تغذیه جوجه ها

تغذیه جوجه ها

تغذیه جوجه ها در بدو ورود : در روز اول تغذیه جوجه ها، باید در هر باردان دادن ، به اندازه یک مشت بسته در داخل سینی دانخوری و یا کارتن کف قفس دان ریخت شود. و تا زمانیکه همه آنرا نخورده اند نبایستی دان در سینی ریخته شود. زیرا جوجه بد عادت می شود و فقط از ذرات درشت دان تغذیه می نماید.

و اگر دان مدت زیادی در سینی بماند ، جوجه بر روی دان مدفوع کرده و دان بوی بد می گیرد و جوجه دان را مصرف نمی کند. . پس بهتر است طوری به جوجه دان بدهیم که جوجه همه دان را در حداقل زمان ممکن خورده، و بعد دوباره به آن دان بدهیم . مقدار دان خورده شده در طی ۲۴ ساعت باید یادداشت شود چون مدیر فارم و یا مرغدار بایستی در جریان میزان مصرفی دان باشد.

به همین منظور کارگر روز کار مقدار دان مصرفی خود را یادداشت می کند و کارگر شب کار نیز به همین ترتیب، و عدد این دو مقدار را با هم جمع می کنند و مصرف دان ۲۴ ساعت بدست می آید . البته تمام این آمارها بایستی در دسترس باشد به همین منظور یک برگه در هر سرسالن نصب می کنند و علاوه بر دان ، تلفات ، روشنایی ، خاموشی ، واکسن و سایر موارد را با ذکر تاریخ دقیق آن یادداشت می نمایند.

تعیین جنسیت جوجه ها از طریق پرهای بال

جوجه ها را می توان از روی سرعت رشد پرها تعیین جنسیت کرد. زیرا سرعت رشد پرها در دو جنس مرغ و خروس برابر نبوده و متفاوت است.


روش این کار به این صورت است

١- ابتدا بال را مانند یک باد بزن باز کنید.

۲- به پرهای لای مفصل خارجی بال نگاه کنید، ردیف انتهایی بنام پرهای اولیه و ردیف بالا بنام کرک های اولیه نامیده میشوند.

٣- زمانیکه که پرهای اولیه (انتهایی بلند تر از کرکهای اولیه باشند جوجه، مرغ است.

۴- وقتی که پرهای اولیه برابر یا کوتاه تر از کرکهای اولیه باشند جوجه ، خروس است.

برسی کیفیت جوجه ها

  • بعد از تخلیه جوجه ها باید رفتار آنها تحت کنترل قرار گیرد.
  • معمولا ظرف مدت شش ساعت بعد از ورود، جوجه ها آرام می گیرند.
  • جوجه های یکروزه باید سرحال، فعال و سرزنده باشند.
  • موارد غیرطبیعی از قبیل جوجه های دارای نقص پا، منقار کج و کوری بایستی سریع، حذف شوند.
  • ناف جوجه ها را باید بررسی کرده و از بسته بودن آنها مطمئن شد.
  • جوجه ها از نظر وزن باید یکنواخت باشند.

مدیریت دما

به طور کلی در سیستم گرمادهی در قفس یا گرم کردن کل سالن، درجه حرارت را از ۳۱ درجه سانتیگراد به میزان هر هفته ۲ درجه سانتیگراد کاهش دهید تا به دمای ۲۱ درجه سانتیگراد برسید.

در جستجوی علائم گرمازدگی (له له زدن و چرت زدن) و یا سرماخوردگی (روی هم ریختگی یا جمع شدن) در سالن باشید و مطمئن شوید که دستگاه های تنظیم حرارت نیز به درستی کار می کنند.

کنترل دما در پرورش قفس حساس تر است چون جوجه ها نمی توانند به سمتی که از نظر حرارتی مطلوب آنهاست حرکت کرده و آنجا را پیدا کنند.اگر جوجه را در قفس پرورش می دهید رطوبت را در حد کافی نگه دارید.

رطوبت نسبی را در حد ۶۰۴۰. حفظ کرده و در صورت ضرورت پیاده روها یا کف را آبپاشی کنید تا درصد رطوبت بالا برود. ۲۴ ساعت قبل از ورود جوجه ها سالن را به شرح زیر آماده کنید :

۱- در اطراف هر واحد مادر مصنوعی یک حصار قرار بدهید.

۲- دمای مادر مصنوعی را بین ۳۵-۳۲ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

۳- آبخوری های کوزه ای (کله قندی) را از آب پر کنید و دو آبخوری ۴ لیتری به ازای هر ۱۰۰ پرنده در نظر بگیرید.

