علائم مرگ ناگهانی در پرندگان

علائم مرگ ناگهانی در پرندگان خانگی

مرگ ناگهانی زیاد اتفاق میافتد و پرندگانی که علائم بالینی را نشان می دهند معمولاً طی ۱۲ تا ۴۸ ساعت تلف می شوند. علائم شامل اسهال، تأخیر در تخلیه چینه دان، بی حالی، بی اشتهائی، خونریزی منتشر، تکرر ادرار و فلجی ناقص یا کامل است. در صورتی که سیستم ایمنی تضعیف نشده باشد، در پرندگان بالغ علائم بالینی به صورت خفیف دیده می شود.

این پرندگان گاهاً بدون علائم بالینی هستند و در نهایت ویروس حذف خواهد شد. ولی این پرندگان در دورهٔ قبل از بهبودی ویروس را دفع می کنند و می توانند به عنوان یک منبع آلودگی محیط در نظر گرفته شوند.

تشخیص و علائم مرگ ناگهانی


تغییرات پاتولوژیک کلی شامل آب آوردگی پریکارد، بزرگ شدن قلب، رنگ پریدگی کلیه، آسیت، بزرگ شدگی کبد، بزرگ شدگی طحال، خونریزی منتشر در زیر جلد، روده، عضلهٔ قلب و سطح سروزی است. یافته های هستیوپاتولوژیک از جمله بزرگ شدن هستهٔ سلول ها همراه با اجسام گنجیدگی بازوفیلیک داخل هسته ای در کلیه، کبد، طحال، قلب یا فولیکول های پرها نشان دهندهٔ وجود آلودگی با پوليو ماويروس است.

تشخیص قطعی نیازمند شناسایی آنتی ژن ویروس با استفاده از آنتی بادیهای اختصاصی ویروس یا شناسایی اسید نوکلئیک های ویروس با استفاده از پراب دیانای اختصاصی ویروس میباشند. پراب دیان ای برای شناسایی پولیوما ویروس بر روی نمونه های بافت های آلوده، سو آب کلواک و مدفوع تازه قابل انجام است. در پرندگانی که هنگام انجام این تست ویروس را دفع نمی کنند، نتایج منفی کاذب بدست می آید.

درمان و علائم مرگ ناگهانی

درمانهای حمایتی مذکور در مورد بیماری پر و منقار طوطی سانان، در این بیماری نیز صدق می کند.

پیشگیری

نکتهٔ کلیدی همهٔ پرندگان تازه وارد را به مدت ۳۰ روز قبل از ورود به محل نگهداری قرنطینه نمائید. همچنین بر روی همهٔ پرندگان تازه وارد قبل از ورود به محل نگهداری تست پراب دیانای انجام شود و پرندگانی که تست آنها مثبت می شود باید جدا گردند. با جریگارها در نزدیکی جوجه طوطیهای غیر واکسینه نگهداری نشوند.

 

علائم مرگ ناگهانی در پرندگان
علائم مرگ ناگهانی در پرندگان

 

جوجه های مختلف نباید در یک محل نگهداری شوند. ضدعفونی با محلول کلر دار (۵۰ میلی لیتر در هر لیتر آب) یا تماس طولانی با ترکیبات ید دار سبب غیر فعال شدن ویروس می شود. واکسیناسیون، ایمنی مؤثری ایجاد می کند.

این واکسن به صورت زیر جلدی تجویز میگردد. در محل تزریق واکنش ملایمی ممکن است به وجود آید که طی ۳ تا ۶ هفته بعد از تزریق بر طرف می شود. دستورالعمل شرکت تولید کنندهٔ واکسن رعایت شود.

بیماری پاچکو

این بیماری به نام التهاب هرپسی کبد و طحال نیز معروف است. این بیماری سبب التهاب حاد و نکروز دهنده در کبد و طحال می شود که معمولاً به سرعت موجب مرگ می شود. نشانهٔ اصلی بیماری مرگ ناگهانی در پرندگان است که از نظر بالینی تا قبل از مرگ طبیعی به نظر می رسند. همهٔ گونه های طوطیسانان در همهٔ سنین مستعد بیماری اند.

سبب شناسی

چندین سویه که از نظر آنتیژنی جزء خانوادهٔ هرپس ویروسها نیستند ممکن است سبب بیماری پاچکو شوند. هرپس ویروس یا ایجاد بیماری پنهان و فعال شدن مجدد به صورت دوره ای بقا پیدا می کند. ایجاد بیماری بالینی به سروتیپ ویروسی، نوع گونه وضعیت ایمنی پرنده مبتلا بستگی دارد.

