پرورش و جوجه کشی از طوطی برزیلی

طوطی برزیلی

طوطی برزیلی یکی از کوچکترین اعضای خانواده طوطی ها و سرده مرغ عشق است که محبوبیت زیادی در بین هوادارانش نسبت به سایر پرندگان زینتی دارد چرا که علاوه بر زیبای ظاهری شرایط آرام تری دارد. آنقدر مهربان و اجتماعی اند که پتانسیل این رو دارند که به یک پرده خانگی محبوب تبدیل شود چون خیلی زود به صاحب خودش عادت می کند مخصوصا وقتی از دستش غذا بخورد و از هوش نسبتا خوبی هم برخوردار است منتها دست خوبی در تقلید صدا ندارد و با ایجاد سر و صدای قابل تحمل در صدد ابراز وجود است.این پرنده زیبا در بین ما ایرانی ها به طوطی عشق، لاوبرد طوطی کوتوله هم مشهور است و 10 تا 15 سال عمر مفید آن است.

طول تقریبی آن 14 تا 17 سانتیمتر است و وزنی در حدود 45 الی 60 گرم دارد . این طوطی ها نسبت به سایر اعضای خانواده شان دم کوتاه تری دارند ولی منقارشان نسبت به جثه ریزی که دارند بزرگتر است. رنگ بدن این پرنده سبز و سرش نارنجی است.

جالب است بدانید که خواستگاه این پرنده برخلاف اسمی که دارد کشور برزیل نیست بلکه جنوب غربی آفریقا و در صحرایی بنام نامی است.البته گونه های زیادی از این پرنده در دنیا وجود دارد.

: فایل صوتی پرورش طوطی برزیلی


گونه های طوطی برزیلی

به دو دسته تقسیم می شوند طوطی های برزیلی که حلقه های سفید در اطراف چشمشان وجود دارد و چهار نوع هستند که عبارتند از :

 • طوطی برزیلی سیاه گونه
 • طوطی برزیلی فیشر
 • طوطی برزیلی نقابدار
 • طوطی برزیلی لیلیان

طوطی های برزیلی هم هستند که حلقه های سیاه در اطراف چشم شان وجود دارد، آنها هم به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

 • طوطی برزیلی صورت قرمز
 • طوطی برزیلی صورت هلویی یا گلگون
 • طوطی برزیلی ماداگاسکار ( طوطی سر خاکستری)
 • طوطی برزیلی آبسینیان

و طوطی برزیلی وجود دارد که فاقد حلقه در اطراف چشم است و بنام طوطی برزیلی سوین درین مشهور است.
بسیاری از این گونه ها بعد از سال 1800 توسط کشتی های نظامی که برای آوردن برده وارد قاره آفریقا می شدند شکار و وارد اروپا شدند.
البته طوطی برزیلی صورت قرمز اولین گونه از طوطی های برزیلی است که وارد اروپا شده است چرا که نقاشی های بسیار زیادی از قرن 16 میلادی از این پرنده موجود است.طوطی برزیلی سیاه گونه و لیلیان هم از اوایل قرن نوزدهم به اروپا آورده شد.

گرچه از تاریخ ورود آنها به ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی افراد زیادی وجود دارد که هوادار این پرنده زیبا هستند و به عنوان یک پرنده زینتی از آنها در قفس نگهداری می کنند. ناگفته نماند که پرورش این پرنده با توجه به مشتریان زیادی که دارد روش خوبی برای کسب درآمد پر سود است البته قبل از شروع هر کاری نیاز است تا تجربه و اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید و با رعایت اصول مهم در پیشبرد کار به موفقیت برسید.

در این مقاله سعی کردم به تمام مواردی که بهترین راهکار را در اختیارتان خواهد گذاشت، اشاره کنم تا اگر بنا باشد که با درآمد پایین و بدون تجربه کافی اقدام به پرورش طوطی برزیلی کنید تمامی راه هایی که به ریسک ضرردار ختم شود را تا حدود زیادی سد کرده باشید و منبع درآمد خوبی در این وضعیت نابسامان اقتصادی بدست آورید.

پارامترهای لازم برای پرورش طوطی برزیلی

» خرید مولد های سالم

اولین و صد البته مهم ترین موضوع برای پرورش طوطی های برزیلی خرید مولدهای سالم است که موفقیت و پایان خوش در گرو همین موضوع است چرا که اگر یک مولد بیمار هرگز نمی تواند تضمینی برای داشتن یک گله سالم و تکثیر شده باشد.
در این قسمت به راهکار هایی اشاره میکنم که شما را در انتخاب یک مولد سالم مطمئن می کنید با در نظر داشتن این نکات مهم شما اولین و بزرگترین قدم را برداشته اید.

 1. یک مولد سالم پر و بالی مرتب و براق دارد.
 2. در برابر هر محرکی عکس العمل نشان می دهند.
 3. پرهای اطراف مقعد شان باید آری از هر نوع آلودگی و فضولات باشد.
 4. چشمان تیز و براقی داشته باشند و هیچ ترشحی در اطراف چشم هایشان رویت نشود.
 5. هیچ ترشحی در اطراف و سوراخ های بینی شان نباشد.
 6. استخوان سینه آنها نباید بیرون بزند.
 7. پرهای پرنده نباید پف کرده باشد.

همه این موارد سلامت طوطی برزیلی را تضمین می کند.

شرایط محل نگهداری طوطی برزیلی

دومین شرط مهم و ضروری ایجاد شرایط مناسب و سالم برای نگهداری از این پرنده است . تصور کنید اگر موفق به خرید مولد سالم شدید ولی محل مناسبی را برای پرورش آنها در نظر گرفته اید مطمئن باشید این شما هستید که در عدم سلامت طوطی برزیلی نقش دارید پس حتما این مورد اساسی را در نظر بگیرید و سعی کنید جایی را انتخاب کنید که تمام فاکتورهای مثبت برای پرورش و نگهداری از این پرنده را داشته باشد، تغذیه ، نور، رطوبت و دما از مهمترین آنها هستند . مادامی که این شرایط را مهیا کنید در تمام فصول سال و در دوره های استراحت یک ماهه می توانید از این پرنده ها جوجه کشی کنید.

از آنجا که این پرنده ها جنب و جوش زیادی دارند پس بهتر است به فکر یک قفس نسبتا بزرگ و استاندارد باشید حداقل در طول و عرض 80*50 و ارتفاع 50 سانتی متری چون طوطی های برزیلی دوست دارند لانه هایشان را در داخل قفس درست کنند، پس گذاشتن چوب و برگهای خشک، ساقه های خشک شده گندم و کاغذهای برش داده و سفید در داخل قفس آنها را فراموش نکنید و از تمیز بودن آنها مطمئن باشید.