۴- کوران را در سالن از بین ببرید.

در موقع استفاده از مادر مصنوعی گازی دمای زیر آن را هر هفته سه درجه کاهش داده تا به ۲۱ درجه سانتیگراد برسید. رطوبت نسبی کافی را برای جوجه های پرورش یافته بر روی بستر فراهم کنید. در صورتی که رطوبت نسبی بین ۶۰-۴۰ باشد به نظر می رسد که جوجه ها راحت تر بوده و عملکرد بهتری دارند.

مشاهده جوجه ها به شما خواهد گفت که آیا درجه حرارت صحیح یا نامناسب است. اگر جوجه ها خیلی سردشان باشد نزدیک به منبع حرارتی روی یکدیگر قرار می گیرند و در صورتی که گرمشان باشد دور از منبع گرما پخش می شوند.

چنانچه کوران وجود داشته باشد به شکل گروهی روی هم جمع می شوند تا از نقطه ای که هوای سرد وارد منطقه گرم می شود دور باشند. جوجه های راحت به طور یکنواخت و بدون جمع شدگی در یک نقطه در سرتاسر سالن پرورش پخش خواهند بود.

بستر مناسب و شرایط آن

بستر و وضعیت آن در آشیانه های پرورش پولت موضوع مهمی است. بستر باید به نحوی باشد که جایگاهی نرم و راحت برای جوجه ها فراهم سازد. مشخصات بستر مناسب شامل کیفیت خوب، خشک، نرم و بدون گرد و خاک بودن است. جنس و کیفیت بستر باید بگونه ای باشد که منجر به ضایعات اندام های طیور نگردد.

انواع معمول بستر عبارتند از

۱. تراشه یا پوشال چوب به مقدار ۳ تا ۵ کیلوگرم در متر مربع.
٢. کاه و کلش به میزان به میزان ۲ / ۵ تا ۴ کیلوگرم در متر مربع.
٣. سبوس برنج، خرده های ذرت، خاک اره.
۴. ماسه بادی (رمل) به عمق ۵ سانتیمتر و یا یک متر مکعب در ۲۰ متر مربع آشیانه.

بستر در واقع عایقی برای کف آشیانه است و رطوبت را به خود جذب می نماید. ضخامت بستر در تابستان باید ۳ تا ۵ سانتی متر و در زمستان ۵ تا ۸ سانتی متر در نظر گرفته شود. این ضخامت در نواحی گرم و خشک می تواند کمتر باشد. یک بستر خوب باید عاری از کپک، مواد اضافی و هر نوع آلودگی باشد. توزیع بستر باید یکنواخت بوده و حداقل دارای دمایی معادل ۳۲ درجه سانتی گراد باشد. . اگر از مادر مصنوعی استفاده می شود ، دمای بستر زیر آن باید ۴۰ / ۵ درجه سانتی گراد باشد.

بستر اطراف دانخوریهای اتوماتیک را فشرده نمایید تا جوجه ها بتوانند راحت دان بخورند . قبل از هر جوجه ریزی باید دمای بستر ثبت شود تا میزان کارایی سیستم گرماده قبل از جوجه ریزی ارزیابی شود. نکته: اگر از مه پاش استفاده می کنید بستر شما تخت می گردد و لازم است روزانه دو بار با شنکش زیر و رو گردد. نکته : اگر سالن بوی ترشیدگی می دهد نشانه مرطوب بودن بیش از حد بستر است و بایستی ضمن پیدا کردن دلیل این موضوع مشکل رفع شود.

علت این امر میتواند تنظیم نبودن آبخوریها ، و یا مه پاش باشد؛ همینطور ممکن است علت آن قطر کم بستر و یا رطوبت زیاد هوا باشد . به هر حال نیاز به زیر و رو کردن بستر و یا تعویض آن وجود دارد.

محل استراحت (چوب خواب)

چون بر حسب غریزه، مرغ ها (پولتها ، نیمچه ها ) عادت دارند در جاهای بلند استراحت کنند، نصب چوب خواب در آشیانه بسیار مفید بوده و باعث می شود که مرغ ها از نشستن بر روی ظروف آب خوری ضخامت چوب حداقل در حدود ۳ سانتی متر ، و طول آن به ازای هر مرغ ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و ارتفاع برای جوجه ها و پولتها در حدود ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر» و «برای مرغ های بالغ در حدود ۲۰ تا ۹۰ سانتی متر» می باشد.

