مه ساز و رطوبت ساز

مه ساز و رطوبت ساز

دستگاه های مه ساز که در داخل سالن قرار داده می شوند قطره هایی به قطر ۱۰ تا ۱۵ میکرون تولید می کنند که به راحتی تبخیر می شوند و میزان نم باقی مانده سالن را به حداقل رسانده رطوبت را در آن پخش می نماید و به حدود ۸۰ درصد می رساند. مسیر مه پاش ها باید در محل ورود هوای گرم باشد تا از اضافه شدن گرما به سالن جلوگیری کنند.

سیستم مه ساز چیست؟

سیستم مه پاش با نام های دیگر از قبیل سیستم میت یا فوگو ، سیستم رطوبت ساز نازلی یا مه ساز نیز مشهور است، یک وسیله بسیار کارآمد جهت تامین رطوبت مورد نیاز و خنک کردن فضاهای بزرگ گلخانه های پرورش قارچ و گل و گیاه، سوله های پرورش دام و پرندگان، فضاهای تفریحی مثل پارک ها و یا سالن های سر بسته صنعتی و غیره با استفاده از نازل مه ساز تولید مه سرد می کنند.

از این سیستم می توان برای خنک کردن و تامین رطوبت مورد نیاز سالن های پرورش گل و یا سوله های پرورش دام و پرندگان که در فصل تابستان بخاطر دمای زیاد و گرما دچار مشکل می شوند،استفاده کرد چرا که گرمای زیاد و رطوبت کم در این گونه فضاهای تولیدی باعث کاهش شدید می شوند و مشکلات زیادی در برآورد نتیجه مطلوب ایجاد می کنند.

مه ساز


وجود سیستم مه پاش یک امر واجب در گاوداری ها، گلخانه های پروش قارچ و مخصوصا مرغداری های گوشتی که یکی از مهم ترین اجزا تشکیل دهنده آنهاست، می باشد.
مه پاش سرد برای خنک کردن و تامین رطوبت مورد نیاز سوله های پرورش دام و پرندگان و سالن های گلخانه ایی که در فصل تابستان با مشکلات بزرگی چون وجود گرمای زیاد در محیط و کمبود رطوبت مواجه هستند بسیار کارساز است زیرا رطوبت پایین و دمای بالا در این گونه محیط ها باعث کاهش شدید تولید محصول شده و مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

در سیستم رطوبت زن و خنک کننده مه ساز یا دستگاه مه پاش سرد از اصل خفقان یا کاهش ناگهانی فشار از یک فشار بالا به یک فشار پایین برای تبخیر آب استفاده می شود که شکل شماتیک زیر از اجزاء سیستم مهپاش متشکل از نازل مهپاش ، نحوه عملکرد آن را نشان می دهد تولید ذرات بسیار کوچک آب در اندازه تقریبی، حدودا بین 3 تا 20 میکرون ( بسته به نازلی که استفاده می کنید) اساس کار نازل مه پاش سرد می باشد که با استفاده از آنها این ذرات ریز و بسیار سبک به صورت یکنواخت در تمام فضا معلق و پخش می شوند و گرمای موجود در فضا را تبخیر می کنند و رطوبت موجود در محیط را بالا می برند و بدون اینکه اثری از خیس شدن روی سطح زمین باشد، آنجا را خنک می کنند.

سیستم خنک کننده و رطوبت زن دستگاه رطوبت طوری ساخته شده است که در زمان کاهش ناگهانی فشار، برای تبخیر آب، از یک فشار بالا به یک فشارپایین استفاده می شود که اشکال زیر که مختصرا به توضیح آنها خواهیم پرداخت، سیستم مه ساز تشکیل شده از نازل و نحوه عملکرد آنرا نشان می دهد.

اجزاء تشکیل دهنده سیستم های مه ساز کدامند ؟

شیر تنظیم فشار

این شیرها با توجه به اندازه نازل مه ساز ، در قسمت خروجی پرفشار پمپ، نصب می شود و فشار ورودی به سیستم آنرا کنترل می کنند تا مانع خرابی نازل رطوبت ساز و سایر اجزای تشکیل دهنده دستگاه مه پاش، شوند.

شیلنگ ها ی پرفشار

سر نازل های مه ساز نیاز به آب پرفشار دارند که از این شیلنک ها به این منظور استفاده می شود . از انواع شیلنک های پلی آمید یا لاستیکی و یا شیلنک های سیم دار و تفلونی در سیستم مه پاش استفاده می شود.

پمپ پیستونی فشار بالا

این پمپ ها یکی از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده یک سیستم رطوبت ساز می باشد که در اندازه ها و فشارهای متفاوت توسط برخی از تولید کنندگان ساخه شده اند.

سختی گیر

در برخی مناطق که ب از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست و املاح فراوانی دارند باید از نوعی ابزار ته نشینی املاح و سختی گیر استفاده کرد تا مانع انسداد نازل مه ساز و از کار افتادن سیستم مه پاش شود. سختی گیر املاح اضافی آب را می گیرد و مانع ته نشینی املاح اضافی در قسمتهای نفوذ پذیر نازل می شود.

نازل های مه ساز

برای تبدیل آب پرفشار به ذرات ریز از نازل هایی که در سایزهای متفاوت 0.1 تا 0.5 میکرون ساخته می شوند که با توجه به نیاز سیستم رطوبت ساز از سایزها و تعداد متفاوت نازل استفاده می شود . جنس نازل مه ساز سرامیکی و استیل یا برنجی و استیل می باشد.

انواع مه ساز

مه ساز و رطوبت ساز

مه ساز و رطوبت ساز با فشار کم

در این روش، سوراخهایی بر روی لوله های کشیده شده در سرتاسر آشیانه ایجاد می نمایند که با جریان یافتن آب با فشار کم در آنها، قطرات آب در فضا پخش می شود. بدین ترتیب با مرطوب شدن طیور، موجبات خنک شدن آنها فراهم می شود.

مه ساز و رطوبت ساز با فشار زیاد

در این روش، نازل کننده های مخصوصی بر روی لوله های کشیده شده در آشیانه تعبیه می شوند که با جریان یافتن آب تحت فشار بالا به داخل این لوله ها، آب به صورت قطرات بسیار ریزی از طریق روزنه ها در محیط پخش می شود. این روش تاثیر خنک کنندگی بسیار خوبی برای هوای موجود آشیانه دارد و می تواند با یک سنسور دمایی و یا رطوبت سنج اتوماتیک عمل کند.

مه ساز و رطوبت ساز ( پوشال / هواکش )

در این روش هواکش ها هوا را از طریق یک پوشال یا پد سلولزی مرطوب و خیس به درون آشیانه می کشند. این هوای مرطوب موجب کاهش درجه حرارت و خنک شدن هوای ورودی می شود.

مه ساز و رطوبت ساز (مه پاش / هواکش )

در این روش هوای ورودی از طریق یک کلاهک که در آن مه ساز با فشار قوی نصب گردیده مرطوب می شود و همزمان با این عمل درجه حرارت های ورودی کاهش می یابد.0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه