پرورش و جوجه کشی از طوطی برزیلی

طوطی برزیلی

طوطی برزیلی یکی از کوچکترین اعضای خانواده طوطی ها و سرده مرغ عشق است که محبوبیت زیادی در بین هوادارانش نسبت به سایر پرندگان زینتی دارد چرا که علاوه بر زیبای ظاهری شرایط آرام تری دارد. آنقدر مهربان و اجتماعی اند که پتانسیل این رو دارند که به یک پرده خانگی محبوب تبدیل شود چون خیلی زود به صاحب خودش عادت می کند مخصوصا وقتی از دستش غذا بخورد و از هوش نسبتا خوبی هم برخوردار است منتها دست خوبی در تقلید صدا ندارد و با ایجاد سر و صدای قابل تحمل در صدد ابراز وجود است.این پرنده زیبا در بین ما ایرانی ها به طوطی عشق، لاوبرد طوطی کوتوله هم مشهور است و 10 تا 15 سال عمر مفید آن است.

طول تقریبی آن 14 تا 17 سانتیمتر است و وزنی در حدود 45 الی 60 گرم دارد . این طوطی ها نسبت به سایر اعضای خانواده شان دم کوتاه تری دارند ولی منقارشان نسبت به جثه ریزی که دارند بزرگتر است. رنگ بدن این پرنده سبز و سرش نارنجی است.

جالب است بدانید که خواستگاه این پرنده برخلاف اسمی که دارد کشور برزیل نیست بلکه جنوب غربی آفریقا و در صحرایی بنام نامی است.البته گونه های زیادی از این پرنده در دنیا وجود دارد.

: فایل صوتی پرورش طوطی برزیلی


گونه های طوطی برزیلی

به دو دسته تقسیم می شوند طوطی های برزیلی که حلقه های سفید در اطراف چشمشان وجود دارد و چهار نوع هستند که عبارتند از :

 • طوطی برزیلی سیاه گونه
 • طوطی برزیلی فیشر
 • طوطی برزیلی نقابدار
 • طوطی برزیلی لیلیان

طوطی های برزیلی هم هستند که حلقه های سیاه در اطراف چشم شان وجود دارد، آنها هم به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

 • طوطی برزیلی صورت قرمز
 • طوطی برزیلی صورت هلویی یا گلگون
 • طوطی برزیلی ماداگاسکار ( طوطی سر خاکستری)
 • طوطی برزیلی آبسینیان

و طوطی برزیلی وجود دارد که فاقد حلقه در اطراف چشم است و بنام طوطی برزیلی سوین درین مشهور است.
بسیاری از این گونه ها بعد از سال 1800 توسط کشتی های نظامی که برای آوردن برده وارد قاره آفریقا می شدند شکار و وارد اروپا شدند.
البته طوطی برزیلی صورت قرمز اولین گونه از طوطی های برزیلی است که وارد اروپا شده است چرا که نقاشی های بسیار زیادی از قرن 16 میلادی از این پرنده موجود است.طوطی برزیلی سیاه گونه و لیلیان هم از اوایل قرن نوزدهم به اروپا آورده شد.

گرچه از تاریخ ورود آنها به ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی افراد زیادی وجود دارد که هوادار این پرنده زیبا هستند و به عنوان یک پرنده زینتی از آنها در قفس نگهداری می کنند. ناگفته نماند که پرورش این پرنده با توجه به مشتریان زیادی که دارد روش خوبی برای کسب درآمد پر سود است البته قبل از شروع هر کاری نیاز است تا تجربه و اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید و با رعایت اصول مهم در پیشبرد کار به موفقیت برسید.

در این مقاله سعی کردم به تمام مواردی که بهترین راهکار را در اختیارتان خواهد گذاشت، اشاره کنم تا اگر بنا باشد که با درآمد پایین و بدون تجربه کافی اقدام به پرورش طوطی برزیلی کنید تمامی راه هایی که به ریسک ضرردار ختم شود را تا حدود زیادی سد کرده باشید و منبع درآمد خوبی در این وضعیت نابسامان اقتصادی بدست آورید.

پارامترهای لازم برای پرورش طوطی برزیلی

» خرید مولد های سالم

اولین و صد البته مهم ترین موضوع برای پرورش طوطی های برزیلی خرید مولدهای سالم است که موفقیت و پایان خوش در گرو همین موضوع است چرا که اگر یک مولد بیمار هرگز نمی تواند تضمینی برای داشتن یک گله سالم و تکثیر شده باشد.
در این قسمت به راهکار هایی اشاره میکنم که شما را در انتخاب یک مولد سالم مطمئن می کنید با در نظر داشتن این نکات مهم شما اولین و بزرگترین قدم را برداشته اید.

 1. یک مولد سالم پر و بالی مرتب و براق دارد.
 2. در برابر هر محرکی عکس العمل نشان می دهند.
 3. پرهای اطراف مقعد شان باید آری از هر نوع آلودگی و فضولات باشد.
 4. چشمان تیز و براقی داشته باشند و هیچ ترشحی در اطراف چشم هایشان رویت نشود.
 5. هیچ ترشحی در اطراف و سوراخ های بینی شان نباشد.
 6. استخوان سینه آنها نباید بیرون بزند.
 7. پرهای پرنده نباید پف کرده باشد.

همه این موارد سلامت طوطی برزیلی را تضمین می کند.

شرایط محل نگهداری طوطی برزیلی

دومین شرط مهم و ضروری ایجاد شرایط مناسب و سالم برای نگهداری از این پرنده است . تصور کنید اگر موفق به خرید مولد سالم شدید ولی محل مناسبی را برای پرورش آنها در نظر گرفته اید مطمئن باشید این شما هستید که در عدم سلامت طوطی برزیلی نقش دارید پس حتما این مورد اساسی را در نظر بگیرید و سعی کنید جایی را انتخاب کنید که تمام فاکتورهای مثبت برای پرورش و نگهداری از این پرنده را داشته باشد، تغذیه ، نور، رطوبت و دما از مهمترین آنها هستند . مادامی که این شرایط را مهیا کنید در تمام فصول سال و در دوره های استراحت یک ماهه می توانید از این پرنده ها جوجه کشی کنید.

از آنجا که این پرنده ها جنب و جوش زیادی دارند پس بهتر است به فکر یک قفس نسبتا بزرگ و استاندارد باشید حداقل در طول و عرض 80*50 و ارتفاع 50 سانتی متری چون طوطی های برزیلی دوست دارند لانه هایشان را در داخل قفس درست کنند، پس گذاشتن چوب و برگهای خشک، ساقه های خشک شده گندم و کاغذهای برش داده و سفید در داخل قفس آنها را فراموش نکنید و از تمیز بودن آنها مطمئن باشید.

نگهداری از طوطی برزیلی

قفس آنها را از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی و صداهایی که ممکن است موجب تنش های عصبی در آنها شود، دور کنید.
آنها متعلق به سرزمین های گرمسیر هستند حتی علاقه ایی به محیط های نسبتا گرم هم ندارند پس بهتر است محل نگهداری آنها دمای گرم و مطلوبی داشته باشد در غیر این صورت مریض می شوند.
به هیچ عنوان آنها را در آشپزخانه نگهداری نکنید وجود گازهای معلق ناشی از بوی غذا و روغن هایی که برای سرخ کردن استفاده می کنید آنها را دچار خفگی می کند.
جنس قفس آنها بهتر است از استیل روکش شده باشد اگر از قفسی استفاده کنید که میله های آن را رنگ کرده اند مطمئن باشید که طوطی برزیلی طبق عادت خواهد جوید و جمع شدن این آلیاژهای سرب دار در دستگاه گوارشی آنها ایجاد مسمومیت خواهد کرد.

در سالن های پرورشی به نسبت گله های مولد که دارید آنها را به نسبت نرینگی و مادینگی در قفس نگهداری کنید البته نگهداری در قفس ریسک بسیار کمتری در برابر بیماریها شایع در بین این پرندگان دارد و این در گرو رعایت اصول بهداشتی محیط نگهداری این پرنده هاست اگر قصد پرورش طوطی های برزیلی را دارید باید هر هفته سعی کنید محل زندگی و آبخوری و دان خوری آنها را تمیز و ضدعفونی کنید تا بستری برای رشد باکتری، قارچ و سایر بیماری های عفونی را ایجاد نکرده باشید چیزی که بسیاری از پرورش دهندگان نسبت به رعایت آن بی توجه هستند.

تغذیه طوطی برزیلی

در طبیعت طوطی های برزیلی از انواع دانه ها، میوه ها، جوانه گیاهان تازه ، غلات و دانه های ذرت تغذیه می کنند.
ولی زمانی که از آنها در قفس و یا سالن های پرورشی مراقبت میکنید بهتر است به فکر یک رژیم غذایی مناسب که از مکمل های غنی برخوردار است، باشید.هر طوطی برزیلی نیاز به مصرف 50 الی 60 گرم خوراک در طول روز دارد.

تغذیه طوطی برزیلی

خوراک دانه در هر پرنده فروشی یافت می شود ولی به تنهایی قادر به تامین کلسیم و ویتامین مورد نیاز پرنده نیست شما باید در کنار آن از مکمل های غذایی مناسب از قبیل انواع میوه ها مثل انگور،‌توت، سیب، موز، گلابی و کیوی و انواع سبزیجات مثل اسفناج، تربچه، هویج، کاهو و جعفری و از آجیل های خشک مثل بادام ، گردو و فندق و تخم آفتابگردان استفاده کنید. البته در دادن تخم آفتابگردان و سایر آجیل های خشک زیاده روی نکنید چون تخم آفتابگردان پر چرب است و خوردن آن در طولانی مدت باعث چاق شدن پرنده شده و موجبات کبد چرب را برای طوطی برزیلی فراهم می کند. کمبود هر نوع ویتامین، پروتئین ، کلسیم و… باعث بی حوصلگی طوطی های برزیلی می شود در صورت امکان ویتامین های مورد نیاز را به آب و غذای آنها اضافه کنید حتی برای تامین کلسیم گذاشتن استخوان، صدف و کف دریا هم فکر بدی نیست و یادتان باشد که دانخوری و آبخوری آنها از جنس چینی یا سفالی باشد چون عادت دارند، وسایل پلاستیکی را بجوند.

علائم بیماری در طوطی های برزیلی

هر پرنده ایی وقتی بیمار می شود برای اینکه از گله خود ترد نشود در صدد پنهان کردن آن می شود. طوطی های برزیلی هم مستثنی نیستند . هوشیارانه برخورد کنید و رفتارهای غیر طبیعی آنها را زیر نظر داشته باشید.

 • بی اشتهایی و کاهش وزن
 • چشمان خواب آلود و نیمه باز
 • افتادگی دم و سر
 • پف دادن پرهای بدنشان و به هم ریختگی آنها
 • خواب آلودگی و عدم تعادل
 • چسبیدن فضولات به پرهای قسمت مقعد
 • تغییر رنگ و شکل فضولات یا وجود غذای هضم نشده در آن
 • ترشحات اطراف چشم و سوراخ های بینی
 • دچار شدن به خس خس سینه و سرفه و عطسه

نکته: سعی کنید میوه و سبزیجاتی که در اختیار طوطی های برزیلی می گذارید قبلا شسته و ضد عفونی شده باشد و حتما از خشک بودن آنها اطمینان حاصل کنید چرا که رطوبت موجود در سبزیجات و میوه ها باعث می شود آنها به عفونت روده ای و در نهایت مرگ گرفتار شوند.

 • غذاها و نوشیدنی های ممنوعه
 • انواع شکلات ها، کیک، بیسکوئیت و کاکائوها
 • دلستر، مشروبات الکلی ، نوشابه، دوغ
 • سیر ، پیاز،سیب زمینی خام، آووکادو، مارچوبه و ریواس
 • انواع سس و رب گوجه فرنگی، روغن، شکر و نمک
 • برگ گیاهانی مثل دیفن باخیا

همه این مواردی که اشاره کردم اصلا مناسب برای تغذیه کوتوله های برزیلی نیست و در بدن آنها به مرور زمان تولید سم کرده و خطرناک است حتی از عمر مفید آنها نیز می کاهد.

راه های تشخیص جنسیت نر و ماده در طوطی های برزیلی

از آنجایی که تشخیص نر و ماده بودن طوطی های برزیلی به خاطر شباهت زیادی که نسبت به هم دارند سخت است ترجیح دادم به چند روش برای تشخیص جنسیت آنها اشاره کنم.

 1. تست لگن : به این صورت است که به آرامی و بدون اینکه به طوطی استرس بدهید، آن را به پشت بخوابانید. متوجه خواهید شد که دو برآمدگی استخوان از بالای دم و مابین دو پای پرنده بیرون زده است . اگر فاصله دو استخوان از هم زیاد باشد پرنده شما ماده است.
 2. طوطی های ماده هنگام نشستن به پاهای خود فاصله می دهند و هیچ وقت در کنار هم جفت نمی شوند.
 3. رنگ پای طوطی برزیلی ماده کرم است در حالی که جنس نر آن خاکستری است.
 4. رنگ پرهای پرنده های ماده کم رنگ تر از جنس نر است.
 5. استفاده از روش ابن سینا به این صورت که یک سوزن را نخ کنید و پرنده را به پشت بخوابانید . سوزن نخ شده را از انتهای نخ گرفته و در کنار مقعد پرنده مثل آویز ساعت نگه دارید.حرکت سوزن اگر جهت دار باشد پرنده نر است و اگر به شکل دورانی باشد ماده است.

از بین همه این روشها تست لگن و روش ابن سینا خطای کمتری دارد.

در سالن های پرورشی هم نرها و ماده ها را در یک قفس بزرگ جای می دهند و هر پرنده جفت خود را انتخاب می کند.

تخم گذاری و تولید مثل طوطی های برزیلی

بعد از گذشت یک هفته تا ده روز که از جفتگیری طوطی های برزیلی گذشت پرنده ماده اگر آمادگی لازم را داشته باشد، یک روز درمیان یا با فاصله سه روز از هم شروع به تخم گذاری می کند . 4 تا 6 عدد تخمی که به مدت 21 الی 24 روز روی آنها مینشیند بعد از گذشت 6 هفته جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند.

تجهیزات سالن پرورش طوطی برزیلی

اگر قصد پرورش این پرنده را در سالن های پرورشی دارید به فکر تهیه این تجهیزات باشید.
دماسنج و رطوبت ساز، ظروف غذا خوری و آبخوری استاندارد، قفس های بزرگ که روکشی از استیل دارند و دستگاه جوجه کشی خانگی یا ماشین جوجه کشی صنعتی.