افزایش تعداد جوجه ها

برای افزایش و زیاد کزدن تعداد جوجه ها خود می توانید با خرید چند تخم نطفه دار و تهیه دستگاه جوجه کشی تعداد جوجه های خود را بیشتر کنید. برای راهنمای و مشاوره در مورد خرید ماشین جوجه کشی می توانید با شماره تماس 09144485590 در ارتباط باشید.

Civcivlerin sayısının artması 

kanatlı yetiştiriciliği sektöründe civcivlerin sayısının hızlı arması için kuluçka makinesi olmazsa olmazlardan olmaktadır, bu yüzden yüksek çıkım almanız için Altın kuluçka firması tarafından üretilen kuluçka makineleri tavsiye edilmektedir, üstün teknolojisi ve kaliteli malzemesi kuluçka yapımında yüksek randıman almanızı sağlamaktadır. kuluçka makinesi büyük sektörler için oldukça kritik bir makine olmaktadır ve bu yüzden çıkım oranı önemli olmaktadır. detaylı bilgiler için site yazılan destek hattını aramanız yeterli olacaktır ve uzman personelimiz sizin için gereken bilgileri detaylı bir şekilde aktaracaktır.


427 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سلام وقتتون بخیر،من حدود ۲۷۰ تا جوجه گلپایگانی دارم ک دو هفته ای هستن بهشون مخلوط سویا و ذرت و پودر استخوون میددم.ولی تو این دو هفته نزدیک ۵۰ کیلوو خوراک بهشون دادم ،چیکار کنم ک قیمت خریدش بصرفه تر باشه و تا کی باید بهشون این خوراک رو بدم؟

سلام، دوست عزیز این سوال شما رو باید یک متخصص دامپزشک بومی جواب بده من دقیق نمیتونم به شما کمک کنم. تعداد جوجه هاتون زیاده حتما با یک دامپزشک مشورت کنید.

سلام ممنون برای سایت خوبتون کلی چیز یاد گرفتم💐💐💐💐💐

سلام، موفق باشید اگه سوالی داشتید در خدمتیم.

سلام و وقت بخیر من جوجه رنگی و محلی داشتم میخواستم بدونم چه غذایی باید بهش بدم، براش آب و نان کافیه؟ فقط چند روزش هست، و دان چی باید بهش بدم؟

سلام، از بارار دون جوجه بگیر. اگر نه دان ذرت و سویا را به صورت پودری بهش بده. تا 10 روزگی هم بهش پودر گندم نده. ولی بعدش میتونی کمی پودر گندم هم به غذاش اضافه کنی.

سلام من
یه جوجه خریدم ۱۵روزه باید غذا چی بهشون بدم
و همش سردشه خودشو به من میچسبونه عطسه میکنه میخواستم ببینم مشکلش چیه ؟

سلام من چهار تا جوجه محلی دارم
بهشون دون پرسی و برنج و نون و‌کمی گوجه بهشون میدم همشون سرحال شدن ولی حس میکنم زیادی رشد نمیکنند و من به بهداشتشون خیلی میرسم ابشون هر وقت ببینم یه چیزی توشه سریع عوض میکنم.
ممنون میشم جواب بدید.

سلام من 5 تا جوجه حدود 5 هفته ایی دارم .چیزایی که بهشون میدم بخورن سبزی و برنج و گوجه و پیاز حبوبات .حالشون هم خدا رو شکر خیلی خوبه .فقط الان که بزرگتر شدن نمیدونم چه غذا هایی واسشون خوبه میشه راهنمایی کنید ممنون

سلام من سه تا جوجه بومی دارم سه تاشون خیلی سرحال بودن ولی یکیشون جدیدن هم پاش میشله هم همش میشینه غذاهم خیلی کم میخوره خیلی هم میخوابه تقریبا یک ماهشونه غذاشونم پودر ذرت بهشون میدادم یکی دوبارم خیار بهشون دادم چیکار کنم ک اون یکی سرحال بشه ؟!

سلام، پودر ذرت به تنهایی برای تغذیه جوجه کافی نیست تو یک ماه اول پروتئین زیادی نیاز دارند برای همین کنجاله سویا هم بهشون میدهند. بهتره مولتی ویتامین و کلسیم مخصوص طیور تهیه کنید و طبق دستور مصرف و بر اساس وزن جوجه از این مکمل ها بهش بدهید. لنگیدن پا بیشتر به خاطر کمبود کلسیم و ویتامین پیش میاد همچنین اگه کف زمین سخت و مرطوب باشه پای جوجه دچار زخم میشه. کف پاشو هم بررسی کنید.
در ضمن فعلا خیار بهشون زیاد نده باعث اسهال جوجه میشه.

