"> تغذیه جوجه ها - جیره غذای جوجه ها - تعیین جنسیت جوجه ها
تغذیه جوجه ها

تغذیه جوجه ها

تغذیه جوجه ها در بدو ورود : در روز اول تغذیه جوجه ها، باید در هر باردان دادن ، به اندازه یک مشت بسته در داخل سینی دانخوری و یا کارتن کف قفس دان ریخت شود. و تا زمانیکه همه آنرا نخورده اند نبایستی دان در سینی ریخته شود. زیرا جوجه بد عادت می شود و فقط از ذرات درشت دان تغذیه می نماید.

و اگر دان مدت زیادی در سینی بماند ، جوجه بر روی دان مدفوع کرده و دان بوی بد می گیرد و جوجه دان را مصرف نمی کند. . پس بهتر است طوری به جوجه دان بدهیم که جوجه همه دان را در حداقل زمان ممکن خورده، و بعد دوباره به آن دان بدهیم . مقدار دان خورده شده در طی ۲۴ ساعت باید یادداشت شود چون مدیر فارم و یا مرغدار بایستی در جریان میزان مصرفی دان باشد.

به همین منظور کارگر روز کار مقدار دان مصرفی خود را یادداشت می کند و کارگر شب کار نیز به همین ترتیب، و عدد این دو مقدار را با هم جمع می کنند و مصرف دان ۲۴ ساعت بدست می آید . البته تمام این آمارها بایستی در دسترس باشد به همین منظور یک برگه در هر سرسالن نصب می کنند و علاوه بر دان ، تلفات ، روشنایی ، خاموشی ، واکسن و سایر موارد را با ذکر تاریخ دقیق آن یادداشت می نمایند.

تعیین جنسیت جوجه ها از طریق پرهای بال

جوجه ها را می توان از روی سرعت رشد پرها تعیین جنسیت کرد. زیرا سرعت رشد پرها در دو جنس مرغ و خروس برابر نبوده و متفاوت است.

روش این کار به این صورت است

١- ابتدا بال را مانند یک باد بزن باز کنید.

۲- به پرهای لای مفصل خارجی بال نگاه کنید، ردیف انتهایی بنام پرهای اولیه و ردیف بالا بنام کرک های اولیه نامیده میشوند.

٣- زمانیکه که پرهای اولیه (انتهایی بلند تر از کرکهای اولیه باشند جوجه، مرغ است.

۴- وقتی که پرهای اولیه برابر یا کوتاه تر از کرکهای اولیه باشند جوجه ، خروس است.

برسی کیفیت جوجه ها

  • بعد از تخلیه جوجه ها باید رفتار آنها تحت کنترل قرار گیرد.
  • معمولا ظرف مدت شش ساعت بعد از ورود، جوجه ها آرام می گیرند.
  • جوجه های یکروزه باید سرحال، فعال و سرزنده باشند.
  • موارد غیرطبیعی از قبیل جوجه های دارای نقص پا، منقار کج و کوری بایستی سریع، حذف شوند.
  • ناف جوجه ها را باید بررسی کرده و از بسته بودن آنها مطمئن شد.
  • جوجه ها از نظر وزن باید یکنواخت باشند.

مدیریت دما

به طور کلی در سیستم گرمادهی در قفس یا گرم کردن کل سالن، درجه حرارت را از ۳۱ درجه سانتیگراد به میزان هر هفته ۲ درجه سانتیگراد کاهش دهید تا به دمای ۲۱ درجه سانتیگراد برسید.

در جستجوی علائم گرمازدگی (له له زدن و چرت زدن) و یا سرماخوردگی (روی هم ریختگی یا جمع شدن) در سالن باشید و مطمئن شوید که دستگاه های تنظیم حرارت نیز به درستی کار می کنند.

کنترل دما در پرورش قفس حساس تر است چون جوجه ها نمی توانند به سمتی که از نظر حرارتی مطلوب آنهاست حرکت کرده و آنجا را پیدا کنند.اگر جوجه را در قفس پرورش می دهید رطوبت را در حد کافی نگه دارید.