پرورش و جوجه کشی از طوطی برزیلی

طوطی برزیلی پرنده ای بسیار زیبا و دوست داشتنی است که جثه کوچکی دارد. سر این پرنده سبز و نارنجی بوده و بدن آن با پرهای سبزرنگ پر شده است. این پرنده از راسته طوطی سانان و خانواده طوطی ها است.

علاقه مندان به پرورش این پرنده از آن به عنوان پرنده خانگی استفاده می کنند. زیرا رام کردن آن نسبت به مرغ عشق راحت تر است. این پرنده دوست داشتنی و جذاب خیلی باهوش است و هوش وافر آن با هوش پرنده ای ماندد طوطی دم بلند قابل مقایسه است. با نگهداری این پرنده در پیش خود و غذا دادن به آن با دست های خود می توانید پرنده به شما عادت می کند.

اگرچه این پرنده به طوطی برزیلی معروف است ولی پرنده بومی صحرای نامیبیا در آفریقا محسوب می شود. البته می توان تعداد کثیری از این پرنده را در شهر فینیکس آمریکا هم مشاهده کرد.

پرورش طوطی برزیلی

این پرنده به طوطی کوتوله هم معروف است. اگر می خواهید این پرنده را پرورش بدهید بهتر است جفتی از آن را تهیه کنید زیرا به ندرت می توان طوطی برزیلی را یافت که به صورت انفرادی رشد پیدا کند. آن ها به هیچ عنوان تحمل تنهایی را ندارند.

تکثیر این پرنده را با مرغ عشق و قناری مقایسه نکنید زیرا تکثیر طوطی برزیلی نسبت به این پرنده ها دشوارتر و پرهزینه تر است. برای پرورش صحیح و اصولی این پرنده قدم های زیر را طی کنید:

یک جفت طوطی برزیلی خریداری کنید

همان طور که گفتیم پرورش طوطی برزیلی به صورت انفرادی محال است مگر اینکه یک جفت از آن را خریداری کنید. در خرید جفت مورد نظر از پرنده فروشی های معتبر درخواست کنید که جفت های آزمایش شده را به شما بفروشد ، یعنی جفتی که قبلا حداقل برای یک بار تخم گذاری کرده باشند. این جفت ها قیمت بیشتری دارند ولی با این حال با خرید آن ها می توانید با خیال راحت آن ها را پرورش دهید.

اگر نمی خواهید پرنده های جفت شده را خریداری کنید باید پرنده ها را خریداری کرده و خودتان جفت کنید. این روش اصولی است و اگر می خواهید به یک پرورش دهنده موفق تبدیل شوید حتما از این روش استفاده کنید.

شرایط مناسب را مهیا کنید

در پرورش طوطی های برزیلی موفق نخواهید بود مگر این که محیطی با این شرایط فراهم کنید. محیط موردنظر باید نورگیر و بزرگ باشد. نور رسانی طبیعی در پرورش این پرنده بسیار مهم است بنابراین محیط مورد نظر باید با طلوع خورشید روشن شده و با غروب خورشید تاریک شود. به مکانی با این ویژگی پاسیو می گویند. چند عدد قوطی تکثیر و درختان تو در تو تهیه کنید و در داخل پاسیو قرار دهید. هفت تا 10 طوطی برزیلی تهیه کرده و در داخل پاسیو رها کنید.

تغذیه

در پرورش این پرنده تغذیه مناسب و صبر و حوصله نقش مهمی ایفا می کنند. طوطی های برزیلی یا کوتوله از مخلوطی از دانه های مختلف استفاده می کنند که در بین آن ها تخمه آفتابگردان از همه مهم تر است. جیره غذایی که به پرنده می دهید را به صورت یک دفعه تغییر ندهید.

جیره غذایی مناسب برای تغذیه پرنده شامل دانه هایی همچون تخمه آفتابگردان ، سیاه دانه ، ارزن و کتان است. البته برای رشد بهتر این پرنده می توانید مواد غذایی مانند بادام زمینی ، گردو و بادام و میوه هایی مثل سیب زمینی و موز به آن بدهید.

جفت گیری و جوجه کشی از طوطی های برزیلی

برای این که طوطی های برزیلی تولید مثل کنند باید شرایط لازم برای انجام این کار مانند تغذیه مناسب ، آشیانه و مواد لازم برای ساخت آن ، و روشنایی در دسترس این پرندگان قرار گیرد. بهترین فصل ها برای جفتگیری طوطی های کوتوله تابستان و بهار است.

طوطی ها برای جفت گیری و جوجه کشی از تخم های نطفه دار خود به انرژی زیاد نیاز دارند به همین دلیل باید رژیم غذایی مناسبی در این دوران به آنها داده شود. به همین دلیل بهتر است قبل از جفت گیری به همراه مخلوط دانه ها به پرنده ها تخم مرغ های آب پر هم بدهید. پلیت هم می تواند برای فصل جفت گیری و جوجه کشی مناسب باشد.

طوطی های برزیلی

اما یک نکته مهم که در جفت گیری طوطی های برزیلی به آن توجه کنید این است که باید مواد لازم برای ساختن آشیانه توسط این پرنده را فراهم کنید. شاخه های کوچک درخت بید ، شاخه ارزن ، الیاف نارگیل و علف خشک و تراشه های چوب برای آشیانه سازی طوطی های برزیلی مناسب هستند.

یک هفته پس از جفت گیری طوطی ها شروع به تخم گذاری می کنند. تخم گذاری هر دو روز یک بار انجام می پذیرد. پرنده ماده در هر دوره فقط 5 تخم میگذارد. جوجه کشی پس از گذاشتن دومین تخم شروع می شود و 21 تا 22 روز طول می کشد.

برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار این پرنده باید از دستگاه های جوجه کشی مخصوص پرندگان زینتی مانند هواباتور 6 استفاده کنید. استفاده از این دستگاه جوجه کشی قدرتمند می تواند نقش مهمی در افزایش بازدهی جوجه کشی شما به دنبال داشته باشد.

süs kuşları kuluçkası için uygun kuluçka makinası 

kuluçka makinesi üretiminde olarak 2 ünlü firma yani altın kuluçka ve hovabator, en kaliteli ve gelişmiş kuluçka makineleri üretiminde faaliyet göstermektedirler ve genel olarak kullanıcılar bu firmaların ürünlerinden oldukça memnun olmaktadırlar.

özelliklede süs kuşları üremesi için üretmiş oldukları kuluçka makineleri, özel olarak kalite odaklı üretilmektedir. Hovabator firması politikası en düşük masraf ile kanatlıların üremesi yapılması olmaktadır ve bu yüzden ürünleri düşük seviyede enerji tüketimine sahip olmaktadır ve buda dünya çapında ün kazanmasına neden olmaktadır.


1122 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام وقت بخیر
یکی از طوطی ها داخل مدفوعش دانه هضم نشده هست و یکی دیگه مدفوعش مثل آبه و میپاشه، بهم گفتند ماسه دریایی بهشون بده.
میخواستم نظر شما را در این باره بدونم، لطفاً راهنمایی کنید، سپاس از شما

سلام، بله ماسه دریایی خوبه باعث میشه که سنگدان پرنده بهتر بتونه غذا رو آسیاب و هضم کنه ولی شما باید مراقب باشید که عفونت روده ای نداشته باشند پیشنهاد میکنم یه دوره پروبیوتیک مخصوص پرنده بگیرید و برای پرنده تون استفاده کنید. در ضمن غذا و دون پرنده باید کاملا تمیز و تازه باشه.