سلام من دوتا جوجه رنگی گرفتم ولی یکیشون یجا کز میکنه هی چشاشو میبنده و خیلی کم غذا میخوره مشکلش چیه یعنی داره میمیره؟
بعد اینکه من یکم بهشون نودل دادم خیلی دوس داشتن اشکالی نداره که؟

سلام، این جوجه ها باید در جای گرم نگهداری بشنوگرنه مریض میشن غذا هم دان پودری براشون بگیرید یا که پودر ذرت و سویا بهشون بدهید. به اون جوجه بی حال کمی آب قند بدید و 4 قطره مولتی ویتامین در آبخوریشون حل کنید.
نودل هم میتونن بخورن به شرطی که بدون نمک و ادویه باشه.

سلام
برای خواهرم یه جوجه محلی گرفتم ولی پاهاش انگار تو حالت مشت و کج و کلس و اینکه کم غذا میخوره و اشتها نداره
پیشنهاد میکنین چطوری غذا بدم بهش؟
لطفا جواب بدین

سلام، اگه پاهاش از همون اول اینطوری بوده درمان نداره ممکنه به خاطر هم خونی باشه. ولی بهتره به تغذیه این جوجه مولتی ویتامین و الکترولیت اضافه کنید دان استارتر هم براش تهیه کنید. اگر نتونستید با پودر ذرت و سویا ، تخم مرغ آب پز له شده بهش غذا بدهید.

سلام و وقت بخیر من چند بار جوجه مینیاتوری جوجه کشی کردم که متاسفانه از اکثرشون در هفته ی اول مردن (اما جوجه های معمولی هیچکدومشون نمردن ) میخواستم بدونم چند روز بعد از خروج از تخم باید بهشون غذا بدم و رطوبت چقدر باشه؟ یکی دوتا از جوجه ها که مردن کالبد شکافی که کردم دیدم کیسه زرده شون تقریبا جذب نشده بودن. ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام، تا 24 ساعت باید داخل دستگاه بمونند. بعد 24 ساعت میشه با دان مخصوص جوجه تغذیه شون کرد. جوجه یک روزه تا دو هفته به دمای گرم هم نیاز داره. رطوبت تو روزهای اول هم حدودا 60 درصد خوبه تا جوجه دچار دهیدراته نشه.

سلام من ۲ جوجه های ۲یا۳ماهه دارم اونا قبلاً فقط می خوردن اما الان کم اشتها شدن

سلام من 3 هفته هست که ی جوجه پنبه ای خریدم حالا امروز بی حال هر روز التماس میکرد که از قفسش بیاد بیرون امروز نکرد در قفسم که رراش باز میکنم نمیاد بیرون حالا خودم اوردمش بیرون گذاشتمش تکی حیاط توی افتاب خوابید بعد ما هم که راه میریم دنبالمون میاد ولی بی حال نونش دادم و انگورشم دادم

سلام، انگور بهش ندین باید دان بخوره از بازار دان مرغ بگیرین.

سلام من دو تا جوجه ی یکی دو هفته ای دارم یکیشون وقتی یکم راه میره سریع میشینه زمین و خوابش میگره باید بهشون چه غذایی بدم

سلام، دان استارتر تهیه کنید. مولتی ویتامین و مولتی الکترولیت هم براش بگیرید.

سلام چند تا سوال راجب جوجه ها داشتم
تا 2-۱ هفتگی جوجه باید چی بهش داد؟
1 ماهگی به بعد چطور چه چیز های باید داد؟
و اینکه باید کجا‌نگه داری کنیم که جوجه راحت باشه ؟
باید زیرش یک چیز نرم بگذاریم یا نه؟

سلام
تا دو هفتگی بهش دان سوپراستارتر یا استارتر بدهید.
بعد از یک ماهگی همون دون مرغ که شامل ذرت، کنجاله سویا، گندم و … هست میتونید استفاده کنید.
دو هفته اول جاشون باید گرم باشه. مخصوصا روزهای اول دمای 35 درجه براشون لازمه. جاشون هم باید تمیز و بدون نوسان دمایی باشه زیرشون هم پوشال چوب میتونید پهن کنید.