انتقال

هر چند که روش دقیق انتقال ویروس بیماری پاچکو هنوز ناشناخته است اما مقادیر فراوانی از ویروس در مدفوع و ترشحات حلقی پرندهای ناقل وجود دارد. بنابراین تماس مستقیم با ذرات هوایی معلق و خورده شدن مدفوع مهمترین روشهای انتقال ویروس هستند. هرپس ویروسها، جزء ویروس های پوشینه دار هستند و در محیط نسبتاً ناپایدارند.

گزارشات بیانگر این نکته هستند که انسانها می توانند به عنوان ناقل عمل کنند. دورهٔ کمون معمولاً بین ۳ تا ۷ روز می باشد. نکتهٔ کلیدی ناقلینی وجود دارند که فاقد علائم بیماری اند ولی سبب بیماری می شوند و اغلب هنگام شیوع بیماری مسبب شناخته می شوند. هر طوطی سانی که با ویروس مواجه شده باشد یا از عفونت هرپسی ویروسی بهبود یافته باشد ممکن است ناقل بیماری باشد.

علائم بالینی

مرگى ناگهانی و بدون نشانهٔ اخطار دهنده بیشتر در طوطی آمازون، طوطی کوکاتو، مرغ عشق، طوطی پایونوس و طوطی پاراکیت “گزارش شده است. علائم غیر اختصاصی شامل بی حالی، بی اشتهایی، استفراغ، اسهال (گاهی خونی)، بیلی وردینوری، ترشحات بینیی و چشمی و گاهی علائم سیستم اعصاب مرکزی است.

علائم اغلب پیشرفت کرده و در طی چند روز منجر به مرگ می شود. در پرنده هایی که علائم بالینی مرتبط با بیماری پاچکو را نشان می دهند، گاهاً بهبودی گزارش شده است.


راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی ارزان قیمت
علائم بیماری تنفسی در پرندگان


379 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام روز بخیر بنده یک عروس هلندی ماده چشم شرابی داشتم که یکی پای پرنده به لطف کنکاوی خودش لمس شد ، رفتم دامپزشک دارو داد و داشت خوب میشد ولی شب قبل از مرگ پرنده اشتها نداشت و حالت کز کردن داشت صبح ساعت 7 که اومدم بالا سر پرنده دیدم خشک شده و سرد .

سلام، متأسفم بابت از دست دادن پرنده تون. لاشه باید بررسی بشه ممکنه مشکل کبدی و عصبی داشته که به پاهاش نوک میزده و از روی کنجکاوی نبوده.

سلام عروس هلندی ماده من 9ماهش بود یک هفته بود که4تا تخم گذاشت و دیشب بیرون روی خونی پیدا کرد و مرد الان عروس هلندی نر روی تخم ها نشسته من چه کاری باید انجام بدم دقیقا

سلام، باید همیشه داخل قفس غذای کافی باشه برای تغذیه نر، وگرنه خیلی زود ضعف میکنه اونم تلف میشه.

سلام ببخشید پرنده ماده من ۱۲ روز بود که مرد همین امشب الان نره رو تخما نشسته و تخما نطفه داره و نره نیومده بیرون که غذا بخوره باید تو یک روز چند بار غذا بخوره و میمیره از گشنگی آیا باید تو لونه غذا بریزیم و میتونه خودش جوجه ها رو بزرگ کنه

سلام، بیرون لانه همیشه برایش اب و دان بگذارید داخل لونه نمیشه بهش غذا داد مگر اینکه جفتش واسش ببره که اونم متأسفانه نیست.

سلام خسته نباشی خدمت شما ببخشید من ی عروس هلندی نر و ماده داشتم تخم گذاشتن بعد عروس ماده زیاد رو تخم ها میخوابید کم از لانه بیرون می امد روی تخم ها دیدم امروز مرده با تخم ها باید چیکار کنم ایا فقط با وجود فقط عروس نر تخم ها باز میشن یا نه ممنون

سلام، اگه نر رو تخم ها بخوابه باز میشن فقط باید به تغذیه نر خیلی رسیدگی کنید تا اونم تلف نشه.

به چی شکل باید بهش غذا بدیم وقتی از لانه بیرون نمیاد

معمولا خودش میاد تغذیه میکنه ولی خیلی کم، میتونید وضعیت دانخوری رو چک کنید تا متوجه غذا خوردنش شوید.