خیلی ممنون، برای پرنده دیگه ماسه مناسب نیست؟
بله،قبلاً بهم گفته بودید آموکسی سیلین بدم.
واقعاً شما انسان خیلی خوبی هستید که اینطور به سوالات پاسخ میدید.

چرا میتونید سنگریزه بهش بدهید گفتم که برای سنگدانش خوبه. همچنین شما میتونید به جاش بلوک معدنی برای پرنده تون تهیه کنید که هم حاوی مواد معدنی هست و هم ماسه داره.
خواهش میکنم. موفق باشید.

ممنون

من یه طوطی رزیکولیس دارم،ینی دور چشمش سفید نیست.ماده هست اینطور که نشون میده خیلی گشتم ولی پرنده نر هنوز نتونستم پیدا کنم.الان ۷ ماهه هست.هرچی میبینه میزاره تو دمش میبره توی کابینت مون لونه درست کرده رفتارش عوض شده خیلی گاز میگیره چطوری یه کار کنم برگرده به قبل چون نر که نداره تا جفت گیری کنه همش میره تو اون لونه ای که درست کرده.جالبه که من سه مدل لونه داشتم ولی اصلا از اول از اونا خوشش نمیومد ولی اینی که خودش درست کرده رو ول نمیکنه.فعلا یه سفره حصیری داشتم که اونو برداشتم تا نتونه ازش… Read more »

سلام، پرخاشگریش به خاطر آماده شدن برای تخمگذاری هست و بصورت غریزی برای دفاع از لانه و تخم ها اینطور پرخاشگر میشن.
میتونید کاهو بهش بدهید یا اینکه کمی عرق کاسنی تو آبخوریش بریزید این دو باعث کاهش مستی اش میشه. در کل تا وقتیکه پرنده جفت نداره و جفت ها با هم نیستند نباید لونه گذاشت چون لونه گذاشتن پرنده رو به جوجه کشی تشویق میکنه.

طوطی های نقابدار هر چند وقت یکبار تخم می گذارد؟ ممنون میشم اگه زود جواب بدید

سلام، بستگی به نحوه تغذیه و شرایط اب و هوایی محیط نگهداریشون داره در سال دوبار میشه ازشون جوجه گرفت.

سلام وقت بخیر طوطی های من هم از دهن همدیگه غذا میگیرند، هم داخل لانه میروند، مکمل ها هم استفاده کردم براشون.
اما تخم گذاری نکردند، طوطی ماده ای که عقیم باشه تخم گذاری هم نمیکنه یا تخم می‌ذاره ولی پوچه؟

سلام، در مورد عقیم بودنش دقیق نمیدونم ، فعلا باید صبر کنید جفت شدن همیشه به معنای تخمگذاری نیست. همچنین گاها به خاطر شرایط محیطی پرنده 2 الی 3 هفته بعداز جفت گیری تخم میذاره.

سلام، خب طوطی ها نه ماه است که با هم اند، اما اخیرا بیشتر برای همدیگه غذا بالا میارند.
خیلی ممنون از توجهتون به کاربران

بالا اوردن غذا برای همدیگه نشونه خوبیه هم نشانه علاقه هست و هم اینکه برای غذا دادن به جوجه ها اماده میشن. ممکنه به زودی برای جوجه کشی آماده شن. تو این مدت تغذیه شون رو تقویت کنید دمای محیطشون معمولی و به دور از باد کولر باشه. همچنین جای قفس ثابت و محیط اطرافش ارام.

خیلی سپاسگزارم، امیدوارم همینطور که میگید باشه.

خواهش میکنم. موفق باشید.

درضم خیلی نر مستی میکنه. تند تند غذا بالا میارن به هم میدن و نوک گیری می کنند. نر میخونه امروز یکم مونده بود جفت گیری کنن

به خاطر تغذیه قوی هستش، کاهو به نر بدهید. همچنین برای کاهش مستی نر میتونید 10 قطره عرق کاسنی رو در 10 میلی لیتر آب حل کنید بهش بدهید. نباید جفت گیری صورت بگیره جوجه ها رو ول میکنند خودشون هم خیلی ضعیف خواهند شد ممکنه تلف بشن.

سلام بهم گفتین بعداز هفته دوم جوجه ها بهشون هویج بدین بهشون دادم هویج رو نخوردن و جوجه هارو گرسنه گذاشتن. من بهشون تخم مرغ دادم اونو خوردن و به جوجه هاشون دادن. من امتحان کردم تا تخم مرغ ندم به جوجه غذا نمیدن. من به تخم مرغ دادن بهشون ادامه بدم. میترسم اگه ندم کل جوجه ها از گرسنگی بمیرن

سلام، تخم مرغ خیلی مغذی هستش حتما استفاده کنید سایر غذاهایی که گفتم رو هم بهشون بدهید ولی نباید گرسنه بمونند. جوجه ها در برابر گرسنگی خیلی تحمل پایینی دارند.

باشه خیلی ممنون از راهنماییتون

موفق باشید.

پرنده ماده هر روز بیشتر وقتا تو لونه هس و غذا بالا میاره و جفت گیری میکنن ستشون هم یک سالی میشه که هس سه ماه هم میشه که آوردنشون تو خونه مون
ماده بیشتر غذا میخوره و یکم پشتش و شکمش چاق شده نسبت به نر پر های جلوی شکمش هم پف کرده
تخم میزارن؟بعد از چند روز؟

سلام، باید صبر کنید حداکثر تا دو هفته تخم میذاره.

سوال یک سنشون باید نزدیک به هم باشه؟؟

سلام من یک برزیلی نر فیشر دارم براش یک ماده خریدم بعد سه هفته کردنشون تو یک قفس شب سکته کرد ماده یک ماه بعد مرد الان می خواهم یکی دیگه براش بخرم

باید سنشون نزدیک به هم باشه؟
باید هم نژاد باشن ؟
چطوری به هم تابستون کنم؟؟🤔

سلام، ماده جدید رو به مدت 3 هفته تو یه قفس جدا نگه دارید تا اول به محیط عادت کنه بعد قفسش رو بذار کنار قفس نر بعد یک هفته بندازشون داخل یک قفس
بله باید هم سن و هم نژاد باشن.

سلام من طوطی برزیلی دارم چند روز بود که جفت گیری می کردند یه ساعت قبل تخم گذاشت یه دونه ولی روی تخمش نشسته خودم پنبه گذاشتم زیر تخمش و یه خورده بریده کاغذ هم ریختم تو قفسش ولی نمیره بشینه روی تخمش چیکارکنم؟؟

سلام، کاریش نداشته باشید. مجددا باز تخم میزاره زیاد مزاحمش نشوید و به لانه اش دست نزنید. پرنده خودش داخل لونه رو تزیین میکنه شما نباید دست بزنید.

ممنون از پاسخگویتون
اشکال نداره که نشینه روی تخمش ؟
یا بعد از اینکه همه تخم هاش رو گذاشت یه دفعه میشینه؟

خواهش میکنم
اگه بعد اینکه همه تخم ها رو گذاشت نشینه ، دیگه به جوجه تبدیل نمیشن. ولی معمولا بعد از اخرین تخم میشینه

اهان ممنونم
تو قفسشون چوب و برگ های خشک و کاغذ ریختم ولی تو لونه رو درست نمیکنه نمیدونم چرا همینجوری تخمش کف لونه افتاده

اگه بخوان خودشون برمیدارن، احتمالش زیاده که پرنده های شما رو تخم نخوابن فعلا صبر کنید و منتظر بمانید.

سلام بله نخوابیدن تا حالا سه تا تخم گذاشته دو تاشو خوردن چرا اخه ؟؟؟

دلایل زیادی داره مثل استرس، گرسنگی، کمبود مواد معدنی و ویتامین ها، احساس خطر و غیره.

من میتونم کاری بکنم ؟؟
ممنون میشم راهنمایی کنین

اگه پرنده رو تخم نخوابه کار خاصی نمیشه کرد. بهتره از ایجاد ترس و استرس در پرنده هاتون جلوگیری کنید.

سلام طوطی 5 تا تخمشو جوجه کرد چون تولد آخرین جوجه خیلی با اون یکی فرق داشت جوجه آخر مرد فکر کنم به خاطر موندن زیر جوجه ها علان پدر مادرش از لونه ننداختنش بیرون گذاشتن یه گوشه لونه، علان من چیکار کنم بهش دست نزنم یا خودم از لونه بندازمش بیرون

سلام، ایا مطمئن هستید که مرده؟ با دستکش به ارامی از داخل لونه بردارید حواستون به پرنده هاتون باشه که نترسن.

امروز 3 روز که مرده مادرش انداختتش کنار و فضله ی جوجه هارو ریختن روش

اون جوجه رو با دستکش ار داخل لونه بردارید.

برداشتم. ممنون از راهنماییتون

خواهش میکنم. موفق باشید.

سلام یه جفت کوتوله ابی کاربنی دارم ماده مسته اما تا به حال تخم نکرده نرو ماده رو با هم انداختم فقط شب میرن لونه روز نر از ماده فرار میکنه چون زیاد کوتوله دارم ماده به صدایه نرایه دیگه خیلی واکنش نشون میده برایه زودتر جفت شدنشون چکار باید بکنم؟

سلام، کمی دان گرم مثل شاهدانه به نر بدهید.

من یک جفت دارم فک کنم دارن برای تخم گذاری اماده میشن،چون عذا بالا میارن و بیشتر تو لونه هستن.تو خونه دعوا میکنن میترسم وقتی تخم گداشتن تخم ها بشکنن،چیکارشون کنم ؟

سلام، کار خاصی نمیشه انجام داد. ممکنه به خاطر مستی بیش از حد نر دعوا کنند.

یک جفت البته

سلام یه کوتوله دارم یکی پاش به رنگ خاکستری و ناخوناش سیاه هس و یکی به رنگ کرمی و ناخوناش به یه رنگ قهوه ای تیره
ایا نر رو ماده هستن؟
نزدیک یک سالشونه و ماده بیشتر تو خونه هس و یه چهار روز میشه که هر روز جفت گیری میکنن و به هم غذا میدن و جدیدا عذا رو بالا میارن
چند روز این کارو تکرار میکنن و تخم میزارن؟

سلام، در مورد نر و ماده بودن نمیشه نظر داد خیلی شبیه هم هستند. رفتارهایی هم که گفتید همشون نشانه جفت شدن و امادگی برای جوجه کشی است یه هفته طول میشکه تا ماده تخمگذاری کنه. تو این مدت نباید بترسند یا استرس بگیرن.

سلام من یک فیشر ماده دارم تنها است جدیدا تخم گذاشت الان می‌خوام یک نر بگیرم رنگ پرنده نر مهم است در انتخاب جفت یا نه؟مثلا آبی یا هر رنگ دیگه
ممنون راهنمایی کنید چه نوع یا رنگ بگیرم

سلام، بله در مورد فیشر مهم است. فیشر رو با فیشر یا با نژاد ماسک دار جفت بندازید.

و اینکه پرنده هارو از قفس در نیارم که یکم آزاد باشن تو این یک هفته برای تخم گذاری؟

بهتره کاری به اونا نداشته باشید محیطشون باید ارام و محل قفس ثابت باشه.

و نر جدیدن روزا و شبا بیشتر تو خونه هس داره برای تخم گداری اماده میشه؟
و مدفوع شون یکم زیاد شده،عیب نداره

ماده بیشتر داخل لانه وقت میگذرونه و برای تخمگذاری آماده میشه.
فضله شون زیاد و حجیم تر میشه مشکلی نیست.

سلام یک جفت کوتوله دارم سه روزی میشه که هر روز میرن روی هم دیگه و غذا رو بالا میارن و تو دهن هم میدن،آیا پس از یک هفته تخم میزارن؟
و اینکه ایا نر باید بره روی ماده یا ماده باید بره روی نر؟مال من ماده میره روی نر،مشکلی نیس؟
و باید بهشون چی بدم که زودتر تخم بزارن؟

سلام، جفت شدن باید صبر کنید معمولا تا یه هفته طول میکشه تا ماده تخمگذاری کنه. نر رو ماده سوار میشه ولی در اثر مستی زیاد ممکنه ماده هم سوار نر بشه.
کف دریا داخل قفسشون باشه تغذیه رو از 20 روز قبل باید تقویت میکردید.

همه نوع غذا دارن کف دریا هم دریا هم دارن ولی زیاد نمیخورن

با سلام من ميخوام یک طوطی برزیلی بگیرم صاحبشون ميگه پدر و مادرش تردش کردن و میزننش 3 ماهه است و ميگه که پدر و مادرش تازگی ها تخم گذاشتند ميخواستم بدونم طوطی برزیلی واقعا در 3 ماه دوباره تخم ميذاره؟

سلام، طوطی 3 ماهه خیلی وقته که میتونه مستقل بشه برای همین دیگه والدینش بهش توجه نمیکنند.
در ضمن اگر تغذیه مولدها خوب باشه و مکمل دریافت کنند بعد از جوجه کشی نیز مجددا میتوند برای یک دوره دیگر اماده بشن ولی اصلا پیشنهاد نمیشه چون یک دوره تخمگذاری و بزرگ کردن جوجه ها حسابی سخت هست و مولدها رو ضعیف میکنه جوجه کشی پشت سر هم باعث ضعف شدید و مرگ مولدها میشه.

سلام طوطی دیروز تخم اولش جوجه شد می خواستم بدونم چه بهشون بدم. مکمل تقویتی، یا برنامه غذایی شون رو تغییر بدم

سلام، زمانیکه جوجه دارن اصلا به مولدها مکمل و ویتامین ندهید چون ممکنه باعث مستی مولدها بشه. اما تغذیه مولدها را علاوه بر ارزن و تخم کتان می توان با غذاهایی مثل جوانه گندم، تخم مرغ آب پز تقویت کرد. از هفته دوم هم فلفل دلمه – کلم بروکلی – کاهو – برگ کلم – برگ چغندر – ذرت و هویج (2 یا 3 بار در هفته) میتونید به مولدها بدهید.

هویج رو رنده کنم بهشون بدم

بله به صورت ریز شده در اختیارشون قرار دهید.

سلام ، من یه جفت طوطی برزیلی دارم که یک جوجه هم دارند بهشون زمانی که تخم داشتند کلی میوه و سبزیجات دادم و جوانه گندم و الان که یک جوجه هم دارند میدهم ولی مدفوع طوطی نر الان آبکی است و قسمت سفید نداره ولی ماده اینطوری نیست آیا اسهال گرفته یا بخاطر میوه هایی که دادم

سلام، فعلا سبزی و میوه به نر ندهید. برای تغذیه مولدها تخم مرغ آب پز و جوانه گندم خیلی مفیده.
اگر نر بیمار باشه حتما باید جدا بشه.