سلام وقتتون بخیر
میشه لطفا بهم کمک کنید
جوجه هام دوماهشونه مدتیه عادت کردن به برنج و دون خودشون که فک کنم ذرته رو نمیخورن ! چیکار کنم دون خودشون رو بخورن ؟ خواهش میکنم بگید چیکار کنم چون چند روزی برنج نریختیم ولی با اینکه کلی دون دارن بازم نمیخورن حتی ظرفاشونم رنگی گذاشتم که برن سمتش ولی نمیرن میترسم کمبود ویتامین پیدا کنن بخاطر برنج چون یکیشون فعالیتش کمتر شده همشم خستست با اینکه بهش مولتی ویتامین طیور دادم
و یک سوال دیگه این دان استارتر که میگن میشه به جوجه های دو ماهه هم داد ؟

سلام، دان تازه صبح هنگام بهشون بدهید. برای تحریک اشتهاشون هم کمی مولتی ویتامین و ماست و سیر هم بهشون بدهید. دان استارتر برای دو هفته اول هستش.

سلام من ۳تا جوجه محلی دارم و سه تاشون با هم و خوب رشد کردند میشه بگید چه چیزهایی باید بهشون بدم

سلام، از بازار دان براشون تهیه کنید. چند ماهه هستن؟

سلام خسته نباشید من ۳ تا جوجه دارم تقریبا فکر کنم دو ماهشونه یکیش که قشنگ بزرگ شده و سرحاله یکیش رو گربه برده بودو دوباره برشگردوندیم و اونم بزرک شده ولی از اونی که قبلا گفتم یکم کوچیکتره یکی دیگه هم متاسفانه از هر دوشون کوچولو تره قبلا هم همینطور بود ها ولی کاملا سرحال بود و غذا شو کامل میخورد ولی چند روزه که که کم حخال شده و غذا رو خیلی خیلی کم میخوره متاسفانه چیکار کنم که هم بزرگ بشه و هم دوباره سر حال بشه؟ راستی غذاشونم معمولا برنج ،ماکارونی ، نون لواش خیس خورده… Read more »

سلام، دان مرغ براشون بگیرید تغذیه مقوی ندارد. در ضمن اون جوجه دیگه رشدش همینطوری خواهد بود چون در دوره رشد یا دو هفته اول تغذیه ضعیفی داشته. البته برخی جوجه ها از همان بدو تولد ضعیف متولد میشن و سرعت رشد کندی دارند ( به خاطر ضعیف بودن کیفیت تخم نطفه دار)

سلام من 2 تا جوجه رنگی دارم 2 روزه هستن چیه چیزایی میتونم بهشون بدم

سلام، از بازار دان استارتر بخرید یا اینکه بهشون پودر ذرت و پودر سویا بدهید.

سلام استاد. 75 تا جوجه گلپایگانی دارم . از یکماهگی خریدمشون. الان 38 روزن. تا الان سوپر استاتر نوش جان کردن. میخاستم بدونم مقدار مصرفی دان برای هر جوجه چقدر باید باشه. از عهده دان نمیام از بس میخورن.
لطفا راهنمایی کنید

سلام، دان سوپر استارتر برای سن 4 هفتگی شون خوب نیست الان باید دان پر انرژی دریافت کنند با پروتئین کمتر از دوره های قبلی. مقدار دان مصرفی این نوع جوجه ها در 6 هفتگی روزانه تقریبا 45 گرم هستش و هر هفته نیم گرم بهش اضافه خواهد شد. یعنی در 7 هفتگی روزانه 50 گرم میخورن. وقتیکه بالغ بشن روزانه 110 گرم براشون کافی خواهد بود.

ببخشید کاهو وبرنج برای جوجه مضر نیست؟

سلام، تا دو هفتگی فقط دان مخصوص جوجه یعنی استارتر بدهید بعد از اون میشه به مقدار کم از غذاهایی که گفتین استفاده کرد.

سلام خسته نباشید مرسی از راهنماییتون
امروز چینه دانش انگار ورم کرده و کج هم شده نمیدونم چیکار کنم خیلی نگرانم براش که اتفاقی بیفته پودر ذرتش رو هم دو روز میشه که نمیخوره تازه یه تیکه سیب زمینی خام هم درسته خورد هرکاری میکنم که نخوره اون بدتر لج میکنه و ور میداره فرار میکنه که یه وقت ازش نگیرم چیکار کنم من خیلی نگرانم ولی اون انگار متوجه نمیشه هرچی رو زمین باشه رو میخوره من باید باهاش چیکار کنم خیلی نگرانشم
ممنون میشم اگه زودتر جواب بدید

سلام، ممکنه به خاطر غذاهایی که میخوره دچار انباشتگی چینه دان شده باشه. فعلا غذا بهش ندهید تا چینه دانش یکم خالی بشه. مقداری آ بولرم بهش بدهید و چینه دان رو به سمت پایین به نرمی ماساژ دهید. اگه خوب نشد باید چینه دانش تخلیه بشه.