نگهداری از طوطی برزیلی

قفس آنها را از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی و صداهایی که ممکن است موجب تنش های عصبی در آنها شود، دور کنید.
آنها متعلق به سرزمین های گرمسیر هستند حتی علاقه ایی به محیط های نسبتا گرم هم ندارند پس بهتر است محل نگهداری آنها دمای گرم و مطلوبی داشته باشد در غیر این صورت مریض می شوند.
به هیچ عنوان آنها را در آشپزخانه نگهداری نکنید وجود گازهای معلق ناشی از بوی غذا و روغن هایی که برای سرخ کردن استفاده می کنید آنها را دچار خفگی می کند.
جنس قفس آنها بهتر است از استیل روکش شده باشد اگر از قفسی استفاده کنید که میله های آن را رنگ کرده اند مطمئن باشید که طوطی برزیلی طبق عادت خواهد جوید و جمع شدن این آلیاژهای سرب دار در دستگاه گوارشی آنها ایجاد مسمومیت خواهد کرد.

در سالن های پرورشی به نسبت گله های مولد که دارید آنها را به نسبت نرینگی و مادینگی در قفس نگهداری کنید البته نگهداری در قفس ریسک بسیار کمتری در برابر بیماریها شایع در بین این پرندگان دارد و این در گرو رعایت اصول بهداشتی محیط نگهداری این پرنده هاست اگر قصد پرورش طوطی های برزیلی را دارید باید هر هفته سعی کنید محل زندگی و آبخوری و دان خوری آنها را تمیز و ضدعفونی کنید تا بستری برای رشد باکتری، قارچ و سایر بیماری های عفونی را ایجاد نکرده باشید چیزی که بسیاری از پرورش دهندگان نسبت به رعایت آن بی توجه هستند.

تغذیه طوطی برزیلی

در طبیعت طوطی های برزیلی از انواع دانه ها، میوه ها، جوانه گیاهان تازه ، غلات و دانه های ذرت تغذیه می کنند.
ولی زمانی که از آنها در قفس و یا سالن های پرورشی مراقبت میکنید بهتر است به فکر یک رژیم غذایی مناسب که از مکمل های غنی برخوردار است، باشید.هر طوطی برزیلی نیاز به مصرف 50 الی 60 گرم خوراک در طول روز دارد.

تغذیه طوطی برزیلی

خوراک دانه در هر پرنده فروشی یافت می شود ولی به تنهایی قادر به تامین کلسیم و ویتامین مورد نیاز پرنده نیست شما باید در کنار آن از مکمل های غذایی مناسب از قبیل انواع میوه ها مثل انگور،‌توت، سیب، موز، گلابی و کیوی و انواع سبزیجات مثل اسفناج، تربچه، هویج، کاهو و جعفری و از آجیل های خشک مثل بادام ، گردو و فندق و تخم آفتابگردان استفاده کنید. البته در دادن تخم آفتابگردان و سایر آجیل های خشک زیاده روی نکنید چون تخم آفتابگردان پر چرب است و خوردن آن در طولانی مدت باعث چاق شدن پرنده شده و موجبات کبد چرب را برای طوطی برزیلی فراهم می کند. کمبود هر نوع ویتامین، پروتئین ، کلسیم و… باعث بی حوصلگی طوطی های برزیلی می شود در صورت امکان ویتامین های مورد نیاز را به آب و غذای آنها اضافه کنید حتی برای تامین کلسیم گذاشتن استخوان، صدف و کف دریا هم فکر بدی نیست و یادتان باشد که دانخوری و آبخوری آنها از جنس چینی یا سفالی باشد چون عادت دارند، وسایل پلاستیکی را بجوند.

علائم بیماری در طوطی های برزیلی

هر پرنده ایی وقتی بیمار می شود برای اینکه از گله خود ترد نشود در صدد پنهان کردن آن می شود. طوطی های برزیلی هم مستثنی نیستند . هوشیارانه برخورد کنید و رفتارهای غیر طبیعی آنها را زیر نظر داشته باشید.

 • بی اشتهایی و کاهش وزن
 • چشمان خواب آلود و نیمه باز
 • افتادگی دم و سر
 • پف دادن پرهای بدنشان و به هم ریختگی آنها
 • خواب آلودگی و عدم تعادل
 • چسبیدن فضولات به پرهای قسمت مقعد
 • تغییر رنگ و شکل فضولات یا وجود غذای هضم نشده در آن
 • ترشحات اطراف چشم و سوراخ های بینی
 • دچار شدن به خس خس سینه و سرفه و عطسه

نکته: سعی کنید میوه و سبزیجاتی که در اختیار طوطی های برزیلی می گذارید قبلا شسته و ضد عفونی شده باشد و حتما از خشک بودن آنها اطمینان حاصل کنید چرا که رطوبت موجود در سبزیجات و میوه ها باعث می شود آنها به عفونت روده ای و در نهایت مرگ گرفتار شوند.

 • غذاها و نوشیدنی های ممنوعه
 • انواع شکلات ها، کیک، بیسکوئیت و کاکائوها
 • دلستر، مشروبات الکلی ، نوشابه، دوغ
 • سیر ، پیاز،سیب زمینی خام، آووکادو، مارچوبه و ریواس
 • انواع سس و رب گوجه فرنگی، روغن، شکر و نمک
 • برگ گیاهانی مثل دیفن باخیا

همه این مواردی که اشاره کردم اصلا مناسب برای تغذیه کوتوله های برزیلی نیست و در بدن آنها به مرور زمان تولید سم کرده و خطرناک است حتی از عمر مفید آنها نیز می کاهد.

راه های تشخیص جنسیت نر و ماده در طوطی های برزیلی

از آنجایی که تشخیص نر و ماده بودن طوطی های برزیلی به خاطر شباهت زیادی که نسبت به هم دارند سخت است ترجیح دادم به چند روش برای تشخیص جنسیت آنها اشاره کنم.

 1. تست لگن : به این صورت است که به آرامی و بدون اینکه به طوطی استرس بدهید، آن را به پشت بخوابانید. متوجه خواهید شد که دو برآمدگی استخوان از بالای دم و مابین دو پای پرنده بیرون زده است . اگر فاصله دو استخوان از هم زیاد باشد پرنده شما ماده است.
 2. طوطی های ماده هنگام نشستن به پاهای خود فاصله می دهند و هیچ وقت در کنار هم جفت نمی شوند.
 3. رنگ پای طوطی برزیلی ماده کرم است در حالی که جنس نر آن خاکستری است.
 4. رنگ پرهای پرنده های ماده کم رنگ تر از جنس نر است.
 5. استفاده از روش ابن سینا به این صورت که یک سوزن را نخ کنید و پرنده را به پشت بخوابانید . سوزن نخ شده را از انتهای نخ گرفته و در کنار مقعد پرنده مثل آویز ساعت نگه دارید.حرکت سوزن اگر جهت دار باشد پرنده نر است و اگر به شکل دورانی باشد ماده است.

از بین همه این روشها تست لگن و روش ابن سینا خطای کمتری دارد.

در سالن های پرورشی هم نرها و ماده ها را در یک قفس بزرگ جای می دهند و هر پرنده جفت خود را انتخاب می کند.