سلام، وقتتون بخیر بعد از دوهفته که لانه پرنده هام را برداشته بودم گذاشتم، ولی داخل لانه نمیرند، روز اول کاغذ گذاشتم هم داخل لانه هم داخل قفس اما اصلا طرفش نرفتند، روز بعد برگ اکالیپتوس داخل لانه و قفس گذاشتم، توجهی نکردند، حتی مثل قبل که با علاقه برگ ها را می‌جویدند این کار را نکردند، الان برداشتم برگ ها را و خاکه اره ریختم، پرنده نر یه چند لحظه رفت داخل لانه و بیرون اومد دوباره هر دو روی تاب خوابیدند. دفعه اول یعنی همون روز که برا طوطیم جفت گرفته بود، لانه را گذاشتم، فوری رفتند داخلش… Read more »

سلام، کمی صبر کنید. داخل لانه چیزی نگذارید خودشون باید تزیین کنند.

سلام یعنی اینها را خالی کنم، در ضمن ببخشید طوطی من اسهال گرفته، خیلی آبکی است، سه روز کپسول تتراسایکلین دادم یکم بهتر شده یعنی بعد از سه روز قسمت سفت مدفوع هم هست ولی بازم خیلی آبکی.
چیکار کنم؟

سلام، بله خالی کنید، در ضمن به پرنده تون سبزی و میوه ندهید. کپسول اموکسی سیلین 250 رو کمی در آب حل کنید بهش بدهید یکی دو قطره بخوره.

بسیار سپاسگزارم، لازم نیست داخل آبخوری بیندازم کپسول را، چون پرنده دیگه دستی نیست که بتونم بهش بدم، ولی نشانه بیماری هم نداره اما دائم پیش هم اند، از یک دانخوری و آبخوری استفاده میکنند، ممکن است آلوده شده باشه ولی نشون نده، چون خوراک هردو به شدت کم شده

ابخوری و دانخوری شون رو تمیز شست و شو دهید. دارو رو هم داخل آبخوریشون تهیه کنید ولی برای روز بعد حتما عوض کنید.
در مورد بیماری هم بله ممکنه بیمار باشن ولی نشون ندن، کاهش اشتها اصلا نشانه خوبی نیست.

جاشم زیاد تکون نمیدم کلا یک یا دو متر

سلام، یه سری کاور هست که میشه کف قفس و اطراف اون رو باهاش بپوشانید اینطوری دیگه خونه کثیف نمیشه و مجبور به جابجایی قفس هم نیستید.

سلام جای طوطی برزیلی من بد هست دارن دون رو میریزن تو خونه چون شما گفتین وقتی تخم دارن به هیچ عنوان نباید قفسشون رو تکون بدین من تکون نمیدم. آیا بعد به دنیا اون جوجه اول این کار انجام بدم یا ندم. خونه خیلی کثیف شده

سلام. من دو تا جوجه فیشر دوماهه دارم یکی رنگش سبز و یکی آبی .نر و ماده هستند . این دوتا از یک پدر و مادر هستند. می خواستم بدونم بعد اینکه بالغ شدن میتونم این دو رو با هم جفت کنم؟؟مشکلی‌ برای جوجه‌هاشون پیش نمیاد؟جوجه‌هاشون آیا ناقص میشه یا نه؟ ممنون

سلام، مشکل پیش میاد، بهتره با هم جفت نشن. هم خونی تو پرندگان هم مشکلات ژنتیکی زیاده به دنبال داره.

سلام . ایا در ماه شهریور کوتوله برزیلی میتواند تخم گذاری کند؟

سلام، بله با ایجاد شرایط مناسب میشه.

سلام . ایا در ماه شهریور کوتوله برزیلی میتواند تخم گذاری کند؟

سلام خدمت شما، من یه فیشر سبز داشتم که مست شده بود و به چوب پشتی میکرد. براش یه جفت گرفتم که جوجه بود. به اسم ماده خریدم براش. امروز دیدم که اون جفتی که به عنوان ماده براش گرفته بودم داره با اون یکی پشتی میکنه.؟ الان اصلا نمیدونم کدوم ماده هست کدوم نر. یا اصلا هر دو هم جنسن.؟

سلام، تشخیص جنسیت این پرنده ها خیلی سخته و فقط با ازمایش میشه دقیق تشخیص داد. ولی باید بدونید که جنس ماده هم از روی مستی زیاد ممکنه مثل نر رفتار کنه. فعلا صبر کنید و منتظر بمانید که اگه ماده باشه تخمگذاری میکنه.

ممنونم. آیا ممکنه هر دو نر باشند؟ آیا پرنده نر اجازه میده بهش پشتی کنند؟

بله، ممکنه.

ممنون از شما

موفق باشید.

سلام خسته نباشید. ببخشید باز مزاحمتون میشم من اون جوجه نر رو انداختم پای یه آبی ماده ولی همدیگرو میزنن ولی ماده غذا میاره تو دهنش بهش بده و بالاش رو براش باز میکنه و دمش رو بالا میگیره چرا پس نره که سمتش میره میزنتش

سلام، باید صبر کنید تا به هم عادت کنند. نر ماده رو میزنه یا ماده نر رو میزنه؟

اگه پوست تخمه اپز بدم به پرنده ام حوبه براش؟تخم میزاره؟

سلام، پوست تخمه نمیخورن ولی مغز تخمه براشون خوبه اما چون چربی زیادی داره باید تعداد کمی بهش مغز تخمه داد.

منظورم پوست تخم مرغ اپز هست

بله پوست تخم مرغ آب پز براشون خوبه منبع کلسیم هست ولی توصیه نمیشه چون ممکنه الوده به بیماری سالمنلوز باشه. به جاش کف دریا تو قفس بگذارید.

سلام خسته نباشید من یک جفت طوطی برزیلی دارم که بعد از تخم گذاری های فراوان و مردن یک جوجه درون تخمشون دوباره تخم گذاشته 5 تا یکیش جوجه شد اما کشتنش بهش نوک زدن علت چیه؟ ممکنه با بقیه ی جوجه ها هم که درمیان همین کار رو بکنن؟

سلام، این رفتار ممکنه به خاطر حسادت نر باشه و نر اینکار رو انجام داده یا اینکه احساس خطر کردند که اون جوجه برای اونا نیستش نباید به جوجه یا تخم های نطفه دار دست بزنید. در مورد اون یکی جوجه ها هم نمیشه چیزی گفت.

یک تخم دیگه هم باز شد و کشتنش امروز ولی کسی نه دست به تخماش زده نه جوجه ش نمیدونم چرا اینجوری میکنن نر هم نوکش کج شده علتشو نمیدونم ولی به ماده غذا میده وقتی ماده رو تخماش نشسته

پرنده نر رو جدا کنم الانکه جوجه ی جدید دارن؟

اگه نر جوجه ها رو میکشه باید جداش کنید.

پرنده نر پاش داره رنگ به رنگ آبی میره چرا؟شاداب و سرحال هم هس

سلام، متأسفانه در این زمینه اطلاعی ندارم ولی نادیده نگیرید.

مال من داره به رنگ سبز میره!