سلام. وقتتون بخیر
من ٣ هفته گذشته یه جوجه محلی خریدم اما امروز یه تیکه بزرگ از کاهو رو خورد و چند تا دونه برنج هم خورد میخواستم بدونم مشکلی نداره؟ یه وقت اتفاقی براش نیفته؟
ممنون میشم اگه جواب بدید

سلام، چینه دانش رو بررسی کنید اگر بعد از چند ساعت خالی نشد مشکل ساز خواهد بود و باید تخلیه بشه فعلا بهش غذا ندین.

سلام من میخاهم جوجه رسمی بگیرم هر وقت گرفتم مرده من چی کار کنم جوجه بزرگ بشه

سلام، جوجه باید در جای گرم و تمیز نگهداری بشه و با دان استارتر تغذیه بشه.

سلام
امروز جوجه ی من از سه طبقه ی خونمون افتاد پایین خیلی سر حال بود و تند راه میرفت الان که افتاده بی حال شده و راه نمیره خیلی خیلی اروم راه میره میشه بگید چیکار باید بکنم😔😔😔😔

سلام، از سه طبقه افتاده پایین!! بعد انتظار دارید مثل قبل راه بره. الان مفصل پاهاش آسیب دیدن ممکنه خونریزی داخلی هم داشته باشه.

سلام خوب هستید
من چهار تا جوجه گلپایگانی 15روزه دارم.
باید چه غذایی یا چه خوراک دامی بهشون بدم?
و جوجه هم چند ماهه تخم میگذارد?

سلام، برای خرید دان متناسب با جوجه هاتون به فروشگاه های عرضه خوراک دام و طیور مراجعه کنید. جوجه های شما هم در سن 5 الی 5.5 ماهگی باید تخمگذار بشن ولی باید تغذیه و نور کافی (16 ساعت) در آن زمان دریافت کنند.

سلام دوست عزیز من یدونه جوجه رنگی دارم میره زیر آفتاب میخوابه میشه بگید مشکل از چیه

سلام، اگه هنوز زیر دو هفته است به جای گرم نیاز داره. بهتره جاشو گرم کنید. اگه زیاد زیر آفتاب بمونه بی حال خواهد شد.

ادمین جان سلام و وقت بخیر خداقوت من وقتتو میگیرم که فقط ازت تشکر کنم انقدر مطالب مفید نوشتی و خیلی با حوصله جواب تک تک کامنتهارو دادی خیلی خیلی اقایی انشالله همیشه تو کار و زندگیت موفق باشی و خدا همیشه بهترینهارو بهت بده.بازم ممنونم از طرف همه اونایی که با خوندن مطالبت کارشون راه افتاد و استرسشون کم شد

یا حق

سلام و درود بر شما اقا حامد عزیز، هدف ما کسب رضایت شما کاربران عزیز سایت هواباتور میباشد. موفق باشید.

سلام. وقتتون بخیر
من ۴ جوجه دارم حدودا ۳ ماهشونه. بشون دان پلت میدم و کم کم بلغور میدم اما خیلی نمیخورن سیر بشن.
سوال ۱، الان هوا گرمه دان پلت براشون ضرر داره، یا که بشون بدم؟
سوال ۲، ایا مهمه بلغور عادت کنن و بعدش گندم بخورن؟
سوال ۳، هوا گرمه، مدام نفس نفس میزنن. دهانشون بازه و له له میزنن. چه کار کنم گرمای بدنشون کم بشه؟ هندوانه و.. موثره؟

سلام، خیر پلت براشون مضر نیست اتفاقا خوبه. حتما محیط نگهداری مرغ هاتون را با هواکش خنک کنید چون استرس گرمایی باعث تلف شدن شون میشه. بهتره به جای گندم جو بهشون بدهید چون طبع سردی داره هر چند در این نوع شرایط گرمایی مرغها کمتر غذا میخورن تا حرارت بدنشون زیاد نشه.

سلام من ۶ تا جوجه محلی اصل خریدم که از زیر پای مرغ درومده ولی مرغه مرده و من خرید باید چه غذایی بهش بدم بخوره

سلام اولا باید جوجه ها رو زیر مادر مصنوعی یا لامپ حرارتی قرار بدین چون به دمای گرم نیاز دارند. از بازار هم براشون دان استارتر بخرید. اگر نمیتونید دان بخرید بهشون پودر ذرت و تخم مرغ آب پز بدهید.