رطوبت نسبی را در حد ۶۰۴۰. حفظ کرده و در صورت ضرورت پیاده روها یا کف را آبپاشی کنید تا درصد رطوبت بالا برود. ۲۴ ساعت قبل از ورود جوجه ها سالن را به شرح زیر آماده کنید :

۱- در اطراف هر واحد مادر مصنوعی یک حصار قرار بدهید.

۲- دمای مادر مصنوعی را بین ۳۵-۳۲ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

۳- آبخوری های کوزه ای (کله قندی) را از آب پر کنید و دو آبخوری ۴ لیتری به ازای هر ۱۰۰ پرنده در نظر بگیرید.

۴- کوران را در سالن از بین ببرید.

در موقع استفاده از مادر مصنوعی گازی دمای زیر آن را هر هفته سه درجه کاهش داده تا به ۲۱ درجه سانتیگراد برسید. رطوبت نسبی کافی را برای جوجه های پرورش یافته بر روی بستر فراهم کنید. در صورتی که رطوبت نسبی بین ۶۰-۴۰ باشد به نظر می رسد که جوجه ها راحت تر بوده و عملکرد بهتری دارند.

مشاهده جوجه ها به شما خواهد گفت که آیا درجه حرارت صحیح یا نامناسب است. اگر جوجه ها خیلی سردشان باشد نزدیک به منبع حرارتی روی یکدیگر قرار می گیرند و در صورتی که گرمشان باشد دور از منبع گرما پخش می شوند.

چنانچه کوران وجود داشته باشد به شکل گروهی روی هم جمع می شوند تا از نقطه ای که هوای سرد وارد منطقه گرم می شود دور باشند. جوجه های راحت به طور یکنواخت و بدون جمع شدگی در یک نقطه در سرتاسر سالن پرورش پخش خواهند بود.

بستر مناسب و شرایط آن

بستر و وضعیت آن در آشیانه های پرورش پولت موضوع مهمی است. بستر باید به نحوی باشد که جایگاهی نرم و راحت برای جوجه ها فراهم سازد. مشخصات بستر مناسب شامل کیفیت خوب، خشک، نرم و بدون گرد و خاک بودن است. جنس و کیفیت بستر باید بگونه ای باشد که منجر به ضایعات اندام های طیور نگردد.

انواع معمول بستر عبارتند از

۱. تراشه یا پوشال چوب به مقدار ۳ تا ۵ کیلوگرم در متر مربع.
٢. کاه و کلش به میزان به میزان ۲ / ۵ تا ۴ کیلوگرم در متر مربع.
٣. سبوس برنج، خرده های ذرت، خاک اره.
۴. ماسه بادی (رمل) به عمق ۵ سانتیمتر و یا یک متر مکعب در ۲۰ متر مربع آشیانه.

بستر در واقع عایقی برای کف آشیانه است و رطوبت را به خود جذب می نماید. ضخامت بستر در تابستان باید ۳ تا ۵ سانتی متر و در زمستان ۵ تا ۸ سانتی متر در نظر گرفته شود. این ضخامت در نواحی گرم و خشک می تواند کمتر باشد. یک بستر خوب باید عاری از کپک، مواد اضافی و هر نوع آلودگی باشد. توزیع بستر باید یکنواخت بوده و حداقل دارای دمایی معادل ۳۲ درجه سانتی گراد باشد. . اگر از مادر مصنوعی استفاده می شود ، دمای بستر زیر آن باید ۴۰ / ۵ درجه سانتی گراد باشد.

بستر اطراف دانخوریهای اتوماتیک را فشرده نمایید تا جوجه ها بتوانند راحت دان بخورند . قبل از هر جوجه ریزی باید دمای بستر ثبت شود تا میزان کارایی سیستم گرماده قبل از جوجه ریزی ارزیابی شود. نکته: اگر از مه پاش استفاده می کنید بستر شما تخت می گردد و لازم است روزانه دو بار با شنکش زیر و رو گردد. نکته : اگر سالن بوی ترشیدگی می دهد نشانه مرطوب بودن بیش از حد بستر است و بایستی ضمن پیدا کردن دلیل این موضوع مشکل رفع شود.

علت این امر میتواند تنظیم نبودن آبخوریها ، و یا مه پاش باشد؛ همینطور ممکن است علت آن قطر کم بستر و یا رطوبت زیاد هوا باشد . به هر حال نیاز به زیر و رو کردن بستر و یا تعویض آن وجود دارد.

محل استراحت (چوب خواب)

چون بر حسب غریزه، مرغ ها (پولتها ، نیمچه ها ) عادت دارند در جاهای بلند استراحت کنند، نصب چوب خواب در آشیانه بسیار مفید بوده و باعث می شود که مرغ ها از نشستن بر روی ظروف آب خوری ضخامت چوب حداقل در حدود ۳ سانتی متر ، و طول آن به ازای هر مرغ ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و ارتفاع برای جوجه ها و پولتها در حدود ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر» و «برای مرغ های بالغ در حدود ۲۰ تا ۹۰ سانتی متر» می باشد.

افزایش تعداد جوجه ها

برای افزایش و زیاد کزدن تعداد جوجه ها خود می توانید با خرید چند تخم نطفه دار و تهیه دستگاه جوجه کشی تعداد جوجه های خود را بیشتر کنید. برای راهنمای و مشاوره در مورد خرید ماشین جوجه کشی می توانید با شماره تماس ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ در ارتباط باشید

16
دیدگاه بگذارید

avatar
8 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
حبیبمحمدحسین رضایی123456789امیررضا چگنی Recent comment authors
کریم زندی شیرازی
کریم زندی شیرازی

مختصر مفید بدون مقدمه معمول که وقتگیر هست متشکرم

فرامرز رجبی
فرامرز رجبی

دست شما.درد نکنه آقایزندی شیرازی

هیوانوروزی
هیوانوروزی

مختصر ومفید.عالی بود

رمضانی
رمضانی

سلام جوجه سه ماه دارم همه گلپایگانی به غیر از استارتر چه برنامه غذایی بهتر بهشون بدم

حبیب
حبیب

مولتی ویتامین، سبزی خرد شده مثل جعفری تره پیازچه کاهو اسفناج کاهو و…

رسول خدابنده لو
رسول خدابنده لو

مختصر و مفید و بسیار کارآموز
سپاس فراوان از مشاوران

آرتین
آرتین

سلام جوجه هام ۲ ماهه است چی میخورن غذا چی بدهم بهشون

FR
FR

با سلام، توصیه می شود به یک دامپزشک مراجعه نمایید.

علی
علی

سلام ؛ بطور مدام ، جلویشان ” پلت ” از نوع استارتر بگذار . بهترین نوع پلت ، در شمال ( مازندران که ما به آن بخوبی دسترسی داریم ) ، ” درنا پلت ” هست . یک پلت خوب ، باید دارای عطر و بوی خوبی از انواع ویتامین ها و مواد مفید باشد . موفق باشید.

آقای عیدی وندی
آقای عیدی وندی

عالی بود ممنون

امیررضا چگنی
امیررضا چگنی

سلام برای جوجه چند روزه چه دونی خوبه که بدم

123456789
123456789

ذرت خورد شده دان استارتر باقی مانده ی غذا یونجه ی ریز شده

حسین رضایی
حسین رضایی

گندم خورد شده من استفاده میکنم

FR
FR

با سلام، ممنون از راهنمایی های شما دوستان عزیز

محمد
محمد

آیا دان جوجه ها را باید بخویسانم

FR
FR

با سلام، در هفته های اول بهتر است که جوجه ها با غذای نرم تغذیه شوند.

بستن
مقایسه