تخم گذاری و تولید مثل طوطی های برزیلی

بعد از گذشت یک هفته تا ده روز که از جفتگیری طوطی های برزیلی گذشت پرنده ماده اگر آمادگی لازم را داشته باشد، یک روز درمیان یا با فاصله سه روز از هم شروع به تخم گذاری می کند . 4 تا 6 عدد تخمی که به مدت 21 الی 24 روز روی آنها مینشیند بعد از گذشت 6 هفته جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند.

تجهیزات سالن پرورش طوطی برزیلی

اگر قصد پرورش این پرنده را در سالن های پرورشی دارید به فکر تهیه این تجهیزات باشید.
دماسنج و رطوبت ساز، ظروف غذا خوری و آبخوری استاندارد، قفس های بزرگ که روکشی از استیل دارند و دستگاه جوجه کشی خانگی یا ماشین جوجه کشی صنعتی.

پرورش و جوجه کشی از طوطی برزیلی

طوطی برزیلی پرنده ای بسیار زیبا و دوست داشتنی است که جثه کوچکی دارد. سر این پرنده سبز و نارنجی بوده و بدن آن با پرهای سبزرنگ پر شده است. این پرنده از راسته طوطی سانان و خانواده طوطی ها است.

علاقه مندان به پرورش این پرنده از آن به عنوان پرنده خانگی استفاده می کنند. زیرا رام کردن آن نسبت به مرغ عشق راحت تر است. این پرنده دوست داشتنی و جذاب خیلی باهوش است و هوش وافر آن با هوش پرنده ای ماندد طوطی دم بلند قابل مقایسه است. با نگهداری این پرنده در پیش خود و غذا دادن به آن با دست های خود می توانید پرنده به شما عادت می کند.

اگرچه این پرنده به طوطی برزیلی معروف است ولی پرنده بومی صحرای نامیبیا در آفریقا محسوب می شود. البته می توان تعداد کثیری از این پرنده را در شهر فینیکس آمریکا هم مشاهده کرد.

پرورش طوطی برزیلی

این پرنده به طوطی کوتوله هم معروف است. اگر می خواهید این پرنده را پرورش بدهید بهتر است جفتی از آن را تهیه کنید زیرا به ندرت می توان طوطی برزیلی را یافت که به صورت انفرادی رشد پیدا کند. آن ها به هیچ عنوان تحمل تنهایی را ندارند.

تکثیر این پرنده را با مرغ عشق و قناری مقایسه نکنید زیرا تکثیر طوطی برزیلی نسبت به این پرنده ها دشوارتر و پرهزینه تر است. برای پرورش صحیح و اصولی این پرنده قدم های زیر را طی کنید:

یک جفت طوطی برزیلی خریداری کنید

همان طور که گفتیم پرورش طوطی برزیلی به صورت انفرادی محال است مگر اینکه یک جفت از آن را خریداری کنید. در خرید جفت مورد نظر از پرنده فروشی های معتبر درخواست کنید که جفت های آزمایش شده را به شما بفروشد ، یعنی جفتی که قبلا حداقل برای یک بار تخم گذاری کرده باشند. این جفت ها قیمت بیشتری دارند ولی با این حال با خرید آن ها می توانید با خیال راحت آن ها را پرورش دهید.

اگر نمی خواهید پرنده های جفت شده را خریداری کنید باید پرنده ها را خریداری کرده و خودتان جفت کنید. این روش اصولی است و اگر می خواهید به یک پرورش دهنده موفق تبدیل شوید حتما از این روش استفاده کنید.

شرایط مناسب را مهیا کنید

در پرورش طوطی های برزیلی موفق نخواهید بود مگر این که محیطی با این شرایط فراهم کنید. محیط موردنظر باید نورگیر و بزرگ باشد. نور رسانی طبیعی در پرورش این پرنده بسیار مهم است بنابراین محیط مورد نظر باید با طلوع خورشید روشن شده و با غروب خورشید تاریک شود. به مکانی با این ویژگی پاسیو می گویند. چند عدد قوطی تکثیر و درختان تو در تو تهیه کنید و در داخل پاسیو قرار دهید. هفت تا 10 طوطی برزیلی تهیه کرده و در داخل پاسیو رها کنید.

تغذیه

در پرورش این پرنده تغذیه مناسب و صبر و حوصله نقش مهمی ایفا می کنند. طوطی های برزیلی یا کوتوله از مخلوطی از دانه های مختلف استفاده می کنند که در بین آن ها تخمه آفتابگردان از همه مهم تر است. جیره غذایی که به پرنده می دهید را به صورت یک دفعه تغییر ندهید.

جیره غذایی مناسب برای تغذیه پرنده شامل دانه هایی همچون تخمه آفتابگردان ، سیاه دانه ، ارزن و کتان است. البته برای رشد بهتر این پرنده می توانید مواد غذایی مانند بادام زمینی ، گردو و بادام و میوه هایی مثل سیب زمینی و موز به آن بدهید.

جفت گیری و جوجه کشی از طوطی های برزیلی

برای این که طوطی های برزیلی تولید مثل کنند باید شرایط لازم برای انجام این کار مانند تغذیه مناسب ، آشیانه و مواد لازم برای ساخت آن ، و روشنایی در دسترس این پرندگان قرار گیرد. بهترین فصل ها برای جفتگیری طوطی های کوتوله تابستان و بهار است.

طوطی ها برای جفت گیری و جوجه کشی از تخم های نطفه دار خود به انرژی زیاد نیاز دارند به همین دلیل باید رژیم غذایی مناسبی در این دوران به آنها داده شود. به همین دلیل بهتر است قبل از جفت گیری به همراه مخلوط دانه ها به پرنده ها تخم مرغ های آب پر هم بدهید. پلیت هم می تواند برای فصل جفت گیری و جوجه کشی مناسب باشد.

طوطی های برزیلی

اما یک نکته مهم که در جفت گیری طوطی های برزیلی به آن توجه کنید این است که باید مواد لازم برای ساختن آشیانه توسط این پرنده را فراهم کنید. شاخه های کوچک درخت بید ، شاخه ارزن ، الیاف نارگیل و علف خشک و تراشه های چوب برای آشیانه سازی طوطی های برزیلی مناسب هستند.

یک هفته پس از جفت گیری طوطی ها شروع به تخم گذاری می کنند. تخم گذاری هر دو روز یک بار انجام می پذیرد. پرنده ماده در هر دوره فقط 5 تخم میگذارد. جوجه کشی پس از گذاشتن دومین تخم شروع می شود و 21 تا 22 روز طول می کشد.

برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار این پرنده باید از دستگاه های جوجه کشی مخصوص پرندگان زینتی مانند هواباتور 6 استفاده کنید. استفاده از این دستگاه جوجه کشی قدرتمند می تواند نقش مهمی در افزایش بازدهی جوجه کشی شما به دنبال داشته باشد.

süs kuşları kuluçkası için uygun kuluçka makinası 

kuluçka makinesi üretiminde olarak 2 ünlü firma yani altın kuluçka ve hovabator, en kaliteli ve gelişmiş kuluçka makineleri üretiminde faaliyet göstermektedirler ve genel olarak kullanıcılar bu firmaların ürünlerinden oldukça memnun olmaktadırlar.

özelliklede süs kuşları üremesi için üretmiş oldukları kuluçka makineleri, özel olarak kalite odaklı üretilmektedir. Hovabator firması politikası en düşük masraf ile kanatlıların üremesi yapılması olmaktadır ve bu yüzden ürünleri düşük seviyede enerji tüketimine sahip olmaktadır ve buda dünya çapında ün kazanmasına neden olmaktadır.


1.3K نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام آیا طوطی نر هم تراش های چوب که برای لانه است را زیر پر و بال و دمش میگذاره؟
یا فقط پرنده ماده اینکار را انجام میده؟
چون طوطی های من که تخم گذاری و حتی جفت گیری نکرده اند پرنده نر برای اولین بار این کار را داره انجام میده!

سلام، نمیدونم. ولی نر و ماده هر دو لونه سازی رو انجام میدن یکم ماده بیشتر دخالت میکنه.

ممنون
مصرف دانه پرنده هام کاهش پیدا کرده کمتر از دوبار در هفته دان خوری را پر میکنم
چیکار کنم خوراکشون زیاد بشه؟

سلام، تمامی جزئیات رو بررسی کنید بی اشتهایی یکی از نشانه های بیماری است. ایا پرریزی شدید دارن؟

سلام
پرنده من اعلام مریضی رو داره چیکار کنم……؟

سلام، چه علائمی؟ باید نوع بیماری تشخیص داده بشه تا بتونید درمان رو شروع کنید

سرما خوردگی

اگه مطمئن هستید سرما خورده جاشو گرم نگه دار. دو قطره سرماخوردگی کودک تو آبخوریش حل کند با قطره چکان بهش بده یکم.

سلام وقت بخیر
من یه جفت کوتوله دارم جفت گیری هم کردند تخم گذاشتند ولی ماده اصلا روی تخم ها نمیشینه بیشتر به فکر خودشون هستند اصلا انگار نه انگار این تخم گذاشته چیکار کنم؟
دانه خوبی دارند آب غذا هم هست لونه ی خوبی هم دارند چیکار کنم

سلام، شاید تخمگذاریش تموم نشده باشه اینا بر حسب غریزه تا وقتی تخمگذاریشون تموم نشه مرتب رو تخم نیمخوابن چون میخوان جوجه ها با فاصله سنی کم دنیا بیان.
بعدشم اگه نخواد رو تخم ها بخوابه هیچ کاری نمیتونید انجام بدین جز اینکه یه دستگاه جوجه کشی حرفه ای خانگی مثل ایزی باتور 6 بخرید.

سلام. من یه طوطی ماده فیشر دارم که حدود دو سه سالشه و ماده است (۱۰۰ درصد میدونم چون تخم تنهایی گذاشته و دیدم) و یه طوطی لیلیان آبی پیشونی نارنجی دارم که نره(اینو تقریبا سه ماهه دارم و گفتن نره) و حدود یک سالشه. این دو تا چندین بار جفت گیری کردن و حتی نر هم نمیذاره ماده دونه بخوره و تو دهنش بالا میاره اما خبری از تخم کردن نیست. حتی ماده اکثرا سنگین هم راه میره، انگار احتیاط میکنه ولی خبری نیست. یعنی تخم میذارن و جوجه میشه؟ یه سوال دیگه اصلا این دو نژاد جفت خوبی… Read more »

سلام، در مورد جوجه ها نمیدونم ولی پس ماده رو نگاه کنید اگه ورم داره یعنی تخم تو شکمشه .
حواستون باشه ماده هایی که در زمان تنهایی تخمگذاری میکنند بیشتر دچار تخم ماندگی میشن.
چند وقته که جفت شدن؟

سلام من یک جفت کوتوله دارم ۲ هفته خریدم
و اون موقع که خریدم تخم داشت الان نگاه میکنم یکی از تخم هاش رگ نداره به خاطر جا به جایی هست
احتمال داره اونایی دیگه هم بمیرن یا ضعیف باشن

سلام، خرید پرنده با تخم کار اشتباهیه.
ممکنه اون تخم ها اصلا متعلق به اون پرنده ها نباشه و تخم هرز باشه. یا که اصلا پرنده هاتون عقیم باشن. همچنین وقتی جاشون عوض میشه استرس میگیرن و رو تخم ها نمیخوابن میندازن بیرون لونه یا میخورن خلاصه که نباید پرنده رو وقتی تخم داره بخرید. برای جفت گیری دفعه بعدی هم بده ماده جوجه نمیده افسرده میشه دیگه تمایل به جوجه کشی پیدا نمیکنه.

سلام من کوتوله تخم پیچ میشه چیکار کنم

سلام، تخم منداب براش مفید خواهد بود. قطره ضدچسبندگی و تخم ماندگی هم تو بازار هست میتیونید تهیه کنید. در شرایط اضطراری با روغن زیتون و ماساژ نرم باید تخم رو خارج کنید.

سلام، وقت بخیر، طوطی برزیلی ما ۲۸ روز از اخرین تخمش گذشته بود ولی جوجه بدنیا نیومد، یکی از تخمها رو شکستیم داخلش جوجه ای نصف نیمه حتی نوک هم داشت ولی بوی بدی میداد ایا این یعنی هنوز داشته رشد میکرده یااینکه مرده بوده؟

سلام، جوجه ها تلف شدن. ممکنه نطفه شون ضعیف بوده یا تغذیه خوبی نداشتن یا به خوبی گرم نشدن.

و یه سوال دیگه، من طوطیم دستی هست،در زمان جفت گیری دیگه نباید تا زمانی که جوجه ها به دنیا بیان،از قفس بیاد بیرون؟!

بله باید داخل قفس باشه البته خودش به صورت غریزی اینو درک میکنه فقط طوطی دستی کمی سخت جفت میخوره.

سلام،وقتتون بخیر،خسته نباشید.
ببخشید من یه سوال داشتم،من یه طوطی برزیلی صورت هلویی ماده دارم،دستی هست از جوجه گی پیش خودم بوده،یک سال و نیمش هست،میخواستم بدونم با نژاد طوطی برزیلی صورت قرمز یا فیشر میتونه جفت گیری بکنه؟! و یا با همون نژاد خودش صورت هلویی؟و اینکه من اگه یه جفت براش بیارم،باید یه مدت تو قفس های جدا،پیش هم باشن تا به هم عادت کنن،بعد تو یه قفس باشن؟!
و اینکه هر دو باید بالای یک سال سن داشته باشن؟!
ممنون میشم بگید🙏🙏

سلام، با فیشر جفت ننداز که جوجه شون عقیم میشه ولی با نژاد خودش مشکلی نداره.
بله بهتر در قفس جدا باشند تا هم جدیده به محیط عادت کنه هم استرسش رفع شه.
همسن بگیر کوچیک باشه ماده میزنتش.

سلام وقت بخیر
یه جفت کوتوله دارم، که بیشتر وقت ها پاهاشون را گرفتند به چوب ولی آنقدر بال میزند که انگار دارند پرواز میکند و بعد هم این طرف و اون طرف می‌پرد و ادامه میده، بیشتر وقت ها هم پرنده نر این کار را انجام میده
پر و بالشون هم مشکلی ندارم که مثلاً کنه یا رشک داشته باشند
مشکل از چیه؟

سلام، اگر فقط نر اینکار رو میکنه برای جلب توجه ماده هست همچنین پرنده ها بصورت غریزی اینکار رو انجام میدن برای تقویت بال ها.

چه جالب
ممنون

سلام و درود ببخشید ازتون یک راهنماییمیخواستم. کوتوله برزیلی های من ماده زرد هستش و نر سبز رنگ هستش ۴تا تخم گذاشتند. الان ۲۵ روزه از زمان تخم گذاریشون گذشته و یکی از جوجه ها از تخم در امد و امروز هنوز بدنش گرم بود ولی مرده و من سه تای دیگر رو جلوی چراغ قوه گرفتم اصلا چیزی بهش پیدا نبود و یکی از تخم هارو از رو کنجکاوی باز کردم جوجه داخلش صدا میکنه وفکر میکنم زود بازش کردم و فکر میکنم تخم هنوز کامل نشده البته من از روی ناراحتی درست ندیدمش فقط تخم را کمی لابه… Read more »

سلام، کار خاصی نمیشه کرد. اگر ماده اون تخم رو قبول میکنه بذار سرجاش شاید امیدی باشه. دست مالی کردن لانه و دست زدن به تخم های طوطی برزیلی در حین جوجه کشی کاری به شدت اشتباه هست. هم به خاطر قهر کردن ماده و هم به خاطر آسیبی که به تخم ها میرسه.

سلام خوبین خسته نباشین من یک جفت طوطی کوتوله دارم سه تا تخم گذاشتن هربار سه تا تخم می گذارند مگه نباید چهار تا یا شش تا بگذارند ؟؟

سلام، بستگی به نژاد و تغذیه داره گاها 8 تا هم میذاره.

سلام خسته نباشین طوطی برزیلی من سه تا تخم گذاشته ولی روی دوتاش میشینه این هم دائم نمیشینه پا میشه میره و میاد مشکلی برا تخم ها به وجود نمیاد ؟

سلام، شاید باز هم تخم داره اما اگه همین سه تا رو داره بااین وضعیت جوجه نمیشن. زیاد بهشون سر نزن قهر میکنن رو تخم ها نمیخوابن یا میترسن.

سلام فصل زمستان فصل خوبی برای جفت گیری است

سلام،اگه پرنده ها نور کافی دریافت کنند محیطشون گرم و رطوبتس بالای 50 درصد باشه بله خوبه در غیر اینصورت غیر.

ماده هم لانه اش را از چوبی به پلاستیکی جا به جا کردم لانه ی چوبی را خودم ساخته بودم چون درش باز نمیشد

سلام ماده تخم نمیکنه چکار کنم

سلام خسته نباشید من یک طوطی برزیلی صورت هلویی زر دارم که نر هست و یه فیس وایت زیتونی ماده این ها چهار تا تخم گذاشتن که دوتاش فقط در اومدن و بعد از دوهفته یکی از بچه ها مرد حالا این یکی که باقی مونده تقریبا 1 ماهشه ولی نمی دونم چرا از گشنگی یا کنجکاوی از لانه افتاد پایان و ارتفاع یه خورد بالا بود ما گذاشتیمش سر جاش و مجدد افتاد برای بار دوم که گذاشتیم توی لونه دیگه سر شو بلند نکرد و کلا خوابید و الان هر چقدر پرنده نرع میخواد بهش غذا بده سرشو… Read more »

سلام، لونه ای رو باید تهیه کنید که فقط از بالا یعنی سقفش ورودی داشته باشه و اون ورودی روبرو را باید ببنیدید. جوجه چون کم کم به سن مستقل شدن نزدیک شده از لونه اومده بیرون ولی الان ضربه خورده احتمالا تلف خواهد شد. اگه غذا نخوره از گرسنگی میمیره با سرلاک مخصوص پرنده دستی بهش غذا بدین.

سلام وقتتون بخیر یک سال است که برای پرنده ام جفت گرفتم، از نر و ماده بودن هم مطمئن هستم و تست لگن را انجام دادم، اما در طول یک سال حتی یک بار هم جفت گیری نکردند، یه مدت نر دنبال ماده میکرد و ماده هم فرار میکرد و نر هم بیخیال میشد، الان دیگه همین کار را هم انجام نمیدند‌.
نر خیلی غذا بالا میاره اما ماده به ندرت غذا را میگیره.چیکار کنم
قطره ad3e اصل تو بازار هست؟!
چه مارکی بگیرم؟

سلام، بعضی ماده ها خیلی سخت جفت میخورن.
قطره تابرنیل بگیر.
محیط رو گرم نگه دارید بخور اکالیپتوس اطراف قفس پخش کنید به مدت 10 دقیقه. لانه بزرگ بذارید داخل قفس.

سلام، ممنون بخور هم گذاشتم، لانه چوبی بزرگ هم از بیرون بستم به قفس.
خب همین قطره کافیه؟

بله این قطره کافیه. ولی مولتی ویتامین هم میتونید براشون تهیه کنید و دو بار در هفته استفاده کنید. جوانه گندم و سفیده تخم مرغ آب پز شده هم برای اماده کردن جفت ها خیلی خوبه.

سلام ، می خواستم بپرسم کوتوله صورت هلویی بهتر توی قفس تکثیر میشه یا کوتوله فیشر

سلام، صورت هلویی ولی به شخصیت پرنده و اهلی یا رام بودنشون هم ربط داره.

سلام من دوتا کوتوله دارم تخم گذاشته اصلا نمی ره روش بخوابه با نوک هم هی به تخم ضربه میزنه
می خواستم دلیل این کارش رو بدونم

سلام، رو یه دونه تخم که نمیخوابه هنوز تخمگذاریش تموم نشده بازم چندتا تخم میزاره بعد مرتب روشون میخوابه البته به شرطی که نترسن و مزاحمتی ایجاد نشه.

ممنون از شما
بابت راهنمایی که کردید
نه جاشون امن هست تو یک اتاق جداگانه گذاشته ام فقط برای آب و دون میرم گاهی اوقات هم برای سرکشی

خواهش میکنم. موفق باشید.

