معرفی بلدرچین نژاد پولکدار

معرفی بلدرچین نژاد پولکدار

همانطور که در مقالات قبلی هم به آن اشاره کردیم، گونه های بلدرچین که بالغ بر 130 نژاد متفاوت است در سراسر دنیا پراکنده شده اند که البته تعداد زیادی از آنها منقرض شده اند و تعدادی هم با اصلاحات نژادی مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان هستند.

بلدرچین ها شاید از نظر ظاهری کمی با هم دیگر تفاوت داشته باشند ولی می توان گفت که همه آنها تقریبا ویژگی های مشترکی دارند. به طور مثال:

تمامی آنها جزو آن دسته از پرندگانی هستند که خیلی زود رشد کرده و به سن بلوغ می رسند.

جفتگیری و تولید مثل آنها در کمتر از دو ماه اتفاق می افتد.


یک بلدرچین ماده بدون جفت گیری با ماده قادر است تخم گذاری کند( البته تخمهای بدون نطفه).

ظاهر تخم آنها شبیه به یکدیگر است. کوچک با خال های قهوه ای

وزن ماده ها کمی بیشتر از نر هاست.

همه نژاد های بلدرچین پرندگان دانه خوار هستند و حتی از بذر گیاهان، خزندگان کوچک و حشرات هم تغذیه می کنند.

در این مقاله که از وب سایت اینترنتی هواباتور نشر شده است، قصد داریم شما را با یکی دیگر از نژادهای بلدرچین ، با نام بلدرچین پولکدار آشنا کنیم و تمامی خصوصیات ظاهری و ویژگی های آنها را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین می توانید مقاله پرورش بلدرچین در خانه را نیز مطالعه کنید.

خصوصیات ظاهری بلدرچین پولکدار

خصوصیات ظاهری بلدرچین پولکدار

بلدرچین های پولک دار یکی از گونه های بلدرچین است که  بیشتر در مناطق خشک، مثل ایالات متحده آمریکا و مکزیک، آریزونا، واشنگتن مرکزی، جنوب غربی کانزاس و … یافت می شوند محل زندگی آنها بیشتر در لابه لای علف زارها، سنگ ها و صخره ها، شن زارها و بوته های خشک و کم ارتفاع  است. این بلدرچین ها به نام های بلدرچین آبی و پنبه ای هم مشهور هستند.

شاید برای شما هم جالب باشد که چرا به این نوع از گونه بلدرچین، پولکدار می گویند؟ چون پوشش پرهای این نژاد از بلدرچین ها طوری است که ظاهر آن را به شکل پولک نشان می دهد و البته به خاطر رنگ بندی پرهایی است که دارند چون پرهای آبی متمایل به خاکستری  با یک تاج بلند پنبه ای که در سرش دارد آن را متمایز تر از سایر نژادهای بلدرچین کرده است.

ویژگی های به خصوص بلدرچین پولکدار

تشخیص جنسیت بلدرچین پولکدار

بلدرچین های پولک دار اصلا  اهل مهاجرت نیستند. هر وقت متوجه خطری باشد، به هیچ عنوان پرواز نمی کند، فقط با سرعت زیاد شروع به دویدن می کنند  و لابه لای سنگ ها و صخره ها پنهان می شوند تا خود را از خطر برهانند.آنها به صورت اجتماعی در کنار یکدیگر زندگی می کنند مخصوصا شب هنگام و یا در فصل های سرد سال ، بیشتر کنار هم جمع میشوند تا یکدیگر را گرم کنند.

بلدرچین های پولک دار جزو گونه های تک همسری هستند و زمانی که جفت خود را انتخاب می کنند تا پایان عمر کنار هم می مانند. آنها در اوایل بهار شروع به جفتگیری می کنند و با کمک یکدیگر لانه هایشان را بالای سروهای کوهی یا لابه لای سنگ های آهکی و بوته های خشک می سازند و ماده شروع به تخمگذاری می کند. تعداد تخم هایی که بلدرچین ماده می گذارد بین  6 تا 12 عدد است و وقتی آخرین تخمش را می گذارد، به مدت 15 روز روی آنها می خوابد و به خوبی از آنها نگهداری می کند. پرنده نر هم در تمام مدتی که ماده روی تخم ها خوابیده وظیفه رساندن غذا به ماده و مراقبت از لانه را به عهده می گیرد.

غذای بلدرچین پولکدار

این نژاد از بلدرچین ها هم مثل سایر نژادهای بلدرچین از انواع دانه ها، بذرهای گیاهان،حشرات، حلزون ها، مورچه ها و انواع میوه های ریز و وحشی مثل تمشک تغذیه می کنند. کسانی که به پرورش این نژاد از بلدرچین دست بزنند،  به راحتی می توانند، از انواع غلات ، تخم آفتابگردان، گندم، جو، پلت های آماده و … برای تغذیه آنها استفاده کنند.


0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با کارشناسان فروش کارخانه