سلام من ی عروس هلندی دارم ۲ سالشه
دیدم ک ریزشه پر گرفته و شاه پرشو اینا افتاده و بعصی از پراش از رگه هاش خون میاد تغریبا ۱ماه بهش اهمیت ندادم بدتر شده من نگرانشم
من براش بعضی وقتا ویتامین مریزم و سرکه برای معدش و ب منم خیلی وابستس تا من پیشش نباشم غدا نمیخوره یا من جایی باشم دستشویی شو نگه میاده تا بیام بعد میمینم متفو بزرگی کرده بار ها دیدم میتونه بخاطره وابستگی باشه یا چی؟

سلام، زخم هاشو نادیده نگیرید اینطوری هم عفونت میکنه و هم اینکه به خاطر درد و خارش پرنده به پر کندن روی میاره و عادت میکنه به پرکنی که یک مشکل جدی هست.
پرنده به شما وابسته شده ولی بهتره وسایل سرگرم کننده برایش تهیه کنید یا اینکه یه جفت برایش بگیرید.

ممنون از پاسختون بنطر شما پی دی اف نیس اخه تویه تماس با ی کتر حرف زدم گفت پی دی افه؟

باید چکاپ بشه ولی خب احتمالش هست چون بیماری PBFD باعث نامرتب بودن و ریزش پر و خونریزی میشه.

اها ممنون از پاسختون

سلام عروس هلندی من دو ماهش بود به سختی نفس می‌کشید آبریزش بینی داشت مدفوعشم سیاه شده بود. شب حالش خوب بود صبح خیلی بی حال شده بود و بعدشم مرد. می‌خواستم ببینم بیماریش چی بوده که یه روزه کشتش😭

سلام، به محض مشاهده علائم بیماری باید برای درمانش اقدام میکردید. علائم عفونت تنفسی و روده ای داره ولی باید لاشه رو برای تشخیص دقیق بررسی کرد.

سلام ما ی فنچ نر سفید داشتیم دوتا از تخماش تازه بچه شدند امروز ناگهان افتاد مرد دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟

سلام، ممکنه به خاطر ضعف دوره جوجه کشی باشه. جزئیات بیشتری لازمه.

دلیل مرگش چی بوده

سلام، ممکنه به خاطر آبتنی و خشک نشدن به موقع بدنش دچار ضعف شده و تلف شده. ابتنی رو باید در هوای گرم و قبل از ظهر انجام داد.

سلام من یه مرغ مینای ۳ ماهه داشتم آب بازی می کرد سرحال بود صبح ساعت ۹ اومدم دیدم نفس نمی کشه آب و غذا هم براش گذاشته بودم 😭😭

سلام مرغ مینا ی من ی ناخن مصنوعی خورده الان حالش خوبه ولی من میترسم چیزیش بشه
کمکم کنید تروخدا خیلی نگرانم

سلام،اگه خورده باشه که کار خاصی نمیشه کرد مگر اینکه ببریش دامپزشک تا چینه دانشو تخلیه کنند. احتمالش زیاده که ناخن مصنوعی باعث انباشتگی چینه دان یا اسیب روده هاش بشه.

سلام من ی بلدرچین ماده داشتم روز قبلش کاملا سرحال بود آب و دون هم میخورد حتی تخمم گذاشت صبح زود روز بعد درحالیکه ایستاده بود ی دفعه افتاد و تابرسم به قفس چشماشو بست و تموومممم 😭😭💔
علت مرگش چی میتونه باشه؟؟البته اینم بگم که یکماه قبلش جفت نرش که فلج شده بودرو ذبح کردیم و از همون روز کم کم منزوی شد و مثل قبل بازیگوش نبود چن روز قبل از مرگ بلدرچین ماده ی شب حالت اشکو تو چشاش دیدم ….
ممکنه به مرگش ربطی داشته باشه؟؟؟؟

سلام، بله احتمالا درگیر بیماری بوده یا اینکه سکته کرده که یک نوع سندرم مرگ ناگهانی در بین پرندگان هست.

ممنون از پاسخگوییتون
آخه چه بیماری؟؟؟
حتی فضله ها شم طبیعی بود …هیچ علائمی از بیماری نداشت حتی وقتی کالبد شکافیش کردیم کبدو روده هاشم سالم بود تو چینه دانش هم جز پلیت که بهش می دادم چیزی نبود…

پس به احتمال قوی دچار سندرم مرگ ناگهانی شده که در این شرایط به دلیل اختلال عروقی و احتقان در بافت ها و مویرگ ها پرنده ناگهانی خشک میشود و میمیرد.

ممنونم اولین سایتی هستید که خوب و سریع جواب دادید

درود بر شما، از اینکه تونستیم رضایت شما رو به دست بیاریم خرسندیم.