با عرض سلام ، من یه جفت طوطی برزیلی دارم که ۷ تا جوجه دادن جوجه ها هم الان بزرگ شدن جوجه ارشد نزدیک ۳۰ روزشه و خودم دارم دستی تغذیش میکنم بقیه هم داخل لونه ان و از طریق والدین تغذیه میشن
ولی سوالم اینه اینا دارن دوباره جفتگیری میکنن بین روز و پرنده ماده هم مجددا داره لونه سازی می‌کنه و یکمم پف کرده احتمال داره دوباره بخواد تخم بذاره؟ باید لونه رو بردارم ؟ یا چی ؟ اگه لونه رو بردارم تکلیف جوجه ها چی میشه ممنون میشم راهنمایی کنین

سلام، خیر به لونه کاری نداشته باشید متأسفانه این مشکل به خاطر تغذیه خوب مولدها زیاد پیش میاد. باید جلوی مست شدنشون رو گرفت غذاهایی که طبع سرد دارند بهشون بده. مثلا یکم عرق کاسنی تو آبخوریشون بریز. کاهو بده بهشون. اگه تخم کنه جوجه ها رو ول میکنه و جوجه ها به خاطر گرسنگی تلف خواهند شد. بی حالی و پف کردنش به خاطر تخم هست شکمش رو نگاه کنید یه وقت تخم ماندگی نداشته باشه.

ماده خودش غذا میده ؟

سلام، شما هیچ کاری انجام ندین ماده خودش به جوجه اش غذا میده اگه نداد اونوقت باید سرلاک پرنده به جوجه بدهید. ولی فعلا نیاز نیست نر و ماده شما مشکلی ندارن که؟
فقط غذای کافی و مقوی به نر و ماده بده مثل تخم مرغ آب پز، هویچ رنده شده، ارزن، جوانه گندم

سلام وقتی جوجه درآمد بیاد بهش سرلاک ازکی بدم

سلام من یک جفت دارم ولی هفته ی اول دو بار جفت کاری کردند ولی از آن موقع تا حالا جفت نزدن

سلام، چند وقتیه که از جفت شدنشون میگذره؟ شاید ماده به خاطر جایجایی تخمگذاری نکرده.

سلام ماده جوجه ی خودم بوده ولی نر را تازه گرفتم چکارکنم جفت بزنن

فعلا صبر کنید تا یه مدت بگذره احتمالا جفت خواهند شد. تغذیه شون رو تقویت کنید.

من یک جفت میخوام بخرم ۴ تا تخم گذاشته
اگه بیارمش خونم باز میکنه
باید چیکار کنم 🙏🙏🙏🙏

امیر جان گفتم که وقتی پرنده تخم داره اصلا جاش نباید عوض شه درگیری ترس و استرس میشن رو تخم ها نمیخوابن یا تخم ها رو از لونه میندازن بیرون. اصلا خرید پرنده با تخم کار اشتباهیه از کجا معلوم اون تخم ها برای اون پرنده هست این ترفند پرنده فروش ها برای قانع کردن مشتری است. مگر اینکه این پرنده ها خیلی رام و دستی باشن.

توی مدتی که جوجه از تخم بیرون اومدن هر روز باید سفیده تخم مرغ بدم درسته ؟

هر روز که نه ولی 3 روز در هفته کافیه. جوانه گندم و هویچ رنده شده هم خوبه

سلام من یک جفت میخوام بخرم تخم داره۴ تا
محیطش رو عوض کنم کاریش نمیشه

سلام، خیر نباید محیطشون تو این دوره عوض شه.

برای دستی شدنش چه سنی خوبه ؟

وقتیکه تازه دونخور شده یا تو 3 ماهگی اینا زودتر به نتیجه میرسی

یک سوال دیگه
نر ماسک دار ( سر مشکی بدن ابی )
ماده زرد ( سر نارنجی بدن زرد )
جفت خوبیه ؟

نمیدونم. بحث ترکیب نژاد خیلی تخصصیه.

سلام من یک جفت تازه خریدم میخوام لونه بزارم ، تقذیه دوران جفت گیری و وقتی جوجه ها از تخم میان بیرون رو میگین 🙏🙏
بعد از چند روز میتونم جوجه هارو از توی اغول در بیارم و سرلاک بدم ؟
یک توضیح مختصر بهم میدین
ممنون میشم 🙏🙏

سلام، عجله نکنید بذار یه ماه رد شده تا پرنده ها به محیط عادت کنند و استرسشون بره وگرنه جفت گیری نمیکنن. برای اماده کرده جفت ها علاوه بر غذای اصلی که ارزن و کتان هست، تخم مرغ آب پز، جوانه گندم، هویچ رنده شده، سبزی و میوه تازه و مکمل مثل ad3e بهشون بدهید. کف دریا هم بذارید تو قفس. جوجه ها رو هم بهتره خودشون غذا بدن سرلاک دادن هم سخته و هم خیلی کار حساسیه بعدش دونخور کردن اون جوجه سرلاکی هم که دردسر خودشو داره. ولی اگه والدش بهش غذا بدن تو 40 الی 50 روزگی… Read more »

ممنون

موفق باشی

سلام من یک جفت کوتوله دارم ولی جفت گیری نکردن ولی ماده همش داخل لونه هست چه کار میکنه

شاید هم جفت گیری کردن من ندید

و بخاطر همین لونه رو برداشتم

سلام، چرا لونه رو برداشتین؟ اگه زیاد داخل لونه میرفت شاید تخم تو شکمش داشت بلکه جفت گیری کردند شما ندیدید. ایا از نوک هم غذا میگیرن؟ یا نر رفتارهایی مثل نگهبانی از لونه انجام میده؟ داخل لونه چیزی برای لانه سازی برده بودند؟

سلام من یه طوطی برزیلی ماده سفید با سر نارنجی دارم که با مرغ عشق جفتگیری کردن و تخم گذاشتن بنظرتون تخم هاش جوجه میشه یا نه؟

سلام، بعید میدونم حتی اگه جوجه بشن اون جوجه ها حتما عقیم خواهند بود. تا حالا چنین چیزی نشنیدم.

سلام
جناب طوطی های من همین امروز داشتن جفت گیری میکردن و یه جوجه هم دارن میترسم در لونه رو ببندم جوجه بمیره حالا من چی کار کنم
لطف کنین راهنمایی کنین

سلام، کاهو به طوطی هاتون بدید و 4 قطره عرق کاسنی تو آبخوریشون بریز مستی شون میره. چون تغذیه شون خوبه مجددا اماده شدن. جوجه شون چند روزه است؟ در لونه رو نبندید باید به جوجه غذا بدن.

جوجه امروز 33 یا 34 روزش هست وکمی پرواز میکنه فقط دون خور نشده
بعضی موقع ها که درش میارم باهاش بازی کنم صدای مادرش رو میشنوه زود میپره روقفس از فاصله 2 یا 3 متری میپره

فعلا باهاش بازی نکنید یه 10 روز دیگه دونخور میشه.

