید طولانی شد ممنون میشم… Read more »

FR
FR

با سلام ، دوست عزیز در متن مقاله به رژیم غذایی مفید برای این پرنده اشاره شده است. برای اینکه در طول هفته بخواهید برنامه غذایی متنوع و غنی به پرنده خود ارائه بدهید می توانید صبحانه از غلات استفاده کنید . برای میان وعده ها و شام از سبزیجات و میوه جات استفاده نمایید. همچنین این پرنده علاقه زیادی به تخم آفتابگردان دارد که هر روز باید به همراه پلت و دان ها در برنامه غذایی آن موجود باشد. از مغزها نیز بعنوان جایزه و تشویق پرنده استفاده کنید. ویتامین ها و مواد معدنی نیز فراموش نشود. شما می… Read more »

H.H
H.H

سلام من به جلت طوطی برزیلی دارم برای جفت گیری نر تمایل زیادی داره اما ماده اصلا توجه نمیکنه که باعث میشه دعوا کنن همش دلیلش چیه؟؟

FR
FR

با سلام ، اگر از نر و ماده بودن جنسیت پرنده های خود اطمینان دارید ، اسباب بازی جلوی پرنده نر قرار دهید. پرنده نر با این اسباب بازی ها شروع به بازی میکند. پرنده ماده به این موضوع حسادت نموده و به پرنده نر علاقه نشان میدهد.

محراب
محراب

سلام من یه جفت طوطی برزیلی خریدم خیلی تو لونه میرن ولی جفت گیری ندیدم بکنن.تا یه ادم میبینن سریع میرن تو لونه.چندجا نشون دادم میگن نر ماده هستن.چکار کنم برای تخم گذاشتن؟راهنمای لطفا

امید موسوی
امید موسوی

سلام وقت بخیر من دارای یک جفت طوطی برزیلی فیشر هستم. الان ۳۰ روز از تخم گذاری گذشته ولی جوجه ها به دنیا نیامدن ، البته فقط ۲ عدد از تخم ها‌ دارای رگ خونی میباشد اما نمیدونم چرا به دنیا نمیان لطفا من را راهنمایی کنید.

FR
FR

با سلام، به طور کلی دوره جوجه کشی تمامی نژادهای طوطی بین ۱۸ الی ۲۹ روز طول میکشد. اگر تخم ها بعد از این مدت تبدیل به جوجه نشده باشند ، کاری از دست شما بر نمی آید. حتما یا نطفه ها ضعیف بودن یا شرایط ایده آل برای جوجه کشی فراهم نبوده است.

رشیدی
رشیدی

با سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم تا الان ۳دوره تخم گذاشتن هر دوره ۸تا تخم تمامی تخما جوجه داشتن ولی به دنیا نمیان جوجه داخل تخم کامل هستش حالا من باید چیکار کنم از ۲۴ تا تخم فقط یه دونه جوجه به دنیا اومده 😢😢😢

FR
FR

با سلام ، در این زمنیه می توانید از دستگاه جوجه کشی هم استفاده کنید. در این حالت کنترل بهتری بر روند جوجه کشی خواهید داشت. برای مشاوره خرید می توانید با شماره ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ در تماس باشید.

حدادیان
حدادیان

سلام پرنده من بعد از تخم کذاری یک هفته بیشتر روی تخم نخوابیده چه کار کنم

FR
FR

با سلام، در چنین صورتی اگر تخم ها نطفه دار باشند به احتمال قوی آسیب شدیدی به آنها وارد شده و شانس تبدیل آنها به جوجه تقریبا از بین رفته است. متأسفانه بیشتر پرنده های زینتی به ندرت کرچ میشوند برای همین بهترین راه برای جوجه کشی از پرندگان زینتی استفاده از دستگاه جوجه کشی حرفه ای همچون ایزی باتور ۶ و یا آرکام سورو ۲۰ می باشد.

سینا
سینا

سلام ببخشید من یک جفت خریدم کی تخم میذارن و جفت گیری میکنند

سینا
سینا

سلام ببخشید من برای طوطیم لونه نخریدم بدون لونه تخم نمی‌زارم

FR
FR

خیر ، حتما برای آنها لانه مهیا نمایید.

FR
FR

صبور باشید در صورتیکه شرایط محیطی ایده آل برای آنها فراهم نماید و پرنده های شما به یکدیگر عادت کرده باشند اقدام به جفت گیری می نمایند.

ساغر
ساغر

درود بر شما
یک جفت طوطی برزیلی (کوتوله)دارم که هر بار که تخم گذاری می‌کنند تخم شان را بعد ار یک روز از لانه پایین می اندازند از انجایی که فقط یکی از آنها تخم میگذارد مطمئنم که نر و ماده هستند لطفا راهنمایی بفرمایید مشکلشون چی هست ممنونم

FR
FR

با سلام برای اطمینان از نر و ماده بودن یکبار یکی از تخم ها را بشکنید اگر هیچ لکه خونی و یا رگ خونی در داخل آن مشاهده نکردید به احتمال زیاد تخم ها بی نطفه بودن و جفت پرنده های شما ماده هستن(تشخیص نر و ماده بودن کوتوله ها بسیار سخت است). همچنین کوتوله ماده بر اساس غرایز اگر احساس کند تخم بی نطفه است آن را از لانه بیرون میاندازد. این کار معمولا به هنگام تخم گذاری مجدد نیز صورت میگیرد. اگر از نر و ماده بودن و نطفه داشتن تخم ها مطمئن هستید می توانید برای جوجه… Read more »