سلام.مرغ عشقمو شستم با کمی شامپو ولی سرشو آب نزدم.اوردمش بیرون با باد ملایم سشوار از دور خشکش کردم.مرد.
نمیدونم واقعا چر ااینجوری شد

سلام، واقعا نمیدونید چرا مرد؟!! دیگه بلایی مونده بود که سر پرنده بیچاره نیارین؟ هرگز نباید پرنده رو با مواد شوینده و مستقیما زیر آب بشویید باد سشوار هم که دیگه بدتر.

سلام منیک عروس هلندی ماده داشتم ۲۰ روز میشه که داشتمش دیشب ساعت حدودا ۱۲ حالش خوب بود خیلی سرحال ولی بعد
از چند دقیقه رفتم ببینم روی تاب قفسش بود به نوکش دانه چسبیده بود پاکش کردم گذاشتمش روی جای دونش دیدم قشنگ
روی اون نبود فکر کنم بی‌حس شد چی کار باید بکنم بهوش بیاد

سلام، پرنده شما باید از نزدیک معاینه بشه. تا دیر نشده به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام، یه جوجه گنجیشک هست، سه روز پیش اومد تو حیاط ما، و نمیرفت، من آوردمش خونه، بهش آب و آرد نخودچی، یا آب و آدر، یا نون خیس خورده دادم خورد، و کم کم تو حیاط باهاش بازی میکردم و کم کم پرواز میکرد، ولی زیاد پرواز نمیکنه، پرواز بلده ها ولی نمیدونم چرا نمیره…. غذا هم بلد نیست خودش از زمین بخوره، بعضی وقتا دهنشو باز میکنه با سرم بهش میدم، بعضی وقتا هم به زور نوکشو باز میکنم میدمش، دیروز پرتش کردم بالا که گنجیشکای سر پشت بوم رو ببینه شاید باهاشون بره، با سر خورد تو… Read more »

سلام، هنوز به اندازه کافی بزرگ نشده، مراقبش باشید و به تغذیه اش رسیدگی کنید به زودی میره.

سلام.یه مرغ مینا داشتم حدود 1ماه نیم بود ناگهان از پا در آمد همون موقع مرد.

سلام یه قناری نر داشتم که خیلی خوش آواز و شاد بود دو تا از جوجه هاش به دنیا اومد یکی از جوجه ها خیلی غذا میخورد و اینم دائم تغذیه شون میکرد تا اینکه دو سه هفته بعد حالش بد شد و پف کرد و بی‌حال شد و نمی تونست به بچه هاش غذا بده قبل از اینکه برسونمش دکتر مرد متاسفانه( اواخر خرداد) و خودم جوجه ها رو بزرگ کردم چون مادرشون غذا نمی‌داد بهشون امروز (۱۹ تیر)هم یکی دیگه از قناری هام که گلستر بود چهار سال داشتمش و اونم خوش آواز و بسیار سرحال بود یه… Read more »

سلام، پرنده های شما درگیر یک نوع بیماری شده اند و باید برای بررسی بیشتر حتما باید چکاپ بشن.

ممنون از پاسخگویی

سلام عروس هلندی من امروز صبح صحیح سالم بود درست مثل همیشه بیرون کار داشتم رفتم بعد حدود 3 ساعت که برگشتم دیدم توقفسش رو میله نشسته ولی بالهاش اویزونه وقتی درب قفس باز کردم طبق معمول بیاد بیرون جون نداشت خودش بیاد پس اوردمش بیرون پر زد رفت بالای کمد مثل همیشه ولی با سختی بعد ظرف مدت یکساع شایدم کمتر دیدم پاهاش از کار افتاداول لنگ زد بعد از دو پا مشکل شدید شد و کلا ظرف مدت کوتاهی رو سینه افتاد و سرشم شل رو زمین تا برسم دامپزشکی تو مسیر با ی لرز و بال زدن… Read more »

سلام، برای مرگ پرنده تون متأسفم. ممکنه مشکل کبدی یا کلیوی داشته باشه، باید لاشه اش بررسی بشه تا دلیل مرگش مشخص شود.

سللام مرغ مینا من کاملا سالم بود۳سال داشت شب خواب بود تا لامپ روشن کردم افتاد توقفس و مرد دلیل مرگش ترس بوده

سلام، بله پرنده ها هم دچار سکته میشن.