ممنونم پس ذرت پودر شده حتما میخورن چون همش بهشون برنج بخته میدادم

برنج پخته خوب نیست تا دو هفتگی بهشون برنج یا پودر گندم نده.

سلام من سه تا جوجه محلی دارم از روزی که آوردیم کلا از هم جدا نمیشم و حتی موقع خواب میچسبن به هم میخواستم بدونم این به خاطر دما هستش؟واگه اینطوریه چیکار کنم؟

سلام، اگه جاشون سرد باشه به هم میچسبند تا گرم بشن. حتما جاشون رو گرم نگه دارید و بهشون دان مخصوص جوجه (استارتر) بدهید.

سلام
من سه تا جوجه محلی دارم که ۷ روزشونه یکیشون خیلی سرحاله ولی دوتای دیگ خیلی بی حالن و مدام چشماشون بسته میشه
من باید چیکار کنم سرحال بشن ؟؟؟؟

سلام، یکم آب قند بهشون بدهید و در آبخوری شون هم 2 یا 3 قطره مولتی ویتامین حل کنید. جاشون باید گرم باشه.

سلام
روز بخیر من ۳ تا جوجه دارم یک هفته ای
۱ از اون ها غذا کم میخوره اما برنج که میدهم به اندازه کافی میخوره .
آیا برنج براش ضرر دارد؟

سلام، تا دو هفتگی بهشون برنج و پودر گندم ندین، دیر هضم بوده و مشکل گوارشی بوجود میاره. حتما دان مخصوص جوجه تهیه کنید که شامل پودر ذرت و پودر کنجاله سویا است.

سلام خسته نباشید
من دو تا جوجه محلی دارم (تقریبا دوماهه) که یکیشون که از همه شر تر امروز تا عصر خوب خوب بود اما از عصر اصلا تکون نمیخوره دهنشو باز نمیکنه جیک جیک نمیکنه به زور دهنشو باز کردم بهش آب دادم اب که خورد بال بال زد انگاری یک چیزی گیر کرده .
ممنون میشم جواب بدید .

سلام، بهتره یکم جزئیات بیشتری از علائم ظاهری بگین تا بتونم کمکتون کنم. مثلا آیا ترشحات داره؟ فضله اش چطوریه؟ ایا مشکل تنفسی داره؟ ترشحات چشم و بینی؟
اگه بیماری نباشه یکم بهش آب قند بدید با آب ویتامینه (2 الی 3 قطره مولتی ویتامین رو در آبخوریش حل کنید.)

سلام من دو تا جوجه محلی دارم که یکیشون 1ماهشه و تقریبا همه چی میخوره اما بلغور نمیخوره و اون یکی هم دوهفتهشه
که زیاد سرحال نیست،یعنی حاله هاااا ،اما نه خب زیاد، ولی خب مثل اون تقریبا همه چیز میخوره به جز بلغور من فعلا فقط به دوتاییشون نعنا و ته هندونه میدم
میشه کمکم کنیدو بگید چکار کنم که بلغور هم بخورند
و اینکه اگه بهشون خرده بسکوویت و کلوچه بدم مشکلی داره.

سلام، غذای جوجه تا دو هفتگی باید بدون گندم و به شکل پودری و خرد شده باشه. بلغور رو صبح هنگام وقتیکه گرسنه اند بهشون بدهید. بهتره دان جوجه براشون تهیه کنید تا دچار سوء تغذیه نشن. بیسکویت و کلوچه هم زیاده روی نکنید مشکل خاصی نداره.

سلام من دوتا جوجه دارم فک کنم هیچ یه هفتشونم نیست.غذا نمیخورن.براشون غذای مخصوص جوجه بگیرم بزرگ شدنم میخورن؟

سلام، جای جوجه باید گرم و تمیز باشه. غذای پودری بهشون بدهید باید بخورن. بزرگ که شدن دونخور میشن.

مگس و مورچه هم زياد ميخورن

خوردن حشرات برای مرغ مشکلی نداره حشره هم میخورن.

سلام
وقتتون بخير
من دوتا جوجه محلي يك ماهه دارم .اينا از دوهفتگي ديگه دون نخوردن من بجاش بهشون خمير نون و خود نون و برنج و تخم مرغ ابپز و ماست و سبزي دادم
الان چندروزه كه دستشوييشون سبزرنگه
چيكاركنم؟

سلام، به جای خمیر نون بهشون یکم گندم بدین، رنگ فضله شون هم به خاطر تغذیه شون می باشد ولی اگر علائم بیماری دارند ممکنه به خاطر بیماری نیوکاسل باشه یا مشکل کبدی و کلیوی.

سلام من ۲تا جوجه خریدم یک ماه میشه
دون پارس نمی‌خورند
هیچی نمی‌خورند فقط خیلی کم پودر ذرت میخورند
چی بدم بهشون خوبه ؟

سلام، ممکنه بیمار شده باشند. ایا علائم بیماری دارند؟

سلام
من سه تا جوجه دارم
یکیشون رنگی و دوتاشون بومی اون دوتا بومی ها خیلی خوب غذا میخورن
براشون دون مخصوص مرغ و جوجه گرفتم
ولی رنگی در حدی غذا میخوره ک نمیره😥
اصلا اون دون ها رو نمیخوره اگ بهش سبزی یا برنج بدم خیلی گم میخوره
اصلا هم بی حال نیست خیلی هم سرحاله😐
چی بهش بدم ک درست بخورتش؟

سلام، جوجه های رنگی همون جوجه خروس های نژاد مرغ تخمگذار هستند که اینطوری اونا رو به بازار عرضه میکنند. معمولا به خاطر شرایط بد نگهداری و عدم واکسن زدن دچار ضعف و مشکلات مختلفی شده و تلف میشن. لذا در نگهداری از اونا باید بیشتر مراقب باشین. جوجه محلی قوی هستش مثل جوجه صنعتی نیست.
شما بهتره از مولتی ویتامین طیور هم در تغذیه جوجه هاتون استفاده کنید ولی بصورت دوره ای یا هفتگی.

تا میتونید کاهو تره وپیاز ریز به جوجههاتون بدید

سلام من 3 تا جوجه دارم 2 تاشون الان مقعدشون خشک شده و نمیتونن دستشویی کنن غذا هم کم میخورن و تحرکشون از قبلا کمتر شده چیکار کنم خیلی وابستشون شدم چیکار کنم خوب بشن طوریشون نشه؟؟؟؟

سلام، روغن زیتون بهش بزنید حتی دو قطره هم داخل دهنشون بریزید. برای تغذیه هم حتما از دان مخصوص جوجه استفاده کنید.

سلام من دیشب دو تا جوجه محلی که تقریبا ۵الی ۱۰روز شون بود خریدم خیلی سر حالن و تند تند جوانه گندم ریز شده میخورند و هیچی دیگه غیر از گندم پودر شده و اب نمیخورن براشون ضررداره؟؟

چون توی کارتن فروشگاه هم که بودن غذاشوت گندم پودر شده بود

سلام، بله پروتئین گندم چسبنده است و باعث مشکلات گوارشی در جوجه ها میشه . تا سن دو هفتگی نباید پودر گندم بهشون بدهید. به جاش پودر ذرت و کنجاله سویا باید بخورن.

سلام من سه تا جوجه داشتم یکیشون صبح از خواب پاشدیم دیدیم مرده دوتای دیگه خیلی سرحال بودن که یکی دیگشون هم مثل قبلی مرد الان این یکی هم بی حال شده دستشوییش هم قهوه ای شده من این جوجه هارو کلا چهار روزه گرفتم غذا هم خیلی کم میخوره تو ابش هم کمی. شیرین کردم بخوره ولی نمی خوره

ببخشید من به جوجه ی ۱۳ روزم باید چی بدم؟

سلام ایا به جوجه رنگی پودر دانه ی بلال بدی خوبه یا نه ؟

سرکه برای چه بیماری جوجه خوب

سلام من ۴ جوجه دارم یکیش دان همشون دان می خورد ولی از امرزو یکی شون دان نمی خوره

سلام من امروز دوتا رنگی گرفتم غذاشون رو نداشتم نون لواش رو براشون پودر کردم ریختم براشون مشکلی نداره؟

سلام من 14جوجه ویک مرغ دارم یکی از 14تا تازه از تخم درآمد نه غذا می خوره نه مرغ ازش نگهداری میکنه چه کار کنم

سلام ببخشید من ۳تا جوجه دارم که یکی شون پرش رو می ندازه پایین ولی زبل است آیا مشکلی داره

سلام ببخشید من یه جوجه دارم تقریبا ۳۰ روزشه عطسه میکنه همش دهنشو بازو بسته میکنه و میخوابه بزی اوقات انگار داره جون میده میشه لطفا بگین من باید چیکار کتم تا خوب شه

تماس با کارشناسان فروش کارخانه