سینا ایمانی
سینا ایمانی

سلام من یه جفت فیشر دارم و ۲ روزی ۲ بار جفت گیری میکردن و از نطفه دار بودنشون مطمئنم ولی ۳ تا تخم گذاشتن و دو هفته بعد یکی رو انداختن بیرون از لونه و الانم یکی رو خوردن شکم به اینکه نر اینکارو کرده چون ماده بهش توجه نمیکنه و وقتی ماده میره غذا بخوره نر میره تو خونه و ماده خیلی پر پر میزنه ممکنه از حسادت نر اینکارو کرده باشه؟؟؟چیکار کنم که تخم اخریه این بلا سرش نیاد
ممنون میشم جواب بدید

FR
FR

انداختن تخم از لانه توسط این پرندها دلایل زیادی دارد. اولا برای جوجه کشی طبیعی نباید به تخم ها دست بزنید. ثانیا اگر کوتوله ماده احساس کند تخم بدون نطفه است آن را از لانه بیرون میاندازد. همچنین برخی از کوتوله ها به هنگام تخم گذاری مجدد تخم قبلی را از لانه بیرون می اندازند. برای جوجه کشی از پرندگان زینتی بهترین روش استفاده از دستگاه می باشد. برای مشاوره رایگان در خصوص خرید دستگاه جوجه کشی با شماره ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ تماس حاصل فرمایید.

ایمان طوسی
ایمان طوسی

باسلام و خسته نباشید.ببخشید سوالم اینه که من ۲ تا جوجه برزیلی بهم هدیه دادن و هر دوتاشونم دستی بودن و هردو ماده بودن.بعداز اینکه بالغ شدن یکی از ماده ها رو بردم و بجاش نر گرفتم که ازشون جوجه بگیرم.الان بعد از گذشت چند ماه ماده دفعه اول ۴ تا تخم گذاشت و همش میدیدم که ماده بیرونه و نر روی تخم ها میخوابه و بعد چند روز هم نر دیگه نخوابید.الان هم چند روزی هست که دوباره ۲ تا تخم کرده و این دفعه ماده خوابید ولی بازم بعد از چند روز یکی از تخم ها رو انداخت… Read more »

FR
FR

با سلام، بله بدون جفت گیری هم کوتوله ها تخم میگذارند. اگر از نر و ماده بودن پرنده هاتون مطمئن هستید مدتی آنها را از هم جدا کنید به طوریکه فقط صدای هم دیگر رو بشنوند. سپس در یک قفس کنار هم قرار دهید و صبر نمایید. دقت داشته باشید که جفت گیری و جوجه کشی کوتوله ها بیشتر در فصل بهار و تابستان اتفاق می افتد.

ایمان طوسی
ایمان طوسی

ارادت قربان.مرسی ممنون از جوابتون.بله مطمئنم که نری که گرفتم درسته و نر هستش رنگش هم نسبت به ماده هم سرش و هم بدنش پر رنگ تره.اها درسته پس بدون جفت گیری هم تخم میکنن.البته من قفسشون رو داخل خونه گذاشتم در صورتی که جاشون هم گرم باشه بازم فقط تو بهار و تابستون جفت گیری میکنند؟باشه پس انجام میدم فرمایشتون رو مرسی که توضیح دادید 🙏🙏🙏🌹🌹

یوسف دهقان
یوسف دهقان

سلام من ی جفت کوتوله دارم ولی جفت گیری نمی کنن باید چیکارکنم

FR
FR

با سلام ، قبلا به این سوال پاسخ داده شده است.

یوسف دهقان
یوسف دهقان

کوتوله هام پراش ریخته ولی در نمی یاره

FR
FR

با سلام ، خوراک پرنده را تقویت نمایید و صبر کنید.

جلیل رئیسی فرد
جلیل رئیسی فرد

سلام من یک جفت طوطی کوتوله دارم که شیش تا تخم گذاشتن ولی جوجه ها شون در نیامدن دوباره تخم گذاشتن باید چکار کنم

FR
FR

با سلام، اگر از نطفه دار بودن تخم ها مطمئن هستید می توانید از دستگاه جوجه کشی مخصوص پرندگان زینتی استفاده کنید.

ابوالفضل
ابوالفضل

با سلام میخاستم بدونم طول دوره یجوجه کشی طوطی برزیلی چقدر است

FR
FR

سلام، حدودا ۲۳ روز می باشد.

امیرحسین
امیرحسین

سلام من یه جفت طوطی برزیلی گرفتم ب همراه ۳ تا تخم ولی تخم کنار میزنن و روش نمیشنن ولی زیر تخم قشنگ درست کردم و پر کردن و تخمارو کنار هم میزارن مشکلی نداره، اگر از نطفه دار بودن تخم ها مطمئن هستید، می توانید با کمک دستگاه اقدام به جوجه کشی از آنها نمایید.

FR
FR

با سلام، اگر تخم های نطفه دار متعلق به پرنده های شما نباشد، پرنده ها تخم ها را از لانه بیرون می اندازند. همچنین نباید به تخم های نطفه دار دست زد، چراکه پرنده از خوابیدن بر روی آنها امتناع می کند.

مرتضی کثیر
مرتضی کثیر

با سلام چ خوارکی بشون بدیم تقویت بشن من طکیط مادم پرهاش ریخته و حدود ۲ ماه دارن می رن توی لونه و تخم نمی زارن با تشکر

FR
FR

با سلام، در متن مقاله به خوراک مناسب اشاره شده است، لطفا متن مقاله را مطالعه بفرمایید.

بستن
مقایسه