سلام
طوطی برزیلی های من تخم گذاشتن و یکی از اونها تبدیل به جوجه شد دو ماه بود و تا چند دقیقه قبل هم کاملا سالم بود ولی الان مرده علت مرگش چی بوده؟

سلام، مشخص نیست ممکنه دچار سندرم مرگ ناگهانی شده یا اینکه بیماری داشته و شما متوجه نشدین.

سلام من یک جوجه یه ماده دارم بردمش بیرون بازی کنه بعد اوردمش خونه الان حیلی بیهاله یا محوابه یامیشینه اسلن بلند نمیشه

سلام، اذیتش نکنید بذارید تو یه محیط خودش چرخ بزنه نه اینکه باهاش بازی کنید. مولتی ویتامین و یکم آب قند بهش بدهید تا انرژی بگیره.

ممنون میشم جواب بدید

سلام، حداقل یکم از نحوه نگهداری و شرایط تغذیه اش بگویید. بدون بررسی که نمیشه حدس زد.

جوجه دو ماهه ونیم‌ عروس هلندی من صبح تو قفس پرپر زد یه صدای عجیبی درآورد بعد رفتیم دیدم تلف شده علتش چی می‌تونه باشه 😢😢

سلام مرغ عشق امروز زیاد پرواز کرد منم میخواستم بگیرمش بزارم تو قفس که نهایتن گرفتمش ولی خیلی خسته شد الانم خیلی اروم نشسته و طاقت ایستادن رو پاهاشو نداره چیکار کنم خواهشا سریعا راهنماییم کنید

سلام، به مقدار کم ویتامین ث در آب حل کنید تا بخوره و استرسش رفع بشه. در ضمن میتونید کمی قطره مولتی ویتامین (یک یا دو قطره) هم به آبخوریش اضافه کنید.

سلام قبلا سوالم اومده میخواستم بدونم دلیل مرگ جوجه سار هم چیه ؟؟؟
و اینکه من یه دوتا بلبل خرما دارم که یکیش دستی و وقتی جوجه بوده زیر درخت پیداش کردم و اون یکیو تله براش گذاشتم و افتاد تو تله
الان وقتی با دستی صحبت میکنم دهنشو باز میکنه !! انگار میخواد حرف بزنه ولی صدایی از دهانش در نمیاد چیکار کنم که بتونه صحبت کنه قبلا وقتی جوجه بود براش سوت میزدم الان بلده سوت بزنه !!!!!

سلام، دلیل مرگ جوجه سارها میتونه از نوع تغذیه باشه، یا بیماری یا اینکه دچار استرس شدید شدن.

سلام من چند هفته پیش دوتا جوجه سار زیر یه ماشین پیدا کردم ترسیدم که گربه بخورتشون برا همین اوردمشون خونه قرار شد وقتی پرواز یاد گرفتن آزادشون کنم یه دوتا بلبل هم تو خونه داشتم جوجه سار ها یکم بزرگ بودن اولا که از قفس میاوردمشون بیرون غذا نمیخوردن اما کم کم دیگه از دستم غذا میخوردن به غیر از نون و خیار و آرد نخودچی چیز دیگه ای نمیدادم از صبح تا شب هم تو بالکن بودن یه روز میخواستیم بریم مهمونی بهشون نون دادم یه ساعت بعد هم بهشون خیار دادم براشون خیار هم ریختم دیگه کم… Read more »

سلام، تغذیه سار با بقیه پرندگان فرق میکنه و نباید غذای حاوی آهن بخورن. در ضمن احتمال داره که بیماری انگل قارچی هم داشته باشند که به بلبل های شما هم منتقل کرده اند. باید پرنده تون رو چک کنید و در صورت لزوم داروی ضد انگل قارچ از داروخانه دامپزشکی تهیه نمایید.

سلام خدارو شکر حالش خوب شده دیگه پراشو نمیکنه
یه چند روز پیش پرندمو خوردم الان باهام قهر کرده هرکاری میکنم پیشم نمیاد 😐☹️چیکار کنم دوباره باهام دوست بشه
الان هرموقع میبینم میزنه میترکونم☹️☹️

و جوجه انگار فلج شده بود و تکون نمیخورد خواهش میکنم علتش رو بگین

سلام، حس حیوان دوستی شما قابل تحسینه. جوجه گنجشک نمیتونه خمیر بخوره و هضمش کنه. به احتمال بسیار قوی علت مرگش ضربه شدید و تحمل طولانی مدت گرسنگی بوده و شما تقصیری نداشته اید.

Last edited 2 months ago by نویسنده سایت

ممنونم که جوابمو دادین خیلی تشکر

موفق باشید.