سلام
جوجه طوطی من مروز 31 روزش شده و پروبالش در اومده به جز پر سینه و پشتش که اونم کمی در اومده و رو به رشده من چند روزه میبینم جوجه میاد رو ورودی لونه و اونجا میشینه انگار که میخواد پرواز کنه و اینکه پدر مادرش بهش کم غذا میدن جناب این طبیعی هست، یا باید به فکر یه چاره باشم
لطفا راهنماییم کنین چون میترسم جوجه بمیره

سلام، طبیعیه اون جوجه به سن مستقل شدن نزدیک شده و پدر و مادرش دارن مجبورش میکنن خودش بیاد دنبال غذاش و دون بخوره. الان بهتره که غذای نرم و جوانه گندم و جوانه عدس در اختیارش قرار بدهید.

خیلی ممنون از راهنماییتون

خواهش میکنم. موفق باشید.

سلام
طوطی برزیلی های من بعد از یک سال ک خریدم بالاخره تخم گذاشتن و روی تخم خوابیدن؛ دیروز یک جوجه از تخم بیرون اومد، و ۲۴ ساعت میدونم ک نیاز ب تغذیه نداره؛ ولی امروز اصلا ندیدم ب جوجه غذا بدن؛ چجوری بفهمم جوجه تغذیه میشه یا نه؟

سلام، کاری به کارشون نداشته باش. زیاد سرک بکشی قهر میکنن به جوجه غذا نمیدن. خودشون به تغذیه جوجه رسیدگی میکنند فقط نباید مزاحمتی براشون ایجاد کرد.

سلام من. یه جفت طوطی دارم و جوجه گذاشته بعد از حدود. 3 ماه بعد که جوجه ها الان. بالغ. شدند میخواد تخم. بزاره ولی جوجه ها هنوز پیشش هستن و من شروع در هام هست و نمیتونم. رسیدگی کنم الان دو تا تخم گذاشته تخم ها رو بردارم. یا چیکار کنم.؟؟

یه جفت دیگه هم دارم اون هام جوجه ها هنوز پیششون هستند دونه خور شدن فقط یکیش کوچیکه. باز داره جفت‌گیری میکنه چیکار کنم میخوان. یک 4 یا 5 ما هم استراحت بدم. بهشون نمیدونم. باید چیکار کنم چون جوجه ها. فلج. یا. طلف میشن لطفا بگید

سلام، میتونید تخم ها را با تخم مصنوعی عوض کنید که پرنده فروش ها دارن اینطوری دیگه جوجه نمیدن و ضعیف نمیشن بعدش لونه رو بردارید و غذاهایی که طبع سرد دارند مثل کاهو بیشتر بهشون بدهید تا مست نشن.
جوجه ها هم به اندازه کافی بزرگ شدن و میتونن مستقل بشن اگه قفس کوچک هست یه قفس بزرگتر بگیرید و جوجه ها رو جدا کنید.

و این که اگه ۱۵ تا ۲۰ روزه زیر مادر با دانه تغذیه می شدن حالا سرلاک بخورند مشکلی پیدا نمی کنند؟

تا 20 روز که هیچ تا 40 روز مادرشون با غذای هضم شده از چینه دانش بزرگشون میکنه. با سرلاک هم میشه جوجه ها رو بزرگ کرد ولی شما تجربه کافی رو ندارید توصیه نمیکم. بذار دونخور بشن تا 40 روزگی بعد بگیرید.

سلام
شرایط لازم خرید جوجه کوتوله چیه و آیا مهم هست که جوجه ها برای سری چندم تخم گذاری آنها باشه؟

سلام، در مورد سری چندم بگم که مشکلی نیست. شرایط خرید هم بهتره که جوجه ای رو بخرید که به تازگی دونخور شده باشه چون بزرگ کردن جوجه سرلاکی سخته و تو دو ماه اول جوجه بسیار آسیب پذیر هست.

سلام من یک جفت آلبینو دارم تو لونه ان 24ساعته اما تخم نمیزارن باید چکار کنم از نر و ماده بودنشون مطمئنم

سلام، برای تخمگذاری و جفت گیری باید شرایط مهیا باشه شرایطی مثل نور کافی گرمای کافی، تغذیه خوب، محیط آرام و …
ممکنه از ترس بیرون نمیان لونه رو زمانی باید گذاشت که پرنده ها جفت گیری کرده باشند.

سلام من دوتا برزیلی دارن ماده رو از سه ماهگی خودم بزرگ کردم الان بالغ شده و یک ساله هس و رفتم براش نر خریدم نر هم یکونیم سالشه یه هفته قفساشونو جدا کردم الان دو روزه انداختم پیش هم ولی ماده به شدت نر رو میزنه کلا کلافم کرده ماده دوتا مرغ عشق دیگم دارم اونارم از بیرون قفس میزنه کلا بداخلاق شده شدید فقط گاز میگیره حتی منو

سلام، تو این وضعیت نباید جفت شه چون اصلا اماده نیست. در ضمن اون ماده احساس قلمروطلبی داره و رو قفسش حساسه. کنار هم نگه دارید در قفس های جداگانه.
ایا ماده قبل اینکه نر رو بگیرید از سر مستی تخم گذاشته؟

سلام خسته نباشید میبخشید من یک سوال داشتم من دو دانه طوطی برزیلی دارم که حالا ۸ دانه تخم‌گذاشته ایا این تخم ها نطفه دارد یا نی و ایا طوطی بریزلی ۸ دانه تخم‌میگذارد

سلام، تا انتهای جوجه کشی صبر کنید در مورد نطفه داشتنشون نمیشه چیزی گفت بخواهید نطفه سنجی هم بکنید ممکنه پرنده دیگه رو تخم ها نخوابه پس بهترین کار همون صبر کردن هستش.
تعداد تخم ها کمی زیاده ولی گاها بیش از 8 تا هم تو یک دوره میزاره اگه تغذیه اش خوب باشه.

سلام طوطی های من بعد از به دنیا آمدن جوجه،به جوجه غذا نمیدن و جوجه میمیره.علت چیه میشه توضیح بدین؟من فقط دون میزارم براشون با کمی تخمه،علت غذا ندادن چیست؟

سلام دلایل زیادی داره شما به جوجه دست نمیزنید که؟ غذای تقویتی مثل جوانه گندم یا تخم مرغ آب پز باید بهشون بدهید. تخمه زیاد خوب نیست. اگر غذا نمیدن باید با سرلاک مخصوص پرنده، جوجه ها رو بزرگ کنید.

سلام من ی جفت سبز صورت هلویی خریدم بعد 1 ماه نیم تخم گذاشتن ولی 3 تخم گذاشته و رو تخم خوابید اون یکیا 5 تا اینا تخم گذاشتن دلیل تخم گذاری کمشون چیه

سلام، بستگی به تغذیه، ژنتیک و شرایط نگهداری داره.

