بیماری های مرغی در فصل تابستان و پیشگیری

مرغداری در ایران تبدیل به یک صنعت مهم در اقتصاد ملی شده است و نقش حیاتی در ارائه پروتئین حیوانی با گوشت و تخم مرغ با ارزش غذایی بالا با قیمت مناسب در مقایسه با گوشت و سایر محصولات حیوانی دارد.

عدم تعادل بین پیشرفت صنعت طیور و کمیت و کیفیت خدمات سلامت حیوانات به مربیان و آزمایشگاه های آموزشی وجود دارد. با توجه به این که اکثر پرورش دهندگان ما اهمیت شرایط بهداشتی آموزش را از ارائه مسکن مناسب برای پرندگان و مطابقت با شرایط آموزش و پیشگیری از بیماری ها ندارند،

این به دلیل فقر فرهنگی و فنی ما است و برخی از آنها تمایل دارند که سریع و کمترین هزینه را کسب کنند. شکی نیست که این هدف، هدف بخش های عمومی و خصوصی است و تأثیر مثبتی بر اقتصاد ملی و مصرف کنندگان دارد.

اما تأثیر منفی بر صنعت طیور دارد؛ زیرا پرورش دهندگان بزرگ و جوان به خدمات و تخصص تکنسین های مهندسین و دامپزشکان کشاورزی و آموزشی تکیه نمی کنند، که منجر به گسترش بسیاری از بیماری های طیور،


به خصوص آنهایی که باعث ایجاد زیان های بزرگی در صنعت طیور می شود، و اگر این امکان وجود نداشته باشد از یک طرف، پروتئین، انرژی، ویتامین ها و مواد معدنی از طریق تامین خدمات فنی و دامپزشکی برای نظارت بر مادران، انجام آزمایش های دوره ای، کنترل کشتارگاه های مرغداری و کشتارگاه ها و همچنین مزارع مرغداری در هر دو طرف، اطمینان حاصل می شود.

بیماری های مرغی در فصل تابستان و پیشگیری

بیماری های مرغ بسیاری از جمله جوانه، قارچی، انگلی و ویروسی ناشی از سوء تغذیه و آموزش و پرورش، همه مهم است. اگر خطر ابتلا به سرطان مرفین، بیماری مارک، برونشیت، گلودرد و مننژیت را با برنامه پیشگیری از واکسیناسیون افزایش دهید،

برخی از بیماری های دیگر افزایش می یابند و موجب زیان بزرگی برای صنعت طیور می شود و دلیل این بی توجهی به شرایط عمومی سلامت آموزش و پرورش و این بیماری های مزمن و کولپوساکتریوم و کوکیدوز ما در این بولتن در مورد این بیماری ها متوقف خواهیم شد.

من می خواهم برادران پرورشدهنده را به یاد بیاورم که استفاده بی رویه از داروها روند تشخیص درست و در نتیجه درمان موفقیت آمیز را پیچیده می کند، بنابراین همیشه بهتر است با متخصص دامپزشک تماس بگیرید تا تشخیص بیماری و تجویز درمان مناسب را انجام دهد.

لوسمی مزمن در بیماری های مرغی در فصل تابستان و پیشگیری

این یک بیماری مسری است که بر روی مرغ تاثیر می گذارد و با عفونت تنفسی و بیماری های مزمن مشخص می شود. این بیماری شروع به گسترش سریع کرد، زمانی که پرورش طیور به یک صنعت برای تولید تخم مرغ و گوشت تبدیل شد.

گسترش این بیماری همچنین به وارد کردن جوجه ها و تخم های تخم مرغ از کشورهای توسعه یافته، به ویژه از مزارع تحت تاثیر این بیماری کمک کرده است. نمایشگاه های مرغداری در کشورهای مختلف سالانه به گسترش این بیماری کمک کرد؛ چرا که این مشکل اولین اولویت صنعت طیور در همه کشورها بود.

زیان اقتصادی

این بیماری موجب زیان بزرگی اقتصادی در صنعت طیور به علت مرگ و میر جنین در انبارها می شود که به 14٪ و مرگ و میر جوجه ها در دوره پرورش و همچنین توقف رشد و توسعه جوجه ها و عملکرد پایین خوراک و همچنین کیفیت پایین لاشه مرغ و کاهش تولید تخم مرغ تا 30٪ تا 16٪ می باشد.

اپیدمیولوژی بیماری در بیماری های مرغی در فصل تابستان و پیشگیری

این بیماری معمولا در مرغ، اردک، کبوتر، هیپوکامپ و غیره یافت می شود. با این حال جوجه ها از 3 هفته تا 5 ماه بسیار حساس هستند و در طول بلوغ بسیار شدید هستند. رگهای دارای خصوصیات ژنتیکی بالا و همچنین سوسک ها بیشتر برای آلودگی بیشتر آسیب پذیرند.

بیماری های مرغی در فصل تابستان و پیشگیری

مشخصات آناتومیکی در بیماری های مرغی در فصل تابستان و پیشگیری

تغییرات اصلی محدود به سیستم تنفسی است، عمدتا حضور مخاط و یا مخاطی مخلوط با فیبرین در سینوسها و تراشه و ضخامت دیواره کیسه هوا و حضور یک لایه فیبرینی در داخل و داخل و در مورد بیماری ثانویه، این ویژگیها علاوه بر ویژگی های بیماری های ثانویه نیز واضح است.

تشخیص بیماری

تشخیص لوسمی مزمن پیچیده است زیرا :

1 – علائم در سیستم تنفسی مشابه موارد مشابه در هنگام لوسمی مزمن در مورد بسیاری از بیماری های عفونی و غیر عفونی را نشان می دهد.

2 – تشخیص نهایی بیماری بستگی به جداسازی عامل ایجاد کننده و طبقه بندی آن دارد، اما میکوپلاسما به آرامی بر روی محفظه های ایمپلنت ویژه رشد می کند و نیاز به یک دوره طولانی تا پنج هفته دارد.

تشخیص ممکن است به علائم بالینی، ویژگی های تشریحی و آزمایش های آزمایشگاهی بستگی داشته باشد. در کشت لانه گزینی PPLO، در جنین های زنده و در جوجه های بدون بیماری قرار دارند.

بیماری های مرغی در فصل تابستان و پیشگیری

ما در آزمایشات آزمایشگاهی دقیق نخواهیم بود چرا که آنها کار آزمایشگاه های تخصصی هستند. این امکان وجود دارد که در آزمایشات میدانی پرندگان بالغ برای تعیین وجود عفونت یا نه توسط رسوب سریع سرم که به نقاط نقطه میکوپلاسمی خون پرندگان اضافه می شود و اگر آنتیبادی ها در بدن پرنده وجود داشته باشد.

(به معنی بیماری)، تکیه می کنند، هنگام ترکیب دو نقطه، سپرده می تواند با نور دیده شود یا با استفاده از یک دستگاه خاص که در آن صفحه شیشه ای در طول آزمایش قرار می گیرد.

اما این روش دارای معایبی است، زیرا نمی تواند به دلیل آسیب زدن به آن متکی باشد، اما تصویری از وضعیت سلامتی در خانه می دهد و باید آزمایشگاه مايکوپلاسما جدا شود. سپس برخی از سروتایپ های سروتایپ های غیر مزمن مایکوپلاسما وجود دارد که با آنتی ژن رنگ آمیزی ارتباط مثبت دارند.

2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام نیگم علت اینکه جوجه ها بدون سرما خوردگی در تابستان میمیرند و در حالی که خورشید اونو خشک کرده ولی هنوز از دماغش خون میاد چیه

سلام، برای پی بردن به مشکل حتی در مشاهده های عینی هم با کلی محدودیت روبر هستیم که نمی توان دقیقا علت مرگ پرنده رو تشخیص داد. چه برسد به اینکه بخواهید اینترنتی و بدون مشاهده لاشه و بررسی دقیق تر بخوایین علت یابی کنید.