و راستی بالای پرهاش یه زخم داشت

سلام من یه جوجه گنجشک که از درخت کوچمان افتاده پیدا کردم براش خمیر درست کردم دادم به زور بخوره میروید اسمشو گزاشتم شیطونک بعد وقتی گزاشتم خونه ای که درست کردم دیدم خوابش میاد فکر کنم 1 ساعت بود خوابید میخواستم بیدار کنم گفتم گناه داره بخوابه رفتم بالا بعد دیدم صدا میاد رفتم پایین دیدم گنجشک داره پا میزنه و دهنش یه متر باز شده بود بعد زود بردم پیش مامانم، مامانم بهش اب زد ولی مرد

میشه بگین علتش چیه؟ زربه مغذی شده؟

سلام.من یه قناری داشتم.دیروز خیلی بی حال بود و تند تند نفس می کشید.بردمش دکتر،دکترش بهش آمپول زد و دو تا دارو داد.بعدش آوردم خونه داروهاشو دادم بعد دو سه ساعت خوب شد ولی امروز که خواستم دارو هاشو بدم همین که دارو رو بهش دادم بالا آورد و تو دستم مرد.خواستم ببینم دلیلش چی می تونه باشه.ممنون

سلام، در پرندگان زینتی برخی از بیماری ها در صورت پیشرفت دیگه با دارو قابل درمان نیستند. همچنین تشخیص دامپزشک هم خیلی مهمه.

سلام ، من یدونه عروس هلندی دستی نر دارم دو ساله که هرچی جفت واسش میگیرم بعد از جفت گیری ببحال میشن و میمیرن ، یدونه ماده هم دیروز جفت گیری کرد و بعدش مرد!

سلام، برای بررسی دلیل مرگ عروس هلندی شما باید آزمایشات بر روی لاشه انجام گیرد. همچنین پرنده نر نیز باید بررسی شود.

سلام دوستان من یه گرینچیک تراکوییس یلوساید دارم اسمش فیروزه دیروز کردمش تو پاچه شلوارم بعد قلقلکم اومد یه قلت خوردم رو زمین غافل از اینکه فیروز رو له کردم و بعدش خون از دماغش اومد بعد بردیمش پیش دامپزشک یه سری دارو داد دو سه وعده بهش دادیم ولی بعد از 12 ساعت تو دست داداشم جون داد اینقدر دستی بود که نگو و نپرس الانم که دارم این متنو مینویسم روز 25 خرداد 1400 مرده کاش میشد زمانو به عقب برگردوند که دیگه از این کارا نکنم نویسنده جان الان چشام خونه ولی اینم بگم که از عمد… Read more »

سلام، علیرضا جان از اینکه پرنده تون رو از دست دادین متأسفم، امیدوارم مجددا بتونید یک طوطی تهیه کنید و از او به خوبی مراقبت نمایید.

خواهش‌ میکنم‌ علتش‌رو‌ بگین‌ اگه‌ کسی‌ میدونه‌ بگه‌ میترسم‌ اگه‌ مرض‌ بود‌ه‌ به‌ قناری‌ نر‌ هم‌ بیفته‌

قفس پرنده رو تمیز کنید. بهتره پرنده نر رو هم برای معاینه به دامپزشک نشون دهید.

سلام‌ من‌ دوتا‌ قناری‌ نر‌ و‌ ماده‌ داشتم‌ دیروز‌ قناری‌ ماده‌ پف‌ کرده‌ بود‌ و‌ بی‌ حال‌ بود‌ امروز‌ هم‌ وقتی‌ بیدار‌ شدم‌ دیدم‌ مرده‌ علتش چیه‌؟ لطفا‌ بگید‌

سلام، کاربر عزیز اینطوری که نمیشه دلیل مرگ پرنده رو تشخیص داد. تمامی علائم ظاهری و بالینی باید بررسی بشن.

سلام یه بچه قمری تو پارکینگ بود و نمیتونست پرواز کنه از ترس اینکه گربه بخوردش آوردمش خونه ولی تا اومد خونه و یکم بهش آب دادم سکته کرد یعنی تقصیر من بوده . ضمنا اینجا اهواز و هوای بیرون ۵۰ درجه هست

سلام، هم به خاطر گرمی هوا و هم به خاطر استرس زیاد، گرسنگی طولانی مدت و اسیبی که قبلا دیده تلف شده.