سلام وقتتون بخیر
من ی جفت کوتوله دارم ماده نر با نوک کرم
نر سبز با نوک قرمز
همه میگفتن جفت نمیشن اما شدن تخمم دادن اما نر تخمارو مینداخت بیرون اینبار ک تخم دادن نرو جدا کردم ماده رو تخم خوابیده اما نمیدونم تخما جوجه میشن یا ن بنظرتون اگ نطفه نداشته باشه بازم میخابه رو تخمش؟

سلام، بله میخوابه تا انتهای دوره صبر کنید و به تخم ها اصلا دست نزنید. ممکنه نر به خاطر مستی زیاد تخم ها رو انداخته بیرون یا که شما دست مالیش کردید.

می خواستم بپرسم چرا طوطی ها من جوجه باز نمی کنند ولی تخم ها را بعداز ۲۵ روز می شکنم جوجه توش هست لطفا راهنمایم کنید

سلام، ممکنه نطفه شون ضعیف باشه یا اینکه شرایط محیطی مناسبی ندارن یا که سنشون زیاده. بعد یه دوره 2 ماهه استراحت، یه دوره تقویتشون کنید با قطره و مکمل تا مجددا جفت گیری کنند وقتی جفت شدن دمای محیط 25 درجه و محیط ارام باشه. به لونه و تخم ها هم اصلا دست نزنید.

اینا صدرصد جفت هستند نطفه ضعیفه جوجه میمیره از دادن پوسته تخم مرغ ابپز و سنگ کف دریا جلوگیری کن از عزق یونجه دو روز در هفته دو سر در ظرف ابخوری بریز و بعد از این از قطره adse استفاده کن منتقل شون کن به یک اتاق جداگانه که بخاری داشته باشه با پاشیدن اب روی دودکش بخاری رطوبت را بالا ببر تا 60 برسه یا میتوان از دستگاه بخور کنار لانه استفاذه کرد البته بخور گرم در زمستان و بخور سرد در تابستان به احتمال زیاد رطوبت پایین هست جوجه داخل تخم میمیره یا سر و صدای زیاد… Read more »

با سلام و خسته نباشید
من یه جفت کوتوله فیشر داشتم که مادش ۱۵ تا تخم کرد مرد من بعد ۱۰ روز رفتم برای نر یک جفت نقابدار خریدم الان به هم غذا میدن و جفتگیری میکنن امروز دیدم تخم کردن بعضی ها میگن که تخم هاشون پوک میشه بعضی ها میگن جوجه هاشون عقیم میشه و….
درسته یا نه و اینکه بار اول چندتا جوجه میدن
ممنون از سایت خوبتون

سلام، 15 تا تخم خیلی زیاده برای یک دوره برای همین تلف شده.
اگه پرنده هاتون عقیم نباشن فیشر با ماسک دار جوجه بارور تولید میکنه.

سلام خسته نباشید طوطی های من تا الان دوتا تخم گذاشتن .این تخم خا رو باید از زیرشون بردارم مثل قناری باید تخم ها رو برداریم و یک دفعه همه رو بزاریم یا نه بزارم همینجور زیرشون باشن

سلام، اگه به تخم ها دست بزنید به احتمال خیلی زیاد ماده دیگه رو تخم ها نمیخوابه حتی از لونه میندازه بیرون. این طوطی ها وقتی تخمگذاریشون تموم شد مرتب رو تخم ها میخوابن و بصورت غریزی میدونند که از همان روز اول نباید رو تخم بخوابند. ولی خب همه جوجه ها با هم در یه روز متولد نخواهند شد.

سلام
امکان داره یک جفت سبز صورت هلویی که حتی یک پر زرد ندارند جوجه زرد بده اونم چشم قرمز.
مولد های من دفعه اول کل جوجه هاش سبز صورت هلویی شد ولی دفعه دوم 3 تا جوجه سبز صورت هلویی داد و 3 تا جوجه زرد صورت هلویی چشم قرمز داد.

سلام، بله میشه احتمالا یکی از جفت ها ناقل اون موتاسیون بوده. کلا بحث ژنتیک اینا خیلی پیچیده است و تخصصی.

سلام من دوتا طوطی برزیلی یکی رنگ سبز و دیگری زرد دارم زرده که ماده است ۳ تا تخم گذاشت بعد از ۲۷ روز جوجه اول متولد شد بالای لونه رو برداشتم نگاه کردم دور چشم هاش سیاه بود و تکون می‌خورد ولی فرداش مرد دومی هم بدنیا اومد صدا می‌کرد نرم یه بار دیدم بهش غذا میداد ۲ روز بعد مرد سومین تخم هم هنوز جوجه نشده ماده هم هنوز رو تخم نشسته کف لانه هم خاک اره هست ولی زیاد نیست نر دستی و ماده وحشی هست بنظرتون چرا جوجه ها میمیرند؟ با تشکر از راهنماییتون

سلام، خاک اره اصلا برای لونه خوب نیست براده چوب سفید بهتره. دلیل مرگ جوجه ها رو نمیتونم تشخیص بدم موارد زیادی هست باید بررسی بشه مثل احتمال عفونت بند ناف، گرسنگی، سردی هوا، مواد شیمیایی و غیره

سلام
من یه جفت کوتوله برزیلی دارم تخم گذاشتن ۴الی۵تا بعد ۱۸روز ۳تاشو دیدم ک یکیش بی نطفه بود ۲تاش سالم اون ۲تام رفتم دیدم جنازشون افتاده کف لونشون 😔 اخه چرا ؟؟؟؟ن

سلام، دوره جوجه کشی طوطی برزیلی 23 روز هست بعد 18 روز که تخم هاشون باز نمیشه. بعدشم بارها گفتیم که وقتی پرنده تخم داره و رو تخم خوابیده به لونه دست نزنید به تخم ها دست نزنید به جوجه هایی که تازه متولد شدن اصلا دست نزنید. اگه دست بزنید پرنده رو تخم نمیخوابه یا میندازه بیرون. جوجه هم باشه بهش غذا نمیده.
ولی مشکل پرنده های شما ممکنه به خاطر ضعف مولدها باشه. یه دو ماه بذار استراحت کنند بعد یه دوره خوب تقویتشون کنید با مکمل و قطره مخصوص (پت شاپ ها دارن).

سلام، طوطی های من بیشتر از 4 جوجه رو نمیتونن بزرگ کنن، چون دفعه قبل بلد نبودم یکی از جوجه ها مرد ولی این سر این نزاشتم جوجه بمیره و نجاتش دادم و خودم سرلاکیش کردم فقط این خیلی سر صدا میکنه اون یکی هم خودم سرلاکی کردم ولی اون سر صدا نکنه میشه راهنماییم کنیم، چون دفعه اولم هست نمیدونم چی کار کنم

سلام، به خاطر غذا گرفتن سر و صدا میکنن. بهشون سر وقت سرلاک بده. ولی درکل بعضی جوجه ها اینطوری هستن.

خیلی ممنون از راهنماییتون

خواهش میکنم. موفق باشید.

تماس با کارشناسان فروش کارخانه