سلام یک جفت کوتوله دارم اسماشون تیکو و پیکو هست بهشون گفتم جوجو که نر رفت روی ماده ،ماده رفت روی نر😐😅 ولی کامل روی هم نمیرن و دعوا میکنن

سلام طوطی 5 تاتخم گذاشته از زایمان تخم پنجم چند روزه میگزره من امروز صبح دیدم ماده اومده بود بیرون و نر هم بیرون بود ماده روی زمین بود و داشت یکی از پرهای دمش رو می‌کند و بعد از کندن سر جاش گذاشت و رفت داخل لونه.. و اینکه من چند بار دیدم داخل لونه رو مثلا میبینی همه تخم ها زیر ماده هست و روی همشون خوابیده ویا گاهی اوقات دوتا یا دونه اینور هست و ماده روی اون یکی ها خوابیده. علان این حالت یعنی اینکه ماده ازتخم های خودش سرد شده نمیخواد روش بخوابه. یا یه… Read more »

سلام، اگه نسبت به تخم های خود سرد بود اونا رو از لونه بیرون مینداخت. بهتره زیاد مزاحمش نشوید چون با این شرایطی که گفتین احتمالش زیاده که تخم ها به جوجه تبدیل نشن.

سلام یه جفت کوتوله دارم نه ماهشون هس، تخم نزاشتن تا الان هردو سالم هستن ولی نر بیشتر همش تو لونه هس جدیدن چرا؟ میخوان نخم بزارن؟ دیروز هم ماده گردنشو بالا پاین میکرد بعد یک چیزی داد به نر بعد میخوردن؟این نشونه چیه؟ چند روز پیش نر میخواست بره پشت ماده ولی ماده نزاشت این کار برای چیه؟ ماده جدیدن چند روزه قسمت شکمش و قسمتی که مدفوع میکنه پراش پف کرده دلیلش چیه؟هردو شاداب و بازیگوشن و بی حال هم نیستن کف قفس هم کز نمیکنن همه نوع غذا هم دارن ایا این کارا نشونه ی تخم گزاری… Read more »

سلام، بالا آوردن غذا نشونه محبت هستش و دارن همدیگه رو برای غذا دادن به جوجه ها اموزش میدهند. علائم جفت شدن دارند و به زودی جفت گیری خواهند کرد.

یعنی تخم میزارن؟

بله باید منتظر بمانید ولی ممکنه فقط مستی کنند و ماده تخم نذاره.

بالا آوردم غذا توسط ماده و دادن به نر نشونه چیه؟

سلام، نشانه ابراز علاقه و اماده شدن برای مراقبت از جوجه ها

اب ریختن روی پرنده توسد خودم عیب نداره؟

سلام، بله باعث بیماری پرنده میشه.

پرنده هام که جفتن به محیط عادت کردم از دستم هم غذا میخورن تخم نزاشتن ،برای اینه که من بیشتر وقتا بهش سر میزنم و بازی میکنم باهاشون؟اخه به من که عادت کردن محیط هم اروم و بدون استرسه

از کجا بفهمیم پرنده عقیمه؟

نمیشه فهمید.

عقیم بودن پرنده درمان داره؟درمانش چیه؟

سلام، خیر درمان نداره.

یه جفت کوتوله دارم نه ماهشونه
جدیدن نر تو لونه هس ماده بیرون تا الان تخم هم نزاشتن ،دلیلش چیه میخوان تخم بزارن؟

سلام، ایا از دهن همدیگه غذا میگیرن؟ رفتار نر چطوری هست ایا مستی میکنه مثلا میخونه میرقصه؟

به دهن هم غذا میدن مست هم میشن ولی ندیدم که برقصن،ولی نر بیشتر تو لونه هس و بیماری هم نداره

پس احتمالا به زودی جفت خواهند شد.

سلام
من یه جفت کوتوله صورت هلویی دارم یه دفعه جفت گیری کردن و پنج عدد تخم گذاشتن دوتاش خراب شده بود و سه تاش که جوجه شده بود هم توی تخم مرده بودن الان جفت گیری کردن ولی ماده سه تا تخم گذاشته و چراغ که انداختم چیزی نبود و خراب شدن تخم ها و کار عجیب که که انجام میدم و سوال من هم است این هست که چرا ماده اجازه نمیده نر روز ها بیاد توی لانه ولی شب ها اجازه میده؟

سلام، بهتره که با مکمل و داروهایی که برای پرندگان زینتی هست، نطفه شون رو قوی کنید.
دلیل اون رفتار هم به خاطر این هستش که نر باید بیرون لانه نگهبانی بده و به ماده غذا بده برای همین ماده بهش اجازه نمیده بیاد داخل لونه.

سلام یک جفت کوتوله دارم به محیط هم عادت کردن نزدیک یک سالشونه غذا ویتامین هر چی بگی دارن اسباب بازی هم که بازی کنن و گاز بگیرن هم دارن به دهن هم غذا میدن پر های همو تمیز میکنم بیماری هم ندارن و تخم نزاشتن چرا؟دیروز تو لونه شون خاک اره ریختم بعضیاشو خوردن بعضیاشو ریختم بعصیاشو تو لونه نگه داشتن از اون بعد ماده از دفعه های قبل بیشتر تو لونه هست،میخواد تخم بزاره؟و دیشب کف قفس بودن که چند بار نره میخواست بره پشت ماده ولی ماده نزاشت چرا؟اینکار نشونه چیه؟ و این درسنه که اگه زیاد… Read more »

سلام، اگه پرنده تون رام هستش شکم ماده رو بررسی کنید. چون ممکنه جفت گیری کرده باشند. علائمی مثل پف کردن و بی حالی و کف قفس کز کردن میتونه نشانه گیرکردن تخم باشه.
برای مستی شون هم میتونید کمی دان چرب مثل تخم کتان و شاهدانه بهشون بدهید ولی کم باشه. ویتامین ad3e هم خوبه براشون.

نه منظورم اینه که هردو به کف قفس علاقه مند شدن مثلا کف قفس غذا های که ریخته رو میخورن با وان بازی میکنن اینا ،نر هم میخواست بره پشت ماده ولی نزاشت؟این کار برای چیه؟
وقتی هم که ماده داشت غذا میخورد دیدم قسمتی که مدفوع میکنه یکم پف کرده و بزرگ شده چرا؟
اینا رام نیستن چطوری بفهمم ؟

ففط بیشتر وقتا ماده بدنش پف کرده هس کف قفس هم کز نمیکنه و شادابه

شکم و مخرج پرنده باید بررسی بشه ممکنه غده چرکی یا عفونت داشته باشه؟ ایا مشکلی در دفع کردن داره؟

خیر

پس جای نگرانی نیست داره برای تخمگذاری اماده میشه. ولی یکم طول خواهد کشید.

سلام من یه جفت کوتوله دارم دو ماه اوردم خونمون و به محیط عادت کردن. فک کنم هشت نه ماهشون باشه همه نوع غذا هم دارم تخم مرغ دونه ارزن کف دریا ذرت برنج ویتامین آب…لونه هم دارن و محیط هم آروم و بدون جابجایی هس ولی هنوز تخم نزاشتن ،چیکار کنم که بزارن؟
و اینکه یک هفته میشه که ماده یکم پف کرده،دلیلش چیه؟
و دیشب دیدم نر میخواست بره پشت ماده ولی ماده نزاشت،این کار نشونه چیه؟و میله خواری هم میکنن چرا و چیکار کنم که نکن؟

سلام، میله خواری ممکنه به خاطر کمبود مواد معدنی باشه یا اینکه دوست دارندمیله ها را بجوند که در این صورت نباز به اسباب بازی جویدنی دارند. در مورد زمان تخمگذاری هم باید صبر کنید تا پرنده ها امادگیشو داشته باشند. ممکنه هنوز به سن بلوغ کامل نرسیده باشند. ماده اول ممکنه تمایل نداشته باشه ولی به مرور اوکی میشه برای تحریک کردن پرنده هاتون میتونید قطره محرک ad3e بهشون بدهید.