دیشب یه بچه گنجشک تو راه پله پیدا کردم ، اوردمش بهش غذا دادم (اب ولرم و شیر خشک) بعد تو دستم نگهش داشتم تا گرم بمونه تو جاش دماسنج گذاشتم که حواسم باشه زیر ۳۰ درجه نیاد بهش هر ۱ ساعت با نیم ساعت غذا میدادم ولی امروز بعد از اینکه غذا دادم هی نفس نفس میزد و چشاشو میبست هی و بی حال بود در حالی که صبحش اینو اونور میپرید ،بعد چشاشو باز کرد دیگه نفس نکشید 🥲،و ازدماغ و دهنش هر چی خورده بود زد بیرون و کف کرد نمیدونم من باعثش شدم یا مریض بوده… Read more »

سلام، شما قصد کمک داشتین ولی نحوه نگهداریشو بلد نبودین. چون به جوجه نباید شیر داده بشه نمیتونن هضمش کنن و درگیر مشکلات گوارشی میشن. سرلاک مخصوص جوجه در بازار هست.

من یه عروس هلندی دارم که ۴ روزه بیحال شده غذام نمیخوره میاره بالا.الان با داروهایی ک دامپزشک داده بدترم شده سرشو نمیتونه نگه داره تروخدا کمکم کنید داره میمیره سرش افتاده بالاش باز چشاش نیمه باز چرت میزنه

سلام، متأسفانه نمیتونم کمکتون کنم، تشخیص دامپزشک چی بود؟ این نوع موارد فقط با اقدام کلینیکی و معاینه توسط دامپزشک متخصص قابل درمان هستند البته در بیشتر موارد نیز به خاطر پیشرفت بیماری پرنده تلف میشه و حتی درمان هم جواب نمیده.

سلام من دوتا مرغ مینا نرو ماده داشتم ماده مرده نره تنهاست وبی حاله نره اون موقه حرف میزد حالا نمیزنه لطفا کمک کنید اونایی که اطلاع دارند

سلام، دچار افسردگی شده ، به مرور خوب میشه . اگرنه بعد از یه مدت براش جفت یگیرید.

البته من فراموش کردم که به خاطر پاشخ گویی خوبتون ارتون تشکر کنم من نظرات بقیه رو میخوندم و میدیدم که چه قدر خوب جواب شوالات مردم رو دادید و به سوال پرسیدنشون احترام گذاشتید. با تشکر از شما

درود بر شما، هدف ما کسب رضایت شما کاربران عزیز سایت هواباتور می باشد.
موفق باشید.

سلام‌من یه جوجه گنجشک رو از زمین پیدا کردم که روی یکی از پاهاش زخم داشت و به جز اون دو تا دیگه هم افتاده بودن زمین که مرده بودن. من صبر کردن اونی که زنده هست رو مادرش ببره اما وقت نبرد. اونی که زنده بود رو آوردم خونه و شروع کردم بعد از ۲۰ ساعت آب و آرد نخود چی باز سرنگ دادم.سوال اولم اینه که چرا ۳ تا جوجه های گنجشک افتاده بودن زمین؟ و من از جوجه گنجشک نگهداری کردم جاش رو گرم کردم و هر یک ساعت با سرنگ آب و آرد نخودچی میدادم ولی… Read more »

سلام، علت مرگشون احتمالا به خاطر افتادن از لانه، ضربه و گرسنگی طولانی مدت بوده. در ضمن سرلاکی که شما درست کردین برای جوجه گنجشک زیاد خوب نیست. جوجه های چند روزه هر 2 الی 3 ساعت یکبار باید تغذیه بشن وگرنه تلف میشن.

سلام عروس هلندی من صبح خیلی بال میزد و متاسفانه مردش اما دیشب خوب بود بنظر شما دلیلش چیه؟

سلام، اینطوری مشخص نمیشه باید بصورت کلینیکی بررسی بشه.

یه سار داشتم غذا بهش گوشت دادم بعد گذاشتمش تو اتاق یک ساعت بعد جنازشو پیدا کردم بنظرتون از چی مرده

خواهش میکنم بگید به خاطر اینه که من دیر به دیر بهش غذا میدادم؟؟؟مثلا باید فاصله ی وعده ها رو کمتر میکردم؟؟؟آخه اگر مشکل از اینه که من دیر به دیر غذا میدادم چرا چهار روز دوام آورد پس؟؟؟:(

سلام حالتون خوبه؟؟؟من چهار روز پیش یه بچه گنجشک پیدا کردم و آوردمش خونه ،براش گندم پختم و له ‌ردم و با سرنگ بهش غذا میدادم ،مولتی ویتامین مخصوص پرندگان گرفته بودم و ۳ قطره توی ۵۰ سی سی آب ریختم و از اونم کنار غذاش بهش میدادم خیلی خوب و سر حال بود و من هر ۲ الی۱.۵ ساعت بهش غذا میدادم تازه خیلی هم بهم عادت کرده بود ،امروز بعد از ۲.۵ ساعت خواستم بهش غذا بدم و دیدم بدنش کامل خشک شده و مرده ،خیلی ناراحت شدم ،خواستم بدونم مشکل از من بوده،باید فاصله ی وعده هارو… Read more »

سلام من دوتا عروس هلندی نر و ماده دارم که سرما خوردن عطسه میکنن
دوتا جوجه دارن که یکیشون فک کنم ۱۵ روزشه اون یکی هم ۱۳
جوجه بزرگه دو روزی هست که یه پاش بازه و دومین پاش جمع شده و انگشتاشم تکون نمیده
کف لونه هم افتاده نرو ماده هم دیگه بهش غذا نمیدن و لهش میکنن
خودم دارم بهش سرلاک میدم ولی بازم خیلی نگرانشم
از مطالبی که خوندم متوجه شدم فلج شده😔 راهی هست که درمان بشه؟؟
خواهش میکنم کمکم کنید یه راهی به من بدید از هرکی میپرسم مگه میمیره من نمیخوام از دستش بدم😭😢

سلام من یک جوجه مرغ عشق تقریبا دو ماهه دارم الان کاملا غذا خوردن یاد گرفته ولی چند روز بود پف کرده بود و تعادل خوبی نداشت از بقیه جداش کردم خیلی کم اشتها شده بود امروز که اومدم سراغش خیلی پف کرده بود چیزیم نمیخورد یکم که گذشت دیدم یک حالتی مثله سکته بهش دست داد و خشک شد یکمی با انگشت نازش کردم دوباره به حالت اولیه برگشت😔الان از صبحه دو سه بار اینطوری شده مدفوعش آبکیه چیکارش کنم خوب میشه؟😣

سلام مرغ عشق من خیلی خیلی لاغر شده بود و چیزی نمیخورد
الان دیدم که مرده خیلی ناراحت شدم میشه بگین علت دقیقش چی بوده ؟

سلام پرنده من عروس هلندی خاکستری بود تند تند جیس می کرد بیماری‌ ام داشت بیچاره دلم براش‌ سوخت

سلام دیشب ی بچه گنجشک مورد حمله گربه بود گرفتم ازش سالم بود ولی قلبش تند نمیزد توو دستم واینکه صبح هم تواتاق پرواز میکرد به اندازه خودش که بچه هست ولی چیزی نخورد پرهاش یکم افتاده بود ولی سروصدا میکرد بقیه گنجشکهارو صدا میزد بعدش گذاشتم توو لباسم که گرمش بشه چون پوش میکرد پرهاشو فکردم سردشه اسهال هم بود بعد ۲۰دقیقه حس کردم شل شده اوردمش بیرون داشت میمرد ومرد .گرما یا بوی لباس باعث مرگش بوده ؟حالش خوب بود خیلی ناراحتم

سلام، به خاطر ترس و استرس شدید احتمالا تلف شده.

خیلی ممنونم‌که زودپاسخ دادین.ببخشید بخاطر ترس از من یا ترس از گربه ؟من پنجره رو باز گذاشتم که اگه خواست بره ولی خودش نرفت خودش بعد ۴ساعت اومد پیش من بخاطر همین من فکردم بهم اعتماد کرده لطفا بگین دیگه چی میتونه باعث مرگش شده باشه ؟میخوام بدونم من چقدر مقصرم

سلام من یک طوطی برزیلی جفت دارم تقریبا یک دو ماهی میشود که خریدم اما بعد از دو ماه طوطی ماده مُرد و الان طوطی نر تنها هستش به نظر شما طوطی نر طاقت میاره و زنده میمونه لطفا هر چه زود تر پاسخ من را بدهید

سلام میخواستم بدونم اگه عروس تخم گذاشته باشه و جفتش مرده باشه اون جفتش روی تخم ها میخوابه یا نه؟

سلام، در این شرایط معمولا جفت بازمانده بر روی تخم ها میخوابه و به جوجه کشی ادامه میده ولی ممکنه اینکار رو انجام نده و افسرده شه.

سلام جوجه مرغ مینام بدنش سرده و از صبح غذا نخورده چی بهش بدم حالش خوب بشه

سلام، جوجه رو باید در یک محیط گرم با دمای بالای 30 درجه نگهداری کنید. در ضمن از بازار غذای مخصوص جوجه مرغ مینا براش تهیه کنید مرغ مینا هر غذایی رو نمیتونه بخوره.