سلام وقت بخیر
من دو تا طوطی برزیلی دارم که 7 ماهشونه حس می کنم نر و ماده هستن چون در اینترنت که می خواندم می گفتن یکی از نشونه های نر و ماده بودنشان نوازش کردن سرشان هست که طوطی های من اینکار رو با هم انجام میدن اما بیشتر اوقات یکی شون آن یکی رو می زنه برا همین اونی که کتک میخوره ضعیف شده است دلیلش چی می تونه باشه؟
ممنون می‌شم بگید🙏

سلام، معمولا جنس نر کتک خورش ملسه. اگه شدید دعوا میکنند حتما یه مدت جداشون کنید پرنده ضعیف رو با غذای مقوی تقویت کنید مکمل و مولتی ویتامین هم در هفته بهش بدهید. ایا اون یکی اجازه میده پرنده ضعیف راحت غذا بخوره یا نه؟

خیلی ممنون بابت توضیحاتی که دادید و اون یکی پرندم اجازه نمی دهد ضعیفه درست غذا بخورد تا میاد نوک بزنه به غذا کتکش میزنه

این رفتار ناشی از قلمروطلبی و یا زورگویی به خاطر سن بیشتر میباشد. ممکنه هر دو یک جنس باشند. بهتره پرنده ضعیف را یه مدت جدا کنید و به خوبی تغذیه اش کنید اگر یکی ماده و دیگری نر است بعد یه مدت پرنده زورگو را در داخل قفس اون یکی بندازید و به رفتارشون توجه کنید.

سلام وقتتون بخیر هفت ماهه که برا طوطیم جفت گرفتم، اما تخم گذاری نکردند، الان لانه را برداشتم و دارم از داروهای تقویتی براشون استفاده میکنم، اما طوطی ها کسل شدند و سر و صدای قبل را ندارد.اما خیلی هم ساکت نیستند لطفاً راهنمایی کنید و بفرمایید ممکن مشکلی پیش بیاد، داروهم ad3e و یکسری ویتامین های دیگه هست، دیگه باید چکار کنم که اقدام به جفتگیری کنند؟ ویه سوال دیگه طوطی نر وقتی کف قفس هستند یکم دنبال ماده میکنه وبعد که فرار می‌کنه ومیره روی چوب دیگه بیخیال میشه، آیا علتش می‌تونه این باشه که هردو نر باشند؟… Read more »

سلام، اگر هر دو نر باشند خیر جفت گیری نمیکنند. سنشون چقدره؟ اصلا از نوک همدیگه غذا میگیرن؟ مستی میکنن مثل اواز خوندن و رقصیدن؟

یکسال و چند ماه، هردو آواز و سر و صدای زیادی دارند، پرنده ای هم که دستی خودم است بله بال هایش را باز می‌کنه می‌چرخه دور خودش صدای تیک تیک در میاره، ولی اون یکی هیچ کدوم از این کارها را نمیکنه فقط سرو صدا، بله غذا هم به ندرت از دهن هم میگیرن

وقتیکه غذا به اندازه کافی در دسترس ماده باشه و محیط بدون استرس باشه ماده برای تخمگذاری و جوجه کشی اماده خواهد شد شما باید صبر کنید چون در طول سال معمولا دو بار جوجه کشی میکنند. ولی اگه شرایط برقرار باشه میتونید بخور اکالیپتوس هم بهشون بدهید تا ماده تحریک بشه. یا اینکه یه هفته قفس ها رو جدا کنید بطوریکه ماده فقط صدای نر رو بشنوه. بعدا ماده رو بندازید داخل قفس نر.

خیلی ممنونم 🤗🤗🤗

موفق باشید.

سلام ..یک جفت صورت هلویی داریم..پنج ساله مرتب تخم گذاری میکنن و جوجه میشه همه..اما مدتی هست علاوه بر گذاشتن ۵ و یک سری ۶ تایی هیچ کدام جوجه نشد..نگرانیم ماده بیجون شده باشد..تصمیم داریم ماده را جدا کنیم برا مدت تا استراحت ما نگرانم قهر نکنند،یا اسیب روحی ببینند..به نظر شما چکار کنیم؟

سلام، به جای اینکار لونه رو بردارید و تغذیه شون رو اصلاح کنید دانه های چرب و انرژی زا باعث میشه مست بشن. در ضمن سن پرنده هاتون هم زیاده ممکنه به خاطر اون باشه که دیگه قدرت باروری کافی نداشته باشند.

سلام وقت بخیر.
ببخشید، چند روزی است که گردن طوطی برزیلی ماده ام به طرز عجیبی بیشتر وقت ها کج هستش !! مثلا گردنش کج هستش و راه میره یا وقتی نشسته هم گردنش همیشه کجه 😐!

دلیلش چی میتونه باشه؟ ضربه هم نخورده و اتفاقی هم براش نیافتده که کردنش کج بشه
ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام، ممکنه اختلال عصبی داشته باشه. ایا در راه رفتن و ایستادن مشکلی نداره؟ مکمل بهش میدهید؟

نه در راه رفتن و ایستادن مشکلی نداره مکمل به دستور دامپزشک دارم بهش میدم
باید چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید🌷

دستور دامپزشک رو انجام بدین اگه به خاطر کمبود ویتامین و مواد معدنی باشه زود خوب میشه.

ممنون 🌷

من یه جفت کوتوله برزیلی جفت دارم همه چی هم دارن غذا تخم مرغ تخمه کف دریا آب…همه چی دارن و بیماری ندارن و هفت ماهشون هست و بهم غذا میدن و خوبن و بعضی وقتا دعوا میکنن واینکه دوماهه که تو خونه ما هستن و به محیط عادت کردن ولی اصن یکدونه تخم هم نزاشتن،و اینکه میله خواری هم میکنن
چیکار کنم که هم تخم بزارن هم میله نخورن؟

سلام، سوالتون رو قبلا جواب دادم

سلام من دوتا کوتوله فیشر دارم دو ماهی میشه آوردم خونمون .فک کنم سنشون هفت ماه هست و جفت هستن ،ولی ماده تا حالا یک دونه تخم هم نزاشته ،همه جور غذا هم دارن کف دریا…دارن ولی هنوز تخم نزاشتن از دستم هم غذا میخورم و به محیط هم عادت کردن و شاداب هستن و بیماری ندارن.
ولی همش نره و ماده میله خواری میکنن ماده بیشتر، نشونه کمبود اهن هس؟و اینکه چیکار کنم که تخم بزارن؟

سلام، هنوز به سن بلوغ کامل نرسیدند باید صبر کنید. جویدن میله قفس هم میتونه نشانه کمبود ویتامین و مواد معدنی باشه همچنین ممکنه به خاطر ارضای حس جویدنی اینکار رو انجام بدن. اسباب بازی جویدنی هم براشون فراهم کنید.